PDA

Zobacz pełną wersję : połączenie kabla w ziemi



profus
21-04-2009, 07:36
Chciałbym połączyć kabel w ziemi. Z elewacji wychodzi mi pod ziemią kabel 3 x1.5 zwykły biały ten od instalacji. Chcę go przedłużyć dalej pod ziemią do oświetlenia na działce. Jaki kabel mam zastosować by go przedłużyć i jak go połączyć z tym co wychodzi z elewacji pod ziemią. Dodatkowo jest to w tarasie (raczej pod).

Pilne za dzień, dwa będzie zasypywane pod taras.

Jarek.P
21-04-2009, 07:45
Chciałbym połączyć kabel w ziemi. Z elewacji wychodzi mi pod ziemią kabel 3 x1.5 zwykły biały ten od instalacji. Chcę go przedłużyć dalej pod ziemią do oświetlenia na działce. Jaki kabel mam zastosować by go przedłużyć i jak go połączyć z tym co wychodzi z elewacji pod ziemią. Dodatkowo jest to w tarasie (raczej pod).

Pilne za dzień, dwa będzie zasypywane pod taras.

Zacznij od wymiany tego "zwykłego białego" na "zwykły czarny" kabel YKY i to jak najszybciej. Biały się absolutnie nie nadaje do zastosowań ziemnych, w przeciągu jednego sezonu zacznie ci różnicówka wylatywać na tym obwodzie.

Na temat łączenia kabli w ziemi było na forum dziesiątki razy, stosuje się mufy kablowe, albo po prostu zagniatane rurki oraz do zaizolowania rurki termokurczliwe pokryte klejem od wewnątrz, całość po wierzchy jeszcze sie owija taśmą samowulkanizującą.

J.

Hans Kloss
21-04-2009, 08:15
A tak w ogóle, jesli masz jakąkolwiek możliwość, unikaj wszelkich połaczeń kabli pod ziemią. To prędzej czy później przestanie działać. Jeśli juz musisz łączyć, staraj sie wyciągnąć kable i łączyć je nad ziemią w puszkach. Ja tak zrobiłem z przerwanym kablem od domofonu. Najpierw połaczyłem to pod ziemią - starczyło na 2 lata. Teraz mam połaczenia w puszkach nad ziemią. Działa - a jak przestanie to mam dostęp bez problemu.
I oczywiście kabel "ziemny" jak wspominał przedmówca.

retrofood
21-04-2009, 08:35
I oczywiście kabel "ziemny" jak wspominał przedmówca.

Po prostu "kabel"
Bo te do ścian, to nie kable, a przewody.

rafallogi
21-04-2009, 14:20
Jeśli tylko możesz, to skróć ten biały kabel i zrób puszkę łączeniową nad powierzchnią ziemi (nie wiem jaki taras, może na bocznej ściance tarasu). Jeśli się nie da, to w puszce hermetycznej wykonaj łączenie kabli poprzez lutowanie, zaizoluj to izolacją dobrej jakości a następnie zalej tę puszkę smołą, lepikiem itp.. Smoły nie rozgrzewaj za bardzo aby nie potopić izolacji. Następnie zamknij tę puszkę pokrywką z uszczelką. Kabel odchodzący musi być koniecznie ziemny (czarny) innego nie wolno Ci położyć.
Takie łączenie da radę tak długo, jak długo będzie żył kabel. Sprawdzone.

Aha, do lutowania nie używaj pasty lutowniczej!!!!! (używają jej czasmi elektrycy, ale ona spowoduje korozję/patynowanie drutu). Tylko kalafonia i cyna.
Jeśli tego nie potrafisz zrobić poproś jakiegoś elektryka, elektronika.

profus
22-04-2009, 07:36
Dzięki, będzie w puszce w styropianie. Elewacja zrobiona ale będzie równo z okładziną posadzki. Taras w tym miejscu zadaszony tak, źe wilgoci nie powinno być dużo. Jak będzie coś nie tak to zdejmę jedną płytę betonową i jest dojście. Oczywiście kabel ziemny położony od puszki.
Dzięki.

rusek007
22-04-2009, 09:31
I oczywiście kabel "ziemny" jak wspominał przedmówca.

Po prostu "kabel"
Bo te do ścian, to nie kable, a przewody.
Chyba za mocno uprościłeś.

szczukot
07-05-2012, 12:06
Podniose watek bo mam identyczna sytuacje. Ze sciany wychodzi mi zwykly bialy kabel. Nie mam mozliwosci aby go w tym miejscu przedluzyc na YKY. Czy jak z 0,5 m tego kabla (do polaczenia z czarnym) bedzie lezalo pod ziemia to zle ? Cos sie bedzie dzialo z ta izolacja czy co ?

Fantom

robertsz
15-05-2012, 07:44
Może się dziać, w zasadzie będzie się działo, to kwestia czasu.
Większym problemem jest wykonanie szczelnego połączenia elektrycznego białego z czarnym.

beton44
29-05-2012, 20:09
ściana ma też drugą stronę :cool:

znajdź ten biały z drugiej strony, ciachnij go, i w jego miejsce przez ścianę

puść już taki "ziemny"

szczukot
29-05-2012, 20:12
Druga strona sciany to juz ciemna strona mocy. Kabel juz gdzies w podlodze czy tynku pod farba ;)
Ale wychodzi mi w styro troche nad gruntem, wiec tam to polacze (lutowanie lub kostka) zapoankuje, "zamkne" i dalej juz bedzie YKY.

Fantom