PDA

Zobacz pełną wersję : wykonanie instalacji pompy ciepla



unblack
21-04-2009, 13:53
Witam

Zastanawiam sie nad zainstalowaniem pompy ciepla i kolektorow slonecznych w domku. jednak ceny wykonania takiej instalacji sa dosc wysokie.

Czy ktos z uzytkownikow wie czy moglbym sam poskladac taka instalacje-kupuje tylko kolektory, pompe ciepla i caly osprzet i sam wykonuje instalacje, no oczywiscie wkopanie dolnego zrodla w pompie zlece jakiejs firmie (kolektor pionowy). Znam sie na instalacjach wodnych, obiegach technlogicznych i schematach technologicznych wiec nie bedzie problemu, tylko zastanawia mnie czy nie strace gwarancji na te poszczegolne urzadzenia skladowe jak bede robil to sam a nie osoba z uprawnieniami, czy jakas wykwalifikowana firma.
Czytalem tutaj artykul o czlowieku co sam sobie wykonal taka instalacje i wyszlo mu polowe taniej niz to co oferowaly firmy (nic o gwarancjach tam nie napisano).

Drugie pytanie to-czy male firmy co wykonuja zabudowe pomp ciepla podzlecaja jakims innym firmom robienie odwiertow? Skad te firmy wiedza jaka jest klasa gruntu i czy sie nadaje do konkretnego typu pompy? Czy nie trzeba zlecic badan gruntu przed przystapieniem do doboru pompy?

Pozdrawiam:)

unblack
27-04-2009, 17:00
czy nikt nie jest w stanie mi pomoc???

mariankossy
29-04-2009, 09:23
A stać cie na wydanie 50 tys zł, to działaj . Badanie gruntu potrzebne, kolektor pionowy to koszt 75-120zł/mb.
Pompe kupujesz z montażem i po sprawie, a gwarancja i tak tylko na 2 lata :lol:

channel8
01-05-2009, 13:42
Pompy NIBE i IVT maja gwarancję producenta na 5 lat!

norak7
26-05-2009, 13:06
Witam,
U siebie montuję pompę ciepła w domu energooszczędnym Murator EM04b.
Mam jedną ofertę firmy z pomorza:
Kotłownia:
- pompa Viessmann 7,7kW -23712
- bufor 200l - 2500
- pompa obiegowa c.o- 340
- pompa cyrkulacyjna c.w.u - 566
- naczynie przeponowe z.w - 132
- naczynie przeponowe c.o - 170
- rura - 850
- reszta to mat. instalacyjne; cała kotłownia wraz z montażem i uruchomieniem to 34800 PLN

Odwierty to 2 x 60 metrów = 13200 PLN
+ oba projekty 2500 PLN
Łącznie to jest jak widać jakieś 50000 PLN

Jeżeli chodzi o badanie gruntu to szukam teraz jakiegoś hydrogeologa z okolicy, który zrobi projekt odwiertów, ale ciężko o dobrego fachowca.
Pozdrawiam.

unblack
27-05-2009, 07:23
Witam

Dziekuje za odpowiedz i przy okzaji mam jeszcze jedno pytanie.
Pan zleca wykoanie projektu odwiertow czy ta firma co zaklada kolektory?
Co okresla gleboksc odwiertow? Czy jest to uwarunkowane wymaganaimi technicznymi danego modelu pompy ciepla czy rodzajem gruntu, czy przeprowadzane byly jakies badaniagruntu?
Kiedys czytalem (mozliwe ze na stronach muratora) o czlowieku co sam zakladal taka instalacje i bylo napisane,ze odiwerty byly plytsze (nie pamietam dokladnie ale chyba ponad 20m), mozliwe, ze bylo ich wiecej.

Dziekuje i pozdrawiam

norak7
27-05-2009, 08:23
Witam

Dziekuje za odpowiedz i przy okzaji mam jeszcze jedno pytanie.
Pan zleca wykoanie projektu odwiertow czy ta firma co zaklada kolektory?
Co okresla gleboksc odwiertow? Czy jest to uwarunkowane wymaganaimi technicznymi danego modelu pompy ciepla czy rodzajem gruntu, czy przeprowadzane byly jakies badaniagruntu?
Kiedys czytalem (mozliwe ze na stronach muratora) o czlowieku co sam zakladal taka instalacje i bylo napisane,ze odiwerty byly plytsze (nie pamietam dokladnie ale chyba ponad 20m), mozliwe, ze bylo ich wiecej.

Dziekuje i pozdrawiam

Prawdę mówiąc to firma zajmuje się tymi projektami, tak więc oni szukają fachowca. Niestety nie znają zbyt dobrze rynku usług w ok. Poznania więc "dali mi szansę" na znalezienie dobrego hydrogeologa. Jeżeli mi się nie powedzie to oni go znajdą. Co prawda koszt się nie zmienia, ale warto znaleźć kogoś, kogo się zna lub ktoś polecił, niż kogoś na chybił - trafił znalezionego w PF lub internecie.
Głębokość odwiertów określa zapotrzebowanie budynku na ciepło (firma to obliczy), a co za tym idzie moc pompy (firma dobierze), a następnie do mocy pompy wyliczy długość wymiennika (czyli głębokość odwiertów). Tutaj znaczenie ma również rodzaj gruntu. U mnie, wstępnie oparli się na przeprowadzonych badaniach geotechnicznych, no ale do pełni sukcesu potrzebna jest geologia.
Co do tego muratora to myślę, że tych odwiertów było nieco więcej.
Pozdrawiam.

HenoK
01-06-2009, 11:47
Czy ktos z uzytkownikow wie czy moglbym sam poskladac taka instalacje-kupuje tylko kolektory, pompe ciepla i caly osprzet i sam wykonuje instalacje, no oczywiscie wkopanie dolnego zrodla w pompie zlece jakiejs firmie (kolektor pionowy). Znam sie na instalacjach wodnych, obiegach technlogicznych i schematach technologicznych wiec nie bedzie problemu, tylko zastanawia mnie czy nie strace gwarancji na te poszczegolne urzadzenia skladowe jak bede robil to sam a nie osoba z uprawnieniami, czy jakas wykwalifikowana firma.To wszystko zależy od tego, jaka jest ta Twoja wiedza.
Oprócz teorii ważna jest też praktyka. Montowałeś już jakąkolwiek instalację?
Na same urządzenia pewnie nie stracisz gwarancji. Jednak czy ta poskładana przez Ciebie instalacja będzie prawidłowo działać nikt Ci gwarancji nie da :(.

E_____y
10-06-2009, 09:34
Pompy ciepła tak, ale nie w Polsce. Za duży koszt a za mała efektywność.

HenoK
10-06-2009, 09:47
Pompy ciepła tak, ale nie w Polsce. Za duży koszt a za mała efektywność.To znaczy według Ciebie, że jesteśmy za biedni, żeby oszczędzać ?
To gdzie w takim razie pmpy ciepła się opłacają ?

kazka007
11-07-2009, 07:38
Witam,
Trochę mnie dziwi dobrana moc pompy - rozumiem, że dom jest baaardzo dobrze ocieplony, albo ma niewielką powierzchnię?! Mi do domu 200m2 wychodzi 12KW, przy zastosowaniu wszystkich możliwych rozwiazań energooszczędnych i ocieplenia o grubości 20cm...





Witam,
U siebie montuję pompę ciepła w domu energooszczędnym Murator EM04b.
Mam jedną ofertę firmy z pomorza:
Kotłownia:
- pompa Viessmann 7,7kW -23712
- bufor 200l - 2500
- pompa obiegowa c.o- 340
- pompa cyrkulacyjna c.w.u - 566
- naczynie przeponowe z.w - 132
- naczynie przeponowe c.o - 170
- rura - 850
- reszta to mat. instalacyjne; cała kotłownia wraz z montażem i uruchomieniem to 34800 PLN

Odwierty to 2 x 60 metrów = 13200 PLN
+ oba projekty 2500 PLN
Łącznie to jest jak widać jakieś 50000 PLN

Jeżeli chodzi o badanie gruntu to szukam teraz jakiegoś hydrogeologa z okolicy, który zrobi projekt odwiertów, ale ciężko o dobrego fachowca.
Pozdrawiam.

kazka007
11-07-2009, 07:43
Witam,
Z tego co się ostatnio orientowałam to nie opłaca się montować solarów, jeśli C.O i C.W.U jest z pompy, ponieważ koszty uzyskania są bardzo podobne, a za instalacje solarne trzeba dodatkowo zapłacić.

gosia*
13-07-2009, 22:24
Witam

Jeśłi chodzi o instalacje PC to polecam firme Junkers, maja w swojej ofercie rowniez szeroki wybor zarowno kolektorow slonecznych.
Najlepiej bedzie napisac maila na adres :junkers-infolinia @pl.bosch.com
i przygotuje tam oferte. :)

HenoK
14-07-2009, 07:43
Miejscem właściwym na reklamy jest dział : Ogłoszenia drobne (http://forum.muratordom.pl/ogloszenia-drobne,f48.htm)

hot-cold
19-09-2009, 20:59
Witam,
Z tego co się ostatnio orientowałam to nie opłaca się montować solarów, jeśli C.O i C.W.U jest z pompy, ponieważ koszty uzyskania są bardzo podobne, a za instalacje solarne trzeba dodatkowo zapłacić.

Przepraszam że odświeżam wątek, ale zgadzam się z powyższą opinią.
Mimo to mam kolejnego klienta na pompę ciepła który uparł się na dodatkowy kolektor do wody użytkowej, może dlatego że płaci za sam panel bo obiecałem mu kiedyś podłączyć solar gratis ;)
Pozdrawiam.

HenoK
19-09-2009, 21:16
Witam,
Z tego co się ostatnio orientowałam to nie opłaca się montować solarów, jeśli C.O i C.W.U jest z pompy, ponieważ koszty uzyskania są bardzo podobne, a za instalacje solarne trzeba dodatkowo zapłacić.

Przepraszam że odświeżam wątek, ale zgadzam się z powyższą opinią.
Mimo to mam kolejnego klienta na pompę ciepła który uparł się na dodatkowy kolektor do wody użytkowej, może dlatego że płaci za sam panel bo obiecałem mu kiedyś podłączyć solar gratis ;)
Pozdrawiam.
Licząc koszty instalacji rzeczywiście tak jest. Czasami jednak nie jest to takie proste. Problemu ciepłej wody nie miałem dotychczas porządnie rozwiązanego. Zainstalowany miałem podgrzewacza własnego pomysłu : zasobnik z tworzywa sztucznego (paletopojemnik), w którym była wężownica z rurek pexalupex.
Moja gmina oferuje dotację do instalacji kolektorów słonecznych. Wysokość dotacji to 50% (nie więcej jak 5000zł). Jeżeli wykonam instalację solarną, to będę miał docelowo rozwiązany problem ciepłej wody. Tak czy inaczej musiałbym w końcu zakupić podgrzewacz ciepłej wody efektywniej współpracujący z pompą ciepła. Mogę więc powiedzieć, że instalację solarną będę miał za darmo.
Jeżeli będzie ona za darmo, to nawet 200zł oszczędności rocznej na podgrzewaniu ciepłej wody (takie mniej więcej będą oszczędności przy podgrzewaniu ciepłej wody latem), nie jest do pogardzenia. Faktyczne oszczędności mogą być większe, bo odciążona instalacja pompy ciepła, to wyższe temperatury dolnego źródła, a tym samym wyższe COP.

hot-cold
19-09-2009, 21:50
HenoK - mam rozumieć że Twoja pompa nie podgrzewa wody użytkowej czy podgrzewa w niedostateczny sposób?
Nie sądziłem że z pompy ciepła może brakować wody użytkowej...
Pozdrawiam

HenoK
19-09-2009, 23:38
HenoK - mam rozumieć że Twoja pompa nie podgrzewa wody użytkowej czy podgrzewa w niedostateczny sposób?
Nie sądziłem że z pompy ciepła może brakować wody użytkowej...
PozdrawiamPompa ciepła jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość ciepłej wody. Jednak podgrzanie ciepłej wody za pomocą pompy ciepła kosztuje mnie ok. 400zł w ciągu roku. Przy kolektorach słonecznych ponad połowę ciepłej wody mogę podgrzać przy koszcie ok. 40zł. Oszczędzam więc w ciągu roku prawie 200zł.
Koszt kompletnej instalacji solarnej : kolektory, podgrzewacz, grupa pompowa, naczynie wzbiorcze, rurociągi i montaż to ok. 10 tys. zł. Koszt ten jak widać zwracałby się długo (min. 5 lat bez uwzględnienia np. odsetek od kredytu).
Jednak w sytuacji, podgrzewacz tak czy inaczej musiałbym kupić (koszt. ok. 5 tys.zł), a na całość dostanę 5 tys. dotacji, to mogę powiedzieć, że kolektory słoneczne mam za darmo :).
Jest jeszcze jeden aspekt - zużycie energii nieodnawialnej. W tym wypadku jest to energia elektryczna. Zastosowanie kolektorów słonecznych powoduje spadek zużycie energii nieodnawialnej o ok. 12kWh/m2 rocznie. W ten sposób mój dom zbliża się do standardu domu pasywnego.

starn
30-09-2009, 20:11
Jestem instalatorem i montuję również pompy ciepła.
Jeżeli faktycznie sam chcesz zamontować pompę ciepła to z moich doświadczeń wynika że dla ciebie najlepsza była by pompa firmy NATEO model SMART+ dlatego że w tym modelu masz zainstalowane wszystkie elementy potrzebne w instalacji hydraulicznej,nie musisz nic dodawać ,wystarczy że podepniesz zasił i powrót glikolu,rurę z zimną wodą rurę z ciepłą wodą jak masz to cyrkulacje .No i rury zasił i powrót do rozdzielacza CO.Po prostu nie masz gdzie popełnić błędu.Jest tak skonstuowana by instalator czy to z niewiedzy czy z przeoczenia nie mógł popełnić gafy ,z resztą dlatego w tym modelu producent pokusił się o 5 letnią gwarancj.

Jak byś chciał konsultacji przy montażu to śmiało

HenoK
30-09-2009, 20:49
dla ciebie najlepsza była by pompa firmy NATEO model SMART+ Czy to ta sama firma, co opisywana tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3237948.htm#3237948
i tu : http://forum.muratordom.pl/post3245173.htm#3245173

starn
01-10-2009, 09:41
Tak to ta sama firma,co nie zmienia faktu że dla kogoś kto chce sam zamontować sobie pompe ciepła to ten model jest wręcz do tego stworzony. O tym jest ten wątek.
Niemniej nie mnie oceniać kłopoty opisane pod linkami,ja jako instalator nie mam takich kłopotów z zakupem pewnie dlatego że, pompy zamawiam przez dużego dystrybutora ONNINEN z którym Nateo ma podpisaną umowę o dystrybucji ,i jak się domyślam z dużym muszą się liczyć.
Nie chcę tutaj bronić NATEO ,ale być może miał wpływ na taki obrót spraw fakt że przenosili tym czasie produkcje z Wałbrzycha do większego zakładu w Żarowie.
Najlepiej było by poczytać wyjaśnienia drugiej strony wtedy dopiero można sobie wyrobić jakiś pogląd na sprawę.

faceone
13-10-2009, 20:47
Oszczędzam więc w ciągu roku prawie 200zł.
Koszt kompletnej instalacji solarnej : kolektory, podgrzewacz, grupa pompowa, naczynie wzbiorcze, rurociągi i montaż to ok. 10 tys. zł. Koszt ten jak widać zwracałby się długo (min. 5 lat bez uwzględnienia np. odsetek od kredytu).

Chyba 50 lat a nie 5?

HenoK
13-10-2009, 21:14
Oszczędzam więc w ciągu roku prawie 200zł.
Koszt kompletnej instalacji solarnej : kolektory, podgrzewacz, grupa pompowa, naczynie wzbiorcze, rurociągi i montaż to ok. 10 tys. zł. Koszt ten jak widać zwracałby się długo (min. 5 lat bez uwzględnienia np. odsetek od kredytu).

Chyba 50 lat a nie 5?Słusznie :).

faceone
13-10-2009, 22:45
Genralnie instalowanie kolektorów mając pompę ciepła trochę mija się z celem. Wynika to po prostu z niskich kosztów podgrzewania wody.

vobo
29-11-2009, 20:15
Witam,
Trochę mnie dziwi dobrana moc pompy - rozumiem, że dom jest baaardzo dobrze ocieplony, albo ma niewielką powierzchnię?! Mi do domu 200m2 wychodzi 12KW, przy zastosowaniu wszystkich możliwych rozwiazań energooszczędnych i ocieplenia o grubości 20cm...





Witam,
U siebie montuję pompę ciepła w domu energooszczędnym Murator EM04b.
Mam jedną ofertę firmy z pomorza:
Kotłownia:
- pompa Viessmann 7,7kW -23712
- bufor 200l - 2500
- pompa obiegowa c.o- 340
- pompa cyrkulacyjna c.w.u - 566
- naczynie przeponowe z.w - 132
- naczynie przeponowe c.o - 170
- rura - 850
- reszta to mat. instalacyjne; cała kotłownia wraz z montażem i uruchomieniem to 34800 PLN

Odwierty to 2 x 60 metrów = 13200 PLN
+ oba projekty 2500 PLN
Łącznie to jest jak widać jakieś 50000 PLN

Jeżeli chodzi o badanie gruntu to szukam teraz jakiegoś hydrogeologa z okolicy, który zrobi projekt odwiertów, ale ciężko o dobrego fachowca.
Pozdrawiam.
troszkę po czasie odpowiadam,
ale przy moim wyliczeniu zapotrzebowanie na CO (ocieplenie 20cm ściany i podłoga oraz 35cm sufit, i energooszczędne okna) u mnie wynosi 7,9KW a firma zakładająca pompę ciepła wyliczyła 8,1KW razem z CWU, czyli pompę mam 8KW. Nie mieszkam jeszcze, ale przy pompa pracuje 4-5h na dobę (a mam jeszcze nieszczelny budynek - brak drzwi między garażem a domem) i temperatura wewnątrz to 22stC

Maciek

khalmia
18-12-2009, 08:44
Odnośnie geologii.
Niekoniecznie hydrogeolog jest niezbędny. W pompach ważne są właściwości gruntu. Grunt jest tym lepszy im większa jego wilgotność i udział pierwiastków mineralnych. Najlepszy jest zatem mokry grunt przewodzący wody gruntowe, gdyż następuje wówczas szybka odbudowa potencjału energetycznego i wzrasta wydajność kolektora.
Korzystny jest mokry grunt przewodzący wody gruntowe, najmniej korzystna sucha piaszczysta gleba.

Warunki geologiczne można wstępnie ustalić na podstawie profili studni znajdujących się w okolicy. Dostęp do danych nie jest taki trudny.
Przy projektowaniu otworów studziennych hydrogeolodzy najczęściej posługują się właśnie danymi z najbliższych otworów wiertniczych. Dokładny profil poznaje się podczas wiercenia i na jego podstawie ustala się szczegóły.

Można również zrobić sondowanie geoelektryczne, na podstawie których otrzymuje się konkretny zarys danych (koszt ok. 1000 zł)

Pozdrawiam,
Kama

Geo-log
28-01-2010, 19:18
Jak wiadomo powszechnie powietrze jest doskonałym izolatorem. Czyli odcinek kolektora w strefie aeracji (czyli powyżej zwierciadła wód gruntowych) pracuje mniej efektywnie niż ten w gruncie zwodnionym.
Kolektory pionowe wiercone są przeważnie metodą na płuczke. Nie ma możliwości sprawdzenia na jakim poziomie jest lustro wody.
Projekt na podstawie otworów archiwalnych przybliży z dość dużą dokładnością tą głębokość, rodzaj gruntu oraz czy w podłożu nie ma skał trudnych do przewiercenia.
Sondowanie elektrooporowe robimy taniej nawet za 400-600zł, zależnie od dojazdu. Projekt to ok 1500zł

miejski
24-02-2010, 20:58
Geo-log,
A czy można z jakimś dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że gleba (grunty orne R1) na mojej działce jest wystarczająco wilgotna pod pompę ciepła?
Tak mi się wydaje, gdy czytam definicję gruntów ornych pierwszej klasy, ale ja "lajkonik" w tym jestem :D

Tatarak
30-03-2010, 12:39
Hej
Mam pytanie odnośnie badania gruntu przed wyborem PC:

Będę zlecać geotechnikowi badanie gruntu budowę domu, czy można je będzie wykorzystać do celu wybrania PC? Czy badanie pod PC jakoś się różni? A jeśli tak, to jak?

Dodam, że wstępnie chciałabym ustalić, czy sensowne/opłacalne będzie ułożenie kolektora poziomego.

slaw210
15-06-2010, 23:47
A czy ktoś może mi powiedzieć jak się ma wydajność PC z kolektorem poziomym w suchym gruncie do wydajności PC powietrze-woda?

Rozumiem że wydajność jest trochę lepsza PC gruntowej ale czy na tyle żeby opłacało się inwestować w roboty ziemne?

peter12
17-05-2011, 13:26
Witam, moze ktoś mi odpowie jaki Vat placimy za odwierty pod PC dla normalnego smiertelnika???