PDA

Zobacz pełną wersję : fundamenty - wylewane czy układane z bloczków



aniagrab
21-04-2009, 16:17
witam,
chciałabym się Was zapytać o jedną rzecz - czy w przypadku wysokich wód gruntowych lepiej jest wylać całość fundamentów betonem czy też murować bloczki fundamentowe na wylanych ławach?
dziękuję za pomoc
Anka

edde
21-04-2009, 20:21
oczywiście że beton z gruchy a najlepiej z jakimś dodatkiem wodoszczelnym i dobrze zawibrowany

aniagrab
22-04-2009, 07:52
dzięki - też tak myślałam. Mam pytanie - co to znaczy zawibrowany? bo nie za bardzo rozumiem :-)
pozdrawiam
Anka

Martinezio
22-04-2009, 08:21
Zwibrowany, czyli potraktowany wibratorem ;) Są takie urządzenia do wibrowania betonu - powodują to, że beton wchodzi we wszystkie możliwe szczelinki, oraz są usuwane z niego ew. komory powietrzne i większe pęcherzyki powietrza powstałe w trakcie wylewania.
Majster robiący fundament powinien wiedzieć takie rzeczy.

Urządzenie wygląda np. tak:
http://www.allegro.pl/item614910906_profesionalny_wibrator_do_betonu_160 0w_bulawa_4m.html

monikaa13
22-04-2009, 08:31
Słuchajcie ale takie wylewane to chyba dużo drozsze niż z bloczków, co?

bogus33
22-04-2009, 09:16
w zeszłym roku przeliczałem monolityczny fundament i z bloczków i różnica w koszcie z robocizną była ok. 500- 800pln na korzyść murowanego. zdecydowaliśmy się na lany w akrach.
pozdrawiam.
wielu wykonawców jednak woli murować niż szalować...

monikaa13
22-04-2009, 09:19
w zeszłym roku przeliczałem monolityczny fundament i z bloczków i różnica w koszcie z robocizną była ok. 500- 800pln na korzyść murowanego. zdecydowaliśmy się na lany w akrach.
pozdrawiam.
wielu wykonawców jednak woli murować niż szalować...

No tak, bo pewnie łatwiej murować :) Czy wliczałeś w koszta deski, które trzeba zakupić do szalowania?

bogus33
22-04-2009, 09:26
nie liczyłem kosztu desek, gdyż lałem w akra. wyliczenia obejmowały oczywiście koszt wynajęcia akr, transport, i płyn do ich zapuszczenia po rozebraniu przed oddaniem. wykonawca po prostu nie chciał szalować deskami , więc deski czekały na kupie na strop. bo stropy mam monolityczne - oba. po prostu jestem tradycjonalistą, do nowości może mnie jedynie przekonać cena.

edde
22-04-2009, 20:51
moje zeszłoroczne wyliczenia wykazały (w moim przypadku) ten sam koszt, a nawet ciut taniej (a zdecydowanie lepiej) przy wylewanym
a wyszło tak dlatego że koszt samych bloczków wyniósł tyle samo co betonu z gruchy, do bloczków trzeba by dodać jeszcze koszt zaprawy
natomiast jeżeli chodzi o robociznę to moja ekipa dysponuje własnymi szalunkami systemowymi i dla nich znacznie łatwiej, prościej, szybciej złożyć szalunki, zalać, zawibrować niż bawić się w murowanie tysięcy betoniaków, a kasę za robotę biorą taką samą niezależnie od "stylu"
a więc dla mnie wybór był prosty...

tryllu
22-04-2009, 22:49
a jak zrobisz z porządnego betonu, zawibrujesz i dodasz uszczelniacza to masz fundamenty jak schron :)

mar3cki
23-04-2009, 21:04
jak się zapytałem 'moich' budowlańców o wylewanie fundamentów to popatrzyli na mnie jak na głupka :evil: lenie jedne, szalować im się nie chciało, albo raczej nie umieli i tej wersji się będę trzymać :wink: