PDA

Zobacz pełną wersję : kominek z płaszczem+gaz+zasobnik



planik
21-04-2009, 19:59
Witam.
Pewnie to nie nowy temat, ale chciałem się poradzić fachowców i użytkowników.
Mój hydraulik( bardzo sympatyczny ) zaproponował takie podłączenie: kominek z płaszczem( jeszcze nie wybrany model) bez płytowego wymiennika podłączony przez zawór jednodrożny do zasobnika( zasobnik dwuwężownicowy) oraz do instalacji co. Piec gazowy( Brotje).
Mam wątpliwość czy rolę wymiennika przejmie zasobnik? Czy nie wpłynie to na sprawność grzania kominka? Dodam, że mam ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni i łazienkach( około 100m2).
Będę wdzięczny za porady.
Pozdrawiam.

mononika_pl
21-04-2009, 20:37
Witam :)
Również zainteresowana jestem rozwiązaniem ogrzewania gazowego i kominkowego z płaszczem wodnym. Czy jest funkcjonalne, w miarę oszczędne?
Też planuje podłogi ogrzewane w dwóch łazienkach i kuchni.
Może ktoś coś poradzi :)
Pozdrawiam
monika

mononika_pl
21-04-2009, 20:44
planik przy ogrzewaniu podłogowym w salonie jaki będziesz miał rodzaj podłogi?
Ja planowałam w pokoju dziecka o powierzchni 20m podłogę podgrzewaną i mi odradzono :roll:

plutek
22-04-2009, 06:51
Ja też będę montowała kocioł gazowy+ kominek z płaszczem wodnym + zasobnik.
Kominek biorę z lechmy pryzme.
Ja nie jestem żadnym hydraulikiem ale uważam, że pomysł jest dobry. Wydaje mi się, że jest lepsza(efektywniejsza) wymiana ciepła w zasobniku niż w wymienniku.
Jestem bardzo ciekawy co na to fachowcy z forum.

k_m
22-04-2009, 10:09
Najlepszym i bezpiecznym sposobem jest zamontowanie bufora z zasobnikiem c.w.u,powiedzmy 380/120 lub 500/150 z wężownica .Do wężownicy podłączyć kominek w układzie otwartym.Czyli wymiennik płytowy jest zbędny.Do tego samego bufora podłączyć kocioł gazowy .Z bufora porzez grupy pompowe z mieszaczem na poszczególne obiegi grzewcze. Czujnik kotła wstawić do bufora ,aby kocioł utrzymywał temp.bufora.Gdy napalimy w kominku czujnik kotła wyłączy się po osiągnięciu zadanej temp.Natomiast automatyka na dwa obiegi grzewcze niezależna od kotła (obca).Jest to rozwiązanie bezpieczne i proste.Zbędny jest także priorytet c.w.u.Pozdrawiam

zbigmor
22-04-2009, 12:02
Ja też będę montowała kocioł gazowy+ kominek z płaszczem wodnym + zasobnik.
Kominek biorę z lechmy pryzme.
Ja nie jestem żadnym hydraulikiem ale uważam, że pomysł jest dobry. Wydaje mi się, że jest lepsza(efektywniejsza) wymiana ciepła w zasobniku niż w wymienniku.Jestem bardzo ciekawy co na to fachowcy z forum.


Dobrze napisałeś. Że ci się wydaje.
A prawda jest taka, że zależy to od mocy urządzeń.

plutek
22-04-2009, 12:24
ale jaki ma wpływ moc urządzeń? i o jakich urządzeniach mówisz?

zbigmor
22-04-2009, 13:48
ale jaki ma wpływ moc urządzeń? i o jakich urządzeniach mówisz?

Moc wymiennika i moc zasobnika, czyli dokładnie moc przekazywana przez te urządzenia. Im większa jest ta moc tym większa wymiana ciepła między źródłem i odbiornikiem. Czy to jest wymiennik, czy zasobnik, czy radiator nie ma żadnego znaczenia.

plutek
22-04-2009, 14:06
ok rozumiem (tak przynajmniej myślę).
przyjmujemy że wymiennik i zasobnik są takiej samej mocy.
Moje pytanie jest następujące: w którym przypadku będzie efektywniejsze oddanie ciepła, w wymienniku gdzie jest mniejsza powierzchnia czy w zasobniku gdzie powierzchnia oddawania ciepła jest większa.

zbigmor
22-04-2009, 14:19
ok rozumiem (tak przynajmniej myślę).
przyjmujemy że wymiennik i zasobnik są takiej samej mocy.
Moje pytanie jest następujące: w którym przypadku będzie efektywniejsze oddanie ciepła, w wymienniku gdzie jest mniejsza powierzchnia czy w zasobniku gdzie powierzchnia oddawania ciepła jest większa.


Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.

mariobros35
22-04-2009, 16:06
ok rozumiem (tak przynajmniej myślę).
przyjmujemy że wymiennik i zasobnik są takiej samej mocy.
Moje pytanie jest następujące: w którym przypadku będzie efektywniejsze oddanie ciepła, w wymienniku gdzie jest mniejsza powierzchnia czy w zasobniku gdzie powierzchnia oddawania ciepła jest większa.


Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.
Dokładnie tak jak pisze mój poprzednik natomiast chciałbym dodać iż różnica będzie zapewne w kosztach wymiennik płytowy tańszy zasobnik droższy no a jedyną zaletą takiego rozwiązania niewspułmierną co do kosztów będzie jakaś tam nieduża akumulacja ciepła w takim 300 l zasobniku a już jak inwestować w taki system to lepiej zainwestować w zasobnik buforowy 1000 l wtedy to ma sęs

Mały
22-04-2009, 16:26
Ok, ale tak technicznie - co ma przepompowywać tą gorącą wodę z kominka?
Kominek grzeje dolna wężownicę, kocioł gazowy górną. A woda w wymienniku jest do mycia.
Chyba, że pokusimy się o niezbyt tanią automatykę omijającą część kotłową...
No , ale sobie zaraz usiądę i to postaram rozrysować.

planik
22-04-2009, 17:02
Dzięki za wszelkie uwagi. Pomysł na zastąpienie płytowego wymiennika zasobnikiem dwuwężownicowym chyba będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
A podłogę w salonie planuję Balterio albo quick step. Właśnie myślę o w miarę małym ( 200l) i tanim zasobniku dwuwężonicowym (Galmet). Podoba mi się ten nowy kominek z kratek.pl. Myślałem też o lechmie. Trochę mnie martwi ta ilość podłogówki ( ilość wody ) - myślę, że to niezbyt ekonomiczne ogrzewanie w porównaniu z dobrymi grzejnikami.
Pozdrawiam budujących i budowanych.

plutek
23-04-2009, 06:19
Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.[/quote]



Czyli sam odpowiedziałeś "najważniejsza jet powierzchnia" a ta powierzchnia jest większa na wymienniku czy w zasobniku.
wnioskuję że potwierdzasz że zasobnik (większa powierzchnia od wymiennika)
jest efektywniejszy od wymiennika

zbigmor
23-04-2009, 07:12
Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.



Czyli sam odpowiedziałeś "najważniejsza jet powierzchnia" a ta powierzchnia jest większa na wymienniku czy w zasobniku.
wnioskuję że potwierdzasz że zasobnik (większa powierzchnia od wymiennika)
jest efektywniejszy od wymiennika[/quote]


Jeśli zasobnik ma większą powierzchnię wymiany to będzie efektywniejszy, ale absolutnie nie potwierdzam, że zasobnik ma większą powierzchnię wymiany bo zależy to od konkretnego modelu. To, że zasobnik jest gabarytowo większy od wymiennika o niczym nie świadczy, a już na pewno nie o powierzchni wymiany.

mariobros35
23-04-2009, 08:35
Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.



Czyli sam odpowiedziałeś "najważniejsza jet powierzchnia" a ta powierzchnia jest większa na wymienniku czy w zasobniku.
wnioskuję że potwierdzasz że zasobnik (większa powierzchnia od wymiennika)
jest efektywniejszy od wymiennika[/quote]

Widzisz tu jest ważna moc grzewcza wężownicy zasobnika wyrażona w kw jeżeli będzie ona równa mocy grzewczej wymiennika płytowego to nie będzie różnicy w tępie przekazywania ciepła poniżej cutuję przykładowe dane techniczne zasobnika termetu:
Zalety użytkowo - techniczne:
dostępne zasobniki o pojemności 120 l, 150 l, 200 l
moc wężownicy w zasobniku 120 l - 21 kW, 150 l - 25 kW, 200 l - 31 kW (dla temp.wody grzewczej 60oC, temp. wody wlotowej 10oC, temp. ciepłej wody użytkowej 45oC)
przystosowany do współpracy z jednofunkcyjnymi kotłami termet z rodziny UniCo
stalowy zbiornik zasobnika pokryty emalią
wbudowana anoda magnezowa - jako zabezpieczenie antykorozyjne
wysokiej jakości izolacja zewnętrzna chroniąca przed stratami temperatury ciepłej wody
osłona zewnętrzna zasobnika wykonana jest z miękkiej pianki
zasobnik fabrycznie wyposażony jest termometr oraz zawór bezpieczeństwa
regulator temperatury wody użytkowej (termostat) pozwalający ustawić temperaturę wody użytkowej

jeżeli wymiennik płytowy będzie miał taką samą moc przy takich samych parametrach pracy jak podana w specyfikacji zasobnika to nie mażadnej różnicy kture rozwiązanie wybieżesz no może jedynie pod względem ceny samego użądzenia no i właściwości akumulacji ciepła

plutek
23-04-2009, 13:09
mariobros35 i zbigmor

ok przekonaliście mnie dziękuję za wszystkie informacje.