PDA

Zobacz pełną wersję : głębokość fundamentu ogrodzenia?



śpioch
22-04-2009, 08:09
Ile cm trzeba zagłębic w ziemi fundament ogrodzenia?

Minimalnie - tylko tyle żeby się zwierzęta nie podkopały
czy
tyle ile lokalna głębokość przemarzania - żeby fundamentu mróz nie wypychał w górę?

rafallogi
22-04-2009, 08:15
U mnie parkan z wapienia i błębokość 50 na 40cm. Piąty rok i nic się nie dzieje. U sąsiadów jest podobnie.

mario1976
22-04-2009, 08:25
Ile cm trzeba zagłębic w ziemi fundament ogrodzenia?

Minimalnie - tylko tyle żeby się zwierzęta nie podkopały
czy
tyle ile lokalna głębokość przemarzania - żeby fundamentu mróz nie wypychał w górę?

Własnie jestem przed tym dylematem. Miałem na budowie trzech panów od ogrodzeń ich propozycje były od sztychu łopaty (30cm) do 70 cm. Będę kopał na 50.

zOOr
22-04-2009, 09:47
A co zrobić w gruntach wysadzinowych z wysokim poziomem wód gruntowych (na wiosnę 80 cm pod powierzchnią).
Podobno dla takich gruntów dla Warszawy gł. przemarzania wynosi 120 cm. I co, mam zakopać tyle kasy pod ziemią? Bo podmurówka systemowa nie wchodzi w grę. Nie podoba mi się i już. A do zrobienia 100mb ogrodzenia :-(
Zrobić na 50 cm i się modlić, żeby nie było mrozów lub za 5 lat naprawiać podmurówkę?

piotrulex
22-04-2009, 10:06
mam jakies 70-80cm w ziemi. na wierzchu murek szeroki na okolo 16cm a pod ziemia ponad 20 nawet kilka cm. murek zbrojony resztkami 12-ki i 6-ki a w to szersze pod ziemia wpakowane nieco gruzu ze sprzatania dzialki :wink:

jak chcesz miec solidnie to koniecznie ponizej strefy przemarzania

Rav
22-04-2009, 10:38
Ja pod lekkie ogrodzenie z siatki z 3 stron działki zrobiłem płytko - tak 40-50 cm w ziemi. Dodatkowo rzuciłem pręty zbrojeniowe przy słupkach, żeby nie pękało. Już parę lat jest ok.
Jednak ogrodzenie frontowe zrobiłem na 120 cm głęboko - ciężkie ogrodzenie kinkierowe. Na odległości dwudziestuparu metrów dołożyłem raptem trochę betonu, ale wolałem nie ryzykować.

mario1976
22-04-2009, 11:08
A jak robić dylatacje ? Robiliście u siebie ?Czytałe, że nalezy ale nie wiem jak to technicznie wykonać ?

Daniejl
22-04-2009, 11:17
sporo też zależy od samego ogrodzenia. Im cięższe, tym głębiej. Mam część ogrodzenia drewnianego z cegieł, po bokach i z tyłu ogrodzenie z kątowników. Na kątowniki fundament 50cm. Chyba standardowa głębokość.

zOOr
22-04-2009, 11:20
Ja pod lekkie ogrodzenie z siatki z 3 stron działki zrobiłem płytko - tak 40-50 cm w ziemi. Dodatkowo rzuciłem pręty zbrojeniowe przy słupkach, żeby nie pękało. Już parę lat jest ok.
Jednak ogrodzenie frontowe zrobiłem na 120 cm głęboko - ciężkie ogrodzenie kinkierowe. Na odległości dwudziestuparu metrów dołożyłem raptem trochę betonu, ale wolałem nie ryzykować.

Zazdroszczę. Mam działkę narożną: tyły to 40m. Od sąsiada już jest ogrodzone, a od frontu "tylko" 55m.
Mogę spłycić ogrodzenie od tyłu (ale pod słupkami pogłębić?). Od frontu wyjścia chyba nie mam. Dam na 1,0m bez zbrojeń. Ogrodzenie będzie (na chwilę obecną) ze sztachet drewnianych wysokości 150 cm.
Jak by nie liczyć, jeśli z tyłu będzie 0,6 w grunt a od frontu 1m w głąb i do tego 30 cm ponad teren to daje 22m3 betonu.

Podmurówki robi się z betonu B15 czy B10?

zOOr
22-04-2009, 11:25
A jak robić dylatacje ? Robiliście u siebie ?Czytałe, że nalezy ale nie wiem jak to technicznie wykonać ?

Podobno ( z naciskiem na to słowo) można po związaniu betony odkopać kawałek podmurówki i szlifierką kątową zrobić nacięcie w pionie z obu stron i na górze. Jeśli będzie pękać to zdylatuje się samo w tym konkretnym miejscu

Bigbeat
22-04-2009, 11:29
Kurczę, to ja mam hardcore ;)
Kopane było na 120cm, a pod słupkami 140cm.
Ogrodzenie sztachety na ryglach z profili stalowych 30x50, podmurówka i słupki z klinkieru.

mario1976
22-04-2009, 11:40
A jak robić dylatacje ? Robiliście u siebie ?Czytałe, że nalezy ale nie wiem jak to technicznie wykonać ?

Podobno ( z naciskiem na to słowo) można po związaniu betony odkopać kawałek podmurówki i szlifierką kątową zrobić nacięcie w pionie z obu stron i na górze. Jeśli będzie pękać to zdylatuje się samo w tym konkretnym miejscu

A co ile taka dylatacja ?

zOOr
22-04-2009, 14:46
A co ile taka dylatacja ?

Google twierdzi, ze co 10-15m, ale dam sobie dylatację na nodze zrobić, ze co 20m też będzie dobrze ;-)

na długim 40m boku zrobię 2 sztuki, a na dwóch krótszych w połowie. I oczywiście w narożnikach.