PDA

Zobacz pełną wersję : blacha trapezowa czy blachodachówka



jmiekinski
28-11-2002, 08:56
Witam. No właśnie co mam wybrać?
1.Czy oprócz ceny jest jeszcze jakaś różnica we właściwościach?
2.Czy to prawda że przy trapezówce jest mniejszy odpad?
3.Czy to prawda że przy blachodachówce trzeba przebijać łaty na których kiedyś był eternit. Przy trapezówce nie trzeba. Tak przynajmiej twierdzi "fachowiec" który chce to robić.
4. Czy 15 zł/m2 jest dobrą ceną za robociznę?
Przepraszam za tendencyjne pytania ale jestem zielony w tych sprawach. W archiwach nie mam czasu grzebać bo jadę na kablu tel.

kodi_gdynia
28-11-2002, 09:02
Pierwsze pytanie, a podoba Ci się blacha trapezowa. Ja nie wyobrażam sobie swojego dachu pokrytego blachą trapezową. Albo jest to kwestia gustu, albo chcesz pokryć coś innego niż dach swojego domu.
Co do odpadów - to kwestia dachu. Mam prosty dwu spadowy dach i odpadów miałem jakieś 4m2. Chyba nie jest to dużo.
Cena 15zł/m2 za położenie blachy. Standardowa.

jmiekinski
28-11-2002, 09:31
Mi tez sie nie podoba. Tylko zastanawia mnie fakt dlaczego ten "fachowiec" cały czas mi wmawia żebym wybrał trapez. Czy dla niego jest jakaś róźnica co kładzie? A co do tych łąt, to dla czego przy trapezówce obecne łaty mogą zostać a przy balchodachówce trzeba przebijać. czy on nie robi mnie w balona?

Tomaszos
28-11-2002, 09:45
Nie robi w balona.
Blachodachówkę przykręca się w miejscach przetłoczeń (producent podaje rozstaw łat jest to bardzo istotne i zależne od danej blachodachówki. Najpierw musisz zdecydować się jaką chcesz mieć a potem dowiadujesz się jaki jest rozstaw łat.
Przy blasze trapezowej nie ma to znaczenia - Ważne jest aby odstępy były równe i nie zbyt rzadkie. Gdy jest "za mało łat" możesz dobić brakujące.
PZDR.

aziel
28-11-2002, 09:57
Nie wiem, czy jakaś trapezówka jest podobnie zabezpieczona jak blachodachówka, o wyglądzie nie wspominając. Jeśli naprawdę nie chcesz nabijać nowych łat, zastanów się nad blachodachówką samonośną (Regola czy jakoś tak).
Przy prostym dachu - z małą ilością kalenic i koszy - blachodachówkę położysz samodzielnie w 2 - 3 osoby.

kodi_gdynia
28-11-2002, 10:34
Aziel ma rację. Blachodachówka jest dobrze zabezpieczona, ale istotny jest rozstaw. Na swoim dachu mam łaty nabijane co 35cm, pod konkretną blachę. Co do ułożenia to też jest prosta sprawa. Sam ją kładłem z ojcem i teściem i zajęło nam to jakieś 4-5 dni z obróbkami na dachu 160m2. Zapraszam na www.

_________________
Ach bym zapomniał - jesteśmy totalnymi amatorami

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: kodi_gdynia dnia 2002-11-28 11:35 ]</font>

jmiekinski
28-11-2002, 10:34
Odpowiedzi Szanownych grupowiczów są dla mnie bardzo ważne i z góry za nie dziękuję. Jestem zdecydowany na balchodachówkę.
Czy ktoś ma pokryty dach blachodachówką Regola ? Jak to wygląda w praktyce czy rzeczywiście jest ona bardzo dobra, jak z cena w porównaniu do tradycynej blachodachówki?

kodi_gdynia
28-11-2002, 10:38
Nie mam regoli i brak mi doświadczenia z tą blachą. Są to arkusze gdzie jest jeden rząd dachówek w poziomie i całość zamocowana jest na metalowej łacie. Co to cen to kształtuje się coś ok. 37zł/m2 czyli w porównaniu z innymi blachami prawie 2 razy więcej. Chyba się nie opłaca.
Zajrzyj na strony www planji.
Pozdrawiam

jmiekinski
28-11-2002, 10:50
Obecnie mam eternit gdzie rozstaw łat wynosi chyba 40 cm. Z tego co piszecie wynika że jest taka możliwość aby kupić tradycyjną blachodachówkę pod wymiar łat. Czy ktoś z grupowiczów spotkał się z przypadkiem gdzie blachodachówka była pod wymiar łat po eternicie? Blachodachówka Regola jest dla mnie za droga

greg
28-11-2002, 10:54
Witam.
Wykonawca namawiał Cię na trapezówkę, ponieważ ją się jeszcze łatwiej układa. Jeśli chodzi o zabezpieczenia to są one takie same jak dla blachodachówek. Jest to ta sam ablacha tylko inaczej tłoczona. Ja też kładłem blachodachówkę i wykonwca cały czas mówił, jak to lepiej jest położyć trapezówkę itd. Powiedziałem mu, że jak nie umie kłaść blachodachówki to niech nie robi. Ucichł ale zrobił dobrze.

kodi_gdynia
28-11-2002, 10:55
Tak jak pisałem mam rozstaw co 35cm. Blacha jest z Borgi za jakieś 20zł/m2.
Robiłem od podstaw więc nie miało to znaczenia.
Wiem jednak, że są blachy z rozstawem co 40cm. Na Twoim miejscu nie szukałbym pod eternit, tylko zmierzył rozstaw łat i szukał coś na ten wymiar. Przykręcenie blach ma też pewnien margines dokładności więc jeśli to będzie trochę inny wymiar niż 40 to i tak poradzisz sobie.
Wiem, że firtma dablex ma długość blachy co 40cm. Adres http://www.dablex.pl Odzdziały w całej polsce. Ceny ok.

Pozdrawiam

Luna_tyk
28-11-2002, 11:24
Co do zabezpieczeń blachy, jako materiału wyjściowego - nie ma zadnych różnic pomiędzy blachodachówką, a blachą trapezową. Materiał jest ten sam, najczęściej blacha w paśmie 1250 mm, grubośc (dla indywidualnego budownictwa) papierowa (0,5; 0,55; 0,6; 0,63 mm). Ocynk 275 g/m2, powłoka lakiernicza pocieniona (0,15 mikrometra) lub standard 0,25.
Tak że dowcip leży jedynie w marketingu i estetyce. Co wiecej - wskutek znacznie mniejszych promieni zagięć w blachodachówce szybciej może wystąpić spękanie powłoki lakierniczej na zagięciach - gdy materiał malarski nie jest 1-szej klasy

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Luna_tyk dnia 2002-11-28 12:24 ]</font>

Alanta
28-11-2002, 11:26
Trapezówkę kładzie się głównie na hale przemysłowe, nie jest ładna. Nie jestem pewna, ale chyba Rautaruuki ma rozstaw 40cm.

Alanta
28-11-2002, 11:32
Lunatyk nie pomieszałeś czegoś ? Chyba właśnie w trapezówce łatwiej dochodzi do uszkodzenia na zagięciu - ma przecież prawie 90st...
Te blachy różnią się głównie nośnością, dlatego trapez stosuje się przy dużych rozpiętościach podpór (łat i ryglówki) w budownictwie przemysłowym.

Luna_tyk
28-11-2002, 11:36
Nie pomieszałem - w blasze trapezowej masz wszędzie (praktycznie) kąty rozwarte. W blachodachówce oprócz kątów ostrych masz także zagięcie "przestrzenne" - naroża etc. Tylko jedna blacha trapezowa ma kąt prawie prosty - to stary profil T55, wręcz archaiczny. Inne blachy nie mają tak sztywnych przetłoczeń.
Pozdrawiam

greg
28-11-2002, 11:52
Luna_tyk ma rację z tymi przetłoczeniami.
Rautaruuki Maxi Elita ma moduł długości 40 cm.

Alanta
28-11-2002, 11:58
Oż kurcze, wejdę w sobotę na dach i zobaczę jak to jest, zaskoczyliście mnie :smile:

greg
28-11-2002, 12:01
:smile:
Może wreszcie zostanę forumowiczem?

Luna_tyk
28-11-2002, 12:01
Nie zapomnij o niezbędnych środkach BHP - szelki, linka, na drugim końcu liny mąż mocno zaparty w ziemię...

Alanta
28-11-2002, 12:07
Nie muszę, przy jednej części budynku stoi jeszcze rusztowanie - ma poręcze i bortnice :smile:
A na męża wolałabym nie liczyć, sam spadł już z rusztowania i ze schodów :sad:

aziel
29-11-2002, 07:53
Pisząc o gorszym zabezpieczeniu przed oczami miałem dach sąsiada, który ma 7 lat i jest okropnie "obleziony". W podobnym wieku dach na szkole podstawowej w sąsiedniej dzielnicy wygląda jeszcze gorzej.
Ja osobiście ze względu na bardzo agresywne środowisko (kwaśne deszcze, 100% ogrzewania węglowego) położyłem na dachu Braasa.

Luna_tyk
29-11-2002, 08:10
Mniej więcej w tym okresie, o którym pisze Aziel, leciało w Hucie Florian powlekanie jakimś nędznym akrylem, który miał zwyczaj szybko złazić.Najczęściej był to taki wiśniowy kolor. Podejrzewam, że ten wyrób leży na dachu sąsiada. Teraz są inne materiały, o znacznie większej trwałości, co zresztą widać na stojących obiektach
Ponieważ mam z blachą do czynienia na co dzień - położyłem na dachu dachówkę ceramiczną.

_Beti_
25-07-2005, 16:27
Luna_tyk
A co sądzisz o blachodachówce z floriana. I jakie ceny za m2 są ok. Chyba taniej w hucie niż w zwykłym sklepie???

Kasia_de
26-03-2007, 13:40
no właśnie - co jest trwalsze, bardziej szczelne ;-) i ogólnie lepsze?

do mojego domu bardziej stylistycznie pasuje zwykła blacha kładziona ze stojacym rąbkiem, czy jak to się tam fachowo nazywa.

Jedni mówią, ze blachodachówka jest lepsza, inni, że blachodachówka jest przybijana do dachu a co za tym idzie w miejscach tych dziurek mimo podkładek często po jakimś czasie woda przecieka..

ja wiem, że dużo zależy od dekarzy, ale pomijając ten istotny czynnik?

A jakie są Wasze doświadczenia?

tom17
26-03-2007, 14:23
...co trwalsze to zależy od rodzaju użytej blachy. Miedź i tytan cynk bedą trwalsze od stalowej.
Tytan cynk to min 100 zł za m2 za sam materiał.
Na rabek mozesz mieć gotową blachę np. ruukki maxi classic lub plannja emka lub "kręconą" na budowie z pociętych arkuszy - najczęsciej ze zwykłej blachy ocynkowanej - taniej ale dyskusyjnej trwałości.
Sam chciałem blachę płaską na rąbek ale jak dostałem wycenę 47 tys zł (dach 290m2 sama blacha po 45 netto - blacha ruukki maxi classic) to przypękałem. Wycenę dla blachodachówki Plannja Rapid mam na 27 tys.
Jeśli koszty nie graja roli to bierz tytan cynk - ma ładniejszy kolor od miedzi ... jak dla mnie :wink:
jesli ... graja to zwykła blachodachówka wyjdzie taniej no i łatwiej o wykonawcę.

kaczorek.
26-03-2007, 14:56
no właśnie - co jest trwalsze, bardziej szczelne ;-) i ogólnie lepsze?

do mojego domu bardziej stylistycznie pasuje zwykła blacha kładziona ze stojacym rąbkiem, czy jak to się tam fachowo nazywa.
to co się zastanawiasz ...


Jedni mówią, ze blachodachówka jest lepsza, inni, że blachodachówka jest przybijana do dachu a co za tym idzie w miejscach tych dziurek mimo podkładek często po jakimś czasie woda przecieka..

przybijana - bzdury jakieś! nie wolno przybijac blachy - montaz tylko na wkrety z podkładkami które sie wulkanizują


ja wiem, że dużo zależy od dekarzy, ale pomijając ten istotny czynnik?

A jakie są Wasze doświadczenia?
weź sprawdzoną ekipę niezależnie jaka będzie blacha MA BYĆ PRZYKRĘCONA A NIE PRZYBITA

co do blachy kup taką która bardziej odpowiada twojej wizji domu

pechowiec optymista
26-03-2007, 23:38
Ja długo zastanawiałem się nad rąbkiem stojącym , ale do tego potrzeba perfekcyjnego wykonawcy, zwłaszcza jeśli są długie powierzchnie. W końcu dałem sobie spokój. Położylem Regolę z Plannji - ciekawa sprawa bo jest to blachodachówka pod która nie bije się łat. Poza tym dwie zalety
1. JAKO JEDYNA blachodachówka na polskim rynku jest przykręcana w GÓRZE FALI - bo jak wiadomo w dole fali płynie woda
2. JEST W FORMIE GOTOWEJ SPROWADZANA ZE SZWECJI - a nie jakieś tam tłocznie w Piasecznie czy w stodole pod Raszynem. Gwarancja obejmuje całą blachę łącznie z KOLOREM na 15 lat - ja położyłem czarny mat w powłoce o wyższej wytrzymałości - ok. 41,50 /m2 (22%VAT) przy zakupie przez mojego wykonawcę wyszło trochę taniej. Efekt na dachu rewelacyjny.
Przed wyborem radzę zwrócić uwagę na to gdzie blacha jest tłoczona oraz co obejmuje gwarancja i jak długo 8)

zakreconaelfa
25-02-2008, 11:23
czy ktoś położył na swój dach plannję emka? :-?

woland1980
09-06-2008, 12:47
podciągam, kto ma rąbek stojący i z czego?

09-06-2008, 13:42
podciągam, kto ma rąbek stojący i z czego?
:-?

woland1980
09-06-2008, 14:32
ździebko szowinistyczny punkt widzenia.

Szarbia
09-06-2008, 20:08
podciągam, kto ma rąbek stojący i z czego?
:-?

:lol: :lol: :lol:

woland1980
09-06-2008, 21:45
wiem wiem:-)
he he.....

iva_marti
25-09-2008, 22:11
Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze materiału na dach.
Z dachu będzie pobierane ciepło, dlatego materiałem na pokrycie dachu może być tylko blacha. Osoba, która buduje dom zawsze pokrywa takie dachy blachą trapezową. Podobno lepsza niż blachodachówka (w niej robią się mikro otwory ).
Strasznie mi się to nie podoba. Nie wiem co wybrać. Jedyne co wiem to to ,że chcę kolor antracyt mat ostatecznie czarny mat.
Ideał mojego dachu to blacha na rąbek stojący, ale jeśli blacha na rąbek stojący to tylko tytanowo cynkowa. ZBYT DROGA – odpada.
CCCudowna dachówka ceramiczna domino kreator (?) –ta zupełnie płaska. CERAMIKA-odpada.
Przeczytałam chyba większość postów o blachach i blachodachówkach.
Polecacie:
Ruukki
Plannja
Lindab
Bud-mat z SSAB
Osoba budująca poleca mi blachę z Thyssen Krupp (na forum znalazłam tylko jedną opinię , a w składzie w którym pytałam nie znali wcale) . Czy to dobra blacha? Jak wypada w porównaniu z wymienionymi wyżej ?

Podajcie orientacyjne ceny za blachodachówki z tych firm.

Czy w jakiejś blachodachówce na 100% nie będą robiły się mikro otworki. But-mat ma nową powłokę, która zapobiega powstawaniu tych otworków, ale czy na pewno?

Jak to jest z blachodachówkami Ruukki, Plannja, Lindab.

Jak wypada bud-mat w porównaniu z Ruukki, Plannja (też z SSAB), Lindab.

Czy ktoś spotkał się z blachodachówką o kształcie zbliżonym do domino ceatora (czyli całkiem płaska).

A jeśli blacha trapezowa to jaki wzór. Dom ma wyglądać bardziej nowocześnie niż dworkowo.
Może ktoś widział coś ładnego z blachy trapezowej na dachu (zapewne tak ;-) ).
Chętnie zobaczę zdjęcia.
Liczę na pomoc. Jestem 600km od domu, a decyzję trzeba podjąć w miarę szybko.

edde
25-09-2008, 22:27
ponoć najlepsze blachy robi SSAB, jego częścią jest Plannja, z jego blach w Polsce pokrycia robią oprócz BudMatu także Bratex i FinishProfiles, dokładnie z tego samego surowca, a w nizszej cenie niż BudMat (jak się ostatnio orientowałem), zakładając ze zarówno trapez jak i blachodachówka idzie w tej samej powłoce (np. PrelaqNova) czyli praktycznie z tego samego moze być kręgu to nie bardzo rozumiem skad teoria o jakiś mikrootworach :o może temu 'fachowcu" po prostu łatwiej i szybciej się trapez kadzie to taki kit wciska...

ps. ja zdecydowałem się na blachodachówkę Kingstile z FinishProfiles w kolorze grafit połysk, głównie ze względu na termin, obsługę i bliskość oddziału no i kompetencje sprzedawcy, na drugim miejscu był bratex (oczywiście szukałem blachy ssaba w tej powłoce w znośnej cenie i jakości)

Thyssen Krup (Energostal) to jeden z pozostałych przeciętnych producentów blach i nie tylko, wszelkiego asortymentu stali, ja bezpośrednio z TKE mialem stal zbrojeniowa)

iva_marti
25-09-2008, 23:00
Dzięki za odpowiedz. Czyli SAAB.
Blacha trapezowa jest inaczej formowana (kąty rozwarte), na całości ma taką samą grubość. Przy blachodachówka w miejscy wytłoczenia kształtu dachówki blacha się osłabia, może być cieńsza, tam są zupełnie inne kąty zginania blachy niż w trapezie. To takie bardzo uproszczone przez kobietę wyjaśnienie.
Wybór należy do mnie czy trapez czy blachodachówka, ale przy mikro potworkach całe pobieranie ciepła z połaci dachowych będzie do niczego.

M@riusz_Radom
26-09-2008, 09:01
Przy blachodachówka w miejscy wytłoczenia kształtu dachówki blacha się osłabia, może być cieńsza, tam są zupełnie inne kąty zginania blachy niż w trapezie.

Najczęściej powtarzany frazes. Powtarzany przez ludzi, którzy nie znają techniki wytwarzania takiej blachy ..

Nic takiego nie ma miejsca. Przynajmniej w dużych firmach, u pana Gienka w Wytwórni Pokryć Dachowych takie cuda mogą się dziać. Ale ko o zdrowych zmysłach kupuje cokolwiek w takich wynalazkach

BEST_ia
26-09-2008, 09:14
Potrzebuję Waszej pomocy w wyborze materiału na dach.
Z dachu będzie pobierane ciepło, dlatego materiałem na pokrycie dachu może być tylko blacha. Osoba, która buduje dom zawsze pokrywa takie dachy blachą trapezową. Podobno lepsza niż blachodachówka (w niej robią się mikro otwory ).
Strasznie mi się to nie podoba. Nie wiem co wybrać. Jedyne co wiem to to ,że chcę kolor antracyt mat ostatecznie czarny mat.
Ideał mojego dachu to blacha na rąbek stojący, ale jeśli blacha na rąbek stojący to tylko tytanowo cynkowa. ZBYT DROGA – odpada.
CCCudowna dachówka ceramiczna domino kreator (?) –ta zupełnie płaska. CERAMIKA-odpada.
Przeczytałam chyba większość postów o blachach i blachodachówkach.
Polecacie:
Ruukki
Plannja
Lindab
Bud-mat z SSAB
Osoba budująca poleca mi blachę z Thyssen Krupp (na forum znalazłam tylko jedną opinię , a w składzie w którym pytałam nie znali wcale) . Czy to dobra blacha? Jak wypada w porównaniu z wymienionymi wyżej ?

Podajcie orientacyjne ceny za blachodachówki z tych firm.

Czy w jakiejś blachodachówce na 100% nie będą robiły się mikro otworki. But-mat ma nową powłokę, która zapobiega powstawaniu tych otworków, ale czy na pewno?

Jak to jest z blachodachówkami Ruukki, Plannja, Lindab.

Jak wypada bud-mat w porównaniu z Ruukki, Plannja (też z SSAB), Lindab.

Czy ktoś spotkał się z blachodachówką o kształcie zbliżonym do domino ceatora (czyli całkiem płaska).

A jeśli blacha trapezowa to jaki wzór. Dom ma wyglądać bardziej nowocześnie niż dworkowo.
Może ktoś widział coś ładnego z blachy trapezowej na dachu (zapewne tak ;-) ).
Chętnie zobaczę zdjęcia.
Liczę na pomoc. Jestem 600km od domu, a decyzję trzeba podjąć w miarę szybko.
Jeżeli kasa nie jest dla ciebie problemem to może spróbuj decre http://www.flash.decra.pl/
Chwalą się gwarancją nawet na 45 lat. Ale podejrzewam że będzie to kosztować. Ja dal siebie kupiłam blachę gontopodobną w cenie mocno promocyjnej 53 zł. Ale może warto - ja po bardzo długim namyśle przeczytaniu opinii o blacho dachówkach zdecydowałam, że nie będę ryzykować o wolę trochę dołożyć.
Pzdr

iva_marti
26-09-2008, 09:53
Nasz wykonawca nie zna rynku blacodachówek. Od zawsze daje blachę , kiedyś w składzie pracownik pokazywał mu blachodachówkę przez, którą widać było promyki słońca ;-). Dalej blachodachókami się nie interesował. On zwraca uwagę na to żeby dom był ekonomiczny,ciepły, a wizualne walory nie mają dla niego znaczenia.Dlatego powiedział,że jeśli blacha trapezowa nie podoba mi się to jeszcze mogę zorientowac sie w temacie blachodachówek.

Czyli mam rozumieć,że jeśli wybiorę blachodachówkę z blachy z SSABa to nie powstaną mikro otworki?

Czym w takim razie różnią się blachodachówki Plannja, bud-mat, Bratex , FinishProfiles. Wszystkie są z SAAB. Gdzie są profilowane? Czy różni je tylko firma pod którą zostają sprzedawane, a co za tym idzie cena i długość gwarancji? Czy jednak są jeszcze jakieś różnice?
Przepraszam za wszystkie błędy,ale dzieciak zalał colą laptopa i klawisze mocną się kleją. Trudo pisać..

M@riusz_Radom
26-09-2008, 10:25
Nasz wykonawca nie zna rynku blacodachówek. Od zawsze daje blachę , kiedyś w składzie pracownik pokazywał mu blachodachówkę przez, którą widać było promyki słońca ;-)

W Świętego Mikołaja też wierzysz ?

Powiem tak, im szybciej wyrobisz sobie nawyk trzymania na dystans wszystkiego co mówią tzw "wykonawcy" "fachowcy" tym lepiej dla Ciebie i Twojej inwestycji.

iva_marti
26-09-2008, 11:10
Jasne, że wierzę, ale "rozum przychodzi z wiekiem. Najczęściej jest to wieko trumny" :lol:

BEST_ia
26-09-2008, 11:45
A tak ogólnie to mój majster ma identyczny pogląd jak twój, na temat blachodachówki.(':x')Od wiosny słyszę: "ja bym wam radził trapezówkę i to właśnie w kolorze czarnym, matową".Argumenty te same: "robiliśmy niedawno i prawie przezroczysta". Dlatego jak będziesz się decydował na blacho dachówkę to weź pod uwagę, że bardzo łatwo tu o kiepską jakość. W żadnym wypadku nie kupuj tych niemieckich blach co to się wszędzie reklamują. Jakość fatalna i szkoda kasy na takie badziewie.

iva_marti
26-09-2008, 12:40
Jeśli wybiorę blachodachówkę to z SAABa. Tylko nie wiem czy droższą czy tańszą firmę. Czy one się różnią w zależności od firmy,któraje sprzedaje?
Istotne są dla mnie te mikro otwory. Nikt nie napisał czy na tych lepszych blachach one też powstają czy nie. Dom kosztuje bardzo dużo, właśnie dlatego że jest budowany taką technologią. Ma być odzysk ciepła z dachu,nie chcę tego stracić przez blachodachówkę. Nie wiem co mam robić.
MOŻE JAKIŚ EKSPERT OD BLACHY SIĘ WYPOWIE.

iva_marti
26-09-2008, 21:13
Może jeszcze ktoś podzieli się swoją wiedzą. PROSZĘ, nadal nie wiem co mam wybrać

edde
26-09-2008, 21:31
nie no, bez przesady, ale to co ten fachowiec bajki jakieś opowiada, gość po prostu skamieniały jest i za "nowości" (o ile nowością można nazwać blachodachówkę, widać na jakim etapie rozwoju się zatrzymał) się nie bierze omijając je szerokim łukiem, pewnie to samo twierdzi o membranach, tasmach kalenicowych, kominach systemowych, oknach dachowych, rynnach innych niż lutowany stary ocynk itd.
zorientuj sie sama w ofercie blachodachówek, ich cenach, właściwościach, opiniach (przekopiesz i www producentów forum to wyrobisz sobie zdanie) i sama zdecyduj a jemu każ to porządnie zrobic (tylko obawiam się ze jednak może nie umieć i spieprzy ci drogi dobry materiał)

a jeśli wciąż wierzysz w jakieś mikrootworki-potworki to pochodź po dystrubutorach blachodachówek, poproś o skrawki materiału i unieś w stronę złocistej kuli, jak zobaczysz otworki daj nam szybko znać

a przede wszystkim nie daj się zwariować, grunt to dystans do takich majstrów i takich opinii

sailor_ro
26-09-2008, 21:49
iva_marti pozdrowienia z Władysławowa

iva_marti
26-09-2008, 21:59
Właśnie jestem na wczasach koło Władysławowa :lol: (Ostrowo)
Pozdrawiam Ciebie i maleństwo. Ja mam upartą 4-latkę i trochę spokojniejszego rocznego synka (wczoraj obchodził urodzinki na ruchomych wydmach w Łebie 8) )
sailor_ro może to Ciebie atakowałam w składzie z pokryciami dachowymi we Władysławowie :lol:

iva_marti
26-09-2008, 22:18
Ten fachowiec to doskonały fachowiec. Od lat buduje domy energooszczędne, wiele osób, nie tylko z Polski, prosi go o pomoc.. Rozmawiałam z osobami ,które mieszkają w jego domach i za ogrzanie ponad 200 m2 płacą tyle co ja za mieszkanie 50m2. Będzie sie niedługo ukazywał cykl artykułów jak budować takie domy,pod jego nadzorem i ze zdjęciami z naszej budowy :wink:
Jeśli chodzi o inne nowości to jak najbardziej zna i jeśli uważa za dobre to stosuje. Jednak jest przeciwny blachodachówką woli blachę trapezową. Dla niego to tylko walory estetyczne i nie zawraca sobie tym głowy.
Mam nadzieję,że teraz robią lepsze niż te,które oglądał wcześniej.
Oczywiście jak będę na składzie to skieruję w kierunku świetlnej kuli i jeśli coś wypatrzę to natychmiast dam znać.
Dzisiaj rozmawiał mąż z kolegą,który też sie buduje. On wybrał ceramikę bo blachodachówka ma to do siebie,ze lubią się w niej robić mikrootworki. To chyba jakieś legenty przechodzące z pokolenia na pokolenie....

Andrzej Wilhelmi
27-09-2008, 03:01
Ten fachowiec to doskonały fachowiec. Od lat buduje ... ...wybrał ceramikę bo blachodachówka ma to do siebie,ze lubią się w niej robić mikrootworki. To chyba jakieś legenty przechodzące z pokolenia na pokolenie....

Ten "Fachowiec" od lat buduje i się nie reformuje. Niczym innym nie potrafi pokryć dachu tylko blachą trapezową.
Ciągłe opowiadanie bajek o powstawaniu perforacji (mikro otworków) powoduje, że część naiwnych w to uwierzy.
Jak chcesz zachować nowoczesny charakter dachu to zastosuj takie rozwiązania:
- krycie dachu blachą ocynkowaną na rąbek z późniejszym malowaniem na żądany kolor,
- zastosowanie blachy powlekanej w wybranym kolorze i krycie na rąbek np. w systemie PLX firmy Lindab. Pozdrawiam.

sailor_ro
27-09-2008, 06:52
Właśnie jestem na wczasach koło Władysławowa :lol: (Ostrowo)
Pozdrawiam Ciebie i maleństwo. Ja mam upartą 4-latkę i trochę spokojniejszego rocznego synka (wczoraj obchodził urodzinki na ruchomych wydmach w Łebie 8) )
sailor_ro może to Ciebie atakowałam w składzie z pokryciami dachowymi we Władysławowie :lol:

no nie powiedziałbym że atakowałaś :D,ale w kazdym razie rozmawiałaś z moim kolegą,ja przyszedłem później i zasugerowałem mu, że Krup to Thyssen Krup dostawca blach,a nie producent blachodachówek czy trapezów

Pozdrawiam serdecznie i życzenia dla jubilata

iva_marti
27-09-2008, 06:57
Bardzo dziękuję za odpowiedź!!!!

iva_marti
27-09-2008, 07:21
Dzięki forum rozeznałam się już trochę w temacie. Szkoda tylko ,że internet chodzi tutaj dramatycznie wolno. Wiem już o co pytać i co jest warte uwagi.

Widzę, że przez moje herezje jestem już rozpoznawalna :lol: .Dzięki Wam zainteresowałam się tematem blachodachówek.

Każdy pisze, że mikrootworki to mit,ale niepokój zasiałam i proszą idź i to sprawdż a potem koniecznie daj znać Hi Hi

A_dam
27-09-2008, 19:58
Dwa dni temu widziałem dach kryty na rąbek stojący. Był śliczny.

iva_marti
29-09-2008, 22:34
sailor_ro może pomożesz mi w wyborze konkretnej firmy.

Myślę o blachach z koncernu SSAB,czyli mogą być blachodachówki firm:
Plannja Hard Coat
BudMat powłoka Prelaq Nowa
Bratex Plelaq Nowa
Finish Profiles

Czy to są najlepsze powłoki tych firm?
Czym rózni się powłoka Hard Coat od Prealaq Nova? Która jest lepsza? W której kolor jest bardziej trwały?
Czy Plannja ma też powłokę Prelaq Nova?

Która z tych firm formułuje blachodachówkę w Polsce ,a która nie?
Która jest łatwiejsza w montażu tzn. pasują do siebie łączniki (?)

Którą firmę polecasz.
Plannja jest droższa i ma krótszą gwarancję. Dzisiaj w składzie sprzedawca polecał mi właśnie Plannję, choć sam sprzedawał ButMat. Odradzał Bratexa (formowany w Polsce, na kiepskich maszynach,trudny w składaniu. Na forum opinie dobre)
Która firma robi najlepsze blachodachówki????
Pogubiłam się już w tych firmach. Blacha z tego samego koncernu,ale jeszcze ważne na jakich maszynach jest formowana blachodachówka.

RadziejS
30-09-2008, 08:34
Mam Prelaq Nova z Bratexu i jestem bardzo zadowolony. Kolor super (grafit), dekarze chwalili, powłoka naprawdę trudna do zarysowania w porównaniu z innymi (co prawda tańszymi).
Kawałek blachy leży sobie ba betonie w środku budynku, chodzimy po nim, depczemy przy pracach wewnątrz, jest masa brudu, piasku itp i nie widać specjalnych rys. Naprawdę wydaję mi się, że widać różnice w porównaniu z tańszymi modelami. Płaciłem ok 28 zł/m.

edde
30-09-2008, 20:34
a masz jakieś fotki moze dachu?
bo ja chciałem kupić w finishprofiles ale nie mają grafitu w prelaqnova, więc chyba na bratex sie zdecyduję, choć szczerze mówiąc wolałbym nieco ciemniejszy odcień (masz pewnie 087?), nieco się obawiam czy ten 087 nie jest za jasny, czy nie będzie wyglądał zbyt "plastikowo"... a za mało "grafitowo"...

iva_marti
30-09-2008, 21:22
Widziałeś galerię na stronie bratexu:
http://www.bratex.pl/produkty/galeria/
Tobie pewnie chodzi (zresztą tak jak mi) o antracyt. Dla mnie one są bardziej szare, popielate, to raczej nie jest ciemny kolor (złamanie grafitu z czarnym)

aniakwasnik
21-10-2008, 10:13
mam problem dostałam dośc nietypowe zadanie od mojej szefowej. Znależc ekipe, która zrobi nowy dach i oczywiscie pomóc w wyborze pokrycia dachu. Zaznajomiłam sie z opiniami an forum i zasatanawiam sie nad tzrema blachami: PLannija, LINDAB i Ruuki. Dach ma byc w kolorze grafitowym co jak patzre na kolory b;ach nie jest zbyt korzystny wybór ale cóz innego nie ma. Prosze doradzcie , która blache wybrac i jakie orrynnowanie do nich jest anjlepsze. Z góry dziekuje i pozdarwaim

blada80
22-04-2009, 09:15
cześć, będe zmianiał pokrycie dachu i mam dylemat. Blachodachówka czy blacha trapezowa, cenowo wychodzi podobnie tylko blachodachówka jest ładniejsza a blacha trapezowa trwalsza (tak się mówi). Co byście wybrali ? Dziękuje za pomoc.

iva_marti
22-04-2009, 09:35
ja mam blachę trapezową. Wymagała tego technologia budynku. Z opini wynika ,że lepsza. Strasznie chorowałam przez ten dach ,ze nie może być ładna dachówka. Teraz juz sie przyzwycziłam i nawet zaczyna mi się podobać :o

Justyna&Leszek
22-04-2009, 09:39
Sama produkuję i handluję blachami i wiem na 100%, że nie ma żadnej różnicy w jakości pomiędzy blachą dachówkową a trapezową, obie wykonuje się z tej samej blachy (no chyba, że myślisz o trapezie z grubszej blachy, np. 0,7mm - jeżeli chodzi o blachę stalową to blachy dachówkowe nie wykonuje się z grubszej blachy niż 0,5mm). Trapez jest sztywniejszy, ale pewnie łaty i tak będą gęsto bite.
Sprzedawca lub wykonawca, który Ci tak powiedział to nie za bardzo się musiał orientować w kwestii produkcji blach.
Można mieć wrażenie, że blacha trapezowa jest trwalsza, bo jest sztywniejsza. Spowodowane jest to tłoczeniem blachy, gdyż trapez jest tłoczony tylko wzdłuż.

Ja proponuję Ci blachę dachówkową jeżeli jest to dach domu - jeżeli spad dachu na to pozwala (min. 14st.)

blada80
22-04-2009, 11:21
opinia o trwałości trapezu a blachodachówki brana jest właśnie z wykonania. Słyszałam, że blachodachówka jest naciągana aby mieć swój zaokrąglony kształt i w tych miejscach jest cieńsza, stąd też opinia że mniej trwała niż trapez :cry:

Justyna&Leszek
22-04-2009, 11:26
opinia o trwałości trapezu a blachodachówki brana jest właśnie z wykonania. Słyszałam, że blachodachówka jest naciągana aby mieć swój zaokrąglony kształt i w tych miejscach jest cieńsza, stąd też opinia że mniej trwała niż trapez :cry:

Mówi tak ten, kto nie wie jak profiluje się blachodachówkę. Zapewniam, że blacha nie robi się cieńsza w miejscu przeskoku fali.
Najlepszym dowodem tego jest porównanie powierzchni lakieru i rdzenia. Przecież, gdyby blacha w tym miejscu się "rozciągnęła" to co z lakierem?? Chyba by popękał!!

blada80
22-04-2009, 11:29
dziękuje za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie lepiej matową?

maniowka
22-04-2009, 18:26
uważam, że ładniejsza matowa i wszystko do niej pasuje:)

iva_marti
22-04-2009, 20:00
nie tyle chodzi o to ,ze jest cieńsza ,tylko o kąty zgięć. Przy blachodachówkach są to miejscami kąty rozwarte. Tak mi mówiono.
Lepiej wyglada w satynie.

Justyna&Leszek
23-04-2009, 09:40
dziękuje za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie lepiej matową?

Ja bym polecała matową. Ale to przede wszystkim kwestia gustu. Często moi klienci zaznaczają, że dla nich najważniejsze żeby się dach świecił.
U nas na maty dajemy 15 lat pisemniej gwarancji a na połyski 10 lat.
Dodatkowo dodam, że powłoka połysk, oprócz tego, że jak sama nazwa mówi się świeci, to jeszcze wydaje się w słońcu jakby była powgniatana (uszkodzona) natomiast powłoka matowa wygląda zawsze tak samo bez względu na pogodę.

Sama na dachu mam rudy mat :D

blada80
23-04-2009, 11:32
Ja myślałm właśnie o macie, jest ładniejszy. Jeszcze raz dziękuje za odp.

airbuss
11-05-2009, 12:41
Jak w temacie....
Co jest lepsze i bardziej trwałe??
Bo niektórzy z tego co slyszalem narzekaja na blachodachówke.
Prosze o jakas odpowiedz.
Mam zamiar w tym miesiacy kryc dach i nie jestem jeszcze zdecydowany co kupic.
Prosze o porady
Pozdrawiam

zbigmor
11-05-2009, 12:52
Jak w temacie....
Co jest lepsze i bardziej trwałe??
Bo niektórzy z tego co slyszalem narzekaja na blachodachówke.
Prosze o jakas odpowiedz.
Mam zamiar w tym miesiacy kryc dach i nie jestem jeszcze zdecydowany co kupic.
Prosze o porady
Pozdrawiam


To chyba jednak bardziej wybór co się podoba. Trwałość generalnie taka sama. Lepsza w pewnym sensie jed blacha trapezowa bo mniejszy problem z odpadami (można przesuwać dowolnie wzdłuż, a blachodachówkę trzeba o moduł).

bracki88
02-04-2014, 17:37
nekrofil:)

iwona878
11-09-2014, 14:27
A co do blachy trapezowej to jak z jej trwałością?

Jarek82
15-09-2014, 12:10
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że blachy trapezowe są trwałe. Jest ona odporna na skrajne temperatury i złe warunki pogodowe. A większa grubość blachy sprawdza się przy gradzie, wichurach i wszelkiego typu uszkodzeniach mechanicznych. Sam wykorzystałem do swojego domu właśnie tego typu blachy trapezowe (http://www.bratex.pl/trapez/trapez/).

מרכבה
03-10-2014, 23:11
ani jedno ani drugie .. blacha TC na rąbek stojący... mam blachę na dachu 76 lat ale cynkowaną stalową ...
prosta wada montażu każdej blachy ... farmery czy inne tego typu wynalazki.
Zwykłe stalowe gwoździe wystarczyły prze 76 lat aby blachę trzymać, likwidowałem ostatnio konsolę prądową
i próżno szukałem gdzie ta blacha jest mocowana, po prostu system jest bardzo dobry ...
I moja zmiana to będzie tylko blacha Tytanowo cynkowa.

Wojtka
06-10-2014, 09:53
Kupowałem ostatnio w Warszawie blachę AT King, jak dla mnie niemiecka jakość nie do podrobienia.

mickow69
08-10-2014, 07:37
moze wstawic zdjecie tej blachy 76 letniej bo chcialbym ja zobaczyc ;)

elrow23
28-11-2014, 15:25
no cłakiem nieźle, ale nie zmienia to faktu, że trwałość dachówki (ceramicznej) zwykle szacowana jest na 100 lat, co nie oznacza, że po tym czasie przestanie pełnić swoją funkcję...

Jacek1555
12-12-2014, 07:55
Sam zastanawiam się nad założeniem u siebie blachy trapezowej, od jakiego producenta Wy polecilibyście? Myślałem nad http://www.bratex.pl/trapez/trapez/ , zastanawiałem się nawet nad aluminiowymi. Zależy mi na tym, żeby trzymały się przez lata, jestem gotowy zainwestować, bo wydaje mi się, że się opłaca.

BigSack
12-07-2017, 11:11
Jeżeli wygląd blachy trapezowej nie przeszkadza Ci, to ze względów technicznych jest ona produktem lepszym.