PDA

Zobacz pełną wersję : Wapno na fundamenty?



kattharina
23-04-2009, 08:56
Murarze mają problem ze ścianą fundamentową z bloczków B-20, a dokładnie z zaprawą. Kupiliśmy piasek płukany i cement, piasek jest ponoć za gruby, i trzeba dodać coś drobnego do zaprawy, żeby była bardziej plastyczna. Wapna ponoć się nie daje do zapraw na ściany będące w ziemi, bo bardzo podciąga wodę, a plastyfikator nas ponoć zrujnuje :roll: Widziałam jednak, że niektórzy uzywają wapna do ścian fundamentowych - to jak to w końcu jest daje się wapno czy nie? Jeśli nie, to co innego można dodać? Mamy taki pylisty piasek, ale jak zrobili z niego chudy beton pod ławy to nie związał i chyba będą teraz jakoś to umacniać ( na szczęście robili tylko na jednej stronie reszta była z chudziaka betoniarni :roll: ), dlatego chyba się nie będzie nadawał do zaprawy, co? Poradźcie co robić?

pierwek
23-04-2009, 08:59
woreczek plastyfikatora za 98gr na betoniarkę (taki czerwony z castoramy) Cię zrujnuje? To może lepiej się jeszcze zastanów nie buduj? :o

a co do piasku - co za problem kupić inny piasek? a ten co masz nada się prawdopodobnie do jastrychu

kattharina
23-04-2009, 09:13
No właśnie dlatego z tym plastyfikatorem napisałam "ponoć", bo to są słowa mojego wykonawcy :wink: Nie znam się na proporcjach i dlatego nie wiem czy taki woreczek starczy na betoniarkę, podejrzewam, że on liczył więcej :) A na 98 gr to jeszcze mnie stać :lol:
Czyli wapna się jednak nie daje, tak? A z piaskiem to już mu proponowałam, że kupię inny, tylko nie wiem jaki by się nadawał do zaprawy, ten płukany jest ponoć świetny z wapnem do ścian oraz tak jak mówisz do wylewek, więc na pewno zejdzie, ale jaki piasek będzie dobry do zaprawy bez wapna?

Pozdr
Kasia

Martinezio
23-04-2009, 09:17
U mnie murarze używali plastyfikatora Cemaplast w płynie (baniaki po 5l, oryginalne mają czerwone etykiety - zawsze podkreślali, żeby uważać na podróby, bo mieli już z nimi sporo do czynienia). Przez całą budowę zeszło tego może z 10 baniaków. Koszt 1 baniaka nie powalał, więc nie widzę problemu, żeby go stosować zamiast wapna.

mjakob
23-04-2009, 09:39
Murarze mają problem ze ścianą fundamentową z bloczków B-20, a dokładnie z zaprawą. Kupiliśmy piasek płukany i cement, piasek jest ponoć za gruby, i trzeba dodać coś drobnego do zaprawy, żeby była bardziej plastyczna. Wapna ponoć się nie daje do zapraw na ściany będące w ziemi, bo bardzo podciąga wodę, a plastyfikator nas ponoć zrujnuje :roll: Widziałam jednak, że niektórzy uzywają wapna do ścian fundamentowych - to jak to w końcu jest daje się wapno czy nie? Jeśli nie, to co innego można dodać? Mamy taki pylisty piasek, ale jak zrobili z niego chudy beton pod ławy to nie związał i chyba będą teraz jakoś to umacniać ( na szczęście robili tylko na jednej stronie reszta była z chudziaka betoniarni :roll: ), dlatego chyba się nie będzie nadawał do zaprawy, co? Poradźcie co robić?

U mnie znowuż mieli piasek rzeczny płukany - taki kazali nabyć :-) + cement. Bez wapna. Tak że szkół tyle co budowlańców hehe.

anetina
23-04-2009, 10:16
Murarze mają problem ze ścianą fundamentową z bloczków B-20, a dokładnie z zaprawą. Kupiliśmy piasek płukany i cement, piasek jest ponoć za gruby, i trzeba dodać coś drobnego do zaprawy, żeby była bardziej plastyczna. Wapna ponoć się nie daje do zapraw na ściany będące w ziemi, bo bardzo podciąga wodę, a plastyfikator nas ponoć zrujnuje :roll: Widziałam jednak, że niektórzy uzywają wapna do ścian fundamentowych - to jak to w końcu jest daje się wapno czy nie? Jeśli nie, to co innego można dodać? Mamy taki pylisty piasek, ale jak zrobili z niego chudy beton pod ławy to nie związał i chyba będą teraz jakoś to umacniać ( na szczęście robili tylko na jednej stronie reszta była z chudziaka betoniarni :roll: ), dlatego chyba się nie będzie nadawał do zaprawy, co? Poradźcie co robić?


my używaliśmy plastyfikator, ale już do murowania ścian

anetina
23-04-2009, 10:17
plastyfikator ten cemplast kosztuje 25 i 29 zł u nas w hurtowniach
oczywiście za baniak 5 l :)


nie kojarzę ile sztuk mi poszło na całą budowę - około 10-12 sztuk chyba

pierwek
23-04-2009, 10:52
Nie znam się na proporcjach i dlatego nie wiem czy taki woreczek starczy na betoniarkę, podejrzewam, że on liczył więcej :) A na 98 gr to jeszcze mnie stać :lol:

Nie wiem ilu litrową betoniarkę mieli moi murarze ale wydaję mi się, że na 1 betoniarkę szła jedna saszetka plastyfikatora. Jak im kupiłem kiedyś plastyfikator innej firmy (saszetke biała) to narzekali że do bani i musieli dawać podwójną porcję. Jak nie zapomnę to mogę poszukać jak nazywał się ten specyfik co był używany u mnie na budowie. Ale to chyba głównie zależy od przyzwyczajenia murarzy. Prawdę mówiąc dziwne że ci Twoi nie mają wyrobionego zdania nt plastyfikatora i zasuwają takie banialuki że to drogo wyjdzie. To by sugerowało że plastyfikatora do zaprawy jeszcze nie używali :roll:

kattharina
23-04-2009, 10:52
To rzeczywiście nie jest taki duży kosz tego plastyfikatora, wyjdzie taniej niż nowy piasek, nie wiem o co chodzi temu naszemu budowlańcowi. Jak do niego teraz zadzwoniłam, że lepiej będzie ten plastyfikator, to zaczął coś marudzić, że wtedy idzie dużo więcej cementu i wyjdzie drogo - o co biega? On chyba chce dać ten pylisty piach. Już mnie wkurzył ten cholerny chudziak na tym pylistym piasku a co dopiero ściana fundamentowa. Facet się zapierał, że będzie dobry, a teraz chudziak cały czas miękki, i nie wiadomo co z tym zrobić, co z tego, że wywaliliśmy 5000 na beton na ławy (działka górnicza) jak stoją na tym lichym podłożu :evil:

A ile cementu idzie do takiej zaprawy z płukanego piasku i plastyfikatora?

mjakob
23-04-2009, 11:34
To rzeczywiście nie jest taki duży kosz tego plastyfikatora, wyjdzie taniej niż nowy piasek, nie wiem o co chodzi temu naszemu budowlańcowi. Jak do niego teraz zadzwoniłam, że lepiej będzie ten plastyfikator, to zaczął coś marudzić, że wtedy idzie dużo więcej cementu i wyjdzie drogo - o co biega? On chyba chce dać ten pylisty piach. Już mnie wkurzył ten cholerny chudziak na tym pylistym piasku a co dopiero ściana fundamentowa. Facet się zapierał, że będzie dobry, a teraz chudziak cały czas miękki, i nie wiadomo co z tym zrobić, co z tego, że wywaliliśmy 5000 na beton na ławy (działka górnicza) jak stoją na tym lichym podłożu :evil:

A ile cementu idzie do takiej zaprawy z płukanego piasku i plastyfikatora?

Jeśli Ty dostarczasz materiały, to weź mu kup ten plastyfikator i niech pracuje, a nie wydziwia :-) Więcej cementu... ile więcej, niech będzie nawet 0,5t! czyli 230zł....

piotrulex
23-04-2009, 11:45
dawaj plyn do mycia naczyn, najtanszy z mozliwych to masz szanse z 10 groszy na betoniarce zaoszczedzic w porownaniu ze specjalnym dodatkiem ...

w skali calej chalupy to oszczednosci, ze hoho :D

kattharina
23-04-2009, 12:17
Chyba zaproponuję ten płyn do mycia naczyń wykonawcy :) Wiadomo - zależy mi na oszczędnościach, zwłaszcza, że mam transzę na fundamenty i budżet już mi się rozjechał :wink: , ale na zaprawie nie mam zamiaru oszczędzać, najdziwniejsze jest to , że to mój wykonawca tak się martwi o moje fundusze :roll: , ale jak nie chciało mu się równać wykopu i okazało się, że zaczął lać chudy beton od najwyższej strony i dalej było z 40cm niżej to wtedy się nie martwił, że trzeba było wywalić 1600 zł na chudziaka z betoniarni :evil: Coś mi tu nie pasi z tym jego upieraniem przy piasku zamiast plastyfikatora, dlatego pytam jak to jest z tym cementem i plastyfikatorem przy piasku płukanym, żeby mieć kontrargumenty jak będzie się upierał :)

anetina
23-04-2009, 12:18
to ile cię już te fundamenty kosztują, że tak już się kasa rozlatuje?
a co będzie dalej?

kattharina
23-04-2009, 12:27
Jak pisałam mam transze, tak więc na dalsze etapy kasa będzie później z banku :) A fundamenty kosztowały mnie już ponad 25 tys, a jeszcze trzeba piach kupić do zasypywania :roll: a będzie tego trochę, no i ten plastyfikator :wink: Tak więc przekroczymy lekko 30 tys. Teren górniczy więc fundament to podstawa domu :D , później będzie łatwiej :wink:

dziubek25077
23-04-2009, 12:31
Jak pisałam mam transze, tak więc na dalsze etapy kasa będzie później z banku :) A fundamenty kosztowały mnie już ponad 25 tys, a jeszcze trzeba piach kupić do zasypywania :roll: a będzie tego trochę, no i ten plastyfikator :wink: Tak więc przekroczymy lekko 30 tys. Teren górniczy więc fundament to podstawa domu :D , później będzie łatwiej :wink:

Niespodzianki i nieplanowane wydatki dopiero się zaczną ;)
Pozdro !!!

mjakob
23-04-2009, 12:31
Chyba zaproponuję ten płyn do mycia naczyń wykonawcy :) Wiadomo - zależy mi na oszczędnościach, zwłaszcza, że mam transzę na fundamenty i budżet już mi się rozjechał :wink: , ale na zaprawie nie mam zamiaru oszczędzać, najdziwniejsze jest to , że to mój wykonawca tak się martwi o moje fundusze :roll: , ale jak nie chciało mu się równać wykopu i okazało się, że zaczął lać chudy beton od najwyższej strony i dalej było z 40cm niżej to wtedy się nie martwił, że trzeba było wywalić 1600 zł na chudziaka z betoniarni :evil: Coś mi tu nie pasi z tym jego upieraniem przy piasku zamiast plastyfikatora, dlatego pytam jak to jest z tym cementem i plastyfikatorem przy piasku płukanym, żeby mieć kontrargumenty jak będzie się upierał :)

40cm niżej!! Ja bym go obciążył za ten chudziak, no bez jaj. Może go sumienie chwyciło teraz i chce ci zaoszczędzić każąc kupić inny piach :-) a co z tym rzecznym? rozsypiesz po działce? z tego co się orientuję, to u mnie właśnie rzeczny był najdroższy więc szkoda go od tak zmarnować.

anetina
23-04-2009, 12:34
Jak pisałam mam transze, tak więc na dalsze etapy kasa będzie później z banku :) A fundamenty kosztowały mnie już ponad 25 tys, a jeszcze trzeba piach kupić do zasypywania :roll: a będzie tego trochę, no i ten plastyfikator :wink: Tak więc przekroczymy lekko 30 tys. Teren górniczy więc fundament to podstawa domu :D , później będzie łatwiej :wink:





dużo :(

a później ... wcale nie będzie łatwiej :D

Martinezio
23-04-2009, 12:37
Coś mi tu nie pasi z tym jego upieraniem przy piasku zamiast plastyfikatora, dlatego pytam jak to jest z tym cementem i plastyfikatorem przy piasku płukanym, żeby mieć kontrargumenty jak będzie się upierał :)
Hmm... Wydaje mi się, że piasek spełnia inną od plastyfikatora rolę.
Rolą plastyfikatora jest to, aby masa betonowa lepiej się rozprowadzała w trakcie murowania, a piasek stanowi element wiążący mleczko cementowe.

To, że beton jest pylisty, miękki lub podatny na czynniki mechaniczne, to wynik złego doboru proporcji. Przyuważ może, ile poszczególnych składników wrzucają do betoniary, a potem poszukaj na forum właściwych proporcji.

kattharina
23-04-2009, 12:45
dziubek25077 niespodzianki na pewno będą, dlatego przeszacowaliśmy trochę koszty, ale i tak zabrakło :roll: pocieszam się, że mury i dach przeszacowaliśmy bardziej :wink:

mjakob ten piasek to niestety nie rzeczny tylko dolomitowy, to taki pył, z którego po zmoczeniu robi się maź, wzięliśmy go na próbę i nam się nie spodobał, ale budowlaniec uparł się, że go wykorzysta :roll: a trzeba go było dorzucić do dziury fundamentowej :-?

anetina fundamenty to mamy potężne - chudziak gdzieniegdzie nawet 70cm, ława 40cm wysoka i 60 cm szeroka, zbrojona 5 prętami fi 14 i do tego takie same ściągi - sam beton b20 kosztował 5000 zł a i tak tanio go dostaliśmy. Na fundamenty liczyliśmy 28 000,a będzie trzydzieści parę, tak więc nie jest tak źle :wink: Reszta o tyle będzie łatwiejsza, że przy fundamentach nie możemy sobie pozwolić na fuszerki, tańsze materiały itp. ze względu na teren. Potem jak nie starczy - zawsze mogę zrezygnować np. z dachówki ceramicznej itd.

anetina
23-04-2009, 12:57
no to spore fundamenty macie
u mnie też jakoś w najgłębszym miejscu 1,2-1,4
a szerokość mamy 0,45 m


ale betonu nie mamy z gruchy :)