PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto gruntować ściany po ociepleniu przed tynkiem



dariusz_s
23-04-2009, 20:41
czy warto gruntować ścianę ocieploną i zaciągniętą siatką z klejem jeśli tynkowanie planowane jest za 1 rok może 1,5 roku?

pattaya
23-04-2009, 20:42
tak

mariankossy
23-04-2009, 21:24
Obowiązkowo, powiem tak sasiad ocieplił i nie gruntował, planował tynkować za rok .
Teraz mija już 2 zima jak nie ma otynkowane (kasa poszła na co innego).
Na scianach widac że mu juz klej z siatki odpada (place gołej siatki widać).
Najpierw nasiękało a potem parę razy przymroziło i po sprawie.

jareko
23-04-2009, 21:28
krotko i tresciwie - WARTO i nawet TRZEBA
koniec tamatu :P

pierwek
24-04-2009, 06:20
a skąd wiadomo jakiego gruntu użyć jeżeli nie wie się jeszcze jaki pójdzie na to później tynk? :roll:

admiro
24-04-2009, 06:27
a skąd wiadomo jakiego gruntu użyć jeżeli nie wie się jeszcze jaki pójdzie na to później tynk? :roll:

Obojętnie, bo grunt po jednej zimie i tak straci swoje właściwości, i przed tynkowaniem trzeba zagruntować od nowa.

WanKon
24-04-2009, 10:25
Klej to odpadł od siatki na pewno nie z powodu braku gruntu. U mnie i kolegi nie gruntowałem , ocieplenie rok bez tynku i potem nie było problemu.

Wyskoki fundament miałem ocieplony i zaciągniety klejem (x2) i też nic się nie zadziało (2 lata i duże mrozy).
Miałem wszystko z KABE, kolega IZOLBET
Zrobisz jak uważasz bo jak widać opinie skrajnie różne.

jareko
24-04-2009, 12:03
jednego ciągle nie pojmuje.
Tu nie chodzi o opinie tylko o technologie. Nie po to producenci robili badania uwzględniające także komory klimatyczne by teraz ich wyniki modyfikować. Daja gwarancje pod warunkiem trzymania sie technologii. A tu gruntu nie chce się położyć, strukturę chce sie kłaść przy temperaturach ponizej 5 stopni, strukturę kładzie sie w upalne dni przy pełnym słońcu itd itd
Nie znam firmy która dopuszcza nie gruntowanie ścian przed położeniem struktury.
Grunt nie tylko ułatwia przyczepność, grunt gwarantuje także kolor i jego jednolita barwę na całej elewacji
Nie rozumiem dlaczego w nas, a raczej w Was, jest taki pęd do drogi na skróty w imię czego? zaoszczędzonego tysiąca czy dwu na cala chałupę?
To co tu się wypisuje zaczyna być chore
Zawsze sie znajdzie ktoś komu chałupa sie na głowę jeszcze nie zawaliła bo zamiast cementu używał śliny powie ze u niego wszystko jest OK :lol:

pierwek
24-04-2009, 12:21
Tu 2000zł tam 2000zł i uzbiera się 10000zł. Skoro przed nakładaniem tynku i tak trzeba kolejny raz zagruntować to może można wydać lepiej te 2000 niż na grunt który będzie musiał być ponownie gruntowany?

Ja dodam że ciągle mieszkam w domu który jest ocieplony i zaciągnięty klejem już 3 czy 4 rok - nie było gruntowania i nic się nie dzieje. A nie jest skończony bo jeden z właścicieli (są 4 lokale) nie ocieplił swojej części

Nie namawiam do tego ale jak widać nie ma co dramatyzować.

BTW - Jareko dziękuję za poradę z inneg wątku co do gruntu ceresit ct17 i Śnieżki :)

mariankossy
24-04-2009, 14:48
To wąściwie po co te pytania??? 8) 8) 8)
Jak ma położoną siatke i rozstawione rusztowania to tak trudno kupic grunt i to pomalować (100zł za 200 m2)
No nieprzesadzajmy z ceną , zaraz 2000zł :D :D

tomekwil
24-04-2009, 18:52
Witam
Nikt nie napisał że nie chce gruntować przed strukturą, kolega się pyta czy nie gruntować rok wcześniej,
Ja nie gruntowałem i nic mi nie odpadło (czuje się ok :D )

P.S.
Jacy wszyscy bogaci, tu dwa tu trzy tyś a nawet i niech będzie 100zł co to jest (to jest chore) bo w skali całego domu zbiera się spora sumka

fighter1983
24-04-2009, 20:00
jareko w 100 procentach sie zgadzam.
Mala uwaga - jezeli chcemy zostawic otwarta elewacje na zime gruntujemy, jezeli szukamy oszczednosci - nawet zwyklym gruntem (tylko nie UNI-Grunt Atlasu)
a pozniej, jeszcze raz przed ukladaniem tynku juz wlasciwym gruntem pod tynk.

jareko : Caparol w swojej technologi DOPUSZCZA (nie mylic z zaleca) nakladanie tynku mineralnego bez gruntu i to chyba jedyny przypadek jaki znam.

raydenstream
24-04-2009, 21:20
a jesli na siatke i klej odrazu zaciegnie sie czyms sciane zeby byla równa i pomaluje to trzeba tez gruntowac??

czy wystarczy jak sie nalozy ostania wartwe tynku i dopiero grunt i pomalowac??

fighter1983
25-04-2009, 09:21
a jesli na siatke i klej odrazu zaciegnie sie czyms sciane zeby byla równa i pomaluje to trzeba tez gruntowac??

czy wystarczy jak sie nalozy ostania wartwe tynku i dopiero grunt i pomalowac??
Nie bardzo rozumiem... ale powinno byc tak:
mamy przyklejony styropian, zakolkowany, siatka zatopiona w kleju. Jeżeli powierzchnia jest nierowna - 2 wartswa kleju do siatki żeby wyrównac, jezeli ta 2 warstwa kleju jest kładziona od razu - nie wymaga gruntowania.
I zakladamy ze w tym momencie przerywamy prace i w tym stanie musi przecimowac...
Powinno sie wtedy taka sciane zagruntowac, najlepiej gruntem pod tynk, jezeli nie wiemy - dobrym gruntem, moze byc CT17 i mozemy zostawic to na zime.
W nastepnym sezonie kladziemy grunt pod tynk, i tynk.

jareko
25-04-2009, 09:44
ja tez tego nie rozumiem, oszczędności są równe wydatkom na dobry rodzinny obiad :) a ewentualne późniejsze szkody są nieobliczalne

raydenstream
25-04-2009, 23:15
Nie bardzo rozumiem... ale powinno byc tak:
mamy przyklejony styropian, zakolkowany, siatka zatopiona w kleju. Jeżeli powierzchnia jest nierowna - 2 wartswa kleju do siatki żeby wyrównac, jezeli ta 2 warstwa kleju jest kładziona od razu - nie wymaga gruntowania.
I zakladamy ze w tym momencie przerywamy prace i w tym stanie musi przecimowac...
Powinno sie wtedy taka sciane zagruntowac, najlepiej gruntem pod tynk, jezeli nie wiemy - dobrym gruntem, moze byc CT17 i mozemy zostawic to na zime.
W nastepnym sezonie kladziemy grunt pod tynk, i tynk

a czy po nalozeniu drugiej wartwy kleju i polozeniu gruntu mozna na to pomalowac farba elewacyjna??

jareko
25-04-2009, 23:37
...a czy po nalozeniu drugiej wartwy kleju i polozeniu gruntu mozna na to pomalowac farba elewacyjna??a dlaczego by nie? Tylko czy klej będziesz miał idealnie równo? Każda nierówność wyjdzie - struktura jednak troszkę to kryje

JerzyR
13-11-2013, 12:13
Dzwoniłem do doradcy technicznego Termo organiki i powiedział on, że nie trzeba gruntować przed zimą. Zagruntować na wiosnę, bezpośrednio przed tynkiem.

lew 76
13-11-2013, 18:25
Dzwoniłem do doradcy technicznego Termo organiki i powiedział on, że nie trzeba gruntować przed zimą. Zagruntować na wiosnę, bezpośrednio przed tynkiem.

kurde jak się te czasy zmieniają,ech jeszcze niedawno żaden z technologów,hurtowników czy wykonawców nie dałby sobie powiedzieć że nie trzeba gruntować,a wypadało by chociażby ze względu na chłonność wody,ale co technolog to technolog

EWBUD
13-11-2013, 18:39
Dzwoniłem do doradcy technicznego Termo organiki i powiedział on, że nie trzeba gruntować przed zimą. Zagruntować na wiosnę, bezpośrednio przed tynkiem.

a jak to uzasadnił?
Bo wg. mnie to dobrze byłoby zagruntować.

Balto
13-11-2013, 19:46
e: takich technologów teraz bozia po świecie nosi... jakiś klasyk coś o waltorni wspominał. Masz rację - ja bym gruntował, dodatkowa warstwa zabezpieczająca przed działaniem czynników zewnętrznych, poza tym tak naprawdę zupełnie inne parametry powinien mieć "klej" a zupełnie inne "tynk zewnętrzny mineralny" czy dowolny inny...

witekgo
14-11-2013, 05:15
jareko w 100 procentach sie zgadzam.
Mala uwaga - jezeli chcemy zostawic otwarta elewacje na zime gruntujemy, jezeli szukamy oszczednosci - nawet zwyklym gruntem (tylko nie UNI-Grunt Atlasu)
a pozniej, jeszcze raz przed ukladaniem tynku juz wlasciwym gruntem pod tynk.

jareko : Caparol w swojej technologi DOPUSZCZA (nie mylic z zaleca) nakladanie tynku mineralnego bez gruntu i to chyba jedyny przypadek jaki znam.
fighter a czemu uni-gruntem atlasu nie zalecasz gruntowania elewacji?? Można o wytłumaczenie??

truman20
21-11-2013, 09:46
Witam.

Ja mam pytanie odnośnie gruntowania warstwy zbrojonej. Od 12 listopada zbroimy siatką styropian. Najpierw zatopienie siatki a w tym tygodniu od poniedziałku zaciągaliśmy drugi raz klejem w celu wyrównania warstwy zbrojeniowej. W najbliższą sobotę chcielibyśmy zagruntować całość gruntem. Mam jednak wątpliwości, gdyż warstwa kleju nie jest dokładnie wyschnięta. Nawet warstwa kładziona w poniedziałek ze względu na ogromną wilgotność powietrza nie jest sucha (jasnoszara). Jest twarda, ale ma ciemny "mokry" kolor, tylko miejscami gdzie było cieniej kleju już jest sucha jasnoszara. Wątpię, że do soboty wszystko wyschnie do jasnoszarego koloru, dlatego mam pytanie czy taką powierzchnię mogę zagruntować? Czy woda, która jest jeszcze zawarta w tym kleju nie wpłynie negatywnie na warstwę gruntu? Czy muszę czekać aż warstwa kleju całkowicie wyschnie i zwiąże?

fighter1983
21-11-2013, 10:14
z tym gruntowaniem przed zima jest jak z kolkowaniem troche... trzeba, ale niby nie zawsze i do konca nie wiadomo jak jest.
Grunt w systemach elewcyjnych ma 4 funkcje:
1 zwiekszenie przyczeponosci i nadanie szrostkosci w. zbrojacej co umozliwia sprawniejsze, latwiejsze i dokladniejsze nalozenie pozniejszej wyprawy elewacyjnej
2 stanowi bariere dla ew. wykwitow mogacych powstac na zewnetrznej warstwie (z kleju cementowego spod spodu)
3 hydrofobizuje powierzchnie
4 nadaje kolor pod wlasciwa warstwe

No i teraz witego w powyzszym zawiera sieodpowiedz dla Ciebie w zasadzie.... UniGrunt atlasu w zasadzie nie robi nic z powyzszych poza hydrofobizacja w jakims tam stopniu. ale ... niesttey tworzy powloke ktora nie wiadomo jak sie zachowa po polozeniu na wiosne na tym wlasciwego gruntu pod system elewacyjny. Jezeli nastapi rozwarstwienie (moze... nie musi) to wlasnie w tym miejsu - efekt: grunt+tynk zlezie ze sciany.. a to slabe by bylo.

Dlatego tez nie gruntuje sie takimi gruntami, z 2 zlego - juz lepiej wcale nie zagruntowac i ewentualne spekania i rysy powstale po zimie naprawic

rustin
23-11-2013, 15:11
Mam ocieplone i zagrunowane ale nie planuję struktury ze względu na kasę. Czy tak może stać parę ładnych lata czy za 2-3 lata odpadnie siatka z klejem?

witekgo
23-11-2013, 16:26
Fighter a czy gruntem z atlasa tylko nie uni-gruntem a cerplastem można zagruntować czy nie?? On też ma takie same właściwości jak uni-grunt??