PDA

Zobacz pełną wersję : co myślicie o kolektorach płaskich



Marcin93B
25-04-2009, 15:16
Witam. Przy okazji remontu domu (kostka z lat 80) mam zamiar zainstalowac kolektory słoneczne płaskie firmy viessman vitosol 100F z podgrzewaczem pojemnosciowym 250l. Oprócz tego mam zamiar także wymienić stary piec na piec firmy HEF na ekogroszek ale z dodatkowym poleniskiem (multi mat). W zwiazku z tym mam pytanie czy koś moze ma takie kolektory lub taki piec i jak one sie spisują, a moze jest inna firma która ma lepsza ofertę kolektorów lub piecy. Bardzo prosze o opinie na temat pieca i kolektorów.
p.s. Słyszeliście moze o dotacjach z Banku Gospodarstwa Krajowego na takie inwestycje.

mariankossy
29-04-2009, 08:26
Dotacje tak ale zapomnij o dodatkowym palenisku.
Na temat kolektorów i piecy szukaj w dziale " wymiana doświadczeń" 8)

AliG
05-05-2009, 00:40
Hmm dobre piece na ekogroszek robił, Zębiec o ile dobrze pamiętam, o kolektorach się nie wypowiadam, jak dla mnie jeszcze trochę za droga zabawa (ale ceny systematycznie spadają)

asabird
15-05-2009, 12:40
Dotacje? Na stronie BGK nic nie znalazłam. podpowiedzcie...

Marcin93B
25-07-2009, 10:24
Witam. Po dłuższym okresie prezestoju wreszcie mam założone kolektory i piec i powiem wam, że na początku bylem sceptycznie nastawiony do kolektorów ale teraz mogę powiedzieć, że to jest bardzo dobra inwestycja. Nie słuchajcie niedowiarków którzy mówią, że w naszym kraju kolektory są zbędne. Moim zdanie kolektory płaskie bardzo dobrze się sprawdzają. Woda jest gorąca mimo takich dni jakie były u nas ostatnio. Z uwagi na małą wysokość piwnicy byłem zmuszony zainstalować zasobnik o pojemności tylko 250 litów (choć teraz już wiem, że większy byłby lepszy), ale to i tak wystarcza na 2-3 dni dla 4-5 osobowej rodziny. Dla przykładu mogę powiedzieć, że kolektory w słoneczny dzień nagrzewają wodę do ok. 60-70 stopni, a kiedy jest pochmurno i czasami tylko wyjdzie słońce to tak do ok 45 stopni ale to w zupełności wystarcza. Co do pieca (HEF Multi Mat) to jeszcze nie moge nic powiedzieć, bo dopiero okres grzewczy przede mną. Jeżeli macie pytania do serdecznie zparaszam postaram sie odpowiedziec na wszytkie i na prawdę polecam kolektory to super sprawa.

KrzysztofLis2
26-07-2009, 16:07
powiem wam, że na początku bylem sceptycznie nastawiony do kolektorów ale teraz mogę powiedzieć, że to jest bardzo dobra inwestycja.
Jeśli jedynym kryterium oceny inwestycji jest to, czy ona DZIAŁA, to równie dobrą inwestycją będzie elektryczna terma czy przepływowy kocioł gazowy.

Tyle tylko, że te dwa wymienione przeze mnie urządzenia będą tańsze...

Marcin93B
26-07-2009, 18:25
Może mnie źle zrozumiałeś, co do kryterium oceny inwestycji. Ja po propstu chiałem miec wygodę z ciepłą wodą. Nie martwic sie latem, czy znów trzeba napalic w piecu na ciepła wodę i czy wody starczy dla uzytkowników. Wiem, że są inne, różne sposoby pozyskiwania ciepłej wody ale ja byłem nastawiony na kolektory i teraz tej iwestycji nie żałuję. Moim zdaniem jest to jeden z tańszych sposobów pozyskiwania ciepłej wody uzytkowej. A poza tym to wszystkie iwestycje np. w pompy ciepła się w Polsce sprawdą tylko że sa o wiele droższe od kolektorów.

KrzysztofLis2
26-07-2009, 18:42
Ja po propstu chiałem miec wygodę z ciepłą wodą. Nie martwic sie latem, czy znów trzeba napalic w piecu na ciepła wodę i czy wody starczy dla uzytkowników.
Ha, w takiej sytuacji zrobiłeś chyba najlepszą możliwą inwestycję. Moim zdaniem kolektory przynoszą zbyt małe oszczędności, by było warto je kupić tylko z tego względu. Ale już dołożenie do korzyści komfort latem (istotny zwłaszcza przy przygotowaniu CWU kotłem na paliwo stałe) znacznie poprawia opłacalność kolektorów.

piokrza
05-08-2009, 18:21
lepsze są próżniowe - płaskie nie sprawdzają się w zimie

Marcin93B
16-08-2009, 14:47
Próżniowe kolektory są efektywniejsze, ale częściej się psują,a zimą to i tak trzeba palic w piecu. Przed zakupem kolektorów miałem dylemat, czy płaskie, czy może próżniowe. Po odwiedzinach wielu instalatorów oraz sklepów z kolektorami większośc odradzała mi kolektory próżniowe twierdząc, że są one bardziej awaryjne, że zakałada się je gdy nie ma dostatecznie miejsca na dachu oraz są droższe w zakupie i późniejszym serwisowaniu.

piokrza
01-10-2009, 12:28
Też polecam kolektory próżniowe, gdyż mogą pracować przez cały rok. Gdy zbije się jakaś rurka można ją bezproblemowo wymienić. W przypadku kolektora płaskiego gdy pęknie lub zbije się szyba trzeba wymienić całą. Kolektor próżniowy niestety nie można wkomponować tak estetycznie w pokrycie dachu jak kolektor płaski, który może z nim tworzyć integralną całość. To chyba jedyna zaleta kolektora płaskiego... aha jeszcze cena...kolektor płaski jest tańszy czasem nawet dużo:)

mariankossy
04-10-2009, 19:38
Też polecam kolektory próżniowe, gdyż mogą pracować przez cały rok. Gdy zbije się jakaś rurka można ją bezproblemowo wymienić. W przypadku kolektora płaskiego gdy pęknie lub zbije się szyba trzeba wymienić całą. Kolektor próżniowy niestety nie można wkomponować tak estetycznie w pokrycie dachu jak kolektor płaski, który może z nim tworzyć integralną całość. To chyba jedyna zaleta kolektora płaskiego... aha jeszcze cena...kolektor płaski jest tańszy czasem nawet dużo:)

A ile energi łapie ten solar w miesiacach październik - kwiecien,, tak miesiecznie ?

faceone
13-10-2009, 20:01
Kolektor próżniowy jest efektywniejszy a do tego może być wykonany w technologii "nie przepływowej" - co daje możliwość stagnacji w wysokiej temperaturze. Czyli brak odbioru ciepła z kolektora nie stanowi żadnych problemów. Kolektory płaskie wszystkie są przepływowe, jak nie ma odbioru ciepła to gotuje nam się instalacja.

moniss
13-10-2009, 21:14
Kolektor próżniowy jest efektywniejszy a do tego może być wykonany w technologii "nie przepływowej" - co daje możliwość stagnacji w wysokiej temperaturze. Czyli brak odbioru ciepła z kolektora nie stanowi żadnych problemów. Kolektory płaskie wszystkie są przepływowe, jak nie ma odbioru ciepła to gotuje nam się instalacja.

Rozwiń swoją wypowiedź, bo jak na razie to same slogany reklamowe: "płaskie be, a nasze cacy". Może jakieś szczegóły? Im bardziej techniczne tym lepiej :)

P.S.
Ostatnio zastanawiałam się, czy nie kupić do testów porównawczych próżniówkę, bo wciąż jestem bombardowana informacjami jakie to próżniowe są wydajne - i to nawet w dni bez słońca.

faceone
13-10-2009, 22:05
Specjalnie nie pisałem nazwy technologii żeby to nie był slogan reklamowy :)
Myślę, że w miarę wyraziłem się jasno. Płaskie jakie by nie były mają duże straty energii w chłodne dni za to w gorące dni trzeba odbierać energię bo wysadzi nam instalację. Czyli problemy typu wyjeżdżamy na wakacje musimy przykryć "kocem" :D kolektory. Niby jest system, że w dzień zbieramy energię do zbiornika/bufora a w nocy oddajemy znowu nadmiar na kolektor. Musi wtedy bez sensu działać pompka a jak wyłączą prąd to mamy problem. Takie to trochę dla mnie wyszywanie łatki z serduszkiem na dziurę w spodniach. Niektóre próżniowe są wykonane w takiej technologii, że mogą całe wakacje być w "stagnacji" czyli nagrzewać się bez żadnego odbioru ciepła.

moniss
13-10-2009, 23:15
Nie wiem jak to jest w przypadku długich wakacji, ale weekendowy wyjazd płaski kolektor przeżył nie raz. Wraz ze wzrostem temperatury w zbiorniku, coraz trudniej/dłużej łąpie się kolejne stopnie C. Problem pojawia się przy braku prądu - instalacji nam nie wysadzi, ale zalać kotłownię/łazienkę może. Dlatego jedynym wyjściem jest awaryjne/automatyczne przełączanie się na UPS, a na czas długich wakacji niektórzy stosują rolety/żaluzje.

Nie mam niestety doświadczenia z kolektorami próżniowymi, dlatego chętnie dowiedziałabym się czegoś na ten temat.
Użytkujesz takie próżniówki, o których piszesz?

faceone
13-10-2009, 23:57
Z tym "wysadzi" to przenośnia chodziło mi właśnie o zalanie i związane z tym napełnianie i odpowietrzanie układu. No właśnie rolety/żaluzje takie to bym powiedział "obsługowe". Podobnie z UPSem dla mnie to dokładanie kolejnych zabezpieczeń do bardzo niedoskonałej technologii.
Niestety sam nie użytkuję takich kolektorów. Zostałem kiedyś zmuszony do przebywania cały dzień na strasznie nudnej konferencji poświęconej technice solarnej. Generalnie wyglądało to trochę jak pojedynek hiphopowców :) . Jedni producenci wychwalali płaskie inni próżniowe. Niby wiedza reklamowo-teoretyczna ale dzięki bardzo dużej ilości strasznie nudnych informacji jestem w stanie mieć na ten temat własne i myślę, że bliskie prawdy zdanie.

moniss
14-10-2009, 00:47
A czy możesz podzielić się wiedzą o kolektorach próżniowych - zwłaszcza o tych przechodzących w stan stagnacji.
Może na zasadzie różnic pomiędzy tymi a pozostałymi próżniówkami....??
Właściwie to interesuje mnie odpowiedź na pytanie, które są lepsze i dlaczego.

faceone
14-10-2009, 16:17
Moja wiedza jest z przed ponad 2 lat wiec nie wiem czy jest to najnowsza generacja. Ja bym tematy podzielił na dwie kategorie a w każdej kategorii mamy po dwa (lub więcej) rozwiązań. Pierwsza kategoria to odbieranie ciepła z tuby. I tu jak wcześniej pisałem może być to na zasadzie przepływania czynnika przez U-rurkę w tubie lub przez nagrzewanie się kawałka czegoś np. metalu który przekazuje energię do głowicy a dopiero w głowicy płynie czynnik który tą energię przenosi dalej. Drugi podział to sam absorber. Pierwszy rodzaj to blaszka która otacza tubę szklaną od środka a drugi to taka płaska blaszka w środku w tubie jakby po średnicy. Czyli mnożąc mamy 4 rodzaje. Które lepsze i gorsze to pewnie zależy. Jak ktoś chce kolektory do basenu zewnętrznego ogrzewanego tylko latem to zwykłe płaskie mogą okazać się najlepsze. No są jeszcze płaskie z próżnią w środku ale to wydaje mi się pomysł zupełnie nie trafiony.

estifer
29-08-2012, 07:04
mam zamiar zainstalowac kolektory słoneczne płaskie firmy viessman vitosol 100F
Jeśli chodzi o Vitosol 100-F, to to to jest kolektor przeznaczony na rynki południowe, został wprowadzony tylko do Polski, aby zaoferować w niskiej cenie "markowy produkt". Tego kolektora nie ma w ofercie np. w Niemczech, Austrii i innych krajach o warunkach pogodowych zbliżonych do polskich! Wystarczy sprawdzić na stronach viessmann zagranicznych. Kolektor ma pocienioną izolację cieplną , tylko dna = 30 mm i brak izolacji bocznej ścianek obudowy. Obudowa nielakierowana, absorber aluminiowy ze zmniejszoną długością meandra (w stosunku do 200-f).
W takiej cenie jednostkowej jak "markowy" Vitosol 100-f, można kupić z górnej półki krajowy produkt z absorberem całkowicie miedzianym, obudową lakierowaną i normalną izolacją dna oraz ścianek... Oczywiście wydajność cieplna Vitosol 100-f nie poraża - znacznie poniżej średniej rynkowej. To nie jest produkt na nasze warunki.

yaiba83
13-09-2012, 09:20
lepsze są próżniowe - płaskie nie sprawdzają się w zimie

Próżniowe tym bardziej nie pracują, bo zalega na nich śnieg i wydajność osiągają zerową, choć czyste mogłyby mieć większą wydajność od płaskich.
W laboratoriach pięknie badają wydajność średnioroczną kolektorów próżniowych ale czystych. A jak ładnie śnieg popada, to z płaskiego się wytopi a z próżniowego nie. Wiem, bo mam płaskie i zimą wodę do 55*C mi 2 razy zagrzały tego roku, a przechodząc po mieście patrzyłem sobie na nie odmrożone próżniowe i się śmiałem z "ich wyższej wydajności".

estifer
14-09-2012, 10:08
Próżniowe tym bardziej nie pracują, bo zalega na nich śnieg i wydajność osiągają zerową, choć czyste mogłyby mieć większą wydajność od płaskich.
W laboratoriach pięknie badają wydajność średnioroczną kolektorów próżniowych ale czystych. A jak ładnie śnieg popada, to z płaskiego się wytopi a z próżniowego nie. Wiem, bo mam płaskie i zimą wodę do 55*C mi 2 razy zagrzały tego roku, a przechodząc po mieście patrzyłem sobie na nie odmrożone próżniowe i się śmiałem z "ich wyższej wydajności".

Potwierdzam w 100%. Ostatniej zimy dokładnie się już temu przyglądałem. A mam w bezpośrednim sąsiedztwie dużo domów z kolektorami jak się przyjrzałem dokładniej... Na próżniowych notorycznie zalegał szron lub co gorsza śnieg. W jeden z mroźnych dni w 02.2012 wykonałem "badanie na żywym organizmie", tzn. objechałem w ciągu pół godziny w bliskiej odległości około 20 domów, aby wykonać zdjęcia. Dzień był idealnie nasłoneczniony, temp. zewnętrzna ok. -10oC, godzina 12.00-12.30. Kolektory płaskie pracowały od rana, próżniowe nie zdążyły się rozmrozić do końca krótkiego zimowego dnia. Taki stan powtarza się w kolejne dni - potwierdzają się badania, że kolektory próżniowe pracują krócej zimą i muszą mieć wyraźnie wyższą sprawności niż płaskie, aby "to nadrobić". Niestety 80% próżniowych na rynku polskim to niskoefektywne 2-ścienne rury próżniowe, znacznie poniżej sprawności płaskich, zarówno latem, jak i zimą wskutek dodatkowo zalegania śniegu i szronu...
136715

panfotograf
14-09-2012, 14:20
Tu był wałkowany sens zakładania solarów:
solary i wspomaganie CO . Czy się opłaca?? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?187072-solary-i-wspomaganie-CO-Czy-si%C4%99-op%C5%82aca)
kolektory sloneczne-ktora firme wybrac? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?134855-kolektory-sloneczne-ktora-firme-wybrac)

marcin00
30-09-2012, 22:13
Ja akurat mam Galmetowskie i jest ok
Ten szron i śnieg faktycznie sprawiaja problem wiec trzeba uwazac
Ale tak jak napisal panfotograf na forum bardzo obszernie omowiono juz zagadnienia zwiazane z solarami wiec tam na pewno znajdziesz istotne dla siebie informacje.

klaudiusz_x
04-10-2012, 19:28
Próżniowe tym bardziej nie pracują, bo zalega na nich śnieg i
Z tym śniegiem to zależy od wielu czynników. W domu gdzie aktualnie mieszkam, śnieg ich nie zakrywa. Może jest to w pośredni sposób spowodowane słabym ociepleniem stropu.
Inną kwestią jest ich sprawność w okresie zimowym...

mikolajdrew
18-10-2012, 19:42
Moim zdaniem płaskie działają sprawniej zimą, aczkolwiek nie są one idealne na okres, w którym występuje większe zachmurzenie. póki co przymierzam się do zainwestowania w kolektory, ale mam problem z wyborem tych idealnych... jak coś sie uda wybrać to na pewno się pochwalę :) zastanawiam się tylko nad tym czy warto jest w nie zainwestować na okres zimowy? Czy może lepiej wstrzymać się do wiosny? Pozdrawiam!

DAREK1205
22-08-2013, 17:37
Witam,
Zauważyłem, że ma Pan już od kilku lat założony kolektor płaski. Proszę podać jaką ma Pan opinię na temat używania kolektora po kilku latach?
Jakiego kolektora Pan używa?
Jak wygląda trwałość izolacji kauczukowej założonej na rurach prowadzących od kolektora do zbiornika? Instalator zwracał mi uwagę, że na ten element należy zwracać uwagę.
Z pozdrowieniami
Darek