PDA

Zobacz pełną wersję : OCZYSZCZALNIA EKODREN



malgorzata7611
26-04-2009, 10:44
Witam,

Czy ktoś z Państwa robił oczyszczalnię biologiczną, lub Ekodren? Mam bardzo gliniasty grunt i nie moge znależć odpowiedniej oczyszczalni, a szambo w eksplatacji jest bardzo drogie.

Małgorzata

scribe
27-04-2009, 15:23
przyłączam się do pytania.
Właśnie zastanawiamy się nad oczyszczalnią tej firmy
tym bardziej, że zajmuje ona stosunkowo mało miejsca i jest całkiem bezobsługowa.
Pytanie jak to wygląda już w użyciu.
Może ktoś może się podzielić doświadczeniem.

Martinezio
27-04-2009, 16:03
Ja rozważałem zakup tej oczyszczalni, ale ostatecznie zwyciężył lokalny dla mnie producent POŚ-ów (ze względu na ew. serwis).

Odnośnie terenu gliniastego, to problemem jest tylko odprowadzenie produktów finalnych do środowiska - albo odprowadzasz to do jakiegoś rowu (woda II kat, więc nie potrzebne jest zezwolenie wodnoprawne, chyba że robisz b. dużego POŚ-a ;)), albo robisz tak jak ja: na zakończeniu drenaż w postaci poletka rozsączającego obsypanego grubym żwirem (coś a la studnia rozsączająca). W ostateczności zwykły drenaż rurowy.

kar_ma
29-04-2009, 18:00
No właśnie, że jak jest grunt gliniasty to nie da się dać zwykłego drenażu rurowego!

My jesteśmy niemal zdecydowani na EKODREN, mamy grunt lessowy o słabej przepuszczalności (jak wyszło z badań geotechnicznych). I w naszym układzie tradycyjny drenaż rozsączajacy zająłby bardzo dużo miejsca na działce.

W ten weekend zamierzamy przeprowadzić test "wchłanialności" wody na działce, aby określić powierzchnię pola żwirowego dla oczyszczalni modułowej. Zamierzam też wysłać próbkę gruntu do badania do EKODRENU do Warszawy (doradzono mi to w rozmowie telefonicznej z pracownikami tej firmy).

Dzwoniłam też do lokalnego przedstawiciela w Chabówce (akurat tu mam najbliżej) i oni określili koszt tej oczyszczalni na ok. 6 tys zł (tzn zbiornik + moduły rozsączające) - do tego dojdzie jeszcze koparka i żwir na pole. Z tego co się orientuję koszt żwiru będzie niemały - i dlatego istotne jest określenie rodzaju gleby co przekłada się na rozmiar pola żwirowego.

aLien01
17-09-2009, 10:02
Podciągam temat koszt oczyszczalni na chwilę obecna to 7900zł netto + montaż 1100zł + koparka i żwir.
Czy możecie napisać jak się sprawuje oczyszczalnia?

mjakob
05-02-2010, 18:32
Podnosze temat. Czy ktoś użytkuje Ekodren? Był kolo. zachwalał, rekomendował. No fajna jest. Miałbym blisko serwis.
Najbardziej ciekawi mnie to, że nie wymaga bakterii bo ta "bezobsługowość" jest trochę zadziwiająca dla mnie :-)
Koszt takowej oczyszczalnie taki sam jak biologicznej ze złożem - tyle że niby nie ma kosztów bakterii no i prądu. NIe ma dmuchaw - nie ma się co popsuć.
No i gość daje 10 lat gwarancji na cały system - zbiornik i elementy rozsączające!

cieszynianka
05-02-2010, 18:49
Podnosze temat. Czy ktoś użytkuje Ekodren?

Tu coś:

http://forum.muratordom.pl/oczyszczalnia-przydomowa-at6-lub-8,t147632.htm (klincia ma)

http://forum.muratordom.pl/pos-ekodren-fakty,t68841.htm

http://forum.muratordom.pl/proton-i-z-dobrych-domow,t96800-1560.htm (ajkabo ma)

http://forum.muratordom.pl/grupa-sochaczew-i-okolice,t107884-120.htm (maciunio2 też ma)

:wink:

mjakob
05-02-2010, 19:08
Podnosze temat. Czy ktoś użytkuje Ekodren?

Tu coś:

:wink:

pięknie dziękuję :D

cieszynianka
05-02-2010, 19:09
Podnosze temat. Czy ktoś użytkuje Ekodren?

Tu coś:

http://forum.muratordom.pl/oczyszczalnia-przydomowa-at6-lub-8,t147632.htm (klincia ma)

http://forum.muratordom.pl/pos-ekodren-fakty,t68841.htm

http://forum.muratordom.pl/proton-i-z-dobrych-domow,t96800-1560.htm (ajkabo ma)

http://forum.muratordom.pl/grupa-sochaczew-i-okolice,t107884-120.htm (maciunio2 też ma)

:wink:

pięknie dziękuję :D

Niezamaco :wink:

*milek*
12-04-2010, 14:58
pięknie dziękuję :D


mjakob - zdecydowałeś się na tą oczyszczalnię? Też mam ją w planach, chętnie wymieniłabym się zebranymi informacjami.

J&M&dzieci
01-06-2010, 00:40
mjakob - zdecydowałeś się na tą oczyszczalnię? Też mam ją w planach, chętnie wymieniłabym się zebranymi informacjami.

My jesteśmy na nią zdecydowani :))

mjakob
01-06-2010, 07:23
Zainstalowałem tego ekodrena e64 (w albumie sa zdjęcia). zapłaciłem za to niewąsko więc mam nadzieję będzie działać bezproblemowo. narazie jeszcze trwa budowa i nie było dziewiczej k...y ;-) więc nie mogę wiele powiedzieć o swojej.
Kontaktowałem się z ludźmi którzy to mają (od 2 lat) i są zadowoleni. Rzeczywiście nie dają żadnych bakterii i przez te 2 lata nie opróżniali jeszcze zbiornika (ale wkrótce zamierzają).
Plusem jest 10-letnia gwarancja na całość.

mietek1911
17-10-2011, 19:37
:welcome::welcome:
Witam,

Czy ktoś z Państwa robił oczyszczalnię biologiczną, lub Ekodren? Mam bardzo gliniasty grunt i nie moge znależć odpowiedniej oczyszczalni, a szambo w eksplatacji jest bardzo drogie.

Małgorzata

Jeszcze nie -ale mam zamiar i z tego co się dowiedziałem jest prostsza w montażu i wydajniejsza.

robixx78
20-10-2011, 14:49
Zainstalowałem tego ekodrena e64 (w albumie sa zdjęcia). zapłaciłem za to niewąsko więc mam nadzieję będzie działać bezproblemowo. narazie jeszcze trwa budowa i nie było dziewiczej k...y ;-) więc nie mogę wiele powiedzieć o swojej.
Kontaktowałem się z ludźmi którzy to mają (od 2 lat) i są zadowoleni. Rzeczywiście nie dają żadnych bakterii i przez te 2 lata nie opróżniali jeszcze zbiornika (ale wkrótce zamierzają).
Plusem jest 10-letnia gwarancja na całość.

Witam,

Gdzie kupowałeś tego ekodrena? Jaki koszt samej oczyszczalni? i ile za montaż?

Pozdrawiam

Beja
21-10-2011, 08:50
robixx78 - nie daj się wpuścić w maliny.

Wątek jest sztucznie podbijany przez jednopostowców, zresztą ewidentnie został założony przez samych przedstawicieli Ekodrena.

A prawda jest taka, że jest to tylko odmiana oczyszczalni z drenażem rozsączającym, ale producent wymyślił sprytny sposób, jak się wyróżnić od innych i sprzedać towar drożej. Na nieszczęście dla niego drenażówki są już zabronione w większości Europy (jako niespełniające normy unijnej EN 12566-3), za wyjątkiem, oczywiście, Polski. Stąd ciśnienie wszystkich producentów drenażówek, aby upchnąć na naszym rynku jak najwięcej, póki jeszcze można.

*milek*
20-11-2011, 00:15
:wtf:

Beja - a może Ty jesteś konkurencja?


Robixx78 pytał Mjakoba i o ile mnie wzrok nie myli nie jest on jednopostowcem i o dziwo ma tą oczyszczalnię zamontowaną. Jak zresztą wiele osób na tym forum (nie jest to jedyny wątek w którym pojawia się ta oczyszczalnia). I są zadowolone. Wiem, bo swojego czasu robiłam rozeznanie, jak byłam na etapie projektu.
Przewertowałam net dość skrupulatnie i nie spotkałam się z negatywną opinią - dopiero od Ciebie... Hm...

A na temat niektórych norm unijnych też można by podyskutować...:P

ps. nie mam nic wspólnego z producentem tych poś-ów - będę natomiast montować u siebie za jakiś rok ;)

tafun
20-11-2011, 23:22
robixx78 - nie daj się wpuścić w maliny.

Wątek jest sztucznie podbijany przez jednopostowców, zresztą ewidentnie został założony przez samych przedstawicieli Ekodrena.

A prawda jest taka, że jest to tylko odmiana oczyszczalni z drenażem rozsączającym, ale producent wymyślił sprytny sposób, jak się wyróżnić od innych i sprzedać towar drożej. Na nieszczęście dla niego drenażówki są już zabronione w większości Europy (jako niespełniające normy unijnej EN 12566-3), za wyjątkiem, oczywiście, Polski. Stąd ciśnienie wszystkich producentów drenażówek, aby upchnąć na naszym rynku jak najwięcej, póki jeszcze można.

A czym się różnią takie "drenażówki" od "zwykłych" i czemu sa zabronione? A jak te zakazy dojdą do nas to co, każą wymieniać?

Beja
21-11-2011, 09:00
Robixx78 pytał Mjakoba i o ile mnie wzrok nie myli nie jest on jednopostowcem i o dziwo ma tą oczyszczalnię zamontowaną.

Proszę nie przekręcać moich wypowiedzi: twierdzę, że temat został założony przez jednopostowców tylko w celu promocji tego typu oczyszczalni. Poza tym wypowiada się tu wielu uczciwych forumowiczów.



I są zadowolone. Wiem, bo swojego czasu robiłam rozeznanie, jak byłam na etapie projektu.

To jest bardzo mało konkretne kryterium. Większość właścicieli samochodów i innych rzeczy powie, że są zadowoleni ze swojego pojazdu, pralki, zmywarki, aparatu fotograficznego itp. Co nie zmienia faktu, że są sprzętu lepsze i gorsze, bardziej i mniej nowoczesne. Akurat Ekodren jest passe i zadowolenie tych, którzy go mają nie ma tu nic do rzeczy.



Przewertowałam net dość skrupulatnie i nie spotkałam się z negatywną opinią - dopiero od Ciebie... Hm...
Zapytaj Wojskiego - mam tu etat forumowego marudy przydomowo-oczyszczalniowego.
Większość forumowiczów (nie wszyscy), którzy zadają pytanie "co sądzicie o produkcie x" tak naprawdę już podjęła decyzję o zakupie i tutaj szuka tylko potwierdzenia dla swojego wyboru. Ja zwracam się do tych pozostałych, którzy naprawdę chcą rozważyć nie tylko "za", ale i "przeciw". Staram się znajdować i dobre, i złe cechy oczyszczalni. Ekodren ma mało dobrych.



A na temat niektórych norm unijnych też można by podyskutować...
Chętnie! Ale co to zmieni? Chcesz sama decydować, które prawa, normy i standardy należy przestrzegać, a które nie?

Beja
21-11-2011, 09:35
A czym się różnią takie "drenażówki" od "zwykłych"

Tym się różnią, że w "zwykłych" robaczki trzymają się żwiru, a w tych - jakichś kształtek, chyba z plastiku (?).
Poza tym na stronie dystrybutora jest wiele naciągania i zwykłych kłamstw:
"OCZYSZCZALNIA IN-DRÄN II generacji

Na każde warunki gruntowe
piasek, glina, ił, wysoki poziom
wód gruntowych"

Ciekawe, jak! Bzdura kompletna.


czemu sa zabronione?

Bo obowiązująca norma 12566-3 opisuje całą procedurę badania ścieków oczyszczonych. W drenażówkach - wszystko jedno jakich - nie da się złapać ścieków, a więc nie można ich zbadać. W efekcie producent może pisać, że jego oczyszczalnia działa cuda, bo i tak się tego nie da sprawdzić, np.: "systemy infiltracyjne, które prawidłowo zaprojektowane i wykonane gwarantują bardzo dobry poziom oczyszczania ścieków oraz unieszkodliwianie bakterii chorobotwórczych" - bzdura, ale nie do udowodnienia.
Podkreślam (już kilka razy na tym forum), że faktycznie - dobrze zrobiona drenażówka, działająca w korzystnych warunkach gruntowo-wodnych, oczyszcza ścieki bardzo dobrze i długo i bezawaryjnie działa. Ale zależy to od lokalnych warunków, wykonania na placu budowy, użytych materiałów, doświadczenia wykonawcy i wielu innych czynników (np. wczorajszych imienin).


A jak te zakazy dojdą do nas to co, każą wymieniać?

To pytanie do naszego sejmu. W większości krajów nie każą, ale np. w Niemczech - tak. Trudno przewidzieć, co nasz ustawodawca szykuje.

photos
21-11-2011, 11:40
Ja Wypowiem się jako posiadacz, nie drenażówki ale biologicznej. To ze jest biologiczna jest zasługa tego forum. Otóż tez byłem niemal zdecydowany na drenażową, powód?? Koszty. Wiele osób mających drenazówki mówi że działa, więc co więcej trzeba chciałem system, który działa i jest tani. No i zaczęło się szukanie. Każdy ma najlepszą i najtańszą, ale nikt nie ma dostatecznej wiedzy aby pomóc. ja mocno myślałem nad pakietami ale nikt nie chciał powiedzieć czy to jest dobre czy złe. Tak jak tez nikt nie chciał się określić po ilu latach jest możliwość zapchania się drenów. Na mój dom znalazłem drenażowe za około 3 tyś zł. Ale do tego dochodzi około 16 ton kruszywa 16-32 za około 1,5 tyś zł. Plus koparka. Oczywiście w jednym i w drugim była potrzebna ale w przypadku Biologicznej czas pracy 3 razy krótszy, więc i rachunek inny. Ten kamień trzeba tez taczka nawozić do wykopów. Oczywiście nikt swojej pracy nie liczy ale dziękuje 16 ton przełopatować. Wiec trzeba by wynająć jakichś pomocników. Może w jeden dzień by dali radę a może, a raczej na pewno nie wiec po 100 dniówki. Dochodzi kolejne 400 zł. Sumujmy 3000 + 1500 + koparka około 300 zł + dniówki dla ludzików 400 zł. Razem 5200 zł za drenazówkę. Po jak najniższych kosztach. Bo firmy montujące chcą około 2 tys z robociznę.
Biologiczna zakupiłem za 6 tys. Koparka wzięła 200 zł. Za kamień do studni chłonnej zapłaciłem 240 zł. Geowłóknina do studni 50 zł. Krąg miałem ale powiedzmy 100 zł. Razem 6590 zł. Różnica 1390 zł. Dla mnie nie była na tyle przekonująca, abym chciał mieć drenażówkę, która zajmuje jednak kawałek działki, a to tez ważne. pomijam tutaj aspekt ekologiczny, bo się zwyczajnie na tym nie znam. Dla mnie system ma się sprawdzać, być przy tym tani w budowie, i działać przez wiele lat bez awarii. Niestety drenazówka blado tu wypadła w porównaniu kosztów jakie musiałbym ponieść do jakości i ogólnie tego co bym za to uzyskał. To jest moje zdanie i oczywiście nikt nie musi się z nim zgadzać. Ale warto pomyśleć.

Beja
21-11-2011, 11:52
Dokładnie.

Photos jest przykładem forumowicza o otwartej głowie i zmyśle analitycznym. Mimo że w trakcie dyskusji nawet się ciut spięliśmy (sorry!) to cenię go właśnie za to, że potrafi korzystać z rad innych z pożytkiem dla siebie.


Tylko ten kompresor.... :P

*milek*
21-11-2011, 17:56
Chętnie! Ale co to zmieni? Chcesz sama decydować, które prawa, normy i standardy należy przestrzegać, a które nie?

Zacznę od tej kwestii, żeby już ją zakończyć i przejść do ciekawszych - po pierwsze u nas nie obowiązują te (znaczy - oczyszczalniowe ;) )normy jak na razie, więc moje chcenie czy niechcenie ich przestrzegania nie ma nic do rzeczy. Poza tym jest jeszcze coś takiego jak zdrowy rozsądek, którego bardzo często brakuje tym, którzy je (znaczy - normy czy przepisy ogólnie) wymyślają - weźmy np. sprawę kształtów ogórków :rolleyes:
Można się też zastanowić, po co są wprowadzane i komu tak na prawdę mają służyć? :cool:



Proszę nie przekręcać moich wypowiedzi: twierdzę, że temat został założony przez jednopostowców tylko w celu promocji tego typu oczyszczalni. Poza tym wypowiada się tu wielu uczciwych forumowiczów.

Nie przekręcam niczyich wypowiedzi, tylko je interpretuję i wypowiadam swoje myśli - mogę?




Akurat Ekodren jest passe i zadowolenie tych, którzy go mają nie ma tu nic do rzeczy.


He he - jak dla kogo - dla potencjalnego kolejnego użytkownika raczej jest to ważna informacja... :D
Passe - jasne, dla dystrybutora innych oczyszczalni z pewnością będzie passe... :cool:



Zapytaj Wojskiego - mam tu etat forumowego marudy przydomowo-oczyszczalniowego.
Większość forumowiczów (nie wszyscy), którzy zadają pytanie "co sądzicie o produkcie x" tak naprawdę już podjęła decyzję o zakupie i tutaj szuka tylko potwierdzenia dla swojego wyboru. Ja zwracam się do tych pozostałych, którzy naprawdę chcą rozważyć nie tylko "za", ale i "przeciw". Staram się znajdować i dobre, i złe cechy oczyszczalni. Ekodren ma mało dobrych.

Nie mam nic przeciwko dobrym radom, nie wykluczam zmiany decyzji co do typu oczyszczalni, bo mam jeszcze czas, ale jakoś mam nieodparte wrażenie, że wg Ciebie dobre strony mają tylko te oczyszczalnie, które Ty montujesz...

Szukając odpowiedniej oczyszczalni nie kierowałam się ceną - brałam pod uwagę takie, które nie zajmują dużo miejsca na działce - typowe drenażówki odpadły. Z kolei biologiczne potrzebują prądu - jakoś nas to odpycha. Natknęłam się na ekodren, wielkościowo pasuje, nie wymaga prądu i sporo osób polecało. Mam piasek na działce i brak wody, więc nie dotyczy mnie dyskusja, czy producent opowiada bajki w kwestii działania na glinie, czy nie.
Są jeszcze podobne - tunelowe - zastanawiam się nad taką, bo zajęła by tyle samo miejsca, ale potrzebuje prądu i cenowo podobnie.

Jeśli ktoś wskaże mi oczyszczalnię, która zajmuje mało miejsca, nie wymaga podłączenia prądu i jeszcze będzie tańsza (bo ekodren wcale tani nie jest) - kto wie, może zmienię plany...

Beja
21-11-2011, 22:45
po pierwsze u nas nie obowiązują te (znaczy - oczyszczalniowe ;) )normy jak na razie, więc moje chcenie czy niechcenie ich przestrzegania nie ma nic do rzeczy. Poza tym jest jeszcze coś takiego jak zdrowy rozsądek, którego bardzo często brakuje tym, którzy je (znaczy - normy czy przepisy ogólnie) wymyślają - weźmy np. sprawę kształtów ogórków :rolleyes:
Można się też zastanowić, po co są wprowadzane i komu tak na prawdę mają służyć? :cool:


Demagogia!
Może dorzućmy jeszcze do tego worka normy dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach. Czy to także głupota, która "służy określonym siłom"?
Podoba ci się IN DRAN? Ok! Zamontuj go sobie - jest w Polsce legalny!

I może jeszcze w Albanii... :D Ale nie na pewno.


Nie przekręcam niczyich wypowiedzi, tylko je interpretuję i wypowiadam swoje myśli - mogę?


Skoro piszesz, że ja pisałem co innego niż pisałem, to przekręcasz - nie możesz.


Passe - jasne, dla dystrybutora innych oczyszczalni z pewnością będzie passe...


Przestań! Miej trochę wyczucia. Nie widzisz różnicy pomiędzy chamską reklamą (taką jak pierwszy post w tym wątku), a rzeczowym zwracaniem uwagi na słabe punkty produktu? Owszem, mam swoje preferencje i antypreferencje, o których niejednokrotnie tu pisałem (historia postów do wglądu dla każdego).
Lubię (w oczyszczalniach): prostotę, skuteczność, elastyczność.
Nie lubię: kłamstw i wciskania ciemnoty przez dystrybutorów, niedbalstwa wykonawców, poza tym kompresorów.


mam nieodparte wrażenie, że wg Ciebie dobre strony mają tylko te oczyszczalnie, które Ty montujesz...


Znaczy które?
Tak troszkę walisz na oślep, ale sama nie wiesz, w co chcesz trafić :)


Mam piasek na działce i brak wody, więc nie dotyczy mnie dyskusja, czy producent opowiada bajki w kwestii działania na glinie, czy nie.


"Moja chata z kraja..."
A "bezobsługowy osadnik gnilny" też cię nie dotyczy?
A to: "W systemach z modułami IN-DRÄN niszczone są również bakterie chorobotwórcze"? To co - pokryte są jonami srebra?
Ja rozumiem, że ty nie życzysz sobie czytać negatywnych opinii o ty czy o owym. Ok - nie czytaj! Ale pozwól czytać innym i brać to pod uwagę. Osobiście wolę wiedzieć o wadach produktu przed jego zakupem i świadomie decydować się na zakup mimo to.
Chcesz dla równowagi coś pozytywnego? - wejdź na ich zakładkę "Złoże piaskowe" - to MA sens!


Są jeszcze podobne - tunelowe - zastanawiam się nad taką, bo zajęła by tyle samo miejsca, ale potrzebuje prądu i cenowo podobnie


A tutaj nie rozumiem. Jak to - potrzebują prądu? Wrzuć więcej danych, bo nie mogę znaleźć punktu zaczepienia do marudzenia :p

*milek*
22-11-2011, 00:46
Demagogia!
Może dorzućmy jeszcze do tego worka normy dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach. Czy to także głupota, która "służy określonym siłom"?
Podoba ci się IN DRAN? Ok! Zamontuj go sobie - jest w Polsce legalny!
I może jeszcze w Albanii... :D Ale nie na pewno.
Wyluzuj - dałam porównanie mające na celu wskazanie, że nie wszystkie przepisy i normy unijne są sensowne - nie skumałeś?


Skoro piszesz, że ja pisałem co innego niż pisałem, to przekręcasz - nie możesz.
Nie widzisz różnicy między przekręcaniem czyjejś wypowiedzi a odnoszeniem się do niej? Możesz napisać, że źle zrozumiałam, ale nie że przekręciłam - nigdzie Cię nie cytowałam :no:


"Moja chata z kraja..."
A o czym mam pisać? Mnie interesuje oczyszczalnia tylko i wyłącznie od strony zamontowania na mojej działce - inne warunki mnie po prostu nie dotyczą - chyba to jest zrozumiałe?


A "bezobsługowy osadnik gnilny" też cię nie dotyczy?
A to: "W systemach z modułami IN-DRÄN niszczone są również bakterie chorobotwórcze"? To co - pokryte są jonami srebra?
Ja rozumiem, że ty nie życzysz sobie czytać negatywnych opinii o ty czy o owym. Ok - nie czytaj! Ale pozwól czytać innym i brać to pod uwagę. Osobiście wolę wiedzieć o wadach produktu przed jego zakupem i świadomie decydować się na zakup mimo to.
Chcesz dla równowagi coś pozytywnego? - wejdź na ich zakładkę "Złoże piaskowe" - to MA sens!
Bez przesady - chcę mieć sprawną oczyszczalnię, odpowiadającą warunkom które wcześniej opisałam - niekoniecznie ekodren ;)
Wszystkie możliwe opinie czytałam, pewnie jakby były jakieś negatywne,wiedziałabym o nich - ale widocznie nie trafiłam wcześniej na Ciebie ;)
Szkoda tylko że nic konkretnego nie napiszesz - same ogólniki i techniczny bełkot okraszony sporą dawką negatywnych emocji.
Jeśli uważasz, że ekodren nie ma szansy dobrze działać na przepuszczalnym podłożu - napisz dlaczego - ale w przystępny dla osób spoza branży sposób. I zaproponuj alternatywę :cool:


A tutaj nie rozumiem. Jak to - potrzebują prądu? Wrzuć więcej danych, bo nie mogę znaleźć punktu zaczepienia do marudzenia :p
Nie znam szczegółów - znajoma miała niedawno taką tunelową zamontowaną - ponoć wymaga podłączenia prądu, tak jak biologiczne, choć w zasadzie to odmiana drenażowej - tunele rozsączające.

Marudź - byle merytorycznie i zrozumiale, a mniej agresywnie... :rolleyes:

photos
22-11-2011, 04:45
milek skoro nie przekonuje Cie wariant ekologiczny to niech Cie przekona ekonomiczny. Jak widzisz na moim przykladzie roznica w cenie nie jest duza, jakosc nieporownywalna.
Roznica w cenie ze zwyklymi drenami. Zrob tunele to sie zdziwisz ze drenazowka wyjdzie Cie nawet drozej.

Jastrząb
22-11-2011, 10:11
Szkoda tylko że nic konkretnego nie napiszesz - same ogólniki i techniczny bełkot okraszony sporą dawką negatywnych emocji.
To ja juz wole ten "techniczny i negatywny belkot" ktory daje do myslenia, niz piekne wizje szczesliwosci roztaczane z folderow producentow. Zadne producent otwartym tekstem nie przyzna sie do słabych punktow swojego produktu, a czesto wcisnie garsc bzdur liczac na brak wiedzy klienta.

Powyzsze jest uwaga ogolna, nie dotyczy Waszej dyskusji. Po zbudowaniu domu wiem, ze jak chcesz miec dobrze to musisz znac na wielu rzeczach nie gorzej niz sprzedawcy/instalatorzy. I trzeba sie wsluchiwac w kazda negatywna opinie i zadawac trudne pytania potencjalnym sprzedawcom.

marcin

tafun
22-11-2011, 11:21
Tym się różnią, że w "zwykłych" robaczki trzymają się żwiru, a w tych - jakichś kształtek, chyba z plastiku (?).
Poza tym na stronie dystrybutora jest wiele naciągania i zwykłych kłamstw:
"OCZYSZCZALNIA IN-DRÄN II generacji

Na każde warunki gruntowe
piasek, glina, ił, wysoki poziom
wód gruntowych"

Ciekawe, jak! Bzdura kompletna.

OK
Dzięki za wyjaśnienie. Rzuciłem okiem na swoje wyceny i mam biologiczną. Zresztą u mnie grunt mocno gliniasty i spory spadek działki (nie wiem czy to ma znaczenie w przypadku takiej oczyszczalni). Oczyszczalnia nazywa się Ecosystem MCA MINI. Jeśli miał ktoś styczność z takim modelem, chętnie posłucham opinii. Montaż dopiero w przyszłym roku, więc jest czas na zmianę decyzji. :-)

dziękuję!

*milek*
22-11-2011, 13:16
To ja juz wole ten "techniczny i negatywny belkot" ktory daje do myslenia, niz piekne wizje szczesliwosci roztaczane z folderow producentow. Zadne producent otwartym tekstem nie przyzna sie do słabych punktow swojego produktu, a czesto wcisnie garsc bzdur liczac na brak wiedzy klienta.

Powyzsze jest uwaga ogolna, nie dotyczy Waszej dyskusji. Po zbudowaniu domu wiem, ze jak chcesz miec dobrze to musisz znac na wielu rzeczach nie gorzej niz sprzedawcy/instalatorzy. I trzeba sie wsluchiwac w kazda negatywna opinie i zadawac trudne pytania potencjalnym sprzedawcom.

marcin

Jastrząb - wierz mi - nie kieruję się formułkami producentów ;) Jak pisałam - opierałam się na opiniach użytkowników - czyli osób które te oczyszczalnie założyli przy swoich domach.
Gdyby ten techniczny bełkot Beji nie dawał mi do myślenia, to bym tutaj nie pisała. Ale zasianie wątpliwości to za mało, przydałyby się jakieś konkrety, bo jak na razie stosunek zadowolonych posiadaczy do negatywnie nastawionych branżowców wypada na korzyść tych pierwszych...

Photos - ok, poczytam o Twojej oczyszczalni - jak coś jeszcze będę pytać. Skąd wiesz że ekodren jest kiepskiej jakości?

photos
22-11-2011, 14:19
Nie miałem na myślę tej marki. Miałem na myśli system

Jastrząb
22-11-2011, 15:06
Skąd wiesz że ekodren jest kiepskiej jakości?Abstrahujac od jakosci. Skoro duzo czytalas. to wiesz ze kazda oczyszczalnia drenazowa, czy to ze zwylymi drenami w zwirze, czy takimi czy inszymi ksztaltkami, ma te same wymaganie: odstep od poziomu wody gruntowej, min. 1.5m. Taka odleglosc bowiem gwarantuje ze powoli przesaczajaca sie woda zostanie prawidlowo doczyszczona przez bakterie tlenowe. Drenaz to nie tylko pozbycie sie wody. To tak, a moze i przede wszystkim tlenowe oczyszcanie sciekow, cos, co w osadniku gnilnym nie zachodzi. Po osadniku woda jest tylko czesciowo oczyszczona.

Wiec jak producent pisze ze stosujac kawalek plastikowej ksztaltki zamist rury z dziurkami oszuka fizyke i biologie i ze mozna to stosowac w kazdych warunkach glebowych i wodnych, to dopuszcza sie przynajmniej daaaaleko idacego niedopowiedzenia. Bo nawet jesli przy np. wysokim poziomie wody gruntowej, wody sie w ten sposob pozbedziesz skuteczniej niz niz przy tradycyjnym drenazu, to bedziesz sie w ten sposob pozbywala niedoczyszczonych sciekow, a nie oczyszczonych zgodnie z ustawa ze o zdrowym rozsadku nie wspomne.

To, ze ludzie pozytywnie sie wypowiadaja o oczyszczalni tej czy innej firmy, nie oznacza ze odprowadzaja do srodowiska prawidlowo oczyszczone scieki. Z ich punktu widzenia dziala: "scieki znikaja i nie smierdzi". Mam taki przyklad w rodzinie. Narzekaja ludzie na sasiada ktory ma szambo bez dna. A u nich przy mokrym okresie woda stoi tygodniami wokol drenazu, czyli oczyszczalnia nie dziala jak powinna. Sasiad jest zly i nieekologicznu oni sa OK bo maja oczyszczalnie. Ba, sa z niej zadowoleni, przeciez "działa bezproblemowo".

Niestety, w polskich warunkach przy kompletnej ignorancji samorzadow w temacie, oczyszczalnie mozna sobie praktycznie postawic wszedzie, bo producent napisal, ze jest na kazde warunki glebowe/wodne. A to ze systemy rozszaczajace wymyslono pewnie w zupelnie innym celu (np mniejsze dzialki na zachodzie europy), to juz drobiazg.

marcin

*milek*
22-11-2011, 15:48
Nie miałem na myślę tej marki. Miałem na myśli system

Ok - rozumiem :)

Jastrząb - u mnie nie ma wody - sucho i piach (chcieliśmy studnię wykopać, bo ogród spory i do podlewania by się przydała, ale nie ma szans) - dlatego biorę pod uwagę drenażowe - pakietowe lub tunelowe, bo zajmują mniej miejsca (mam sporo drzew).

photos
22-11-2011, 16:02
Ok - rozumiem :)

Jastrząb - u mnie nie ma wody - sucho i piach (chcieliśmy studnię wykopać, bo ogród spory i do podlewania by się przydała, ale nie ma szans) - dlatego biorę pod uwagę drenażowe - pakietowe lub tunelowe, bo zajmują mniej miejsca (mam sporo drzew).
Właśnie o tych pakietach wspominałem...Zadzwoń gdziekolwiek i nikt nie chce nic konkretnego na ich temat powiedzieć. Nic co by mogło Cię przekonać że to słuszny wybór. Ci co je maja twierdzą ze to jest nowość i ludzie dopiero się do nich przekonują. Ci co bardziej zależy im na sprzedaży drenów mówią odwrotnie ze jakaś tam firma już wycofała się z tego ale nie podaje powodu, rzekomo nie spisują się tak dobrze po kilku latach pracy. Polecają to co ludzkość zna od lat czyli dren na kamieniu. Same ogólniki nic konkretnego.
Co do tuneli rozsączających...wyceniałaś już może sobie oczyszczalnie z tymi tunelami?? Jak zobaczysz cenę takiego tunelu to zrezygnujesz. Chyba że ktoś Ci zaproponuje powiedzmy 4 sztuki. I tu tez jest problem bo każdy sprzedawca inaczej twierdzi co do ilości tych tuneli jakie są potrzebne w konkretnym przypadku. Proponują właśnie po kilka sztuk a niektórzy twierdzą że powinno być naście

Jeśli chodzi o zajmowanie miejsca to biologiczna nie ma sobie równych tylko zbiornik i ewentualnie studzienka

Jastrząb
22-11-2011, 16:29
Ok - rozumiem :)

Jastrząb - u mnie nie ma wody - sucho i piach (chcieliśmy studnię wykopać, bo ogród spory i do podlewania by się przydała, ale nie ma szans) - dlatego biorę pod uwagę drenażowe - pakietowe lub tunelowe, bo zajmują mniej miejsca (mam sporo drzew).Mi tylko chodzilo o wskazanie IMHO mizernej wiarygodnosci takiego producenta. Solidnie niedpowiedzial lub skłamał w jednej rzeczy, mozna przypuszczac ze zachowa sie podobnie w innej sprawie. Wiec ja juz bym z zalozenia byl podejrzliwy wzgledem takiej firmy i rewelacji ktore glosi (np super wydajnosc i dluga zywtnosc takiego rozsaczania).

Jesli chcesz oszczedzic miejsce, to biologiczna ze studnia chlonna nie ma pod tym wzgledem konkurencji jednak. Choc trzeba uczciwie przyznac ze jest drozsza w zakupie. Choc te cale pakiety tez podobno tanie nie sa.

marcin

*milek*
22-11-2011, 16:30
No tak, tylko że mnie trochę ta pompa na prąd zniechęca...

Photos - jaką masz oczyszczalnię, daj jakiegoś linka.

Ekodren kosztuje dwa razy tyle co Twoja, ta znajomej tunelowa podobnie - może 1tys mniej. Wydawało mi się że to raczej wyższa półka. Ale faktycznie argument za niższą ceną jest wart zastanowienia - tylko w biologicznych ta konieczność podłączenia prądu - ile taka pompa zżera prądu rocznie?

Beja
22-11-2011, 17:42
Wyluzuj - dałam porównanie mające na celu wskazanie, że nie wszystkie przepisy i normy unijne są sensowne - nie skumałeś?



No tak, ale akurat tutaj uważam, że ta norma ma sens. W przeciwieństwie do naszego rozporządzenia ministra środowiska - tu się z tobą zgadzam.
Z jednej strony daje ono takie fory oczyszczalniom drenażowym, że legalny jest u nas nawet układ: osadnik gnilny + studnia chłonna.
Z drugiej strony jest wymóg zachowania odstępu 1,5 m od wód gruntowych, nawet przy zrzucie ścieków z BOŚ oczyszczonych w 98-99%.

Emocje mną targają - i owszem - właśnie jak czytam takie farmazony, które mają ogłupić nieznających się na rzeczy klientów. Taki klient jest zadowolony, bo znajduje to, co chciał znaleźć - cudowny produkt działający zawsze i w każdych warunkach.
Ale w ten sposób sprzedawca sam podkopuje wiarygodność produktu, który być może jest całkiem dobry.
A jak pisałem wyżej - ich wariant, żeby zrobić z IN DRAINA złoże piaskowe, jest świetny - to jest właśnie oczyszczalnia biologiczna, działająca bez prądu, elastyczna i bardzo skuteczna.
No tylko, skoro już zrobisz złoże piaskowe, to ten IN Drain jest ci już w zasadzie niepotrzebny ;)

A żadnej konkretnej oczyszczalni nie odważę się tu wymienić, bo dopiero byś miała na mnie jazdę :p

*milek*
22-11-2011, 18:28
Dawaj :cool:
Właśnie przerabiam te co mają Photos i Wojski ;)

Tylko coś mi inne ceny wyskakują... - wyszło mi że wspomniana wyżej to Ecopol Bio-Hybryda 2500 - weszłam na ich str i jak podliczyłam wszystko do kupy to wychodzi ok 10 tys. Na alledrogo tańsze są tylko te eko...
Photos - chyba sam montowałeś i studnia chłonna też nie od nich?





cholerka, chyba trzeba będzie do innego wątku się przenieść...

photos
22-11-2011, 19:20
bo patrzysz na cene detaliczna. Ja zaplacilem przez posrednika 6 tys brutto z 23 procentowym Vatem. Studnie chlonna zrobilem z betonowego kręgu, pod to wysypalem kamien w ilosci okolo 2,5 tony na wierzch dekiel betonowy, geowlóknina i przysypanie piaskiem. To wszystko. Calosc wyniosla mnie cos kolo 6700. Nie pamietam dokladnie

*milek*
22-11-2011, 19:29
Sam wszystko montowałeś?

Czy przy przepuszczalnym gruncie (piach) potrzebne są te kamienie?

photos
22-11-2011, 19:34
Sam wszystko montowałeś?

Czy przy przepuszczalnym gruncie (piach) potrzebne są te kamienie?

Sam, tyle ze zbiornik wstawila mi od razu koparka, podobnie studzienke. Moze te kamienie sa zbedne, ja mam zwir wiec bardzo przepuszczalny grunt ale za 250 zl wolalem byc bardziej pewny.
Dmuchawa pobiera maksymalnie 62 W. I pracuje w odstepach 15 minutowych. Czyli 12 godzin na dobe. Czyli liczac po 0,59 zl wychodzi okolo 160 zl na rok. Ja bede mial dwie taryfy wiec wyjdzie jeszcze taniej.

WOJSKI
23-11-2011, 22:17
Zapytaj Wojskiego - mam tu etat forumowego marudy przydomowo-oczyszczalniowego.


Wywołany do odpowiedzi potwierdzam, maruda jakich mało :D

WOJSKI
23-11-2011, 22:18
bo patrzysz na cene detaliczna. Ja zaplacilem przez posrednika 6 tys brutto z 23 procentowym Vatem. Studnie chlonna zrobilem z betonowego kręgu, pod to wysypalem kamien w ilosci okolo 2,5 tony na wierzch dekiel betonowy, geowlóknina i przysypanie piaskiem. To wszystko. Calosc wyniosla mnie cos kolo 6700. Nie pamietam dokladnie

gdzieś tam na forum podawałem wyliczenia, z tego co pamiętam to coś koło tego wyszło co photos podaje

WOJSKI
23-11-2011, 22:26
Sam wszystko montowałeś?

Czy przy przepuszczalnym gruncie (piach) potrzebne są te kamienie?

tak, potrzebne. sam piasek nie będzie w stanie przyjąć dużej ilości oczyszczonych ścieków na raz.

grunt masz super, miejsca mało (coś takiego mi przynajmniej mignęło), nie pakuj się w dreny.
montuj biologiczną ze studnią chłonną
co do samej oczyszczalni nie musisz brać takiej samej co ja czy photos, ważna zasada działania.
jaką zamontujesz taką będziesz miał i w razie co pamiętaj to ty będziesz miał problem na działce nie my :D

co do drenażowych już się wypowiadałem nie raz, beja też pisał więc nie będę się powtarzał.

jak mieszkasz/budujesz gdzieś koło mnie, zapraszam wpadnij do mnie zobaczysz jak zamontowane, jak działa, może będzie Ci łatwiej podjąć decyzję

Beja
24-11-2011, 09:24
Wywołany do odpowiedzi potwierdzam, maruda jakich mało :D

Dzięki za dobre słowo - aż się wzruszyłem!

*milek*
24-11-2011, 13:55
Ja myślałam, że te dreny to właśnie studnia chłonna - oświećcie mnie. I może chociaż jakieś linki do wątków dajcie, gdzie się wypowiadaliście o drenażówkach cobym nie szukała po omacku...

Nie buduję w pobliżu, więc raczej nie wpadnę :(

photos
24-11-2011, 14:46
Ja myślałam, że te dreny to właśnie studnia chłonna - oświećcie mnie. I może chociaż jakieś linki do wątków dajcie, gdzie się wypowiadaliście o drenażówkach cobym nie szukała po omacku...

Nie buduję w pobliżu, więc raczej nie wpadnę :(

Tu masz najprostszy schemat oczyszczalni biologicznej z odprowadzeniem do studni chłonnej
http://www.oczyszczalnie.pl/jak_wyglada_schemat_oczyszczalni_biologicznej_z_od prowadzeniem_wody_do_studni_chlonnej_17_a

Jastrząb
24-11-2011, 17:34
Ja myślałam, że te dreny to właśnie studnia chłonna - oświećcie mnie. No nie bardzo.
Po pierwsze oczyszczalnia biologiczna oczyszcza (wewnatrz zbiornikow oczyszczalni) na tyle dobrze, ze zgodnie z prawem wode mozna do rzeki odprowadzic.
Studnia chlonna jest wiec tylko metoda na pozbycie sie wody, ktora jest juz bardzo czysta i nie zagraza srodowisku.

Drugi typ oczyszczalni, to taka, w ktorej w zbiorniku zachodzi tylko beztlenowy proces oczyszczania, ktory nie oczyszcza zbyt dobrze. Drugi proces tlenowy zachodzi w piasku, przez ktory powoli przesaczaja sie podczyszczone scieki. Tam bytuja sobie bakterie, ktore toto wcinaja. W biologicznej dzieje sie to w drugim zamknietym zbionriku, drugiej komorze zbiornika itp. Dren, jest wiec dosyc dlugi i jego zadanie to doczyszzcanie sciekow i dopiero odpowadzenie wody.

Dren musi byc solidnie dlugi zeby proces oczyszczania mogl sobie zachodzic. Studnia chlonna, moze miec srednice np 1m, jesli masz sucho i piach na dzialce, bo tam idzie tylko o pozbycie sie wody.

marcin

*milek*
24-11-2011, 18:31
Może się nie zrozumieliśmy - pisząc dreny - miałam na myśli kręgi betonowe.

photos
24-11-2011, 18:51
Może się nie zrozumieliśmy - pisząc dreny - miałam na myśli kręgi betonowe.

Hehehehe to i wez tu zrozum kobiete... :) a pozniej nam wmowi ze jej caly czas chodzilo o bilogiczna tylko my nie zrozumielismy :)

*milek*
24-11-2011, 20:00
Ale że co... nie mów że się nie mówi dreny na kręgi...:P:popcorn:

WOJSKI
24-11-2011, 20:39
Dzięki za dobre słowo - aż się wzruszyłem!

do usług :D

WOJSKI
24-11-2011, 20:43
No nie bardzo.
Po pierwsze oczyszczalnia biologiczna oczyszcza (wewnatrz zbiornikow oczyszczalni) na tyle dobrze, ze zgodnie z prawem wode mozna do rzeki odprowadzic.
Studnia chlonna jest wiec tylko metoda na pozbycie sie wody, ktora jest juz bardzo czysta i nie zagraza srodowisku.

Drugi typ oczyszczalni, to taka, w ktorej w zbiorniku zachodzi tylko beztlenowy proces oczyszczania, ktory nie oczyszcza zbyt dobrze. Drugi proces tlenowy zachodzi w piasku, przez ktory powoli przesaczaja sie podczyszczone scieki. Tam bytuja sobie bakterie, ktore toto wcinaja. W biologicznej dzieje sie to w drugim zamknietym zbionriku, drugiej komorze zbiornika itp. Dren, jest wiec dosyc dlugi i jego zadanie to doczyszzcanie sciekow i dopiero odpowadzenie wody.

Dren musi byc solidnie dlugi zeby proces oczyszczania mogl sobie zachodzic. Studnia chlonna, moze miec srednice np 1m, jesli masz sucho i piach na dzialce, bo tam idzie tylko o pozbycie sie wody.

marcin

tu małe sprostowanie, dreny (dla niewtajemniczonych takie długie rury z dziurami) układa się na żwirze, piasek by pozatykał wspomniane dziury.
reszta wzorowo :D

*milek*
25-11-2011, 00:10
tu małe sprostowanie, dreny (dla niewtajemniczonych takie długie rury z dziurami)

Rury z dziurami to rury drenażowe - ale ok - niektórzy faktycznie nazywają je drenami.
Jednak betonowe kręgi są powszechnie nazywane drenami i nie jest to mój wymysł ;)

WOJSKI
25-11-2011, 08:47
Rury z dziurami to rury drenażowe - ale ok - niektórzy faktycznie nazywają je drenami.
Jednak betonowe kręgi są powszechnie nazywane drenami i nie jest to mój wymysł ;)

mogę się zgodzić z twoim stwierdzeniem, jeżeli krąg betonowy zaliczymy jako studzienkę rozdzielczą i na cały kompletny system tj. ryry, kominki, krąg betonowy etc można od bidy powiedzieć dreny, drenaż, system drenażowy, system rozsączający wodę :D
Należy również pamiętać że drenaż działa w dwie strony, możemy się pozbywać produktu oczyszczalni lub też dren może działać w dugą stronę i "zbierać" np wodę

Krąg betonowy dalej będzie kręgiem betonowym bo inaczej na studnię musilibyśmy mówić również drenaż ;)

Oj te kobitki, z nimi źle a bez nich jeszcze gorzej :D

Pozdrawiam
serdecznie

Jastrząb
25-11-2011, 12:45
Jednak betonowe kręgi są powszechnie nazywane drenami i nie jest to mój wymysł ;)Oj z ta powszechnoscia to bym byl ostrozny. Moze w kontekscie betonowych przepustow pod drogami mozna taki krag betonowy to nazywac "drenem". Tyle ze takie betonowe ustrojstwa/rury na przepusty itp sa zazwyczaj wezsze i dluzsze niz typowe kregi betonowe stosowane jako studnie.

Ale lokalnym nazwom sie nie dziwie odkad mój sasiad mowi na piekarnik: pasztetnik :-)

marcin

*milek*
25-11-2011, 14:59
:sleep:

Napiszcie coś o oczyszczalniach. Np. jak powinna taka studnia chłonna przy piaszczystym gruncie wyglądać.

Jastrząb
25-11-2011, 16:04
:sleep:

Napiszcie coś o oczyszczalniach. Np. jak powinna taka studnia chłonna przy piaszczystym gruncie wyglądać.Z grubsza wyglada jak taka studnia kregowa z jakiej sie drzewiej u babci na wsi wode wyciagalo kolowrotkiem.
Tylko zamiast stamtad wode wyciagac, bedziesz ja wlewac.
No i rzecz jasna, nie musi wystawac metr nad powierchnie terenu. Moze se byc zamknieta wlazem na poziomie gruntu.

marcin

*milek*
25-11-2011, 19:04
Ile kręgów mniej - więcej? A na dno kamienie? Jakie i ile? Oczyszczalnia ma być dla 3 - 4 osób, grunt jak wspominałam piaszczysty.
Na razie tak z ciekawości pytam, bo nie wiem nic o studniach chłonnych i niewiele o oczyszczalniach biologicznych. Do montażu jeszcze sporo czasu.

Jak myślicie - jeśli mam w projekcie tego ekodrena i pnb na niego wydane, to gdybym chciała zmienić poś na inną, muszę wystąpić o zmianę pnb, czy wystarczy w dokumentacji powykonawczej to uwzględnić - lokalizacja się nie zmieni, tylko tych pakietów by nie było?

rybniczanin
25-11-2011, 21:19
mogę się zgocić z twoim stwierdzeniem, jeżeli krąg betonowy zaliczymy jako studzienkę rozdzielczą i na cały kompletny system tj. ryry, kominki, krąg betonowy etc można od bidy powiedzieć dreny, drenaż, system drenażowy, system rozsączający wodę :D
Należy również pamiętać że drenaż działa w dwie strony, możemy się pozbywać produktu oczyszczalni lub też dren może działać w dugą stronę i "zbierać" np wodę

Krąg betonowy dalej będzie kręgiem betonowym bo inaczej na studnię musilibyśmy mówić również drenaż ;)

Oj te kobitki, z nimi źle a bez nich jeszcze gorzej :D

Pozdrawiam
serdecznie

Ja potwierdzę stwierdzenie milek, że też spotkałem się z takim nazewnictwem.Potwierdzeniem niech będzie linkhttp://www.dreny.lut.pl/

WOJSKI
25-11-2011, 22:28
Ja potwierdzę stwierdzenie milek, że też spotkałem się z takim nazewnictwem.Potwierdzeniem niech będzie linkhttp://www.dreny.lut.pl/

jedna strona :D, niech wam będzie nie będę się spierał o duperele :D

WOJSKI
25-11-2011, 22:45
Ile kręgów mniej - więcej? A na dno kamienie? Jakie i ile? Oczyszczalnia ma być dla 3 - 4 osób, grunt jak wspominałam piaszczysty.
Na razie tak z ciekawości pytam, bo nie wiem nic o studniach chłonnych i niewiele o oczyszczalniach biologicznych. Do montażu jeszcze sporo czasu.

Jak myślicie - jeśli mam w projekcie tego ekodrena i pnb na niego wydane, to gdybym chciała zmienić poś na inną, muszę wystąpić o zmianę pnb, czy wystarczy w dokumentacji powykonawczej to uwzględnić - lokalizacja się nie zmieni, tylko tych pakietów by nie było?

prześledź posty na których ja pisałem, czy beja. tam wszystko jest. jak czegoś nie znajdziesz pytaj :)

co do zgody to oczyszczalnię robisz na zgłoszenie, tam uwzględniasz co dokładnie budujesz. zatem z literą prawa nie możesz zrobić czegoś innego.
Ty masz oczyszczalnię wpisaną w zgodę na budowę, to trochę inna sprawa. Podczas budowania wolno ci wprowadzać pewne dopuszczalne modyfikacje w budynku czyli możesz powiedzmy zmienić kąt nachylenia dachu. To są tak zwane zmiany nieistotne i wystarczy wpis w książce budowy oczywiście potwierdzony przez kier buda. Ale już np podniesienie ściany kolankowej na poddaszu o jedną czy dwie cegły jest już zmianą istotną ponieważ zwiększa ci powierzchnię budynku a to z kolei zmieni stosunek do powierzchni biologicznie czynnej. Zmiana modelu oczyszczalni w moim mniemaniu będzie zmianą nieistotną, wystarczy, że kierownik budowy dokona wpisu w księdze. (u mnie nic nie wpisywał)
U mnie była sytuacja następująca (to też już opisywałem) miałem pozwolenie na budowę z szambem szczelnym. Zamiast szamba zgłosiłem zamiar budowy oczyszczalni, przy zdawaniu budynku dołączyłem kopię zgłoszenia, moje oświadczenie że gmina nie wyraziła sprzeciwu i budynek zamiast z szambem to z oczyszczalnią został zdany.
Zatem ja na twoim miejscu bym się specjalnie tym nie przejmował i montował oczyszczalnię ze studnią.
A studnia, opis budowy w skrócie:
kopiesz dziurę w ziemi powiedzmy 3x3x1,5 m w to sypiesz żwir, na to geowłóknina, stawiasz krąg z wiekiem. O przepraszam dren :D.
podłączasz rurę z oczyszczalni zasypujesz pięknie ziemią, sadzisz na tym kwiatki i zapominasz o temacie.

WOJSKI
25-11-2011, 22:48
Ja potwierdzę stwierdzenie milek, że też spotkałem się z takim nazewnictwem.Potwierdzeniem niech będzie linkhttp://www.dreny.lut.pl/

Ups, nie zauważyłem, czyżby reklama własnej firmy, oj feeee

*milek*
28-11-2011, 23:03
prześledź posty na których ja pisałem, czy beja. tam wszystko jest. jak czegoś nie znajdziesz pytaj :)

co do zgody to oczyszczalnię robisz na zgłoszenie, tam uwzględniasz co dokładnie budujesz. zatem z literą prawa nie możesz zrobić czegoś innego.
Ty masz oczyszczalnię wpisaną w zgodę na budowę, to trochę inna sprawa. Podczas budowania wolno ci wprowadzać pewne dopuszczalne modyfikacje w budynku czyli możesz powiedzmy zmienić kąt nachylenia dachu. To są tak zwane zmiany nieistotne i wystarczy wpis w książce budowy oczywiście potwierdzony przez kier buda. Ale już np podniesienie ściany kolankowej na poddaszu o jedną czy dwie cegły jest już zmianą istotną ponieważ zwiększa ci powierzchnię budynku a to z kolei zmieni stosunek do powierzchni biologicznie czynnej. Zmiana modelu oczyszczalni w moim mniemaniu będzie zmianą nieistotną, wystarczy, że kierownik budowy dokona wpisu w księdze. (u mnie nic nie wpisywał)
U mnie była sytuacja następująca (to też już opisywałem) miałem pozwolenie na budowę z szambem szczelnym. Zamiast szamba zgłosiłem zamiar budowy oczyszczalni, przy zdawaniu budynku dołączyłem kopię zgłoszenia, moje oświadczenie że gmina nie wyraziła sprzeciwu i budynek zamiast z szambem to z oczyszczalnią został zdany.
Zatem ja na twoim miejscu bym się specjalnie tym nie przejmował i montował oczyszczalnię ze studnią.
A studnia, opis budowy w skrócie:
kopiesz dziurę w ziemi powiedzmy 3x3x1,5 m w to sypiesz żwir, na to geowłóknina, stawiasz krąg z wiekiem. O przepraszam dren :D.
podłączasz rurę z oczyszczalni zasypujesz pięknie ziemią, sadzisz na tym kwiatki i zapominasz o temacie.

Ok - dzięki za wskazówki.

Jeszcze się dowiem w gminie dla pewności - u nas urzędniczki z ludzkim podejściem, więc raczej złośliwie nie wymyślą czegoś, a i tak muszę zapytać o odwierty do pc, które planuję, a których nie mam na planie zagospodarowania...

photos
29-11-2011, 13:30
i tak muszę zapytać o odwierty do pc, które planuję, a których nie mam na planie zagospodarowania...

Rób odwierty jak wszyscy...bez zgłaszania :D

*milek*
29-11-2011, 17:37
Nie przejdzie ze względu na dotację - masa papiórków...

WOJSKI
29-11-2011, 21:59
Nie przejdzie ze względu na dotację - masa papiórków...

no i kasiora :D

photos
29-11-2011, 22:30
Nie przejdzie ze względu na dotację - masa papiórków...

Jak teraz wyglada sprawa z dotacjami?? Jak ja sie interesowalem 3 lata temu to byla masakra... zrobilem sam bez tej rzekomej pomocy

*milek*
29-11-2011, 22:47
W łódzkiem wprowadzili jakoś latem program (kredyty z dotacjami) na ekologiczne źródła ciepła i oczyszczalnie.
Jak w innych województwach - nie wiem.

Szału nie ma, ale lepsze to niż nic.

photos
30-11-2011, 07:00
a wiesz ze bedziesz musiala podatek dochodowy od tego placic?? Tak przynajmniej twierdza w watku o pompach ciepla :)

*milek*
30-11-2011, 14:20
No właśnie sprzeczne informacje krążą na ten temat - znajomej, której przyznali właśnie tą dotację babka w banku mówiła, że nie. Inna osoba, która jest na podobnym etapie - twierdzi co innego.
No nic, zobaczymy... Jak trzeba będzie zabulić, to trudno - coś zawsze mimo wszystko zostanie... ;)

WOJSKI
01-12-2011, 15:54
bankowiec na tym zarabia, idź do skarbowego i się dowiedz, choć na moje oko na 100 % zapłacisz podatek, w końcu to jakaś darowizna. inaczej gdyby to była niooprocentowana pożyczka.

skeleton_steel
05-03-2012, 10:43
Witam

Jest to mój pierwszy post - szkoda, że negatywny :) Niestety wszelkie mozliwości walki z tą firmą się wyczerpały. Mam ich system od 3 lat. Grunt cięzki gliniasto/piaszczysty. Wykonywał - "autoryzowany instalator konsultując przy tym wszystkie kroki z centralą. Po wykonaniu okazało się, że system oddaje wode na boki a nie do gruntu. Diagnoza - proszę wykonać dodatkowe drenaże żeby woda deszczowa etc nie zasilała pola....No ok -wykonałem (oczywiście na mój koszt)...Trochę spokoju aż do czasu gdy system naciągnął wodę - powtórka z rozrywki. Tym razem okazało się, że pan autoryzowany instalator rozwiązał firmę :)...Po telefonach do centrali - w końcu ...przyjedziemy, zobaczymy, pomożemy. Następny fachowiec (również b miły) zalecił kolejne dreny, kolejne kopanie (czytaj sajgon na działce plus kolejne koszty)... i co? system dalej nie chłonie tylko woda spływa do sąsiada :)....Na początku centrala twierdziła, że gwarancje daje instalator, a oni tylko na zbiornik. Mimo wszystko przyjechali i zlecili mi wykonanie tych dodatkowych rzeczy czyli rozumiem, że teraz to oni przejmują gwarancję? Oczywiście cisza z ich strony od kilku miesięcy to chyba mnie mają w "poważaniu".
Jakkolwiek pracownicy są mili to nie zmienia to faktu, że dzięki ich "fachowości" mam przesrane kilka ładnych tysi.
Przy okazji te ich pakiety wyglądają jak folia kubełkowa powiązana w sześciany :)

skeleton_steel
05-03-2012, 10:47
Mam tą "oczyszczalnie" właśnie z dotacji. Co roku przychodzi mi Pit na kwotę ok 150 zł. To wliczasz do dochodu i od tego dla psikusa płacisz. Czyli umówmy się, że raczej mała kwota.