PDA

Zobacz pełną wersję : Zamawianie okien - wg projektu czy pomiar otworow okiennych?



mAgnes
28-11-2003, 10:07
Chcemy rozejrzec sie za oknami.
Parter juz stoi, otwory okienne sa, natomiast nie mamy jeszcze scian szczytowych na pietrze, w ktorych beda okna.

Mam pytanie do doswiadczonych. Czy moge zamowic okna wg specyfikacji dolacznej do projektu, mam tam podane wymiary, okna typowe. Czy lepiej poprosic firme na pomiar otworow okiennych i wg tego pomiaru zamawiac?

Moira
28-11-2003, 10:09
Wiesz ja też miałam w projekcie okna typowe, ale w chwili obecnej ilość błędów jest tak porażająca, że tylko dwa okna na 18 mam typowe.
Ryzyko jest duże, chyba że będziesz stał i pilnował, wtedy to ma sens.

Maluszek
28-11-2003, 10:13
Zaproś panów na pomiar - to nic nie kosztuje i zawsze masz pewność, że okna będą pasować do otworów.

groszek 3
28-11-2003, 10:18
Tylko z otowrów.........bo potem mogą być problemy, a to nie jest mała kasa!

Groszek

rml2
28-11-2003, 10:22
Jak wyżej - zrobią to gratis i nie będziesz sie martwił ,że coś jest nie tak jak przyjdzie do montażu- to juz bedzie już ich problem a ty nie zostaniesz z za dużym oknem lub za małym otworem ( albo odwrotnie ) i to im bedzie zależało żeby w końcu dostać reszte pieniędzy.

lenowo
28-11-2003, 10:26
Tylko z pomiarem otworów, inaczej będą duże problemy przy montażu.
Murarze nigdy nie robią otworów okiennych i drzwiowych idealnie na wymiar, a kucie przy wstawianiu okien to żadna przyjemność i dodatkowe koszty.

Metal
28-11-2003, 10:32
Ja zbierałem oferty według zestawienia w projekcie, ale jak już wybrałem firmę, to zamówienie było według ich pomiarów i nie radzę robić inaczej. Pomylić się może każdy, ale lepiej niech to zrobi ekipa okienna, bo wtedy ona za to odpowiada.

mAgnes
28-11-2003, 10:36
Dziekuje za szybkie odpowiedzi.
Chyba bedziemy zamawiac, jak juz beda sciany, bo teraz jeszcze nie ma wszystkich.

PS. Jestem Agnes :D

28-11-2003, 12:17
:D Agnes pamiętaj, że okna z PVC powinny mieć pd ramami specjalne listwy progowe do mocowania od zewnątrz parapetów zewnętrznych a od wewnątrz do podsunięcia parapetów wewnętrznych - trzeba to uwzględnić przy pomiarze wysokości okien. Okna muszą być niższe o tę listwę.
UWAGA nie wszytkie firmy montują do okien listwy podokienne - a powinny. Mierzą całe okno [bez listwy] - a potem przy montażu wychodzi tak, że otwory odwadniające są przysłonięte parapetem zewnętrznym a parapety są mocowane do ram okien - co jest NIEPRAWIDŁOWE.
Pchelek.
Wiosna za oknem a ja w robocie. Br!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Fuj!!!!!!!!!!

rogi
28-11-2003, 12:39
Zawsze powinno się poprosic o pomiar. Co więcej porządna firma sama to zaproponuje. Murarzez murują różnie.

michalus
28-11-2003, 16:34
:D Agnes pamiętaj, że okna z PVC powinny mieć pd ramami specjalne listwy progowe do mocowania od zewnątrz parapetów zewnętrznych a od wewnątrz do podsunięcia parapetów wewnętrznych - trzeba to uwzględnić przy pomiarze wysokości okien. Okna muszą być niższe o tę listwę.
UWAGA nie wszytkie firmy montują do okien listwy podokienne - a powinny. Mierzą całe okno [bez listwy] - a potem przy montażu wychodzi tak, że otwory odwadniające są przysłonięte parapetem zewnętrznym a parapety są mocowane do ram okien - co jest NIEPRAWIDŁOWE.
Pchelek.
Wiosna za oknem a ja w robocie. Br!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Fuj!!!!!!!!!!

Pchełek czy takie listwy powinny byc przy oknach drewnianych?

ariel
01-12-2003, 07:44
Okna zamawiaj tylko z pomiarem.Co nie znaczy że możesz odpuścić murarzom.Okna typowe są mimo wszystko tańsze, więc warto przypilnować aby murarze trzymali wumiary.
Pozdrawiam Ariel

pchelek
01-12-2003, 08:28
:D Nie - W oknie drewnianym jest "wydra" [podcięcie w ramie] na krawędź parapetu, tak więc takie listwy progowe nie są potrzebne.

Gregor_R
01-12-2003, 09:18
Z pomiarem, ale...
Zorientuj sie juz teraz i zdecyduj na firme, z ktorej bedziesz brac okna.
Sprawdz jakie wymiary maja u nich okna typowe i niech murarze robia pod nie otwory.
Drugie ale... jesli zmienia Ci sie pozniej poglady :wink:
Dostosowanie otworu do wymiaru typowego to zaden problem - przed tynkami.
Ja tak mialem - otwory byly pod okna innej firmy, a jak przyszlo co do czego, to sie okazalo, ze zamawiamy z innej firmy. I polowe otworow trzeba bylo poprawic. Umowilismy sie z tynkarzami, ze dostosowanie otworow okiennych jest w cenie i tyle... Niektore trzeba bylo podkuc (powiekszyc), niektore podmurowac (zmniejszyc). Przed tynkami to zaden problem...

Pearl
01-12-2003, 09:43
zalecam pomiar przez wybraną firmę, a następnie...pomiar własny - tak na wszelki wypadek :wink: . Sam powiększałem rok temu 6 otworów okiennych w tym 4szt. 205x150. Nie życzę nikomu...

Pozdrawiam

Pearl

Moritz
01-12-2003, 09:45
:D Nie - W oknie drewnianym jest "wydra" [podcięcie w ramie] na krawędź parapetu, tak więc takie listwy progowe nie są potrzebne.
Ja spotkałem się z listwą przyparapetową w oknach drewnianych - była z aluminium przykręcona do ramy na wkręty i do niej montowało się parapet zewnętrzny, a w wydrę, o której piszesz wsuwany był felc parapetu. Ułatwiało to też montaż parapetu wew. - dosunięcie do listwy.
Pzdr

Zbigniew Rudnicki
01-12-2003, 14:21
Właściwym czasem wyboru producenta okien i drzwi (oraz konkretnych ich typów i rozmiarów) jest moment rozpoczęcia wznoszenia murów.
Bowiem trzeba dać wytyczne murarzom o wielkości otworów i wysokości ich usytuowania.
O ile nietypowość wymiarów okien plastikowych nie kosztuje drogo, to w przypadku drewnianych jest odczuwalna.
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wysokość drzwi.
Od dołu jesteśmy ograniczeni poziomem posadzki, od góry usytuowaniem nadproża.
Także okna w wykuszach, oraz narożne, są trudne do wymiarowania.
Różnice wymiarów u poszczególnych producentów są na tyle duże, że trzeba je uwzględnić.