PDA

Zobacz pełną wersję : jaka studnia lepsza? z kręgow czy wiercona



iksigrekzet111
27-04-2009, 10:05
Witam
Planujemy wykonac studnię do podlewania ogrodu. poziom wody ma być na głębokości ok 3m.I zastanawiamy się czy wiercić studnię czy wykopać tradycyjną kopaną z kręgami metrowymi.
Boje się aby w studni wierconej nie zabrakło wody do długiego podlewania. Czy lepsza będzie studnia z kręgami gdzie zawsze powinien się gromadzić zapas wody?

Jarek.P
27-04-2009, 11:51
Witam
Planujemy wykonac studnię do podlewania ogrodu. poziom wody ma być na głębokości ok 3m.I zastanawiamy się czy wiercić studnię czy wykopać tradycyjną kopaną z kręgami metrowymi.
Boje się aby w studni wierconej nie zabrakło wody do długiego podlewania. Czy lepsza będzie studnia z kręgami gdzie zawsze powinien się gromadzić zapas wody?

Kopana z kręgów jest gorsza pod chyba każdym względem. Wychodzi drożej, zajmuje w ogrodzie więcej miejsca, brzydziej wygląda (chyba, że ktoś lubi aranżacje typu drewniany żuraw, wtedy ok). O wydajność wierconej się nie martw, w dobrze zrobionej, przy używaniu typu "do podlewania" wody nie zabraknie w życiu.
Jedyna zaleta kopanej, to możliwość nabrania wody wiadrem, ale co to za zaleta...

J.

arturromarr
27-04-2009, 11:57
Do podlewania mam kopaną i sobie chwalę. Jest ładnie obudowana i stanowi w ten sposób ciekawą dekorację ogrodu. Ma ze 3m i starcza bo jest bufor wody, a wierconą by na pewno robili dużo głębszą.

1:1 :)

niktspecjalny
27-04-2009, 12:25
Mieszkacie zaraz przy zbiornikach wodnych?
Po dwóch ekspertyzach zaproponowano mi studnię głębinową na poziomie około 50 m.Woda jest smaczna i można ją wykorzystać do różnych celów.Tak z 3m szybko się zaśmierdzi no chyba ,że tylko do podlewania.Zdecydowanie jestem za tą głęboką i bez żadnych ozdóbek typu ...kręgi.Ona ma spełniać swoje zadanie a nie ma poprawiać wizerunek działeczki.No chyba ,że cały czas wody używacie do podlewania roślinności a nie do innych celów.


pzdr.

Jarek.P
27-04-2009, 14:36
Mieszkacie zaraz przy zbiornikach wodnych?


Powiedzmy, że zaraz nad zbiornikiem wodnym :lol:
U mnie poziom wody gruntowej na 1,5 metra jest, studnię mam wierconą na 11 metrów.

J.

pierwek
27-04-2009, 16:26
Po dwóch ekspertyzach zaproponowano mi studnię głębinową na poziomie około 50 m.Woda jest smaczna i można ją wykorzystać do różnych celów.

A ile kosztowało wywiercenie takiej studni na 50m? - Dziękuję, nie mam więcej pytań.
Wykonanie studni na 3m z kręgów to koszt materiałów około 900zł. Robocizna to już zależy jak kto jest "obrotny". może kosztować 4000zł a może i 0zł.

Skoro woda potrzebna jest tylko do podlewania (i jest na 2m) to szkoda opowiadać o studniach 50m... wywiercenie studni na 4-5m to prosta robota (można ręcznie) - trzeba tylko mieć sprzęt (są takie wojskowe świdry) - potem wkładamy w wywierconą dziurę rurę z filtrem a u góry zakładamy pompę ręczną - i to chyba najtańsza i najłatwiejsza opcja.

natomiast ja bym chyba wolał studnie z kręgów + pompa elektryczna z marketu za 90zł (a nie ręczna ogrodowa za 500) o ile jest na działce prąd.

Kręgi mogą być metrowe - ale wtedy trzeba chyba mieć jakiś ciężki sprzęt do wkładania kręgów albo półmetrowe (cenowo nie wychodzi dużo drożej) i można układać je ręcznie

niktspecjalny
28-04-2009, 00:19
Po dwóch ekspertyzach zaproponowano mi studnię głębinową na poziomie około 50 m.Woda jest smaczna i można ją wykorzystać do różnych celów.

A ile kosztowało wywiercenie takiej studni na 50m? - Dziękuję, nie mam więcej pytań.
Wykonanie studni na 3m z kręgów to koszt materiałów około 900zł. Robocizna to już zależy jak kto jest "obrotny". może kosztować 4000zł a może i 0zł.

Skoro woda potrzebna jest tylko do podlewania (i jest na 2m) to szkoda opowiadać o studniach 50m... wywiercenie studni na 4-5m to prosta robota (można ręcznie) - trzeba tylko mieć sprzęt (są takie wojskowe świdry) - potem wkładamy w wywierconą dziurę rurę z filtrem a u góry zakładamy pompę ręczną - i to chyba najtańsza i najłatwiejsza opcja.

natomiast ja bym chyba wolał studnie z kręgów + pompa elektryczna z marketu za 90zł (a nie ręczna ogrodowa za 500) o ile jest na działce prąd.

Kręgi mogą być metrowe - ale wtedy trzeba chyba mieć jakiś ciężki sprzęt do wkładania kręgów albo półmetrowe (cenowo nie wychodzi dużo drożej) i można układać je ręcznie

Jak się ma jakość nad oszczędnościami finansowymi?Masz rację .Po co mieć wodę sprawdzoną z 50 m,pitną,smaczną itp.....jak można mieć wodę tylko do podlewania za parę groszy.

heniecki
28-04-2009, 20:38
Ja mam studnie z kregow na 8kr.kopalismy ja z tesciem, sluzy do podlewania ogrodu i odplywu wody z dachu.Robota w miare prosta, kopie sie srednice nie znacznie wieksza od srednicy kregu, bo bokach dalismy dwa teowniki do utrzymania tych kregow w pionie i wygarnialo sie urobek spod kr.Kiedy kregi osiadaly dokladalo sie kolejny.Koszt to kregi i wlasna praca,koszt kregow to jakies 700 zeta z dowozem.

franzkru
29-04-2009, 10:20
Ja mam studnie z kregow na 8kr.kopalismy ja z tesciem, sluzy do podlewania ogrodu i odplywu wody z dachu.Robota w miare prosta, kopie sie srednice nie znacznie wieksza od srednicy kregu, bo bokach dalismy dwa teowniki do utrzymania tych kregow w pionie i wygarnialo sie urobek spod kr.Kiedy kregi osiadaly dokladalo sie kolejny.Koszt to kregi i wlasna praca,koszt kregow to jakies 700 zeta z dowozem.

Hej,
mozesz mi powiedzieć ile czasu poświeciliście na wykopanie takiej studni ? Jakiej średnicy kregi dawaliście ?
Zastanawiam się czy też do czegoś takiego się nie przymierzyć :)

arturromarr
29-04-2009, 10:58
Jak się ma jakość nad oszczędnościami finansowymi?Masz rację .Po co mieć wodę sprawdzoną z 50 m,pitną,smaczną itp.....jak można mieć wodę tylko do podlewania za parę groszy.

Przecież autor napisał że potrzebuje wodę do podlewania.
Jeśli się ma wodę do picia z wodociągów, to wiercenie studni na kilkadziesiąt metrów do podlewania jest wyrzucaniem pieniędzy.

W mojej studni (ok 3m) woda nie śmierdzi i idealnie nadaje się do podlewania, czy mycia auta. Zbiorników wodnych w okolicy nie ma, po prostu taki jest poziom wód gruntowych. Często pierwsza woda jest płytko (1-3m.) i nie nadaje się do spożycia, co nie przeszkadza używać jej do innych celów.
Jak nie mamy wodociągu i potrzebujemy wodę do celów spożywczych to często wiercenie jest bardziej opłacalne, ale do podlewania, jak woda jest płytko to warto robić kopaną.
Jak dokopiecie się do wody to trzeba jeszcze kopać dalej , tak żeby było lustro ponad 1,5m, bo pamiętajcie, że podlewanie najważniejsze jest w okresie susz, a wtedy poziom wód gruntowych też się obniża

Ja kopałem studnie w dwie osoby ze dwa dni (3m w ziemi), ale grunt był miejscami trudny (kamienie, glina), kręgi miały 70cm wys. i spokojnie można było nakładać ręcznie, najpierw turlając i przewracając kolejne.
Uwaga:
Studnia wymaga zgłoszenia w gminie.
Kręgi tylko z felcem, podkopywać równomiernie na obwodzie, ktoś kto się zna w ekipie, nie kopać samemu, bo kopanie czy pogłębianie studni to nie są najbezpieczniejsze zajęcia na budowie.

franzkru
29-04-2009, 11:09
Wymaga zgłoszenia ? A co jeżeli chce wybudować sobie studnie chłonną ? Tak żeby do niej odprowadzać wodę opadową. Też muszę to zgłaszać ?

niktspecjalny
29-04-2009, 13:54
Przecież autor napisał że potrzebuje wodę do podlewania.
Jeśli się ma wodę do picia z wodociągów, to wiercenie studni na kilkadziesiąt metrów do podlewania jest wyrzucaniem pieniędzy.


Autor również napisał,że:


Boje się aby w studni wierconej nie zabrakło wody do długiego podlewania.

Dlatego wybrałem inny sposób pozyskania wody może bardziej konkretny i większy. :wink: bardziej przydatny ale droższy.
Zwróć również uwagę na sam tema postu. :lol:

pzdr.

heniecki
29-04-2009, 21:01
franzkru, zajelo nam to ok.trzech dni, zrobilismy wyciagarke w postaci wysokiego trojnoga z kolkiem na gorze i dluga lina.Tak wiec robota szla sprawnie, bo caly urobek by wyciagany za pomaca wiadra i sil miesni ludzkich.

franzkru
30-04-2009, 08:04
franzkru, zajelo nam to ok.trzech dni, zrobilismy wyciagarke w postaci wysokiego trojnoga z kolkiem na gorze i dluga lina.Tak wiec robota szla sprawnie, bo caly urobek by wyciagany za pomaca wiadra i sil miesni ludzkich.

No to nie długo. Ja się zastanawiam nad koparką która by mi zrobiła wykop do którego włożyłbym kręgi betonowe. Koparkę będę mieć na działce (do równania terenu) więc jemu zajmie to z godzinę lub dwie.
Narazie mam dosyć kopania - od prawie trzech tygodni co dzień po pracy przez 3-4h równam teren, sprzatam itd.. a to dopiero początek :D

franzkru
30-04-2009, 08:07
Natomiast jesli chodzi o moje poprzednie pytanie to wg człowieka który robi mi projekt rozbudowy wodociągu - budowy studni chłonnej (na deszczówkę) nie musze nigdzie zgłaszać i nie musze mieć żadnych odległości od granicy zachowanych (oczywiście bez przesady).
Musze oczywiście zatrzymać wodę na działce i w przypadku duzej burzy nie wiem co będzie.. chyba zrobie przelew na droge wewnętrzną bo innego wyjscia nie widzę.

pierwek
30-04-2009, 08:07
3m studnię z kręgów fi 800 wykopałem w 3 osoby w 1 sobotę (kopanie było głównie w glinie)

1 osoba kopała (na zmianę a dwie wyciągały urobek - wiadro na sznurze) - dla 2 osób praca byłaby chyba zbyt ciężka na 1 dzień

Tomkii
30-04-2009, 09:35
Mieszkacie zaraz przy zbiornikach wodnych?
Po dwóch ekspertyzach zaproponowano mi studnię głębinową na poziomie około 50 m.
To zależy od lokalnych warunków. Np. u mnie na części działki mam 1 warstwę wodonośną na 6-7m, kawałek dalej jest na 2m i za wolno woda nachodzi aby zrobić studnię wierconą. W/g informacji od geologów NIE MA SZANS na wodę ze studni głębinowej (woda na 100m i brązowa).
Wiercona jest na pewno tańsza w wykonaniu ale są czasem takie pokłady wodonośne że się nie nadaje i trzeba robić kopaną.
Zaletą kopanej jest możliwość podpięcia więcej niż jeden pompy, pompy ręcznej i/lub pobrania wody wiadrem (sytuacje awaryjne).