PDA

Zobacz pełną wersję : kolektory sloneczne-ktora firme wybrac?



Strony : [1] 2 3 4

evonation
27-04-2009, 15:28
do nerwowych: duzo tematow, malo konkretow co do firm ;)

poszukuje zestawu dla 4 osobowej rodziny, okolo 300l

jak kazdy wolalbym firmowy zestaw (niemiecki), choc dzis juz wszystko jest chinskie lub niemiecko-chinskie


co polecacie?

1950
27-04-2009, 20:45
to weź polski Hewalexa HEWALEX 3TLP-300W lub HEWALEX 3SLP-KOMPAKT300H,
warto[/b]

evonation
28-04-2009, 10:28
to weź polski Hewalexa HEWALEX 3TLP-300W lub HEWALEX 3SLP-KOMPAKT300H,
warto[/b]

czesc

polskiego wole nie brac, zawsze cos wyskakuje w trakcie a po gwarancje nie ma co isc, bo cos wymysla, juz kupilem polski kominek i........


wole wydac 2x wiecej, i tak wyjdzie taniej

co radzicie

evonation
28-04-2009, 10:28
delete

RAPczyn
28-04-2009, 15:00
do nerwowych: duzo tematow, malo konkretow co do firm ;)

poszukuje zestawu dla 4 osobowej rodziny, okolo 300l

jak kazdy wolalbym firmowy zestaw (niemiecki), choc dzis juz wszystko jest chinskie lub niemiecko-chinskie


co polecacie?

http://paradigma.pl/AquaPakiety.htm

Zdecydowanie polecam.

WaldiM
29-04-2009, 00:36
Dobra chłopcy zaczęli od marketingu, czyli oferowania tego co mają w magazynie. Ja ci podpowiem innaczej. Nie napisałeś najważniejszej rzeczy, czyli do czego ma ci służyć ten kolektor (czy zamierzasz nim podgrzewać tylko wodę, czy również wspomagać ogrzewanie domu). Gdy zamierzasz tylko nim ogrzewać ciepłą wodę to rzeczywiście najbardziej optymalnym jest zasobnik o pojemności 300 litrów. Teraz jaki kolektor wybrać, na to nie ma reguły, najwydajniejsze są kolektory próżniowe ale cholernie drogie, kolektory płaskie z kolei są tańsze ale mniej wydajne, różnica w wydajności to ok. 20%. Teraz nastepna rzecz, czyli powierzchnia kolektora, tutaj możesz roboczo przyjąć, że na ogrzanie wody dla rodziny 4 osobowej powierzchnia kolektora wyniesie 6 metrów kwadratowych.
Teraz coś o sprawności kolektora, czyli który wybrać z zalewu marketingowych śmieci. Nie jest istotnym parametrem sprawność absorpcji i niska emisja absorbera to chłyt reklamowy producentów, wszystkie mają te parametry podobne. Do bardzo istotnych parametrów należą:
- optical efficiency (sprawność optyczna) – jest to szczytowa sprawność całego kolektora wynikająca z sprawności absorbera i szklanej osłony. To o*na tak naprawdę pokazuje, jaki procent promieniowana padającego na kolektor dotrze do absorbera i zostanie odebrana jako ciepło.
- izolacja cieplna im kolektor jest izolowany lepiej tym spadek sprawności następuje wolniej im niższa liczba tym lepiej. Odpowiadają za to dwa parametry
1st order heat loss coefficient a1 , k1 c1 (liniowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K]
2nd order heat loss coefficient a2,k2,c2 (kwadratowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K²]
Kolektory płaskie mają zazwyczaj wysoką sprawność optyczną i wyższe wskaźniki przenikania ciepła, dlatego też w lecie pracują sprawniej.
Dobrze jest zapytać sprzedawcę o potwierdzony certyfikatem zysk energetyczny z m2 kolektora, jeżeli był liczony jest to również pewien punkt odniesienia.
Istotnym i najważniejszym parametrem gdybyś zdecydował się kupować kolektor próżniowy jest policzenie powierzchni kolektora (dla kolektora płaskiego wartość nieistotna). Tutaj panowie szachrają jak mogą, podając jego parametry wyliczone w stosunku do powierzchni absorbera(lepsze) a jako powierzchnię efektywną podają powierzchnie apertury. Jest to oczywiste oszustwo i zawsze należy sprawdzać, dla jakiej powierzchni zostały wyliczone parametry i jaka jest podana powierzchnia efektywna.
I najważniejsze, każdy porządny kolektor ma mieć certyfikat kolektora. To z niego wyczytujesz podane przezemnie powyższe dane, NIE KUPUJ NIECERTYFIKOWANYCH KLEKTORÓW BO TO IGRANIE Z ŻYCIEM WŁASNYM I RODZINY.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci podjąc decyzję w gąszczu reklamy i autopromocji.
PS.
Żeby nie być gołosłownym ..czyli siła marketingu, kocioł gazowy o sprawności 109% :lol: . i ludzie w to wierzą. Kotły o powyższej sprawności czołowego producenta osobiście widziałem na pomiarach z trudem uzyskiwały 94%, podobno zdażały się egzeplarze o sprawności 96% ale nikt ich nie widział, czyli punkt widzenia zależy od punktu ..... pomiaru.

Jagger
29-04-2009, 01:18
do nerwowych: duzo tematow, malo konkretow co do firm ;)


Bo jak na razie jest głównie teoretyzowanie, jakby nie patrzeć kolektory słoneczne mimo iż dynamicznie rozwijają się w Polsce (30% na rok), to wciąż są jeszcze dość rzadkie.

niktspecjalny
29-04-2009, 07:12
Dobra chłopcy zaczęli od marketingu, czyli oferowania tego co mają w magazynie. Ja ci podpowiem innaczej. Nie napisałeś najważniejszej rzeczy, czyli do czego ma ci służyć ten kolektor (czy zamierzasz nim podgrzewać tylko wodę, czy również wspomagać ogrzewanie domu). Gdy zamierzasz tylko nim ogrzewać ciepłą wodę to rzeczywiście najbardziej optymalnym jest zasobnik o pojemności 300 litrów. Teraz jaki kolektor wybrać, na to nie ma reguły, najwydajniejsze są kolektory próżniowe ale cholernie drogie, kolektory płaskie z kolei są tańsze ale mniej wydajne, różnica w wydajności to ok. 20%. Teraz nastepna rzecz, czyli powierzchnia kolektora, tutaj możesz roboczo przyjąć, że na ogrzanie wody dla rodziny 4 osobowej powierzchnia kolektora wyniesie 6 metrów kwadratowych.
Teraz coś o sprawności kolektora, czyli który wybrać z zalewu marketingowych śmieci. Nie jest istotnym parametrem sprawność absorpcji i niska emisja absorbera to chłyt reklamowy producentów, wszystkie mają te parametry podobne. Do bardzo istotnych parametrów należą:
- optical efficiency (sprawność optyczna) – jest to szczytowa sprawność całego kolektora wynikająca z sprawności absorbera i szklanej osłony. To o*na tak naprawdę pokazuje, jaki procent promieniowana padającego na kolektor dotrze do absorbera i zostanie odebrana jako ciepło.
- izolacja cieplna im kolektor jest izolowany lepiej tym spadek sprawności następuje wolniej im niższa liczba tym lepiej. Odpowiadają za to dwa parametry
1st order heat loss coefficient a1 , k1 c1 (liniowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K]
2nd order heat loss coefficient a2,k2,c2 (kwadratowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K²]
Kolektory płaskie mają zazwyczaj wysoką sprawność optyczną i wyższe wskaźniki przenikania ciepła, dlatego też w lecie pracują sprawniej.
Dobrze jest zapytać sprzedawcę o potwierdzony certyfikatem zysk energetyczny z m2 kolektora, jeżeli był liczony jest to również pewien punkt odniesienia.
Istotnym i najważniejszym parametrem gdybyś zdecydował się kupować kolektor próżniowy jest policzenie powierzchni kolektora (dla kolektora płaskiego wartość nieistotna). Tutaj panowie szachrają jak mogą, podając jego parametry wyliczone w stosunku do powierzchni absorbera(lepsze) a jako powierzchnię efektywną podają powierzchnie apertury. Jest to oczywiste oszustwo i zawsze należy sprawdzać, dla jakiej powierzchni zostały wyliczone parametry i jaka jest podana powierzchnia efektywna.
I najważniejsze, każdy porządny kolektor ma mieć certyfikat kolektora. To z niego wyczytujesz podane przezemnie powyższe dane, NIE KUPUJ NIECERTYFIKOWANYCH KLEKTORÓW BO TO IGRANIE Z ŻYCIEM WŁASNYM I RODZINY.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci podjąc decyzję w gąszczu reklamy i autopromocji.
PS.
Żeby nie być gołosłownym ..czyli siła marketingu, kocioł gazowy o sprawności 109% :lol: . i ludzie w to wierzą. Kotły o powyższej sprawności czołowego producenta osobiście widziałem na pomiarach z trudem uzyskiwały 94%, podobno zdażały się egzeplarze o sprawności 96% ale nikt ich nie widział, czyli punkt widzenia zależy od punktu ..... pomiaru.

Bardzo dokładnie tłumaczysz zagadnienie to i ja skorzystam.Firmowe HEWALEX z certyfikatem,próżniowe,układ 20 rur(2x10),podłączone do zasobnika 300l,zaproponowane do mojego domu i wyliczone zgodnie z ich technologią.Niestety nie dogrzewają mi zasobnika.Pisałem w inny poście o moim problemie.Teraz max temp(bez wspomagania piecykiem gazowym) wahają się w granicach 40 st.To bardzo mało.Powiedz proszę dlaczego nie kazano mi złożyć tego układu właśnie z 30 rur?Przecież firma ma już swoją markę i popełnia taki kardynalny błąd,którego ja jestem odbiorcą.Przecież nie muszę się znać na takich technologiach.Nadmienię ,że moje solary ustawione są bardziej na wschód a nie na pł-wsch.Czy to coś zmieni jak przestawię je w inną stronę zachowując kąt 45 st.?.

pzdr.

arturromarr
29-04-2009, 10:24
polskiego wole nie brac, zawsze cos wyskakuje w trakcie a po gwarancje nie ma co isc, bo cos wymysla, juz kupilem polski kominek i........

Dobrze, że nie wszyscy mają takie podejście bo już dawno byśmy nic nie produkowali i Ty i ja szukalibyśmy pracy.

Mam wiele polskich produktów z których jestem zadowolony a nie raz naciąłem się na tzw. zachodnie renomowanych firm. Tak jak napisałeś dzisiaj większość towarów pochodzi z Chin dlatego coraz częściej nasze krajowe z nimim z powodzeniem konkurują.

WaldiM
29-04-2009, 14:37
Dobra chłopcy zaczęli od marketingu, czyli oferowania tego co mają w magazynie. Ja ci podpowiem innaczej. Nie napisałeś najważniejszej rzeczy, czyli do czego ma ci służyć ten kolektor (czy zamierzasz nim podgrzewać tylko wodę, czy również wspomagać ogrzewanie domu). Gdy zamierzasz tylko nim ogrzewać ciepłą wodę to rzeczywiście najbardziej optymalnym jest zasobnik o pojemności 300 litrów. Teraz jaki kolektor wybrać, na to nie ma reguły, najwydajniejsze są kolektory próżniowe ale cholernie drogie, kolektory płaskie z kolei są tańsze ale mniej wydajne, różnica w wydajności to ok. 20%. Teraz nastepna rzecz, czyli powierzchnia kolektora, tutaj możesz roboczo przyjąć, że na ogrzanie wody dla rodziny 4 osobowej powierzchnia kolektora wyniesie 6 metrów kwadratowych.
Teraz coś o sprawności kolektora, czyli który wybrać z zalewu marketingowych śmieci. Nie jest istotnym parametrem sprawność absorpcji i niska emisja absorbera to chłyt reklamowy producentów, wszystkie mają te parametry podobne. Do bardzo istotnych parametrów należą:
- optical efficiency (sprawność optyczna) – jest to szczytowa sprawność całego kolektora wynikająca z sprawności absorbera i szklanej osłony. To o*na tak naprawdę pokazuje, jaki procent promieniowana padającego na kolektor dotrze do absorbera i zostanie odebrana jako ciepło.
- izolacja cieplna im kolektor jest izolowany lepiej tym spadek sprawności następuje wolniej im niższa liczba tym lepiej. Odpowiadają za to dwa parametry
1st order heat loss coefficient a1 , k1 c1 (liniowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K]
2nd order heat loss coefficient a2,k2,c2 (kwadratowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K²]
Kolektory płaskie mają zazwyczaj wysoką sprawność optyczną i wyższe wskaźniki przenikania ciepła, dlatego też w lecie pracują sprawniej.
Dobrze jest zapytać sprzedawcę o potwierdzony certyfikatem zysk energetyczny z m2 kolektora, jeżeli był liczony jest to również pewien punkt odniesienia.
Istotnym i najważniejszym parametrem gdybyś zdecydował się kupować kolektor próżniowy jest policzenie powierzchni kolektora (dla kolektora płaskiego wartość nieistotna). Tutaj panowie szachrają jak mogą, podając jego parametry wyliczone w stosunku do powierzchni absorbera(lepsze) a jako powierzchnię efektywną podają powierzchnie apertury. Jest to oczywiste oszustwo i zawsze należy sprawdzać, dla jakiej powierzchni zostały wyliczone parametry i jaka jest podana powierzchnia efektywna.
I najważniejsze, każdy porządny kolektor ma mieć certyfikat kolektora. To z niego wyczytujesz podane przezemnie powyższe dane, NIE KUPUJ NIECERTYFIKOWANYCH KLEKTORÓW BO TO IGRANIE Z ŻYCIEM WŁASNYM I RODZINY.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci podjąc decyzję w gąszczu reklamy i autopromocji.
PS.
Żeby nie być gołosłownym ..czyli siła marketingu, kocioł gazowy o sprawności 109% :lol: . i ludzie w to wierzą. Kotły o powyższej sprawności czołowego producenta osobiście widziałem na pomiarach z trudem uzyskiwały 94%, podobno zdażały się egzeplarze o sprawności 96% ale nikt ich nie widział, czyli punkt widzenia zależy od punktu ..... pomiaru.

Bardzo dokładnie tłumaczysz zagadnienie to i ja skorzystam.Firmowe HEWALEX z certyfikatem,próżniowe,układ 20 rur(2x10),podłączone do zasobnika 300l,zaproponowane do mojego domu i wyliczone zgodnie z ich technologią.Niestety nie dogrzewają mi zasobnika.Pisałem w inny poście o moim problemie.Teraz max temp(bez wspomagania piecykiem gazowym) wahają się w granicach 40 st.To bardzo mało.Powiedz proszę dlaczego nie kazano mi złożyć tego układu właśnie z 30 rur?Przecież firma ma już swoją markę i popełnia taki kardynalny błąd,którego ja jestem odbiorcą.Przecież nie muszę się znać na takich technologiach.Nadmienię ,że moje solary ustawione są bardziej na wschód a nie na pł-wsch.Czy to coś zmieni jak przestawię je w inną stronę zachowując kąt 45 st.?.

pzdr.
Cóż spotkałeś się właśnie z przykładem marketingu, twoja wydajność kolektorów zapewne została policzona z powierzchni apertury. Kąt dla kolektorów próżniowych wynosi w polsce 42 st., ze względu na to że powinien dawać maksymalne korzyści w okresie zimowym gdziej jest największe zapotrzebowanie na energię w stosunku do wartości dostarczanych przez słońce. Optymalne położenie kolektorów to połać południowa. Powierzchnia kolektora, uwzględniając warunki polskie to 6 m kwadratowych liczonych po powierzchni absorbera (lekki nadmiar ale celowy przydaje się w zimie). Do takie układu powinienes zdążać, reszta to marketing.

sonia2003
29-04-2009, 14:56
od kilku dni mamy kolektory Urlicha do podgrzewania wody, z zasobnikiem 300 l dla 3 osobowej rodziny. Jak na razie spisują się dobrze

malek1968
05-05-2009, 08:36
Bardzo dokładnie tłumaczysz zagadnienie to i ja skorzystam.Firmowe HEWALEX z certyfikatem,próżniowe,układ 20 rur(2x10),podłączone do zasobnika 300l,zaproponowane do mojego domu i wyliczone zgodnie z ich technologią.Niestety nie dogrzewają mi zasobnika.Pisałem w inny poście o moim problemie.Teraz max temp(bez wspomagania piecykiem gazowym) wahają się w granicach 40 st.To bardzo mało.Powiedz proszę dlaczego nie kazano mi złożyć tego układu właśnie z 30 rur?Przecież firma ma już swoją markę i popełnia taki kardynalny błąd,którego ja jestem odbiorcą.Przecież nie muszę się znać na takich technologiach.Nadmienię ,że moje solary ustawione są bardziej na wschód a nie na pł-wsch.Czy to coś zmieni jak przestawię je w inną stronę zachowując kąt 45 st.?.
pzdr.
witam,
kto powiedział Ci, ze prozniowe kolektory HEWALEXA mają jakis certyfikat? Ja jestem pewien, ze wlasnie nie maja. HEWALEX ma certyfikat solarkeymark tylko na kolektory plaskie. To co podaje jako parametry prozniowek to tylko jego radosna tworczosc.
Ale nawet gdyby HEWALEX mial najlepsze parametry na rynku, to dwudziestoma rurami 300l nie ogrzeje. 10rur na 100L to moim zdaniem minimum przy bardzo dobrych kolektorach prozniowych.
HEWALEX jest bardzo drogi jak na to co oferuje.

pozdr

RAPczyn
05-05-2009, 18:20
Apeluje (znowu) aby nie posługiwać się w przypadku kolektorów próżniowo-rurowych miarą ilości rur a powierzchnią czynną/apertury kolektora ponieważ ilość rur praktycznie nic nam nie mówi.

Kolektor próżniowo-rurowy CPC o ilości 20 rur może mieć powierzchnię czynną 4,0m^2 i będzie wspaniale współpracować ze zbiornikiem 300l

Z drugiej strony kolektor próżniowo-rurowy o ilości 20 rur może mieć powierzchnię czynną 1,86m^2.

piogron
05-05-2009, 22:16
Pytanie do ludzi eksploatujących kolektory próżniowe - czy zimą jest z nich jakiś pozytek. Czy przy słonecznnej pogodzie np przy temp 0 stopni są w stanie podgrzać wodę w buforze i wspomóc np pompe ciepła?[/u]

RAPczyn
06-05-2009, 07:53
Pytanie do ludzi eksploatujących kolektory próżniowe - czy zimą jest z nich jakiś pozytek. Czy przy słonecznnej pogodzie np przy temp 0 stopni są w stanie podgrzać wodę w buforze i wspomóc np pompe ciepła?[/u]

Wszystko zależy od instalacji. Dla 4-5 osobowej rodziny, przy 9m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC, w czasie mrozów tej energii jest całkiem sporo.

osawitek
06-05-2009, 12:01
Pozwolicie, że też skorzystam z uprzejmości forumowiczów.
Mam do wyboru dwie firmy hewalex i watt.
Zakładam, że klektory będą próżniowe.
Wiem też, że może jestem trochę wygodny ale co mi szkodzi...
Jakią firmę wybrać i jaki ewentualnie zestaw proponujecie (rodzinka 5/6osób)??

piogron
06-05-2009, 19:37
Rapczyn a możesz powiedzieć jaka powinna byc powierzchnia kolektorów do zbiornika buforowego 500l. I ile takie kolektory by kosztowaly?Chodzi mi o same kolektory.

RAPczyn
07-05-2009, 07:58
Rapczyn a możesz powiedzieć jaka powinna byc powierzchnia kolektorów do zbiornika buforowego 500l. I ile takie kolektory by kosztowaly?Chodzi mi o same kolektory.

Maksymalnie 6,25m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC.
"Gołe" dwa kolektory CPC 30 Star azzurro (łączna pow. czynna 6m^2, 28 rur jak by ktoś się pytał) to 3174€netto katalogowo.

osawitek
07-05-2009, 11:21
RAPczyn widzę, że chętnie dzielisz się wiedzą. Moze podpowiesz i mi coś??? Nawiązuję do mojej wcześniejszej wypowiedzi.
Trochę szukałem po róznych forach. Pytania podobne znalazłem ale zawsze dyskusja przenosiła się na poziom bądź zbyt zaawansowany bądź omijała podstawowy temat szerokim kołem.

RAPczyn
07-05-2009, 13:04
Pozwolicie, że też skorzystam z uprzejmości forumowiczów.
Mam do wyboru dwie firmy hewalex i watt.
Zakładam, że klektory będą próżniowe.
Wiem też, że może jestem trochę wygodny ale co mi szkodzi...
Jakią firmę wybrać i jaki ewentualnie zestaw proponujecie (rodzinka 5/6osób)??

Hewalex HEWALEX 7x KSR10 = 6,51m^2
WATT 4x CPC 9 = 7,588m^2
WATT 2x CPC 15 = 6,348m^2
Paradigma 2x CPC 30 Star azzurro = 6m^2

osawitek
07-05-2009, 13:46
Serdecznie dziękuję. Są jeszcze dobrzy ludzie na tym świecie.
Rozumiem, że nie ma znacznych różnic w konstrukcji poszczególnych solarów - takich, które wykluczałyby niektóre z nich na starcie.
Ktoś opowiadał mi o uszczelkach starzejacych się i powodujacych nieszczelności. Ale dzwonili w którymś kościele tylko nie wiadomo w którym.

osawitek
07-05-2009, 13:54
Coś zakombinowałem z tym cytatem - przepraszam brak wprawy.
Ale przy okazji: widzę, że na formum dla 5/6 osób poleca się zbiornik ok. 500l. Panowie, którzy potencjalnie doradzali w sprawie moich solarów proponowali max. 400l. Czy to wystarczy???

RAPczyn
07-05-2009, 19:30
Serdecznie dziękuję. Są jeszcze dobrzy ludzie na tym świecie.
Rozumiem, że nie ma znacznych różnic w konstrukcji poszczególnych solarów - takich, które wykluczałyby niektóre z nich na starcie.
Ktoś opowiadał mi o uszczelkach starzejacych się i powodujacych nieszczelności. Ale dzwonili w którymś kościele tylko nie wiadomo w którym.

Dla mnie na starcie odpadają kolektory próżniowo-rurowe z przejściem metalu przez szkło. Rozszerzalność cieplna obu materiałów jest różna co prowadzi do utraty próżni (izolacji).


Coś zakombinowałem z tym cytatem - przepraszam brak wprawy.
Ale przy okazji: widzę, że na formum dla 5/6 osób poleca się zbiornik ok. 500l. Panowie, którzy potencjalnie doradzali w sprawie moich solarów proponowali max. 400l. Czy to wystarczy???

W przypadku kolektorów działających w AquaSystemie, przy 6m^2 minimalną pojemnością zbiornika jest 240l.
Zalecana pojemność to okolice 480l - AquaSystem i glikolowe.

osawitek
07-05-2009, 20:13
Dla mnie na starcie odpadają kolektory próżniowo-rurowe z przejściem metalu przez szkło. Rozszerzalność cieplna obu materiałów jest różna co prowadzi do utraty próżni (izolacji).


A czy spotkałeś się może, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji, z firmą Green Energy. Podobno wielka fabryka w Chinach i wkraczają na polski rynek.
Bo tak sobie myślę (i wcale nie wiem czy słusznie), że skoro zgodnie z krążącą opinią, wszystkie "próżniaki" :P pochodzą z Chin... to może i tymi warto się zainteresować. Wiem jedynie, że Heat Pipe i że AKT no i takie zwykłe superlatywy ze strony sprzedającego.

RAPczyn
08-05-2009, 19:14
A czy spotkałeś się może, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji, z firmą Green Energy. Podobno wielka fabryka w Chinach i wkraczają na polski rynek.
Bo tak sobie myślę (i wcale nie wiem czy słusznie), że skoro zgodnie z krążącą opinią, wszystkie "próżniaki" :P pochodzą z Chin... to może i tymi warto się zainteresować. Wiem jedynie, że Heat Pipe i że AKT no i takie zwykłe superlatywy ze strony sprzedającego.

Eee http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf762de.pdf nie za wysokie uzyski osiągną w teście :-?

Pawcio7007
08-05-2009, 21:03
Witam.

Mam pytanie co do zestawu solarnego firmy Urlich.Kolektor mam 24 rurowy ze zasobnikiem 300 l i podczas dzisiejszej pogody słonecznej nie mogłem osiagnąć temperatury wody 40 stopni.Nie wiem czy właściwie jest wykonana instalacja ,że problem jest taki z nagrzaniem wody .Chętnie przeczytam pomocne wskazówki od kolegów forumowiczów.

Pozdrawiam

RAPczyn
09-05-2009, 08:34
Witam.

Mam pytanie co do zestawu solarnego firmy Urlich.Kolektor mam 24 rurowy ze zasobnikiem 300 l i podczas dzisiejszej pogody słonecznej nie mogłem osiagnąć temperatury wody 40 stopni.Nie wiem czy właściwie jest wykonana instalacja ,że problem jest taki z nagrzaniem wody .Chętnie przeczytam pomocne wskazówki od kolegów forumowiczów.

Pozdrawiam

Jest to ten sam kolektor co wyżej http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf846de.pdf
Niestety z powierzchni czynnej ~2,3m^2 trudno jest nagrzać zbiornik o pojemności 300l. Dla (w moim mniemaniu) zadowalających uzysków dla 3...4 osobowej rodziny potrzeba w tym wypadku przynajmniej 4,6m^2 powierzchni czynnej kolektora.

Lookita
09-05-2009, 08:43
Rapczyn: zniknal link z testami solarow,podrzuc tescik moich immergasow ;-)

turcin
09-05-2009, 08:55
Witam,

Ja mam solarki próżniowe rurowe ACV 2x30 rur. Jednak za nim zamontowałem wszystkie rury działał tylko jeden czyli 30 rur. wg producenta powierzchnia czynna absorbera jest 2,41 m2. Spokojnie nagrzał mi zasobnik 400 przez cały dzień do 40 st C. Przy zamontowanym komplecie taką temperaturę osiągam w słoneczny dzień do godziny 13.00.

Lookita
09-05-2009, 08:58
to ja taki wynik osiagam przy 18 rurach,w zasadzie w ciut krotszym czasie,niepokoi mnie to,ale skoro 30 rur osiaga podobne wyniki jak moje 18,to chyba nie jest zle :-)

turcin
09-05-2009, 09:02
Dodam, że kąt nachylenia u mnie jest 30st czyli najmniejszy dopuszczalny przez producenta. Sprawdzę dokładnie jakie temperatury uzyskam bez rozbioru, ponieważ cały czas włączam pompę na c.o. i suszę sobie dom. A i jeszcze jedno temperatura którą odczytuję jest na dole zbiornika.

pozdr

Lookita
09-05-2009, 09:06
ja mam 45 st. , temp rowniez odczytuje z dolu...jedna rurka mi cos padla,bedzie wymieniana....
rozumiem,ze wspomagasz ogrzewanie swojego domu zestawem solarnym?

Lookita
09-05-2009, 13:16
pozmienialem przeplyw,zgodnie z wytycznymi innego posiadacza,otoz,zredukowalem pompke na I bieg,przeplyw ustawilem na 1.3-1.5 l/h,slonce jest mocne,ale juz widze,ze ponad 60 mam na kolektorze,46 ponad na dole zasobnika 300 l. Przy podobnych warunkach wczesniej majac na II biegu pompe,przeplyw 2,mialem chlodniejsza wode o 5-6 stopni....w duzo dluzszym czasie dogrzana....Testujemy dalej....

Pawcio7007
09-05-2009, 18:13
Witam.

Mam pytanie do kolegi Rapczyna ponieważ z tego co tutaj widzę ma dużą wiedzę na temat solarów ,czy gdybym zastosował do kolektora Urlich 24 rury mechanizm obrotu nadążający za słońcem czy wydajność poprawiła by się znacząco czy po prostu musiałbym dołożyć jeszcze jakiś zestaw a jeśli tak to ile musiałby mieć w sumie rur aby powierzchnia czynna była jak trzeba do nagrzania zasobnika 300l na 50 stopni w niezbyt słoneczne dni.

Pozdrawiam

Lookita
09-05-2009, 18:44
ciag dalszy moich testow-otoz w chwili obecnej mam na zasobniku -term. fabryczny-posrodku umiejscowiony-wskazuje 49 st.
dol zasobnika-czujnik od solarow 48.7 st., czujnik na kolektorze 48 st.
godz. 19.43-dzien sloneczny bardzo od godz. 10ej,dosc maly odbior wody cwu....
mam 19 rurek,ale jedna jest uszkodzona,nie wiem w jakim stopniu dziala...
Calosc Immergas Immersole 300 PRO 2x CPC 9,zasobnik Biawar 300 l.

turcin
09-05-2009, 20:08
Tak wspomagam ogrzewanie solarami. Na razie testuję i suszę dom. Przepływ mam ustawiony na 6l/min. Jest to minimalna wartość jaką producent zaleca przy 60 rurach. Pompa chodzi na 1 biegu bo na drugim bardzo szumi czynnik. Jak na razie bez żadnego problemu grzeję dwa pokoje o łącznej powierzchni 30m2. Zobaczymy jaką największą powierzchnię uda sięwygrzać.

Lookita
09-05-2009, 20:30
...a nie lepiej...wietrzyc efektywniej?jesli grzejesz od spodu,musisz wietrzyc i wywiac wsz. na zewnatrz....a co suszysz?tynki?wylewki?chlopie...nie ma nic lepsszego niz powietrze...i wm :-)ona najlepioej dziala....ale na prad :-)

turcin
09-05-2009, 21:24
Grzeję żeby wysuszyć wszystko a głównie posadzki. A wietrzę przy tym notorycznie :D

RAPczyn
11-05-2009, 07:32
Witam.

Mam pytanie do kolegi Rapczyna ponieważ z tego co tutaj widzę ma dużą wiedzę na temat solarów ,czy gdybym zastosował do kolektora Urlich 24 rury mechanizm obrotu nadążający za słońcem czy wydajność poprawiła by się znacząco czy po prostu musiałbym dołożyć jeszcze jakiś zestaw a jeśli tak to ile musiałby mieć w sumie rur aby powierzchnia czynna była jak trzeba do nagrzania zasobnika 300l na 50 stopni w niezbyt słoneczne dni.

Pozdrawiam

Uważam, że układ podążający za słońcem będzie energetycznie nieopłacalny.
Dla gospodarstwa 4 osobowego przydałoby się przynajmniej 2x Ulrich 24 (~4,6m^2 pow. czynnej) a myślę, że lepiej aby zamontować 2x Ulrich 18 + Ulrich 24 (~5,7m^2 pow.czynnej). Możemy wtedy liczyć na jakieś 50-70% pokrycia c.w.u. energią solar.

Lookita link do ITW (http://www.itw.uni-stuttgart.de/abteilungen/tzs/berichte.php) oraz SPF (http://www.solarenergy.ch/spf.php?lang=de&fam=1&tab=1)

Lookita
11-05-2009, 09:45
Dzieki Rapczyn,ale nic na temat moich Immergasow nie moge znalezc....Mimo wsz. dzieki.....

RAPczyn
11-05-2009, 10:25
Dzieki Rapczyn,ale nic na temat moich Immergasow nie moge znalezc....Mimo wsz. dzieki.....

To jest to samo co WATT CPC.
W twoim przypadku 2x 1,93m^2 pow.czynnej.

Pawcio7007
11-05-2009, 19:10
Witam .

Dziękuję za odpowiedz i pomocne wskazówki koledze Rapczynowi .
Chciałbym przy okazji zapytać czy np moŻna by było dorobić z blachy nierdzewnej polerowanej zwierciadeł i przymocować pod kolektorem jak ma np Paradigma lub WAT.myślę że napewno o jakieś kilka procent poprawiło by się dogrzewanie wody.Co kolega rapczyn by na taki wariant powiedział.

Pozdrawiam

osawitek
11-05-2009, 20:50
A może ktoś spotkał na swojej drodze solary BMK SOLAR i napisze coś ciekawego na ich temat.
Cały czas drążę zagadnienie gdyż mam możliwość skorzystania z dopłaty i jedynym mankamentem jest to, że muszę wybrać w tym co proponują zaakceptowani instalatorzy. Niestety ci, którzy proponują wydawać by się mogło lepsze produkty (czytaj: bardziej znane) nie wzbudzają zbytniego zaufania. A nawet sprzęt najwyższej jakości powierzony komuś nieodpowiedniemu to tylko strata ciężko zarobionych pieniędzy. :-?

zdyl
12-05-2009, 07:49
W tamtym roku zdecydowałem się na montaż kolektora próżniowego firmy HARTMANN. Wybrałem ten wariant ponieważ:
- kolektory próżniowe mają wyższą sprawność (nawet gdyby różnica w cenie nie pokrywała tej sprawności, nie martwiło mnie to specjalne bo ja płaciłem tylko część za kompletną instalację, reszta została pokryta w ramach programu niskiej emisji),
- kolektor próżniowy był w wersji HEAT PIPE, co oznacza z grubsza tyle, że jeżeli wyjadę w ciagu lata na urlop to nadmiar ciepła nie pójdzie w odparowanie glikolu w układzie bo jest specjalny zaworek na każdej rurze co powoduje parowanie glikolu zawartego tylko w rurze, w innych rozwiązaniach glikol z układu odparowuje w ciągu dnia a w nocy się skrapla i co następnego dnia to samo - obniża to jakość glikolu(są firmy jak WATT, które oferują jakieś pokrowce na solar jeżeli się z niego niekorzysta np. w czasie urlopu, ale to chyba nieporozumienie jeżeli wydaje się sporo kasy a potem biega po dachu z pokrowcem),
- kolektor próżniowy HARTMANN HEAT PIPE nie posiada z tyłu ekranu z blachy, może ekran pomaga w zwiększeniu sprawności ale dla mnie jest to równoznaczne z powstaniem "żagla" na dachu, a dach mam stary i płaski a dom na górce i wiem co się dzieje jak wieje, dla mnie jest bezpieczniej kiedy wiatr może wiać wokół rur próżniowych.
To tyle. póki co jestem zadowolony z tego układu ale jak jest w lato tydzień bez słońca albo słońce ledwo się przebija to trudno mieć temp. na zbiorniku większą niż 30, 40 stopni Cel. stąd w takich sytuacjach odpalam alternatywne żródło ciepła dla ogrzania wody.

RAPczyn
12-05-2009, 08:35
Chciałbym przy okazji zapytać czy np moŻna by było dorobić z blachy nierdzewnej polerowanej zwierciadeł i przymocować pod kolektorem jak ma np Paradigma lub WAT.myślę że napewno o jakieś kilka procent poprawiło by się dogrzewanie wody.Co kolega rapczyn by na taki wariant powiedział.

Pozdrawiam

Teoretycznie można dorobić. Problem pojawi się z jakością takiego rozwiązania. Kiedyś (nie wiem jak teraz) pewien polski producent dorabiał sobie takie lustra z blach stosowanych w układach kominowych - jest to lekkie nie porozumienie, zbyt duża ilość energii była/jest pochłaniana przez lustro z takiego materiału.


A może ktoś spotkał na swojej drodze solary BMK SOLAR i napisze coś ciekawego na ich temat.
Cały czas drążę zagadnienie gdyż mam możliwość skorzystania z dopłaty i jedynym mankamentem jest to, że muszę wybrać w tym co proponują zaakceptowani instalatorzy.

BMK Solar/HITEK (http://www.solarenergy.ch/factsheets/scf917de.pdf)

R/Z Solartechnik DF 120-6 w SPF osiągnął najwyższy wynik uzysku energii - 712kWh/m^2 pow. czynnej. BMK Solar/HITEK - 542kWh/m^2 pow. czynnej.

Rozwiązaniem przyspieszonej gradacji płynu, spowodowanej długotrwałym stanem pary w kolektorze, w układzie solar jest AquaSystem, gdzie w układzie solar krąży woda kotłowa.

Pawcio7007
17-05-2009, 11:46
Witam.

Mam pytanie do kolegi RAPczyna.Otóż chciałem zapytać czy może mieć duży wpływ na słabe grzanie wody i tym samym osłabienie znaczne sprawności zestawu solarnego odchylenie od pozycji południowej na południowy zachód niestety nie wiem jeszcze jak jest to duże ale niedługo może uda mi się to ustalić.Po drugie rury solarne które mam dosunięte do gniazda w kolektorze na końcu nie pokrywają się w idealnej linii parę wygląda że głębiej weszło inne ze mniej bo są nie równo wysunięte na końcach.Chodzi mi o to czy wtedy styk końcówki rury oddającej ciepło jest dobry czy w niektórych rurach jest nie całkowity i one wtedy mnie oddają ciepła i przez to spada sprawność zestawu.Zastanawiałem się już czy nie trzeba je zdemontować i na nowo równo po zakładać.I ostatnia sprawa długość przewodów między zbiornikiem ok 23mb czy pompa jedna wystarcza,czy dodatkową izolacje założyć na strychu i na dachu.przepływ mam ustawiony fabrycznie na 1.4.Za cenny rady z góry serdeczne dzięki.

Pozdrawiam

elofura
30-12-2009, 12:18
A co z tym zestawem?

https://ssl.allegro.pl/item864277286_ariston_kolektory_sloneczne_kairos_i ii_bs_2s.html

Taka propozycję dostałem od instalatora co + cwu

Czy może lepiej zainwestować trochę więcej kasy i kupić coś lepszego. Proszę o radę, a co z takim zestawem:

http://www.ulrich.com.pl/Urzadzenia/Zestaw-kociol-gazowy-Wandich--kominek-Aquafire-INSERT--Zestaw-solarny-ST,1,0,60,834.htm?parent=50&p_search_1=291

Proszę o opinie.

RAPczyn
31-12-2009, 09:11
W przypadku tych dwóch propozycji, uzyski energii z m^2 powierzchni czynnej kolektorów będzie podobny. Uzysk kolektorów Ulricha można sprawdzić na stronie instytutu SPF. Na rynku są kolektory, które mają znacznie większe uzyski.

elofura
31-12-2009, 12:36
RAPczyn możesz i coś polecić, mam na myśli to iż jesteś w tym na bieżąco. Mam 3 osobową rodzinę. Dom powierzchnia 140 m2 nie podpiwniczony parterowy bez użytkowego poddasza, Dom zbudowany z Ytonga 36,58 cm + rekuperator z odzyskiem ciepła.

helixwroclaw2005
31-12-2009, 14:36
elofura polecam kolektor próżniowy Buderusa. Komplet dla Ciebie wyniesie ok. 11tys. ale na wstępie można urwać z tego 2tys.
http://www.buderus.pl/files/200907281017430.16%20kolektory%20sloneczne.pdf

RAPczyn
01-01-2010, 10:23
RAPczyn możesz i coś polecić, mam na myśli to iż jesteś w tym na bieżąco. Mam 3 osobową rodzinę. Dom powierzchnia 140 m2 nie podpiwniczony parterowy bez użytkowego poddasza, Dom zbudowany z Ytonga 36,58 cm + rekuperator z odzyskiem ciepła.

Moim zdaniem najlepsze są TE (http://paradigma.pl/AquaPakiety.htm).

Co do Buderusa to kolektor Vaciosol CPC jest to starszy technologicznie kolektor Paradigmy.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
01-01-2010, 10:57
jak cos lepszego to moze te???

http://www.allegro.pl/item868577969_zestaw_solarny_prozniowy_watt_wspoga nie_c_o.html

helixwroclaw2005
01-01-2010, 12:54
RAPczyn strona 12 tego linka a chodziło mi o zestaw 2 kolektorów próżniowych Funke KSR10 o powierzchni absorbera 1,86 m2
http://www.buderus.pl/files/200907281017430.16%20kolektory%20sloneczne.pdf

RAPczyn
02-01-2010, 10:08
jak cos lepszego to moze te???

http://www.allegro.pl/item868577969_zestaw_solarny_prozniowy_watt_wspoga nie_c_o.html

Konstrukcja kolektora jest bardzo dobra, problem stanowi niska sprawność optyczna rur, która dosyć mocno ogranicza uzyski energii. Lepszy wybór niż Ulrich. Takie jest moje zdanie.

Ziółka
24-02-2010, 20:09
Kolego RAPczyn co myślisz o zestawie http://www.biawar.com.pl/index.php/systemy-solarne/kolektory-prozniowe-hevelius/menu-id-314.html
Zestaw 30 rurowy z zasobnikiem 300l na początek dla dwojga dorosłych i jednego małe dziecka. Czy to nie będzie przewymiarowany zestaw. Mam okazje go kupić za dobrą cenę.
Proszę o poradę

pozdrawiam,
Tomek

aadamuss24
24-02-2010, 21:12
Skoro aż 30 rur to znaczy, że one czyli rury słabowite jakieś :( zasobnik wystarczy spokojnie :)pozdr adam

RAPczyn
25-02-2010, 08:25
Kolego RAPczyn co myślisz o zestawie http://www.biawar.com.pl/index.php/systemy-solarne/kolektory-prozniowe-hevelius/menu-id-314.html
Zestaw 30 rurowy z zasobnikiem 300l na początek dla dwojga dorosłych i jednego małe dziecka. Czy to nie będzie przewymiarowany zestaw. Mam okazje go kupić za dobrą cenę.
Proszę o poradę

pozdrawiam,
Tomek

Ile to jest dobra cena?
Moim zdaniem zdecydowanie lepszym i nowocześniejszym produktem są zestawy Paradigmy.

Ziółka
25-02-2010, 17:41
Bobra cena to ok 8000.

nuszek
25-02-2010, 20:31
A co myślicie o tym zestawie?
http://www.ulrich.com.pl/Urzadzenia/Solarset-DUAL,1,0,60,63.htm?parent=50&p_search_1=52

nuszek
09-03-2010, 05:03
A co myślicie o tym zestawie?
http://www.ulrich.com.pl/Urzadzenia/Solarset-DUAL,1,0,60,63.htm?parent=50&p_search_1=52

Może są uzytkownicy takiego zestawu? Proszę o opinie, gdyz zastanawiam sie nad kupnem takiego solara, a dokladniej SD 300 z 30 rurami.

RAPczyn
09-03-2010, 08:38
Odradzam, miałem kontakt z parom użytkownikami i zachwytów nie ma.

kangaxx
07-04-2010, 06:14
1.wykonanie kolektora płaskiego jest prościutkie o ile wie się co i gdzie w trawie piszczy,
2. wykonanie i uruchomienie instalacji przez debilnego instalatora zepsuje nawet najlepszy wyrób

analiza tych 2 punktów skłoniła mnie do podjęcia się wykonania i montażu takiego wynalazku u znajomego dysponującego dość sporym dachem, wykonałem mu 6 bloków łączonych równolegle po 2 kolektory, absorber został delikatnie wypiaskowany dla zwiększenia "matu", warstwę selektywną odpuściłem bo nie jestem chemikiem a kombinowanie za długo by zapewne trwało, zasobnik uwaga 1500 litrów, pracuje w gazowni więc za darmo jakoś skołował, fajne w nim jest to że można wejść do środka i wyczyścić lub zdezynfekować jakby sie jakieś paskudztwo zalęgło jak to w ciepłej wodzie czasem się zdarza, trochę elektrozaworów i zwykła pompa do co połączone razem i sterowane układem produkcji innego mojego znajomego elektronika działa od prawie 4 lat, latem część układu jest automatycznie opróżniana z płynu bo za ciepło się robiło a jak dzień pochmurny to pompka napełnia układ do pełna, wielki zasobnik to fajna sprawa bo i sporo ciepła można w nim zmieścić więc jeśli zdarzy sie miesiąc pochmurny do tego stopnia że deszcz siąpi i chłodno to i tak wyrabia bo jeszcze jakoś mu ciepłej wody nie brakło, na dokładkę w zimie też ten wynalazek grzeje ale za słabo na taką ilość wody, koszt tego jeśli dobrze pamiętam to jakieś 13000 z czego najwięcej pochłonęła elektronika i panele (miedź nie jest tania)

na dachu nie ma już miejsca za bardzo więc paneli dołożyć sie nie da ale zbiornik mniejszy tak, z ilości ciepła produkowanej zimą wychodzi nam na oko że ze zbiorniczkiem 300 litrów powinien dać sobie rade więc jesienią dołożymy chyba takie coś lub następną baterię paneli na garażu ze swoją pompką

opłacalność... nie wiem
w zimie z drugą baterią to i wode w co powinno ruszyć

niech teraz gadają malkontenci i sceptycy że to kicha i nie działa albo sie nie zwróci albo jeszcze co innego, ja powiem że klima w aucie tez sie nie zwróci a durni ludzie kupują...

a teraz czas wentylacje montować iść,
z rekuperacją...

DrSolar
24-05-2010, 11:33
A propo's kotłów kondensacyjnych, to osiągają one do 108-109% sprawności, a niekondensacyjne - nawet te nowoczesne tzw. niskotemperaturowe osiągają do 95-96%. Te 109% wynika wyłącznie z normy jaka w Polsce jeszcze funkcjonuje. Kilkadziesiąt lat temu nie dopuszczano możliwości kondensacji pracy wodnej ze spalin (= korozja powierzchni grzewczych kotła). Dlatego przyjęto jako 100% odniesienie - ciepło zawarte w spalinach suchych (bez pary wodnej, czyli tzw. ciepło spalania). Wszystko było w porządku przez lata, aż w latach 90-tych weszły kotły kondensacyjne. Norma liczenia sprawności się nie zmieniła, a do bilansu doszło ciepło ze skroplenia pary wodnej. W gazie ziemnym jest to dodatkowo 11%. Przy stratach kondensacji (nie wszystko da się skroplić) rzędu 2-3%, kocioł nie ma sprawności 111%, ale właśnie 108-109%. To o czym WaldiM wspomina, że podczas pomiarów kocioł miał 94% (tylko jaki to był kocioł?) może być także dla kotła kondensacyjnego - ponieważ standardowe analizatory spalin liczą sprawność z pominięciem ciepła uzyskanego z pary wodnej.
Niektóre kraje (w tym Niemcy) zmieniły już normę i tam kotły kondensacyjne mają ok. 98%, a nowe niskotemperaturowe do 84-85%.
A więc sprawność 109% to nie marketing! Jedynie kwestia liczenia sprawności!

siojo
24-08-2010, 08:45
A ja wypowiem sie tak. Może zostanę skrytykowany ale taka jest gorzka prawda. 95% jeśli nie 99% rurek do kolektorów jak i zresztą całych zestawów produkowana jest w Chinach i nic tego nie zmieni tam chińczyk za miskę ryżu pracuje i tam są fabryki tam zestaw z 30 rurek kosztuje 150 dolców a kupuje sie na kontenery nie na sztuki po wszystkich opłatach u nas w kraju jedna rurka wychodzi ok 7 zł. czy jest jakaś fabryka w europie która Bedzie mogła konkurować z tymi w Chinach ? teraz dochodzi zarobek sprowadzającego-posrednicy a na końcu jest cena w tysiącach bo nikt nie może wiedzieć ze kolektory kosztują grosze. zostaje kwestia ze dziś wypalają w rurce znak Urlich a jutro jakiś grenenegry albo scorpion. pakują to w pudełeczka z napisami na zamówienie. wiadome jedna firma chce z ( certem ) numerkami wybitymi na miedzi a innej to nie potrzebne. Jak ktoś mówi ze Urlich robi kolektory to jest w wielkim błędzie. Ja swoje kolektory kupiłem właśnie od takiego człowieka który sprowadził kontener tego ustrojstwa z Chin. Zapłaciłem 3700 za zestaw 30 rurek z osprzętem bez zasobnika. Nawet pompa niby grondfos przyjechała z Chin. Człowiek z tej fabryki przywiózł kilka innych rurek z innymi napisami żeby klient mógł na własne oczy zobaczyć gdzie robi sie kolektory. Jestem zadowolony ze swojego kolektora bo mam średnio 60 stopni na zasobniku i na sterowniku ustawienia fabryczne. Może uraziłem kogoś kto mówił inaczej ale taka jest prawda o kolektorach i nic jej nie zmieni.

AdamoZ
14-09-2010, 12:59
że tak się włączę do tematu...
Czy możesz kolego Siojo napisać coś więcej o swoim układzie, jaki zbiornik itp?
ew. namiary lub szczegóły na priv?

Jolka111
26-09-2010, 14:39
Witam!!!

Przymierzam się do zakupu i montażu kolektorów slonecznych. Interesuje mnie zestaw solarny z kolektorami płaskimi. Zestaw trzech kolektorów ze zbiornikiem 300l (zestaw dla pięciu osób).
Zastanawiam się nad dwoma firmami i nie mogę się zdecydowac: GALMET czy HEWALEX?
Które kolektory są lepsze?
Warto by tu dodac, że właściwie Galmet nie ma swoich kolektorów tylko korzysta w kolektorów Energetyki Solarnej ENSOL ;)

Proszę o opinie.
Pozdrawiam
Jolanta

sadm1
27-09-2010, 10:04
czesc

polskiego wole nie brac, zawsze cos wyskakuje w trakcie a po gwarancje nie ma co isc, bo cos wymysla, juz kupilem polski kominek i........


wole wydac 2x wiecej, i tak wyjdzie taniej

co radzicie

Proponuję kolektory buderusa:) Biorą kolektory od HEWALEX-a:) Hewalex jest sprzedawany pod wieloma markami nie ma obaw o niską jakość czy coś takiego:)

sadm1
27-09-2010, 10:15
A ja wypowiem sie tak. Może zostanę skrytykowany ale taka jest gorzka prawda. 95% jeśli nie 99% rurek do kolektorów jak i zresztą całych zestawów produkowana jest w Chinach i nic tego nie zmieni tam chińczyk za miskę ryżu pracuje i tam są fabryki tam zestaw z 30 rurek kosztuje 150 dolców a kupuje sie na kontenery nie na sztuki po wszystkich opłatach u nas w kraju jedna rurka wychodzi ok 7 zł. czy jest jakaś fabryka w europie która Bedzie mogła konkurować z tymi w Chinach ? teraz dochodzi zarobek sprowadzającego-posrednicy a na końcu jest cena w tysiącach bo nikt nie może wiedzieć ze kolektory kosztują grosze. zostaje kwestia ze dziś wypalają w rurce znak Urlich a jutro jakiś grenenegry albo scorpion. pakują to w pudełeczka z napisami na zamówienie. wiadome jedna firma chce z ( certem ) numerkami wybitymi na miedzi a innej to nie potrzebne. Jak ktoś mówi ze Urlich robi kolektory to jest w wielkim błędzie. Ja swoje kolektory kupiłem właśnie od takiego człowieka który sprowadził kontener tego ustrojstwa z Chin. Zapłaciłem 3700 za zestaw 30 rurek z osprzętem bez zasobnika. Nawet pompa niby grondfos przyjechała z Chin. Człowiek z tej fabryki przywiózł kilka innych rurek z innymi napisami żeby klient mógł na własne oczy zobaczyć gdzie robi sie kolektory. Jestem zadowolony ze swojego kolektora bo mam średnio 60 stopni na zasobniku i na sterowniku ustawienia fabryczne. Może uraziłem kogoś kto mówił inaczej ale taka jest prawda o kolektorach i nic jej nie zmieni.

Smutna prawda... Zresztą co widać. W mojej okolicy widać silny wpływ reklamy kolektorów rurowych. Tylko, że po roku działania albo i wcześniej niestety rury tracą próżnię:) Lipa panowie:) Skuteczniejsze ale mniej trwałe. Nie ma dachu, na którym przynajmniej jedna rura nie była trafiona. Zmienia kolor, wygląda jakby zaparowała. Lipa. Wybrałbym płaskie.

RAPczyn
27-09-2010, 12:11
Witam!!!

Przymierzam się do zakupu i montażu kolektorów slonecznych. Interesuje mnie zestaw solarny z kolektorami płaskimi. Zestaw trzech kolektorów ze zbiornikiem 300l (zestaw dla pięciu osób).
Zastanawiam się nad dwoma firmami i nie mogę się zdecydowac: GALMET czy HEWALEX?
Które kolektory są lepsze?
Warto by tu dodac, że właściwie Galmet nie ma swoich kolektorów tylko korzysta w kolektorów Energetyki Solarnej ENSOL ;)

Proszę o opinie.
Pozdrawiam
Jolanta

Nie ma technicznego uzasadnienia do montażu kolektorów płaskich.

Jolka111
27-09-2010, 17:16
RAPczyn nie rozumiem co masz na myśli :(

RAPczyn
04-10-2010, 20:47
Może inaczej, moim zdaniem: uzyski energii, straty ciepła, koszty utrzymania - w każdej dziedzinie bardzo dobry kolektor próżniowo rurowy jest lepszy od bardzo dobrego kolektora płaskiego.

Jolka111
05-10-2010, 12:56
Może masz rację (nie wiem bo aż tak zorientowana nie jestem), ale na pewno wiem, że rurowe są sporo droższe, a ja potrzebuję kolektorów tylko i wyłącznie do ogrzewania wody latem, więc płaskie powinny wystarczyc :)

kolektor1
05-10-2010, 23:30
Witam

Może inaczej, moim zdaniem: uzyski energii, straty ciepła, koszty utrzymania - w każdej dziedzinie bardzo dobry kolektor próżniowo rurowy jest lepszy od bardzo dobrego kolektora płaskiego.
Rapczyn! Ale przecież dobrze wiesz, że nawet najlepszy próżniowy przy kiepskiej zrobionej reszcie da gorsze wyniki niż kiepski płaski przy dobrze zrobionej instalacji.
A jak Jolka111 ma odróżnić piękny chiński heat pipe nawet z Solar Keymark gdzie sprawność jego na poziomie poniżej 50% od dobrej próżniówki?
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
07-10-2010, 07:17
Moim zdaniem może do tego użyć forum by zapytać innych czy dany kolektor jest dobry czy bardzo dobry.

Pytanie po co kupować urządzenie (kolektor płaski), które może działać tylko pół roku?
Napiszę trochę przewrotnie/niepoważnie: w lato garnek pomalowany na czarno też zagrzeje nam wodę ;-)

Polecam przejrzeć sobie tego pdf`a http://www.xl-solar.de/Kollektorvergleiche-Heizungsjournal.pdf (de)

Jolka111
07-10-2010, 07:32
hehe Rapczyn też się zastanawiałam nad samodzielnym wykonaniem kolektora ;P
Co do wspomagania ogrzewania to u mnie nie bardzo bo mam piec węglowy ;)

Lary
16-10-2010, 20:27
Mam zamiar dołączyć do szczęśliwych posiadaczy kolektorów słonecznych jednak nadal się waham (za duży wybór). Spodobała mi się nawet oferta www.ecojura.pl - miał już ktoś z was z tą firmą doczynienia? Warto u nich kupić?

RAPczyn
16-10-2010, 21:33
Wątpię - konstrukcja rur próżniowych doprowadzić po czasie do rozszczelnienia i utraty próżni.

amber
18-10-2010, 19:06
A może słyszeliście coś o akcji wymiany kolektorów rurowych Vaillanta

kolektor1
18-10-2010, 22:07
Witam

A może słyszeliście coś o akcji wymiany kolektorów rurowych Vaillanta
A to ciekawostka, jak możesz, to napisz coś więcej.
pozdrawiam.
Witold

amber
19-10-2010, 08:40
Temat związany jest z kolektorami Vaillant VTK 550 .Przez przypadek natrafiłem na stronę UOKiK i informację że w związku z możliwością wybuchu , pęknięcia rury lub kolektora ten typ kolektorów podlega wymianie na nowe które tej wady już nie posiadają Akcja wymiany kolektorów była prowadzona od lipca 2008 r.

romek76
20-10-2010, 22:08
Witam. Wiem, ze viessmann jest drogi. Moj znajomy ma prozniowe kolektory tej firmy i jest bardzo zadowolony. Mam pytanie, jakiej innej firmy kolektory sa porownywalne z viessmann'em a tansze?

RAPczyn
21-10-2010, 07:00
Moim zdaniem Paradigma CPC Star azzurro oraz CPC Allstar.

romek76
27-10-2010, 21:34
Moim zdaniem Paradigma CPC Star azzurro oraz CPC Allstar.

Widze, ze fajne solary. Sterowanie pompa jak w viessmann'ie. Troche przerazilo mnie to ze ktorys z modeli napelniony jest woda, ale to pewnie dlatego ze dziala jako wspomaganie centralnego ogrzewania, bezposrednio. W mojej miejscowosci czesto nie ma pradu i nie wyobrazam sobie jak przy bardzo niskich temperaturach nie bedzie zamarzac.

RAPczyn
29-10-2010, 07:01
Można postawić UPS na 24h i przerwy w dostawie prądu niestraszne, a jeśli to źródło się wyczerpie to jest jeszcze jeden sposób manualny na zabezpieczenie kolektora przed zamarznięciem.

tech
15-11-2010, 11:44
Witam. Wiem, ze viessmann jest drogi. Moj znajomy ma prozniowe kolektory tej firmy i jest bardzo zadowolony. Mam pytanie, jakiej innej firmy kolektory sa porownywalne z viessmann'em a tansze?

Polecam EcoJure, sa to kolektory produkowane w Polsce a dokladnie w Czestochowie, znam firme ktora zajmuje sie kompleksowym montazem oraz doradztwem w wojewodztwie dolnoslaskim. Sama mam zamontowane to kolektory i jestem z nich bardzo zadowolna, polecam rowniez fimre ktora ja instalowala z Legnicy ulJaworzyńska 4

montwa
25-11-2010, 09:29
hello, zdecydowalem sie po lekturze formu na kolektory próżniowe i trafiłem na firme http://www.ecojura.pl/ , czy to dobry wybór?

10piotr
25-11-2010, 20:25
tutaj jest zestawienie kolektorów dostępnych w Polsce (http://www.heliosfera.pl)

tedasss
23-12-2010, 14:13
Witam.
Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kolektor-vitosol-200f-zasobnik-300-i1349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

yaiba83
23-12-2010, 20:57
tedasss - a czy ty chcesz grzać tym piecem CO?

Jeżeli nie to zestaw baardzo drogi. Solary Viessmann`a posiadają 4,6m2 powierzchni czynnej absorbera. Jeżeli mnie nie zwyzywasz od przedstawicieli handlowych to ci powiem, że zestaw solarny np Hewalex z 3 panelami o łącznej czynnej powierzchni absorbera 5,4m2 na allegro za cenę 8 tyś z haczykiem. I niech cię nie czarują, że Viessmann taki wspaniały, bo rzeczywisty uzysk przy tej samej powierzchni może mieć co najwyżej kilka procent lepszy. Cudów nie ma, liczy się wyłącznie czynna powierzchnia (no chyba że porównamy z najtańszym bublem produkcji chińskiej).
Jeżeli piec gazowy tylko do CWU to polecam Aristona 24CF z otwartą komorą spalania. Koszt ok 2200zł. Przy dogrzewaniu tylko wody kotłowni ci nie wyziębi (u brachola tak już 3 lata pracuje) a te z zamkniętą komorą wymagają 2 razy droższego komina a poza tym mają większy pobór prądu ze względu na dodatkowy wentylator do nadmuchu powietrza. Kondensacyjny jest oszczędny tylko przy niskich temperaturach a wodę to te 50 musisz grzać...

tedasss
23-12-2010, 21:22
tedasss - a czy ty chcesz grzać tym piecem CO?

Jeżeli nie to zestaw baardzo drogi. Solary Viessmann`a posiadają 4,6m2 powierzchni czynnej absorbera. Jeżeli mnie nie zwyzywasz od przedstawicieli handlowych to ci powiem, że zestaw solarny np Hewalex z 3 panelami o łącznej czynnej powierzchni absorbera 5,4m2 na allegro za cenę 8 tyś z haczykiem. I niech cię nie czarują, że Viessmann taki wspaniały, bo rzeczywisty uzysk przy tej samej powierzchni może mieć co najwyżej kilka procent lepszy. Cudów nie ma, liczy się wyłącznie czynna powierzchnia (no chyba że porównamy z najtańszym bublem produkcji chińskiej).
Jeżeli piec gazowy tylko do CWU to polecam Aristona 24CF z otwartą komorą spalania. Koszt ok 2200zł. Przy dogrzewaniu tylko wody kotłowni ci nie wyziębi (u brachola tak już 3 lata pracuje) a te z zamkniętą komorą wymagają 2 razy droższego komina a poza tym mają większy pobór prądu ze względu na dodatkowy wentylator do nadmuchu powietrza. Kondensacyjny jest oszczędny tylko przy niskich temperaturach a wodę to te 50 musisz grzać...

Zestaw ma być do CO i CWU. Spojrzałem na ten Hewalex i kosztuje fakrycznie 8125 brutto, a w podanym przeze mnie zestawie kolektor + zbiornik to jakieś 3400 zł więcej.
Dziękuję i czekam na dalsze opinie.

yaiba83
24-12-2010, 08:59
Co to pieca to masz link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149688-Solar-a-powietrza-pompa-ciep%C5%82a/page4) gdzie znajdziesz mój post dotyczący tego pieca, tyle że w firmie mamy 80kW.
Ogólnie jest przyzwoity, fajny panel Vitocontrol, ale cały pozostały osprzęt (sterownik pokojowy) to już beznadzieja i kosztuje krocie w porównaniu do konkurencji.
Pamiętaj wybierając przysłowiowego mercedesa musisz się liczyć z tym, że serwis i części będą odpowiednio drogie, a nowe mercedesy teraz już też gniją...
Zobacz w okolicy gdzie masz najbliższy serwis danego pieca (mniej zapłacisz za dojazd) bo co roku musisz zrobić przegląd/czyszczenie pieca.

DrBUD
29-12-2010, 11:35
Witam.
Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kolektor-vitosol-200f-zasobnik-300-i1349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

Jaki może być sprzęt podobnej klasy, tylko dla pięcioosobowej rodziny?

red1980
30-12-2010, 08:22
Jeszcze jedna mała uwaga odnośnie kolektorów i zestawów Viessmanna - z tego co się orientuję, to Viessmann daje tylko 2 lata gwarancji na swoje urządzenia.
A już taki Hewalex to 10 lat na kolektory, 5 lat na zbiornik i 2 lata sterownik i pompa. W programie przedłużonej gwarancji możemy dodać jeszcze rok, czyli mamy odpowiednio 11, 6 i 3 lata gwarancji. Na tym tle 2 lata Viessmanna wygląda blado...

DrBUD
03-01-2011, 10:59
Jeszcze jedna mała uwaga odnośnie kolektorów i zestawów Viessmanna - z tego co się orientuję, to Viessmann daje tylko 2 lata gwarancji na swoje urządzenia.
A już taki Hewalex to 10 lat na kolektory, 5 lat na zbiornik i 2 lata sterownik i pompa. W programie przedłużonej gwarancji możemy dodać jeszcze rok, czyli mamy odpowiednio 11, 6 i 3 lata gwarancji. Na tym tle 2 lata Viessmanna wygląda blado...

Viessmann, albo liczy, że jego korektory są bezawaryjne, albo wie że są kiepskiej jakości... Chyba tylko Junkers daje podobną długość gwarancji (2, albo 3 lata), u reszty norma to 5 lat i 10 lat, więc rzeczywiście jak na cenę kolektorów, to kiepskie warunki zakupu.

kareo
03-01-2011, 17:03
TO i ja się podepnę:
Chodzi o to czy jest możliwość tak przerobić instalację CO która jest zasilana piecem węglowym podłączonym do bojlera 150 l z jedną wężownicą aby wpiąć w to salary(kolektory płaskie).
Pytanie czy będę mógł grzać tylko w okresie letnim wodę z solarów bo zawory jakieś na piec i CO będą zamknięte.
Czy będzie możliwość dogrzać np jesienią wodą ciepłą z solarów kaloryfery?
Czy w ogóle da się połączyć CO takie z solarami czy muszę wymienić bojler na taki z dwiema wężownicami

kolektor1
05-01-2011, 20:12
Witam.

TO i ja się podepnę:
Chodzi o to czy jest możliwość tak przerobić instalację CO która jest zasilana piecem węglowym podłączonym do bojlera 150 l z jedną wężownicą aby wpiąć w to salary(kolektory płaskie).
Pytanie czy będę mógł grzać tylko w okresie letnim wodę z solarów bo zawory jakieś na piec i CO będą zamknięte.
Czy będzie możliwość dogrzać np jesienią wodą ciepłą z solarów kaloryfery?
Czy w ogóle da się połączyć CO takie z solarami czy muszę wymienić bojler na taki z dwiema wężownicami

Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób, ale z zasadą działania zapoznaj się na stronie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja2
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
07-01-2011, 09:22
TO i ja się podepnę:
Chodzi o to czy jest możliwość tak przerobić instalację CO która jest zasilana piecem węglowym podłączonym do bojlera 150 l z jedną wężownicą aby wpiąć w to salary(kolektory płaskie).
Pytanie czy będę mógł grzać tylko w okresie letnim wodę z solarów bo zawory jakieś na piec i CO będą zamknięte.
Czy będzie możliwość dogrzać np jesienią wodą ciepłą z solarów kaloryfery?
Czy w ogóle da się połączyć CO takie z solarami czy muszę wymienić bojler na taki z dwiema wężownicami

Jeśli instalacja c.o. jest w układzie zamkniętym i jest odporna na dyfuzję tlenu to można do takiego zbiornika ciepłej wody z jedną wężownicą podłączyć do 3,75m^2 pow. czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC w technice Aqua.

kolektor1
08-01-2011, 18:19
Witam.


Hewalex HEWALEX 7x KSR10 = 6,51m^2
WATT 4x CPC 9 = 7,588m^2
WATT 2x CPC 15 = 6,348m^2
Paradigma 2x CPC 30 Star azzurro = 6m^2
Myślę, że związku z opracowaniem "Kolektory próżniowe inaczej" należy też inaczej spojrzeć na ową powierzchnię "czynną". Bo tak na prawdę czy kolega RAPczyn jest w stanie ją zdefiniować? A jak ta powierzchnia ma się do faktycznego uzysku energii z kolektora, szczególnie z lustrem CPC?

I jazda zaczyna się na konkretnym przykładzie.
7XKSR 10 z jednego kolektora wyciągamy max: 719W x 7 = 5537W
4XCPC9 z jednego kolektora wyciągamy max: 905W x 4 =3620W
2XCPC14 z jednego kolektora wyciągamy max:1814W x 2 = 3628W
2X CPC star Azurro z jednego kolektora wyciągamy max: 1932W x 2 = 3864W
O ile CPC wychodzą podobnie to KSR 10 znacznie odbiega.
Rozrzut osiągów kolektorów z lustrem i bez lustra i porównywanie ich w stosunku do powierzchni prowadzi właśnie do takich bzdurnych doborów i porównań.
Nie chcę być niegrzeczny ale proszę kolegę przeczytać ów artykuł a szczególnie jego ostatnie zdania
pozdrawiam.
Witold

dodano po 5 godzinach

Czegoś tu nie rozumiem kolego RAPczyn: z drugiego własnego konta zadajesz pytanie po czym odpowiadasz na nie a następnie obydwa wpisy kasujesz po ukazaniu się mojej wypowiedzi. Jest w tym jakiś cel?

RAPczyn
10-01-2011, 15:12
Witam.
...
Nie chcę być niegrzeczny ale proszę kolegę przeczytać ów artykuł a szczególnie jego ostatnie zdania
pozdrawiam.
Witold

Czytałem ten bardzo ciekawy artykuł już jakiś czas temu i zgadzam się z jego ostatnim zdaniem.


dodano po 5 godzinach

Czegoś tu nie rozumiem kolego RAPczyn: z drugiego własnego konta zadajesz pytanie po czym odpowiadasz na nie a następnie obydwa wpisy kasujesz po ukazaniu się mojej wypowiedzi. Jest w tym jakiś cel?

Ja mam tylko jedno konto na forum muratora i nie kojarzę abym kasował swoją wypowiedź

Osobiście jestem zwolennikiem porównania kolektorów w zakresie uzysków energii niż mocy.

kolektor1
10-01-2011, 23:39
Witam.


Osobiście jestem zwolennikiem porównania kolektorów w zakresie uzysków energii niż mocy.
No tak ale co by nie mówić uzyski są szacowane (nawet w ośrodkach badawczych symulowane programem) a moc jest mierzona.



Czytałem ten bardzo ciekawy artykuł już jakiś czas temu i zgadzam się z jego ostatnim zdaniem
Oj, a ja nie jestem tego taki pewien.
pozdrawiam.
Witold

kolektor1
11-01-2011, 11:11
dodano po 5 godzinach

Czegoś tu nie rozumiem kolego RAPczyn: z drugiego własnego konta zadajesz pytanie po czym odpowiadasz na nie a następnie obydwa wpisy kasujesz po ukazaniu się mojej wypowiedzi. Jest w tym jakiś cel?

W tym miejscu chcę przeprosić kolegę RAPczyna, to jest mój błąd, cytowana i jak mi się zdawało znikająca odpowiedź pochodzi ze wcześniejszych wypowiedzi, Kolegi RAPczyna i jest ona faktycznie, nie zniknęła. Jeżeli nadszarpnąłem dobre imię kolegi to jeszcze raz przepraszam.
pozdrawiam Witold

RAPczyn
11-01-2011, 11:35
Ja się nie obrażam :)

El Mariacci
25-02-2011, 12:21
Jeżeli chodzi o kolektory to z tego co wiem jest kilka fabryk na świecie (95% w Chinach) które produkują zestawy próżniowe. Może dochodzić do takich sytuacji że kupicie kolektory od dwóch różnych wiodących marek a będziecie mieli kolektory z tej samej fabryki. I nie ma co się obawiać - teraz i tak wszystko produkuje się na dalekim wschodzie. Ważne że inżynierowie danych firm kontrolują tam na miejscu jakości produktów. Ja osobiście polecam zestawy mniejszych firm o ile istnieją na rynku dłużej niż 5 lat. Jest duża możliwoć negocjacji ceny i indywidualnego przedłużenia gwarancji. Nie mają sztywnych cenników co najważniejsze i wliczają z góry koszt instalacji do ceny zestawu. To na co trzeba zwracać uwagę to współczynnik absorbcji słońca w proporcji do połaci kolektorowej i oczywiście ceny. Ja zastanawiałem się na dwoma firmami HOVEN i VOLTFORCE które mają swoich instalatorów w południowej polsce. Każda z tych firm oferuje kompleksowe pozyskanie dotacji oraz obsługę gwarancyjną. Z racji tego że interesowała mnie płatność gotówką spłaciłem kredyt z dotacją w jednej racie unikając odsetek (da się:) Ostatecznie wybrałem Voltforce. Jeżeli chodzi o opinie to jestem zadowolony. Zaważył przede wszystkim fakt, że udało mi się wynegocjować dobrą cenę - druga firma ma dosyć sztywny cennik. Miałem już wypuszczone rurki na dach więc dostałem sensowny rabat. Gwarancję przedłużyłem do 10 lat - autoryzowany instalator, którego wcześniej sprawdziłem miał ośmioletnie doświadczenie w montażu instalacji tego typu. O decyzji zaważył fakt, iż zestaw tej firmy miał większą powierzchnię i współczynnik absorbcji - dodatkowo firma ta dłużej jest na rynku więc zakup był bezpieczniejszy. Instalację mam od września 2010 - zdziwił mnie fakt (pozytywnie) że w styczniu ze słońca na zbiorniku miałem od 20 do 35 stopni. A jeżeli chodzi o dofinansowanie to z Nfoś dostałem 7200pln po odliczeniu kosztów Bankowych i Podatku zostało 6000. To i tak nieźle. Takiego rabatu w płatności gotówką na pewno bym nie dostał. A jeżeli firma robi coś jeszcze za mnie to proszę bardzo - ich biznes.
Pzdr

fredecki
27-02-2011, 17:51
Zacznę tak: jestem tu nowy. Przeczytałem cały wątek aby rozwiać moje wątpliwości jakiej firmy kupić kolektory słoneczne z całym zestawem i chyba teraz wiem nie wiele wiecej. Może coś ominąłem ale chyba nikt nie wskazał jednoznacznie że dana firma jest najlepsza bo ..... i tu argumenty - tych nie znalazłem.
Ja skłaniam się do kolektorów prózniowych (ponieważ zajmują mniejszą powierzchnię), choć z racjonalnych powodów mogę zmienić jeszcze zdanie. Rozważam 4 frmy (alfabetycznie), HEWALEX, VAILLANT, VIESSMANN, WATT. Te akurat ze względu na dostępność serwisu.
Kolektory mają z założenia wspomagać ogrzewanie C.W.U. z zasobnikiem 300l tej samej firmy co kolektory w pakiecie.(może jeszcze drugi mniejszy zasobnik do kotła - (tego też jeszcze nie wiem czy ma to sens) Poza tym na zimę piec kondensacyjny jednofunkcujny ok. 24kW firmy VAILLANT lub VIESSMANN.
Cena dla mnie nie jest najważniejsza ale jakość, niezawodność, trwałość. Jakie jest Wasze zdanie co do tych 4 firm ???

yaiba83
28-02-2011, 07:36
Jeżeli chcesz zamontować piec kondensacyjny tylko do grzania CWU to uważam za porażkę, ponieważ mając solary przez większą część roku piec nie będzie działał. W pozostałej części roku tej wody już też za wiele nie dogrzeje no bo w końcu ile można zużywać tej wody. Różnica w cenie kondensata a zwykłego to cena razy 2 (komina też). Różnica w sprawności pomiędzy tymi piecami to ok 10 maks 15 procent (nie wierz w cuda, że uzyskasz 108%). W firmie posiadamy Vidodens 200W i widziałem jak serwisan dokonywał pomiarów. Na 50% mocy kotła i temperaturze ok 40*C miał sprawność rzeczywistą na ok 96% przy pełnej mocy i temperaturze ok 60*C sprawność spadała poniżej 90%. Te 108% to chwyt makretingowy gdzie wydajność liczy się dla suchych spalin (a kondensat wykorzystuje jeszcze te mokre, ale nie ma się co oszukiwać z litra gazu 1,1 nie uzyskach). Policz sobie ile m3 wody trzeba by podgrzać by się kondensat zwrócił i czy jesteś w stanie to do końca życia to zużyć.

Jeżeli chodzi o solary to jak sobie przeanalizujesz parametry wszystkich kolektorów to przy wymienionych firmach różnią się tak naprawdę wielkością powierzchni czynnej kolektora i głównie od tego cena jest uzależniona. Ja osobiście uważam, że nie warto przepłacać za Viessmanna i jestem wyznawcą Hewalexu. Różnica jest taka, że Viessmann jest lekko lepiej dopracowany, ma sprytniejsze złączki. W rzeczywistym działaniu różnic nie ma, łatwiej jest tylko instalatorowi co dla ciebie nie ma najmniejszego znaczenia. Niestety instalatorzy często nakręcają na osławionego Viessmanna, bo myślą że jak się tak reklamuje tzn że jest najlepszy albo ze względu na np ciutkę łatwiejszy montaż.

Miałem podobnie z dachówką Creatora, wszyscy dekarze namawiali że to mercedes wśród dachówek. No i kupiłem, teraz stwierdzam - dachówka jak każda inna tylko dekarzom było łatwiej w montażu...

fredecki
28-02-2011, 13:37
Dziękuję za odpowiedź. Co do pieca kondensacyjnego to nie napisałem dokładnie, ale będzie on służył do ogrzewania 100 m2 podłogówki i 8 grzejników, jak również do ogrzewania c.w.u. z tym że nie wiem jeszcze czy montować jeden zbiornik 300l czy też jak ktoś wspomniał wcześniej na forum na dwóch zasobnikach aby lepiej wykorzystywać kolektory i zaoszczędzić na gazie nieogrzewając całości 300l.
A co do kolektorów to z 5 insalatorów z którymi rozmiawiałem to każdy poleca co ma lub jest ich autoryzowanym przedstawicielm i tu mogłbym dużo pisać ale to juz inny watek.
Ten instalator którego raczej wybiorę poleca rownież kolektory Hewalex, ale juz bardziej płaskie 3 panele. Ja chcę aby były max 2 np. prózniowe bo zajmą mi mniej miejsca. A na dachu im węższe tym wyżej można zamontować i wóczas w godzinach popołudniowych drzewa z lasu nie będą nic przysłaniać.
A piec mam do wyboru Viessmann Vitodens 200-W lub Vaillant ecoTEC VC 246/3-5.

yaiba83
28-02-2011, 21:59
W firmie mamy Vitodens 200-W 80kW. Nie wiem jak twój, ale ten nasz jest jednofunkcyjny i tylko CO grzeje. Może w tych mniejszych jest możliwość dogrzewania CWU.

Co do kolektorów do niczego nie przekonuję, bo każdy ma swoje priorytety przy wyborze. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na powierzchnię czynną kolektora. Jak już sobie upatrzysz model to sprawdź jaka jest ta powierzchnia i oceń czy to starczy dla zadanego zbiornika/zapotrzebowania. Tak swoją drogą kolektory Hewalexa mają 1,8m2 na kolektor, Viessmanny 2,3m2 a kolektory SUK 2,5m2, więc płaskie niekoniecznie muszą zajmować bardzo dużo miejsca. Ale im więcej go zajmują tym więcej ciepełka. Na 300l to przy płaskich dobrze mieć te 5m2 przy próżniowych się nie wypowiem.

fredecki
05-03-2011, 21:17
Wczoraj byłem na targach budownictwa w Rzeszowie. Targi jak targi wszystkiego po troszku, ale było dużo firm z kolektorami słonecznymi. A zwróciłem szczególną uwagę na produkty firmy Veelman www.veelman.com
Zabrałem ulotki i katalog, ale nie miałem czasu wypytać o szczegóły, a poza tym to i tak każdy chwali swoje, więc trudno oczekiwać obiektywnej oceny. Nie są to chyba najdrozsze produkty i wyglądają na bardzo starannie wykonane. Kolektory próżniowe i płaskie na stoisku były naprawdę precyzyjnie dopracowane. Zasobniki mają tylko nierdzewne, jest też zasobnik zabudowany razem z grupą pompową i naczynie przeponowe w jednej obudowie. Wizualnie bardzo i się podobało.
Jeśli ktoś miał do czynienia z tymi urządzeniami to proszę o wypowiedź. Nie wiem gdzie są produkowane, z jakiego kraju ? W Polsce są podobno od 2 lat. Jeśli miałbym wybierać po wyglądzie to pewnie były by w pierwszym rzędzie z vissmanemm, bo też się stara. A nazwa nawet podobna.

yaiba83
06-04-2011, 15:29
Kiepska reklama firmy ecosol...
Ponadto należałoby porównać uzyski jakie osiągają na metr kwadratowy jedne i drugie oraz ile kosztują także na metr kwadratowy i czy opłaca się tyle dopłacać.

Mirabillis
07-04-2011, 21:32
Witajcie
Potrzebuje fachowej i obiektywnej porady dot.kolektorów. Mam dom 200m2 ,4 osobowa rodzina,ogrzewanie na eko-groszek(brak dostepu do gazu) i potrzebuje kolektory do ogrzewania wody w sezonie letnim,zasobnik 300 l. Dodam ze dom mam lekko przesuniety w kierunkach i jedyne miejsce od str.południowej gdzie mozna je zamontowac to gołębnik-a wiec miejsca nie wiele(3kolektory pąłskie sie nie zmieszcza ale 2 prózniowe tak). Fachowiec doradził nam kolektory prózniowe jako te bardziej wydajne co zreszta potwierdzają wypowiedzi np.p. Rapczyna. Jako ze firm jest cała masa pan fachowiec złozył nam oferte na kolektory Dietrisol -przedstawie wam teraz jego oferte:

kolektor rurowy dietrisol power opc7 - 10360
armatura podłaczeniowa opc-315
węze z czujnikiem opc-300
zestaw połaczenia kolektorów opc- 1300
zestaw profili dla opc-900
profile do mocowania -800
kotwy na dach-330
mieszacz termostatyczny-300
zasobnik+automatyka soalrów-7400

Wszystko razem daje sume 22 tyś.złoty, która lekko mnie zszokowała .Mysle ze za te pieniadze mogłabym spokojnie przez kilka lat ogrzewać wode pradem Dlatego mam kilka pytan do was znawców tematu:
1) czy ta cena za ten zestaw nie jest wygórowana
2) jaka inna tańszą ale dobrą firme moglibyscie zaproponować

pozdrawiam

Mirabillis
08-04-2011, 13:37
Dzieki Bobek za info. Dla mnie ta cena tez wydała sie szokujaca.Gośc sie troche tłumaczy ze doradza markowe produkty,a reszta taniocha to dziadostwo chinskie. Jak chce miec dobry sprzet musze zapłacić i tyle. Wspomniałam o Twoim kolektorze, i innych ofertach np.paradigma o której pisze Rapczyn,ale powiedział ze on zawsze patrzy na wspólczynnik ciepła i tylko za dietrisol gwarantuje ew.hewalex(ale on też nie bedzie tani troszke tanszy od tego z wyceny). Wyjasnił nam, również ze ten zasobnik jest dlatego drogi,ponieważ cała automatyka zanjduje sie wew. i wygląda to estetycznie????????? nie wiem czemu w kotłowni mam nie miec rurek i kabli na scianie. Pierwszy raz przy tej budowie mam taki problem,nigdy wczesniej nie miałam watpliwości co do słuszności naszych decyzji-a teraz czuje sie jakby grunt usuwał mi sie spod nóg.
pozdrawiam

yaiba83
09-04-2011, 09:10
Za 20 tyś to z montażem można dostać zestaw 5 kolektorów próżniowych Hewalexa ze zbiornikiem kombinowanym 500L. Zobacz ofertę na www.fuego.pl tam mają dobre ceny.

red1980
09-04-2011, 11:29
Taki zestaw o jakim piszesz (2 kolektory rurowe + zbiornik 300 l typu kompakt) ale na Hewalexie powinien się zmieścić w cenie 14 tys zł wraz z montażem. Można by się nawet pokusić o zejście z tej ceny o kilkaset zł. Cena ponad 20 tys zł to dla mnie jakiś kosmos, ale nie znam cen DeDietricha więc nie komentuję.

kolektor1
09-04-2011, 11:50
Za 20 tyś to z montażem można dostać zestaw 5 kolektorów próżniowych Hewalexa ze zbiornikiem kombinowanym 500L. Zobacz ofertę na www.fuego.pl tam mają dobre ceny.
I oczywiście bzdury pizą w opisach. Konia z rzędem temu kto wyciągnie 80% z kolektorów w skali roku. Znam firmy co mają jeszcze lepsze ceny i nie posługują się tanimi chwytami reklamowymi typu stara cena i nowa cena rodem z marketów. No i oczywiście coś gratis.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
09-04-2011, 18:25
@kolektor1 - pal licho opis i chwyty marketingowe, po prostu liczy się fakt co można kupić za 20tyś, nawet Viessmann tak się nie ceni.

Swoją drogą dzisiaj pierwszy dzień ruszyła instalacja solarna 2xVitosol 200F wspomagająca powietrzną pompę ciepła Vitocal 160-A. Temperatura startowa wody w zbiorniku 20*C. Pompa ciepła grzała do osiągnięcia 40*C. Finalnie na koniec dnia temperatura w zbiorniku 65*C. Pogoda - większość dnia słońca, wietrznie i przelotne chmury. Przy takim grzaniu solara będzie trzeba w pompie ustawić, że jak solar grzeje to pompa się wyłączy, bo inaczej w lipcu zbiornik rozsadzi.

Jeżeli chodzi o samą firmę Viessmann to instalatorzy, którzy to montowali powiedzieli, że to firma praktycznie jak każda inna (za wyjątkiem taniej chińszczyzny) tylko Viessmanna lepiej się montuje... Więc bajki jaki to super płaski kolektor firmy xyz to można między książki wsadzić. Te z droższym znaczkiem firmowym tylko lepiej się montuje. Być może w próżniowych sprawa trochę inaczej wygląda, ale w płaskich to się powierzchnia czynna absorbera liczy a nie ilość sztuk, bo kolektory na rynku można dostać od bodajże 1,8m2 do prawie 3.

Przy wolnym czasie jak zgram zdjęcia to się podzielę instalacją.

red1980
10-04-2011, 11:56
No widzisz a moi instalatorzy twierdzą, że Viessmanna montuje się beznadziejnie i wolą zrobić trzy instalacje Hewalexa niż jedną Viessmanna.

kolektor1
10-04-2011, 20:17
Witam.

(za wyjątkiem taniej chińszczyzny)

A tu w tym miejscu jesteś w błędzie, chińszczyzna jest najdroższa.
pozdrawiam.
Witold

RAPczyn
11-04-2011, 08:34
Dorzucę do ognia. Moim zdaniem można na instalację dla 4...6 Osób wydać nawet ponad 29000PLN netto + montaż.
Wszystko zależy co chce się uzyskać i jakie są warunki.
Są Osoby, które chcą mieć najlepsze rozwiązania i instalacja na potrzeby ciepłej wody oraz wspomagania centralnego ogrzewania dla 3 Osób wynosi ponad 49000PLN netto + montaż. Instalacje takie przeważnie zamawiają Osoby świadome iż można kupić zestawy kolektorów ze zbiornikiem już za ~9000PLN netto.

red1980
11-04-2011, 11:01
Oczywiście że można wydać bardzo dużo. Kwestia tego co chce się uzyskać. Dlatego powyżej napisałem, że nie komentuję cen DeDietricha bo nie znam ich cennika i oferty. Ale jestem w stanie określić koszt podobnej instalacji innego producenta. Podobna nie znaczy taka sama. Dlatego cena jest sprawą bardzo indywidualną.

Mirabillis
12-04-2011, 12:21
Witajcie
Finał naszej sprawy z kolektorami jest taki ze rezygnujemy z usług tego naszego niby fachowca. Dzieki Bobkowi który otworzył nam oczy nie wpadlismy w pułapke naciągaczy. Dlatego chce mu jeszcze raz podziekować za otworzenie nam oczu, w pełni zasłuzyony tytuł najlepszego doradcy.
pozdrawiam

Mirabillis
16-04-2011, 10:05
Bobek nie masz tytułu najlepszego doradcy a powinienieś mic bo Ci sie nalezy.Nawet czytałam ze taka kandydatura mozna zgłosić na FM tylko nie wiem gdzie jak ktos wie to niech da zanć.
A z kolektorami sparwa wygląda tak ze przygotowujemy całą inastalacje pod ich montarz dajemy rurki 18-tki aby móc zamantowac prawie każdy kolektor.ZAkładmy podgrzewacz z pompa ciepła aby dogrzewac wode. Wybralismy takie rozwiazanie bo problem tkwi w tym ze mamy mała powierznie dachu od str.południowej i moga sie tam zmieścic tylko 2 góra 3 kolektory.Może to wystarczy moze nie trudno stwierdzic a podgrzewacz co ma dogrzac to dogrzeje.Rozważamy tez kolektory płaskie bo w połaczeniu z ta pompa ciepła moze okazac sie ze to nie głupi pomysł. W sumie mamy jeszcze rok góra1,5 na podjecie decyzji bo chcemy wprowadzic sie dopiero w XII 2012 wiec miotamy sie miedzy płaskimi i pózniowymi.Mamy metlik straszny decyzji nie mozemy podjąć który i jaki kolektor więc sparwe z wyborem konkretnej firmy wstrzymujemy ,poprostu potrzebujemy czasu. Strasznie duzo sie teraz dzieje tynki,wylewki ,projekty kuchni i łazienek i nie ma ani chwili przerwy i spokoju wiec w takich warunkach trudno o racjonalny wybór.
Naprawde duzo nam pomogłes nawet pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy ale ustrzegłes nas przed podjęciem najgorszej decyzji w sprawie domu więc browar to zdecydowanie za mało
dzieki i pozdrawiam

kolektor1
22-04-2011, 20:32
O decyzji zaważył fakt, iż zestaw tej firmy miał większą powierzchnię i współczynnik absorbcji -
I przed tym trzeba was ostrzec. Prawie zawsze patrzycie na takie parametry jak sprawność współczynnik absorpcji i emisji. W kolektorach próżniowych nic błędnego.
Nawet jak kolektor ma Solar Keymark to dla prawie wszystkich jest jedyny wyznacznik. Trzeba wiedzieć jak się te parametry oblicza i jak producent może je ustawić a to jest możliwe. Co z tego, że kolektor ma sprawność 93% jak jego uzysk jest na żenująco niskim poziomie i aby ogrzać zbiornik np. 300l trzeba ich dużo i odwrotnie, sprawność 48% i uzysk energetyczny jest porządny. O tym jaki jest uzysk to mało kto wie, bo trudno jest wydobyć tą informację i jest ona ukrywana po mimo tego, że jest wyznaczana w raporcie z badań i każdy sprzedawca (importer) ją zna lub powinien. Więcej na ten temat jest: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja5. I proszę tylko tu bo znów zostanę posądzony o reklamę.
pozdrawiam.
Witold

AnMar007
26-04-2011, 10:44
Witam. Małe pytanko. Szukam zestawu solarnego dla 2 do 4 osób. Ma służyć wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej. Do C.O. Będę miał kocioł Vailanta ecoTEC 246. Pytanie dotyczy, co wybrać: zestaw z dwoma niby lepszymi panelami płaskimi czy z "gorszymi" ale trzema panelami. Cena prawie taka sama, więc wybór trudny. Dzięki za pomoc.

http://www.fuego.pl/4700_Hewalex_2TLP_KOMPAKT_300HB.html

czy

http://www.fuego.pl/4837_Hewalex_3TLPAC_300W.html

yaiba83
26-04-2011, 11:23
Te niby gorsze mają absorber aluminiowy i rurki miedziane, stąd oznaczenie AC (aluminum - cuprum czy jakoś tak się to pisze).
Te niby gorsze nie mają jeszcze certyfikatu Solar-Keymark na stronie Hewalexu, więc są pewnie w fazie testów.
Nie sądzę by 3 panele z absorberem aluminiowym były gorsze od 2 miedzianych.

Ludzie własnej roboty kolektory robią z grzejników i działają. Wiadomo, że na pewno coś będą gorsze ale nie o 50%.

Jeszcze jedna uwaga godna zauważenia - ten zestaw z 2 panelami ma zbiornik HB tzn ma 2 naczynia przeponowe do solara i obiegu grzewczego CWU dla kotła. Ten z 3 panelami ma tylko jedno naczynie, więc drugie ok 300zł musisz doliczyć i rurki połączeniowe pomiędzy zbiornikiem a naczyniem, no i montaż.

miro_k
26-04-2011, 12:21
Witam
Wysłałem o jednej z firm zapytanie o zestaw Hewalex
http://www.fuego.pl/4701_Hewalex_3SLP_KOMPAKT_300HB.html
i handlowiec przysłał mi jeszcze ofertę na kolektory Termosolar TS300 w podobnej konfiguracji twierdząc, że są z wyższej półki i mają 12lat gwarancji budowę wannową i cena jest wyższa o ok.1000PLN.Czy może mi ktoś podać jakieś info o tym producencie i czy warto dołożyć ten 1k aby mieć lepsze uzyski.Mam rodzinę 2+2 na razie i chcę dogrzewać cwu.

RAPczyn
26-04-2011, 12:37
Ludzie własnej roboty kolektory robią z grzejników i działają. Wiadomo, że na pewno coś będą gorsze ale nie o 50%.

Zakres uzysków z m^2 w SPF dla kolektorów płaskich: Bemo BEMO-SOL GLAS 179kWh, Riello CP20TN 254kWh,....., Wupper-Ring Format 100-F 550kWh, Soltop Cobra X 570kWh.

yaiba83
02-05-2011, 18:14
Zakres uzysków z m^2 w SPF dla kolektorów płaskich: Bemo BEMO-SOL GLAS 179kWh, Riello CP20TN 254kWh,....., Wupper-Ring Format 100-F 550kWh, Soltop Cobra X 570kWh.

Toś mnie chłopie zszokował - z czego w takim razie to badziewie jest wykonane. Absorber stalowy i pleksa zamiast szyby a wszystko malowane sprayem ?

Indiana_
02-05-2011, 20:22
Z innej beczki, nieco off-topic:
- klient prosi mnie o montaż najtańszego możliwego zestawu solarnego (warsztat samochodowy, dwie osoby się kąpią wieczorem). Planuję wstawić jeden kolektor (zwykły płaski Hewalex) pracujący na zasobnik 140l (z demobilu :-) ). Najrozsądniej więc zastosować obieg bezpośredni, tj. woda użytkowa podgrzewa się w kolektorze na dachu, zasobnik nieco wyżej pod kalenicą, a wszystko na grawitacji. Z tego powodu na zimę kolektor trzeba odciąć na zaworach i dokładnie odwodnić. Czy macie doświadczenia z takimi instalacjami, czy montowaliście takie instalacje i nie rozsadza zimą? Na pewno trzeba go lekko przechylić w stronę wylotu, co nie będzie zbyt eleganckie, ale powinno być OK.

A wracając do tematu - sam projektuję i wykonuję instalacje wyłącznie na płaskich kolektorach, i nie ma żadnych problemów od lat. I tak już zostanie. Na potwierdzenie - kolega instalator zamontował sobie w zeszłym roku wypasiony zestaw próżniówek podążających za Słońcem, i już w pierwszym miesiącu pracy "spalił" glikol, gdy naładował za bardzo zbiornik, a pompa stanęła... Z płaskimi znacznie trudniej tak załatwić sprzęt, choć jak ktoś się uprze to też da im radę :-)
Pozdrawiam

Roberttt
25-05-2011, 12:42
Witam wszytskich... Powiem tak czytam i czytam i jestem troche przerażony... Wszytskie systemy o których tu mowa to naprawdę nie małe pieniądze i dlatego zastanawiam się po co są naprawdę instalowane? Jeśli dla wygody żeby nie palić w piecu latem to ok, ale jeśli chodzi o oszczędzanie to czy nie lepiej wybrać takie systemy które zwrócą się już po 2 - 3 latach? Zestaw na dwie osoby wyniósł mnie na działkę 1500zł... po 2 latach wiem że się zwróci a kolejne sezony "działkowe" będą już dla mnie czystym zyskiem...

red1980
25-05-2011, 14:19
Jaki to "zestaw" wyniósł 1500 zł jak sam pojedyńczy kolektor to koszt w najlepszym przypadku ponad 1000 zł? Do tego automatyka, przewody instalacyjne, zasobnik na wodę, uchwyty... No chyba że to kolektor własnej produkcji, bez automatyki i zbiornika. Zalany wodą i założony własnymi siłami.

zielono
25-05-2011, 20:32
Koledzy, a co myślicie o zestawie
http://allegro.pl/kolektory-sloneczn...623517466.html
Nosze się zamiarem ale nie wiem co to warte. Nic nie pisze o uzysku energetycznym. Chcąc zwiększyć wydajność tego zestawu chciałbym go rozwinąć o dodatkowe 10 rur czyli do 40 rur próżniowych z tym ze w okresie maj-sierpień połowa zestawu wyłaby zasłonięta roletą.

Roberttt
26-05-2011, 10:00
1500 zł kosztował mnie zestaw z 96L zbiornikiem 16 rur próżniowych na stelażu przygotowanym do montażu zarówno na dachu jak i na ziemi... Jaka automatyka pompe która wytwarza ciśnienie 6 bar można kupić za 300zł i rurki ale to już sprawy groszowe... montaż jest dziecinnie prosty ale jeśli chce na to też może stracić pare stówek... W domu mam zainstalowany system tej samej firmy po ówczesnym sprawdzeniu działania tego na działce... zestaw za 3000zł dla 4 osób zbiornik 180L sonda grzałka do tego tak jak już wcześniej w swoim zakresie pompka i rurki i to tyle...

red1980
26-05-2011, 15:41
Taaa... A pompkę uruchamiasz sam jak pokaże się słońce bo o żadnym sterowaniu nie piszesz.
Zdecyduj się ile kosztował ten zestaw bo piszesz że 1500 zł a potem że pompka 300 zł i dodatkowe elementy i zbiornik... Ja podaje klientowi cenę za kompletną instalację a nie mówie, że kolektor kosztuje 1500 zł a zbiornik i przyłączenie to proszę sobie we własnym zakresie załatwić.

yaiba83
26-05-2011, 22:38
To są zestawy typu zbiornik nad kolektorem. Widziałem wczoraj to na targach GreenPower w Poznaniu. Automatyki w zasadzie nie potrzeba, bo w zbiorniku jest woda użytkowa a ogrzewana jest grawitacyjnie tak jakby typowy kolektor grzał glikol u góry. Wszystko made in China i za 1500zł + przyłącze/rurki itp

Pytałem wystawcę jak to sprawuje się zimą to powiedział, że nie sprawuje się wcale. Spuszczasz wodę i nie korzystasz/chowasz do garażu. To rozwiązania do domków letniskowych. Jakoś nie wyobrażam sobie zimą kolektora bez wody i nagle trafiamy na ten piękny słoneczny dzień...

red1980
26-05-2011, 23:20
yaiba83 - podeślij namiar na tą firmę. Wybierałem sie na targi do Poznania ale niestety (a raczej stety) jesteśmy w samym szczycie sezonu i ciężko wygospodarować wolny dzień.
Takie rozwiązanie o którym piszesz czesto spotyka się w Europie południowej. Chętnie zapoznam się z tym bliżej bo może być to ciekawa i tania alternatywa dla właśnie domków letniskowych. Oczywiście nie można tego porównywać w żaden sposób do "tradycyjnej" instalacji.

Roberttt
27-05-2011, 15:27
Ale ja nie mam klientów wiec nie podam Ci cennika mowie Ci jak ja zrobiłem... kupilem zestaw za 2500 zbiornik stelaz rury do tego za 500 sonde elektroniczną pokazuje obecna temperature reguluje prace grzałki... taka pompke mam zamontowana przed wpieciem sie do glownej rury obiegu domowego... ( w łazience dokładnie) wiec wlączenie jej rano nie jest wielkim wyzwaniem...

Roberttt
27-05-2011, 15:29
dokładnie taki sam zzestaw jak pisze yaiba83 mam u siebie... z tym ze z firmy w lodzi...

yaiba83
27-05-2011, 20:33
Niestety nie brałem namiarów na wystawcę, bo mnie to akurat nie interesuje w sensie zakupu. Chciałem wiedzieć jak to działa, bo jeżdżąc po Polsce już widziałem takie wynalazki na domach jednorodzinnych i się zastanawiałem co to to jest nad kolektorem :)

pigeon
08-06-2011, 12:27
Witam,

w kilku watkach napotkalem sie z opinia, ze kolektory Ulricha nie sa "najlesze" w stosunku do konkurencji - czy ktos moze wymienic podstawowe punkty dzieki ktorym dane kolektory sa lepsze lub nie (pomijam wspolczynnik uzysku cieplnego- co jest oczywiste). Nadmienie, iz chodzi o kolektory plaskie.

jorgo
11-06-2011, 07:26
Mam gorącą prośbę ...czy wg. Was te kolektory są dobrą inwestycja i sprawdzą się do ogrzewania cwu? załączam dwa linki do nich chodzi mi także o sterowniki do nich firmy Steca ( 2 link)
http://www.solarenergy.ch/fileadmin/daten/reportInterface/kollektoren/factsheets/scf815de.pdf
http://www.lv-energy.eu/solar_thermal.html
bardzo zależy mi na szybka odpowiedź RAPczyn :)

znalazłem jeszcze takie info na ich temat z wykresami, ale niestety nie potrafię zinterpretować czy dobre czy złe są ich parametry
http://www.spf.ch/fileadmin/daten/reportInterface/kollektoren/factsheets/scf815it.pdf

kolektor1
11-06-2011, 08:55
Mam gorącą prośbę ...czy wg. Was te kolektory są dobrą inwestycja i sprawdzą się do ogrzewania cwu?

Witam.
Z jednego kolektora otrzymasz maks. 775W w warunkach laboratoryjnych, w rzeczywistych możesz liczyć na jakieś 650 - 700W. A więc oblicz ile Tobie potrzeba takich kolektorów do ogrzania wody i czy zastosowanie ich się opłaca, porównując z innymi.
pozdrawiam.
Witold

jorgo
11-06-2011, 09:33
Witam.
Z jednego kolektora otrzymasz maks. 775W w warunkach laboratoryjnych, w rzeczywistych możesz liczyć na jakieś 650 - 700W. A więc oblicz ile Tobie potrzeba takich kolektorów do ogrzania wody i czy zastosowanie ich się opłaca, porównując z innymi.
pozdrawiam.
Witold

Powiem, że nie wiem jak mam to obliczyć.....jestem noga w tych sprawach. Jeśli będę miał 3 to da mi to ok. 2 kW.... tylko co mi ten wynik daje?
Mam zamiar zainstalować 3 takie kolektory + zasobnik 300 l - dwa kolektory na dachu od strony południowo - wschodniej ( bardziej południowej) słońce w tej chwili operuje praktycznie od wschodu do 16 i jeden na ścianie, tak by łapał słońce po 16 i dalej dogrzewał

yaiba83
11-06-2011, 12:45
Na zbiornik 300L to te 3kW przyjąłbym jako niezbędne minimum. Szczególnie jak masz jeszcze cyrkulację w domu.

jorgo
11-06-2011, 16:08
cyrkulacji cwu nie mam

jorgo
12-06-2011, 14:11
za dużo przeróbek..... zresztą droga cieplej wody nie jest u mnie długa......

kolektor1
14-06-2011, 20:00
za dużo przeróbek..... zresztą droga cieplej wody nie jest u mnie długa......

W Twojej sytuacji jeżeli faktycznie ma być to instalacja dwupołaciowa to aby byla poprawnie zrobiona trzeba dać po dwa kolektory na połać a glikol dzielić elektrozaworem przed kolektorami. Odradzał bym zastosowanie dzielenia przepływu przez dwie odrębne pompy.
pozdrawiam
Witold

kolektor1
15-06-2011, 13:42
kiepsko to widzę.... w przypadku awarii elektrozaworu ( a potrafią się zacinać-wiem co mówie bo mam) kilka razy i ma przegrzany czynnik...wg mnie ustawiałbym sie pod 2 niezależne zestawy pompowe, lub jednak pod 2 pompki, ale mogę się mylić...

To wszystko zależy jakiego zawory się zastosuje, są takie, które się nie zacinają. Pompka też może nawalić - zrobisz jak zechcesz.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
15-06-2011, 14:52
kolektor1 - a jakie zawory wg ciebie są godne polecenia?

jorgo
15-06-2011, 20:25
będzie grupa pompowa dwu drogowa

kolektor1
15-06-2011, 21:07
kolektor1 - a jakie zawory wg ciebie są godne polecenia?

Witam.
Są to elektrozawory obrotowe firmy LK Armatur
pozdrawiam.
Witold

jorgo
16-06-2011, 19:34
pitu pitu...ale nikt nie odpowiedział czy te solary ze zwierciadłem CPC są dobre jakościowo :)

kolektor1
16-06-2011, 22:55
pitu pitu...ale nikt nie odpowiedział czy te solary ze zwierciadłem CPC są dobre jakościowo :)

A co niby chciałeś wiedzieć zadając takie pytanie. Co to znaczy według Ciebie dobre jakościowo? Można zrobić jakościowo dobre (stosując dobry materiał) lustaro paraboliczne ale pod względem geometrycznym będie niewłaściwie wykonane i w sumie po mimo dobrego materiału będzie kiepskie. A czy wiesz jak sprawdzić takie lustro?
Sprecyzuj pytanie.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
17-06-2011, 08:06
Witam.
Są to elektrozawory obrotowe firmy LK Armatur
pozdrawiam.
Witold

Trochę of-topic ale chciałbym zapytać co sądzisz o produktach typu ESBE lub Honeywell?

kolektor1
17-06-2011, 19:47
Trochę of-topic ale chciałbym zapytać co sądzisz o produktach typu ESBE lub Honeywell?

Witam.
Też sądziłem, że Honeywell są dobre ale nie stety potraią się zacinać, ESBE nie wiem nie stosowałem ich.
Myślę, że jednak najlepsze ze względu na zasadę działania będą obrotowe.
pozdrawiam.
Witold

jorgo
18-06-2011, 08:46
kolektor1.... no jestem laikiem w sprawach kolektorów, ty Fachowcem
Jak jestem chory to nie leczę się sam, tylko zapierniczam do Wracia :)
Dałem linki i są tam wykresy ze strony szwajcarskiego instytutu ( podobno jeden z 2 w europie który bada kolektory)
więc jako fachowca pytam Cie, czy na podstawie tych wykresów te kolektory są godne polecenie inwestorowi ( czyli mnie )
Z góry dziękuje za Twoja opinię

RAPczyn
18-06-2011, 09:15
Przy AquaSystemach stosujemy zawory przełączające na wysoką temperaturę z kulką i elektromagnesem.
Przy instalacjach z Tyfocorem LS były takie http://www.duel.com.pl/rapczyn/zawor3d2dlawiki.jpg
Producenta nie pamiętam.

kolektor1
18-06-2011, 13:28
kolektor1.... no jestem laikiem w sprawach kolektorów, ty Fachowcem
Jak jestem chory to nie leczę się sam, tylko zapierniczam do Wracia :)
Dałem linki i są tam wykresy ze strony szwajcarskiego instytutu ( podobno jeden z 2 w europie który bada kolektory)
więc jako fachowca pytam Cię, czy na podstawie tych wykresów te kolektory są godne polecenie inwestorowi ( czyli mnie )
Z góry dziękuje za Twoja opinię

Wcześniej próbowałem jednak naprowadzić Cię co z tych kolektorów wyciągniesz, ale zacznijmy od początku.
Zakładam, że rodzina 4 osobowa i kolektory do ciepłej wody.
A więc instalacja powinna się składać ze zbiornika 300l i jak widzę po osiągach tego kolektora to trzeba ich 4szt (3,8 sztuki wyszło w odniesieniu do grzałki 2,5kW).
Ponieważ nie znam ceny katalogowej tego kolektora to pewne obliczenia będziesz musiał zrobić sam.
Najpierw trzeba obliczyć jaka będzie cena 1W mocy tego kolektora. Weź cenę katalogową tego kolektora i podziel przez nią 775 (maksymalna moc kolektora) Np. jeżeli kolektor kosztuje 1500zł/775W=1,94 zł jest to cena jednostkowa 1W mocy kolektora. Następnie jest taki parametr jak współczynnik strat mocy, który dla tego kolektora wynosi 1,19. na podstawie tego parametru można powiedzieć, że straty ma bardzo małe i to dobrze. Następnie aby porównać ten kolektor do innych trzeba współczynnik strat przemnożyć przez cenę jednostkową mocy. A będzie wyglądało to tak: 1.94X1.19=2,31. Im mniejszy ten parametr tym korzystniejszy zakup. Teraz ten parametr 2,31 porównaj z innymi w ostatniej tabelce w ostatniej kolumnie tu: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja5
Jeżeli się pogubiłeś w tych obliczeniach to podaj mi cenę tego kolektora a ja je dokończę.
pozdrawiam.
Witold

jorgo
18-06-2011, 19:37
bardzo wielkie dzięki
jak wsio zrobiłem dobrze, to wyszło mi 2,24
A i Twoja stronka wiele mi wyjaśnia :)

kolektor1
18-06-2011, 23:40
bardzo wielkie dzięki
jak wsio zrobiłem dobrze, to wyszło mi 2,24
A i Twoja stronka wiele mi wyjaśnia :)

Jak dobrze policzyłem w drugą stronę to koszt kolektora netto wyszedł mi 1458zł.
Czy tak?
pozdrawiam.
Witold

jorgo
19-06-2011, 03:14
no podziwiam...... dokładnie tak

pigeon
28-06-2011, 13:46
A czy mozna porównywac mercedesa z fiatem....pewnie tak, ale po co??

juz wiem czemu sa gorsze - twoja odpowiedz wiele wnosi

ale dla tych nie czytajacych miedzy liniami mozesz jakimis konkretami - np:
wiecej aluminium w obudowie
rzadszy plyn solarny
itp....

czy moze to ze cos jest gorsze wynika z tego ze "wspolczynniki sa" o 0,0002 inne

Bobek - jestem kolektorowym laikiem i moja wiedza opiera sie na ulotkach producentow - wiec jesli mozesz cos konkretnie to prosze - jesli nie to daruj sobie

in*s*7
20-09-2011, 10:45
Wcześniej próbowałem jednak naprowadzić Cię co z tych kolektorów wyciągniesz, ale zacznijmy od początku.
Zakładam, że rodzina 4 osobowa i kolektory do ciepłej wody.
A więc instalacja powinna się składać ze zbiornika 300l i jak widzę po osiągach tego kolektora to trzeba ich 4szt (3,8 sztuki wyszło w odniesieniu do grzałki 2,5kW).
Ponieważ nie znam ceny katalogowej tego kolektora to pewne obliczenia będziesz musiał zrobić sam.
Najpierw trzeba obliczyć jaka będzie cena 1W mocy tego kolektora. Weź cenę katalogową tego kolektora i podziel przez nią 775 (maksymalna moc kolektora) Np. jeżeli kolektor kosztuje 1500zł/775W=1,94 zł jest to cena jednostkowa 1W mocy kolektora. Następnie jest taki parametr jak współczynnik strat mocy, który dla tego kolektora wynosi 1,19. na podstawie tego parametru można powiedzieć, że straty ma bardzo małe i to dobrze. Następnie aby porównać ten kolektor do innych trzeba współczynnik strat przemnożyć przez cenę jednostkową mocy. A będzie wyglądało to tak: 1.94X1.19=2,31. Im mniejszy ten parametr tym korzystniejszy zakup. Teraz ten parametr 2,31 porównaj z innymi w ostatniej tabelce w ostatniej kolumnie tu: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja5
Jeżeli się pogubiłeś w tych obliczeniach to podaj mi cenę tego kolektora a ja je dokończę.
pozdrawiam.
Witold

Powyższy wywód jest bez sensu i nie odzwierciedla rzeczywistości. Kto sprzedaje kolektory słoneczne w cenach katalogowych?. Z tego co wiem, niektóre firmy sprzedają klientom kolektory słoneczne nawet z 50% rabatem!:)

kolektor1
20-09-2011, 15:35
Powyższy wywód jest bez sensu i nie odzwierciedla rzeczywistości. Kto sprzedaje kolektory słoneczne w cenach katalogowych?. Z tego co wiem, niektóre firmy sprzedają klientom kolektory słoneczne nawet z 50% rabatem!:)

Jednemu bez sensu


bardzo wielkie dzięki
jak wsio zrobiłem dobrze, to wyszło mi 2,24
A i Twoja stronka wiele mi wyjaśnia :)

drugiemu z sensem

Jeden skorzysta drugi nie. Jeszcze się taki nie urodził...
pozdrawiam.
Witold

leszal
20-09-2011, 18:25
Powyższy wywód jest bez sensu i nie odzwierciedla rzeczywistości. Kto sprzedaje kolektory słoneczne w cenach katalogowych?. Z tego co wiem, niektóre firmy sprzedają klientom kolektory słoneczne nawet z 50% rabatem!:)

Jakie to firmy dają takie rabaty ?

RAPczyn
21-09-2011, 06:57
Też chce wiedzieć, kto tak sztucznie pompuje ceny.

edde
21-09-2011, 19:31
Jakie to firmy dają takie rabaty ?

pewnie te które w katalogu mają ceny o 100% zawyżone, zawsze to jest co klientowi zaoferować, rabat 50% zawsze lepiej brzmi niż jakieś tam 15 czy 20 :)
chłyt martekingowy :)

SARUL
23-09-2011, 18:34
Witam

Mam ogromną prośbę o pomoc w wyborze zestawu solarnego. Planuje zakup zestawu dla 4 osobowej rodziny.Dom 220m2 ok 110m2 podłogówka ( cały dół plus kaloryfery na gorze nieco przewymiarowane).Ogrzewanie Gaz (kondensacyjny kociol Viessmanna + zasobnik cwu 100L) i kominek z PW ze zbiornikiem 80L cwu z ktorego pobiera wode zasobnik z kotła gazowego. Sprawdza sie niezle . Sam kominek spokojnie podgrzewa cwu i ogrzewa dom nawet przy najwiekszych mrozach ale....tzreba palic cały czas. Planuję montaż solarów i mam problem. Rozwazam zestaw Ulrich 4x 24 (SG) + Wymiennik solarny 400L. z 2-ma wezownicami BIWALENTNY Mega Solar+BUFOR na CO 400L. .z wezownica solarna lub zamiast tego 3x24 rury i bufor 500/150. cena zestawu z montazem i dotacja to ok 11.000 - 14.000 zalezy od wersji ( moge sie tez wtedy pozbyc 2 zasobnikow ktore mam teraz).
Niestety czytałem na Forum nie najlepsze opinie o zestawach Ulrich. Czy taki zestaw ma sens ekonomiczny?? i na ile mozna liczyc na wspomaganie ogrzewania podłogowego?? ( cwu latem to na pewno sobie poradzi ale to nie o to przeciez tylko chodzi). Nie chcialbym tracic mozliwosci podgrzewania cwu kominkiem ale ten układ ktory mam nie jest najlepszy( bo komonek grzeje tylko 80L ktore jak sie nie korzysta z wody i tak nie zasila zasobnika pieca gazowego i on i tak grzeej :( ).Czy moze dac sobie spokoj ze wspomaganiem CO i zalozyc np 3x Hewalex plaski + 300L na cwu za ok 6500PLN ( mam tez taka oferte)??

Pomozcie

Jeśli kolega RAPczyn wspomógłby mnie rada to będę BARDZO wdzięczny.


Karol

in*s*7
26-09-2011, 16:50
pewnie te które w katalogu mają ceny o 100% zawyżone, zawsze to jest co klientowi zaoferować, rabat 50% zawsze lepiej brzmi niż jakieś tam 15 czy 20 :)
chłyt martekingowy :)
I co z tego, że firmy dają takie rabaty na kolektory słoneczne skoro klienci kupują zestawy solarne. A w zestawach solarnych kolektory wychodzą już znacznie taniej niż w katalogu. To tak jak z samochodami. Cały samochód wychodzi znacznie (mozę nawet kilka razy) taniej niż gdyby kupiło się każdą z jego częśći osobno. A co myślicie o Grupon gdzie udzielane są rabaty po 60%?. Ludzie lubią dostawać duże rabaty:)

Tomaszka
28-09-2011, 07:11
Witam! Mam pytanie do fachowców -wątek przejrzałam pobieżnie i nie zauważyłam takiego pytania. Chcamy zainstalowac instalacje solarna z tej oto firmy http://www.ebt.com.pl/. Mamy również wycenę z innej firmy (niemieckiej zresztą, pośrednik polski), tyle że około 4500 PLN droższą (kolektor EURO L20 AR). Z tej drugiej firmy powierzchnia czynna kolektora jest ciut większa, zasada działania ta sama -chyba. Druga firma twierdzi, że kolektor I jest może ok będzie działał, ale rurki będą nam pękać, bo nie takie spawy, nie przystosowane do takich wysokich temperatur. Nie znam sie na tym- czy to możliwe, czy chcą naciągnąć? Pozdrawiam

RAPczyn
29-09-2011, 07:25
Witam

Mam ogromną prośbę o pomoc w wyborze zestawu solarnego. Planuje zakup zestawu dla 4 osobowej rodziny.Dom 220m2 ok 110m2 podłogówka ( cały dół plus kaloryfery na gorze nieco przewymiarowane).Ogrzewanie Gaz (kondensacyjny kociol Viessmanna + zasobnik cwu 100L) i kominek z PW ze zbiornikiem 80L cwu z ktorego pobiera wode zasobnik z kotła gazowego. Sprawdza sie niezle . Sam kominek spokojnie podgrzewa cwu i ogrzewa dom nawet przy najwiekszych mrozach ale....tzreba palic cały czas. Planuję montaż solarów i mam problem. Rozwazam zestaw Ulrich 4x 24 (SG) + Wymiennik solarny 400L. z 2-ma wezownicami BIWALENTNY Mega Solar+BUFOR na CO 400L.

Dwa zbiorniki jeden do c.w.u. drugi buforowy do c.o. to nie jest najlepsze rozwiązanie.


.z wezownica solarna lub zamiast tego 3x24 rury i bufor 500/150. cena zestawu z montazem i dotacja to ok 11.000 - 14.000 zalezy od wersji ( moge sie tez wtedy pozbyc 2 zasobnikow ktore mam teraz).

Zbiornik w zbiorniku jest lepszym rozwiązaniem niż dwa osobne.
Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest zbiornik buforowy, warstwowy oraz wykorzystanie go do przepływowego przygotowania c.w.u.


Niestety czytałem na Forum nie najlepsze opinie o zestawach Ulrich. Czy taki zestaw ma sens ekonomiczny?? i na ile mozna liczyc na wspomaganie ogrzewania podłogowego?? ( cwu latem to na pewno sobie poradzi ale to nie o to przeciez tylko chodzi). Nie chcialbym tracic mozliwosci podgrzewania cwu kominkiem ale ten układ ktory mam nie jest najlepszy( bo komonek grzeje tylko 80L ktore jak sie nie korzysta z wody i tak nie zasila zasobnika pieca gazowego i on i tak grzeej :( ).Czy moze dac sobie spokoj ze wspomaganiem CO i zalozyc np 3x Hewalex plaski + 300L na cwu za ok 6500PLN ( mam tez taka oferte)??Karol

Jeśli chodzi o uzyski, sprawność i ect. to patrzą na certyfikat 011-7S1109_R kolektorów SG1800/xx napiszę delikatnie, że mnie to nie zachwyca.

Kominek z pw dobrze jest podłączyć pod zbiornik buforowy, wielkość dobrać można do mocy kominka.

RAPczyn
29-09-2011, 07:36
Witam! Mam pytanie do fachowców -wątek przejrzałam pobieżnie i nie zauważyłam takiego pytania. Chcamy zainstalowac instalacje solarna z tej oto firmy http://www.ebt.com.pl/. Mamy również wycenę z innej firmy (niemieckiej zresztą, pośrednik polski), tyle że około 4500 PLN droższą (kolektor EURO L20 AR). Z tej drugiej firmy powierzchnia czynna kolektora jest ciut większa, zasada działania ta sama -chyba. Druga firma twierdzi, że kolektor I jest może ok będzie działał, ale rurki będą nam pękać, bo nie takie spawy, nie przystosowane do takich wysokich temperatur. Nie znam sie na tym- czy to możliwe, czy chcą naciągnąć? Pozdrawiam

Pisząc krótko, kolektory płaskie nie mają technicznego uzasadnienia do zastosowania.

Tomaszka
30-09-2011, 13:53
Dziękuję za odpowiedź. Chyba muszę przekopać częśc wątków tutaj, bo nic nie rozumiem. Czytając jednak pobieżnie widzę jednak, że dużo osób się tu ściera, czasami zbyt wiele technicznych danych - gdybyż można w cudowny sposób odsiać ziarna od plew - moznaby dojść do sensownych wniosków. Pozdrawiam

in*s*7
03-10-2011, 16:50
Pisząc krótko, kolektory płaskie nie mają technicznego uzasadnienia do zastosowania.

Ależ dlaczego? Przecież kolektory płaskie świetnie działają latem. Działają nawet tak dobrze, że przegrzewają latem zbiorniki. Mają przez to dobre roczne uzyski energetyczne. A że nie jestesmy w stanie zużyć tej energii, to już inna sprawa...

kolektor1
03-10-2011, 18:17
Mają przez to dobre roczne uzyski energetyczne. ...

A cóż szanowny kolega się tak dziwi. Jedne mają drugie nie, trzeba umieć czytać dane techniczne. Kolega RAPczyn wyraźnie podał źródło.
pozdrawiam.
Witold

red1980
03-10-2011, 23:19
Powoli ta dyskusja zaczyna przeistaczać się w przekomarzanie o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy. A dyskutują właściciel fermy drobiu i sprzedawca choinek...
Jakby coś było tak bardzo złe i nieekonomiczne to by zniknęło z rynku. Czytaj - gdyby kolektor próżniowy był wyraźnie lepszy niż płaski to płaski już dawno odszedłby do lamusa.

RAPczyn
04-10-2011, 07:58
Ależ dlaczego? Przecież kolektory płaskie świetnie działają latem. Działają nawet tak dobrze, że przegrzewają latem zbiorniki. Mają przez to dobre roczne uzyski energetyczne. A że nie jestesmy w stanie zużyć tej energii, to już inna sprawa...

"W lato zagrzać wodę można czarnym garnkiem"

Analizując twoją wypowiedź zaznaczam, że bez złośliwości.
Kolektory płaskie świetnie działają latem, a reszta roku?
Co to znaczy przegrzewają zbiorniki? Temperatura wody w zbiorniku przekracza maksymalną, dopuszczalną temperaturę zbiornika? Czy np. po 1h pracy instalacji zbiornik osiąga temperaturę maksymalną bo pojemność zbiornika może jest za mała?
Pytanie co to znaczy "dobre uzyski" - w jakiej skali, ile kWh/rocznie z m^2. Wracając do przegrzanego zbiornika. Jeśli zbiornik osiągnie maksymalną dopuszczalną temperaturę np.95stC, instalacja stoi niewykorzystana i uzysk energii w skali roku spada.
Jeśli nie jesteśmy wstanie zużyć tej energii to oddajmy ją np. sąsiadce za szklankę cukru. Są takie instalacje - nie za cukier ;-)

Nie tylko moim zdaniem kolektory płaskie, technologicznie są przestarzałym rozwiązaniem.

red1980 wydaje mi się, że "wojny religijne" to norma w dyskusjach lecz po jakimś czasie temat wraca do głównego nurtu - "którą firmę wybrać?".

kolektor1
08-10-2011, 21:31
"

Nie tylko moim zdaniem kolektory płaskie, technologicznie są przestarzałym rozwiązaniem.
Nie zgodzę się są innym rozwiązaniem i nie wszędzie próżniówki mają zastosowanie np. obiekty turystyczne.
pozdrawiam.
Witold

lewarek
11-10-2011, 16:29
Siema w moim rejonie dotacja do kolektorów wygląda następująco -
http://lewarek-energiaodnawialna.blogspot.com/

in*s*7
14-10-2011, 11:52
Nie zgodzę się są innym rozwiązaniem i nie wszędzie próżniówki mają zastosowanie np. obiekty turystyczne.
pozdrawiam.
Witold

Proszę uzasadnić dlaczego kolektory próżniowe nie mają zastosowania w obiektach turystycznych?. Wiem z doświadczeń moich klientów, że kolektory próżniowe w obiektach turystycznych- użytkowanych głównie latem nie tylko zapewniają prawie 100% ciepłej wody latem, ale w pozostałym okresie mogą ogrzewać budynki sprawiająć, ze nawet bez dodatkowego źródła ciepła nawet zimą nie spadnie w nich temperatura poniżej siedmiu stopni. (i to mimo iż uzytkują już od 4 lat kolektory chińskie;))

kolektor1
15-10-2011, 14:18
Proszę uzasadnić dlaczego kolektory próżniowe nie mają zastosowania w obiektach turystycznych?. Wiem z doświadczeń moich klientów, że kolektory próżniowe w obiektach turystycznych- użytkowanych głównie latem nie tylko zapewniają prawie 100% ciepłej wody latem, ale w pozostałym okresie mogą ogrzewać budynki sprawiająć, ze nawet bez dodatkowego źródła ciepła nawet zimą nie spadnie w nich temperatura poniżej siedmiu stopni. (i to mimo iż uzytkują już od 4 lat kolektory chińskie;))

Nim Pan o coś takiego zapyta to najpierw proszę sobie porównać powierzchnie apertury płaskiego i adekwatnie próżniowego (np. w przeliczeniu na rurę), następnie uzyski, płaskiego i adekwatnego próżniowego oraz cenę jednego i drugiego i to wszystko powiązać z największym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę.
A odpowiedź nasunie się sama.
Witold

in*s*7
10-11-2011, 20:26
Myślę że dla komfortu ogrzewania pomieszczeń obiektów turystycznych zimą (nie trzeba załączać kotłowni) warto wydać te kilkaset złotych więcej...

kolektor1
14-11-2011, 19:44
Myślę że dla komfortu ogrzewania pomieszczeń obiektów turystycznych zimą (nie trzeba załączać kotłowni) warto wydać te kilkaset złotych więcej...
Jeżeli dostosowanie kolektorów do dogrzewania pomieszczeń i różnica wcenie dla zestawu kolektorów płaskich i próżniowych o tuh samych lub zbliżonych uzyskach wyniesie kilkaset złotych to ja się zgadzam. Ale z praktyki wiem, że ta różnica wynosi kilka, kilkanaście tysięcy.
Witold

in*s*7
22-11-2011, 18:10
Nie chodzi to o uzyski energetyczne latem, gdzie już po paru godzinach mamy odpowiednią temperaturę na zbiorniku tylko o uzyski energetyczne w pozostałych porach roku. Niech Pan sobie wyobrazi że jeden z moich klientów ma 2 kolektory słoneczne 15 rurowe w swoim domu sezonowym. Kolektory te latem zapewniają mu ciepłą wodę nawet dla 7 osób ( ma duże zbiorniki na ciepłą wodę 300+200l). Praktycznie całą zimę i wczesną wiosnę te dwa małe kolektorki ogrzewają mu wodę w grzejnikach bez dodatkowego żródła ciepła. Nawet w największe mrozy temperatura wewnątrz budynku nie spada poniżej 7 stopni. Wcześniej klient musiał przyjeżdżać zimą specjalnie do tego domku aby raz na jakiś czas palić w piecu. Było to dla niego bardzo niewygodne bo domek jest z dala od odśnieżanych dróg głównych.

kolektor1
22-11-2011, 20:40
Nie chodzi to o uzyski energetyczne latem, gdzie już po paru godzinach mamy odpowiednią temperaturę na zbiorniku tylko o uzyski energetyczne w pozostałych porach roku. Niech Pan sobie wyobrazi że jeden z moich klientów ma 2 kolektory słoneczne 15 rurowe w swoim domu sezonowym. Kolektory te latem zapewniają mu ciepłą wodę nawet dla 7 osób ( ma duże zbiorniki na ciepłą wodę 300+200l). Praktycznie całą zimę i wczesną wiosnę te dwa małe kolektorki ogrzewają mu wodę w grzejnikach bez dodatkowego żródła ciepła. Nawet w największe mrozy temperatura wewnątrz budynku nie spada poniżej 7 stopni. Wcześniej klient musiał przyjeżdżać zimą specjalnie do tego domku aby raz na jakiś czas palić w piecu. Było to dla niego bardzo niewygodne bo domek jest z dala od odśnieżanych dróg głównych.
Tak zgadzam się całkowicie z Panem ale na kolektorach płaskich było by podejrzewam taniej

in*s*7
24-11-2011, 19:59
Cieszę się, że zgadza się Pan ze mną całkowicie. No nie wiem czy byłoby taniej. Nie wiem czy Pan wie, iż stosując dobrej klasy kolektory próżniowe (np. Therm.... lub Sol....ech) aby uzyskać te same ilości energii potrzeba zimą 4-5 krotnie mniejszej powierzchni tych kolektorów w porównaniu do dobrej klasy kolektorów płaskich. Wiosną czy jesienią ta różnica jest ok. 2 krotna, latem ok. 1,5 krotna. Jeśli uwzględnimy powyższe różnica w cenie między instalacją na kolektorach płaskich a instalacją na kolektorach próżniowych nie będzie znacząca.

kolektor1
24-11-2011, 21:14
Cieszę się, że zgadza się Pan ze mną całkowicie. No nie wiem czy byłoby taniej. Nie wiem czy Pan wie, iż stosując dobrej klasy kolektory próżniowe (np. Therm.... lub Sol....ech) aby uzyskać te same ilości energii potrzeba zimą 4-5 krotnie mniejszej powierzchni tych kolektorów w porównaniu do dobrej klasy kolektorów płaskich. Wiosną czy jesienią ta różnica jest ok. 2 krotna, latem ok. 1,5 krotna. Jeśli uwzględnimy powyższe różnica w cenie między instalacją na kolektorach płaskich a instalacją na kolektorach próżniowych nie będzie znacząca.

Tu też się zgadzam, ale jeszcze lepszy efekt będzie w próżniówkach opartych na powłoce chromowo -tytanowej, tylko te rury są 3x droższe.
Te rury są wydajniejsze o jakieś 25-30%.

in*s*7
28-11-2011, 19:46
Tu też się zgadzam, ale jeszcze lepszy efekt będzie w próżniówkach opartych na powłoce chromowo -tytanowej, tylko te rury są 3x droższe.
Te rury są wydajniejsze o jakieś 25-30%.
Wydajność=sprawność. Jak to jest możliwe aby rury z powłoką tytanowo-chromową miały sprawność o 25-30% wyższą skoro sprawność rur z powłoką miedzianą wynosi 95%?. Czyż rury z powłoką tytanowo-chromową będą miały sprawność 120% (95%+25%=120%)?. Tak naprawdę rury te mają sprawność wyższą, ale o ok 2-3% w stosunku do rur z powłoką miedzianą.

kolektor1
29-11-2011, 15:49
Wydajność=sprawność.


http://obrazki.elektroda.pl/1306870800_1322580005_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/1306870800_1322580005.jpg)

http://obrazki.elektroda.pl/1625102400_1322580062_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/1625102400_1322580062.jpg)
Rura po lewej - sprawność warstwy 0,93, rura po prawej sprawność warstwy 0,96 Różnica w sprawności 3%
Masa podgrzewanej wody 2,2l, różnica w uzysku ok.19%
Według równania: wydajność=sprawność czyli
3%=19%
Proszę to wyjaśnić!

in*s*7
30-11-2011, 17:02
Panie Witoldzie,
Zgodnie z Pana życzeniem wyjaśniam:

I. Rura o sprawności absorbera 93%
Założenie: 1h w G=1000 W/m2
Powierzchnia 1 rury = 0,1 m2
Na jedną rurę przypada więc 100 W/m2
Moc przy braku strat ciepła = 100 W/m2 * 0.93 = 93 W
Uzysk przez 1 h = 93 W * 1 h = 93 Wh
Delta t dla 2,2 l przez 1 h = 36,34 C

II. Rura o sprawności absorbera 96%
Założenie: 1h w G=1000 W/m2
Powierzchnia 1 rury = 0,1 m2
Na jedną rurę przypada więc 100 W/m2
Moc przy braku strat ciepła = 100 W/m2 * 0,96 = 96 W
Uzysk przez 1 h = 96 W * 1 h = 96 Wh
Delta t dla 2,2 l przez 1 h = 37,52 C

Różnica w uzysku/wydajności ok. 3 %.

Możliwe wytłumaczenie wyników Pana eksperymentu:
1. Różnica w sprawności pomiędzy rurami wynosi ok. 19% np.: rura I = 77%; rura II = 96% (Moim zdaniem mało prawdopodobne; czarna farba ma współczynnik absorpcji na poziomie osiemdziesięciu kilku procent)
2. Powierzchnia jednej z rur jest większa od drugiej (z tego, co widać na zdjęciach to ta z prawej absorber ma napylony na większej powierzchni niż ta po lewej, poza tym mógł tu wystąpić efekt chłodnicy gdzie na odcinku nie pokrytym absorberem następuje skroplenie i powrót wychłodzonej cieczy do wnętrza rury – rura po prawej; rura po lewej emituje parę wodną do atmosfery bez efektu chłodzenia)
3. Rury mają inne współczynniki strat ciepła.

Podsumowując:
I. 3=3 przy rurach o sprawności 93 i 96%; takiej samej powierzchni; takich samych współczynnikach strat ciepła.
II. 19=19 przy rurach o sprawnościach 77 i 96% lub mają sprawność 93 i 96% ale różne powierzchnie lub mają sprawność 93 i 96% ale inne współczynniki strat ciepła.

Uzależnienie przez Pana wydajności rury tylko od sprawności jest błędne! Podtrzymuję to, co napisałem w poprzednim poście.

kolektor1
30-11-2011, 20:32
Panie Witoldzie,
Zgodnie z Pana życzeniem wyjaśniam:

I. Rura o sprawności absorbera 93%
Założenie: 1h w G=1000 W/m2
Powierzchnia 1 rury = 0,1 m2
Na jedną rurę przypada więc 100 W/m2
Moc przy braku strat ciepła = 100 W/m2 * 0.93 = 93 W
Uzysk przez 1 h = 93 W * 1 h = 93 Wh
Delta t dla 2,2 l przez 1 h = 36,34 C

II. Rura o sprawności absorbera 96%
Założenie: 1h w G=1000 W/m2
Powierzchnia 1 rury = 0,1 m2
Na jedną rurę przypada więc 100 W/m2
Moc przy braku strat ciepła = 100 W/m2 * 0,96 = 96 W
Uzysk przez 1 h = 96 W * 1 h = 96 Wh
Delta t dla 2,2 l przez 1 h = 37,52 C

Różnica w uzysku/wydajności ok. 3 %.

No tak, ale czy ja podawałem gdzieś tu czas próby? oraz moc promieniowania?
Przy obecnych warunkach atmosferycznych konia z rzędem temu kto uzyska 1000W/m2.
Delta t wynika ze zdjęć! a na pewno przy obecnym promieniowaniu nie była to 1h.

Napisałem, że jedna rura według producenta ma sprawność warstwy absorpcyjnej na poziomie 93% a druga 96% i żadna z tych nie jest tą najlepszą , fioletową. O niej będzie później. Proszę się nie dziwić to są dane producenta. Tak samo dobrze zna Pan te dane bo stosuje je Pan w swoich kolektorach. Możemy o tym podyskutować ale nie teraz. Ani ja, ani Pan na razie tej sprawności nie obliczymy a opierać się trzeba na danych producenta.
Czy mam rację?

Możliwe wytłumaczenie wyników Pana eksperymentu:
1. Różnica w sprawności pomiędzy rurami wynosi ok. 19% np.: rura I = 77%; rura II = 96% (Moim zdaniem mało prawdopodobne; czarna farba ma współczynnik absorpcji na poziomie osiemdziesięciu kilku procent)
2. Powierzchnia jednej z rur jest większa od drugiej (z tego, co widać na zdjęciach to ta z prawej absorber ma napylony na większej powierzchni niż ta po lewej, poza tym mógł tu wystąpić efekt chłodnicy gdzie na odcinku nie pokrytym absorberem następuje skroplenie i powrót wychłodzonej cieczy do wnętrza rury – rura po prawej; rura po lewej emituje parę wodną do atmosfery bez efektu chłodzenia)
3. Rury mają inne współczynniki strat ciepła.
1. Czarna farba ma współczynnik absorpcji na poziomie ponad 90% ale żadna z tych rur nie jest nią pokryta. Widać wyraźnie powłoki niebieskie.
2. To takie same rury i o tej samej długości i średnicy wewnętrznej i zewnętrznej. Grubość szkła jest też taka sama. Ta większa powierzchnia na jednej z rur to kilka cm2 i stanowi ułamek procenta.
Przed każdym pomiarem woda w rurach została wymieszana aby cała jej objętość przybrała jednolitą temperaturę łącznie ze szkłem.
3. Współczynniki strat ciepła takich samych elementów (jakie użyłem do porównań) będą podobne. Sprawdziłem są wręcz takie same.

Uzależnienie przez Pana wydajności rury tylko od sprawności jest błędne!
Ale pragnę przypomnieć, że to Pan napisał:
WYDAJNOŚĆ = SPRAWNOŚĆ
A więc jeżeli już mamy większość wątpliwości wyjaśnionych proszę o powtórną interpretację.
Przyzna Pan, że temat jest mocno zastanawiający i wart rozwikłania.

in*s*7
02-12-2011, 19:16
Panie Witoldzie,
Poniżej postaram się rozwiać Pana wątpliwości, pisząc w kółko to samo innymi słowami. Mam nadzieję, że tym razem bardziej czytelnie dla Pana.

Czas. Nie ma większego znaczenia w ramach Pana porównania. Proszę samemu przeliczyć i porównać wyniki np.: dla 1 h i dla 10 h. Różnica w sprawności, wydajności, uzysku wyjdzie Panu taka sama: ok. 3%.

Promieniowanie słoneczne. Wartość 1000 W/m2 przyjąłem do obliczeń ze względów raczej dla mnie pragmatycznych … zwyczajnie łatwiej się liczy. Proszę przyjąć inną wartość promieniowania. Po przeliczeniu uzyska Pan zbliżony wynik różnicy w sprawności, wydajności, uzysku tj.: ok. 3%.

Rury próżniowe. Nie ma Pan racji. To, co Pan wypisuje na forum potwierdza tylko moją wcześniejszą tezę. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że Pana wynik eksperymentu mógłby być zupełnie inny (odwrotny) w przypadku dobrze wykonanej rury z absorberem 93% i źle wykonanej rury z absorberem 96%.

Komentarze. 1. Sprawność absorpcji czarnej farby zależy prawdopodobnie od jej składu. Stąd napisałem, że jest ona powyżej 80%. Wartości powyżej 90% wydają mi się mało prawdopodobne. Znając Pana pomysły na sukces to pewnie malował Pan swoje kolektory płaskie czarną farbą i stąd prawdopodobnie przekonanie o tak wysokim współczynniku absorpcji takiego absorbera. Jednak, jeśli byłoby tak jak Pan sądzi, to wszyscy producenci zamiast głowić się i cudować z różnymi absorberami stosowaliby czarną farbę. 2. Niech Pan porówna rury o tej samej powierzchni absorpcyjnej; innymi słowy: niech Pan przeprowadzi ten eksperyment właściwie. 3. To znaczy jakie współczynniki, jakiej wartości ? (i proszę sobie i mi oszczędzić odpowiedzi w stylu: „wlałem gorącą wodę i patrzyłem czy w obu rurach równo stygnie…”)

Podtrzymuję to, co zostało przeze mnie napisane wcześniej tzn.: uzależnienie przez Pana wydajności rury tylko od sprawności jest błędne. Pan przyjął błędnie, że porównuje Pan rurę o sprawności 93% i 96%. W rzeczywistości porównuje Pan bubel z rurą próżniową lub ma Pan poważne problemy z metodyką. Jeśli twierdzi Pan, że ten bubel ma identyczne współczynniki strat ciepła, co rura 96%, taką samą powierzchnię absorpcyjną (tak nie jest, ale załóżmy, że tak jest) to tym bardziej świadczy to o tym, że nie badał Pan rury o sprawności 93% tylko o sprawności np.: 77% przy założeniu, że rura 96% ma sprawność 96%. Jak Pan sam napisał czarna farba według Pana ma sprawność powyżej 90%. Mało prawdopodobne, aby absorber nakładany próżniowo był tak drastycznie mniej sprawny od czarnej farby. Pana eksperyment pokazuje chaos metodyki lub porównywanie bubla z rurą próżniową.

SPRAWNOŚĆ=WYDAJNOŚĆ a dokładniej to, o czym był wątek różnica sprawności=różnica wydajność przy innych parametrach identycznych dla obu rur. Proszę zwrócić uwagę na kontekst Pana wypowiedź; dotyczyła ona różnicy sprawności 3% między rurami i różnicy wydajności między rurami 19%. Znowu zaczyna Pan debatę sam ze sobą a ja muszę ponownie tłumaczyć Panu „Pana/Moje” wypowiedzi.

Jeszcze raz powtórzę: Pan porównywał bubel z rurą próżniową przy założeniu, że to, co Pan badał było porównywalne (pozostają do wyjaśnienia: różnice powierzchni absorbera; efekt chłodnicy, straty ciepła, rzeczywista sprawność i propagandowo-marketingowo-reklamowy charakter Pana wpisów na forum). Przy okazji należy sobie zadać pytanie ile Pan ma tego bubla w magazynie i ile kolektorów słonecznych z tym bublem Pan sprzedał i komu … ?!

kolektor1
03-12-2011, 02:04
Jeszcze raz powtórzę: Pan porównywał bubel z rurą próżniową przy założeniu, że to, co Pan badał było porównywalne (pozostają do wyjaśnienia: różnice powierzchni absorbera; efekt chłodnicy, straty ciepła, rzeczywista sprawność i propagandowo-marketingowo-reklamowy charakter Pana wpisów na forum). Przy okazji należy sobie zadać pytanie ile Pan ma tego bubla w magazynie i ile kolektorów słonecznych z tym bublem Pan sprzedał i komu … ?!
Ten bubel jak Pan słusznie zauważył to właśnie pochodzi z HEAT PIPE, właśnie z takich, które Pan sprzedaje.
Opisałem to w miarę dokładnie: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja7


Proszę zwrócić uwagę na kontekst Pana wypowiedź; dotyczyła ona różnicy sprawności 3% między rurami i różnicy wydajności między rurami 19%. Znowu zaczyna Pan debatę sam ze sobą
Może ta debata „samego z sobą „ jednak kogoś interesuje? Ani ja ani Pan nie jesteśmy tu sami.


...a ja muszę ponownie tłumaczyć Panu „Pana/Moje” wypowiedzi.
To może już proszę przestać tłumaczyć bo to może być żenujące.

Najsmaczniejszą jednak wiadomość zostawiłem na koniec. Otóż przy powtórnym porównaniu tej rury, która miała o 19% więcej z rurą fioletową, okazało się, że rura fioletowa była jeszcze lepsza o ok. 12%.
A więc zrobiliśmy zestawienie zakładając, że fioletowa jest 100% z podanymi przez producenta sprawnościami.
I okazało się, że: pierwsza rura o sprawności 0,93 dała nam wynik o ok. 31% gorszy od fioletowej dla której producent podaje sprawność warstwy 0,96. Powstała więc paradoksalna sytuacja, rury o podanej sprawności: 0,93 0,96 0.96 uzysk: 0 19% 31% większy w stosunku do pierwszej. Proszę również zauważyć, że druga i trzecia według producenta mają te same sprawności warstwy a różnica w uzysku wynosi 12%. To już jest kuriozum! Ponieważ nie zajmowałem się wyznaczaniem sprawności tych rur a tylko ich porównaniem to zgodnie ze słusznym stwierdzeniem, że sprawność=wydajność (o ile wzrośnie sprawność o tyle wydajność przy badaniach porównawczych) ta najgorsza rura nie może mieć sprawności 93% a już na pewno nie te o 96% sprawności i o 12% różnych uzyskach.
Jedyny więc wniosek z tych porównań jest taki, że chińczycy ( celowo lub nie, nie mnie dociekać) podają błędne sprawności warstwy. Bo to widać gołym okiem a raczej termometrem. Skoro parametr sprawności warstwy nawet do badań producent podaje i nikt tego nie sprawdza bo nie ma takiego obowiązku to cała reszta może im skoczyć.
Nie jest mi znany przypadek, w którym producent rur dał by ją do badań bo w takim przypadku laboratorium wyznaczyło by sprawność warstwy. Bada się cały kolektor. Natomiast zaczyna mnie nurtować jaką sprawność ma warstwa w rurze fioletowej a na oko widać, że jest ona (warstwa) inaczej zbudowana. Ale pewnie się tego dokładnie nie dowiem a badać nie będę bo wystarczy mi wiadomość, że jest ona na razie rurą o najlepszej wydajności co za tym idzie i sprawności, nawet jeżeli to się komuś nie podoba (lub nie trafia to do niego o czym ja tu sam ze sobą rozprawiam). A te doszukiwanie się wielkości błędu ze względu na długość warstwy ( różnica 0,3%, pokrycie czarną farbą czy różna długość rur i co tam jeszcze) włóżmy między bajki.

in*s*7
03-12-2011, 23:52
Panie Witoldzie,
Proszę mi wyjaśnić, czym się różni rura próżniowa „bubel” zamontowana w kolektorze w technologii heat pipe z taką samą rurą próżniową „bubel” zamontowaną w technologii bezpośredniego przepływu? Ponownie nieudana próba oczerniania technologii heat pipe i wspieranie jedynie słusznej technologii bezpośredniego przepływu, w której wykonuje Pan kolektory. Żenujące!

Na temat kolektorów z bezpośrednim przepływem mógłbym pisać wiele niepochlebnych opinii i faktów z wymiany takich kolektorów na kolektory heat pipe. Uważam, że nie wszystkie kolektory z bezpośrednim przepływem są złe. Podobnie jest z heat pipe. Co do Pana wypowiedzi na ten temat to uważam, że zwyczajnie nie przystaje pisać takich bredni jak Pan.

Co do rozmowy Pana z samym sobą to proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie z Pana postu. W moich postach czarna farba pojawiała się w kontekście porównań sprawności. Pan pisze o pokryciu czarną farbą. Kolejny przykład: zdecydowanie nie pisałem o różnicy w długości rur a jedynie o różnicy w powierzchni warstwy absorpcyjnej. Myślę, że dla Pana wygody docelowo udostępnię Panu swój nick oraz hasło i będzie Pan mógł tak ze sobą prowadzić dyskusje w nieskończoność.

Absorbery w rurach próżniowych mają taką sprawność, jaką podają Chińczycy … ale tylko podczas testu. Identycznie jest z certyfikacją kolektorów w Europie. Rury fioletowe, granatowe, szare, czarne … miałem je wszystkie. Problem nie w kolorze a jakości wykonania!

kolektor1
04-12-2011, 01:24
Panie Witoldzie,
Proszę mi wyjaśnić, czym się różni rura próżniowa „bubel” zamontowana w kolektorze w technologii heat pipe z taką samą rurą próżniową „bubel” zamontowaną w technologii bezpośredniego przepływu?
Bubel to Pańskie określenie, ja to inaczej określałem. Istnieje pewien postęp technologiczny i jedna rura wypiera z rynku drugą rurę a jakoś Pan tego nie może zrozumieć, bo kupuje Pan gotowe kolektory. Póki chińczycy nie sprzedadzą tych „gorszych” w gotowych wyrobach to i Pan nie będzie miał tych lepszych.


Na temat kolektorów z bezpośrednim przepływem mógłbym pisać wiele niepochlebnych opinii i faktów z wymiany takich kolektorów na kolektory heat pipe. Uważam, że nie wszystkie kolektory z bezpośrednim przepływem są złe. Podobnie jest z heat pipe. Co do Pana wypowiedzi na ten temat to uważam, że zwyczajnie nie przystaje pisać takich bredni jak Pan.
Zgadza się, chińczycy również produkują te o bezpośrednim przepływie, i to też jest śmiech na sali. Proszę porównać ich budowę i porównać z innymi, opisane jest to tu: http://www.bachus.com.pl/wicia/chiny.html


Co do rozmowy Pana z samym sobą to proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie z Pana postu. W moich postach czarna farba pojawiała się w kontekście porównań sprawności. Pan pisze o pokryciu czarną farbą.
To ja piszę o czarnej farbie? To zacytuję Pańskie słowa:


1. Różnica w sprawności pomiędzy rurami wynosi ok. 19% np.: rura I = 77%; rura II = 96% (Moim zdaniem mało prawdopodobne; czarna farba ma współczynnik absorpcji na poziomie osiemdziesięciu kilku procent)






Absorbery w rurach próżniowych mają taką sprawność, jaką podają Chińczycy … ale tylko podczas testu.
A to potwierdza moją teorię, że sprawność warstwy po za testem ma się nijak do rzeczywistości, natomiast zaprzecza Pańskiej, że wie Pan co Pan ma bo test się robi na jednym egzemplarzu.
Czyli poza testem w gotowych wyrobach to hulaj dusza, czyli tak naprawdę to nie wie Pan co sprzedaje!



Identycznie jest z certyfikacją kolektorów w Europie. Rury fioletowe, granatowe, szare, czarne … miałem je wszystkie. Problem nie w kolorze a jakości wykonania!
A to ciekawe, bo w gotowych wyrobach rury fioletowe jeszcze nie są stosowane i jeszcze przez jakiś czas ich nie będzie póki nie sprzedadzą tych poprzednich. A zielone Pan miał?

in*s*7
05-12-2011, 19:58
Panie Witoldzie,
Skąd Pan wie co i gdzie kupuję ?! Skąd Pan wie co chcą robić Chińczycy ?! Skąd Pan wie co mam, co miałem i co i kiedy będę miał ?! Powinien Pan odwiedzić psychiatrę.:sick:

Jeśli Pana to w ogóle interesuje to dla Pana informacji kolektory z bezpośrednim przepływem nie są produkowane w Chinach na rynek lokalny; jedynie na eksport i na specjalne życzenie klienta zagranicznego. Wynika to z ich pragmatyzmu i oczywistych problemów tej technologii, których Pan nie zauważa albo nie chce zauważyć bo jest to jedyna słuszna technologia.

Pana komentarz do „czarnej farby” świadczy moim zdaniem tylko o jednym: czyta Pan bez zrozumienia. Proszę sto razy przeczytać to co napisałem. Może dotrze.

Proszę sobie wyobrazić, że poza Panem w Polsce jest trochę utalentowanych ludzi znających technikę, języki obce i Świat, którzy konstruują i produkują w Polsce kolektory słoneczne. Czuję, że świadomość, że ktoś inny niż Pan 2 lata temu mógłby mieć na produkcji rury fioletowe, może być dla Pana wstrząsem. Przecież jak to jest możliwe, że ktoś mógłby być od Pana mądrzejszy. Pan to wie i Pana wewnętrzny rozmówca to wie, że to jest niemożliwe … prawda ?

Kasia242
05-01-2012, 08:10
juz tak sobie nie ,,Panujcie,, ;) ,ale dyskusja dobra.
W sumie po przeczytaniu tony materiałów w necie a szczególnie fora(nie murator),gdzie ludzie krok po kroku przedstawiaja wyniki uzytkowania zestawów solarnych,wyłania sie taki obraz ze kto zuzywa dość duzo ciepłej wody,oraz chce się zmiescic w niewielkich pieniadzach,to raczej powinien kupic kolektory płaskie,pod warunkiem ze ten panel bedzie duzo tanszy od prózniowch,w miesiacach letnich róznice sa pomijalne,zas w okresach pochmurnych to zaden wody nie nagrzeje.
A mozna znalezc panele płaskie firmówki z gwarancja nawet o 50 % tansze od prózniowych. Ogólnie takie mam zdanie w temacie.
Jak w tym intersie przenikaja sie rózne lobby moze swiadczyc fakt,zaciekłego krytykowania w ogóle montazu solarów(jako nieopłacalnnego),przez róznych forumowych speców,jednoczesnie forujacych montaz np. instalcjii WM z reku:)...murator to fajne forum ale co sie tu nieraz czyta to warto dzielic przez 2 lub 3.Polecam inne fora jako weryfikacje poglądów .
pozdrawiam

yaiba83
05-01-2012, 21:57
Mam zdanie dokładnie takie samo jak kolego wyżej. Można dostać naprawdę dobre płaskie kolektory w przyzwoitej cenie i być zadowolonym. Dobre próżniowe, droższe od płaskich nadrabiają uzyskami "poza sezonem", więc każdy chwali co ma, co lubi. Wszystko dopasowuje się do charakterystyki domowników. Jedni w lecie zużywają dużo wody, inni zimą się wygrzewają a dla jeszcze innych pora roku nie ma znaczenia.
Co do lobby innych systemów/marek produktów to trzeba być naprawdę czujnym bo osobiście miałem już kilka takich przypadków (nie tylko na tym forum) jak jeszcze niewtajemniczony byłem bajerowany...

orko
11-01-2012, 18:43
Nie no proszę kolektory słoneczne?
Nawet z dopłatą nie ma szans na zwrot inwestycji w kolektory słoneczne przed ich złomowaniem ale skoro ktoś lubi poszpanować to proszę bardzo.

yaiba83
11-01-2012, 20:59
Nie no proszę kolektory słoneczne?
Nawet z dopłatą nie ma szans na zwrot inwestycji w kolektory słoneczne przed ich złomowaniem ale skoro ktoś lubi poszpanować to proszę bardzo.

Są szanse i to duże, oczywiście nie w każdym przypadku. W twoim widzę, że nie ma szans, więc nie uogólniaj na swoim przykładzie.

fredecki
13-01-2012, 10:43
Witam Szanownych forumowiczów.
Po rozważeniu wielu aspektów co do wyboru solarów zdecydowałem się jakiś czas temu na kolektory płaskie firmy Viessmann Vitosol 200-F. Teraz miałem je zamówić ale widzę że pojawiły się nowsze model Vitosol 300-F z szyba antyrefleksyjną podobno bardziej sprawne. Moje pytanie czy ktoś miał do czynienia z solarem Vitosol 300-F czy warto kupić zamiat Vitosol 200-F

LELE
15-01-2012, 20:15
Witam forumowiczów,mam dach ze szczytem od południa,więc chyba będą to musiały być próżniowe,w domu 4 osoby 2+2,głównie do cwu,ale jak by si dało dogrzać co.ta też fajnie.Co moglibyście mi polecić w rozsądnych pieniądzach? pozdrawiam

kolektor1
21-01-2012, 21:11
Witam forumowiczów,mam dach ze szczytem od południa,więc chyba będą to musiały być próżniowe,w domu 4 osoby 2+2,głównie do cwu,ale jak by si dało dogrzać co.ta też fajnie.Co moglibyście mi polecić w rozsądnych pieniądzach? pozdrawiam

Witam.
Nim dasz się namówić na jakiekolwiek kolektory to poczytaj: http://www.słoneczny.com.pl/
pozdrawiam.
Witold

in*s*7
08-02-2012, 18:53
Witam.
Nim dasz się namówić na jakiekolwiek kolektory to poczytaj: http://www.słoneczny.com.pl/
pozdrawiam.
Witold
I dowiesz się tam, ze najlepszy jest Bachus:)

in*s*7
08-02-2012, 18:56
juz tak sobie nie ,,Panujcie,, ;) ,ale dyskusja dobra.
W sumie po przeczytaniu tony materiałów w necie a szczególnie fora(nie murator),gdzie ludzie krok po kroku przedstawiaja wyniki uzytkowania zestawów solarnych,wyłania sie taki obraz ze kto zuzywa dość duzo ciepłej wody,oraz chce się zmiescic w niewielkich pieniadzach,to raczej powinien kupic kolektory płaskie,pod warunkiem ze ten panel bedzie duzo tanszy od prózniowch,w miesiacach letnich róznice sa pomijalne,zas w okresach pochmurnych to zaden wody nie nagrzeje.
A mozna znalezc panele płaskie firmówki z gwarancja nawet o 50 % tansze od prózniowych. Ogólnie takie mam zdanie w temacie.
Jak w tym intersie przenikaja sie rózne lobby moze swiadczyc fakt,zaciekłego krytykowania w ogóle montazu solarów(jako nieopłacalnnego),przez róznych forumowych speców,jednoczesnie forujacych montaz np. instalcjii WM z reku:)...murator to fajne forum ale co sie tu nieraz czyta to warto dzielic przez 2 lub 3.Polecam inne fora jako weryfikacje poglądów .
pozdrawiam
To że kolektory są tańsze np. o 50% nie znaczy to że cały zestaw będzie o tyle tańszy. Może okazać się że będzie to kilkaset złotych różnicy.

kolektor1
08-02-2012, 21:29
I dowiesz się tam, ze najlepszy jest Bachus:)

Co prawda nie ma tam linku do mojej strony, ale faktycznie trzeba będzie to zrobić. Widzę, że kole w oko jak tam opisuję Cińskie badziewie na heat pipe. Ale widzę, że szanowny Pan in*s*7 nie jest w stanie merytorycznie polemizować . No tak bo trudno jest polemizować z faktami tam prezentowanymi.

in*s*7
09-02-2012, 10:01
Co prawda nie ma tam linku do mojej strony, ale faktycznie trzeba będzie to zrobić. Widzę, że kole w oko jak tam opisuję Cińskie badziewie na heat pipe. Ale widzę, że szanowny Pan in*s*7 nie jest w stanie merytorycznie polemizować . No tak bo trudno jest polemizować z faktami tam prezentowanymi.
Ne będą polemizował. Zgadzam się z Panem. Sporo najtańszego badziewia, np. z Allegro montowanego jest w Polsce. Nie jest to jednak wina Chińczyków, ale nieuczciwych importerów. Przykre jest jak potem po montażu olewają swoich Klientów, a nawet śmieją się z nich:sick:
Powiem też, że firma Solar-Tech której mam przyjemność być instalatorem sprowadza już od 6 lat podzespoły do kolektorów próżniowych z Chin i jak dotąd nie było z tymi kolektorami problemów. Bardzo zadowoleni z tego sprzętu są też klienci. Ilość reklamacji jaką mam na te kolektory jest naprawdę znikoma:cool:.
Polecam w wolnej chwili do przeczytania ciekawy artykuł: http://nt.interia.pl/wiadomosci/news/made-in-china-20-supermocarstwo-technologiczne,1753596,2258

stekopek
23-02-2012, 10:42
Rapczyn, to teraz ja poproszę Cię o pomoc.
Mój dom ma dach nachylony wschód - zachód i zachodzę w głowę jaki zestaw kolektorów wybrać. Mam na myśli cały zestaw w dobrej cenie z dofinansowaniem. Chodzi mi o komplet na 3-4 osoby z zasobnikiem. Dobrze było by gdyby ew. dogrzewał dom-ale to niekoniecznie. Mógłbyś zestawów godnych uwagi. woj. mazowieckie. powiat wyszków. [email protected]ędę wdzięczny

Jozue22
23-02-2012, 11:10
Do fachowców pracujących w tej dziedzinie co sądzicie o takim zestawie:

http://www.ebay.de/itm/8-6m-EUROSUN-GENERSYS-HP58-SOLARANLAGE-600L-KOMBISPEICHER-KOLL-ZUBEHOR-/400264854758?pt=Solaranlagen&hash=item5d31a4fce6

lub

http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-prozniowymi/zestaw-solarny-hewalex-5-ksr-siss500.html

Który lepszy :p

kolektor1
23-02-2012, 15:31
Do fachowców pracujących w tej dziedzinie co sądzicie o takim zestawie:

http://www.ebay.de/itm/8-6m-EUROSUN-GENERSYS-HP58-SOLARANLAGE-600L-KOMBISPEICHER-KOLL-ZUBEHOR-/400264854758?pt=Solaranlagen&hash=item5d31a4fce6

lub

http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-prozniowymi/zestaw-solarny-hewalex-5-ksr-siss500.html

Który lepszy :p

Witam.
Te kolektory tylko do ciepłej wody czy również do dogrzewania?
pozdrawiam
Witold

Jozue22
23-02-2012, 15:36
Witam

C.W.U dla 2 - 4 osób plus wspomaganie C.O. domek około 122m2

Pozdrawiam

red1980
23-02-2012, 19:18
Witam.
Te kolektory tylko do ciepłej wody czy również do dogrzewania?
pozdrawiam
Witold

A po co komuś jak nie do wspomagania CO byłby potrzebny zbiornik w zbiorniku?

kolektor1
24-02-2012, 13:46
A po co komuś jak nie do wspomagania CO byłby potrzebny zbiornik w zbiorniku?

Tylko pytam.
A co z nadmiarem ciepla latem?

Jozue22
25-02-2012, 08:44
Witam

Znalazłem jeszcze taki zestaw , cena dość atrakcyjna co sądzicie ??

http://www.fuego.pl/4979_ImmerSole_MULTI_3x30___500_200.html

tak jak powyżej C.W.U dla 2 - 4 osób plus wspomaganie C.O. domek około 122m2

Pozdrawiam

red1980
25-02-2012, 11:26
Zastanawiałeś się już co zrobisz z nadmiarem ciepła w lecie? Bo nie sztuką jest założyć duży zestaw i wydać 20 czy 30 tys, tylko sztuką jest dobrać instalację do potrzeb.

Jozue22
25-02-2012, 20:23
Na chwilę obecna interesuje mnie jakość instalacji solarnych , natomiast temat nadmiaru ciepła w lecie na pewno będzie jako kolejna sprawa do przemyślenia. W chwili obecnej interesuje mnie opinia o tych instalacjach które wskazałem.

kolektor1
27-02-2012, 20:25
Na chwilę obecna interesuje mnie jakość instalacji solarnych , natomiast temat nadmiaru ciepła w lecie na pewno będzie jako kolejna sprawa do przemyślenia. W chwili obecnej interesuje mnie opinia o tych instalacjach które wskazałem.

Witam.
Trudno jest cokolwiek doradzić Tobie jak nie masz podstawowej wiedzy. Jakość też trzeba w jakiś sposób sklasyfikować. To zależy co pod pojęciem jakości masz na myśli. Czy trwałość mechaniczną czy również uzysk energetyczny. Można powiedzieć, że wszystkie kolektory pod względem mechanicznym są dobre ale ich uzysk jest różny i powinien wynikać z danych technicznych. A ponieważ najważniejszych danych ( uzysk ) prawie nikt nie publikuje to możesz z oceną kolektora mieć duże trudności. W praktyce wygląda to tak: jeżeli postawisz przed sobą dwa kolektory np. 12 rurowe to będą one wyglądać prawie tak samo ale jeden z nich jest droższy a drugi tańszy, ten droższy ma większy uzysk, jeżeli tą wartość uzysku porównasz do ceny to bardzo często jest tak, że za ten "droższy" zapłacisz taniej w stosunku do wyprodukowanej przez niego energii. I tak postarałem się Tobie posegregować te kolektory, o których piałeś.
1. Kolektory z aukcji e-bey, maksymalnie otrzymasz 1789W maksymalnie z kolektora 30 rurowego
2. Kolektory ImmerSole , maksymalnie 1689W z kolektora 30 rur
3. Kolektory H...xa, maksymalnie 2375W z 3 kolektorów 10 rurowych.
Trzeba również porównać te kolektory w stosunku do tego co z nich uzyskasz przy mniejszym nasłonecznieniu i dużej różnicy temperatur. To zostawiam Tobie, gdzie masz sposób tych porównań:
http://www.słoneczny.com.pl/klasyfikacja.php
Teraz to wszystko ,odniesiesz do ceny.
pozdrawiam.
Witold

Jozue22
29-02-2012, 07:58
Witam

Dziękuję Witoldzie za fachową odpowiedź.

Pozdrawiam

martinelo18
16-03-2012, 17:22
Maksymalnie 6,25m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC.
"Gołe" dwa kolektory CPC 30 Star azzurro (łączna pow. czynna 6m^2, 28 rur jak by ktoś się pytał) to 3174€netto katalogowo.

witaj Rapczyn. mam pytanie bo tez interesuje mnnie zbiornik 500l 2weżownicowy do kolektorow prozniowych a polecono mi solary imergasu 2x 22 rury (monter nie podal mi pow. czynnej)... co sadzisz o tej firmie i czy 2x22 wystarczy na 500l (dach jest centralnie na południe). Prosze o komentarz.

red1980
16-03-2012, 21:37
Wtrącam się nieproszony bo pytanie nie do mnie, ale wydaje mi się, że trochę mało tych rur jak na 500 litrów.

kolektor1
16-03-2012, 21:55
(monter nie podal mi pow. czynnej)....
Witam.
Powierzchnia czynna (apertury) jednej rury to ok. 0,092m2.

Piotrek42
16-03-2012, 22:18
witaj Rapczyn. mam pytanie bo tez interesuje mnnie zbiornik 500l 2weżownicowy do kolektorow prozniowych a polecono mi solary imergasu 2x 22 rury (monter nie podal mi pow. czynnej)... co sadzisz o tej firmie i czy 2x22 wystarczy na 500l (dach jest centralnie na południe). Prosze o komentarz.

mało cos....lipiec i sierpien pewnie da radę, a co z pozostałymi miesiącami??policzyłem .... nie starczy nawet w lipcu i sierpniu...

martinelo18
17-03-2012, 18:39
dzie ki za pomoc i prosze o kelejne uwagi. innym wyjsciej jest 2x 30rur ale zeby nie isc w koszty to moze lepiej zostawic 2x22 i zmniejszyc zbiornik do 400l???

red1980
17-03-2012, 22:03
Trochę mało danych dajesz żeby ci coś podpowiedzieć. Przede wszystkim czemu mają służyć te kolektory? Jak CWU to najpierw trzeba dobrać wielkość zbiornika a potem ilość rur. Naprawdę masz tyle osób w domu że potrzebujesz aż 500 litrowy zbiornik?

martinelo18
18-03-2012, 14:10
Kolektory beda słuzyły tylko do CWU a zbiornik 500l chcialem bo to bedzie w budynku z noclegami takze ciezko okreslic liczbe osob ...... czasami nie ma nikogo a czasami kilka max 6-7 w jednym czasie. Panowie wydaje mi sie ze przedstawiacie założenia teoretyczne a w rozmowie z 2osobami które maja zbiornik 600l i 2x24 rury twierdza ze im spokojnie nagrzewa.... stad moj dylemat co do wielkości kolektorów.

red1980
18-03-2012, 21:49
No to skoro jesteś przekonany że wystarczy to po co pytasz?
Nie wiem jak ta ilość komuś nagrzewa zasobnik 600 litrowy, skoro zgodnie z danymi producenta jeden kolektor 22-rurowy ma raptem 1,79 m2 pow. czynnej. To mniej niż np jeden płaski Hewalex --> więc wyobrażam sobie analogiczną instalację opartą na kombinacji zbiornika 600 litrowego i dwóch płaskich Hewalexów. Jakoś nie widzę żeby taki układ działał dobrze. Poza tym Immergas daje w ofercie zestaw 2x22 rury + zasobnik 300 litrów, czyli dwa razy mniejszy, a to daje do myślenia - tym bardziej, że producenci mają często skłonności do zaniżania ilości rurek w stosunku do pojemności zasobnika.

yaiba83
19-03-2012, 22:21
"Że im spokojnie dogrzewa" - a nie pochwalili się do ilu podgrzewa?
Prawdopodobnie tak im głupio, że teraz kity wciskają co by się z głupoty własnej nie wydawać.
3,6m2 to nawet RapCzyn swoich Aqua by nie dał do 600L zbiornika.

Masakra z tym marketingiem. Naobiecują, nawciskają a potem ludzie zdegustowani na forum piszą, że kolektory są do duszy, mogłem w to miejsce zamontować powietrzną pompę ciepła. I znowu kupiłby pompę do -25*C a przy -20*C już by brała tyle prądu co zwykła grzałka i znowu koledzy chyba coś jest nie tak. Jakieś sugestie co do ustawień sterownika...
Trabant to trabant a nie porche, 200km/h nie poleci...

marcin109
31-03-2012, 19:14
witam. mam dużą 6osobową rodzinę i poszukuje solarów próżniowych, myślalem nad zbiornikiem 500l a kolektory z hewalexa lub watta. Co o tym sadzicie? moze doradzicie jakas inna firme? za zestaw hewalexa 50 rur i 500l zbiornik z montazem zażyczyli sobie 22000zl ale slyszalem opinie ze te 50 rur na zbiornik 500 jest za malo...... Pomóżcie prosze:)

red1980
31-03-2012, 19:50
witam. mam dużą 6osobową rodzinę i poszukuje solarów próżniowych, myślalem nad zbiornikiem 500l a kolektory z hewalexa lub watta. Co o tym sadzicie? moze doradzicie jakas inna firme? za zestaw hewalexa 50 rur i 500l zbiornik z montazem zażyczyli sobie 22000zl ale slyszalem opinie ze te 50 rur na zbiornik 500 jest za malo...... Pomóżcie prosze:)
Rapczyn poleci ci Aquasystem, kolektor1 poleci Bachusa. Moim zdaniem 50 rurek na 500 litrów to minimum.

marcin109
31-03-2012, 20:16
hewalex teoretycznie zaleca 50rur na 500l, dlatego sie pytam czy ma ktos to moze sprawdzone bo nie wiem czy wierzyc tym zaleceniom.....

filikominki
19-04-2012, 18:55
A czy te mogą być? Dom 130m2 tylko do grzania wody. http://www.watt.pl/pl/produkty/watt-zestawy-lajt/zestawy-lajt-plus/lajt-f2-plus.html

red1980
19-04-2012, 20:40
A czy te mogą być? Dom 130m2 tylko do grzania wody. http://www.watt.pl/pl/produkty/watt-zestawy-lajt/zestawy-lajt-plus/lajt-f2-plus.html
A co ma powierzchnia domu do ilości kolektorów potrzebnych do przygotowania cwu? Jeśli nie wspomagamy kolektorami CO to interesuje nas ilość osób korzystających z wody i średnie dobowe jej zużycie a nie powierzchnia domu.

tomek755
26-04-2012, 12:25
Od siebie polecałbym kolektory słoneczne (http://www.mpbp.pl/kolektory/kolektory-sloneczne-cena) Hewalexa. Kolektory polskie i z szybką wymianą części (jeśli coś się w ogóle zepsuje). Jedna z nielicznych polskich marek, która odnosi sukcesy na rynku krajowym.

yaiba83
27-04-2012, 10:10
Dołączam się do postu wyżej. Posiadam zestaw 3 kolektorów płaskich Hewalexa ze zbiornikiem 300L i zestaw działa pięknie.
A co do marki Polskiej - sterownik GECO, pompa WILO... chyba tylko kolektory sami produkują, ale i tak b. dobre.

red1980
27-04-2012, 13:22
Zbiorników tez nie produkują sami. Chyba nie istnieje firma, która sama produkowałaby kompletne zestawy - od pompy po kolektor.
Za to sa jednym z niewielu polskich producentów kolektorów (a nie importerów).
GECO to też chyba polska firma.

yaiba83
27-04-2012, 15:47
W sumie czy to ważne kto to produkuje. Dla mnie ważne, że to działa i odpukać jak na razie się nie psuje. A zepsuć się może każde urządzenie.

kolektor1
28-04-2012, 15:44
Za to sa jednym z niewielu polskich producentów kolektorów (a nie importerów).
GECO to też chyba polska firma.
Oj chyba nie, firma produkuje sterowniki do kolektorów a nie kolektory.
pozdrawiam.
Witold

red1980
29-04-2012, 21:28
Oj chyba nie, firma produkuje sterowniki do kolektorów a nie kolektory.
pozdrawiam.
WitoldWiem, że GECO produkuje sterowniki a nie kolektory. Miałem na myśli że sterownik w zestawach Hewalexa też jest polskiej produkcji - z firmy GECO.

atsyrut
14-05-2012, 09:01
Witajcie...

Przebrnąłem przez te wątki kolektorowe im więcej czytam tym mniej wiem.

Położenie domu mam chyba idealne ( pochył dachu 42 stopnie, i jedna strona skierowana na południe), żadnych drzew, wysokuich budynków itd. Dach non stop naświetlony.

Chiałbym to wykorzystać i zamontować solary. Hydraulik z którym rozawiałem - powiedział, że najlepiej kupić bardzo dobre solary próżniowe - i dobre rury do przewodzenia nagrzanej wody ( żeby były jak najlepsze straty ciepła) a resztę armatury dobrać samemu bo wychodzi taniej.

I teraz pytania

1. Na rodzine 4 osobową jaki zbiornik polecalibyście ? 400 litrów będzie ok?
2. Jakie solary rurowe polecalibyście jeśli zdecydowałbym się tylko na grzanie wody
3. Czy jest sens sprzężenia kolektorów do wspomagania centalnego ogrzewania? dodat tylko że będę miał piec wszystko palny. Dodatkowo chcę zamontowac
kominek z płaszczem wodnym do grzania wody.

z góry dziekuję za Wasze opinie

red1980
14-05-2012, 21:51
MOIM zdaniem (nie chcę się wdawać w dyskusje na forum, więc podkreślam MOIM):
1) 300 litrów wystarczy
2) do grzania wody użytkowej poleciłbym jednak kolektory płaskie
3) wspomaganie CO nie ma sensu
Nie rozumiem co to są dobre rury do przewodzenia wody (a raczej glikolu). Chyba chodzi o dobrą izolację.

kolektor1
14-05-2012, 22:01
Hydraulik z którym rozawiałem - powiedział, że najlepiej kupić bardzo dobre solary próżniowe - i dobre rury do przewodzenia nagrzanej wody ( żeby były jak najlepsze straty ciepła) a resztę armatury dobrać samemu bo wychodzi taniej.

Tak, to ciekawy skrót myślowy ale rozwiń co autor miał na myśli.
pozdrawiam.
Witold

miro_k
21-05-2012, 09:18
Witam,
kupiłem właśnie zestaw kolektorów płaskich Hewalex 2szt zbiornik 200l i w związku z tym mam pytanie co do instalacji. Czy z instalatorem powinienem spisać umowę na instalację, czy żądać faktury (za instalację nie jest mi niezbędna). Zaznaczam, że zestaw kupiłem za gotówkę i bez żadnych dotacji(brak zdolności kredytowej), także chodzi mi tylko o to aby w jakiś sposób zapewnić sobie ewentualną możliwość ściągnięcia instalatora w razie problemów z instalacją. Czy wymagać jakiegoś okresu gwarancyjnego na wykonane prace, ponieważ nie chciałbym po instalacji i wypłacie pieniędzy zostać bez wsparcia (zakładam pesymistyczną wersję).
pozdrawiam
Mirek

red1980
21-05-2012, 10:34
Jak juz umowę spiszesz to raczej fakturę też powinienneś dostać. Koszty nie są takie straszne, bo instalator może wystawić fakture na vat 8%, więc nawet jesli sobie każe dopłacić vat to nie będzie to dużo więcej (zakładam, że instalacja do budynku mieszkalnego). A będziesz miał dokument do ewentualnej reklamacji.
Kodeksowo okres gwarancji na takie roboty instalatorskie to 2 lata (umowa o dzieło - moim zdaniem). Strony w umowie mogą ten okres wydłużyć.
Na elementy zestawu masz oddzielną gwarancję producenta (sprzedawca powinien ci podbić karty gwarancyjne). Co do zasady w Hewalexie masz 10 lat na kolektory, 5 lat na zbiornik i 2 lata na zestaw pompowo-sterowniczy.

yaiba83
21-05-2012, 21:24
Od jakiegoś czasu jest możliwość przedłużenia gwarancji:
Program Przedłużenia Gwarancji to:

Bezpłatne przedłużenie gwarancji o dodatkowy 1 rok obecnych okresów gwarancji dla poszczególnych elementów zestawów solarnych Hewalex:
10+1 na płaskie kolektory słoneczne
5+1 na próżniowe kolektory słoneczne
2+1 na zespół pompowo-sterowniczy
7+1 na podgrzewacz SiSS
3+1 na podgrzewacz NADO
2+1 na podgrzewacz z pompą ciepła PWPC
5+1 na pozostałe podgrzewacze
Elektroniczna wersja gwarancji
E-mailowe przypomnienia o czynnościach serwisowych


Ja skorzystałem - rejestracja przez neta nic nie kosztuje :)

atsyrut
25-05-2012, 10:49
Tak, to ciekawy skrót myślowy ale rozwiń co autor miał na myśli.
pozdrawiam.
Witold

Hej.

chodziło mu o to że taniej i korzystniej wychodzi kupić poszczególne elementy od różnych producentów.... ale nie sprawdzałem tego

kolektor1
26-05-2012, 15:56
Hej.

chodziło mu o to że taniej i korzystniej wychodzi kupić poszczególne elementy od różnych producentów.... ale nie sprawdzałem tego
A to też spytaj tego hydraulika co według niego są dobre kolektory.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
27-05-2012, 18:42
Mi się wydaje, że każde kolektory są na swój sposób dobre (pomijam skrajne przypadki tandety). Problem u ludzi to najczęściej zły dobór ilości powierzchni czynnej i jej wydajności do zasobnika. Bardzo często wielu sprzedawców np na 100L wody w zbiorniku przyjmuje np jeden kolektor. I tu jest problem bo kolektory są o różnej powierzchni. Jednym na 300L zbiornik wystarczą dwa a innym trzy a czasem nawet cztery.

kolektor1
28-05-2012, 19:13
Przy płaskich jest to jeszcze mały problem bo mają podobne wymiary. Kongo zaczyna się przy próżniówkach.
pozdrawiam.
Witold

walus70
28-05-2012, 21:09
Witam !
Mam pytanie cały czas byłem zdecydowany na komplet viessmana z kotłem vitodens-200-w i kolektory płaskie vitosol 200-f ale teraz poważnie myślę o komplecie z z kotłem i kolektorami od immergas-a .Proszę Was pomóżcie co wybrać głowa już boli .
Pozdrawiam

RAPczyn
29-05-2012, 06:46
Witam !
Mam pytanie cały czas byłem zdecydowany na komplet viessmana z kotłem vitodens-200-w i kolektory płaskie vitosol 200-f ale teraz poważnie myślę o komplecie z z kotłem i kolektorami od immergas-a .Proszę Was pomóżcie co wybrać głowa już boli .
Pozdrawiam

Z tych dwóch możliwości, moim zdaniem kolektory Viessmann`a powinny mieć większe uzyski energii.

kolektor1
29-05-2012, 21:03
Witam !
Mam pytanie cały czas byłem zdecydowany na komplet viessmana z kotłem vitodens-200-w i kolektory płaskie vitosol 200-f ale teraz poważnie myślę o komplecie z z kotłem i kolektorami od immergas-a .Proszę Was pomóżcie co wybrać głowa już boli .
Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o kolektory to Immergas to chińszczyzna. Bierz raczej Polskie.