PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłacze elektryczne - prośba o wyklarowanie co i jak



andrew01
27-04-2009, 17:46
Witam serdecznie,

Wystpiłem do ZE o warunki przyłacza, następnie podpisałem umowę o przyłącze. Kilka miesięcy to trwało ale w końcu skrzyneczka stanęła na działce, o taka:

http://images40.fotosik.pl/108/4028663177d89911m.jpg (http://images40.fotosik.pl/108/4028663177d89911.jpg)

Przeszedłem się do ZE ale tam mnie tak Pan zakręcił, że już sam nie wiem co dalej. Dostałem formularz do zawarcia umowy do którego mam między innymi dołączyć "kopię odbioru technicznego" - co to dokładnie jest, kto i kiedy to wystawia? Dostałem też formularz "Oświadczenie o stanie instalacji elektrycznej w obiekcie" taki jak tu oświadczenie (http://www.energa-operator.pl/upload/wysiwyg/dokumenty_do_pobrania/formularze/wspolne/3_oswiadczenie_o_stanie_instalacji.pdf)

Ale jak to powypełniać jeśli tego obiektu jeszcze nie ma, ja po prostu chcę mięć prąd aby móc dopiero domek wybudować.

I dochodząc do sedna - czy mógłby mi ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczyć jak to dalej powinno wyglądać?

Pozdrawiam i z góry dziekuję.
Andrzej

Tomkii
27-04-2009, 18:34
Ale jak to powypełniać jeśli tego obiektu jeszcze nie ma, ja po prostu chcę mięć prąd aby móc dopiero domek wybudować.
Bierzesz elektryka. On stawia twoją skrzyneczkę (np. dwa gniazdka, parę bezpieczników), wypełnia papiery i z nimi udajesz się do energetyki.

les111
27-04-2009, 18:46
U mnie taka sama sytuacja skrzynka jest ale prądu nie mam ,podłączą dopiero jak zrobię instalacje w wewnątrz domu z odbiorem technicznym to dopiero będę miał,ja miałem szczeście bo prąd brałem od sąsiada andrew01 nie wiem czy mam racje ale zapytaj sie w ZE o prąd tymczasowy to jest oddzielny temat,wówczas prąd masz na potrzeby budowy nie wiem jaka opłata pozdrawiam

andrew01
27-04-2009, 18:54
Ale czy to w ogóle powinno ich interesować jaką mam instalację? Wyobrażałem sobie to w ten sposób, że osoba uprawniona czytaj elektryk postawi mi na mojej działce skrzyneczkę (z licznikiem gniazdkiem itp) i wtedy ta "moja" skrzyneczka zostałaby podpięta do tej skrzynki co teraz stoi.

Zaczyna mnie to poważnie martwić... :(

andrew01
27-04-2009, 19:01
Bierzesz elektryka. On stawia twoją skrzyneczkę (np. dwa gniazdka, parę bezpieczników), wypełnia papiery i z nimi udajesz się do energetyki.

Teraz dopiero zobaczyłem tę odpowiedź :) i powiem szczerze napełniła mnie troszkę optymizmem - czyli tak jak mi się wydawało, ale czemu tego tak po prostu w ZE nie mogli wytłumaczyć... ehhh

A czy mógłbym prosić o podpowiedź jak to oświadczenie "o stanie instalacji elektrycznej w obiekcie" wypełnić - czy raczej dla elektryka nie będzie tam niejasności? Mnie zastanowił chociażby pkt. 1 zaznaczyć "obiektu przyłączanego"czy "inne: i dopisać np. plac budowy"?

Zastanawia mnie jeszcze moment podłączenia "mojej"skrzynki do tej istniejącej.

Dziękuję i pozdrawiam

Tomkii
27-04-2009, 19:10
Bierzesz elektryka. On stawia twoją skrzyneczkę (np. dwa gniazdka, parę bezpieczników), wypełnia papiery i z nimi udajesz się do energetyki.

Teraz dopiero zobaczyłem tę odpowiedź :) i powiem szczerze napełniła mnie troszkę optymizmem - czyli tak jak mi się wydawało, ale czemu tego tak po prostu w ZE nie mogli wytłumaczyć... ehhh

A czy mógłbym prosić o podpowiedź jak to oświadczenie "o stanie instalacji elektrycznej w obiekcie" wypełnić - czy raczej dla elektryka nie będzie tam niejasności? Mnie zastanowił chociażby pkt. 1 zaznaczyć "obiektu przyłączanego"czy "inne: i dopisać np. plac budowy"?

Dziękuję i pozdrawiam
Elektryka tak czy siak potrzebujesz, on na pewno zna lokalne wymagania i jak wypełnić papiery. Licznik montują do tej szafki co postawiła energetyka. W twojej robi się tylko gniazdka i bezpieczniki. Umowę niestety będziesz miał na prąd budowlany. Opłata silnie zależy od zamówionej mocy (a od niej zależy wielkość głównych bezpieczników) więc się poważnie zastanów ile jej potrzebujesz. Ew. zorientuj się czy nie była by dla Ciebie dobra taryfa "S" (jeśli taka jest).

andrew01
27-04-2009, 19:14
OK - dziękuję za wyjaśnienia :)

andrew01
28-04-2009, 06:28
Ja od razu (tak mi poradzono) składałem wniosek o przyłącze docelowe (nie o przyłacze na plac budowy) - w warunkach przyłącza mam wpisaną taryfę G. Dzisiaj dzwoniłem do ZE i Pan potwierdził, że teraz elektryk musi na mojej działce postawić tymczasową skrzyneczkę, wypełnić papiery i z tym mam do nich się udać. Ale jak go spytałem co zaznaczyć na oświadczeniu, "przyłączany obiekt" czy "inne: np. plac budowy" to powiedział, że to drugie. I tak naprawdę nie wiem jaką będę miał taryfę - pewnie się dowiem jak pójdę z papierami do ZE.

miciu
28-04-2009, 07:05
Ja mam przyłącze stałe; nie tymczasowe, licznik jest w skrzynce i nie będzie przenoszony, a taryfa C :cry: . Zmiana będzie dopiero po odbiorze budynku :evil: