PDA

Zobacz pełną wersję : Podbitka, listwa czołowa z tytan cynku



tolky77
28-04-2009, 21:02
Witam,
Właśnie jestem na etapie wykonywania podbitki (świerk skandynawski). Chce zrobić spód z drewna a czoło (wysokość 33cm) z tytan cynku. Wydaje mi się to trwalsze rozwiązania od deski czołowej z drewna. Robie to troche domowym sposobem i dlatego mam pytanie do fachowców czy "tak się da".
Od czoła mam już przybitą deskę. Chce kupić blachę tytan-cynk o wymiarach 2m x 1m i grubości 0,6mm. To chciałbym pociąć nożycami do blachy na odpowiednią szerokość. Powstaną mi pasy o długości 2 metrów i szerokości około 33 cm. Montować to chce na "zakładkę" około 1 cm i przybić gwoździami. Nie chce robić żadnych gięć bo nie mam do tego maszyny. Dodatkowo chce aby ta blacha było o około 0,5 cm niżej od podbitki - chce zrobić taki okapnik.
I teraz pytania:
- czy moge przybić to gwoździami, jakimi? (nie mam sprzętu do lutowania)
- czy moge to przybić bezpośrednio do dechy (czy dać jakąś wentylację)
- czy mogę je przybić na zakładkę 1cm, czy powinny być "na styk"
- czy moge zrobić okapnik poprzez obniżenie montowania o około te 0,5 cm ... czy koniecznie musze to giąć w "u"

z góry dziękuje za pomoc.
tf

admiro
28-04-2009, 21:23
Widać, że kombinowanie masz we krwi hehe

Tak poważnie to może lepiej blachę powlekaną z firmy z gientarką? Ja tak robiłem na wymiar, cięcie nożycami do blachy to porażka. Montowałem na wkręty farmery pod kolor.

Druga wersja to łupek.

zbigmor
29-04-2009, 07:30
- czy moge przybić to gwoździami, jakimi? (nie mam sprzętu do lutowania)


- czy moge to przybić bezpośrednio do dechy (czy dać jakąś wentylację)
jak już to użyłbym wkrętów

- czy mogę je przybić na zakładkę 1cm, czy powinny być "na styk"
nie widzę różnicy

Podbitka ma na celu również poprawienie walorów estetycznych.
Ja w twoim rozwiązaniu ich nie widzę, ale jak zwykle to kwestia gustu.[/b]

Andrzej Wilhelmi
29-04-2009, 22:27
A tak konkretnie to co Ty chcesz osłonić tą blachą okap czy szczyt? A może oba ? Jak okap to co z rynnami? W obu przypadkach szerokość bardzo duża (bardzo nie estetycznie choć to rzecz gustu). Powinny być dwie obróbki. Dolna obróbka w kształcie litery "J" (nie "L" an i"U"), jedno przegięcie usztywni i pokaże linię. Mocowanie ocynkowanymi "farmerami". Zakład 1~2 cm. Pozdrawiam.

Bazhyl
30-04-2009, 19:01
Powinieneś to zrobić tak jak opisane powyżej. Jeśli nie masz sprzętu możesz zamówić elementy gotowe - pocięte i pogięte w odpowiedni sposób - moim zdaniem jeśli już chcesz montować to samemu, to raczej bez narzędzi jest to jedyne sensowne rozwiązanie.