PDA

Zobacz pełną wersję : Wkład kominowy i piec kondensacyjny



Grzes z Krakowa
28-11-2003, 18:21
Mam komin o wysokosci ok 6m (liczac od wlotu do komina az po sam jego szczyt)
Czy mozna podlaczyc piec kondensacyjny(Vaillant EcoCompact) w taki sposob ze pomiedzy wylotem z pieca a wlotem do komina beda sie znajdowaly trzy kolana 90st

Dlaczego az 3??
Bo piec mam w kuchni a wlot do komina po drugiej stronie sciany. Zatem rura najpierw idzie do gory nastepnie przechodzi przez sciane na druga strone, nastepnie skreca zaraz w prawo pod katem 90 st i w chodzi do komina gdzie jest trzecie kolano.

Ktos mowil mi ze piec moze miec problem z wyzuceniem spalin. czy to prawda?

VPS
28-11-2003, 18:29
Grześ
Jakim systemem odprowadzasz spaliny?
1. Pobór powietrza z szachtu odprowadzenie spalin rurą fi 80
2. Całość rura współosiową 80/130

Grzes z Krakowa
28-11-2003, 20:11
Na dzien dzisiejszy to mam tylko szacht o przekroju fi 140 (szacht jest wylozony pustakami wentylacyjnymi). Zastanawiam sie wlasnie co kupic. Dzisiaj pytalem sie wlasnie o taki zestaw wspolosiowy 125/80 ale facet zagial mnie pytaniem czy moj piec bedzie wstanie wyrzucic spaliny.

A czy mozna zrobic to wlasnie w ten sposob tzn ze powietrze jest pobierane z szachtu a spaliny wyrzucane rura srodkowa tzn ze jest tylko jedna rura z kwasoodporki w srodku????

Pozdrawiam

ecoTomek
28-11-2003, 21:53
Witam,
korzystajac z obecnosci fachowca chcialbym sie dowiedziec jak najtaniej odprowadzic spaliny z piecyka turbo, czy piecyk moze byc montowany w nieogrzewanym garazu (temp. moze spadac ponizej zera)

pozdrawiam Eco Tomek

VPS
29-11-2003, 06:19
Grześ

Oczywiście, że można.
Od kotła ecoCOMPACT prowadzisz rurę współśrodkową 80/130 do wewnętrznej krawędzi komina potem kolano z podporą fi 80 i rury wenątrz komina fi 80 z rozpórkami ustalającymi. Rurę fi 80 wyprowadzasz ok 25-30 cm ponad wyjście z komina i montujesz nasadę szachtu.
Przy takim rozwiązaniu trzeba pomiętać o kilku ważnych sprawach.
1. Maksymalna całkowita długość rur to 23 m włącznie z 3 kolanami 90 st, zastosowanie każdego kolana 90 st skraca maks długość przewodu o 2,5 m, zaś kolana 45 st o 1 m
2. Komin o którym piszesz musi być czysty i w dobrym stanie (szczelny)

Chodzi o to, że jeżeli z z prawej lub lewej strony komina są kanały dymowe z innych piecy nie przedostawały się spaliny do części powietrznej Twojego kotła.
Niestety były takie przypadki i kocioł przestał przcować.
Kocioł ma ciągnąć czyste powietrze z przestrzeni miedzy rurą fi 80 a szachtem[/b]

VPS
29-11-2003, 06:21
Witam,
korzystajac z obecnosci fachowca chcialbym sie dowiedziec jak najtaniej odprowadzic spaliny z piecyka turbo, czy piecyk moze byc montowany w nieogrzewanym garazu (temp. moze spadac ponizej zera)

pozdrawiam Eco Tomek

Jeżeli pomieszczenie jest zaliczone jako garaż niestety nie mozna montować w tym pomieszczeniu kotłów.

Grzes z Krakowa
30-11-2003, 10:40
Dzieki VPS.
Tez juz gdzies slyszalem o takim sposobie ale nie bylem do konca pewny czy tak mozna.
Mysle ze moj szacht jest sczelny poniewaz komin wyglada w ten sposob:

Komin w ktorym znajduja sie ksztaltki ceramiczne wentylacyjne wym (chyba 30*25*25) obmurowane z kazdej strony cegłą, W kominie sa 4 takie szachty, 3 znich to wentylacyjne a 4 chcialem wykorzystac wlasnie na spalinowy do pieca gazowego.

Rozumie ze rura fi8 musi byc specjalna rura tzn zamykana jakos szczelnie??
W jakich odstepach powinny byc rozmieszczone rozpory podtrzymujace rure fi80 w szachcie?

Czy orintujesz sie jaki jest koszt poszczegolnych elementów takiego systemy? Czy oprocz Tarnavy i Metal Blysku znasz jeszcze jakis polskich producentow takich systemow?
Pozdrawiam
Grzes

VPS
30-11-2003, 12:45
Grześ

Ja stosuję system Jeremiasa proponowany przez Vaillanta.
Cennik poszczególnych elementów znajdziesz na str 61
http://pl.vaillant.com/mod/netmedia_pdf/data/cennik_UPDATE2003v3.pdf

Grzes z Krakowa
30-11-2003, 13:05
Jeszcze jedno pytanie

Do kiedy musze zainstalowac kociol Vaillanta aby otzrymac gwarancje.
Tzn chodzi mi o to ze zakupilem kociol 13 sierpnia 2003 (mialem akurat kase oraz balem sie podwyzki ktora nastapila) ale mam zamiar go zainstalowac dopiero na wiosne. Czy zwiazku z tym gwarancja bedzie sie liczyla od daty zainstalowania i podbicia pieczatki przez zerwisanta?

VPS
30-11-2003, 14:50
Szczegółowe warunki gwarancji:

1. Firma Vaillant sp. z o.o. udziela gwarancji prawidłowego działania urządzenia na okres:
a) 25 miesięcy od dnia sprzedaży (data na dowodzie zakupu);
b) 25 miesięcy od dnia „Pierwszego Uruchomienia”, w przypadku wykonania instalacji urządzenia przez Instalatora Autoryzowanego lub Serwisanta Autoryzowanego firmy Vaillant, ale nie dłużej niż 30 miesięcy od dnia sprzedaży.
(potwierdzone odpowiednimi wpisami)
W każdym przypadku podstawowym warunkiem zachowania gwarancji jest wykonanie odpłatnego przeglądu urządzenia tzw. „Przeglądu Gwarancyjnego” w okresie pomiędzy 9 a 12 miesiącem eksploatacji urządzenia (liczone od daty „Pierwszego Uruchomienia”).

01-12-2003, 08:23
VPS
Mam kilka pytań bardzo mnie ostatnio nurtujących :-? .
1) Jaki jest wymagany minimalny przekrój kanału spalinowego dla kotła gazowego ok 24kW.
2) Czy kanał ten musi być oddalony od więźby tak jak kanały do pieców na paliwo stałe (mój dotyka więźby)?
3)Czy do każdego kotła można poprzez włożenie odpowiedniej rury do przewodu kominowego wykorzystać jeden kanał kominowy zarówno do zasysania powietrza i usuwania spalin, czy jest to możliwe tylko w kotłach z zamkniętą komorą spalania?

krzysztofh
01-12-2003, 13:17
Planuję zakup kotła ecoCompact
Komin do tego kotła jest wykonany z pustaków komina Schiedel Rondo18 (bez rury ceramicznej) z myślą o zastosowaniu rury fi80 z kwasówki.
Komin ma ok 9m wysokości. Jak powinno się zamontować tą rurę wraz z rozpórkami?
Zwracam uwagę na fakt konstrukcji pustaka Schiedla, który przy jednej krawędzi ma otwór o średnicy zależnej od rozmiaru pustaka, a dalej jest to przekrój kwadratowy.

VPS
01-12-2003, 17:29
VPS

1) Jaki jest wymagany minimalny przekrój kanału spalinowego dla kotła gazowego ok 24kW. ?
Zależy od konstrukcji kanału spalinowego, wysokości i ilości użytych kolan.
Ja osobiście stosuje "120" lub "130"


2) Czy kanał ten musi być oddalony od więźby tak jak kanały do pieców na paliwo stałe (mój dotyka więźby)?
Nie Wiem.


3)Czy do każdego kotła można poprzez włożenie odpowiedniej rury do przewodu kominowego wykorzystać jeden kanał kominowy zarówno do zasysania powietrza i usuwania spalin,?
Nie


czy jest to możliwe tylko w kotłach z zamkniętą komorą spalania?
Tak

VPS
01-12-2003, 17:41
Krzysztof

Dziś właśnie montowałem takie rozwiązanie.
Klient chciał mieć kocioł kondensacyjny lecz nie miał komina i wentylacji.
Komin wraz z wentylacja został dobudowany właśnie z bloczków Schidla.
Bloczek miał dwa kanały jeden ok 20x20 drugi chyba połowę mniejszy.
W ten większy został zamontowany wkład fi 80 z rozpórkami
O znalazłem:
http://www.kkp.com.pl/default.asp?kla=1&poz=5892&ob=3&nr=6498#3A6498

02-12-2003, 07:25
VPS
Dzięki :)

krzysztofh
02-12-2003, 13:33
OK, przypuszczałem, że nie będzie problemów, ale może coś uściślisz. Moje obawy biorą się z konstrukcji pustaków. Skoro część przekroju mają w postaci koła a pozostałą jako kwadrat, to jak się montuje taką rurę?
Jeżeli wkłada do komina od góry to zamocowane rozpórki na rurze co jakiś czas napotykają na zwężenie (różnica pomiędzy przekątna kwadratu i średnicą koła).
Chyba jasno opisałem.
Dzięki za wyjaśnienia

VPS
03-12-2003, 06:41
Krzysztof

Rozpórki są montowane poprzez skręcenie bezpośrednio pod kielichem.
Mają cztery sprężyste wąsy i są wykonane z nierdzewki.
Po zamontowaniu na rurę wygląda to nastepująco:
20 cm wąs (2 szt) + obejma fi 80 + 20 cm wąs (2 szt)
Tak więc można dopasować współosiowość rury spalinowej fi 80 do szachtu kominowego.

Emil
27-01-2004, 21:51
Witam,
Myslalem, ze do kotla z zamk. komora spalania nie potrzeba wentylacji, ale w muratorze 10/2003 znalazlem informcje, ze potrzebna jest niezalezna od rury zasycajacej powietrze wentylacja.
Chce zrezygnowac z komina w kotlowni, jak wobec tego mam poprowadzic wentylacje i czy moge tu uzyc nawiewnej z rekuperatora?
Emil