PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja kuchni



paul997
29-04-2009, 12:19
W projekcie mam w kuchni dwa otwory wentylacyjne przez strop i zakończone "grzybkami" na dachu. Czy mogę sobie wentylację uprościć nie wychodząc nad dach, tylko na skróty przez ścianę? I czy niezbędne są dwa otwory, czy wystarczy tylko wyciąg (połączony z okapem nad kuchenką)?
Kuchenka gazowa, w kuchni nie ma drzwi, kuchnia NIE jest otwarta na salon.

raffran
29-04-2009, 12:26
Jezeli jest okap (z wentylatorem) i kuchenka gazowa powinienes miec druga wolna kratke.

29-04-2009, 12:29
... Czy mogę sobie wentylację uprościć nie wychodząc nad dach, tylko na skróty przez ścianę? ...
jest jeszcze prostszy sposób - wystarczy wybić małą szybkę w oknie ...

pierwek
29-04-2009, 12:33
a jak okno nie ma małej szybki można w zastępstwie wybić dużą szybę?

paul997
29-04-2009, 12:46
Szkoda, że nie spytałem wcześniej. Po prostu bym nie kupował okna. I tak mam jedną dużą szybę.
OK, czyli co do ściany nie ma wątpliwości, potrzebuję tylko kratki nawiewnej i wyciągu za okapem. Otwory w ścianie na zewnątrz polecacie zakończyć czymś specjalnym, czy dać po prostu zwykłą kratkę?

29-04-2009, 13:02
jak juz otwór w scianie, to "zet" - ka

sSiwy12
29-04-2009, 13:02
Jezeli jest okap (z wentylatorem) i kuchenka gazowa powinienes miec druga wolna kratke.
Takie rozwiązanie nie jest zgodne ani z obowiązującymi przepisami, ani ze zdrowym rozsądkiem.

nurni
29-04-2009, 13:49
Takie rozwiązanie nie jest zgodne ani z obowiązującymi przepisami, ani ze zdrowym rozsądkiem.
To dlaczego kominiarze przy odbiorze domu wymagają w pomieszczeniu z końcówką gazową wentylacji grawitacyjnej? Bez takowej nie podpiszą odbioru.
Czyli jak masz kuchenkę gazową to jedna kratka będzie przynależna do kuchenki a druga do np. okapu.

paul997
29-04-2009, 14:49
Pisząc kuchenka gazowa miałem na myśli kuchenka połączona z małą butlą 11 kg. Nie będę miał gazu z sieci.
Tutaj http://www.instalacjebudowlane.pl/130-26-76.htm znalazłem taki przepis
"W budynkach o wysokości do 9 kondygnacji włącznie dopuszcza się doprowadzenie powietrza przez okna charakteryzujące się współczynnikiem infiltracji a wyższym niż 0,5 a nie większym niż 1,0 m3/(m*h*daPa2/3), pod warunkiem że okna wyposażone są w skrzydło uchylno - rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne."

Czyli w moim przypadku wystarczy, że mam okno uchylne :). Ode mnie tylko zależy, czy zamontuję na nim nawiewnik, czy np. doprowadzę powietrze spoza domu otworem w ścianie, czy zupełnie nic nie zrobię.

Nie znalazłem przepisów mówiących o odprowadzeniu powietrza z kuchni. Podrzucicie coś do poczytania?

EDIT:
W tym samym miejscu jest:
"Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi i kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego."

Z tego wniosek, że powietrze mam odprowadzić z kuchni i tyle. Kiedy, jak i gdzie - tego nie ma w przepisach.

raffran
29-04-2009, 15:28
Jezeli jest okap (z wentylatorem) i kuchenka gazowa powinienes miec druga wolna kratke.
Takie rozwiązanie nie jest zgodne ani z obowiązującymi przepisami, ani ze zdrowym rozsądkiem.

Napisalem tak poniewaz ten temat przerabialem pare miesiecy temu w mieszkaniu i ze spoldzielnia i z kominiarzem.
Opisalalem juz raz cala ta sytuacje wiec nie bede tego robil ponownie.