PDA

Zobacz pełną wersję : ZBIORNIK NA GAZ PROBAN.....Z JAKIEJ FIRMY???



28-11-2003, 18:47
ZDECYDOWAŁEM SIE NA PROPAN ZE ZBIORNIKA, NA GAZ ZIEMNY NIE MAM SZANS, Z JAKĄ FIRMĄ WARTO SIE WIĄZAĆ?
RYSIO

Jola_
22-12-2003, 12:02
Mam zbiornik 2.700 l na gaz pt. propan zainstalowny przez firmę GASPOL z płatnościami miesięcznymi. Nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądało finansowo, ale moje przerażenie sięgnęło zenitu gdy po jednej dobie ogrzewania + c.woda na liczniku (temp. na wyjściu 40 stopni) wyskoczyło 20 m3 zużycia gazu. W cenie promocyjnej 1 m3 gazu = 5,60 zł.
Jestem również przerażona serwisem Buderusa, który już ponad miesiąc temu miał wyregulować piec. I nic, nie pojawili się. Na dzisiaj znowu się ze mną umówili panowie serwisanci.
Boję się bać jak pomyślę o zimie i nadchodzących mrozach. Kominek nie wystarczy!

kodi_gdynia
22-12-2003, 13:36
Jola to najwyraźniej masz coś nie tak z piecem albo licznikiem. Dla porównania - ciepła woda z kotła + kuchenka gazowa - poszło jakieś 55m3 ale za 3 miesiące. Nie włączałem jeszcze CO bo jest wystarczająco ciepło od kominka.

Co do firm z jakimi się wiązać - wszystkie są tak samo drogie i maja praktycznie takie same zasady działalności. Jak podpisujesz umowę to wydajesz na sibie wyrok, ale wyjścia nie ma. Ja zdecydowałem się na gaspol - przydusiłem ich i dostałem najlepszą ofertę. Wniosek - porównaj oferty, poczekaj na promocje, ponegocjuj i podpisuj z tą co daje Ci najlepsze warunki.

Pozdrawiam

all
22-12-2003, 15:56
Ja wybrałem Progas - dali najlepsze warunki.
Ale coraz bardziej zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - różnica w jakości gazu. Słyszałem o różnych metodach "uzdatniania" (np. dodanie azotu - ponoć trudno go wykryć metodami domowymi).
Efekty - np. po pierwszym tankowaniu, butla przyjechała ze wskaniem licznika kilkanaście procent. Co tam było - nie wiem. Ale serwis od pieca (buderusa notabene), stwierdził że coś jest nie tak z tym gazem. poszło w powietrze (przez kotłownie) kilka metrów - jakaś 1 godzina spuszczania. Potem palił się już ok. Ponoć z gaspolem jest podobnie.

Może Shell lub BP (nie wiem jak ci dostawcy)? Może orlen i zbiornik wkopany w ziemię - propan-butan jest troche tańszy? Warto też prównać ceny gazu poza promocją oraz zapewnić sobie korzystne warunki rozwiązania umowy (np. nie wiązać się na 5 lat, a na krócej z możliwością wypowiedzenia na rozsądnych warunkach ). Takie zapisy poczyniłem w umowie i kto wie, mnoże trzeba będzie korzystać :-?

karol_a
27-12-2003, 21:54
Nie wiem jak w temacie uzdatniania,ale ze butla przyjechala z azotem to mozliwe,bo azot jest gazem obojetnym i w ten sposob chroni sie powierzchnie wewnatrz zbiornika przed korozyjnymi skutkami odzialywania powietrza(tlenu).To chyba tyle

jareg
04-01-2004, 19:34
ja też mam PROGAS i jestem zadowolony, żadnych problemów i najniższa cena gazu w sezonie, biorąc pod uwagę jakość

all
05-01-2004, 13:18
ja też mam PROGAS i jestem zadowolony, żadnych problemów i najniższa cena gazu w sezonie, biorąc pod uwagę jakość

A testowałeś inny gaz na swojej instalacji C.O.? To chyba dałoby (w miarę :wink: ) obiektywny test, przy dodatkowych uwarunkowaniach jak np. temp. powietrza na zewnątrz itp.

Co ciekawe, ponoć czysty propan tankowany przez Progas (?) przestał być u mnie "transmitowany" ze zbiornika, przy wskazaniu zegara na butli ok.10% przy temp ok. -3*C. Mniemam, że lekka domieszka czegoś jednak się znalazła.

Faktem jest, że gaz jest u nich tańszy, są elastyczni przy załatwianiu formalności, i dobrze się negocjuje ceny (choć po ostatniej fakturze, :x chyba sprawdzę...... ). Olbrzymy typu Shell, BP itp. w tych konkurencja przegrywają.

jareg
05-01-2004, 22:01
all- z tego co sie orientuje, to żeby w butli było dobre parowanie to musi być min. 30% gazu, po drugie nigdzie nie dostaniesz czystego propanu, polskie normy mówią, ze jest w nim około 10% innych gazów
pozdrawiam

all
06-01-2004, 10:31
all- z tego co sie orientuje, to żeby w butli było dobre parowanie to musi być min. 30% gazu, po drugie nigdzie nie dostaniesz czystego propanu, polskie normy mówią, ze jest w nim około 10% innych gazów
pozdrawiam

to by się zgadzało - 10% :wink:

Co do czystości proponau - sądzę, że ilość gazów obojętnych (lub pewnie też butanu) jest/będzie różna od sezonu - ubiegłej zimy, bardziej mroźnej, wskazanie zeszły u mnie na butli grubo poniżej 10%. Piec nie zatrzymał się.

No ale cóż - zima jest zimą, taki klimat i te sprawy .... trzeba płacić!

jareg
02-02-2004, 22:06
all, ile gazu zizyłeś ubiegłej zimy i w jakim domku?

all
13-02-2004, 09:21
all, ile gazu zizyłeś ubiegłej zimy i w jakim domku?

w ubiegłym roku ok. 3500l-3600l - ale:
- pierwszy sezon grzewczy
- mało dogrzewałem kominkiem
- nie miałem założonych głowic na grzejnikach

W tym roku po modernizacjach w instalacji:
- przeniosłem sterowanie piecem do innego pomieszczenia (wcześniej było w otwartej przestrezeni połączonej z pokojem z kominkiem)
- założyłem głowice (choć też nie od początku sezonu)
- bardziej eksploatuję kominek (niemal codziennie)
to na dzień dziejszy mam zużycie ok. 2100

Dom ma 167m2 pow. użytkowej (parter + poddasze).

Brakuje mi jeszcze podbitki i co gorsza, są nieszczelności w okolicach murłaty - więc dodatkowe straty ciepła. Myślę, że to powinno jeszcze poprawić sytuację, ale dopiero w przyszłym roku :( .

A u Ciebie, jak wygląda zużycie?

kropi
15-02-2004, 22:24
Jeśli gaz ma być do grzania chałupy to jeszcze to przemyśl. Kumpel grzał gazem tak ze 130-metrową chałupę i sezon zamykał kwotą 4500. Teraz przerzucił się na piec na drewno i w kwietniu (jeszcze grzał bo ma małego bajtla) dobił do 1200 - oczywiście licząc od początku sezonu.

Fajne wydają się też te piece na pelety, zwłaszcza te łądowane raz na tydzień - do tego jakieś zabezpieczenie w postaci np. elektryki...

jabandushi
16-02-2004, 08:11
Ja wybrałam firmę Dragongaz, bo kiedy przeglądaliśmy umowy ok 3lata
temu to był jedyny dostawca, który nie wymagał własciwie oddania się w niewolę. We wszystkich firmach trzeba było brać rocznie określoną ilość gazu a jeżeli się tego nie zużyło to i tak trzeba było za to zapłacić. Poza tym ja jestem w tej sytuacji ,że teoretycznie za mniej więcej rok będę miała gaz ziemny a umowa z innymi firmami zobowiązywała mnie do korzystania z ich gazu przez okres np trzech lat, więc gdyby podłączono mi gaz wcześniej to musiałabym płacić do końca umowy roczne frycowe.
Jolka nie ma możliwości, żebyś przez dobę zużyła 20m sześ gazu bo piec nie ma takiego przerobu. Natomiast możesz mieć piec żle wyregulowany i wtedy przepały są relatywnie większe/też tak miałam/.
Ale co do 20 m to kodi ma rację sprawdż liczniki

Jola_
16-02-2004, 09:32
Oczywiście sprawdziłam i okazało się, że panowie sprzedali mam piec na gaz ziemny a nie na propan. Nie będę opisywała mojej drogi przez mękę ale finalnie wymienili mi sporo elementów tego pieca. Teraz jest, moim zdaniem, w granicach normalności tzn. porównywalnie z innymi.

Natomiast nie rozumiem innej sprawy.
Sprzedawca gazu z butli czyli GASPOL reklamując produkt podaje cenę za litr, która to wynosi np. 1,60 zł.
Rozliczenie czyli zapłata jest za 1 m3, którego cena wynosi 5,60 zł.
W 1 litrze mieszczą się ok. 3 m3 gazu. O tym się oczywiście nie mówi nieświadomemu nabywcy. O tym dowiadujesz się otrzymując fakturę do zapłaty.

Czy inne firmy stosują podobne praktyki?

all
16-02-2004, 13:12
Oczywiście sprawdziłam i okazało się, że panowie sprzedali mam piec na gaz ziemny a nie na propan. Nie będę opisywała mojej drogi przez mękę ale finalnie wymienili mi sporo elementów tego pieca. Teraz jest, moim zdaniem, w granicach normalności tzn. porównywalnie z innymi.

Natomiast nie rozumiem innej sprawy.
Sprzedawca gazu z butli czyli GASPOL reklamując produkt podaje cenę za litr, która to wynosi np. 1,60 zł.
Rozliczenie czyli zapłata jest za 1 m3, którego cena wynosi 5,60 zł.
W 1 litrze mieszczą się ok. 3 m3 gazu. O tym się oczywiście nie mówi nieświadomemu nabywcy. O tym dowiadujesz się otrzymując fakturę do zapłaty.

Czy inne firmy stosują podobne praktyki?

Raczej odwrotnie - w 1m3 to około 4l gazu (takie przeliczniki znalazłem gdzieś). Wiec GASPOL pewnie kantuje co do kaloryczności.....

all
16-02-2004, 13:16
Jeśli gaz ma być do grzania chałupy to jeszcze to przemyśl. Kumpel grzał gazem tak ze 130-metrową chałupę i sezon zamykał kwotą 4500. Teraz przerzucił się na piec na drewno i w kwietniu (jeszcze grzał bo ma małego bajtla) dobił do 1200 - oczywiście licząc od początku sezonu.

Fajne wydają się też te piece na pelety, zwłaszcza te łądowane raz na tydzień - do tego jakieś zabezpieczenie w postaci np. elektryki...

No tak, ale jak nie masz w perspektywie gazu ziemnego. A ja mam [nadzieję] :D

BTW 4500PLN na 130m2 - strasznie dużo!?!? :o

Jola_
17-02-2004, 14:06
All, sama nie wiem o co chodzi z tymi przelicznikami. Widzę, że niewiele osób ma doświadczenie z "butlami". Poczyniłam próby uzyskania wiedzy w innych firmach ale tam też siedzą panienki, które nie mają bladego pojęcia o co pytasz ani o czym mówią!

all
18-02-2004, 09:33
All, sama nie wiem o co chodzi z tymi przelicznikami. Widzę, że niewiele osób ma doświadczenie z "butlami". Poczyniłam próby uzyskania wiedzy w innych firmach ale tam też siedzą panienki, które nie mają bladego pojęcia o co pytasz ani o czym mówią!

Można poczytać o przelicznikach np. pod adresem:
http://www.e-petrol.pl/index.php/lpg/energialpg.html

lub google i szukanko :D

pozdrowienia,
all

PS. jedno moge powiedzieć - jest min. 2 - 2.5 x drożej niż na ziemnym :(

Maluszek
18-02-2004, 09:42
Ja mam propan od GASPOLU - rozliczamy się za gaz co miesiąc. Płacimy za 1m3 ponad 5 zł (brutto). 1m3 to jakieś 4 l gazu - tak nam powiedziano w Gaspolu przed podpisaniem umowy i tego się trzymają. Od listopada zeszłego roku do wczoraj zużyliśmy 360 m3 (tj. 1440 litrów) gazu ogrzewając ok. 200 m2 domu. Jak na razie za gaz zapłaciliśmy ok 1800 zł. Ogrzewamy też kominkiem. Najwięcej gazu poszło w styczniu ponad 120 m3. Kilka dni temu Gaspol przyjechał zatankować zbiornik 2700 l (podziemny). Kocioł mam kondensacyjny.

Jola_
18-02-2004, 09:54
All, dzięki za ifnormację ale chyba niezbyt jasno sprecyzowałam sprawę, która mnie gnębi?
GASPOL tankuje mi propan w litrach i rozliczam się za zużyty gaz miesięcznie. Ale już nie za zużyte litry czyli 1,60 zł a za zużyte wg licznika m3 rozprężonego gazu, czyli 5,60 zł.

Inne firmy sprzedając gaz pobierają opłaty przy tankowaniu.
Moje pytanie: ile kosztuje, praktycznie, zatankowanie butli 2.700 l ?
Czy płaci się za zatankowanie litry, czy też przeliczają je na m3?

Nie wiem czy już jasno wyraziłam swoje wątpliwości co do uczciwości GASPOLU?

all
18-02-2004, 09:57
Ja mam propan od GASPOLU - rozliczamy się za gaz co miesiąc. Płacimy za 1m3 ponad 5 zł (brutto). 1m3 to jakieś 4 l gazu - tak nam powiedziano w Gaspolu przed podpisaniem umowy i tego się trzymają. Od listopada zeszłego roku do wczoraj zużyliśmy 360 m3 (tj. 1440 litrów) gazu ogrzewając ok. 200 m2 domu. Jak na razie za gaz zapłaciliśmy ok 1800 zł. Ogrzewamy też kominkiem. Najwięcej gazu poszło w styczniu ponad 120 m3. Kilka dni temu Gaspol przyjechał zatankować zbiornik 2700 l (podziemny). Kocioł mam kondensacyjny.


A jak mocno grzejesz kominkiem - wieczorami, czy starasz się podtrzymać non-stop?

Jola_
18-02-2004, 09:59
Maluszek, coś nie tak! Albo Ciebie oszukują albo mnie?
Mnie w GASPOLU powiedziano, że 1 litr gazu = jakieś 2,7 m3, no może troszkę jeszcze!

Maluszek
18-02-2004, 10:04
all - normalnie kominek pali się non stop :D natomiast ostatnio prawie wcale - bo na zewnątrz jest dosyć ciepło - raz w ciągu dnia i jak robi się troszkę chłodniej to na noc. W domu temperatura to 21 - 22 stopnie. Piec jak na razie teraz podgrzewa tylko wodę :D A dom mam z Ytonga jednowarstwowy :D

Jola - mój kolega bierze też propan od Gaspolu tyle, że on przy tankowaniu od razu płaci. Tankują w litrach a płaci w m3. Na stronie Gaspolu podany jest cennik gazu. A tak naprawdę to nie tankują całych 2700 litrów bo tyle nie można. U nas ostatnio zatankowali 1500 litrów bo coś tam jeszcze zostało.

Maluszek
18-02-2004, 10:07
Jolu na pewno powiedzieli nam że 1 m3 to ok. 4 litry. Mam to nawet napisane na ich ulotce promocyjnej jak wyliczali nam jaki to jest przelicznik. A podobno przy natychmiastowej zapłacie za tankowanie gazu płaci się o 10 groszy mniej niż my przy rozliczeniu miesięcznym :(

Jola_
18-02-2004, 10:10
Maluszku znam ceny GASPOLU bo płacę. Boli mnie nieuczciwość tej firmy a najbardziej to, że dałam się nabrać. Dlatego zadałam pytanie czy ktoś kupuje gaz innej firmy niż GASPOL i czy płaci za litry, czy za m3?

Jola_
18-02-2004, 10:17
Jeszcze jedno. Przedstawiciel GASPOL'u przy podpisywaniu umowy mówił, że 300 litrów mamy gratis. Dzwoniłam aby się dowiedzieć co z gratisem?
Oczywiście nikt nic nie wie! Pierwsze słyszą!

Złodziejska firma!!!

Może jednak doprowadzą nam gaz ziemny szybciej niż się o tym mówi?
Tego bym sobie życzyła - na dzień dzisiejszy oczywiście.

Maluszek
18-02-2004, 10:17
Jolu ja napisałam tylko jak to jest w naszym przypadku i też boleję nad cenami gazu :( Bo zdarza mi się płacić miesięcznie ok 700 zł :(

Maluszek
18-02-2004, 10:23
U nas gratisowo przez pół roku nie płacimy opłat dzierżawnych za zbiornk i tyle. Nic o gazie nam nie mówli.
Faktycznie jeżeli tak jest - to bardzo nie ładnie się zachowują :cry:

Jola_
18-02-2004, 10:34
Dzierżawę zbiornika też mieliśmy do końca roku gratis. I tego faktycznie zostało dotrzymane. Pierwszą opłatę dzierżawną zapłaciłam za styczeń.

all
18-02-2004, 10:43
A powiedzcie, bo dla mnie to swego rodzaju astronomia - kupować litry a płacić za metry, czy na cysternach, które przywożą gaz, nie ma liczników podających wartość w litrach? Wtedy można porównać jak to się ma - co wskaże licznika, co poda na fakturze GASPOL i co wychodzi po podzieleniu wartośći.

Jola_
18-02-2004, 11:33
All, na cysternie jest licznik litrowy, natomiast gaz w postaci płynnej przy poborze rozpręża się i przechodząc przez licznik zużycia daje nam m3.
Płacimy za m3 a nie za litry.
To jest to wielkie oszutwo, z którym nie mogę się pogodzić. Czuję się z tym bardzo źle, że robią ze mnie idiotkę a ja za to jeszcze płacę!

all
18-02-2004, 11:44
All, na cysternie jest licznik litrowy, natomiast gaz w postaci płynnej przy poborze rozpręża się i przechodząc przez licznik zużycia daje nam m3.
Płacimy za m3 a nie za litry.
To jest to wielkie oszutwo, z którym nie mogę się pogodzić. Czuję się z tym bardzo źle, że robią ze mnie idiotkę a ja za to jeszcze płacę!

To jest jasne (od strony technicznej). Tylko zastanwiam się co Ci wychodzi jak podzielisz zatankowane litry przez zużyte metry sześcienne (przy tankowaniu do pełna oczywiście). Powinno wyjść 4l - według przeliczników oficjalnych. A wychodzi?

Tak na marginesie - sądzę, że nieczemu dobremu to nie słuzy (to się ostatnio zwykło nazywać mataczeniem). Chyba wolę już PROGAS ;-(

Jola_
18-02-2004, 12:21
To jest mataczenie! Nie inaczej.
Czy masz już założony gaz z PROGAZU? Czy już zużywałeś go na cele grzewczo-gastronomiczne?

Jola_
18-02-2004, 12:25
.... a wychodzi, że w 1 litrze są ok. 3 m3 gazu!!!!! Tak mi wyjaśnił pan w GASPOLU!

all
18-02-2004, 15:46
To jest mataczenie! Nie inaczej.
Czy masz już założony gaz z PROGAZU? Czy już zużywałeś go na cele grzewczo-gastronomiczne?

Raczej grzewcze (uzywam płyty ceramicznej) ;-) - mam od ubigłego roku.
Nie wiem jak jest z jakością (jedynie co mogę powiedzieć, że przed świętami przestał parować przy wskazaniu zegara na butli 10%, co moim zdaniem podważa jakość), ale co do umowy to jestem zadowolony. Na 3 lata lojalka i rozliczanie za litry. Nie ma też jakichś klauzul, że zatankuję za min. ileś_tam_litrów.

all
18-02-2004, 15:55
.... a wychodzi, że w 1 litrze są ok. 3 m3 gazu!!!!! Tak mi wyjaśnił pan w GASPOLU!

ooooops...

Jola_
20-02-2004, 15:59
Ubolewam nad uśpieniem mojego instynktu samozachowawczego. Gdzie była moja czujność ważki jak podpisywałam umowę z tymi draniami?

1950
30-04-2004, 21:30
jeżeli chodzi o przeliczanie to: 1l. propanu to 0,52 kg, 1 m3 to 3,7 l. i 1 l. to 0,27 m3 propanu. w Orlenie proponują propan-butan która to mieszanka nie jest dopuszczona przez wszystkich producentów do stosowania jako paliwo do kotłów gazowych, można stracić gwarancję a kuszą ceną niższą o około 20% od propanu, w Gaspolu można załatwić sobie opłatę jednorazową, wpłaca się raz do końca życia i nic cię nie obchodzi, załatwiają nawet wymianę zbiornika w swoim zakresie, tak jak u innych dzierżawiąc zbiornik nie obchodzi cię ani UDT ani konserwacja ale u innych płacisz co miesiąc dzierżawę, o ile wiem mają także możliwość kontroli stanu napełnienia przez urządzenia telemetryczne i zastosowanie licznika zużytego gazu co powoduje że płacisz co miesiąc za zużyty gaz, a nie za całą zatankowaną ilośc gazu. poza tym z każdym przedstawicielem handlowym trzeba się targować i gnieść ich bardzo mocno. pozdrawiam walcz z nimi.

WITEK P.
01-05-2004, 09:34
Tylko nie Shell

sroka
09-07-2004, 15:16
Jola_ :

Właśnie wybieram dostawcę gazu i przestudiowałem różne oferty, w tym ofertę Gaspolu na rozliczanie telemetryczne.
Moim zdaniem nie zrobili z Ciebie idiotki i nie przepłacasz jakoś tak atronomicznie.
1 m3 gazu bierze się z 3,87l gazu (nie zaokrąglajcie tego ani do 3 ani do 4 bo to daje za duży błąd względny). Mi proponowali cenę 5,87zł/m3 czyli 5,87/3,87=1,51 brutto za litr propanu. To jest normalna cena za propan (tak mi się wydaje).
Jeśli płacisz więcej, to za to, że nie płacisz za gaz z góry (przy taknowaniu), tylko z opóźnieniem, po zużyciu. Gaspol dostaje z opóźnieniem pieniądze, a to we wszystkich firmach kosztuje. No i jeszcze całe te telemetryczne bajery kosztują.

A nie możesz zrezygnować z telemetrii i rozliczać się za litry? Mi przedstawiciel Gaspolu coś takiego wspominał ale mogę się mylić.

Ja jestem ciekaw, czy sprawdzałaś, ile Ci tankują do zbiornika? Mogłaś to albo sprawdzać na ich cysternie, albo odczytywać zapełnienie zbiornika (ale to jest dużo mniej dokładne) przed i po napełnieniu.

Aha, jeszcze jedno: to, że płacisz kilka stów miesięcznie w zimie to oczywiści boli, ale płacić raz na rok +-2500zł (pełne tankowanie + dzierżawa) też boli :(. Pociesz się, że w lecie będziesz płaciła mało.

Trzymaj się, Rafał

adso
09-07-2004, 19:23
witam,

napiszcie kto wg Was ma na tą chwilę najatrakcyiejsza ofertę na poztawienie butli...

NOTO
16-07-2004, 09:36
[quote="kodi_gdynia"]Ja zdecydowałem się na gaspol - przydusiłem ich i dostałem najlepszą ofertę. Wniosek - porównaj oferty, poczekaj na promocje, ponegocjuj i podpisuj z tą co daje Ci najlepsze warunki.
/quote]
Możesz przedstawić warunki jakie wynegocjowałeś ?

1950
23-07-2004, 20:30
1 litr propanu to 0,52 kg
1kg to 1,92 litra
1 litr to 0,254 m3
1 kg to 46 mJ czyli 12,78 kWh
1 litr to 23,96 mJ czyli 6,66 kWh wartości opałowej