PDA

Zobacz pełną wersję : Sposób wymurowania łuku



Smakor
29-04-2009, 14:49
W naszym projekcie jest taki fajny łuk. Łuk idzie od piwnicy jako ściana zewnętrzna i kończy się tarasikiem nad piwnicą.
Oglądając projekt w ogóle nie zastanawiałem się jak on będzie wykonany. W projekcie mamy ściankę fundamentową 3W (24 cm + 7 styro + 12 cm docisk i podstawa dla klinkierowego cokolika, plus ocz. hydroizolacje itp.).
Jednak podczas rozmowy z jedną z ekip Pan zadał pytanie: a jak zrobimy ten łuk? Trochę mnie to zmroziło. Majster szybko wpadł na pomysł murowania np z porothermu 30 cm lub 25, a powstałe (duże) dziury od zewnątrz wypełni się pianką (??). Od razu pomysł wydał mi się słabiutki...
Wbiłem więc w domu do Corela i zrobiłem symulację. Wyszło mi z niej to co na poniższym obrazku. Pierwsze to ten pustak (30 cm) a potem 2x cegła pełna układana na 2 sposoby. Zastanawiam sie jednak co z koncepcją 3W w tym przypadku?
Ma ktoś dobry pomysł JAK TO ZROBIĆ? Jak wymurować taki murek i to w postaci grubszej i cieńszej ścianki. No i jak potem wymurować klinkierowy cokolik na tym. Dzięki za wszelkie sugestie.
http://img412.imageshack.us/img412/1548/luczek.jpg

AgnieszkaS
30-04-2009, 10:50
Moi murarze nie mieli problemu z łukami - zdjęcia są w Nowy dziennik - dom w prymulkach 4 - autor AgnieszkaS zapraszam do obejrzenia

Smakor
30-04-2009, 11:26
No widzę, że ładnie im wyszło, przynajmniej na fotkach z daleka. U mnie jest ten problem, że łuk jest "leżący", w dodatku jest ścianą nośną (fundamentową) i jeszcze potem kawałek ściany do posadzki tarasiku. No i jeszcze jakby tego było mało z zewnątrz cokolik klinkierowy na cieńkiej ściane...
Wydaje mi się, że koncepcja ułożenia cegieł - środkowa - czyli dłuższym bokiem na zewnątrz jest najrozsądniejsza bo potem tak samo trzeba zrobić cokolik aby na łuku był spójny z tym na prostych ścianach.
Inaczej się chyba nie da. Ewentualnie wewnętrzną ściankę, grubszą można wymurować inaczej bo ona pełni rolę tylko nośną więc układ ciegieł obojętny w sumie. Tylko dodatkowy problem jest taki, że na tym będzie ocieplenie i izolacje przeciwwilgociowe piwnicy.

Czy w ogóle dałoby się taką ściankę łukowatą zaszalować i wylać? Musiałoby być to zrobione z wąskich płyt szalunkowych ustawionych pionowo, ale nie wiem czy są systemy szalunków do łuków... Ehh zachciało się nam atrakcji.