PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga budowlana



06-10-2001, 09:46
Buduję dom jednorodzinny bez garażu. Czy koszt budowy garażu mogę odliczyć od podatku? Jeśli ktoś buduje dom z garażem to odlicza sobie wszystkie wydatki a nie tylko te na cele mieszkalne. Dlaczego ludzie budujący wolnostojące garaże w drugim etapie budowy mają być poszkodowani? Można to tłumaczyć wolnością wyboru, można wybrać projekt z garażem, ale przecież niektóre działki budowlane są tak wąskie, że z trudem mieści się dom a gdzie jeszcze garaż.

Agnicha1704
08-10-2001, 13:53
Według obowiązujących przepisów można odliczyć jedynie te wydatki, które poniosło się na budowę domu mieszkalnego - garaż nim nie jest i niestety gdy buduje się go osobno to wydatków nie można odliczyć. Choć z drugiej strony - kto udowodni, że zakupiony materiał jest na garaż a nie na dom? Przecież na fakturze tego nie piszą. Pozostawiam temat do przemyśleń. A prawodawstwo - no cóż nigdy nie jest doskonałe
Pozdrowienia
Agnieszka

17-10-2001, 17:51
Dzięki za podpowiedź. Tak właśnie miałem zamiar zrobić a Twoja pomoc utwierdziła mnie w tym jedynie słusznym rozwiązaniu. Myślałem o bardziej "cywilizowanym" sposobie ale jak widzę z naszym prawem trzeba kombinować bo inaczej ponosi się same straty.

Agnicha1704
18-10-2001, 13:10
Niestety, nasze państwo budowaniu nie pomaga, ale na szczęście zawsze istnieje jakiś sposób obejścia przepisów, który ewidentnym łamaniem prawa nie jest.
Powodzenia
Agnicha

Frankai
19-09-2002, 18:09
W takim wypadku nie wolno tylko się zagalopować i odliczyć ... "bramy garażowej", bo niewiele takich umieszcza się w domu :wink: Z drugiej strony - kto miał kontrolę z US na budowie lub US oglądał projekt (czy garaż osobno czy nie) :???: No chyba, że Życzliwi pomogą.

sanipro
17-10-2002, 12:07
Natknąłem się na artykuł Marcina Musiała.Myślę, że Was zainteresuje:

NSA uznał, że znajdujący się w piwnicy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej budynku. W związku z tym pomieszczenie to obejmuje ulga w podatku od spadków i darowizn.

Tym samym sąd przyznał rację Marcie C., od której fiskus żądał zbyt wysokiego podatku z tytułu otrzymania domu.

Marta C. dostała od rodziców nieruchomość o powierzchni 500 m kw. wraz z domem jednorodzinnym o pow. 83 m kw. Skorzystała z ulgi przewidzianej w ustawie o podatku od spadków i darowizn określonej w art. 16 tej ustawy. Mówi on m.in., że do podstawy opodatkowania nie wlicza się "wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m kw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu".

Notariusz pobrał podatek od darowizny w wysokości ok. 3,5 tys. zł, ale pruszkowski urząd skarbowy stwierdził, że Marta C. powinna zapłacić o prawie 2 tys. zł więcej.

Zdaniem fiskusa kobieta włączyła do zwolnionej z podatku powierzchni użytkowej także garaż, który znajduje się w piwnicy. Tymczasem zgodnie z ustawą za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów. Zdaniem US znajdującego się w podziemiu garażu nie można również zaliczyć do powierzchni mieszkalnej, w związku z tym należy go włączyć do podstawy opodatkowania.

Marta C. odwołała się od decyzji urzędu skarbowego do izby skarbowej, ale ta uznała za słuszne ustalenia organu pierwszej instancji. Kobieta pozostało więc jedynie skierować skargę do NSA.

Sąd musiał odpowiedzieć na pytanie, czy garaż można wliczyć do powierzchni objętej ulgą, czy też nie. NSA orzekł na korzyść Marty C. i uchylił zaskarżoną decyzję.

Zdaniem sądu fiskus, odmawiając prawa do ulgi od garażu, naruszył art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Według NSA garaż nie jest piwnicą (ustawa zresztą nie definiuje, co nią jest) i należy go zaliczyć do powierzchni użytkowej.

Sąd przypomniał też, że ponieważ darczyńcami były dwie osoby (oboje rodziców), to w tym przypadku kobieta mogła odliczyć nie 110 m kw., ale 220 m kw.

Sprawa ma sygnaturę III SA 964/00