PDA

Zobacz pełną wersję : Jak połączyć ścianki działowe murowane z dachem - pomocy



Foczki
30-04-2009, 11:18
Witajcie,

Wymurowałem w zeszłym roku ścianki działowe na dole, wyszło OK.
Teraz zabieram się za górę i widzę mały problem.

Mianowicie ścianki nie mają się czego trzymać bo mam dach dwuspadowy, a ścianka ma iść równolegle do ściany szczytowej.
o tak:



*
* *
* *
* *
* *
* * * * * * *


Ściankę stawiam na stropie na zaprawę,
potem na wysokość ścianki kolankowej (niewielka) przewiązuję prętami do niej i to jest jedyne miejsce gdzie ściana będzie się czegoś trzymać.

Jak mam zakończyć ściankę przy krokwiach? Jak to wzmocnić żeby mogło jednocześnie jeszcze pracować, w końcu drewno będzie się odkształcać a ścianka nie.

Ścianka działowa z B-K 12 cm.

pawlok
30-04-2009, 18:04
Witajcie,

Wymurowałem w zeszłym roku ścianki działowe na dole, wyszło OK.
Teraz zabieram się za górę i widzę mały problem.

Jak mam zakończyć ściankę przy krokwiach? Jak to wzmocnić żeby mogło jednocześnie jeszcze pracować, w końcu drewno będzie się odkształcać a ścianka nie.


Ja mam zrobione działówki z porotonu robena 11 cm .
Stoją same z siebie pewnie i sztywnie bez dodatkowego zbrojenia warstwa po warstwie na stropie - jedynie pióro wpust zadziałało.
Pomiędzy krokwiami i jętkami a górą działówek jest przerwa ok 5 cm - by wieźba pracując nie oddziaływała na ścianki i by było miejsce na ocieplenie.
Tak z ciekawości mając ściany szczytowe masz je dociągnięte do deskowania/mebrany czy tez była przerwa którą wypełniono izolacja termiczną?
pozdrawiam
Pawlok

Bazhyl
30-04-2009, 18:49
Moim zdaniem ścianki nie powinny się w żadnym punkcie łączyć z konstrukcją dachu, dodatkowo oczywiście musi być zachowana odpowiednia odległość aby można było położyć izolację termiczną. Można również murować pod ociepleniu.

Foczki
02-05-2009, 07:57
Witajcie,

Ja myślałem o takim połączeniu które może pracować w kierunku góra dół, natomiast nie pozwoli na przewalenie ścianki.
Jak na schemacie:



*** ****
* && *
* && *
* && *
&&
&&

* - kątownik przykręcony do konstrukcji dachu
& - ścianka działowa

Nie wiem czy to jest zgodne ze sztuka budowlaną, co sądzicie?

Pawlok, szczerze nie wiem, muszę zobaczyć jak się szczytówki kończą to odpiszę.

pawlok
02-05-2009, 21:04
Witajcie,
Ja myślałem o takim połączeniu które może pracować w kierunku góra dół, natomiast nie pozwoli na przewalenie ścianki.


Szczerze mówiąc nei rozumiem skąd ta obawa przed przewaleniem ścianki- przecież jak pustaki związą sie ze sobą zaprawą to będzie to miało ładną masę własną.
Pawlok

Foczki
02-05-2009, 21:30
no może i samo się nie przewali, ale jak ktoś przypadkiem wleci na ścianę to nigdy nie wiadomo :)

zwyczajnie pytam bo pierwszy raz muruję ścianki :)

acha, i patrzyłem dziś na wykończenie szczytówek, mam dociągnięte do membrany na styk.

FlashBack
02-05-2009, 22:06
hmm ciekawy pomysl na laczenie scian z dachem. pytanie tylko co na to wiezba?

Andrzej Wilhelmi
03-05-2009, 10:36
Dobre pytanie :D :wink: .
Problem jest inny skoro muruje pierwszy raz gdzie pewność. że zrobi to dobrze?! Dobrze jednak, że pyta bo gdyby te ścianki połączył z więźba to raczej pewne żeby popękały co nie znaczy żeby się przewróciły. Pozdrawiam.

edde
03-05-2009, 11:48
no może i samo się nie przewali, ale jak ktoś przypadkiem wleci na ścianę to nigdy nie wiadomo :)

zwyczajnie pytam bo pierwszy raz muruję ścianki :)

acha, i patrzyłem dziś na wykończenie szczytówek, mam dociągnięte do membrany na styk.

też chyba nie za dobrze, lepiej by było jakby pomiędzy jakieś 10cm przerwy na izolację termiczną było, znajomy niedawno tez wycinał piłą szablastą :(

DOMY8
03-05-2009, 11:58
Witam Scianki dzialowe na poddaszu beda obudowane sufitem z gk

Foczki
03-05-2009, 21:39
no może i samo się nie przewali, ale jak ktoś przypadkiem wleci na ścianę to nigdy nie wiadomo :)

zwyczajnie pytam bo pierwszy raz muruję ścianki :)

acha, i patrzyłem dziś na wykończenie szczytówek, mam dociągnięte do membrany na styk.

też chyba nie za dobrze, lepiej by było jakby pomiędzy jakieś 10cm przerwy na izolację termiczną było, znajomy niedawno tez wycinał piłą szablastą :(
piła nic nie wytnę bo mam tam 20x24 cm betonowy wieniec. Niestety ale mostek cieplny musi pozostać, nic nie poradzę. Obuduję go tylko z lewej i z prawej wełną, a ścianę w pomieszczeniu odsunę na GK tak aby wcisnąć jeszcze chociaż 5 cm wełny w pobliżu tego mostka. No chyba że ktoś coś poradzi.

Ścianki urosły do 3 warstw BK, a jednoznacznej odpowiedzi brak.
Dochodzę do wniosku że zwyczajnie zostawić "w powietrzu" i z niczym nie łączyć a konstrukcję będzie trzymać te 3 warstwy które są związane ze ścianką kolankową. Na górze zostaną usztywnione zabudową z GK i to powinno wystarczyć.

pawlok
04-05-2009, 21:54
Ścianki urosły do 3 warstw BK, a jednoznacznej odpowiedzi brak.
Dochodzę do wniosku że zwyczajnie zostawić "w powietrzu" i z niczym nie łączyć a konstrukcję będzie trzymać te 3 warstwy które są związane ze ścianką kolankową. Na górze zostaną usztywnione zabudową z GK i to powinno wystarczyć.


Dokładnie nie widzę jagiegokolwiek powodu który spowodował by przewalenie ściany związanej zaprawą.
A co do zamknięcia izolacji to się pytałem bo w ubiegłym tygodniu kułem poroton by wsadzić choć 5 cm styropianu - była to jedyna kucha moich miśków budowlanych ale także moja i KB - totalnie się nie zrozumieliśmy przy omawianiu jak zakonczyc ściany szczytowe…
pozdrawiam
Pawlok

Foczki
05-05-2009, 08:12
u nas nikt nie zwrócił uwagi, gdybys nie napisał to żyłbym w niewiedzy do momentu układania wełny.

Teraz to mam po ptokach. Ścigać chyba budowlańców nie będę, wszystko odebrane i zapłacone w zeszłym roku...

Dorobię jak pisałem od wewnątrz na odcinku 30 cm po skosie płytę GK z wełną, na razie taka opcja mi pasuje.

Tomek_W
05-05-2009, 20:29
Witam.
Proponuję obłożyć cały skos płytą GK (oczywiście wcześniej paroizolacja etc).
Następnie murować ścianki działowe zachowując odstęp (do skosu) rzędu 3 cm a następnie w tę szczelinę wtrysnąć piankę montażową (koniecznie niskoprężną).
Po wyschnięciu nadmiar obcinamy i obrabiamy.
Pozdrawiam
Tomek