PDA

Zobacz pełną wersję : okna ze szprosami czy bez?



8Magda8
02-05-2009, 22:28
Witam,

to mój debiut na forum więc mam nadzieję, że się nie wygłupię moim pytaniem.
Czy okna ze szprosami zabierają dużo światła czy nie? W projekcie mamy przewidziane szprosy i komponują się cudnie ale obawiam się czy pomieszczenia nie będą zbyt ciemne?
Doradźcie proszę !

Perłóweczka
02-05-2009, 22:32
witam :P ja mam okna ze szprosami i naprawde nie zabierają światła. a efekt jest piekny. :P

Mymyk_KSK
03-05-2009, 10:17
zalezy od projektu. Jesli takie okna pasują i dobrze komponują się z całością, to nie rezygnuj z nich. Na pewno zmniejszona przez szprosy ilość światła zostanie zrównoważona efektem jaki zrobi całość :P

pattaya
04-05-2009, 22:39
Pamiętaj,że szprosy determinują Ci wystrój całego wnętrza domu

Emilka26
05-05-2009, 10:38
Ja mam szprosy, dzięki nim dom jest bardziej przyjazny...szczególnie w dużych oknach, po prostu jest to okno a nie witryna sklepowa :wink: Jednak są szprosy...i szprosy, ja mam wew. szyby dość cienkie, ale gdy w planie masz gęsto ułożone, grube i na zew szyby - może być efekt przytłaczający.

pozdrawiam

monikaa13
05-05-2009, 14:00
Jeżeli pasują i ci się podobają to kup takie okna i już. Na pewno nie zabiorą aż tyl eświatła, by z nich rezygnować z tego powodu.
Mnie się nie podobają i ja w oknach nie będę mieć szprosów.

arktyk
05-05-2009, 14:40
Ja mam bez szprosów. Ale decyzja o ew. szprosach winna być podparta analizą architektoniczną, gdyż zastosowanie ich w prostych budynkach może dać nieciekwawy wizualnie efekt.

Pozdrawiam,

raffran
05-05-2009, 16:49
Szprosy pasuja nie do wszystkich projektow,aranzacji.....
Jezeli tobie pasuje i ci sie podoba to nie masz co sie zastanawaiac nad tym czy zaciemniaja one pomiszczenie. Wedlug mnie nie zaciemniaja,a mamy szprosy zewnetrzne duze bo ok.2cm. Nie wyobrazam sobie teraz naszych okien bez nich.

Helios
21-05-2009, 06:59
Mój obecny dom (choć nie do końca, bo już sprzedany) - okna ze szprosami, bardzo mi się przed 10 laty podobały. Obecnie - bez, dom wydaje się bardziej elegancki :) :) :)
Wniosek: rób zawsze to co się Tobie podoba, nie ulegaj modzie, trendom, itp :roll: :roll: :roll:
To Twój dom, Tobie się ma podobać!!!! Nie ma nic gorszego, jak patrzenie na coś we własnym domu, co się nie bardzo podoba :evil:
Kiedyś, po tygodniu użytkowania, zdecydowałam się na zerwanie super modnej i super drogiej tapety z klatki schodowej wysokiej na trzy kondygnacje:( :( :(
Została pomalowana na mój ulubiony kolor i było już o key :lol: :lol: :lol:

8Magda8
21-05-2009, 08:17
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Okna ze szprosami zawsze mi się podobały ale przy budowie swojego wymarzonego domku wolę się upewnić czy nie będę przypadkiem żałować.

W projekcie mamy takie właśnie okna więc jeśli zdaniem tych co je mają, szprosy nie zabierają światła a determinują jedynie wnętrze - dla mnie ok.

Pozdrawiam wszystkich budowniczych :D

Krzychos
24-05-2009, 22:29
Jeżeli mają to być szprosy złote, plastykowe do nowoczesnego domu to zdecydowanie NIE.
Zresztą każde szprosy naklejane na szybę dają słaby efekt.
Jeżeli rozważasz zastosowanie szprosów, to zwróć uwagę nie tylko jak one będą prezentować się od zewnątrz, ale głównie od środka domu.

vilemo
25-05-2009, 19:21
mam okna drwniane z drwnianymi szprosami naklejanymi na szybe.

Wygladaja moim zdaniem pieknie ;)

dorothy
26-05-2009, 11:31
U nas w projekcie też były szprosy ale zdecydowaliśmy się na okna bez szprosów-takie nam się podobają.Najważniejsze jednak jest to co Tobie się podoba i jak będzie pasować do Twojego domku,bo przecież ile ludzi tyle gustów... :wink:

finlandia
30-05-2009, 11:51
To fakt.. szprosy to kwestia gustu.
Zabieranie światła to raczej efekt marginalny, no chyba że jest to gęsty podział i szeroki szpros...
Bardziej istotne dla niektórych może tu być już pogorszenie izolacyjnyści termicznej.

kasiula86
11-10-2009, 13:24
A czy okna ze szprosami, tylko nie tymi złotymi pasują do nowoczesnego wnętrza???Czy może ktoś z forumowiczów ma szprosy i zarazem nowoczesne wnętrze????

broker
11-10-2009, 18:22
Czy mocno pogarsza się izolacyjność termiczna okna?

Planuję zakup okien ze szprosami 8 lub 18 mm dzielącymi okno na 6 pól.

Budynek stary, poniemiecki.

Regut1
11-10-2009, 18:58
Czy mocno pogarsza się izolacyjność termiczna okna?

Planuję zakup okien ze szprosami 8 lub 18 mm dzielącymi okno na 6 pól.

Budynek stary, poniemiecki.
Jeżeli nie robisz adaptacji do wymogów domu pasywnego, to straty nie są na tyle istotne żeby się nimi przejmować.

broker
11-10-2009, 20:16
Dzięki za odpowiedź. A czy są jeszcze jakieś minusy szprosów?

Emilka26
12-10-2009, 06:15
Dzięki za odpowiedź. A czy są jeszcze jakieś minusy szprosów?

Jeżeli szprosy są zew a nie w środku okna to trochę trudniej się je myje, że kurz się osiada to wiadomo. Ja mam szprosy w środku i myję okna co tydzień więc pewnie takiej fanatycce nie przeszkadzałoby mycie zew szprosów :wink: . No i chyba przy drewnianych oknach trudniejsza jest ich konserwacja. Okna z drewnianymi zew szprosami miałam dawno, może teraz to jakoś inaczej wygląda.

broker
12-10-2009, 09:36
Ja planuję szprosy międzyszybowe, więc nie będzie problemu z myciem okien :)

Johnadias
14-02-2010, 00:45
Niektórzy mówią, że patrząc przez okno ze szprosami czują się jakby patrzyli na świat z perspektywy celi więziennej... :roll:

finlandia
15-02-2010, 09:36
Trochę bardziej rozwinięty temat szprsów jest tu:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=4028570#4028570

dziama
25-02-2010, 17:58
my mamy szprosy <okna w kolorze złoty dąb> i żałuje że je mam, mielibyśmy taki ładny widok z tarasu a teraz mamy kraty w oknach <szprosy wewnątrzszybowe> i moim zdaniem byłoby o wiele jaśniej gdyby nie te pie*** szprosy, ale teraz już za późno :-? i musze je polubić

anikavonboger
25-02-2010, 21:20
my mamy szprosy <okna w kolorze złoty dąb> i żałuje że je mam, mielibyśmy taki ładny widok z tarasu a teraz mamy kraty w oknach <szprosy wewnątrzszybowe> i moim zdaniem byłoby o wiele jaśniej gdyby nie te pie*** szprosy, ale teraz już za późno :-? i musze je polubić

Jakiś czas temu też podobały mi się szprosy. Obecnie odwrót o 180 stop. Podzielam zdanie dziama , że szprosy psują widok...

Emilka26
26-02-2010, 06:40
To nie do końca jest tak, to zależy kto co lubi mi panoramiczne okna kojarzą się z oknem wystawowym w sklepie. Grunt to nie przesadzić z tymi szprosami, ja ze swoich jestem zadowolona i cieszę się że się na nie zdecydowałam...parę rzeczy w domu bym zmieniła ale na pewno nie szprosy.

U mnie są takie
http://www.fotoszok.pl/albums/userpics/14122/IMGP2464cc~0.jpg

majkoski
26-02-2010, 13:12
Żadnych szprosów. To wątek w sondażach i moje zdanie jest zdecydowanie na nie. Ale ja po prostu czuję wewnętrzny sprzeciw, kiedy myslałam o szprosach. I własnie tak podejmowałam wiele decyzji dotyczących wykończenia. Jak pomysł budził we mnie sprzeciw, to zdecydowanie mówiłam majstrom (albo innym ulepszaczom proponującym świetne rozwiązania) - NIE.

jakoxxs
26-02-2010, 18:57
:o

urbk
26-02-2010, 19:38
my mamy bez, nie w kazdym domku pasuja, dla mnie byle nie zlote

anulac
06-03-2010, 14:03
a jak oceniacie podział szprosów w tym domku?? i czy w ogóle one tam pasują. Buduję taki sam dom i zastanawiam sie czy wstawiac okna w kolorze zlotego dębu z identycznym podzialem szprosów czy innym czy w ogole bez. sama juz się gubię...:/
http://www.nzaw.pl/images_nier/domy/5_d0_2009/big_6.jpg[/img]

pablitoo
08-03-2010, 09:10
a jak oceniacie podział szprosów w tym domku?? i czy w ogóle one tam pasują. Buduję taki sam dom i zastanawiam sie czy wstawiac okna w kolorze zlotego dębu z identycznym podzialem szprosów czy innym czy w ogole bez. sama juz się gubię...:/
http://www.nzaw.pl/images_nier/domy/5_d0_2009/big_6.jpg[/img]

Foto się nie otwiera .

A odnosnie szprosów - zdecydowanie tak - oczywiście nie do każdego stylu budynku szprosy pasują - ale nam bardzo się podobają i takież mamy - u nas szprosy drewniane - nakładane .

U nas podział - w oknach na 6 pól , w drzwiach tarasowych/balkonowych i duzych oknach w wykuszach na 8 pól .

anulac
08-03-2010, 09:54
dziekuje za pomoc, a tu powinny sie otwierac
http://www.nzaw.pl/oferta_5_DO_2009.php

pablitoo
09-03-2010, 09:19
Podział wydaje się być okay :D - wszystko zależy od preferencji i gustów ...
Osobiście podział na 4 pola mnie sie nie podoba ...

xxkrawxxx
11-03-2010, 22:07
- Jest to rzecz gustu, zasobności portfela - podrażają znacznie całość kosztu okna - i wymogów konserwatora zabytków.

Należy także pamietać, że okna ze szprosami, wymagają więcej czasu, by je otrzymać z fabryki.

Czasami - dużo więcej czasu.

Pozdrawiam.

finlandia
12-03-2010, 14:29
- Jest to rzecz gustu, zasobności portfela - podrażają znacznie całość kosztu okna - i wymogów konserwatora zabytków.

Należy także pamietać, że okna ze szprosami, wymagają więcej czasu, by je otrzymać z fabryki.

Czasami - dużo więcej czasu.

Pozdrawiam.

Krawczyk - szukałeś dobrych producentów okien? Szukaj dalej, bo wcale nie znalazłeś.
Niby dlaczego okna ze szprosami mają być dłużej robione? O ile dłużej? 2 dni?
Sorry, ale wprowadzasz ludzi w błąd.

xxkrawxxx
12-03-2010, 18:10
Dasz rękę, że zawsze i w każdej fabryce, poroces produkcji wydłuży się, ze względu na szprosy , nie więcej, aniżeli o dwa dni ?

finlandia
13-03-2010, 09:29
Nawet za firmy z którymi współpracuję nie dam ręki.
Ale to o czym piszesz nie jest zasadą a co najwyżej wyjątkiem.
Jak dla mnie zaprezentowałeś wiedzę, która nie ma potwierdzenia w realiach rynkowych.

Krawczyk - przestań mnie straszyć w różnych postach - masz coś do mnie - napisz wprost a nie stosujesz metodę hakową.

xxkrawxxx
13-03-2010, 09:34
a któż Ciebie straszy? masz jakieś omamy?

Celowo wpisujesz taki post, by zaprokjektować na moderatorach negatywną wizję mojej osoby, takie zagrywki zostaw dla swoich kolegów.

Mam nadzieję, że dobrze się zrozumieliśmy.

Dwa razy powtarzać nie lubię.
Nie odpisuj i zapomnij o mnie.

Wiem, że się boisz konkurencji bo robisz u Urzędowskiego a nie dość, że mazurskafabryka ma lepsze okna to jeszcze taniej.

To Twój problem a nie mój, zresztą, możesz zmienić fabrykę na w/w lepszą.

Żegnam.

finlandia
13-03-2010, 10:51
a któż Ciebie straszy? masz jakieś omamy?

Napisałeś wczoraj

Finlandia, nie denerwuj się, choćby z tego względu, że właśnie, dla Ciebie, nie zaatakowałem Twojej firmy...

- a jest o czym pisać... oj jest!

W jednym masz rację - mam negatywną ocenę Twojej osoby. Na oknonecie upomniał Cię Moderator, więc przeniosłeś się na inne forum, ale jak pamiętam to w ubiegły roku tu też Moderator wykasował Twoją reklamę.

xxkrawxxx
13-03-2010, 10:58
Trzeba być bardzo bezczelnym, by napisać o kimś , że napisał coś , co zostało uznane za reklamę i było skasowane, podczas, gdy:

Na forum jak byk widnieją posty w stulu URZĘDOWSKI - jawna reklama i kryptoreklama - i gdy sie pracuje dla urzędowskiego, tak jak finlandia.

Takie firmy jak w/w sa tolerowane bo płacą w branży za reklamę i dlatego ich ludzie mają "inne regulaminy" na forach branżowych.

omijałbym szerokim łukiem tego typu "ucziwych sprzedawców" - a gdyby mnie zaczepili , odpisałbym: czy za waszym transportem z oknami, nadal jeżdżą ekipy remonotowo naprawcze?

i po nachalnym kłamczuszku :-)

finlandia
13-03-2010, 13:19
Trzeba być bardzo bezczelnym, by napisać o kimś , że napisał coś , co zostało uznane za reklamę i było skasowane, podczas, gdy:

Na forum jak byk widnieją posty w stulu URZĘDOWSKI - jawna reklama i kryptoreklama - i gdy sie pracuje dla urzędowskiego, tak jak finlandia.

Takie firmy jak w/w sa tolerowane bo płacą w branży za reklamę i dlatego ich ludzie mają "inne regulaminy" na forach branżowych.

omijałbym szerokim łukiem tego typu "ucziwych sprzedawców" - a gdyby mnie zaczepili , odpisałbym: czy za waszym transportem z oknami, nadal jeżdżą ekipy remonotowo naprawcze?

i po nachalnym kłamczuszku :-)
Masz na myśli siebie?
Około rok temu mialeś wpis (Nie pamiętam - nick lub tekst pod postami) - który został zmoderowany.
Nie pracuję dla Urzędowskiego (już od bardzo dawna)- mam własną, niezlaeżną działalność - co widać po mojej stronie.
Reklamy Urzędowskiego w Muratorze nie pamiętam od lat.
O transporcie - jesteś w totalnym błędzie.
I ostatnie - proszę byś ważył słowa, bo obrazy i fałszywych oskarżeń tolerował nie będę.

fireover
13-03-2010, 15:48
Panowie .. Na wstępie napiszę że miło mi poznać obu fachowców :) Mam nadzieję, że ta gorąca wymiana zdań znajdzie wkrótce swój szczęśliwy koniec. Przypominam tylko, że w budowaniu nie ma jednego stałego i tego samego "wyjścia z sytuacji" .Za każdym razem obaj poszukujecie możliwości zastosowania najlepszych rozwiązań. Miło mi jak widzę odmienne zdania bo prawda zapewne leży gdzieś po środku i trzeba tylko wyciągną odpowiednie wnioski z tego co obaj piszecie. Zachowajcie siły na dobre budowy bo otwiera się sezon i trzeba zakasać rękawy.

finlandia
15-03-2010, 09:50
Mądrze piszesz, tym bardziej że tamat dotyczy szprosów..

alic
26-11-2010, 13:25
zdecydowanie wybieram okna bez szprosów

anutka2
01-12-2010, 16:05
to mam dylemat...od początku w projekcie widziałam szprosy...a teraz zaczynam się zastanawiać:) hmmm....planuję okna bez firanek, z samymi zasłonami...to wtedy do mnie przemawiają szprosy...a jak się odwidzi? to klops:)

prawdziwy.anika
04-12-2010, 09:13
to zalezy w jakim stylu bedziesz urzadzac dom....rzeczywiscie jak sie juz znudza,to pozostaje tylko klopot....
nigdy nie podobaly mi sie szprosy,natomiast po przejzeniu kilku dziennikow forumowiczow,przekonalam sie do nich,ale tylko w wersji biale okna plus biale szprosy....

krewetka
13-12-2010, 17:58
zdecydowanie wybieram okna bez szprosów

ja tez

giovaniiii
03-02-2011, 10:29
To fakt.. szprosy to kwestia gustu.
Zabieranie światła to raczej efekt marginalny, no chyba że jest to gęsty podział i szeroki szpros...
Bardziej istotne dla niektórych może tu być już pogorszenie izolacyjnyści termicznej.

Właśnie jestem na etapie wybierania okien dla domu pasywnego. Pan z firmy OKNOPLAST zasygnalizował mi, że szprosy wpływają negatywnie na izolacyjność cieplną okna. Jak bardzo to wpływa na izolacyjność cieplną okna (okno wg producenta ma mieć Uw = 0,76). Żona raczej nie pozwoli na rezygnację ze szprosów.

Amelia 2
03-02-2011, 13:49
Też miałam ten problem ale przeważył głos forumowiczki, która żałuje że kupiła okna ze szprosami bo teraz całe życie będzie oglądać świat przez kraty:o

prawdziwy.anika
08-02-2011, 00:38
trudno jest na pewno pozniej z nich zrezygnowac
ale sa projekty czy wnetrza,ktore az sie prosza o szprosy