PDA

Zobacz pełną wersję : Fabryka ciepła czyli serce domu wg mnie :-)



turcin
03-05-2009, 21:53
Witam wszystkich entuzjastów i nieentuzjastów nowych technologii.

Zakładam ten wątek ponieważ będę chciał w nim opisywać moje doświadczenia, spostrzeżenia odnośnie mojego domku i tego co w nim zainstalowałem i zainstaluję niedługo. Wynika to z chęci podzielenia się z innymi moimi doświadczeniami i wymianą poglądów tylko i wyłącznie.

Na wstępie charakterystyka budynku:

Budynek parterowy, jednokondygnacyjny. Powierzchnia użytkowa 176m2 z czego 28m2 to garaż również ogrzewany.
Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe cegła H+H 24cm odmiana 500 + izolacja styropianowa EPS 75 2x10cm
Izolacja dachu w stropie łącznie 30 cm + około 10cm pustki powietrznej niewentylowanej.
Podłoga izolacja termiczna styropian EPS 100 15cm.

Co do systemów to budynek jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni z dwoma grzejnikami łazienkowymi oczywiście w łazienkach.

Fabryka ciepła to:

Pompa ciepła Junkers TE 60-1 o mocy 6kW z grzałką 3x2kW + dolne źródło 3 odwierty po 60m długości każdy
Drugim źródłem ciepła są solary próźniowe ACV 2 x 30 rur.
Do kompletu jest bufor ciepła ACV Smart 400 i dodatkowo zasobnik HL 130.

Co do wentylacji to mechaniczna z rekuperatorem Mistral 400 DUO w fazie montażu.

W najbliższym czasie załączę schemat kotłowni oraz fotkę.

Jak narazie nawodniłem instalację i uruchomiłem obieg solarny (pompa narazie czeka na zalanie dolnego źródła) bo muślę sobie że słonkiem domek podsuszę... i może mi się uda jak dowalę rur :D Niestety nie ma co się oszukiwać pomimo że bateria wygląda okazale to narazie nie widzę większych możliwości dla wspomagania układu c.o. solarami. W zasadzie to układ chodzi drugi dzień, a pierwszy dzień działa ze wszystkimi rurami. Wynik następujący o godzinie około 16,00 pogoda oczywiście full sun na kolektorze temperatura 55 st C a zasobniki o łącznej pojemności 530 litrów nagrzane do 43 st C. W momencie uruchomienia pompy na c.o. układ był w stanie podtrzymać temperaturę przez około 2,5h później zasobnik został wychłodzony a solary poszły spać ponieważ słonko zaczęło się chować. Temperatura na zasileniu podłogowego ogrzewania 26 st C. Na początek do suszenia jastrychu bardzo dobra. Muszę zmienić jedną rzecz w podłączeniu instalacji odbioru ciepła z buforu, a mianowicie wyjście wody kotłowej muszę podłączyć z najwyższego punktu, obecnie jest tam podłączona PC (bez sensu) ale zamiana będzie łatwa.

To tyle na dzisiaj. Pewnie jeszcze kilka słów na temat solarów napiszę, aż odpalę PC. :D

Tedii
03-05-2009, 22:21
100 tyś. na lokacie to 6 tyś.Tego się nie spali ani węglem ani gazem a być może i olejem.

turcin
03-05-2009, 22:43
Jak bym chciał kasę na lokacie trzymać to bym domu nie budował.

A moje koszty związane z kotłownią na dzień dzisiejszy to 43 500zł + zalanie dolnego źródła. Ponieważ kupując działkę od początku chciałem iść w kierunku pompy ciepła zrezygnowałem z działki z gazem i telefonem i zakupiłem o 35000 zł tańszą działkę bez gazu co daje nam koszt mojej kotłowni 8 500zł. Co w takim układzie z lokatą Tedii?

pozdr

Tedii
03-05-2009, 22:58
OK.szybko przeleciałem ceny : PC, solar, zasobnik ,bufor ciepła, rekuperator. Wyszło ok. stówy.Chodzi o to ,że jeszcze te zabawki są za drogie żeby n.p. dbać o ekologię.A przecież to wszystko nie perpetuum mobile, lecz trzeba to zasilić prądem.

pierwek
04-05-2009, 07:08
A moje koszty związane z kotłownią na dzień dzisiejszy to 43 500zł + zalanie dolnego źródła.


słyszałem kiedyś, że odwiert pionowy pod PC to 200zł za 1mb w takim przypadku odwierty kosztowałyby 36kpln z tego wynika że cała reszta (reku,PC,solary,podłogówka) kosztowała Cię 7k pln - Rozumiem że montujesz wszystko sam ale i tak muszę pozazdrościć Ci dostawcy który dopłaca do interesu ;). No chyba, że odwierty wykonałeś własnoręcznie...

sledz98
04-05-2009, 07:13
słyszałem kiedyś, że odwiert pionowy pod PC to 200zł za 1mb w takim przypadku odwierty kosztowałyby 36kpln z tego wynika że cała reszta (reku,PC,solary,podłogówka) kosztowała Cię 7k pln - Rozumiem że montujesz wszystko sam ale i tak muszę pozazdrościć Ci dostawcy który dopłaca do interesu ;). No chyba, że odwierty wykonałeś własnoręcznie...

Cena 200PLN/m odwiertu to rzeczywiscie cena zasłyszana!!
Obecnie na allegro można znaleźć oferty po 70PLN/m z materiałe, ale nawet firmy które montują PC rzadko kiedy przekraczają cenę 100PLN/m odwiertu.

turcin
04-05-2009, 07:50
Odwierty płaciłem po 60zł wyszło dwa odwierty po 56m i jeden 60m miało być inaczej, chciałem zrobić dwa po 80m ale na powyższych głębokościach zaczęła się warstwa iłów. Wychodzi 10320zł. Pompę kupiłem w zeszłym roku w we wrześniu za 16800 brutto a drugą jeszcze taką załatwiłem sąsiadom w tej samej cenie.
Co do solarów to cały zestaw czyli 2 x 30 rur z grupą pompową płynem dwa zasobniki Smart 400 i HL 130 (zasobniki z nierdzewki) kupiłem przy kursie Euro 3,22 wyszło mi 14700zł. Co do złączek i innych drobiazgów to wydałem około 3000. Razem mamy 44820zł. Rekuperatora jeszcze nie mam ale jest zamówiony koszt to 4812zł netto. Reku będę miał Mistral 300 DUO a nie tak jak napisałem wcześniej 400.

To co mogę dzisiaj powiedzieć to warto się zastanowić nad domem, rozwiązaniami jakie chcemy zastosować zanim nawet kupimy działkę. Jeżeli działka już jest, to dobrze zaplanować projekt domu. Pozwoli to oszczędzić kaskę. Np. jeżeli ma być wentylacja mechaniczna to po co budować kominy wentylacyjne?

pierwek
04-05-2009, 08:11
Cena 200PLN/m odwiertu to rzeczywiscie cena zasłyszana!!
Obecnie na allegro można znaleźć oferty po 70PLN/m z materiałe, ale nawet firmy które montują PC rzadko kiedy przekraczają cenę 100PLN/m odwiertu.

no cóż... tak powiedział mi sąsiad który montował PC z odwiertami pionowymi 4 lata temu - być może ceny spadły albo w Waszej okolicy są tańsi wykonawcy

turcin
04-05-2009, 08:59
4 lata temu to był hit sezonu i inwestorów którzy chcieli mieć PC to kasowali równo. Przypomnijcie sobie jak było kiedy weszły kotły kondensacyjne. Ceny urządzeń z kosmosu a teraz kondensacik kupuje większość ludzi montujących ogrzewanie gazowe.

ravic
04-05-2009, 11:41
Witam wszystkich entuzjastów i nieentuzjastów nowych technologii.

(...)

Budynek parterowy, jednokondygnacyjny. Powierzchnia użytkowa 176m2 z czego 28m2 to garaż również ogrzewany.
Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe cegła H+H 24cm odmiana 500 + izolacja styropianowa EPS 75 2x10cm :o
:D

Sorry że może trochę nie w temacie ale czy na elewację się daje styropian w 2 warstwach? A ta drugą do czego się przymocowuje? To nie lepiej dać frezowany? Będę ocieplał w przyszłości więc mnie to ciekawi?

Flexus
04-05-2009, 11:41
turcin
Wyrazy wsparcia. Oby więcej takich wątków na forum. Dyskutować chyba nie będę, ale bardzo chętnie będę czytać wszystko co napiszesz.
Ujęło mnie zwłaszcza:

To co mogę dzisiaj powiedzieć to warto się zastanowić nad domem, rozwiązaniami jakie chcemy zastosować zanim nawet kupimy działkę. Jeżeli działka już jest, to dobrze zaplanować projekt domu. Pozwoli to oszczędzić kaskę. Np. jeżeli ma być wentylacja mechaniczna to po co budować kominy wentylacyjne?
Pozdrawiam
Flexus

TypeR
04-05-2009, 16:49
Cześć,
również montuję pompę ciepła, odwierty w cenie 60 zł z materiałem bez napełnienia, więc 200 zł to grupa przesada.
Zastanawia mnie tylko inwestycja w solary przy pompie ciepła, wszyscy twierdzą że to nie opłacalne. Ale u ciebie chyba dzięki temu pompa o mniejszej mocy, tylko na ile będą zimią wspomagać pompę??

My mamy trochę inne podejście, pompa lekko przewymiarowana (10 Kw na 128 m2 użytkowej), odwiertów w sumie 240 m, układ ma jak najwięcej pracować w II taryfie. Bufor ma stanowić podłogówka (wylewka).
Rekuperator również robimy. No i pasywne chłodzenie pompą w lecie.
Na etapie projektu rezygnacja z jednego komina, drugi został dla kominka, który będzie rekreacyjnie odpalany.
Jak to wszystko się sprawdzi...zobaczymy już tej zimy.

Jak wątek nie ucieknie gdzieś daleko to napiszę swoje spostrzeżenia.
Pozdrawiam - Daniel

turcin
04-05-2009, 19:02
Witam wszystkich entuzjastów i nieentuzjastów nowych technologii.

(...)

Budynek parterowy, jednokondygnacyjny. Powierzchnia użytkowa 176m2 z czego 28m2 to garaż również ogrzewany.
Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe cegła H+H 24cm odmiana 500 + izolacja styropianowa EPS 75 2x10cm :o
:D

Sorry że może trochę nie w temacie ale czy na elewację się daje styropian w 2 warstwach? A ta drugą do czego się przymocowuje? To nie lepiej dać frezowany? Będę ocieplał w przyszłości więc mnie to ciekawi?

Ja dałem 2x10 bez frezu bo goście, którzy mi kładli podali mi cenę za nim powiedziałem jaki styropian chcę położyć. Więc zdecydowałem że dam 2 x 10 bo lepiej zabezpieczę mostki termiczne (kładzione na przekładkę). Mieli w sumie dwa razy więcej pracy, ale jakoś nikt nie jęczał. Druga sprawa to to że ciężko było dostać 20cm frezowany. Pierwszą warstwę mocowali na placki, druga warstwa na klej kładziony packą grzebieniową i całość do muru kołkami plastykowymi do muru. Kołki kupiłem 26cm.

turcin
04-05-2009, 19:09
My mamy trochę inne podejście, pompa lekko przewymiarowana (10 Kw na 128 m2 użytkowej), odwiertów w sumie 240 m, układ ma jak najwięcej pracować w II taryfie. Bufor ma stanowić podłogówka (wylewka).


Pompa jest o mocy która w zasadzie w zimie do -17stC zapewni pokrycie zapotrzebowania. (Policzyłem zapotrzebowanie na ciepło) jako bufor oprócz podłogowego dałem bufor ciepła ponieważ też chciałbym żeby PC pracowała jak najwięcej w drugie strefie. jakoś mnie nie przekonało że podłogowe samo w sobie będzie wystarczającym buforem. Czas pokaże czy miałem rację czy nie;-) . Nie chciałem wspomagać solarami w zimie bardziej w okresach przejściowych czyli wiosna, jesień kiedy trzeba coś podgrzać bo się trochę chłodno robi. Jednak już widzę że wspomaganie będzie raczej na średnim poziomie. Zrobię doświadczenie i przez 3 najbliższe dni będę gromadził ciepło w buforze. Zobaczymy ile uda się uzyskać i na ile starczy. Straty postojowe oszacowałem na około 4 stC na 12 godzin.

coulignon
04-05-2009, 21:04
to nie lepiej było po prostu wybudować dom pasywny i ogzrewać go grzałką elektryczną za 200zł :wink: ?
Nie wiem co podkusza ludzi do robienia systemów ogzrewania zo 40 tys zł. Za połowe tej kwoty mozna dom doprowadzic do standardu "pasywnego" a potem ogrzewać go za 500 zł/rok

turcin
04-05-2009, 21:08
Dom pasywny dla mnie nie wygląda dobrze. Chciałem mieć rozłożysty dom parterowy i tyle.

coulignon
04-05-2009, 21:11
praktycznie z każdego domu da sie zrobic pasywny lub zblizony. Ale to taka mała dygresja. :wink:

ravbc
04-05-2009, 22:24
Zasadniczy problem z domami pasywnymi to wymagana dokładność wykonania. Może w bardziej cywilizowanych rejonach da się to osiągnąć nie robiąc wszystkiego samemu, tudzież płacąc krocie wykonawcom, niestety u mnie na wsi takich możliwości raczej nie ma. No a bez dokładności wykonania z pasywnego zostaje tylko "brzydkie opakowanie" ;-)

turcin
05-05-2009, 06:48
Dzisiaj pogoda lekko pochmurna. Zobaczymy teraz jak działają kolektory próżniowe, które wg producentów nagrzeją się nawet w takich warunkach...
Dane spłyną wieczorem. :D

WaldiM
05-05-2009, 07:12
praktycznie z każdego domu da sie zrobic pasywny lub zblizony. Ale to taka mała dygresja. :wink:
A/V i wszystko jasne:)

turcin
05-05-2009, 07:25
Powiedzmy że mój jest zbliżony ale ja jestem gadżeciarz :D

Marcinn73
05-05-2009, 08:37
No właśnie - jaka jest Wasza opinia na temat ewentualnego uwolnienia cen energii elektrycznej? Jestem na 99% zdecydowany na PC - ale nie ukrywam, że trochę skóra mi cierpnie jak o tym myślę...

turcin
05-05-2009, 12:25
Nic nie będzie podwiewać nie bardzo widzę którędy. Co do energii to zobaczymy jak będzie. Ciekawe tylko co się stanie z innymi nośnikami energii

turcin
05-05-2009, 17:14
Kolektorki dzisiaj podziałały trochę słabiej, niż w dzień słoneczny. Jednak udało się podgrzać zasobnik do 43 stC. max temperatura jaką osiągnęły wahała się w granicy 50st C. Można powiedzieć że w dzień lekko pochmurny z małymi przebłyskami słońca działają.

turcin
05-05-2009, 17:16
A co mikrowentylacją pomiędzy ścianą a styropianem? Jeżeli zaklei się obwodowo nie ma żadnej możliwości wietrzenia tej przestrzeni, a wg niektórych fachmanów i nie tylko, powinno się robić mikrowentylację w przypadku krycia izolacją nieoddychającą. Tak słyszałem.

coulignon
05-05-2009, 18:14
styropian powinien być smarowany po obwodzie ze względów p-poż. Może ma to mniejsze znaczenie przy domkach jednorodzinnych ale w wysokich budynkach przy montażu na placki tworzy się "komin" pomiedzy styro a scianą. Jeśli tam dostanie się płomień to płonie cała elawacja. Od góry do dołu.
oj, chyba psujemy Ci humor :wink:

turcin
05-05-2009, 18:54
E tam od razu psujemy humor. Mam w takim układzie pytanie po co daje się taki profil startowy z otworkami między izolację fundamentu a ściany?

MAREK&KASIA
05-05-2009, 21:15
Pierwszą warstwę mocowali na placki
nie boisz się że będzie ci podwiewać, klejenie na placki to podstawowy często powielany błąd wykonawców

Nie generalizujmy
Wiele razy były na tym forum o to sprzeczki - każda ma swoje wady i zalety jak wszystko w budowlance

pierwek
06-05-2009, 08:09
i te dziurki w profilu pomagają zachować pion? :lol:

mariankossy
06-05-2009, 08:27
Pompa ciepła Junkers TE 60-1 o mocy 6kW z grzałką 3x2kW

Najlepsza z tego wszystkiego to pewnie ta grzałka 3x2kW :D :D

Podziel sie doświadczeniem , ale wiosną przyszłego roku :lol: :lol:

turcin
06-05-2009, 13:05
Pompa ciepła Junkers TE 60-1 o mocy 6kW z grzałką 3x2kW

Najlepsza z tego wszystkiego to pewnie ta grzałka 3x2kW :D :D

Podziel sie doświadczeniem , ale wiosną przyszłego roku :lol: :lol:

Po to założyłem ten wątek.

Co znaczy : Najlepsza z tego wszystkiego to pewnie ta grzałka 3x2kW?
Rozwiń myśl

Marcinn73
06-05-2009, 15:11
Pompa ciepła Junkers TE 60-1 o mocy 6kW z grzałką 3x2kW

Najlepsza z tego wszystkiego to pewnie ta grzałka 3x2kW :D :D

Podziel sie doświadczeniem , ale wiosną przyszłego roku :lol: :lol:

Po to założyłem ten wątek.

Co znaczy : Najlepsza z tego wszystkiego to pewnie ta grzałka 3x2kW?
Rozwiń myśl

Turcin - z Mariankossy nie ma co specjalnie dyskutować - należy wg mnie do kategorii tzw. niereformowalnej :wink: - czyli totalny krytykant PC - mimo, że sam nie przekonał się, jak jest... Po prostu takie gadanie człowieka, który nie ma doświadczenia , a próbuje się wymądrzać...

tig1
06-05-2009, 15:20
po co daje się taki profil startowy z otworkami między izolację fundamentu a ściany?

dodatkowo jako zabezpieczenie przed gryzoniami, które potrafią zrobić sobie gniazdo

Inka Opole
06-05-2009, 17:38
Pompa ciepła Junkers TE 60-1 o mocy 6kW z grzałką 3x2kW

Najlepsza z tego wszystkiego to pewnie ta grzałka 3x2kW :D :D

Podziel sie doświadczeniem , ale wiosną przyszłego roku :lol: :lol:

taaa znowu nasz fachowiec od PC sie odezwal :-)
rafal

turcin
06-05-2009, 18:53
Dzisiaj solarki nie poszalały. Generalnie do godziny 13.00 coś się działo zasobnik miał 30 st C i co jakiś czas pompa się włączała ale max temperatura na górze to 36stC o godzinie 18.00 zeszła do 28 stC. ogólnie pogoda barowa zero słońca tylko chmury i trochę deszczu.

ewadora
19-07-2009, 22:57
Witam.
Co tak cicho sie zrobiło w tym wątku?
Śledzę z uwagą :) -mam miec nieco podobny układ- tez solary ACV, praktycznie te same zbiorniki ACV, na razie pompy ciepła szukam. Domek nieco większy.Ciekawa jestem jak solary radzą sobie teraz w te upały? Ja montowałam troche aby wspomóc CO w zimie i cwu w lecie -ale przede wszystkim z mysla o basenie dla dzieciaków -taki plastikowy ,średnica 3 m -ale wode trzeba zmieniac co kilka dni i długo się nagrzewa.
Interesują mnie też wykonawcy odwiertów do PC.Piszecie 60 -70 zł/m odwiertu.
Ja tymczasem otrzymałam ofertę za 124/m :o . CZy można otrzymać od was namiary na tańsze firmy? ( chodzi tez o to by firma była sprawdzona - a nie tak jak czytałam gdzies w sieci - zrobili kobiecie za krótkie odwierty ,bo warunki gruntowe okazały się trudne - i nawet nie "pochwalili " się tym , a potem PC niesprawna , rachunki po 1000/miesiecznie i rok szukania przyczyny).

perm
20-07-2009, 08:21
Turcin, możesz dać namiar na tą pompę za 16 800 brutto? Najtańsza jaką znalazłem jest za 38 000 brutto. Plus rurki do GWC. Dlatego też nie planuję pompy bo jest stanowczo za droga w stosunku do ewentualnych zysków, jednak za te 17 tyś to bym się zastanowił.

Piczman
20-07-2009, 10:05
Jestem tego samego zdania co coulignon !

Pasywniak to większy bajer niż pompa ciepła :lol:
Tylko że GO nie widać ,,, tego bajeru :wink:

Pozdrawiam!

turcin
08-09-2009, 22:11
Witajcie po długiej przerwie.

Nie pisałem bo nie było czasu i nic się nie działo z instalacją. Prace wykończeniowe pełną parą szły i całe szczęście zbliżają się ku końcowi. Przeprowadzka na koniec miesiąca.

Wreszcie moja pompa została uruchomiona przez serwis, który wszystko zrobił gratis:-) odpał za darmo. Pompa jest obecnie wyłączona bo komarom atmosfery nie będę podgrzewał. Ale jestem przygotowany na badania. Założyłem oddzielny licznik elektryczny więc będę miał dokładne dane z poboru mocy. Teraz czekam na sezon i niech będzie tanio. Oczywiście będę opisywał moje spostrzeżenia.

Pozdrawiam

PS. kolego perm a o jakiej mocy potrzebujesz pompę?

A i mała korekta pompa posiada dogrzewacz o mocy 3x3kW a nie 3x2kW tak jak napisałem wcześniej.

ewadora
08-09-2009, 22:54
Fajnie ,że nie zapomniałeś o wątku. Będę tu zaglądać :D .
Ja do dzisiaj wierzyłam ,ze uda mi sie uruchomic pompe ciepła w tym roku -ale pewnie juz nie zdąże -zwłaszcza,że ciągle nie mogę sie zdecydować jaką kupić. I chciałabym miec sprawdzoną ekipę od odwiertów. Boję sie tylko bo podłogówke i ścienne mam zalaną wodą. CZy znacie jakis sprawdzony i pewny sposób ,aby wode dokładnie usunac z rurek?

turcin
09-09-2009, 19:25
Co do usunięcia wody to chyba tylko kompresor pomoże.

turcin
02-10-2009, 08:29
No i stało się. Mieszkam w moim domku od tygodnia. Szybka uwaga na temat pompy Junkers to zegar pracy. Można nastawić tylko jeden przedział czasowy na dobę, chyba że ja o czymś nie wiem. Za tydzień napiszę więcej.

perm
02-10-2009, 18:18
Potrzebuję do ogrzewania 16 KW. Na pompę do 20 tyś zdecydowałbym sie prawie w ciemno :).

ewadora
02-10-2009, 22:12
No i stało się. Mieszkam w moim domku od tygodnia. Szybka uwaga na temat pompy Junkers to zegar pracy. Można nastawić tylko jeden przedział czasowy na dobę, chyba że ja o czymś nie wiem. Za tydzień napiszę więcej.
Mozliwosc ustawienia pracy w czasie tańszej taryfy to dla mnie podstawa - czyli junkers odpada

turcin
03-10-2009, 08:27
Wydaje mi się że pompy Stiebel lub Nibe mają tą możliwość czyli dwa przedziały czasowe na dobę

turcin
02-02-2010, 15:23
Temat umarł na dłuższy czas ale stwierdziłem, że nie ma sensu pisać co chwilę. Postanowiłem zebrać trochę danych i moich spostrzeżeń odnośnie działania mojej instalacji. Może na początek ile prądu pompa zużyła przez 4 miesiące począwszy od początku października. Łącznie licznik "pokazał" 2460 kWh. Napisałem "pokazał" ponieważ pokazuje głupoty. Licznik jest analogowy z regeneracji i jest obarczony sporym błędem. W stosunku do głównego licznika pokazał większe zużycie. Wartość którą podał musiałem oszacować stosując pewne korekty. W domu mam wszystko na prąd a ogólny pobór mocy na głównym liczniku na koniec stycznia był 2635 kWh (dzienna 1889 a nocna 975).
Większość prądu w taryfie nocnej zużyła pompa. Oszacowałem, że inne urządzenia działające w drugiej taryfie + światło zużyły około 130kWh. Czyli pompa zużyła 845 kWh w taryfie tańszej i 1615 kWh w taryfie dziennej. Obliczając koszt energii wg taryfy G12 czyli taryfa dzienna 0,55zł/kWh i nocna 0,32zł/kWh (ceny wg dostawcy) otrzymujemy koszt działania pompy ciepła na poziomie 1158,65 zł przez 4 miesiące. W rozbiciu na miesiące koszty wyglądają następująco:
- październik – 236,73zł
- listopad – 214,36zł
- grudzień – 324,86zł
- styczeń – 382,70zł
Średni wynik dla jednego miesiąca wyniósł 289zł.

Ponieważ powyższe koszty są na przygotowanie c.o. i c.w.u. w grudniu koszt wzrósł ze względu na desant rodziny w okresie świątecznym. Normalnie jest nas dwoje, a przez dwa tygodnie było 6 osób. W styczniu średnia temperatura powietrza było mocno poniżej zera nawet w stosunku do grudnia, stąd od razu widać wzrost kosztów. Co do grzałki elektrycznej to włączyłem ją na 3 dni kiedy temperatura utrzymywała się w okolicach –18 w dzień a w nocy –23 nawet do –25 st C. Łącznie pracowała 15h. Pomogła nie wyziębić za mocno dolnego źródła. Sprężarka od uruchomienia przepracowała 1670h. Przez pierwsze dwa miesiące testowałem nastawy krzywych grzewczych oraz programowanie zegara sterowania pracy pompy ciepła.

Ponieważ budynek jest nowy i jest to pierwszy sezon grzewczy uważam, że jest to całkiem niezły wynik. Ile wody jest jeszcze w murach można było zobaczyć wyłączając wentylację na 10 godzin. Od razu woda skraplała się na szybach i na anemostatach.

Co do temperatur to w całym domu utrzymujemy około 20 st C. W dwóch pokojach jest 18-19stC (po wejściu właściwie nie czuć różnicy) a w łazience 23-24 stC. Wywaliłem sterowanie temperaturami w pomieszczeniach. Wyregulowałem przepływy przez pętle i modyfikuję tylko nastawami krzywej grzewczej na pompie. Uznałem, że takie rozwiązanie będzie lepsze. Nie myliłem się temperatura jest dosyć stabilna.

Co do spania w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym pod łóżkiem powiem krótko: jest OK. Ludzie, którzy gościli u nas też twierdzili że śpi się bardzo dobrze. Uznaję więc założenie, że podłogówka pod łóżkiem = zapocone piżamy i brak komfortu za błędne. :D

To na razie tyle.

turcin
03-02-2010, 08:57
Właśnie dostałem wyrównanie za prąd za okres od lipca (wtedy założyli mi nowy licznik) do grudnia. Okazało się, że mam dopłacić prawie 600zł pomimo dość wysokich prognoz o wartości 370zł miesięcznie. Trochę mnie to zdziwiło i zacząłem sprawdzać ten ich rachunek. Okazało się że odczyt wykonany przez technika z 30 grudnia 2009 wyniósł ogólnie ponad 3000kWh. A ja poszedłem wczoraj i czytam suma 2610kWh :o what the f...? Dzwonię do energetyki a pan mi na to że pewnie licznik odejmuje a nie nalicza :lol: Zadaję mu pytanie: w jaki sposób licznik od lipca do grudnia nabija na plus a od grudnia odejmuje???
W końcu się okazało że pan który odczytywał stan prawdopodobnie wziął sumę z licznika (dzienna+nocna) za taryfę dzienną a wskazanie taryfy dziennej jako nocną. Nocne wskazanie pominął. ups...

ewadora
03-02-2010, 09:12
Wywaliłem sterowanie temperaturami w pomieszczeniach. Wyregulowałem przepływy przez pętle i modyfikuję tylko nastawami krzywej grzewczej na pompie. Uznałem, że takie rozwiązanie będzie lepsze. Nie myliłem się temperatura jest dosyć stabilna. .
A dlaczego wywaliłes sterowanie z pomieszczeń?
jestem w stanie zrozumieć ludzi ,którzy nie umieszczają takiego sterowania z oszczędności-ale skoro ktoś już kupił i zainstalował to koszt i tak poniesiony.
Pytam dlatego,że sama jestem przed wyborem
Siłownikimam już zainstalowane. pozostał mi zakup termostatów pokojowych-no to instalowac czy nie?

arturromarr
03-02-2010, 09:48
Cóż, autorowi wątku nie pozostało nic innego jak być zadowolonym ze swojej "fabryki ciepła". Ja bym wolał te pieniążki zainwestować w rozwiązania pasywne.
Pompy ciepła to ciekawe instalacje, ale ciągle za drogie by były opłacalne.
Nie wiadomo jak będą kształtowałby się ceny energii więc najbezpieczniej jest ograniczać jej straty bez względu na źródło.
W opłacalności inwestycji zwłaszcza kosztownych ważnym elementem jest amortyzacja. Nie bez znaczenia będą też konserwacja i remonty, które na pewno zdarzą się po latach użytkowania.

Pinok
03-02-2010, 10:07
Cóż, autorowi wątku nie pozostało nic innego jak być zadowolonym ze swojej "fabryki ciepła". Ja bym wolał te pieniążki zainwestować w rozwiązania pasywne.
Pompy ciepła to ciekawe instalacje, ale ciągle za drogie by były opłacalne.
Nie wiadomo jak będą kształtowałby się ceny energii więc najbezpieczniej jest ograniczać jej straty bez względu na źródło.
W opłacalności inwestycji zwłaszcza kosztownych ważnym elementem jest amortyzacja. Nie bez znaczenia będą też konserwacja i remonty, które na pewno zdarzą się po latach użytkowania.

Nie dla każdego i nie zawsze.

Dla mnie rzeczą najważniejszą jest bezobsługowość.
Koszt energii elektrycznej + kredyt na różnicę między ekogroszkiem a PCi wynosi mniej więcej tyle co płaciłbym za gaz ziemny.
Tylko jest jedno małe ale.
Nie mam i nie zanosi się żebym w najbliższym dziesięcioleciu miał możliwość podłączenia się do GZ.

wihajster
03-02-2010, 11:17
Wywaliłem sterowanie temperaturami w pomieszczeniach. Wyregulowałem przepływy przez pętle i modyfikuję tylko nastawami krzywej grzewczej na pompie. Uznałem, że takie rozwiązanie będzie lepsze. Nie myliłem się temperatura jest dosyć stabilna. .
A dlaczego wywaliłes sterowanie z pomieszczeń?
jestem w stanie zrozumieć ludzi ,którzy nie umieszczają takiego sterowania z oszczędności-ale skoro ktoś już kupił i zainstalował to koszt i tak poniesiony.
Pytam dlatego,że sama jestem przed wyborem
Siłownikimam już zainstalowane. pozostał mi zakup termostatów pokojowych-no to instalowac czy nie?

Pozbycie się tego sterowania było najlepszym krokiem.
Mówię o pompie ciepła - przy innym sposobie ogrzewania może być.

Lepiej przy PC wyregulować przepływy na stałe. Inaczej mogłoby się zdarzyć że zamknie się większość pętli i wzrośnie temperatura na wyjściu z PC, co nie tylko kosztuje więcej ale obniża trwałość sprężarki.

Amorphis
03-02-2010, 12:15
No i stało się. Mieszkam w moim domku od tygodnia. Szybka uwaga na temat pompy Junkers to zegar pracy. Można nastawić tylko jeden przedział czasowy na dobę, chyba że ja o czymś nie wiem. Za tydzień napiszę więcej.
Mozliwosc ustawienia pracy w czasie tańszej taryfy to dla mnie podstawa - czyli junkers odpadaZawsze można w pompie ustawić pracę na 100% czasu, a sterować zegarem zewnętrznym z 12 czasami, czy ile tam trzeba.

turcin
03-02-2010, 15:18
dlaczego wywaliłem sterowanie. Miałem kupione siłowniki i termostaty takie we włącznikach do systemu EIB. Jednak koleszka, który miał mi programował instalację EIB za pierwszym posiedzeniem zdąrzył zająć się właczaniem światła. Termostaty zostawiliśmy na nastepny raz. Przez kilka dni instalacja działał na otwartych siłownikach. Tam gdzie temperatura powietrza odbiegała od projektowych zrobiłem drobne korekty nastaw przepływów. Okazało się, że instalacja utrzymyje ładnie temperaturę bez sterowania. Moim zdaniem przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na jej bezwładność lepiej jest nie wyłączać obwodów siłownikami. Będą znacznie większe wahania temperatur. Siłowniki sprzedałem a przyciski z termostatami zamienię na takie bez termostatów.

Co do opłacalności inwestycji to porównywałem ją z instalacją na GZ. Udało mi się kupić działkę znacznie taniej bez gazu w pobliżu niż podobną działkę z gazem w niedalekim sąsiedztwie. To jest moja amortyzacja, a nie każdy dom da się zrobić jako pasywny, żeby starczyło 2kW mocy.

"Pozbycie się tego sterowania było najlepszym krokiem.
Mówię o pompie ciepła - przy innym sposobie ogrzewania może być. "

Bardziej istotne jest, że jest to ogrzewanie podłogowe o dużej bezwładności.

Co do tej konkretnej pompy to dowiedziałem się, że ma ona wbudowany czujnik impulsowy. W krajach gdzie gospodarka i rozwój technoligiczny jest bardziej zaawansowany niż u nas zakład energetyczny wysyła impuls po kablu w momencie zmiany taryfy na tańszą. Urządzenie wtedy się włącza i jest super. My chyba troszkę na to poczekamy.

aadamuss24
03-02-2010, 15:42
W Polsce to impuls dostałbyś jak byłoby drożej :) pozdr adam

ewadora
03-02-2010, 20:50
Lepiej przy PC wyregulować przepływy na stałe. Inaczej mogłoby się zdarzyć że zamknie się większość pętli i wzrośnie temperatura na wyjściu z PC, co nie tylko kosztuje więcej ale obniża trwałość sprężarki.
ale jeśli pompa ciepła podaje do bufora no to chyba nie powinno nic wzrosnąć na wyjściu z pompy ciepła?

wihajster
03-02-2010, 21:09
Lepiej przy PC wyregulować przepływy na stałe. Inaczej mogłoby się zdarzyć że zamknie się większość pętli i wzrośnie temperatura na wyjściu z PC, co nie tylko kosztuje więcej ale obniża trwałość sprężarki.
ale jeśli pompa ciepła podaje do bufora no to chyba nie powinno nic wzrosnąć na wyjściu z pompy ciepła?
Wzrośnie, mniej lub więcej ale wzrośnie. Chyba że mówisz o jakimś gigantycznym buforze, ale jak już pewnie wiesz, do podłogówki jest on zupełnie niepotrzebny.

ewadora
03-02-2010, 21:30
Ja mam 2 - 400 i 200 l. Było tak w projekcie. Byc może dlatego,że mam tez zaprojektowane solary - no i pompę ciepła ( coby ładowac bufor w tańszej taryfie).

wihajster
03-02-2010, 21:52
Ja mam 2 - 400 i 200 l. Było tak w projekcie. Byc może dlatego,że mam tez zaprojektowane solary - no i pompę ciepła ( coby ładowac bufor w tańszej taryfie).
Do c.w.u. owszem, ale do podłogówki? Zimą słońca dla wody użytkowej nie starcza, nie mówiąc o ogrzewaniu.
Nie mówię, są instalacje gdzie bufor jest stosowany, ale przy podłogówce na ogół szkoda miejsca i kasy.

ewadora
03-02-2010, 22:27
Ja niestety na tym się nie znam .Musze polegać na projektancie-ale czytając forum mam coraz większe wątpliwości ,czy wybór projektanta był słuszny.
Oczywiście solary - jak najbardziej maja ładowac przede wszystkim w lecie CWU -ale ja pomyslałam, że w przypadku tych nieszczesnych siłowników to bufor sie przyda własnie coby nie przegrzać PC. Wiem to głupie -ale mam to co mam :(.

wihajster
03-02-2010, 22:31
Dochodzi jedna pompa obiegowa, w Twoim przypadku, która musi pracować. Mogłoby jej nie być. Ale to już projektant wie co miał na celu, może akurat dobrze myślał.

aadamuss24
03-02-2010, 23:06
Jeśli nie ma bufora to przegrzewa, jeśli jest bufor to piszesz, że do podłogówki jest niepotrzebny :) Pompxxla napisz coś więcej bo to mi się jedno z drugim gryzie :)
Jeśli puścimy bezpośrednio z pompy ciepła w podłogę na jednej pompie a straty nie są duże to za chwilę pompa się wyłączy, będzie więc szkodziło to sprężarce, więc źle.

Jeśli mamy bufor to sprężarka pracuje w dłuższych cyklach i jest lepiej, ale minusem jest dodatkowa pompa. Czy masz na myśli zużycie prądu przez pompę obiegową? Myślę, że nie będzie tak duże jak koszty wymiany sprężarki.

pozdr adam

wihajster
04-02-2010, 00:02
:)
Zacznijmy od początku. Potwierdziłem słuszność decyzji turcin'a. Uważam że najkorzystniej jeśli ustawiamy sobie "układ" na rozdzielaczu podłogówki, najlepiej z rotametrami a nie "po ciemku". W "normalnym" domu jednorodzinnym mamy stałe warunki i nie ma potrzeby okresowego odcinania poszczególnych pomieszczeń. W takim układzie bufor jest zbędny bo nic nam nie ograniczy przepływów w instalacji. Zasilamy bezpośrednio z PC, dodatkowa pompka i bufor są zbędne. Jedyny minus to czas potrzebny do wyregulowania pożądanych rozkładów temperatury, może to trwać i dwa sezony ;)
Jeżeli już mamy te "nieszczęsne" siłowniki na rozdzielaczach to bufor jest potrzebny.

aadamuss24
04-02-2010, 00:12
ok, ale piszesz tylko o jednej stronie układu. Co steruje pracą pompy? Przepływy mamy ok, dają na stałą temp. wszędzie ale temp. na zewnątrz się zmienia i co wtedy zmienia nam temp. czynnika? pogodówka? jeśli tak to pompa też bedzie włączana i wyłączana dosyć często jeśli nie będzie bufora. Może nie będzie to miało miejsca przy minus dziesięciu ale przy lekko dodatnich temp. tak. pozdr adam

wihajster
04-02-2010, 00:28
W takim układzie termostat pokojowy, jeden ale w "reprezentatywnym" miejscu gdzie nie będą miały wpływu chwilowe możliwe wahania temperatury (otwarcie drzwi zewnętrznych, słońce, kominek etc. Fakt nie jest to idealne rozwiązanie ale przeważnie sprawdza się.

turcin
04-02-2010, 08:39
Faktycznie z buforem pompa ma dłuższe cykle pracy i jest dla niej lepiej. Automatyka ma pewną histerezę cyklu pracy sprężarki. Ja mam ustawione +/-4 K. Jeżeli temperatura wzrośnie na powrocie do temperatury wyłączenia (bo ta utomatyka pilnuje wody wracającej do pompy) to natychmiast się wyłączy. Co do nastaw przepływów uważam, że lepszym rozwiązaniem jest regulacja różnicy temperatur niż rotametrami. Jeżeli mamy pętle przeliczone na pewne warunki obliczeniowe to wystarczy wziąć pirometr lub inne urządzenie do pomiaru temperatury i regulować tak żeby otrzymać obliczeniowe ochłodzenie. Wtedy jest ok. Przepływy w podłogówce są tak małe, że z reguły pirometr nie ma tak dokładnej podziałki.
Przy automatyce pogodowej najczęściej czujnik wewnętrzny nie powoduje wyłączenia urządzenia tylko służy do wprowadzenia korekty krzywej grzewczej, czyli obniża punkty załączenia i wyłączenia urządzenia.