PDA

Zobacz pełną wersję : Klon 'Royal Red' - przycinanie



cebullka
04-05-2009, 08:05
Witam serdecznie i tak jak w temacie..
czy ma Ktos doświadczenia w tym zakresie. Posadziłam klon Royal Red ze względu na jego piękne bordowe liście, ale zagłębiając sie w temat odnajduje różne informacje na temat jego ostatecznej wielkości (nawet do 20 merów) a ja moge sobie pozwolic na maksymalnie 5, 6 metrów.
No i teraz problem, pytanie. Czy jest sens/możliwość przycinania go, czy może wymienić na inna odmianę, czy nawet inny gatunek drzewa

pozdrawiam Ania

Elfir
04-05-2009, 09:39
Można przycinać, ale zaburzy to kształt drzewa. Lepiej kupić odmianę "Crimson Sentry". Kolumnowa, wąska.

Royal Red ma po 10 latach 5 m średnicy

cebullka
04-05-2009, 10:34
:)

Bardzo dziękuję za odpowiedź
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie...mam dwa klony Royal Red. Jeden szczepiony jest na wysokości około 2 metrów (może mniej) a drugi nisko przy ziemi. Czy to może miec znaczenie w przyszłym wzorście i kształcie. Poza tym że ten nisko szczepiony rozgałęzia sie od dołu.
Ale to juz tak na marginesie :wink:
jeszcze raz wielkie dzięki
Ania

Elfir
05-05-2009, 08:37
ten szczepiony będzie co najwyżej puszczał pędy od podkładki, nalezy wtedy je wycinac.
Nie wiem jaka to podkładka, ale szczepienie z reguły ogranicza wzrost rośliny.

krzysiek_rz
08-05-2009, 21:23
To moj pierwszy post na forum ogrodniczym, więc witam serdecznie wszystkich, no i od razy zadam pytanie.

Jest sobie klon - dokladnie nie wiem coz on zacz, bo tak: nie jest napewno palmowy, jest szczepion, listki ma piękne, bordowe - tyle wiem o tym klonie.
W sumie to ma ok 1m i jest szczepiony na podkładce o długości 30cm.
Z podkładki tej "wyrastają dwa zaszczepienia" w układzie V - jedne dłuższe, (ok. 70cm) a drugie krotsze (ok. 60cm).
Nasadzony został w 3 tygodnie temu z doniczki. Widać że mu jest dobrze - przynajmniej na razie.

Pytanie brzmi tak: jak go przycinać, abym otrzymał jeden pień o wysokości ok 1.80 i na tym pniu koronę (raczej dowolną)?
Powiedziano mi że podkładka urośnie - a na forum czytam że nie :(
Co z tym zrobic, aby mieć prosty pieniek i korone a nie krzew?

Pozdrawiam

Elfir
12-05-2009, 09:29
Wycinać wszystkie boczne pedy i jeden, przewodnik, podwiązać do palika by prosto rósł.

krzysiek_rz
12-05-2009, 14:50
Dzięki. Tak myślałem.

Z tym że przewodnik będzie wyrastał z podkładki pod kątem,
co w efekcie da mi "krzywy pień". No ale cóż. Nie można mieć wszystkiego.

Elfir
14-05-2009, 14:05
ten pień: za jakiś czas, gdy stanie się grubszy, nie będzie widoczny, że kiedyś był krzywy

krzysiek_rz
14-05-2009, 19:49
I takiej odpowiedzi oczekiwałem :)

A powiedz mi jeszcze, czy uwzględniając to, co o nim napisałem (wymiary i termin posadzenia), mam go zacząć przycinać/kształtować teraz?

Elfir
15-05-2009, 08:28
tak, można ciąc go w sezonie.

krzysiek_rz
16-05-2009, 17:01
Dziękuje Ci bardzo.