PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe, a schnięcie ręczników



sql
04-05-2009, 22:27
witam,
jak w temacie :).
przyznam, że jestem tradycjonalistą i do podłogówki podchodzę z pewną taką dozą nieśmiałości, ale ostatecznie w kuchni, łazienkach i holu zdecydowałem się na podłogówkę (+ew. w salonie pod marmurem, jak nie dam parkietu),
nurtuje mnie tylko jedno zagadnienie, a więc schnięcie mokrych rzeczy.
czy rozwieszone na jakimś wieszaku w łazience ręczniki po wieczornym prysznicu są rano suche?
ew. mokre ścierki od wycierania naczyń w kuchni - czy przy podłogówce to zdążą w sensownym czasie wyschnąć?

trochę głupio robić i podłogówkę i ścienny kaloryfer do suszenia, co nie?

Savik
05-05-2009, 03:43
witam,
jak w temacie :).
przyznam, że jestem tradycjonalistą i do podłogówki podchodzę z pewną taką dozą nieśmiałości, ale ostatecznie w kuchni, łazienkach i holu zdecydowałem się na podłogówkę (+ew. w salonie pod marmurem, jak nie dam parkietu),
nurtuje mnie tylko jedno zagadnienie, a więc schnięcie mokrych rzeczy.
czy rozwieszone na jakimś wieszaku w łazience ręczniki po wieczornym prysznicu są rano suche?
ew. mokre ścierki od wycierania naczyń w kuchni - czy przy podłogówce to zdążą w sensownym czasie wyschnąć?

trochę głupio robić i podłogówkę i ścienny kaloryfer do suszenia, co nie?
Ja przy podłogówce (a robię w całym domu) w łazienkach daję ręcznikowce.

turcin
05-05-2009, 06:42
Ja tak samo. Zasilać będę z pompy ciepła i też daję grzejniki łazienkowe. Dodatkowo grzałki żeby w lato można było podsuszyć.

pablitoo
05-05-2009, 06:56
witam,
jak w temacie :).
przyznam, że jestem tradycjonalistą i do podłogówki podchodzę z pewną taką dozą nieśmiałości, ale ostatecznie w kuchni, łazienkach i holu zdecydowałem się na podłogówkę (+ew. w salonie pod marmurem, jak nie dam parkietu),
nurtuje mnie tylko jedno zagadnienie, a więc schnięcie mokrych rzeczy.
czy rozwieszone na jakimś wieszaku w łazience ręczniki po wieczornym prysznicu są rano suche?
ew. mokre ścierki od wycierania naczyń w kuchni - czy przy podłogówce to zdążą w sensownym czasie wyschnąć?

trochę głupio robić i podłogówkę i ścienny kaloryfer do suszenia, co nie?

Nie głupio - jak ręcznikowca nie zrobisz wilgotne ręczniki i ścierki nie będą Ci schnąć - no chyba że poukładasz je na podłodze ...

mery26
05-05-2009, 07:29
czy rozwieszone na jakimś wieszaku w łazience ręczniki po wieczornym prysznicu są rano suche?
ew. mokre ścierki od wycierania naczyń w kuchni - czy przy podłogówce to zdążą w sensownym czasie wyschnąć?
trochę głupio robić i podłogówkę i ścienny kaloryfer do suszenia, co nie?
wyschną. W sezonie grzewczym wilgotność w domu z reguły spada.
Dodatkowa drabinka w łazience dobra rzecz.

zbigmor
05-05-2009, 07:30
Latem to chyba wysychają bez włączonych grzejników to i zimą wyschnie.

mazo
05-05-2009, 08:12
Też się nad tym zastanawiam. W tej chwili nie mam podłogówki, a w łazience nie ma kaloryfera (takie mieszkanie zastaliśmy i nie było sensu na krótko coś zmieniac) i jakoś schną te ręczniki (o dziwo nie jest też zimno, ale może dlatego, że łazienka w środku mieszkania). Ale w domu chyba jednak zrobimy drabinkę (chociaż nie powiem, żeby mi się to podobało), przyda się ,kiedy trzeba coś szybko wysuszyc, przez noc np.

pablitoo
05-05-2009, 08:24
Latem to chyba wysychają bez włączonych grzejników to i zimą wyschnie.

Mam podłogówkę w łazience - temp utrzymywana w tym pomieszczeniu to ca 24 stopnie / moja żona lubi ciepełko :lol: / , gdy powieszę wilgotne ręczniki po kąpieli na wieszakach to nie ma szans aby przez noc przeschły - ranem są nadal wilgotne pomimo panującej tam takiej temperatury . Wentylacja grawitacyjna w łazience działa poprawnie - w łazience nie ma ani grama wilgoci .
Gdy powieszę te ręczniki na ręcznikowcu / lub położę na podłodze :D / są suche jak pieprz .

zbigmor
05-05-2009, 08:31
Latem to chyba wysychają bez włączonych grzejników to i zimą wyschnie.

Mam podłogówkę w łazience - temp utrzymywana w tym pomieszczeniu to ca 24 stopnie / moja żona lubi ciepełko :lol: / , gdy powieszę wilgotne ręczniki po kąpieli na wieszakach to nie ma szans aby przez noc przeschły - ranem są nadal wilgotne pomimo panującej tam takiej temperatury . Wentylacja grawitacyjna w łazience działa poprawnie - w łazience nie ma ani grama wilgoci .
Gdy powieszę te ręczniki na ręcznikowcu / lub położę na podłodze :D / są suche jak pieprz .


To chyba bym sprawdził jeszcze raz tą wentylację. U mnie w łazience ręczniki wyprane wieczorem i powieszone nad wanną rano, najpóźniej po południu są suche, a wentylacja grawitacyjna. Wilgotność w łazience między 50-70%, po kąpieli spokojnie chwilowo powyżej 90%.

pablitoo
05-05-2009, 08:36
To chyba bym sprawdził jeszcze raz tą wentylację. U mnie w łazience ręczniki wyprane wieczorem i powieszone nad wanną rano, najpóźniej po południu są suche, a wentylacja grawitacyjna. Wilgotność w łazience między 50-70%, po kąpieli spokojnie chwilowo powyżej 90%.

Sprawdzana codziennie - mam w łazience higrometr - wilgotność nigdy nie przekracza 60 % ... / oczywiście podczas kąpieli jest zdecydownie wyższa , ale już po około pół godzinie wraca do normy / .

Foczki
05-05-2009, 08:50
Wentylacja może działać poprawnie, jak się ręcznik powiesi w "przeciągu" to wyschnie, a jak nie to nie wyschnie.

Przy podłogówce jest minimalna konwekcja dlatego ręczniki nie schną, od samej temperatury nie wyschną dlatego zalecany jest dodatkowo ręcznikowiec.

Inna sprawa, z reguły trudno jest uzyskać temperaturę 24° z małej powierzchni podłogi w łazience, zwłaszcza że bywa przykryta wanną i brodzikiem a w łazience są spore okna. W projektach podłogówki często wychodzi że trzeba jeszcze dodać grzejnik i wtedy sprawa jasna.

chef
05-05-2009, 09:54
W jaki sposób podłączyć kaloryfer? Czy można bezpośrednio z podłogówki czy osobną rurką?

Piczman
05-05-2009, 10:49
Wentylacja mechaniczna znacznie poprawia proces schnięcia mokrego ręcznika !
Czy się mylę ? :roll:
Przy grawitacji to myślę że grzejnik jest potrzebny bo małą wydajność wentylowania wspomoże dogrzanie powietrza,czyli jedno "goni" drugie i razem dają dobry efekt !?

Ja nie robiłem, jak będzie to się okaże się ,,,

Może ktoś z mechaniczną się wypowie bo ciekaw jestem :wink:

Pozdr.

civic9
05-05-2009, 11:17
wentylacja mechaniczna, tylko podłogówka, żadnych drabinek, i nawet tam pewnie nie ma tych przepisowych 24st.C, tylko bliżej reszty domu. i podoba mi się taka łazienka jak nic tam nie wisi - ale to kwestia gustu :)

ręczniki schną - ale nie są ciepłe - niektórzy to też lubią :)

Smakor
05-05-2009, 14:38
Eee tam w łazience musi byc ręcznikowiec bo miły jest ciepły ręcznik (no dla mnie przynajmniej).
Ale interesuje mnie czy te ręcznikowce są "duo" tzn zima jadą z wody a latem podgrzewa sie je pradem? Czy to nie mozliwa opcja?

pablitoo
05-05-2009, 14:45
Eee tam w łazience musi byc ręcznikowiec bo miły jest ciepły ręcznik (no dla mnie przynajmniej).
Ale interesuje mnie czy te ręcznikowce są "duo" tzn zima jadą z wody a latem podgrzewa sie je pradem? Czy to nie mozliwa opcja?

Możliwa - można nabyć elektryczne grzałki do ręcznikowców które montuje się w grzejniku - i jak c.o nie funkcjonuje można sobie prundem napędzić grzejnik :D

Foczki
05-05-2009, 22:25
W jaki sposób podłączyć kaloryfer? Czy można bezpośrednio z podłogówki czy osobną rurką?
Osobną rurką, wysokotemperaturową.

Jak kto nie lubi drabinek zawsze są inne opcje, oto przykład:
http://www.jaga.com.pl/grzejnik_heatwave.html

edde
05-05-2009, 22:43
chyba ze ogrzewanie niskotemperaturowe, wtedy osobną rurka, niskotemperaturową :wink:

sql
05-05-2009, 23:20
hmh, zdania są niestety ostro podzielone :(,
chyba zabawię się w ryzyka-fizyka i zrobię bez - jak mi ręczniki będą pleśnieć, to najwyżej zrobię coś na prund.
łazienki są dosyć spore, więc i powierzchnia grzewcza duża, tylko w "sypialnianej" jest mało, ale tam za to nie ma okien :).

PS-kolega, który ma podłogówkę + elektryczne ręcznikowce twierdzi, że jeszcze ani razu ich nie użył - ręczniki same wysychają.

raffran
06-05-2009, 08:25
No nie wiem,czy reczniki bede tobie plesniec.
My mamy tylko podlogowke w lazience i ze schnieciem recznikow nie jest najgorzej. Wisza one wolno rozwieszone na stojaku i przez noc wysychaja(oczywiscie po kapieli,albo prysznicu).

monikaa13
06-05-2009, 08:31
rozwieszone ręczniki po kąpieli na jakimś dodatkowym wieszaku, suszarce przy włączonej podłogówce do rana wyschną.
Ręczniki wiszące na zwykłym wieszaczku na ścianie niekoniecznie - wiem, bo u mnie nie wysychają.
Choć oczywiście dużo też zależy od mocy i ilości grzania.

Dlatego my w łazience obowiązkowo wstawiamy grzejnik.

raffran
06-05-2009, 08:36
To nie jest dodakowy wieszak na reczniki,tylo normalny wieszk na reczniki. Z ta roznica,ze nie jest on przytwierdzony do scianie,tylko stoi na podlodze.
Dodam jeszcze,ze wieszak jest wlasnego pomyslu i przyjechal z nami z mieszkania jako jedna z niewielu rzeczy.

Renata27
06-05-2009, 10:13
W jaki sposób podłączyć kaloryfer? Czy można bezpośrednio z podłogówki czy osobną rurką?

Ja u siebie mam ogrzewanie przez pompę ciepła i grzejnik łazienkowy mam podłączony osobną rurką.

Pozdrawiam :lol:

Renata27
06-05-2009, 10:17
trochę głupio robić i podłogówkę i ścienny kaloryfer do suszenia, co nie?

Nie rozumiem co jest głupiego w połączeniu podłogówki i ściennego kaloryfera do suszenia :roll: ???

Renata27
06-05-2009, 10:21
Mam zarówno podłogówką, jak i kaloryfer łazienkowy do suszenia i uważam, że jedno nie wyklucza drugiego, a wręcz przeciwnie wspomaga.

Pozdrawiam :lol: :lol: :lol:

Smakor
06-05-2009, 10:22
Też mi się wydaje, że to nic "zdroznego". Podłogówka jest do ogrzewania a grzejniczek do dogrzewania i ew. podsuszania/ocieplania ręczników :) Ja tam zamontuje to i to. Nawet w kuchni zastanawiam się co zrobić bo jak odliczę od tych moich 11 m2 miejsca zajęte przez szafki, lodówki itp plus jakieś martwe pola przy drzwiach to wydaje się, że mało tej podłogi grzanej zostanie a nie chciałbym aby się okazało, że będzie za zimno a przecież nie można grzac podłogi na 40 stopni. CHyba w kuchni też sobie gdzieś "wkleję" jakiś gustowny grzejniczek albo conajmniej zrobię przyłącze do niego w razie "w".

cieszynianka
06-05-2009, 14:49
W kuchni jest zawsze cieplej niż w innych pomieszczeniach, jeśli się używa piekarnika, gotuje się.
Nie będzie źle :wink:

chef
06-05-2009, 17:34
Dziękować za odpowiedzi :D Skoro ręczniki tak dobrze schną nad podłogówką to można by się pokusić o kilka rurek podłogówki na ścianie. Za jednym rzutem ogrzewanie zrobione bez bawienia się w kloryfer i prowadzenie dodatkowej rurki. Pomysł chyba dobry :-?

cieszynianka
06-05-2009, 17:50
Dziękować za odpowiedzi :D Skoro ręczniki tak dobrze schną nad podłogówką to można by się pokusić o kilka rurek podłogówki na ścianie. Za jednym rzutem ogrzewanie zrobione bez bawienia się w kloryfer i prowadzenie dodatkowej rurki. Pomysł chyba dobry :-?


Na ścianie czy w ścianie :roll:

VPS
06-05-2009, 18:13
Ogrzewanie ścienne (http://www.rehau.pl/47D29DB2056D07B4C12574C60022DFFB.shtml)
http://www.budujemydom.pl/images/stories/artykuly_bd/przyjazne_cieplo13_200.jpg http://www.spednet.pl/Portals/1060/Zdj%C4%99cia/Ogrzewanie%20pod%C5%82ogowe/Ogrzewanie%20%C5%9Bcienne.JPG http://www.budujemydom.pl/images/stories/temat_tygodnia/alergie_rap9_200.jpg

cieszynianka
06-05-2009, 18:17
Mam ścienne w pokojach na górze :D

chef
06-05-2009, 18:25
cieszynianka Wysłany: Sro, 6 Maj 2009 18:50 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

chef napisał:
Dziękować za odpowiedzi Skoro ręczniki tak dobrze schną nad podłogówką to można by się pokusić o kilka rurek podłogówki na ścianie. Za jednym rzutem ogrzewanie zrobione bez bawienia się w kloryfer i prowadzenie dodatkowej rurki. Pomysł chyba dobry



Na ścianie czy w ścianie


Oczywiście że w ścianie, 1m2 powinien wystarczyć. :D

cieszynianka
06-05-2009, 18:28
Albo drabinka na ścianę :D

http://mjedrzejewski.pl/grzejniki_produkowane_seryjnie.php

:wink:

piwopijca
07-05-2009, 07:49
Ja robie wszedzie podlogowke ale w lazienkach i pralnio-suszarni beda drabinkowe. Wiosna czy tez jesienia zanim uruchomie co bede korzystal z grzalki elektrycznej wmontowanej w grzejniki. Tak mam teraz i sprawdza sie. Gdy jest okres przejsciowy na czas suszenia wlaczamy na godzinke grzalke elektryczna w drabince w lazience i szybko reczniki czy bielizna schnie :)
O sezon grzewczy to bym sie nie martwil ale wspomniane okresy przejsciowe, tuz przed albo po sezonie grzewczym -to jest problem. Mimo ze bede mial went. mech. to drabinki z grzalkami elektrycznymi musza byc. W sezonie drabinki maja temp. podlogowki bo beda podlaczone do niskotemp. systemu z PC (pewnie z 30*C-32*C osiagna max.) i oddzielnymi rurkami do rozdzielacza podlaczam je.

Pzdr.

sql
07-05-2009, 09:10
nie chodziło mi o to, że głupio robić grzejnik ścienny przy podłogówce, tylko na odwrót - po co robić podłogówkę, skoro i tak trzeba (czasem) zrobić grzejnik ścienny? można dać ciut większy i nie komplikować sobie życia podłogówką.

chef
07-05-2009, 13:37
sql zapomniales o stapaniu po cieplej podlodze :lol: Przyznam Ci racje, to tylko podnosi koszty instalacji. Czy mozna wiec by bylo poloyc na scianie ogrzewanie scienne z tego samego obiegu co podlogowke w lazience bez zbednego prowadzenia osobnego zasilania?? Przepraszam za brak polskiej czcionki :D [/list]

dode
07-05-2009, 16:16
scierki wysychają bardzo szybko, ręczniki na wieszakach przy scianach wolniej, ale kąpielowe mamy rozwieszone na relingach i wysychają w ciagu kilku godz.

sql
07-05-2009, 17:32
sql zapomniales o stapaniu po cieplej podlodze
nie zapomniałem, ale to akurat uważam za wadę podłogówki, a nie jej zaletę :),
zalety widzę tylko dwie:
-koszty eksploatacji pieców kondensacyjnych (z powodu niższej temperatury cieczy płynącej w instalacji),
-brak grzejników na ścianach w przypadku, gdy są one ni w 5 ni w 10 w projekcie łazienki,