PDA

Zobacz pełną wersję : pole elektromagnetyczne



30-11-2003, 17:23
Proszę o info w jakiej odległości od linii napowietrznych wysokiego napiecia 110 kVa można bezpiecznie budować dom? Kto może wykonać pomiar natężenia tego pola elektromagnetycznego w mikroteslach?

Pola

Bezdomny
30-11-2003, 17:49
Niestety nie wiem jaka powinna być odległość domu od sieci 110 ( ok 100 m ale mogę się mylić) ale z tego co pamiętam ze studiów czytaliśmy takie opracowanie z USA gdzie wykazano, iż wcale nie mniejszy niż pole elektromagnetyczne wpływ na zdrowie ma jonizacja powietrza, które przepływa przez takową linie napowietrzną ( rak płuc, choroby układu oddechowego) - i tu smutna wiadomość - bezpieczna odległość od linii to 500 metrów dla kierunku z którego wieje wiatr. Musiałbyś więc uwzglednić jeszcze dodatkowo z jakiego kierunku najczęsciej wieje wiatr bo jeśli od linii to nie polecam lokalizacji. Możesz jednak spojrzeć na to z drugiej strony od czegoś i tak trzeba umrzeć :wink: ...

JerzyB
30-11-2003, 18:48
1.
Po wytyczne należy zgłosić się do lokalnego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Mają tam stosowną wiedzę, narzędzia i doświadczenie.

2.
W Teslach (czyli też w mikroteslach) mierzy się wartość indukcji pola magnetycznego! - to dla formalności.

Pikuś
01-12-2003, 21:36
Sprawy te reguluje Prawo ochrony środowiska. O ile pamiętam odległości skrajnych elementów budynków od takich linii wynoszą kilkanaście m /ale to muszę sprawdzić/. Natomiast natężenie pola elektromagnetycznego wyraża się w V/m. Nie jestem fachowcem w tych sprawach, ale się tym interesowałem bo mój budowany dom znajduje się w odl. 70 m od takowego ustrojstwa. Pozdrawiam - Pikuś :)

Jacek i K77
02-12-2003, 08:52
Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują kwestii odległości linii 110 kV od budynków ze względu na pole elektryczne i magnetyczne (nie są wyznaczane odległości stref ochronnych). Jeżeli linia została zbudowana z odpowiednimi obostrzeniami, to może nawet krzyżować budynki mieszkalne - pod warunkiem zachowania odległości pionowej pomiędzy przewodem roboczym a najwyższym punktem w krzyżowanym miejscu. Stopień obostrzenia (są trzy stopnie) - w skrócie można powiedzieć zabezpieczenia mechanicznego - polegające np. dla 2 stopnia na zastosowaniu podwójnych łańcuchów izolatorów (dwa równoległe) - sprawy te reguluje polska norma PN-E-05100-1 Elektroenergetyczne linie napowietrzne projektowanie i budowa. Linie prądu przemiennego z przewodami roboczymi gołymi.
Zgodnie z ww. normą natężenie pola elektrycznego pochodzącego od przewodów linii nie powinno przekraczać wartości 1 kV/m mierząc na wysokości 1,8m od poziomu ziemi na obszarach lokalizacji budynków mieszkalnych, w których ludzie przebywają dłużej niż 8 godzin na dobę. Stare przepisy (dziś nieobowiązujące) mówiły, iż w odległości większej niż 14,5 m od osi linii, wartości te na pewno nie są przekraczane. Lecz nie można tego generalizować. Z doświadczenia wiem że rzadko kiedy wartość ta pod linią jest przekroczona, zależy to do wielu czynników takich jak: wysokość zawieszenia przewodów, natężenie prądu, typu zastosowanych konstrukcji - układu zawieszenia przewodów. Pomiary wykonuje kilka jednostek w Polsce. Z doświadczenia wiem, iż zakłady energetyczne - właściciele linii o napięciu do 110 kV zlecają wykonanie takich pomiarów jeżeli ich nie posiadają. Zatem najprościej i najtaniej będzie zwrócić się do zakładu energetycznego z odpowiednim wnioskiem np. uzgodnienia projektu zabudowy działki w pobliżu linii 110 kV

gaga2
02-12-2003, 09:27
ja zlecilam wykonanie takich badań w wojewódzkim SANEPIDzie.
Pozdrawiam,
gaga2

misiek72
03-12-2003, 13:12
Ja mam problem podobny, ale jednak troche inny.
Może będziesz wiedział jak mi pomóc.
Mam na działce kabel nad głową. Chcę go poprowadzić w ziemi, niestety sąsiad nie chce się zgodzić, bo "... będzie duże pole magnetyczne..."
Chcę policzyć jakie ono na prawdę jest i czy po przejściu przez 3m ziemi, 15 metrów od domu, nie jest przypadkiem mniejsze od promieniowania wydzielanego przez kabel od żelazka czy kuchenki elektrycznej.

Pytanie jak to się liczy, a dokładnie, jak je policzyć dla:
- napięcie 20 kV
- częstotliwość 50 Hz
- odległość domu od kabla 15 m
- bezpośrednio na kablu 3m ziemi.

Dzięki za jakie kolwiek wskazówki.

ArtMedia
03-12-2003, 14:14
Witam

Z przytoczonych danych można oszacować jedynie pole elektryczne. Brakuje natężenia prądu.
A tak BTW: to żaden kabel nie emituje żadnego promieniowania. To są pola elektromagnetyczne, które nie są promieniowaniem. To nie to samo.

Sebastian

ArtMedia
03-12-2003, 14:15
...ale można np. wypożyczyć miernik natężenia pola i zmierzyć. Tylko nie bardzo wiem skąd pożyczyć?...

krzysztofj
04-12-2003, 07:54
można przyjąć dla kabla 20kV, że obciążenia (prąd) każdej fazy są jednakowe, zatem pola się znoszą (wypadkowa wartość=0). Ponadto kabel 20kV zazwyczaj ma ekran (nazywa się to żyłą powrotną) uziemiony. Ponadto dlaczego w ziemi "...będzie duże pole magnetyczne.." a w powietrzu nie?
Ponadto kable 20kV układa się w budynkach i nikomu to nie wadzi.

ArtMedia
04-12-2003, 10:09
Ano właśnie. Nie pomyślałem, że przecież są trzy fazy i pola się znoszą...

05-12-2003, 19:57
Na słupach z reguły wiszą gołe druty a nie kable w izolacji, które kładzie się w ziemi.

andrzejj_
05-12-2003, 20:51
nie mozna mieszkac lub przebywac tuz po taka linia.Trzeba brac pod uwage ,ze taka linia beąca w sąsiedztwie jest tylko niebezpieczna z powodu ewentualnego zerwania linii.Jesli dom i posesja jest w odleglosci wiekszej to spij spokojnie,wiekszosc opinii o takich liniach jest przesadzona

misiek72
10-12-2003, 15:03
Dzieki za informacje, zobacze czy uda mi sie go przekonać.

Dla mnie osobiście ekranowany kabel i warstwa ziemi jest wystarczającym zabezpieczeniem, jednak to jest jego ziemia i ma, niestety, pełne prawo się nie zgodzić.

Pzdr.