PDA

Zobacz pełną wersję : Oczyszczalnia na glinie. Jak najlepsza oczyszczalnia?



Annar13
05-05-2009, 18:16
Witam !
Mamy dzialke na ktorej prawdopodobnie jest ziemia gliniasta i wysoki poziom wod gruntowych, dokladnie bede wiedziec po badaniach gruntowych.
Ale wstepnie musze sie juz zorientowac jaka oczyszczalnie wybrac, poniewaz musze ja naniesc na projekt budowy.
Myslalam o dwoch:
biologiczna z osadem czynnym
korzeniowo- trzcinowa
Mysle ze obie maja podobny koszt.
Chciałabym zapytac uzytkowników obu typow oczyszczalnii jak sie sprawują i na co mam zwrocic uwage decydujac sie na kupno.
Jesli chodzi o trzcinowa, to jaką musze dysponowac powierzchnią dzialki oraz czy sprawdza się ona zimą ?
W interencie poza dziwnymi uwagami na ten temat nic sensownego nie znalazlam.
Z gory dziekuje za kazda informacje.
Anna

nowy44
06-05-2009, 07:43
Witam,
ja wybrałem biologiczną SBR aquaeco, myślę, że to dobre rozwiązanie. Co do trzcinowej to szczerze nie interesowałem się takim rozwiązaniem. nie sądzę żeby robienie z działki "terenów podmokłych" było najlepszym pomysłem. Poza tym SBR zajmuje małą powierzchnię działki.

Arabella
14-05-2009, 16:58
A ja myslę o hydrobotanicznej - trzciny na mojej działce będa się ładnie komponowały.
Szukam ewentualnie projektu czy projektanta. Ale ponieważ czas mnie jeszcze nie pili - rozglądam się tu i ówdzie.
zajrzyj na te stronę:
http://zb.eco.pl/BZB/22/index.htm

piokrza
05-08-2009, 18:26
na glinie? - wystarczy że drenaż rozsączający zamiast normalnych 20 metrów będzie miał długość 40 metrów

ROLMAN
08-11-2009, 21:30
piokrza,
nie jest prawdą to.
choćbyś dał 1000m drenażu na glinie, i tak to niewiele da. nie wiesz - nie radź.

jacenty74
11-11-2009, 19:24
proszę poszukać firmy zajmującej się projektowaniem oczyszczalni (najlepiej takiej która ma duże doświadczenie /np. http://www.proekobud.pl/index.php?s=oferta&of=of-OfferSites&table=proekobud_projektowanie/). Zacznij od zrobienia porządnej opinii geologicznej. Projektanta na jej podstawie powinien wyliczyć teoretyczną długość ew. drenażu, grubość podsypki z kamienia itp. Najlepiej rozsączyć już czyste ścieki. Ja do takiego rozwiązania się przekonałem, ale jestem na razie w trakcie wyboru właśnie jakiejś porządnej oczyszczalni na osad czynny (myślę o oczyszczalni MCA-6 - kosztuje ok. 7700zł netto (9300zł brutto) lub o jakiejś innej równie dobrej). Dzisiaj byłem u człowieka u którego taka oczyszczalnia już działa ponad 2 lata i jest bardzo zadowolony. Mówił mi że kosztuje go ok. 250zł rocznie. Najważniejsze że nie ma żadnego zapachu. On ma akurat ze studniami chłonnymi, ale podobno w glinie studnie średnio mogą się sprawdzić, lepiej będzie porządna długość drenażu. pozdrawiam.

piokrza
12-11-2009, 19:17
piokrza,
nie jest prawdą to.
choćbyś dał 1000m drenażu na glinie, i tak to niewiele da. nie wiesz - nie radź.
ROLMAN nie zgadzam się z tobą. Zawsze jest jakieś wyjście. Można zastosować odpowiednio długi drenaż i na glinie też będzie działać. I tak jak napisałem wcześniej - zamiast np. 20m dać 2-3 razy dłuższy lub nawet te 1000m :P jak sam powiedziałeś.

ROLMAN
13-11-2009, 20:16
witaj,
piokrza, masz prawo się nie zgadzać. od tego jest forum, żeby dyskutować. na wstępie Annar13 napisała o wysokim poziomie wód gruntowych. w tym wypadku mielibyśmy do czynienia z drenażem nie rozsączającym, a zbierającym wodę. nie odchodziła by wówczas woda z oczyszczalni i Annar13 miałaby zrobione kuku. 40 m drenażu "rozsączającego" wypełnionego wodą gruntową ma taki sam sens jak 1000 m takowego.
pozdrawiam

lamaxx1
05-03-2010, 12:08
Powiem tak bzdurą jest jeśli firmy oferują oczyszczalnie drenażowe do terenów gliniastych.Jesli jest glina to nawet 100m drenażu nie pomoze.Zromucie glina to glina warstwa nie przepuszczalna.Jest możliwość wymiany gruntu ale trzeba pamietać ze jeśli jest problem w wodą gruntową to nawet wymiana gruntu za wiele nie pomoże.Nie dajcie sie nabrać
Oczywiscie jeśli jest glina i dostęp do rowu melioracyjnego można zamontować oczyszczalnię biologiczną

[ moderowano - reklama ]

Jedyne rozwiazanie przy glinie to szambo.
A nawet jeśli sie ktoś skusi na montaż oczyszczalni drenazowej w glinie to zycze powodzenia za 3-5 lat jak będzie trzeba od nowa rozkopywać działke.

ROLMAN
15-03-2010, 18:48
Jedyne rozwiazanie przy glinie to szambo.


nie jest prawdą to. są sposoby na pozbywanie się oczyszczonych ścieków z oczyszczalni biologicznych.
nie ma problemów, są tyko możliwości.

lamaxx1
19-03-2010, 07:34
Jedyne rozwiazanie przy glinie to szambo.


nie jest prawdą to. są sposoby na pozbywanie się oczyszczonych ścieków z oczyszczalni biologicznych.
nie ma problemów, są tyko możliwości.

Jakie są rozwiązania? Bo jestem bardzo ciekawa. Rozwiazaniem jest zamontowanie oczyszczalni(mówimy o drenażowej) która sie po 4 latach zapcha.Oczywiście ja nie przecze mozna zamontować oczyszczalnie biologiczną ze zrzutem do rowu lub studni chłonnej.Ale jeśli ktoś nie ma rowu a studnia chłonna zeby działała musi meć dno chłonne a jeśli jest zbita glina to nie bedzie miała dna chłonnego.Mozna nawet wykonać dwie studnie chłonne.Nie sztuka jest zamontowac cos i wziaść kase Ważne zeby to działało na lata
Proszę przedstaw mi rozwiazanie z drenażem do terenu gliniastego bo jestem bardzo ciekawa

ROLMAN
24-03-2010, 17:59
witaj,
np. kopiec filtracyjny.

desmear
28-03-2010, 19:06
witaj,
np. kopiec filtracyjny.

no i co Ci da kopiec filtracyjny ? gdzie te kilka metrów sześciennych wlewanych w kopiec każdego miesiąca popłynie ? Przecież kopiec magazynować tego nie będzie. wypłynie z kopca i będziesz miał breje koło domu.
zrozum, że nie chodzi o oczyszczenie ścieków (te po odpowiednich oczyszczalniach już są oczyszczone) ale o pochłonięcie dużych ilości wody.

ROLMAN
28-03-2010, 21:37
witaj,
hmmm,
zakładam, że wiemy o czym dyskutujemy. jest tak?

desmear
29-03-2010, 06:28
witaj,
hmmm,
zakładam, że wiemy o czym dyskutujemy. jest tak?

doskonale wiemy.
dyskutujemy o tym:
http://www.water.pl/oczyszczalnie/oczyszczalnie/sotralentz_wariant_kopiec.jpg

i ponawiam pytanie, co da kopiec filtracyjny, skoro warstwa pod nim (na rysunku kolor beżowy) będzie nieprzepuszczalna ?

lamaxx1
30-03-2010, 12:16
witaj,
hmmm,
zakładam, że wiemy o czym dyskutujemy. jest tak?

doskonale wiemy.
dyskutujemy o tym:
http://www.water.pl/oczyszczalnie/oczyszczalnie/sotralentz_wariant_kopiec.jpg

i ponawiam pytanie, co da kopiec filtracyjny, skoro warstwa pod nim (na rysunku kolor beżowy) będzie nieprzepuszczalna ?

Powiem ci Rolman że straszne głupoty gadasz.Widać nie jestem sama dokładnie jeśli jest glina i sobie usypiesz kopiec z piasku to nie wiele ci to da wiesz chyba że lubisz mieć małe bagienko.

W ogóle kopiec stosuje się aby zachować odległosć do wód gruntowych a nie żeby była nad gliną górk piachu zobacz
http://ja-ck.com.pl/images/oczyszczlanie2duza.jpg
rury 1,5m od drenażu

Do oczyszczalni z gruntem gliniastym nie stosuje sie oczyszczalni drenażowych.Co innego jeśli chcesz wymienić grunt ale załóżmy ze pod warstwą gliny geolog stwierdzi warstwę chłonną.
Do gliniastych oczyszczalnie zbf z napowietrzaniem a oczyszczone scieki(przypominam nie wode jak reklamują w gazetach) dalej do rowu czy studni nawet może stawu lecz myslę ze ta woda w lecie bedzie kwitła.

A jak nie ma innej mozliwość to SZAMBKO;)

Jeśli jakieś pytanka służę pomocą

skrzypp
31-03-2010, 13:31
Witam też dołączam sie do tematu, mam gline u siebie, miałem juz paru specjalistów , jeden poleca wymiane gruntu + komory firmy sotralenz, albo biologiczna bio uno + studnia chlonna tez sotralen, koszty podobne, moze ktoś się wypowie, i doradzi, jest tez row w okolicy bardzo bliskiej, dzieki

ROLMAN
31-03-2010, 21:03
i ponawiam pytanie, co da kopiec filtracyjny, skoro warstwa pod nim (na rysunku kolor beżowy) będzie nieprzepuszczalna ?

otóż, co znaczy że jest warstwa nieprzepuszczalna? czy masz pod spodem beton, kafelki, czy może litą skałę? gdyby glina była całkowicie nieprzepuszczalna, to woda po deszczu nie wsiąkałaby w glebę, tylko stała w postaci kałuży do czasu odparowania.
do kopca o objętości powiedzmy 100m3 odprowadzasz dziennie 0,5m3 ścieków (4-5 osobowa rodzina). jest zjawisko parowania z powierzchni, jest pobieranie wilgoci przez rośliny, jest wsiąkanie - nawet na glinie.
to da kopiec filtracyjny.

ROLMAN
31-03-2010, 22:10
Powiem ci Rolman że straszne głupoty gadasz.Widać nie jestem sama dokładnie jeśli jest glina i sobie usypiesz kopiec z piasku to nie wiele ci to da wiesz chyba że lubisz mieć małe bagienko.

W ogóle kopiec stosuje się aby zachować odległosć do wód gruntowych a nie żeby była nad gliną górk piachu zobacz
http://ja-ck.com.pl/images/oczyszczlanie2duza.jpg
rury 1,5m od drenażu

Do oczyszczalni z gruntem gliniastym nie stosuje sie oczyszczalni drenażowych.Co innego jeśli chcesz wymienić grunt ale załóżmy ze pod warstwą gliny geolog stwierdzi warstwę chłonną.
Do gliniastych oczyszczalnie zbf z napowietrzaniem a oczyszczone scieki(przypominam nie wode jak reklamują w gazetach) dalej do rowu czy studni nawet może stawu lecz myslę ze ta woda w lecie bedzie kwitła.

A jak nie ma innej mozliwość to SZAMBKO;)

Jeśli jakieś pytanka służę pomocą

witaj
głupoty najwyżej wypisuję, nie gadam. co da kopiec z piasku, możesz przeczytać troszkę wyżej.
kopiec stosuje się między innymi po to, aby zachować odległość min. 1,5m pomiędzy miejscem odprowadzenia ścieków a maksymalnym rocznym poziomem wód gruntowych.
ale stosuje się go również, aby był "górką piachu", a w zasadzie żwiru, pomiędzy ziarnami którego tworzy się błona biologiczna, na której odbywa się właściwe oczyszczanie ścieku (w wypadku oczyszczalni drenażowych). inna rzecz to sama zasadność montażu drenażówek z odprowadzeniem do nasypu.
natomiast jak najbardziej zasadne jest odprowadzenie tam ścieków z oczyszczalni biologicznej. a jak za dobrze się wczytasz w poprzednie posty, o takich pisałem.
nie bardzo rozumiem też co piszesz dalej o oczyszczalniach zbf, a dokładnie, że chcesz odprowadzić wodę do studni. no jakże, przecież grunt masz gliniasty, a więc woda nie wsiąknie i będziesz miała małe bagienko. jakaś niekonsekwencja.

a odnośnie pytań: jakie szambka oferujesz?

lamaxx1
01-04-2010, 07:31
Powiem ci Rolman że straszne głupoty gadasz.Widać nie jestem sama dokładnie jeśli jest glina i sobie usypiesz kopiec z piasku to nie wiele ci to da wiesz chyba że lubisz mieć małe bagienko.

W ogóle kopiec stosuje się aby zachować odległosć do wód gruntowych a nie żeby była nad gliną górk piachu zobacz
http://ja-ck.com.pl/images/oczyszczlanie2duza.jpg
rury 1,5m od drenażu

Do oczyszczalni z gruntem gliniastym nie stosuje sie oczyszczalni drenażowych.Co innego jeśli chcesz wymienić grunt ale załóżmy ze pod warstwą gliny geolog stwierdzi warstwę chłonną.
Do gliniastych oczyszczalnie zbf z napowietrzaniem a oczyszczone scieki(przypominam nie wode jak reklamują w gazetach) dalej do rowu czy studni nawet może stawu lecz myslę ze ta woda w lecie bedzie kwitła.

A jak nie ma innej mozliwość to SZAMBKO;)

Jeśli jakieś pytanka służę pomocą

witaj
głupoty najwyżej wypisuję, nie gadam. co da kopiec z piasku, możesz przeczytać troszkę wyżej.
kopiec stosuje się między innymi po to, aby zachować odległość min. 1,5m pomiędzy miejscem odprowadzenia ścieków a maksymalnym rocznym poziomem wód gruntowych.
ale stosuje się go również, aby był "górką piachu", a w zasadzie żwiru, pomiędzy ziarnami którego tworzy się błona biologiczna, na której odbywa się właściwe oczyszczanie ścieku (w wypadku oczyszczalni drenażowych). inna rzecz to sama zasadność montażu drenażówek z odprowadzeniem do nasypu.
natomiast jak najbardziej zasadne jest odprowadzenie tam ścieków z oczyszczalni biologicznej. a jak za dobrze się wczytasz w poprzednie posty, o takich pisałem.
nie bardzo rozumiem też co piszesz dalej o oczyszczalniach zbf, a dokładnie, że chcesz odprowadzić wodę do studni. no jakże, przecież grunt masz gliniasty, a więc woda nie wsiąknie i będziesz miała małe bagienko. jakaś niekonsekwencja.

a odnośnie pytań: jakie szambka oferujesz?


No oczywiście że studnia chłonna musi byc chłonna jak nie ma mozliwości jej wykonania ani mozliwosci zrzutu dor rowu to tylko szambo.

A co do rozsączenia zobacz na jaką powierzchnie pada deszcz i zobacz też że jak jest glina to niestety ludzie mają nie małe kałuze na swoich posesjach.Przy oczyszczalni np. z 48 m drenazem poletko chłonne masz około 45m2.I jak zacznie glina nie przepuszczać to się wszystko zapcha.Sugeruję tu że dzis robimy oczyszczalnie na glinie a za dwa lata ona niestety nie bedzie działać jak powinna.

Popreniłam właśnie taki bład namówiłam sie na oczyszczalnie na glinie.Dziś inna firma wymieniła mi nowe poletko drenażowe pod drenaż zastosowała metrowe (głebokosć) żwiru.I jak myslisz działa? nie bo jest zbita glina i woda jest za wysoko.kopiec mam na 80 cm.
I niestety ale płynę w gówienkach.

Wiec robię szambo szkoda tylko ze firmy naciagaja tak klientów hehe
pamietaj na urządzenie mogą dać ci gwarancje nawet 100 lat ale na montaż dają zawsze 2 lata określaja to przepisy.

Wiec nie upierajcie się ze musicie miec oczyszczalnie.

zazdroszcze tym co maja grunt piaszczysty :)

Nie oszukujmy sie jak jest glina i gruntówka dosć wysoko to naprawde najlepszym rozwiazaniem jest szambo chyba ze po prau latach macie ochote kopać od nowa działkę.

ROLMAN
06-04-2010, 20:36
wybacz, ale z tego co piszesz wynika, że masz źle zrobione kopiec. poza tym, jak widzisz, oszczędność przy zakupie taniej oczyszczalni jest pozorna.

ROLMAN
06-04-2010, 20:45
Witam też dołączam sie do tematu, mam gline u siebie, miałem juz paru specjalistów , jeden poleca wymiane gruntu + komory firmy sotralenz, albo biologiczna bio uno + studnia chlonna tez sotralen, koszty podobne, moze ktoś się wypowie, i doradzi, jest tez row w okolicy bardzo bliskiej, dzieki

witaj,
jak masz rów w pobliżu, możesz spokojnie montować oczyszczalnię biologiczną. nie baw się w żadne wymiany gruntu. oczyszczalnię jakiego producenta wybierzesz, to już Twoja sprawa. tylko biologiczną, nie drenażówkę!!!

desmear
08-04-2010, 06:45
otóż, co znaczy że jest warstwa nieprzepuszczalna? czy masz pod spodem beton, kafelki, czy może litą skałę? gdyby glina była całkowicie nieprzepuszczalna, to woda po deszczu nie wsiąkałaby w glebę, tylko stała w postaci kałuży do czasu odparowania.
do kopca o objętości powiedzmy 100m3 odprowadzasz dziennie 0,5m3 ścieków (4-5 osobowa rodzina). jest zjawisko parowania z powierzchni, jest pobieranie wilgoci przez rośliny, jest wsiąkanie - nawet na glinie.
to da kopiec filtracyjny.


glinę mam 40 cm pod powierzchnią na 10 metrów w głąb
po porządnym deszczu woda stoi a właściwie spływa zgodnie z ukształtowaniem terenu na sąsiednie działki. na szczęscie moja jest trochę wyżej, więc woda stoi za płotem. za płotem woda stoi w kałużach aż odparuje.
jak działa zjawisko odparowania z powierzchni kopca i przez rośliny od listopada do marca w temperaturach bliskich lub mniejszych zera ?

desmear
08-04-2010, 06:47
witaj,
jak masz rów w pobliżu, możesz spokojnie montować oczyszczalnię biologiczną. nie baw się w żadne wymiany gruntu. oczyszczalnię jakiego producenta wybierzesz, to już Twoja sprawa. tylko biologiczną, nie drenażówkę!!!

jak masz zezwolenie do podłaczenia się pod rów . bo jak nie, to nie masz prawa wlewać niczego do rowu. zacznij od wizyty w gminie

J&M&dzieci
31-05-2010, 23:48
A co myślicie o In-Dran? Szwedzkie oczyszczalnie.

Ja mam piaszczysto-gliniaste podłoże (na szczęscie nie 10m gliny), ale też wody gruntowe dość wysoko i po przejrzeniu różnych opcji ta jest jedyną, która nam odpowiada.

jowitajb
01-06-2010, 22:42
Witam!
Podłączę się do tematu.
Też mam glinę na działce i chcę zrobić oczyszczalnię biologiczną z odpływem wody do rowu.
Na razie rozmawiałam z Panem z firmy "Twój instalator" z Krakowa. Interesuje mnie opinia na temat oferowanych biologiczych oczyszczalni ścieków AquaDuo.
Będę wdzięczna za wypowiedzi na temat tej oczyszczalni. Polecacie? http://www.aquaduo.pl

Blutka
15-06-2010, 11:03
To jeszcze ja się podepnę. Po tych ulewach zaczęła mi stać woda na końcu drenażu (przy kominku) - i tak stoi do tej pory. Niby mniej, niż na początku, ale mam tam grząsko. Zadzwoniłam do kolesia, który mi kładł oczyszczalnię (rok temu, polecony tutaj, ale chyba go teraz na czarną listę wpiszę), powiedziałam, w czym rzecz, powiedział, że oddzwoni i teraz zniknął z powierzchni ziemi - nie obiera, etc. Albo wie, że coś skopał, albo nie wie, co zrobić i mu się głupio przyznać (jedno i drugie naganne). Ma ktoś pomysł, czemu tam woda stoi? Tam i tylko tam? (bo na całej reszcie powierzchni drenażu jest suchutko).

Martinezio
15-06-2010, 11:27
Pewnie dlatego, że tam jest najniższy punkt w drenażu rozsączającym, który sięga poniżej obecnego poziomu wód gruntowych. Nic z tym nie zrobisz, dopóki ten poziom nie opadnie samoczynnie. U mnie jest to samo.

Foczki
23-06-2010, 14:38
można coś zrobić.
wykopać należy na końcu drenażu otwór na studnię,
wpuścić studnię (szczelną) i na wysokości 10 cm poniżej drenażu wpiąć żółtą rurę drenarską w oplocie kokosowym. Ową rurę należy wpuścić jakieś 2 metry w stronę drenażu właściwego aby zbierać nadmiar wody.
Jak się studnia napełni to odpompować - proste i dość tanie rozwiązanie jeżeli nie chcemy rozkopywać całego drenażu.

I nie prawda że jak glina to nie może być oczyszczalni.
Ja mam glinę i oczyszczalnię drenażową, tylko że pod całym drenażem miałem wymianę gruntu i założony drenaż zbierający.

Działa zimą i latem.
Odpompowanie nastąpiło dopiero teraz po tych powodziach i nic mi nie stoi w kanale.

A jak woda stoi to niestety ale trzeba z tym walczyć bo się zamuli i już tylko rozkopanie pomoże.

pozdr.

asiadob
12-08-2010, 11:16
Witam

czy ktoś spotkał sie z oczyszczalnią Poliplastu Ep-6?

czart78
18-11-2011, 22:36
ja rowniez mam gline na dzialce i zastanawiam sie co z tym zrobic, stawiac szambo czy moze oczyszczalnie. A moze w przypadku oczyszczalni na takim gruncie, oczyszczone scieki gromadzic w zakopanym wielkim zbiorniku z ktorego mozna ponownie wykorzystac wode do splukiwania toalet i podlewania ogrodu?
co o tym sadzicie?

desmear
18-11-2011, 22:53
zbierana woda będzie śmierdzieć. oczyszczalnia oczyszczalnią, ale po niej woda źródlaną nie jest.
zalecają do przechowywania, aby mieszać ją pół na pół z deszczówką, ale robią się z tego pokaźne ilości.
niestety jak glina pozostaje szambo

Foczki
21-11-2011, 11:28
U mnie niestety po 2 latach użytkowania zakolmatował się drenaż. Przyczyną jest niewłaściwie dobrana wielkość oczyszczalni, była dla 4 osób a jest użytkowana przez 6 osób. Dobudowałem drugi układ na kolejne 4 osoby więc mam teraz na 8 osób i mam nadzieję że nie będzie problemów. Teraz zrobiłem drugi układ piasek płukany plus żwir 8-16 mm. Oczywiście pod spodem drenaż zbierający.
Co do wody to tylko na wiosnę muszę odpompować nadmiar ze studzienki zbierającej.

qasper
15-12-2011, 19:10
Witam
Nie chcę się wymądrzać , ale nie ma znaczenia jak wykonany jest kopiec i jak kosztowną fundniesz sobie oczyszczalnie, bo jak jest grunt nieprzepuszczalny to i tak na nic się to zda!! Wiem, bo mam taką działkę.... chciałem studnię chłonną, ale też niestety lipa.... wykonałem 4 odwierty po 20 metrów i do dna glina. No w jednej na głębokości 19 metrów pojawiły się iły, aczkolwiek też nieprzepuszczalne.... powierciliśmy do 30 metrów i niestety bez rezultatów. W końcu Pan od wierceń sam zaproponował by dać spokój, bo "nie ma sensu, szkoda kasy". Na "szczęście" w odległości 150 metrów od mojej działki płynie naturalny strumyk... niestety troszkę będzie to kosztowne, ale odprowadzenie wody z oczyszczalni i deszczówki do tego cieku wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wadą tego pomysłu jest niestety konieczność uzgadniania z włąścicielami gruntów przebiegu rury. Mam nadzieję, że się zgodzą ( na szczęście to grunty orne i nie ma konieczności rycia po posesjach). Dodam tylko, że jestem w szczęśliwym położeniu gdyż od mojej działki do strumienia jest naturalny spadek terenu.
Pozdrawiam

wybacz, ale z tego co piszesz wynika, że masz źle zrobione kopiec. poza tym, jak widzisz, oszczędność przy zakupie taniej oczyszczalni jest pozorna.

zwil
22-01-2013, 14:54
czytam to wszystko i tez sie podpinam mam czarnoziem na wierzchu a kolo metra juz glina sie zaczyna i co z tego co tu czytam wychodzi na to ze jak glina to wogole nie warto robić oczyszczalni? u mnie dzialka równa, rowu nie ma. zastanawiam sie nad oczyszczalnia z ekopol. Facet mi jeden mówil ze najlepiej drenaze za studnia chlonna zrobić w wymienionym gruncie. dzialke mam duza bo 30 arów.PONAWIAM PYTANIE JEST SKUTECZNE ROZWIAZANIE NA TEREN GLINIASTY CZY NIE? p.s mi proponowali studnie chlonną i teraz coś koles mowil o tej wymianie gruntu z drenazami albo trzecie rozwiazanie z firmy ekodren

desmear
27-01-2013, 10:07
zwil, jeśli dokopiesz się do warstw przepuszczających to rób studnie chłonną. jeśli nie, to przeczytaj list użytkownika FOCZKI na tej stronie: w 2010 pisał, że glina nie stanowi problemu do oczyszczalni a trochę niżej z 2011 jest jego drugi wpis, co robił, żeby ją naprawić - moim zdaniem i tak na nic, jeśli nie ma już problemu, to go będzie miał lada chwila.
Wybór należy do Ciebie, musisz pamiętać, że ci co montują obiecają wszystko, gorzej potem z egzekwowaniem tego.

erok
27-01-2013, 12:36
nie czytałem całego tematu, tylko pierwsze pare postów i na glinę najsensowaniejszą będzie hydrofitowa (filtr gruntowo - roslinny) a odbiornikiem ścieku podczyszczonego może być oczko wodne ew porządna studnia chłonna. Chociaz przy oczku dodatkowo zachodzi denitryfikacja (poprzez roślinki posadzone w oczku). Wadą tych oczyszczalni jest spory koszt + spora wymagana powierzchnia na całość oczyszczalni. Dobrze zaprojektowana i WYKONANA będzie służyc latami i nie ma większych problemów przy niedostarczaniu ścieków jak przy innych POŚ. Do obsadzenia filtra polecam Trzcinę pospolitą - ma dobrze rozwnięty system korzenny (dostarczanie tlenu przez korzenie wgłąb filtru) co jest najwazniejsze w kwesti doboru roślin.

edit.
przeciez filtr mozna wykonać nad powierzchnią gruntu tzw. kopiec jak tu ktoś określił. Odizolować całość folią i będzie dzialać. ZERO kontaktu z gliną, odprowadzić najlepiej do oczka wodnego (z przelewem) ew do cieku wodnego jak jest mozliwość.
Dobrze wykonana oczyszczalnia nie wydala nieciekawych zapachów ani innych nieprzyjemności :)

desmear
27-01-2013, 19:48
.

edit.
przeciez filtr mozna wykonać nad powierzchnią gruntu tzw. kopiec jak tu ktoś określił. Odizolować całość folią i będzie dzialać. ZERO kontaktu z gliną, odprowadzić najlepiej do oczka wodnego (z przelewem) ew do cieku wodnego jak jest mozliwość.
Dobrze wykonana oczyszczalnia nie wydala nieciekawych zapachów ani innych nieprzyjemności :)

Problem polega na tym, że go nie rozumiesz. nie pisz o filtrze roślinnym, można kupić oczyszczalnie która wcale go nie potrzebuje. Dostajesz wodę którą od razu możesz wpuścić w to swoje oczko wodne. problem jest to, że to oczko wodne to tylko tak ładnie brzmi.

1. jak to oczko wodne zachowa się przy -15C mrożącym przez dwa tygodnie
2. a jak przy roztopach, gdzie woda na gliniastym podłożu nie wsiąka tylko płynie po powierzchni
3. wlewaj zimą kilka metrów sześciennych do tego oczka, gdzie się ta woda podzieje ?

W rzeczywistości Twoje "oczko" to musi być staw o powierzchni kilkudziesięciu metrów i przynajmniej 2 albo 3 metrów głębokości. Ten wymiar zapewni, że będzie działał zarówno przy dużych temp. ujemnych jak i będzie dysponował odpowiednim buforem (roztopy, czy przyjęcie kilkunastu m3 w zimowe miesiące) . Dwóch moich sąsiadów takie ma i rzeczywiście chodzi to bez problemu

Blutka
23-08-2013, 16:56
No ja mam problem, bo na słabo przepuszczalnym gruncie działała oczyszczalnia przez cztery lata. A w tym roku woda na końcu wypływa i się bagno robi w jednym miejscu. Nie wiem, co się mogło zepsuć/zatkać i jak to sprawdzić? Przy czym nic nie śmierdzi - to, co wypływa i stoi, jest najwyraźniej relatywnie czyste, bo zapachu żadnego nie ma.

mariusz242
04-03-2014, 13:52
Witam. też planuję oczyszczalnię drenażowa (mam dużą działkę, wody gruntowe nie są problemem). Grunt nie jest najlepszy: pod warstwą humusu zaczyna się glina. tak na głębokości ok 1 - 1,2 m glina jest już zmieszana z piaskiem (choć dalej bliżej temu do gliny niż do piasku). Co jest głębiej to nie wiem. Teoretycznie grunt słaby ale w promieniu 150 metrów mam 3 sąsiadów u których działają drenażówki już od ok 5-7 lat. Rozmawiałem z dwoma sąsiadami i obaj mówili że pod dreny kopali właśnie na 1,2 m. pierwszy cały wykop uzupełnił kruszywem, a drugi wsypał piach i tylko pod rury dawał kamień. I działa....

LiLkA_102
18-01-2017, 16:17
Witam,

chciałabym prosić o rade. Nigdy nie sądziłam, że w całym procesie budowy domu najwięcej problemów będzie z odprowadzeniem ścieków. Sytuacja wygląda tak: koszt wykonania kanalizacji wycenili nam na ok 100 tyś zł, na naszej działce również jest glina. Z powyższych wypowiedzi wynika, że oczyszczalnia drenażowa w takim przypadku odpada. Szambo? Mogłoby to być najlepsze dla nas rozwiązanie, ale w naszej gminie koszt wywozu 1m3 ścieków wynosi 62 zł. Proszę o jakąs radę co powinniśmy zrobić w takim przypadku?

mayek
18-01-2017, 18:20
Ile jest tej gliny?

Konto usunięte_1*
18-01-2017, 18:20
Ja kupiłem dom bez instalacji wodnej i sanitarnej no i oczywiście szamba czy innego podłączenia (kupa lat niezamieszkały) długo nie myśląc kupiłem bioszambo 2 m3 komplet za 2000zł koparka za 400zł żwir i piasek 500zł no i do dzieła , ale jak koparka rozpoczęła swoje dzieło okazało się że do 2 metrów jest sama glina tam szedł zbiornik potem dreny 2x16m , działa to już półtora roku bez problemów , po drugiej stronie ulicy sąsiad ma instalację wypasioną za 22 tys zł zakładaną w 2012 roku dwa zbiorniki jeden z jakimś napowietrzaniem drugi nie wiem a potem studnia chłonna 3x3 głęboka na 3 metry i zasypana żwirem i już latem ubiegłego roku miał problem ze studnią chłonną , zalepiła się syfem , pompał na ogródek i zalewał specjalnymi bakteriami i jakoś ruszyło , wniosek z tego taki że na glinie za długo to nie pociągnie , też czekam na problemy ale narazie wszystko ok, gmina ma w tym lub następnym roku ciągnąć kanalizację obym doczekał w spokoju

Si77
24-06-2018, 22:46
Witam
To mój pierwszy post proszę więc o wyrozumiałość.

Czy tam wasze posty z uwagą, gdyż sam staram się dowiedzieć czy mogę na mojej działce zainstalować POŚ.
Moja działka też jest na glinie to znaczy, po 3 odwiertach geotechnicznych mam:
1. pierwsza warstwa humus o gr. 30 cm
2. druga piach średnie o stopniu zagęszczenia Id = 50, o grubości 0,6 - 1,2 metra
3. poniżej plejstoceńskie gliny morenowe grupy B - nie przewiercone do głębokości 3m. Technicznie są to gliny piaszczyste zwięzłe o stopniu plastyczności IL =0,15
Warunki wodne następujące:
Na całej działce swobodne zwierciadło wody gruntowej znajdujące się na głębokości od 0,4 - 0,6 poniżej powierzchni gruntu. Woda gromadzi się w piaskach, podścielanych gliną.
Tyle od geotechnika, oczywiście zaleca SZAMBO szczelne.

Ja zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:
1. Pierwsze to oczyszczalnia biologiczno chemiczna z nasypem i wykorzystaniem ukształtowania terenu. Działka ma spory spadek od drogi (wjazdu)w kierunku przyszłego ogrodu do pustych działek sąsiednich.

Do dam, że moja działka to pastwisko nie użytkowane przez wiele lat. Brak drzew, jedynie wysoka roślinność łąkowa. Powierzchnia działki 1400m a pow zabudowy tylko 252 m2. Aktualnie po długotrwałych upałach sam wykopałem kilka dołków i nie stwierdziłem w żadnym wody. (SUCHO). Zatem lustro wody to woda opadowa.

Pomysł jest następujący : oczyszczalnia ścieków biologiczno - chemiczna z drenażem w kopcu, aby woda opadowa niedostała się do drenaży.
Drenaż ułożony z wyraźnym spadkiem, za domem, aby woda rozsączała się po ogrodzie w gruncie (w warstwie piachu i gleby). Oczyszczalnie będzie użytkować 5 osób a dobowe zużycie wody nie przekracza 250 litrów. Moje pytanie to:

Jeśli zachowam wszystkie procedury związane z eksploatacją oczyszczalni na ile wystarczy złoże w kopcu. Po ilu latach żwir się zamuli i ścieki nie będą się rozsączać.
O ile muszę podnieść teren w ogrodzie aby ziemia nie zamarzła, a tym samym oczyszczone ścieki wymieszane z wodą opadową mogły się swobodnie rozsączać w kierunku spadku działki.
Czy zamiast rozsączania w kopcu zrobić rozsączanie liniowe bezpośrednio pod tuje wzdłuż tylnego płotu. Ile metrów musi mieć takie rozsączanie i jak zachowuje się w zimę.

2. Drugi pomysł to studnia chłonna , ale wiem od ludzi, że minimum 9 metrów głębokości. Dzięki temu mogę odprowadzać deszczówkę , oczyszczone ścieki, i wodę z drenażu opaskowego wokół budynku. Pytanie:

Ile kosztuje wybudowanie takiej studni ?
Czy potrzeba pozwolenie wodno - prawne ?
Jakie są mankamenty tego rozwiązania ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi i sugestie