PDA

Zobacz pełną wersję : Szalunek do nietypowego słupka



Szaruś
30-11-2003, 22:54
Jak zrobić szalunek do do nietypowego słupka (http://kszarkowicz.freeweb.hu/Slup.jpg)? Tylko nie pytajcie się po co mi taki słupek :lol: .

Rozmyślałem nad szalunkiem traconym z płyt GK, ale nie wiem czy można je aż tak powiginać (średnica 20 cm).

mieczotronix
30-11-2003, 23:50
Ja bym zrobił tak:
Zbił dwie połówki tego szalunku, każda z dwóch desek połączonych ze sobą pod kątem prostym. A do środka włożyłbym pas blachy wygięty w taki kształt jak trzeba. Można uzyskać idealny kształt, jeśli się zmierzy jaką długość powinna mieć dokładnie blacha. Potem jak się blachę przymocuje do desek na ich końcach, to blacha sama się wygnie i ułoży w ładny łuk. Jeśli nie blacha, to jakieś elastyczne pleksi, albo coś w tym stylu.
Potem dwie połówki zbić ze sobą tak jak zwykły szalunek do słupka kwadratowego.

Łot du ju sink?

Szaruś
01-12-2003, 08:24
Rozumiem, szalunek z desek na slupek kwadratowy 20 x 20 cm. Potem do środka włożone dwie blachy o długości 10+2*pi*10/4+10 = 35,71 cm. One się w środku pięknie wygną w łuk jak trzeba.

Czy nie będzie potem problemu z oderwaniem tej balchy od słupka?

Metal
01-12-2003, 09:40
Pomysł mieczotronix'a bardzo dobry. Blachy muszą być umocowane przy ostrych krawędziach słupa i beton musi być dość dokładnie zagęszczany. Problemu z oderwaniem blachy nie będzie, bo beton raczej sie do niej nie przyklei. Dla pewności można natłuścić blachy np przepalonym olejem silnikowym.

Moritz
01-12-2003, 09:50
Ja bym zrobił tak:
Zbił dwie połówki tego szalunku, każda z dwóch desek połączonych ze sobą pod kątem prostym. A do środka włożyłbym pas blachy wygięty w taki kształt jak trzeba. Można uzyskać idealny kształt, jeśli się zmierzy jaką długość powinna mieć dokładnie blacha. Potem jak się blachę przymocuje do desek na ich końcach, to blacha sama się wygnie i ułoży w ładny łuk. Jeśli nie blacha, to jakieś elastyczne pleksi, albo coś w tym stylu.
Potem dwie połówki zbić ze sobą tak jak zwykły szalunek do słupka kwadratowego.

Łot du ju sink?

Oj, coś się obawiam, że beton rozepsze tą blachę i będziesz miał słup w kształcie gruszki.
Jeżeli już tak chcesz robić, to zabetonuj słup po kawałku, lub betonuj rdzeń słupa właściwy (ten między blachami) oraz między blachą a deskowaniem (to potem skujesz).
Pzdr

Szaruś
01-12-2003, 10:08
Oj, coś się obawiam, że beton rozepsze tą blachę i będziesz miał słup w kształcie gruszki.
Jeżeli już tak chcesz robić, to zabetonuj słup po kawałku, lub betonuj rdzeń słupa właściwy (ten między blachami) oraz między blachą a deskowaniem (to potem skujesz).
Pzdr

Blacha przecież ma być przymocowana do szalunku przy końcach. A jakby co, to możnaby jeszcze wstawić jakieś kształtki w szalunek między blachą a deskowaniem (albo nasypać tam żwiru?). Jak żwir, to nie musiałbym skuwać.