PDA

Zobacz pełną wersję : Rury C.O. w pod?odze!



krzysztofh
01-12-2003, 12:41
Proszę o poradę jak powinno się układać rury do zasilania grzejników?

Planuję tak:
folia budowlana
pierwsza warstwa ocieplenia (styropian 5cm)
druga warstwa ocieplenia (styropian 5cm)
jastrych
Rury planuję ułożyć na pierwszej warstwie ocieplenia, w płaszczyźnie drugiej warstwy.
Pytanie: czy wolną przestrzeń należy zasypać np. piaskiem lub czymś podobnym do wysokości drugiej warstwy styropianu, a dopiero później wylewać jastrych, czy jastrych układać bezpośrednio - czyli zalewać rury betonem?

01-12-2003, 12:53
Mamy podobnie jak u Ciebie. Rurki w wycięciach drugiej warstwy styropianu i "peszlach" ułożone na pierwszej warstwie i "zalane" wylewką betonową. 2gi sezon grzejemy jak dotąd O'k. Pozdr.Gall.

Jasiu
01-12-2003, 13:00
Prościej i bezpieczniej (na wypadek jakbyś kiedyś coś wiercił w posadzce) położyć rury na pierwszej warstwie izolacji (papa/folia). Rury "okładasz" pierwszą warstwą styropianu, a przykrywasz drugą, na to folia i jastrych. Tylko rury koniecznie w osłonkach (pianka). Kolejną zaletą tej metody jest większy łuk przy podejściach na ściany.

Myśmy docinali styropian tak, żeby wypełnić wolne przestrzenie - benedyktyńska robota :) - piaskiem faktycznie byłoby łatwiej, albo jeszcze lepiej styropianem czy czymś takim w stanie sypkim. Nie pomyślelismy o tym.

Slawek :)
01-12-2003, 13:09
Jeśli nie styropianem, to można te pustki wypełnić drobnym keramzytem. Też trochę izoluje..
Pozdrowienia

krzysztofh
01-12-2003, 13:24
Prościej i bezpieczniej (na wypadek jakbyś kiedyś coś wiercił w posadzce) położyć rury na pierwszej warstwie izolacji (papa/folia). Rury "okładasz" pierwszą warstwą styropianu, a przykrywasz drugą, na to folia i jastrych. Tylko rury koniecznie w osłonkach (pianka). Kolejną zaletą tej metody jest większy łuk przy podejściach na ściany.


Dla bezpieczeństwa przy wierceniu w podłodze istotnie lepiej układać rury w pierwszej warstwie styropianu, ale wg mnie właśnie zadaniem tej warstwy jest izolować rury od chudziaka aby uniknąć strat w ogrzewaniu.
Tak więc układanie rur na pierwszej warstwie styropianu bardziej do mnie przemawia, tylko co z tym zasypywaniem rur sypkim materiałem?
Może po prostu zalać wszystko jastrychem jak pisał "Gość"?

01-12-2003, 13:56
Kolejność wykonania była taka. Mieliśmy już zrobione wylewki tylko w miejscach gdzie przewidywane było położenie rurek do CO zostały bruzdy około 15 do 40 cm w wylwkach. Wycinalismy górny styropian i układaliśmy rurki w peszlach w te brudy. Wolne "przestrzenie", których było niewiele, wypełnione zostały pokruszonym styropianem i zalane taką gotowa przygotowaną w workach wylewką. Tu trzeba było nieco uważac aby zachować odpowiedni poziom bo po wyschnięciu wylewka nieco "opadła" w bruzdach. Gall.

SwFranciszek
01-12-2003, 14:18
Wg mnie to bez znaczenia w ktorej wartwie styropianu.
Ja co prawda w podłodze kladlem tylko instalacje wodna: ekoplastik w otulinie piankowej, cwu z cyrkulacja. Rury poszly w pierwszej warstwie stryropianu. Strop - styropian 5 cm, w nim wyciete bruzdy na rury - druga warstwa stryropianu - wylewka. Bruzdy wypelnilem granulowanym stryropianem, kupionym u producenta za grosze.

Mam przy okazji pytanie.
Z czego robicie instalacje c.o. ?
Miedz ?
Plastik ? (jaki)

Pozdrawiam

01-12-2003, 14:32
To ja mam jeszcze prościej :D Na dwóch warstwach styropianu idą rury w peszlach, w wylewce. A żeby nie przewiercić to najlepiej wykonać zdjęcia i wiedzieć gdzie rury są :D

Pearl
01-12-2003, 16:44
w czymkolwiek będą tę rury, zasypane czy nie, będzie o.k., ale raczej na pewno nie należy ich zalewać bezpośrednio w betonie...muszą przecież mieć możliwość "pracy"

Pozdrawiam

Pearl