PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o działkę.



Lysack
07-05-2009, 20:37
Mam nadzieję, że dobra kategoria, bo ciężko było wybrać między tą, a "Dokumenty własne"

Może doradzicie :)

Mam działkę 1600m^2 w prostokącie 14x115m - tę co na zdjęciu o oznaczeniu numerem 137/1. Czy taki kształt (wąski) działki nie będzie za bardzo przeszkadzał przy sprzedaży? Sam mieszkam na tej działce, z tym, że na jej przedłużeniu w dół :)

Przymierzam się do jej sprzedaży, lecz zastanawiam się jak mogę zrobić to najłatwiej i najszybciej, a także jaką cenę mogę za nią osiągnąć.

Na wstępie zapytam, czy gdybym chciał podzielić działkę na dwie części, tak jak to zaznaczyłem niebieskim długopisem, to jaka jest szansa na doprowadzenie drogi do drugiej działki? Czy potrzebuję tylko uzyskać zgodę, czy też musiałbym wtedy wykupić powierzchnię na której miałaby być ta droga od sąsiadów? Jest w ogóle sens podziału tak niewielkiej działki?

Jak wyglądają regulacje prawne odnoszące się do zabudowy na takiej działce? Słyszałem, że jest jakaś minimalna odległość zabudowy od granicy działki - czy jest to prawda? nieco ponad 10 lat temu, rodzice wybudowali budynek garażowo-mieszkalny na samej granicy naszej działki i nie było wtedy żadnych problemów, ale może coś się zmieniło.

Na chwilę obecną jest to działka rolna, oddalona kilkaset metrów od jakichkolwiek mediów, jednak ma ogromny potencjał.
Sąsiednie działki zostały w tym roku sprzedane i ludzie, którzy je kupili zamierzają wybudować tam swoje domy, więc media będą pod samym nosem, że się tak wyrażę. Jaki wtedy mógłby być koszt doprowadzenia mediów (wody, gazu, prądu) na działkę?
Na razie działka leży przy drodze gruntowej, ale w planach na najbliższe 3 lata jest poprowadzenie tam asfaltu.
Niestety w odległości 2 działek o tej są zakłady betonowe, jednakże ich właściciel, pod groźbą kary otrzymał nakaz likwidacji zakładu do 2011 roku - lecz nie wiem jak to wyjdzie w praktyce, bo gościu słynie z przekupstwa;)
Działka znajduje się 300 metrów od drogowej granicy Radomia, a jednym swoim bokiem graniczy bezpośrednio z miastem - oferuje to zarówno bliskość do aglomeracji miejskiej i znacznie niższe podatki :)

Ze sprzedażą działki chcę się wstrzymać do doprowadzenia do niej mediów, lub też podpisania umów te media gwarantujących (bez umów nie można przemianować działki na działkę z możliwością zabudowy). Niestety gmina nie posiada planów zagospodarowania przestrzennego, więc nie może to być działka w pełni budowlana.

Nie chcę sprzedawać jej jako działki rolnej, ale żeby uzyskać zezwolenie na zabudowę, trzeba przedstawić projekt. Niestety to nie ja będę odbiorcą projektu, więc jak mogę zaprojektować plan przestrzenny działki? A może, po zatwierdzeniu go przez gminę i zmianie typu działki, da się ten projekt modyfikować?

A może macie inne propozycje, jak mogę w stosunkowo najszybciej i najdrożej sprzedać tę działkę?

Cena jaka mnie w pełni satysfakcjonuje to 100 tysięcy za całość, czyli zaledwie 62,5zł za metr. Czy może warto czekać na doprowadzenie mediów i asfaltu, po czym żądać więcej za całość? Nie jest to zbyt wygórowana cena? Co o tym sądzicie? Pomożecie?

Aha - co z geodetą? do czego jest potrzebny na tym etapie i jaki może być jego koszt? Bo robienie map i uzgadnianie mediów to już raczej przed samą budową, a na razie to chyba wystarczy wytyczenie osi działki, tak? Jakiego kosztu się spodziewać i czy jest on w ogóle potrzebny?

Obrazek:
http://img139.imageshack.us/img139/36/img9128.th.jpg (http://img139.imageshack.us/my.php?image=img9128.jpg)

Nefer
08-05-2009, 00:01
Działka ma 14 m szeokości ?
Jak odejmiesz po 4 m z każdej strony to zostanie 115m x 6 m
Jaki dom może mieć 6 m szerokości ?
Marnie to widzę - raczej nada się na strzelnicę :)

O media pytaj u dostawców.

Lysack
08-05-2009, 06:04
Czyli jednak musi być 4 metry od granicy działki? Czy jest to wymóg niekonieczny do spełnienia na przykład po uzyskaniu zgody sąsiada?

Kiedy to weszło w życie? bo tak jak pisałem, nieco ponad 10 lat temu nie było problemu z postawieniem budynku przy samej granicy działki. Dom w którym mieszkam stoi 1m od granicy, a trzeci budynek - gospodarczy, podobnie jak garażowo-mieszkalny stoi na samej granicy.

Swoją drogą - czy w wydziale geodezji powiedzą mi kto jest właścicielem sąsiadujących działek? :)

Nefer
08-05-2009, 13:30
Sąsiad nie ma nic do powiedzenia.
Możesz wystąpić z prośbą o pozwolenie na budowę w granicy - do ministra infrastruktury. Może dostaniesz.
Ja bym takiej działki nie kupiła, bo bałabym się, że nic tam nie postawię. Dla mnie taka działka jest bezwartościowa, ale ludzie mają różne potrzeby.
Możesz zawsze wystąpić o wypis z PZP lub warunki zabudowy dla tej działki (jak odrolnisz)
Zajrzyj do prawa budowlanego. 10 lat temu różne rzeczy można było ..

Dane osobowe właścicieli działek nie są jawne.

hanina200
10-05-2009, 18:00
witam serdecznie.
Bardzo prosze o pomoc , siedze i męcze sie nad wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Wniosek składam na budowę budynku gospodarczego. Mam pytanie , co mam zrobić jeśli nie mam podpisanej umowy z żadnym z mediów, tzn co powinnam wpisać w zapotrzebowaniu na wodę i energię. Dziękuje za pomoc :)

ania klepka
10-05-2009, 18:04
Od 7 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie ministra infrastruktury zmieniajace rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które dopuszcza budowanie się bezposrednio przy granicy działki, o ile nie jest ona szersza niż 16 m.

Nefer
10-05-2009, 19:36
witam serdecznie.
Bardzo prosze o pomoc , siedze i męcze sie nad wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Wniosek składam na budowę budynku gospodarczego. Mam pytanie , co mam zrobić jeśli nie mam podpisanej umowy z żadnym z mediów, tzn co powinnam wpisać w zapotrzebowaniu na wodę i energię. Dziękuje za pomoc :)
NIe musisz miec umowy. Musisz mieć warunki dostarczenia mediów. I o taki papier występujesz u dostawców mediów.
Co do zapotrzebowania - popatrz w projekt.

Nefer
10-05-2009, 19:38
Od 7 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie ministra infrastruktury zmieniajace rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które dopuszcza budowanie się bezposrednio przy granicy działki, o ile nie jest ona szersza niż 16 m.
Wąska działka? Będzie łatwiej budować.
2009-04-27
Od 7 lipca 2009 roku będą obowiązywać nowe przepisy w sprawie lokalizacji budynku na działce. Uchwalone 12 marca Rozporządzenie Ministra Infrastruktury liberalizuje dotychczasowe przepisy dotyczące "wąskiej działki". Rzecz dotyczy właścicieli działek, których szerokość nie przekracza 16 m. W takim przypadku inwestor będzie mógł usytuować ścianę budynku (bez otworów okiennych i drzwiowych) bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości mniejszej niż:

4m w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy

3m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy lecz nie mniejszej niż 1,5m, na działce budowlanej o szerokości do 16m.

Przepisy te obowiązują jednak tylko na terenach gdzie plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy nie stanowi inaczej.

Rozporządzenie liberalizuje także kwestie dotyczące dopuszczalnych minimalnych odległości od granicy działki do: okapów, gzymsów, balkonów lub daszków nad wejściem a także co do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylenia lub rampy. Odległość tych elementów od granicy działki nie może być mniejsza niż 1,5m.

Łatwiej także będzie usytuować na działce budynek gospodarczy lub garaż o długości mniejszej niż 5,5m i wysokości mniejszej niż 3m ponieważ przepisy zezwalają na wybudowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

teco
10-05-2009, 20:46
Dane osobowe właścicieli działek nie są jawne.

ale w pewnym sensie jawne są numery ksiąg wieczystych dla działek.. a mając numer księgi, można sprawdzić właściciela.