PDA

Zobacz pełną wersję : wpólna działka a odrębność lokali/nieruchomości?



nowa
01-12-2003, 12:51
Witam serdecznie. Mam pytanie do osób, które mają jakieś doświadczenie lub są biegłe w temacie.
Interesuje mnie jak można ustalić własność odrębną dla nieruchomości wybudowanej na wspólnej działce. Mam dom oraz działkę w Warszawie, którego jestem właścicielką wraz z rodzeństwem (w sumie trzy osoby). Chcę na tej samej działce wybudować bliźniak - jest możliwość, żeby łączył się jednym poziomem z domem już stojącym. Czy to jest dobudowa? Co z księgą wieczystą dla nowej nieruchomości? Jeśli muszę zakładać nową księgę, to również potrzebuję nowych przyłączy (gaz, prąd, woda, kanalizacja)? Zaznaczam, że chcę aby nowa nieruchomość należała bezprzecznie do mnie, ale chciałabym również zrobić to jak najmniejszym kosztem oraz bez podziału działki. Oczywiście nie zrzekam się 1/3 już stojącej nieruchomości.
Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

bacanek
01-12-2003, 14:03
Za duzo pytan na raz.
Mialem takie doswiadczenia - mieszkam w 1/2 domu na wspolnej dzialce.
mozesz zbudowac blizniak jako osobna inwestycje. Ksiega wieczysta bedzie ustanowiona dla nieruchomosci oddzielnie (lokalu). Nowe przylacza jak najbardziej, szczegolnie, jesli podkreslasz swoja nienaruszalnosc praw do niej. Moze taniej bedzie rozbudowac istniejace instalacje, ktore juz istnieja w domu. Nie trzeba koniecznie dzielic dzialki, mozna budowac w aktualnym stanie - ale wtedy musisz otrzymac zgode wspolwlascicieli.
Nie da sie miec ciasteczka i zjesc ciasteczko.

pozdrowienia

ania
01-12-2003, 17:51
Odpowiedź na wszystkie twoje pytania znajdziesz w "Ustawie o odrębnej własności lokali". Tam jest dokładnie opisane, jak, kiedy, w jakiej formie się taką własność ustanawia, jak się nią zarządza, jak się postępuje w przypadku zgody/niezgody właścicieli i kto jest właścicielem czego.

nowa
01-12-2003, 20:01
Wielkie dzięki, to mi bardzo ułatwia sprawę. Mam natomiast inne pytanie. Jeśli chciałabym uzyskać kredyt budowlano-hipoteczny - muszę mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli działki, czy mogę wziąć kredyt wyłącznie na hipotekę nowobudowanego domu. Wiem, że to pytanie raczej do banku, ale chciałabym wiedzieć czy ktoś z Was korzystał z tego rodzaju kredytu i jakie macie doświadczenia.
Pozdrawiam.

woj
02-12-2003, 06:54
Budujemy dom na wspólej działce(po 50% udziału),jesteśmy razem "na kocią łape" a więc bez wspólnoty majatkowej.Czy i jak jest możliwe ustanowienie na jedym z właścicieli udziału wiekszego niż 50% -odnosiło by sie to do wybudowanego budynku, np w związku z tym że jedno z nas spłaci ze swoich odrębnych dochodów lub spadku częśc lub cały pobrany na budowe domu kredyt.Gdzie i jak to załtwiaC?

RysiekB
02-12-2003, 09:12
Wielkie dzięki, to mi bardzo ułatwia sprawę. Mam natomiast inne pytanie. Jeśli chciałabym uzyskać kredyt budowlano-hipoteczny - muszę mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli działki, czy mogę wziąć kredyt wyłącznie na hipotekę nowobudowanego domu. Wiem, że to pytanie raczej do banku, ale chciałabym wiedzieć czy ktoś z Was korzystał z tego rodzaju kredytu i jakie macie doświadczenia.
Pozdrawiam.
Jeżeli jest oddzielna księga wieczysta, to bierzesz bez pytania. Jeżeli jedna wspólna, to musi być zgoda.

Jest inny problem
jesteś współwaścicielką w wysokości 1/3 udziału. Wg mojej wiedzy nie da się wybudować domu, który miałby być cały twój -nie będę pisał dlaczego, bo może się mylę. Dokładnej odpowiedzi udzieli ci notariusz (bezpłatnie)- podejrzewam, że i tak pójdziesz do niego, aby to wszystko spisać wraz z rodzeństwem.

Pozdrawiam

RysieK
02-12-2003, 09:17
Budujemy dom na wspólej działce(po 50% udziału),jesteśmy razem "na kocią łape" a więc bez wspólnoty majatkowej.Czy i jak jest możliwe ustanowienie na jedym z właścicieli udziału wiekszego niż 50% -odnosiło by sie to do wybudowanego budynku, np w związku z tym że jedno z nas spłaci ze swoich odrębnych dochodów lub spadku częśc lub cały pobrany na budowe domu kredyt.Gdzie i jak to załtwiaC?
Idź do notariusza, porada jest bezpłatna.
RysieK

basiek
02-12-2003, 13:36
Ja miałam ten problem jakiś czas temu. Chcieliśmy z mężem wybudować się na działce która należy wspólnie do nas i do teściów. Niestety, nie uda sie przyporządkować wybudowanego domu tylko do nas. Jeśli wydubujemy dom to tak jak jest podzielona działka czyli 2/3 teściów i 1/3 nasza tak i dom jest tak podzielony że w 2/3 należałby do teściów. Oczywiście obowiązuje tu prawo dziedziczenia po teściach. Obecnie kupiliśmy z mężem inną działkę która jest tylko nasza. :)
POZDROWIENIA
P.S. INFORMACJA TA POCHODZI OD NOTARIUSZA