PDA

Zobacz pełną wersję : Reduktor ciśnienia wody



michalp
08-05-2009, 12:33
Witam,

Po montażu pieca - zaczęło przy pieciu przeciekać. Ekipa przyjechała i stwierdziła, że ciśnienie wody z wodociągu jest za duże i po prostu puszczają zawory. I sugerują zamontowanie - reduktora ciśnienia.

I chyba skłaniam się ku temu - czy możecie polecić jakiś konkretny model, sprawdzony, dobry...

Michał

pablitoo
08-05-2009, 13:21
Czyli dotychczas twoje przyłacze wodne funkcjonowało bez reduktora :o - czyli pełne ciśnienie z sieci w instalacji wewnetrznej w budynku ??A jakie to ciśnienie ?? - wydaje mi się że wszystkie zawory bezpieczeństwa dla armatury są na 6 bar - więc ciśnienie w sieci masz wyższe ??

Ja posiadam w swojej instalacji reduktor Caleffi .

http://images49.fotosik.pl/120/d20bca6969fa6da0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d20bca6969fa6da0)

michalp
08-05-2009, 13:24
Tak, do tej pory przyłącze było bez reduktora. Jak rozumiem z twojego posta - taki reduktor musi być obligatoryjnie?

zbigmor
08-05-2009, 13:26
Tak, do tej pory przyłącze było bez reduktora. Jak rozumiem z twojego posta - taki reduktor musi być obligatoryjnie?


Tylko jeśli ciśnienie w sieci jest wyższe od dopuszczalnego dla instalacji i od ciśnienia progowego w zaworach bezpieczeństwa.

pablitoo
08-05-2009, 13:31
Tak, do tej pory przyłącze było bez reduktora. Jak rozumiem z twojego posta - taki reduktor musi być obligatoryjnie?


Tylko jeśli ciśnienie w sieci jest wyższe od dopuszczalnego dla instalacji i od ciśnienia progowego w zaworach bezpieczeństwa.

Dokładnie - dla przykładu u mnie w sieci 6,5 bara - w instalacji wewnetrznej po reduktorze 3 bary .

pablitoo
08-05-2009, 13:32
No i obligatoryjnie zawór antyskażeniowy .

zbigmor
08-05-2009, 13:37
No i obligatoryjnie zawór antyskażeniowy .


A nie dotyczy to tylko sytuacji z dodatkowym własnym ujęciem wody ze studni?

plutek
08-05-2009, 13:44
A nie dotyczy to tylko sytuacji z dodatkowym własnym ujęciem wody ze studni?

NIE
Na przyłączach wodociągowych jest obowiązkiem zawór antyskażeniowy.
Inaczej Ci nie zamontują wodomierza

pablitoo
08-05-2009, 13:44
No i obligatoryjnie zawór antyskażeniowy .

A nie dotyczy to tylko sytuacji z dodatkowym własnym ujęciem wody ze studni?

Hmmm - no teraz mnie zaskoczyłeś - ja słyszałem że przede wszystkim w przypadku ujęcia z wodociągu .

zbigmor
08-05-2009, 13:49
No i obligatoryjnie zawór antyskażeniowy .

A nie dotyczy to tylko sytuacji z dodatkowym własnym ujęciem wody ze studni?

Hmmm - no teraz mnie zaskoczyłeś - ja słyszałem że przede wszystkim w przypadku ujęcia z wodociągu .


Zadaniem tego zaworu jest nie dopuszczenie do skażenia sieci wodociągowej, które może nastąpić poprzez wtłoczenie wody z instalacji domowej do rurociągu. Tak na logikę może to nastąpić tylko wtedy, gdy mamy inne źródło zasilania w wodę i wartość ciśnienia jest przynajmniej chwilowo (np. w przypadku awarii wodociągu) wyższa niż wodociągowa.
Formy prawnej nie jestem pewny. U siebie raczej takiego zaworu nie mam, a i w bloku nie widziałem (co nie znaczy, że tam nie ma).

pablitoo
08-05-2009, 13:56
Po prostu jest to zawór jednokierunkowy - i nic ponadto .
A jego zadanie słusznie opisał zbigmor .

Tak na logikę również można przyjąć hipotetyczną sytuację sytuację w której w instalacji wewnetrznej w domu w zasobniku c.w.u rozwijają się bakterie legionella lub inne - i podczas spadku ciśnienia w sieci wodociągowej poniżej ciśnienia w instalacji domowej woda z instalacji domowej spowrotem jest wtłoczona do sieci wodociągowej - następuje wówczas skażenie bakteriami wodociągu ...
Zawór antyskażeniowy temu zapobiega .

zbigmor
08-05-2009, 14:03
Po prostu jest to zawór jednokierunkowy - i nic ponadto .
A jego zadanie słusznie opisał zbigmor .

Tak na logikę również można przyjąć hipotetyczną sytuację sytuację w której w instalacji wewnetrznej w domu w zasobniku c.w.u rozwijają się bakterie legionella lub inne - i podczas spadku ciśnienia w sieci wodociągowej poniżej ciśnienia w instalacji domowej woda z instalacji domowej spowrotem jest wtłoczona do sieci wodociągowej - następuje wówczas skażenie bakteriami wodociągu ...
Zawór antyskażeniowy temu zapobiega .


Ale czy rzeczywiście musi być on obligatoryjnie?

raffran
08-05-2009, 14:09
Jesli chodzi o role tych zaworow to juz zostala ona opisana wczesniej.
A montaz zaworu jedenego,albo drugiego jest uwarunkowany tym co mamy w projekcie. Jezeli jest skazeniowy,to taki powinnismy wstawic, jesli zwykly zwrotny to.........
Trzeba jednak pamietac, ze ten skazeniowy mocniej dlawi przeplyw.

pablitoo
08-05-2009, 14:09
W moim przypadku wodociągi zamontowały wodomierz i dokonały jego odbioru przed wykonaniem instalacji wewnętrznej w budynku - wówczas domu jeszcze nie było - więc trudno wymagać żeby inwestor zamontował zawór antyskażeniowy - ale jak już zamieszkałem w domu to pracownik wodociągów podczas pierwszego odczytu licznika sprawdzał "skład" instalacji przyłaczeniowej po wodomierzu ...

pablitoo
08-05-2009, 14:13
Jesli chodzi o role tych zaworow to juz zostala ona opisana wczesniej.
A montaz zaworu jedenego,albo drugiego jest uwarunkowany tym co mamy w projekcie. Jezeli jest skazeniowy,to taki powinnismy wstawic, jesli zwykly zwrotny to.........
Trzeba jednak pamietac, ze ten skazeniowy mocniej dlawi przeplyw.

Zawór antyskażeniowy to nic innego tylko zawór zwrotny z wyprowadzonymi dwoma króćcami do pomiarów wody przed i po elemencie zwrotnym / po grzybku zaworu / , czy bardziej dławi przepływ czy nie - nie wiem .

http://www.valmark.pl/images/Waldek/socla/ea291.jpg

http://www.ogrzewnictwo.pl/uploaded/Image/Artykuly/magazyn%20instalatora/filtr1.jpg

adam_mk
08-05-2009, 14:26
Ciśnienie w sieci miejskiej bardzo rzadko bywa stabilne.
W ciągu dnia potrafi ledwo lecieć, bo "rozbiór" wody z nitki, na której "siedzi" dom jest spory. (może tak być, bywać...).
Ale w nocy? :lol:
Ludziska kończą ablucje, pralki pranie a zmywarki zmywanie i...
Ciśnienie wolniuteńko rośnie sobie czasem do wysokich wartości. Wtedy za naszymi plecami, w ciemności, w uśpionym domu zaczynają puszczać zawory....

I rano mamy bal! :lol:

Taki reduktor to dobra rzecz...
Adam M.

pablitoo
08-05-2009, 14:54
Ciśnienie w sieci miejskiej bardzo rzadko bywa stabilne.(...)

- wiejskiej również ... :D

adam_mk
08-05-2009, 15:13
Siur!
edit: wodociągowej
:lol: :lol: :lol:
Adam M.

Mały
08-05-2009, 16:03
A ja myslę, że tu chodzi o zawór bezpieczeństwa pod wymiennikiem.
A to bez naczynia przeponowego lub/i reduktora sprawa normalna.
Sądzę, że rzecz ma się zwłaszcza w nocy, kiedy wylaliśmy całą wodę do kapieli, doszła świeża-zimna i się nagrzała, co spowodowało wzrost ciśnienia, któer wywaliło poprzez zawór bezpieczeństwa, który właśnie po to tam jest.

raffran
08-05-2009, 16:09
Adam_mk jak najbardziej ma racje co do mogacych wystapic problemow z cisnieniem ,ale oprocz takiego zaworu jak pokazal pablitoo mozna zamontowac zawor z dodatkowym filtrem.
Cos takiego
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/94a607cb22191cf6.html

cieszynianka
08-05-2009, 19:51
U nas taki:

http://europe.hbc.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_fk06pol.html

:wink:

michalp
09-05-2009, 09:22
A ja mam dylemat... o ile reduktor zamontuję, o tyle - na przykład na allegro wybór jest duży, a różnice cenowe jeszcze większe... Najtańsze są od kilkudziesięciu złotych, a najdroższe - grubo ponad 200. I niby to samo... :(

cieszynianka
09-05-2009, 09:27
My kupiliśmy właśnie na Allegro, po sprawdzeniu informacji na temat tego typu filtra z reduktorem. Był znacznie tańszy niż ten sam wsklepie :wink:

Eugeniusz_
14-06-2009, 12:20
Reduktor reduktorem, a jakie z praktycznego punku widzenia ustawić ciśnienie w domu??? - ja mam odczucie jakby było troszkę za małe (nawet nie wiem jakie mam :roll: :roll: )

skrol
14-06-2009, 18:31
Reduktor reduktorem, a jakie z praktycznego punku widzenia ustawić ciśnienie w domu??? - ja mam odczucie jakby było troszkę za małe (nawet nie wiem jakie mam :roll: :roll: )

Max 3,5 bara

j-j
14-06-2009, 21:11
A ja mam dylemat... o ile reduktor zamontuję, o tyle - na przykład na allegro wybór jest duży, a różnice cenowe jeszcze większe... Najtańsze są od kilkudziesięciu złotych, a najdroższe - grubo ponad 200. I niby to samo... :(

Tanie mięso psy jedza, wiem to w 100% spotkanych mi przypadków a było ich wiele.
Ja mam SYR`a i mam pewność na lata co do jakości mimo wysokiej ceny.

pzdr

pablitoo
15-06-2009, 07:59
Reduktor reduktorem, a jakie z praktycznego punku widzenia ustawić ciśnienie w domu??? - ja mam odczucie jakby było troszkę za małe (nawet nie wiem jakie mam :roll: :roll: )

Max 3,5 bara

U mnie 3 bary .

bst
15-06-2009, 10:23
U mnie 5,5..
lubie mocno ;)

pablitoo
15-06-2009, 10:27
U mnie 5,5..
lubie mocno ;)

Chyba bardzo mocno ...

:D

adam_mk
15-06-2009, 13:20
Jak ma wieżowiec to co ma robić? :lol: :lol: :lol:
Adam M.

Martinezio
15-06-2009, 14:12
A ja tak trochę z innej gruchy, w sprawie tego zaworu antyskażeniowego.
Czy pod te króćce to można "se" podłączyć manometry, czy to do czegoś innego jest?
U nas obowiązek takiego zaworu wpisali do warunków przyłączeniowych, więc musiałem go zamontować. Choć z drugiej strony to nie jest żaden koszt, więc czemu miało by go nie być? ;)

pablitoo
15-06-2009, 14:14
A po co tam podłączać manometr ?? - przeca manometr jest na reduktorze ...

Martinezio
15-06-2009, 14:26
No ale my nie mamy reduktora ;) Znaczy mamy, ale nie zamontowany (służył nam kiedyś w starym mieszkaniu, gdzie ciśnienie miejskie skakało jak nie przymierzając staremu dziadkowi ;) ), tyle, że aby go zamontować musiałbym z niego jakoś wydłubać resztki mosiężnego nypla, który się ułamał tuż przy reduktorze, a poza tym ten reduktor też nie ma manometru ;)

Jutro będą nam montować kotłownię, to pogadam z hydrą, jak on to widzi ;)

pablitoo
15-06-2009, 14:44
Kórćce w zaworze antyskażeniowym służą do ewentualngo podłączenia się do instalacji przed i po zaworze jednokierunkowym / którym de facto jest zawór antyskażeniowy / - do podłączenia się w celu kontroli wody po stronie wodociągu i wody wewnętrznej instalacji budynku .
Nie służą one do podłączania manometrów.

Martinezio
15-06-2009, 15:05
Aha, to wszystko wyjaśnia :) Dzięki pablitoo za info :)

Eugeniusz_
15-06-2009, 18:41
Reduktor reduktorem, a jakie z praktycznego punku widzenia ustawić ciśnienie w domu??? - ja mam odczucie jakby było troszkę za małe (nawet nie wiem jakie mam :roll: :roll: )

Max 3,5 bara

Miałem 2 przestawiłem na 3 :lol: :lol: , poprzednie pod prysznicem nie sprawdzało się, a znając dzieci teraz pójdzie więcej wody :-? :-? :-?

Duży Boban
16-06-2009, 08:47
Ja też mam zawór Honeywella i jest ustawiony chyba na 2. Niestety mam szambo i wywiezienie kubika wody mnie kosztuje 12 zł. Ten zawór już chyba mi się zwrócił.

sebasew
07-10-2009, 13:28
w sieci wodociagowej cisnienie dochodzi do 7 bar, hydraulik zamontował reduktor cisnienia, ALE działa tak: przy długo nie odkręcanej wodzie w domu ciśnienie w wew instalcji rośnie do 5barów, więc odkręcajac kran najpierw pryska jak diabli a po kilkunastu sekundach spada ciśnienie do ok 2 barów. moze to wina reduktora/ jaki reduktor polecilibyście ,,na bogato"

pablitoo
07-10-2009, 13:39
w sieci wodociagowej cisnienie dochodzi do 7 bar, hydraulik zamontował reduktor cisnienia, ALE działa tak: przy długo nie odkręcanej wodzie w domu ciśnienie w wew instalcji rośnie do 5barów, więc odkręcajac kran najpierw pryska jak diabli a po kilkunastu sekundach spada ciśnienie do ok 2 barów. moze to wina reduktora/ jaki reduktor polecilibyście ,,na bogato"

Reduktor jest uszkodzony .

U mnie w instalacji reduktor Caleffi / na początku tego wątku go prezentowałem :D / - już 3 lata - żadnych problemów nie zanotowałem .

frykow
07-10-2009, 15:31
w sieci wodociagowej cisnienie dochodzi do 7 bar, hydraulik zamontował reduktor cisnienia, ALE działa tak: przy długo nie odkręcanej wodzie w domu ciśnienie w wew instalcji rośnie do 5barów, więc odkręcajac kran najpierw pryska jak diabli a po kilkunastu sekundach spada ciśnienie do ok 2 barów. moze to wina reduktora/ jaki reduktor polecilibyście ,,na bogato"
Reduktor jest uszkodzony .

Ale dlaczego reduktor uszkodzony? To co opisuje sebasew może wynikać z braku naczynia wzbiorczego/zaworu bezpieczeństwa przy bojlerze.

pablitoo
07-10-2009, 15:57
w sieci wodociagowej cisnienie dochodzi do 7 bar, hydraulik zamontował reduktor cisnienia, ALE działa tak: przy długo nie odkręcanej wodzie w domu ciśnienie w wew instalcji rośnie do 5barów, więc odkręcajac kran najpierw pryska jak diabli a po kilkunastu sekundach spada ciśnienie do ok 2 barów. moze to wina reduktora/ jaki reduktor polecilibyście ,,na bogato"
Reduktor jest uszkodzony .


Ale dlaczego reduktor uszkodzony? To co opisuje sebasew może wynikać z braku naczynia wzbiorczego/zaworu bezpieczeństwa przy bojlerze.

Tak by było jakby w tym czasie podgrzewał wodę - wzrost temp - wzrost ciśnienia - przy braku naczynia przeponowego to zrozumiałe - ale kolega nic takiego nie napisał ...
Napisał tylko że podczas długotrwałego nie odkręcania poborów wody ciśnienie w układzie pomimo reduktora mu rośnie ...

mariankossy
07-10-2009, 16:29
Ja mam taki

http://www.allegro.pl/item717626463_reduktor_cisnienia_z_filtrem_honeywe ll_fk06_1aa.html

i hula :lol:

bwojtek
07-10-2009, 16:50
Jest jeszcze jedna ważna sprawa przy montowaniu reduktora, o której nikt nie wspomniał. Mianowicie koniecznie trzeba przed reduktorem zainstalować dobry filtr wody wyłapujący zanieczyszczenia płynące z wodociągu. W przeciwnym wypadku reduktor będzie działał "jak chce" bo się będzie zacinał.

pismag
07-10-2009, 20:37
Jest jeszcze jedna ważna sprawa przy montowaniu reduktora, o której nikt nie wspomniał. Mianowicie koniecznie trzeba przed reduktorem zainstalować dobry filtr wody wyłapujący zanieczyszczenia płynące z wodociągu. W przeciwnym wypadku reduktor będzie działał "jak chce" bo się będzie zacinał.
Mój reduktor ciśnienia jest wyposażony w taki filtr.

martek1981
05-01-2011, 08:15
Jakiej średnicy filtr mechaniczny sznurkowy i reduktor ciśnienia zastosować? Przyłącze wykonane jest z PE32, następnie przechodzi w rurę ocynk 1 ", później wodomierz JS-2,5 3/4 "" i zawór antyskażeniowy. Za tym zaworem chciałbym dać filtr mechaniczny przelotowy, reduktor ciśnienia i elektrozawór. Jaka powinna być średnica tych urządzeń? Za elektrozaworem będzie trójnik, z którego jedno wyjście będzie na dom (dwie łazienki, kuchnia), a drugie na drugi licznik do wody gospodarczej. I tu też pytanie. Jaką średnicą PP wyjść na dom, a jaką na ogród. Licznik wody gospodarczej chyba 1/2 " wystarczy, więc to odpowiada PP 25? Proszę o rady.

martek1981
06-01-2011, 14:08
Nikt nie pomoże?

PAOLOZJO
08-11-2011, 21:01
u mnie jest zamontowany reduktor diamond + do tego manometr żeby było widać ciśnienie
a to jest link do takiego reduktora (http://sklepaqua.pl/?25,reduktor-cisnienia-wody-3-4-)
wszystko pracuje jak należy

darekw127
26-08-2012, 20:06
Witajcie.

Od jakiegoś czasu mam problem z niskim ciśnieniem ciepłej wody. Zimna woda jest ok, ale ciepła po kilkunastu sekundach pobierania zaczyna lecieć jak krew z nosa. Wygląda to tak:

http://www.youtube.com/watch?v=jicfzwrjALI

Jak na mój gust wygląda na to, że zasobnik na wejściu (od strony zimnej wody) jest przyblokowany. Po odcięciu zaworem naczynia wzbiorczego, woda ciepła woda leci z kranu praktycznie od razu po jego otwarciu:

http://www.youtube.com/watch?v=NMpxQTjM5g0

Czyli ten kilkunastosekundowy okres w miarę dobrego ciśnienia na wylocie z kranu wynika (chyba) z opróżniania naczynia wzbiorczego.

Oto zdjęcia mojej instalacji:

http://images41.fotosik.pl/1722/1637e56fc932a1cem.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1637e56fc932a1ce.html)
http://images35.fotosik.pl/1588/f7fa940651e1871am.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f7fa940651e1871a.html)

Przeglądając co nieco Internet doszedłem do wniosku, że prawdopodobnym winowajcą jest reduktor ciśnienia (z manometrem). Próbowałem zmieniać jego nastawy (od dołu jest śruba na płaski wkrętak), ale nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. W związku z tym proszę o sugestie, co należy zrobić. Czy taki reduktor daje się czyścić? Niestety nie ma przed nim żadnego filtru, więc zapewne mógł się zabrudzić.

Instalacja jest użytkowana od trzech lat. Wydaje mi się, że problem narastał stopniowo. Dotychczas ignorowałem go, błędnie obwiniając niskie ciśnienie w wodociągu.

A może to nie wina reduktora, tylko czego innego? Proszę o pomoc. :-)

pablo8019
12-08-2014, 07:40
Witam,
Odświeżę nieco ten temat takim oto problemem. Czy ktoś spotkał się z sytuacją w której ciśnienie wody za reduktorem jest większe od nastawy reduktora? U siebie mam reduktor Watts i nawet po ustawieniu na nim 2,5 bara ciśnienie za nim dobija do 4 barów. Co prawda poprawa jest, gdyż przed zamontowaniem reduktora było 5,5-6 bara niemniej jednak ciekawi mnie ta różnica...

zbigmaz01
12-08-2014, 14:21
Masz przed reduktorem zawór zwrotny ? Masz w układzie CWU zbiornik ciśnieniowy? Jeżeli masz pierwsze a nie masz drugiego to może wzrastająca temp. CWU kiedy jej nie używasz tworzy takie ciśnienie. Pod wpływem temp. woda powiększa swoją objętość a zawór zwrotny nie pozwala jej ujść w zasilanie i to może być przyczyną.