PDA

Zobacz pełną wersję : antena zewnętrzna



zen
01-12-2003, 22:54
Witam ! Czy można z jednej anteny odbierać programy telewizyjne niemieckie i polskie. Myślę tu o analogowych antenach z zasilaczem. Czy trzeba po prostu kupić 2. A jeżeli ktoś ma doświadczenie w tej kwestii to proszę o radę. Zamierzam wymienić antenę zwykłą która ma wbudowany wzmacniacz antenowy. Podejrzewam iż jest już zepsuty, prawodopodobnie rdza go zjada. Zapomniałem dodać iż jestem mieszkańcem Szczecina. Pozdrawiam - Zenon

Ewunia
01-12-2003, 23:49
Tu (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=200113&highlight=#200113) trochę było.

krispl
02-12-2003, 20:09
To za obszerne pytanie. Przede wszystkim kierunek. Czy wszystkie nadajniki nadają z tego samego kierunku ? Jeśli są do tego stosunkowo blisko to sprawa jest prostsza. Można zastosować antenę szerokopasmową np. siatkową lub logarytmiczną o średnim zysku energetycznym. Antena pokryje wtedy całe pasmo TV i odbierze każdy kanał telewizyjny. Standardy nadawania TV są prawie identyczne w Polsce i Niemczech.


Jeśli natomiast nadajniki są w różnych stronach świata to trzeba używać wielu anten kierunkowych i zwrotnic. Anteny dalekiego zasięgu są antenami wybitnie kierunkowymi i mają mały kąt odbioru. Dlatego trzeba je zawsze precyzyjne ustawić w kierunku nadajnika.

Zasięg fal TV można określić maxymalnie na ok 100 km.
Długość fal telewizyjnych waha się od 3 m (najniższe kanały i radio zakres I i II) do ok. 30 cm (najwyższe kanały zakres V). Rozbudowana antena TV ma szerokość ok. 1/2 długości fali i długość kilku długości fali.

Nie ma niestety bardzo dobrych anten na całe pasmo. Jeśli antena ma odbierać stację z odległosći 100 km to tylko na IV i V paśmie TV. Stosując wtedy antenę o długości 2,5 do 3 m można złapać bez problemu tak daleki sygnał. Antena kierunkowe to najczęściej anteny typu Yagi.
Kąt widzenia takiej anteny to 10-15 st.

Najlepiej mieć mapę i nanieść na nią miejsce stacji nadawczych TV które chesz odbierać (miejsce nadajnków). Sprawdzić odległosć w km oraz kąt jaki obejmuje wszyskie stacje tak polskie jak i niemieckie. Jeśli uda się zmieścić wszystkie stacje w kącie np 30 st. to trzeba szukać anteny szerokopasmowej której kąt odbioru jest ok 30 st.

zen
02-12-2003, 22:16
Dzięki za cenną radę. Myślałem o antenie szerokopasmowej. Właściwie nie zależy mi wybitnie na jakiś tam programach niemieckich. Wolałbym bym mieć przede wszystkim polskie I II Polat i TV Szczecin, natomiast niemieckie to obojętnie.

zen
02-12-2003, 22:17
Dzięki za cenną radę. Myślałem o antenie szerokopasmowej. Właściwie nie zależy mi wybitnie na jakiś tam programach niemieckich. Wolałbym bym mieć przede wszystkim polskie I II Polat i TV Szczecin, natomiast niemieckie to obojętnie.

wawi
05-12-2003, 11:05
idź do sklepu z antenami i każ sobie zademonstrować działanie anteny aktywnej ( ze wzmacniaczem). Jeżeli nie moga zademonstrowac idź do innego sklepu. Antena aktywna przy produkcji nie daje identycznych powtarzalnych parametrów i jeżeli możesz to powybrzydzaj i wybież najlepszą. Sugeruj sie najsłabszymi stacjami, bo dla silnych rozrzuty parametrów są nieistotne. Zauważ że uczciwi producenci piszą że wzmocnienie wbudowanego wzmacniacza min x dB. I to oni gwarantują, a poszczególne egzemplarze moga mieć to prawdziwe minimum duuuuuużo inne, im czulszy wzmacniacz tym lepiej odbiera słabe sygnały. Kształt anteny w takim przypadku jak Twój raczej nie ma znaczenia wząniejsze abyś nie zainstalował anteny zasłoniętej np dużym bliskim budynkiem.

05-12-2003, 17:41
Zen,

W Szczecinie powinieneś odbierać:
z Kołowa tj. z kierunku południowego:
TVP1 - w kanale 12, TVP2 - 30, TVP3 - 38 i Polsat - 48.
z ulicy Transportowej (z zachodu) - TVN w kanale 36,
z placu Rodła z małą mocą TV4 (czyli Polsat2) w kanale 7 (uwaga z nietypową polaryzacją pionową) i w kanale 25 lokalną telewizję BRYZA, która prawdopodobnie powiela Polsat2.
Z niemieckich stacji możesz namierzać się na zachód na Helptenberg - kanały 22, 37 i 52 oraz na południowy zachód na Angermunde - kanał 24. Z tym, że Niemcy lada chwila przełączą się na cyfrówkę tak jak już to zrobili w Berlinie i bez specjalnej przystawki nic nie odbierzesz.

Wzmacniacz antenowy może pomóc jeśli słaby sygnał dochodzi niezakłócony. Inaczej wzmacnia się zarówno sygnał uzyteczny jak i zakłocający i nie ma poprawy.

Tak więc w Twoim przypadku powinieneś mieć kilka anten:
dwie ustawione na południe: jedną dla kanału 12 i drugą szerokopasmowwą dla pozostałych kanałów 30, 38 i 48.
jedną podobną szerokopasmową na zachód (TVN i Niemcy)
oraz osobną na na kanał 7 z polaryzacją pionową i być może jeszcze jedną na BRYZę jeśli to inny kierunek niż pozostałe. Wzmacniacz wydaje mi się zbędny.

Pozdrawiam

am00
05-12-2003, 17:53
:oops: Ten gość wyżej to ja, nie zalogowało mnie. Specjalne pozdrowienia dla Krispl'a, fachowca z branży.