PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kosztuje dom?



Redakcja
10-05-2009, 16:48
Prosimy o jak najwięcej informacji - metraż, standard, koszt budowy, użyte materiały, wyposażenie. Warto dzielić się wiedzą, ile teraz kosztuje dom...

kasia i mat
17-05-2009, 17:10
To może ja, dom:
- powierzchnia całkowita - 205 m2
- powierzchnia użytkowa - 150 m2
- projekt indywidualny
- dach 2-spadowy kryty dachówką ceramiczna
- 1 lukarna, 2 tarasy
- garaż 2-stanowiskowy
- detale w dzienniku
- wszystkie materiały wysokiej jakości - "dla siebie", ale bez luksusów
- 90% materiałów było zalatwianych po cenie producenta/dystrybutora (50-70% ceny katalogowej), robocizna była po znajomości (ojciec kier-bud, szwagier kierownik hurtowni budowlano-instalacyjnej)
- część mniejszych prac było wykonywanych przez pracowników ojca po kosztach, projekt itp. - ojciec

Dom jeszcze nie jest jeszcze wykończony, ale większość materiałów jest już zakupiona i mamy w miarę dokładny kosztorys.
Koszt budowy z wykończeniem pod "kwiatki w oknach" wyniesie nas 550.000. Kwota ta zawiera wszystko oprócz działki. SSO wyniósł nas jakieś 100.000.

kasia i mat
18-05-2009, 19:37
Hmmm. Widzę, że nikt nie chcę się podzielić informacjami na temat kosztu budowy.
No dalej. Wiele osób, które właśnie zaczynają budować bardzo interesuje jakich kosztów mogą się spodziewać. My im możemy pomóc!

DO MODERATORA:
Może lepiej byłoby przesunąć ten temat do działu Wymiana doświadczeń, albo przynajmniej do Listy płac wykonawców. Może tam będzie się cieszył większą popularnością. Tego posta można skasować, żeby nie zaśmiecał tematu. Najlepiej gdyby były tu tylko dane bez komentarzy.

dasi
21-05-2009, 07:21
To może ja, dom:
- powierzchnia całkowita - 205 m2
- powierzchnia użytkowa - 150 m2
- projekt indywidualny
- dach 2-spadowy kryty dachówką ceramiczna
- 1 lukarna, 2 tarasy
- garaż 2-stanowiskowy
- detale w dzienniku
- wszystkie materiały wysokiej jakości - "dla siebie", ale bez luksusów
- 90% materiałów było zalatwianych po cenie producenta/dystrybutora (50-70% ceny katalogowej), robocizna była po znajomości (ojciec kier-bud, szwagier kierownik hurtowni budowlano-instalacyjnej)
- część mniejszych prac było wykonywanych przez pracowników ojca po kosztach, projekt itp. - ojciec

Dom jeszcze nie jest jeszcze wykończony, ale większość materiałów jest już zakupiona i mamy w miarę dokładny kosztorys.
Koszt budowy z wykończeniem pod "kwiatki w oknach" wyniesie nas 550.000. Kwota ta zawiera wszystko oprócz działki. SSO wyniósł nas jakieś 100.000.

No sorry ale taka informacja niewiele pomaga i nie daje prawdziwego obrazu ile kosztuje dom, co najwyżej budzi zazdrość...
Ilu przeciętnych inwestorów ma szwagra kierownika hurtowni budowlanej, ojca kierownika budowy i pracowników po kosztach?
Chyba że od razu przeciętny inwestor pomnoży sobie koszty tu podane razy dwa. U mnie SSO (wszystkie prace zlecone firmie) mniej więcej by się zgadzało.

kasia i mat
21-05-2009, 08:59
Nie bardzo rozumiem dlaczego masz do mnie pretensje. Podałem te informacje właśnie po to aby wszyscy mieli pełen obraz struktury kosztów w mojej sytuacji. Każdy ma znajomego elektryka, wujka murarza, szwagra cieślę czy kolegę w salonie meblowym. Jeśli ktoś zrobił coś taniej lub po znajomości to powinien to podać inaczej to właśnie wtedy taka informacja niewiele pomaga. U mnie oszczędności wyniosły jakieś 15-20%. U innych będzie to 10%, a u syna dewelopera 40%.
Może zamiast komentować posty innych sam wstaw swoje koszty. Dzięki temu będzie większa liczba danych i temat ten będzie lepiej oddawał realne koszty. Wiele osób może się dzięki temu na budowę zdecydować bo zobaczy, że ich środki finansowe są wystarczające. A wielu może zdecyduje się na mniejszy dom i dzięki temu będą w stanie go wykończyć.

BK
22-05-2009, 20:23
Ja nie mam ani jednego szwagra elektryka. Z rodziną to się dobrze wychodzi na zdjęciu ... więc chyba nawet gdybym miała, szukałabym fachowców na zewnątrz ...

Prawdziwe koszty można oszacować po wykonaniu wszystkiego.

Do kosztorysu warto dodać przynajmniej 20%. Nie da rady przewidzieć wszystkich niespodzianek, fuszerek, dodatkowych kosztów. Może warto zaplanować mniejszy dom.
Zaraz odezwie się tłum oburzonych z jednej i drugiej strony.
Nie rozumiem po co redakcja daje taki temat, jeśli niedawno były co najmnoej dwa "gorące" podobne tematy ...

jacekp71
23-05-2009, 19:16
wg mnie te 550k to żadna rewelka mając takie możliwości ....

kasia i mat
24-05-2009, 18:54
wg mnie te 550k to żadna rewelka mając takie możliwości ....
Oczywiście, ze nie jest to żadna rewelacja. Jest to normalny koszt (pomniejszony o jakieś 15-20% dzięki rodzinie) wybudowania takiego domu. Niezbyt skomplikowanego, bez luksusów, ale używając dobrych materiałów i możliwie najlepszych ekip.
Swoją drogą żałuję, ze wypowiedziałem się w tym wątku. Widzę, ze starając się pomoc (bo chyba po to ten temat jest - ja osobiście szukałem takiego gdy zaczynałem budowę) naraża się tu tylko na krytykę. Trochę to smutne. No ale cóż...
@BK zgadzam się z Toba w całej rozciągłości. Te 20% warto doliczyć już na samym początku żeby potem nie mieć problemów z wykończeniem. To samo dotyczy wielkości domku. Ile ja już w życiu widziałem dużych 200 metrowych domów a czasem i wręcz mini pałacyków bez ogrodzenia, wykończonych tarasów, polbruku albo i wręcz schodów i drzwi wewnętrznych. Na zachodzie jest to nie do pomyślenia, w Polsce wiele osób stara się pokazać na co go to nie stać i potem takie kwiatki stoją.
Tak czy inaczej może ktoś po prostu wypowie się na temat swoich kosztów, tak aby osoby odwiedzające ten temat w poszukiwaniu informacji takowe znalazły, a nie tylko bezsensowna dyskusję.
Pozdrawiam wszystkich budujących!
PS. Do tematu postaram się już nieproszony nie włączać aby nikogo przypadkiem nie obrazić.

channel8
24-05-2009, 20:51
Ech, Kasia i mat - nie zwracaj uwagi na niektóre wypowiedzi! Masz mozliwość - to oszczędzaj. Ja zapłacę kupę kasy za wybudowanie i instalacje, za to mam dobrego znajomego który pomoże mojemu męzowi w wykończeniówce za niewielkie pieniądze.
Zaczynam budowę w lipcu. Jak na razie - kosztorys mamy na 380 tyś ja licze 400. Domek, niewielki 120 m. O kosztach będe pisać w miare postepów na budowie. Zreszta Twój post jest bardzo wartosciowy, bo daje jakie takie orientacje o kosztach budowy. Może ktos przeczyta i nie zapyta "mam 150 tyś czy wybuduję za to dom?".

dasi
25-05-2009, 07:42
1. Pytanie ile kosztuje dom IMHO nie ma sensu bo jest zbyt ogólne a odpowiedzi nie da się porównać. Weźmy dom 120 m2 ktoś napisze 450 tys ktoś drugi 250 i oboje mogą mieć racje. Tylko z postu nie wynika że jeden ma blachodachówkę, drugi karpiówkę, jeden drewno egzotyczne na podłodze drugi gumoleum, jeden wszystko zlecał a drugi robił sam ze szwagrem a cegłę kupił w 2005 roku przed boomem cenowym. I co mi zaczynającemu budowę dają takie odpowiedzi? A jeszcze gorzej jak się ktoś napali i założy że wszystko będzie miał zrobione jak ten pierwszy w cenie tego drugiego :lol:

2. W przeciwieństwie do p 1. pytanie np. ile kosztuje położenie tynków gipsowych na gotowo z materiałem na początku 2009 MA SENS - bo jest szczegółowe, konkretne i można na podstawie kilku odpowiedzi oszacować z jakimś błędem średni poziom cen w danym momencie.

Jak zaczynałem budowę zamówiłem szczegółowy kosztorys u autorów projektu gotowego za 350 zł. Polecam!
To moje NAJLEPIEJ WYDANE PIENIĄDZE na budowie.
Jak ktoś chce się zorientować przed rozpoczęciem budowy czy da radę to najlepszy sposób bo ma przyjęte konkrety - rodzaj i ilość materiałów, jakieś średnie ceny według KNR...
Dalej można sobie już szukać konkretnie - jest podana ilość materiału, wystarczy sprawdzić w hurtowni cenę dachówki ceramicznej i betonowej i mniej wiecej wiadomo ile kosztuje każda opcja, ile ewentualnie na czym można zaoszczędzić. Jak jakiś etap ma kosztować 10tys według kosztorysu a dostaję ofertę na 20tys albo 5 tys to od razu mam jakieś podejrzenia i sygnał żeby wygenerować konkretne zapytanie na forum (albo poszukać wątku) ile kosztuje zrobienie xxxx za m2 w roku yyyy.

Po roku budowania, po doświadczeniach zdobywanych w boju od zera:
do ogólnej orientacji - polecam kosztorys.
do szczegółowego sprawdzania cen - forum.

PS
A nieprzewidziane wypadki=wydadki i tak będą i rozwalą budżet...

beata.zet
25-05-2009, 19:29
BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POWAŻNE POTRAKTOWANIE TEGO WĄTKU.

Dla każdego jest jasne,że takie koszty są jedynie orientacyjne, ale i tak dają pewne pojęcie o tym, na co należy się przygotować. . .
Z góry dziękuję za dzielenie się swoimi doświadczeniami (czytam je bardzo uważnie!), a przemądrzalców proszę o łaskawe przeniesienie się do innego wątku, bo nie wnoszą niczego nowego napastliwymi komentarzami.
Pozdrawiam!

aneta s
26-05-2009, 21:58
Nie ma 2 identycznych domów...nawet gdybyśmy budowali wszyscy dom według jednego projektu to i tak kosztorysy byłyby różne.

Nefer
26-05-2009, 22:02
3.000 za metr :):) Ale nie wiem jaki :):)

Mymyk_KSK
26-05-2009, 22:04
tyle tu już było wątków podobnie zatytułowanych...

Nie jestem w stanie teraz tego dokładnie policzyć, ale wychodzi ok. 1000zł/m2 od stanu, nazwijmy to deweloperskiego. Wliczam w to docieplenie, za to nie mamy kominka. Ogrodzenie nie skończone, ogród ledwo zaczęty. Wykończenie tzw. "średnia półka" (o tym co to jest ta średnia półka to tez osobny wątek był ;-) )
Skrajna szeregówka, 170m2, Kraków.

yarpenowski
28-05-2009, 08:19
Trudno odnieść swoje przewidywane koszty do podanych, jeśli podany jest koszt całego domu.

Dlatego tak jak napisał desi - koszty robót jednostkowych mają jednak większy sens.

Faktycznie za dużo zmiennych - region, materiały, standard wykończenia, ekipy, własna robocizna, znajomi, upusty, projekt itp itd Cóż nie ma 2 takich samych domów.

Bez podania tych wszystkich rzeczy można człowieka nieźle zdołować. Biorąc pierwszy post z brzegu za wyrocznię chyba bym się nie zdecydował żeby budowę zacząć, a jednak pewnie nie bacząc na rady innych zacznę ;)

Dlatego im bardziej szczegółowe będą te informacje (może nie aż do poziomu kodu alarmowego ;), tym lepiej dla potencjalnych inwestorów, za co z góry dziękuję.

Iowa81
29-05-2009, 10:20
- powierzchnia całkowita - 126,57 m2
- powierzchnia użytkowa - 87,66 m2 (po zmianach+ 6m2)
-3 sypialnie, salon połączony z kuchnią i jadalnią (wszystkie 3 oddzielone ściankami), pomieszczenie kotłownia i łazienka (powyżej 8m2), spiżarka pod schodami, druga łazienka, ganek zamknięty
- dach 2-spadowy kryty blachą regamet, 2 okna dachowe
- 1 lukarna (a właściwie pół-lukarna, która wyszła po niewielkim podniesieniu dachu nad ganeczkiem), 1 balkon, taras w planach
- otwory drzwiowe- 2 zewnętrzne, 8 wewnętrznych. Otwory okienne standardowe: 3 balkonowe, 6 zwykłych pokojowych
- materiały średnio-wysokiej jakości, kompletowane na obniżkach, promocjach, upustach itp.-niestety w czasie najdroższych cen (kupowane między 01.2008, a 07.2008)
- system gospodarczy - część prac była robiona przez "znajomych znajomych (firma budowlana), pozostałe prace przygotowawcze, sprzątające, ścianki działowe itp. to dzieło moje, chłopaka, ojca i brata.
- tynkowanie ścian, wylewki - dzieło firmy (zatrudnionej natychmiast po ogłoszeniu kryzysu i spadku cen ;) a instalacje - dzieło własne nadzorowane przez dwóch znajomych fachowców
- obecnie stan surowy zamknięty, czas budowy: 15.07.2009- 11.11.2009 (instalacje, wylewki i tynki: 03-04.2009)
- dotychczasowy koszt budowy (w tym niezliczone ilości napojów i jedzenia potrzebnych dla robotników, ciuchów roboczych i robocizny) wg faktur: 80.000zł, wg reszty "rachunków" 110.000

Teraz rozpoczynamy urządzenie domu wewnątrz. Chcemy od razu zrobić: dwie łazienki (w jednej tylko prysznic), kotłownie, salon, kuchnie i jadalnie oraz jedną sypialnię. Druga sypialnia zostanie odtworzona w całości (łącznie z podłogami) z mojej obecnej. Meble będą na wymiar (kuchnia jest mała, a sypialnia na planie litery L). W łazience i hollu szafy wnękowe. Panale podłogowe lub drewniane w salonie, w pozostałych pomieszczeniach na parterze płytki. Schody i piętro sypialniane- wykładziny podłogowe. Luksusem będzie piec do kotłowni i kominek z płaszczem wodnym oraz dobra lodówka. Chcemy się zmieścić w 200.000. Ze wszystkim. Wszystko będziemy robić sami, a materiały znów kompletujemy na obniżkach, promocjach i biegamy z kuponami wyciętymi z gazet :))

anzys
16-06-2009, 12:24
dom:
http://www.archon.pl/projekt_domu/dom_w_anyzku_2/m456ed6dcf299e
+ piwnica pod całością

stan na dziś - wybudowano do ścian kolankowych, lada dzień będę zalewać wieńce. Większość to moja własna praca wraz z Tatą. Więźba zakupiona jeszcze nie postawiona całkowity koszt (wraz z napojami, paliwem na dojazd itp) to 122600zł
w tej kwocie 10600 - za "papierki"

póki co robocizny zleconej było na ok. 4000zł - reszta samemu

anetina
16-06-2009, 12:39
u nas powierzchnia użytkowa według projektu 172,10 m2

mamy SSZ - brama właśnie się montuje :)
koszt wyjdzie 89 tys. SSZ

w tym są też doliczone ścianki cegły garderoby - w 3 pokojach :)

dom z pustaków białych
blachodachówka

sporo drzewa jeszcze na działce
cement i piach na wylewki na poddasze tez na działce


za 9 tys. dodatkowo mamy:
- tynki - prawie cała góra i gładzie w pokojach - 50 % góry na dole tynki kotłownia, łazienka, garaż
- elektryka zrobiona
- drzewo na podłogi i schody
- cegły na kominek
- ościeżnice :)

to kwota na materiały i robociznę łącznie


w tym robocizna "tylko" 23 tys. zł - za ściany, dach, elektrykę
fundamenty, schody i strop własnymi rękoma :)


została hydraulika i końcówka tynków, gładzi i wykańczanie :)

Claudii
16-06-2009, 19:55
Ja narazie mam piwnice i strop , dotychczasowe koszty mam skrupulatnie wyszczególnione w tabeli w moim dzienniku..

daggulka
16-06-2009, 20:57
metraż :130 m2 powierzchni użytkowej (jakieś 180m po podłogach)+ przylegający garaż dwustanowiskowy 30m2
ściana jednowarstwowa - beton komórkowy 36cm odmiana 500
bez kominka - z wyboru
instalacje CO i CWU miedź+pex , ogrzewanie - ekogroszek
dach - deskowany, papa+gont
standart wykończeń - średni
wykończeniówka (70% robocizny własnymi rękami)

całość kosztów budowy - do zamieszkania - 270.000zł ,
budowa trwala 14 miesięcy do wprowadzki : kwiecień 2007-czerwiec 2008

AGA NR 1
19-06-2009, 23:44
A czy znacie i możecie polecić jakiś schemat do sporządzenia kosztorysu poszczególnych etapów budowy ?

Lub jakieś szczegółowe orzykłady ?

Potwornie wtopiłam z dwoma etapami budowy.... i teraz chcę ustrzec się takich przykrych niespodzianek typu : "fundamenty na pewno wyniosą nas maks 50 tys. zł".... a wyszły 90 tys. zł..... :o

kasia i mat
20-06-2009, 09:07
A czy znacie i możecie polecić jakiś schemat do sporządzenia kosztorysu poszczególnych etapów budowy ?

Lub jakieś szczegółowe orzykłady ?

Potwornie wtopiłam z dwoma etapami budowy.... i teraz chcę ustrzec się takich przykrych niespodzianek typu : "fundamenty na pewno wyniosą nas maks 50 tys. zł".... a wyszły 90 tys. zł..... :o
Schemat sporządzania kosztorysu... Święty graal budownictwa. :)
Tak na poważnie to po prostu radzę słuchać osób, które się na tym znają.
Ja oczywiście stwierdziłem, że jestem mądrzejszy od ekspertów i sam sobie kosztorys sporządziłem. Wyjaśniam, że pewne doświadczenie w tej materii mam. Mój ojciec jest projektantem, więc całe życie byłem na niego szkolony. (oczywiście musiałem postawić na swoje i w końcu inną drogę życia wybrałem, porzucając przejęcie firmy ojca) Robiłem dokumentacje techniczne, sporządzałem wstępne kosztorysy et cetera, et cetera. No więc usiadłem z moim tatą nad projektem (stworzonym przez niego) z pełną dokumentacją i własnym kosztorysem. Patrząc mu prosto w oczy z dumą oświadczyłem: Ojcze postawimy ten dom za około 380 tyś... Do tej pory nie mogę pozbyć się z mojej głowy wyrazu jego twarzy. Niby nawet nie drgnęła - lata doświadczeń z pozytywnie zakręconymi optymistami jak ja ułatwiły mu to trudne zadanie. Lecz zygomaticus major i obicularis oris zaczęły podskórnie drgać - nie doprowadzając co prawda do uśmiechu, ale robiąc jednak pewne wrażenie. Kontynuowałem, jego wzrok zaczynał gubić mój, to już nie była rozmowa - to był monolog. Widziałem, że chce coś powiedzieć, spojrzał na moją mamę i ten pomysł jakby nagle wyparował z jego głowy. Powiedział: Życie pokarze... i zakończył ten temat rozmowy. Freudowska Represja czyli jeden w mechanizmów obronnych polegających na wyparciu zadziałała znakomicie. Chyba tylko dzięki niej wysłaliśmy człowieka na księżyc. Wiem jak musiał się czuć JFK podczas przemówienia przed kongresem w maju 1961 roku... Tak moje przemówienie też musiało tak brzmieć i wywoływać podobną reakcję wśród słuchających - pełna powaga dopełniona nutką sarkastycznych myśli. Jednak podobnie jak 20-sty lipca 1969 roku zamknął usta niedowiarkom tak i 25-y września 2009 roku spowoduje, że mięśnie orbicularis oculi doprowadzą do wytrzeszczu oczu "moim niedowiarkom"! Czego i wam życzę!!!
PS. Koszt misji Apollo to 25 miliardów dolarów przy zakładanym budżecie 10 miliardów. Ja przekroczyłem budżet "tylko" 1,5-raza więc chyba mogę się uznać za lepszego specjalistę w analizie finansowej niż NASA. :)

PS. v2.0 Mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją ironiczną konwencje tego posta (choć wszystkie informacje w nim przedstawione są prawdziwe). Chciałem tylko pokazać, że pomimo tego, że jeszcze dwa lata temu nie wyobrażałem sobie możliwości zebrania więcej niż 400tyś. zł na wybudowanie domu i gdyby ktoś mi wtedy powiedział o realnych kosztach to pewnie bym zrezygnował. Ale wiara czyni cuda (choć skłaniam się ku ateizmowi). W moim przypadku, jak i w 99% przypadków jakie znam (a trochę dokumentacji technicznych napisałem i kosztorysów napisanych i przez komputer i przez człowieka widziałem) kosztorys przydał się tylko jako podkładka na stolik kawowy na budowie. Tzn. Idealnie się sprawdzał do SSZ potem...
Jest jedna podstawowa zasada: Chcesz wybudować dom za 300-400 tyś? I ma on być wybudowany dobrze? Wybierz prosty, ale ładny projekt 120-150m2, 2-spadowy dach bez dodatków i uwierz w siebie! Innym się udało dlaczego Tobie miało by się nie udać!!!???
Życzę powodzenia wszystkim budującym! A gdy życie (budowa) doprowadzą was na skraj wytrzymałości, popatrzcie w niebo i pomyślcie co musiał czuć Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins...

AGA NR 1
20-06-2009, 10:23
Kasia i Mat,

świetny post ! :D
No i w sumie taki.... dość optymistyczny.
Żeby pogodzić się ze swoimi błędami w wyliczeniach.

Ale ja coś nie mogę, przeżywam to strasznie, mam do siebie pretensje o debilizm, naiwność i złe obliczenia...

Ja pomyliłam się strasznie co do oceny budowy, nawet nie wiem jak do tego doszło !!!
I to już na wstępie stanu surowego zamkniętego ( dopiero połowa budowy ) !

Np. wspomniane roboty ziemne i fundamenty zakładaliśmy na maks 40 tys. - wyszły 90 tys. ! :o

Dachy ( dom i garaż ) zakładaliśmy na maks 50-60 tys. - wyszły 90 tys. ! :o


To już jest pomyłka w stanie SUROWYM ZAMKNIĘTYM o jakieś 90 tys. !!!

A to dopiero połowa prac, co będzie, jak będę się tak mylić dalej ?!


W drugim wątku LISTA PŁAC WYKONAWCÓW, w temacie : "Ile zapłaciliście za wybowanie domu w stanie surowym", strona 36 opisałam dokładnie swoje koszty budowy stanu surowego, ale zamkniętego.


Ja pokusiłam się o bardzo dobre materiały i najlepsze ekipy.... a to niestety kosztuje !
Teraz wielu swoich decyzji bardzo żałuję.

:(

Claudii
20-06-2009, 14:47
AGA NR 1 - to co opisujesz , te ceny i w ogóle to jest dla mnie wielkim szokiem.Ja trzymam się kosztorysu i w cale nie muszę liczyć a też specjalnie na wszystkim się nie znam, po prostu trzymaj się planu !
My budujemy system gospodarczym tzn ja i mąż jesteśmy w pracy a na budowie mamy murarza i 2 pomocników,którym płacę...Jak coś wybiega poza kosztorys to negocjuje ceny albo dziękuję i tak było w przypadku okien ,jak mmnie gościu naciągnął to mu powiedziałam swoje...skończyło się na tym ,że sama zaproponowałam cenę.Mamy kryzys,trwa walka o klienta,teraz inwestor jest panem a sprzedawca musie się dostosować :lol:
To prawda wybrałam domek do 150m2,bez udziwień,z dachem 2-spadowym,jakoś specjalnie nie oszczędzam na mat.bud. ale trzymam się kurczowo kosztorysu i nie pozwalam się z niego wykopać a jak już coś przekroczę to staram się zaoszczędzić na następnym etapie.
Co do kosztorysu to możesz zerknąć do mojego dziennika.

AGA NR 1
20-06-2009, 15:30
Claudii,

o to właśnie chodzi, że nie miałam kosztorysu - BŁĄD, BŁĄD, BŁĄD !!! :evil:
I nie miałam się "czego trzymać".

Masz wiele racji, trzeba mieć plan i iść zgodnie z jego wytycznymi.

I SZUKAĆ, SZUKAĆ GDZIE TYLKO SIĘ DA OSZCZĘDNOŚCI.

Już teraz to wiem, późno, ale lepiej niż wcale.
Jestem na "półmetku" budowy, mogło być gorzej.
Mogłam zorientować się dopiero po budowie i zbudować z rozmachem swoją "hacjendę" za 1,5 mln, hahahaha !

Z Twoich rad z pewnością skorzystam, dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie !

bdan
20-06-2009, 15:54
Kasia i Mat,

świetny post ! :D
No i w sumie taki.... dość optymistyczny.
Żeby pogodzić się ze swoimi błędami w wyliczeniach.

Ale ja coś nie mogę, przeżywam to strasznie, mam do siebie pretensje o debilizm, naiwność i złe obliczenia...

Ja pomyliłam się strasznie co do oceny budowy, nawet nie wiem jak do tego doszło !!!
I to już na wstępie stanu surowego zamkniętego ( dopiero połowa budowy ) !

Np. wspomniane roboty ziemne i fundamenty zakładaliśmy na maks 40 tys. - wyszły 90 tys. ! :o

Dachy ( dom i garaż ) zakładaliśmy na maks 50-60 tys. - wyszły 90 tys. ! :o


To już jest pomyłka w stanie SUROWYM ZAMKNIĘTYM o jakieś 90 tys. !!!

A to dopiero połowa prac, co będzie, jak będę się tak mylić dalej ?!


W drugim wątku LISTA PŁAC WYKONAWCÓW, w temacie : "Ile zapłaciliście za wybowanie domu w stanie surowym", strona 36 opisałam dokładnie swoje koszty budowy stanu surowego, ale zamkniętego.


Ja pokusiłam się o bardzo dobre materiały i najlepsze ekipy.... a to niestety kosztuje !
Teraz wielu swoich decyzji bardzo żałuję.

:(


Czytałam Twoje posty na temat budowy. Myślę że nie masz się co dołować, bo praktycznie postawiłać dwa małe domy za tę cenę. więc nie rób sobie wyrzutów , głowa do góry i do przodu.

AGA NR 1
20-06-2009, 21:23
Dziękuję za dobre słowo i pocieszenie.
:D

anetina
23-06-2009, 07:40
wczoraj usiedliśmy i tak wzięło nas na liczenie
na fundamentach, stropie, schodach, obróbkach murarskich, na kominach - zaoszczędziliśmy około 18-20 tys. zł robiąc sami
na tynkach, gładziach - zaosczędzimy około 12 tys. zł
na robociźnie typu malowanie, położenie glazury, paneli itp. jeszcze nie wiem
ale robimy teraz kotłownie - oszczędność na samej robocie przy niej będzie około 1,2 tys. zł

czy opłaca się samemu budować, robić w domu?
pamiętając że tak samo pracujemy na etatach i jest dziecko :)

no i czasowo - po fundamentach pół roku przerwy, a teraz budujemy się 3,5 miesiąca

Lesheck
25-07-2009, 08:39
3.000 za metr :):)

Zgadza się :-? :-? :-? I 50% przypada na wykończeniówkę.

emilus18
26-07-2009, 11:09
ja na razie mam tylko kosztorys :( ale wg mojego i mojego pana budowlanego "pod klucz" wyjdzie mi ok 370 tys. a buduje dom 175m użytkowej (200m całkowitej)
- z silikatów
- dachówka ceramiczna
- okna drewniane
- dach dwuspadowy, prosty
- organizowaniem wszystkiego zajmuje się Pan od budowy, planujemy średni standard - co wyjdzie zobaczymy...

kasia i mat
26-07-2009, 13:23
3.000 za metr :):)

Zgadza się :-? :-? :-? I 50% przypada na wykończeniówkę.

No i właśnie to jest największy problem. :( :-? :(

pierwek
28-07-2009, 12:17
Jak zaczynałem budowę zamówiłem szczegółowy kosztorys u autorów projektu gotowego za 350 zł. Polecam!

A u mnie odwrotnie...Ja takowy kosztorys szczegółowy zakupiłem za pińcset zł i były to jedne z gorzej wydanych pieniędzy. i tak wszystko co kupowałem było droższe (od sporządzenia kosztorysu do rozpoczęcia budowy minęło pół roku).

poza tym kosztorys nie zawierał takiej informacji jak koszt piachu do zasypania fundamentów bo to jest raczej sprawa indywidualna- poszło na to 8k pln. itd itp
I co miałem zrobić? nie zasypywać? Bo kosztorys nie przewidywał kosztów zasypywania?

poza tym kosztorys zawierał etap SSO a prawdziwe koszty zaczynają się później...

Moim zdaniem najlepiej podpytać kogoś kto wybudował już dom o takim samym projekcie żeby nam zdradził koszty i wskazał na ewentualne miny.

ja na dom 300m2 powierzchni netto (180m2 użytkowej + 50m2 garaż z kotłownią) wydałem trochę ponad 400kpln - brakuje wykończenia poddasza, drzwi, wykończenia tarasów i wielu rzeczy w środku typu kinkiety/zyrandole, szafy w zabudowie.

EZS
16-08-2009, 21:16
pytanie było o koszt domu
odpowiedz zawarłam w dzienniku, tam też są detale typu jaki projekt, dach cegła itd..
tu tylko podsumowanie końcowe z mojego dziennika:

"Cały domek kosztował 320 tyś. W tym:

Przyłącza - prąd 8 tyś,
- CO/CW bez kaloryferów i pieca 27 000.
- gaz 7 600
Razem przyłacza 42 600
Stan surowy ocieplony, zadaszony, zaoknowany, z wylewkami i tynkami (u nas działo sie to tak szybko, że nie rozdzielę) 121 000. w tym sam dach 30 500.
Czyli około 150 tyś wykończenie - i to bez mebli, bo te mam w większości stare. No, z uporządkowaniem działki, ale tez bez przesady, nie musiałam robić ani ogrodzenia, ani podjazdów, raptem dwie ścieżki. "
Dodam, że dom budowany w wariackim roku 2007, choć część materiałów kupiona wcześniej. Od momentu tego podsumowania jeszcze z 10 -20 tyś weszło w drugą łazienkę, trochę mebli i działkę. To trudno policzyć, bo już nie prowadzę zapisków budowlanych... Czyli można liczyć 330 - 340 tyś zł za 120 m2.

pierwek
17-08-2009, 06:42
Przyłącza - prąd 8 tyś,
- CO/CW bez kaloryferów i pieca 27 000.
- gaz 7 600
Razem przyłacza 42 600

Gwoli ścisłości - przyłącze to media doprowadzone zwykle do granicy (skrzynka el, przykanalik {kanalizacja}, woda do licznika) na pewno nie jest nim instalacja CO/wodna w domu.

EZS
17-08-2009, 08:12
Przyłącza - prąd 8 tyś,
- CO/CW bez kaloryferów i pieca 27 000.
- gaz 7 600
Razem przyłacza 42 600

Gwoli ścisłości - przyłącze to media doprowadzone zwykle do granicy (skrzynka el, przykanalik {kanalizacja}, woda do licznika) na pewno nie jest nim instalacja CO/wodna w domu.

Wiem, nie łap za słówka. Musiałam policzyć łącznie, czyli przyłącze plus droga do domu i w domu, bo tak miałam robione i płacone więc nie rozdzielę. Ale wodę kopaliśmy sami, czyli ta cena obejmuje przyłącze + materiał na działce + w domu instalator; gaz i kanaliza za całość z wykonaniem; prąd za dom i koszt kabla bo przyłącze było wcześniej. Trudno jest podawać koszt budowy domu, jedni robią tak, inni inaczej, cena nie zawsze obejmuje te same elementy...

dlatego napisałam, że jak ktoś chce szczegóły, to opisałam w dzienniku

Nexxre
20-08-2009, 13:25
A co w Waszych domach kosztowało najwięcej?

kasia i mat
20-08-2009, 14:41
A co w Waszych domach kosztowało najwięcej?
Hmm....
WYKOŃCZENIÓWKA!!!! :) a raczej :evil:
Od stanu surowego zamkniętego (ze wszystkimi instalacjami) u nas poszła ponad połowa pieniędzy. W życiu nie spodziewałem się, że będzie to tyle kosztować.

pierwek
21-08-2009, 14:53
A co w Waszych domach kosztowało najwięcej?

po zrobieniu SSO (który sam w sobie drenuje dobrze portfel) to
instalacja CO (+ wodna) poszło ca 50k pln - masakra
A a nie jest to jakaś pompa ciepła - zwykła instalacja z kotłem na ekogroszek (bez solarów) - w tym 70m2 podłogówki.

kasia i mat
22-08-2009, 10:18
A co w Waszych domach kosztowało najwięcej?

po zrobieniu SSO (który sam w sobie drenuje dobrze portfel) to
instalacja CO (+ wodna) poszło ca 50k pln - masakra
A a nie jest to jakaś pompa ciepła - zwykła instalacja z kotłem na ekogroszek (bez solarów) - w tym 70m2 podłogówki.
Faktycznie instalacja CO + wodna opróżnia portfel w trybie przyśpieszonym. :) Ale mnie i tak najbardziej zaskoczył koszt drzwi wewnętrznych. Może nie są to ogromne pieniądze w stosunku do całości domu, ale i tak ceny mnie zaskoczyły. Wybierając drzwi pomnieliśmy ekskluzywne salony (z oczywistych względów) :) i supermarketowskie plastiki (z jeszcze bardziej oczywistych względów). Ładne drzwi z dobrego drewna u stolarza kosztują minimum 1800zł, a takie które nam się super podobały: 2950zł. Niby nie ma tragedii, nigdy też nie zwracałem na to specjalnej uwagi. Problem w tym, że mamy 13 par drzwi (w tym jedne podwójne). Kiedy w końcu to odkryłem - wtedy to do mnie dotarło. :evil:
Być może tylko ja o tym nie myślałem i wszyscy inni zdają sobie sprawę z kosztów. Płaciłem już wyższe faktury, ale żadnej tak nie odczułem i żadna mnie tak nie... dobiła :) Pewnie dlatego, że przy wykończeniówce zawsze powoli zaczyna brakować pieniędzy i zaczyna się oglądać każdą złotówkę 2 razy. Ale i tak cały czas o tym myślę! :) :) :) Nawet zacząłem się zastanawiać nad drzwiami z supermarketu (w internecie wyglądają ładnie), ale po odwiedzeniu sklepu zrezygnowałem.
Zaskakuje też koszt kuchni i łączny koszt łazienek. Ogólnie cała wykończeniówka zaskakuje! :)

PiJaki
02-09-2009, 20:31
witam,
trzeba przyjąć 2.500 zł / m2 pow. za wykonanie stanu deweloperskiego. Inaczej nie chce wyjść :( i to bez szaleństw.
pozdr.
PIJAKI

anetina
03-09-2009, 07:29
witam,
trzeba przyjąć 2.500 zł / m2 pow. za wykonanie stanu deweloperskiego. Inaczej nie chce wyjść :( i to bez szaleństw.
pozdr.
PIJAKI


ja powiem na koniec
ale za m2 domu czy powierzchni użytkowej ???

piotr.daszczuk
04-09-2009, 20:38
W moim przypadku projekt DORADO 115m/2 użytkowej powierzchni plus garaż stan SSO kosztował 90tys licze ze calość budowy wyniesie mnie 200tys ale pewnie sie przelicze :-?

Łukasz789
18-09-2009, 09:02
Jak widzę Wasze wpisy to się przerażam mi dom 320m kw użytkowej i 615 całkowitej wycenili ok. 60k robotę i koszt całego domu 540k.( pewnie dojdzie do 600k). Budowę zaczynam marzec -kwiecień 2010r.

kasia1981
18-09-2009, 11:44
u nas użytkowej 131 razem 175 m kosztował SSO 120 tys budowa rozpoczęta w kwietniu

EZS
18-09-2009, 21:12
Jak widzę Wasze wpisy to się przerażam mi dom 320m kw użytkowej i 615 całkowitej wycenili ok. 60k robotę i koszt całego domu 540k.( pewnie dojdzie do 600k). Budowę zaczynam marzec -kwiecień 2010r.
nie przerażaj się, w miarę wzrostu powierzchni maleje koszt m2. Najdroższe rzeczy płacisz niezależnie od powierzchni. Dlatego jeżeli przy domku 100 m2 nie wyobrażam sobie jak zejść poniżej 3000?m2 to przy 300 m już można liczyć nawet koło 2000/m2 :lol:
Znam chyba tylko 2 małe domy budowane taniej, poniżej 200 tyś za wszystko. Jeden budowany systemem gospodarczym ale przez "fachowców" był tak prosty w konstrukcji, że musiał mało kosztować (żadnych stropów, schodów, ot skorupka podzielona regipsami na pomieszczenia) a drugi budowany w całości "tymi recami", łącznie z robieniem więźby i dachu.

Krzychos
20-09-2009, 18:27
Kiedyś znalazłem na tym forum opinie mówiącą, że SSO to dopiero 20% całej budowy.
Po zabraniu się za wykończeniówkę muszę potwierdzić, że ta opinia jest niestety prawdziwa.

Po wzięciu 200 tys kredytu na tą właśnie wykończeniówkę okazało się, że pieniążki szybko się rozeszły i potrzeba jescze prawie 100 tys aby dom całkowicie wykończyć.

Dodam, że przed kredytem miałem już wstawioną stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne, doprowadzone do domu prąd i wodę oraz ogrodzenie z 3 stron.

W czasie prac wykończeniowych (z reztą podczas całej budowy) zawsze dojdą rzeczy dodatkowe, których wcześniej się nie ujmowało w "kosztorysie" a później trzeba za to zapłacić.

kasia1981
20-09-2009, 22:04
z wykończeniówką jest już tak że każdy ma towar z innej półki. jeśli chodzi o materiał na ściany to wybór jet ograniczony i ceny podobne tak samo dach czy strop. przy wykończeniówce zaczyna się wolna amerykanka. stąd te różnice w cenie wybudowania metra. ja uważam że SSO to 40 % ałej budowy i tego będę się trzymać. jeśli miałoby to być 20 % to bym potrzebowała co najmniej 600 tys. czyli wychodzi 4500 zł na metr użytkowej. niezła sumka

jea
20-09-2009, 23:42
Trochę ponad 2tys. za m2, stan surowy zamknięty z działką 836m2
np. taki
http://kontaktsc.gratka.pl/tresc/402-7743854-malopolskie-oswiecim-monowice-grobelna.html#d078ac3c6cf72aeb,1

arktyk
28-09-2009, 15:32
Dom w prymulkach Archonu. Pow uzytkowa 121,7 metra kwadratowego.
Płyta fundamentowa, ściany z PTH 25 plus 12 styropianu, dachówka cementowa. Podłogówka, centralny odkurzacz, parkiet, panele w pomieszczeniach na poddaszu, standard średni niższy. Wszytko to wyniosło już ponad 400.000,00 zł. Do zrobienia zostaje taras, łazienka na poddaszu, zabudowa kuchni, ogrodzenie z przodu z profili (klinkier już jest) Podjazdy, garaż itp.

Pozdrawiam,

Nefer
28-09-2009, 15:57
Dom 274 m2 użytkowej + 36 garaż. Kubatura 1200 m3.

SSO 270.000

Wykończeniówka :
okna, drzwi zew, brama 54.000
dach, veluxy, podbitka, rynny 51.300
alarm 10.000
instalacje różne (elektr.gaz, klima,podłog., kocioł) 113.100
tynki zew z ociepleniem, tynki wewnętrzne, wylewki, G-K 111.000
Sprzątanie terenu i tojka 9.800
Armatury, geberity biały montaż,płytki, kabiny,meble łazienki 100.300
parapety wew 1.000


Zostało do zrobienia :

Malowanie (ok. 800 mkw)
Drewno na podłogi
Ogrodzenie, wjazd
Drzwi wewnętrzne
Balustrady wew
AGD
Schody
Kuchnia 1
Kuchnia 2
Wypłata dla Architekta wnętrz
Odbiory.


Jakby kto pytał : twórcy projektu uważają, ze koszty powinny być takie :
ŁĄCZNIE 348828,00
(do wprowadzenie się)

A więc dobrze, że zrobiłam sobie prawdziwy kosztorys PRZED rozpoczęciem budowy.
I jestem "w punkt".

Wirecki
28-09-2009, 19:28
Warto dzielić się wiedząTeż byłbym tego zdania gdybym pracował w skarbówce. Sumować też robotę i materiał bez faktury?

arktyk
29-09-2009, 08:16
W naziązaniu do posta Nefer - U mnie projektanci wyliczyli że domek ma kosztować 270.000 zł do wprowadzenia.

Pozdrawiam,

kris7109
04-10-2009, 20:15
Witam.Jestem jeszcze w "ziemi",ale dotychczas koszt budowy -fundament-11000 pln.Domek będzie maly (ok 80 m2 +garaż pojedyńczy).Po wstępnych rozmowach o kredyt wiem że nie mam szans na więcej niż 150k. :( Teraz dopiero się zdołowałem :cry:

SIN
05-10-2009, 12:01
Podziwiam ludzi którzy wybudowali dom prawie 300 m za 300- 400 tys. Dla mnie to się okazało nie możliwe. Nie mniej życzę by innym ta sztuka się udała. Wyszedłem z założenia że wolę tonąć w długach po uszy albo i więcej a wybudować to o czym marzyłem. Jak wszędzie to kwestia decyzji. A z długów kiedyś się wyjdzie. :)

Ciril
05-10-2009, 13:11
A dla mnie wystarczy wyznaczyć pewne granice marzeń i sie ich trzymać...
Można kupić płytki z najniższej półki za 22 zł/m2, ze średniej półki za 50 zł/m2 lub z najwyższej półki za 112 zł/m2.

Zgodnie z kosztorysem, wybierając materiały wykończeniowe ze średniej półki cenowej za dom:
Pow. zabudowy - 131,2 m2
Pow. całkowita377,8m2
Pow.netto - 289,6m2
Pow.użytkowa-130,0m2
powinniśmy zmieścić się w 350 000 złociszy, przy czym 150 tys. to wkład własny.

gako
05-10-2009, 22:19
Witam.Jestem jeszcze w "ziemi",ale dotychczas koszt budowy -fundament-11000 pln.Domek będzie maly (ok 80 m2 +garaż pojedyńczy).Po wstępnych rozmowach o kredyt wiem że nie mam szans na więcej niż 150k. :( Teraz dopiero się zdołowałem :cry:

Nie dołuj się!
Jak się postarasz, to według mnie nie za wiele Ci zabraknie. Tylko na każdym etapie licz się z każdym groszem, nie śpiesz się z decyzjami i zakupami. I jak najwięcej rób sam.


Buduję chatkę 139 m2 plus 20m2 garaż. Mam bardzo szczegółową listę dotychczas poniesionych kosztów (łącznie z wydatkami poniesionymi na wiertarkę i szlifierkę). Dom jest surowy zamknięty i trochę więcej. Instalacja ogrzewania nadmuchowego z pompą ciepła. Jeszcze nie przekroczyłem 200 tyś. Też oblewa mnie zimny pot, bo zostało mi około 100 tyś, a budowa w lesie... Tynki, elektryka, wykończeniówka... Gdyby komuś bardzo zależało, proszę o kontakt na priv. Zeskanuję i prześlę listę wydatków.

beatabm
06-10-2009, 07:13
ja mam domek parterowy z poddaszem, ok 180m powierzchni + garaz, w tej chwili stan surowy zamknięty + elektryka + tylki i całośc z przyłączami i całą papierologią - wtym projekt indywidualny-na dzień dzisiejszy kosztowała mnie 225tys

Kasiaa29
06-10-2009, 08:44
Nasz domek wg projektu Tomaszek II http://pprojekt.pl/projekt676-tomaszek_ii.html
sso kosztowal do tej pory 125 tys. wraz z wszelkimi pozwoleniami projektem itd.(na dachu blachodachówka bud mat,strop teriva)w tym mamy zrobioną za tę cenę podbitkę,wymrowane z bloczków szambo , taras, schody wejsciowe i ogrodzenie częściowo - podmurówka plus slupki , brak frontu.Sam dach kosztowal 38 tys

wanda33
16-10-2009, 12:26
Witam:)
Tak sobie czytam, czytam i czytam...... i zastanawiam się, czy mi nie odbiło, ponieważ chcę postawić dom (i częściowo go wykończyć) za 400 tys zł. :lol: Dom jest spory, bo 206 m pow. użytkowej razem z garażem dwustanowiskowym.
Założenia:
- strop Teriva (ale tylko w części), plus strop drewniany nad garażem i częścią wyłącznie parterową (styl kanadyjski), bo jest tańszy od terivy
- pustak 25
-zbrojenia krzyżowe (mamy niestety szkody górnicze)
-dachówka cementowa (braas) 2,2 brutto/szt (dobra cena???)
Wiadomo, dodatkowo wszystko, co niezbędne, (tj. CO, media, tynki wewn. itp)
wykańczamy tylko parter (poddasze w lepszych czasach, hehe) a ocieplenie zewnętrzne też dopiero za kolejny rok.
Robocizna (stan surowy zamknięty - max 70 tys zł - mam już konkretne oferty)
W środku żadnych cudów - zwykłe panele podłogowe, które położymy sami, tanie płytki w aneksie kuchennym i łazience.
Garaż albo postawimy od razu z "byle czego" albo kiedyś, kiedyś....
JAK MYŚLICIE, CZY TO WSZYSTKO JEST REALNE ???

Teraz jestem trochę przerażona, bo już właściwie sprzedałam mieszkanie i......hm...jestem bez wyjścia a na wygraną w totka się nie zanosi, bo nie gram :wink:

foof_22
31-10-2009, 10:58
- powierzchnia całkowita - 181 m2
- powierzchnia użytkowa - 113 m2
- projekt indywidualny
- dach 2-spadowy kryty dachówką ceramiczna
- 1 balkon
- garaż w osobnym budynku

Stan surowy kosztował jakieś 98.500 a z wykończeniem całkowitym ok. 310.000 bo nie potrzebujemy luksusów :)

tedasss
02-11-2009, 10:31
Prosimy o jak najwięcej informacji - metraż, standard, koszt budowy, użyte materiały, wyposażenie. Warto dzielić się wiedzą, ile teraz kosztuje dom...

Witam.
Rozpocząłem poszukiwania firmy, która może mi wybudować taki prosty domek: http://www.archon.pl/projekt_domu/dom_w_skalniakach_3/m494a58338a075,2209

Powierzchnia użytkowa około 115 m2. Budowa w woj. kuj-pom.
Mam już jedną ofertę obejmującą budowę do wprowadzenia, tzn. wraz z elewacją (na styropianie 20 cm), płytkami (podłogowe materiał za 40 zł a ścienne za 80 zł), dachówką ceramiczną, stolarką pcv, bramą garażową, balustradami, wykończeniem tarasów, malowaniem wewnątrz, isntalacjąwod-kan, co i elektryczną.
Zakres i materiały mi odpowiadają, firme też dobrze znam. Przedstawiona mi cena to 280 tys. zł brutto..

Czytając różne tematy można wywnioskować, że za tyle to nawet systemem gospodarczym nie wybuduję.

Co myślicie o tej ofercie?

anetina
02-11-2009, 10:33
Zakres i materiały mi odpowiadają, firme też dobrze znam. Przedstawiona mi cena to 280 tys. zł brutto..

Czytając różne tematy można wywnioskować, że za tyle to nawet systemem gospodarczym nie wybuduję.

Co myślicie o tej ofercie?


ja mam metrażowo o wiele większy i tej kwoty nie wydamy nawet się wprowadzając
budujemy systemem gospodarczym


można się licytować
wszystko zależy od regionu Polski
od tego, co chce się w domu
od tego, co kto sam by robił
od wielu czynników

peterpan
03-11-2009, 19:17
http://img204.imageshack.us/img204/3567/p1020746.th.jpg (http://img204.imageshack.us/i/p1020746.jpg/)
Dom z bala, pow. użytkowa ok. 130 m2 koszt bez działki 450 tys. Dachówka cementowa, całkowicie podpiwniczony, garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem nad garażem 30 m2, spora część robiona samemu. Pozostało ogrodzenie.

olgusieniunieczka
06-11-2009, 13:11
Jak sobie pomyślę, że kupując działkę w 2005 czy 2006 byliśmy przekonani, że za 200-250 tys uda nam się wybudować duży dom i jeszcze w nim zamieszkać :o to pękam ze śmiechu (przez łzy).
Realia są nieco inne choć i tak życie nam sprzyja w postaci ojca który ma koparkę, samochód z hdsem i wie gdzie np kupić piach zeby kosztował 50 zł wywrotka a nie 300!!!
Stan na dzisiaj, tzn. jutro zalewamy strop
dom pow. całk 245 m2
fundamenty: 11 109 cena bez wykopów, pracy koparki i kosztów piachu to robił ojciec i nie wziął ani zł choć sam troche kasy wydał, myślę, ze realny koszt + 4-5 tys.
ściany: 15 416
strop : 13 627 + jutro grucha za nie mniej niż 5000
robocizna SSO 25tys + bezcenna gigantyczna pomoc ojca

No cóż myślę, że jeśli ktoś do założeń doda 15-20% to ma szansę zmieścić się w budżecie. Chociaż, na etapie wykończeniówki i tak okaże się, że : zona "zakochała" sie w najdroższej kuchni w salonie i nie wyobraża sobie bez niej życia, córka "musi" mieć w pokoju najmodniejsze biurko i sofę za jedyne 10tys, a pies to nie będzie spał na kaflach za 22 zl/m2 tylko na parkiecie z drewna egzotycznego no i wtedy cały kosztorys w ...

kasia1981
06-11-2009, 15:16
jak się nie ma to się nie kupi. nie wyobrażam sobie sytuacji że biorę więcej kredytu bo zakochałam się w najmodniejszych meblach :)

Ciril
09-11-2009, 10:14
Wyposażenia nie wliczam w koszty budowy... to można sobie dokupować stopniowo, a na początek wsadzić stare mebelki.
Z dachem i okanmi zamknę się na bank w 120 tys.

pierwek
13-11-2009, 10:38
Z dachem i okanmi zamknę się na bank w 120 tys.

A dom to 90 czy 300m2? bo te "parę metrów" robi różnicę w kosztach...

Wirecki
13-11-2009, 11:07
papa jest po 6 i po 18 zł za m2 - więc ile kosztuje dom?

Ciril
15-11-2009, 18:18
Z dachem i okanmi zamknę się na bank w 120 tys.

A dom to 90 czy 300m2? bo te "parę metrów" robi różnicę w kosztach...

to dom 287 m2 powierzchni netto, podpiwniczony.Do dachu robiliśmy wszystko sami.Teraz będzie dach i okna i znowu instalki sami.Tynki i wylewka - jaaś ekipa, a wykończeniówka znowu sami :)

Ciril
18-11-2009, 09:46
papa jest po 6 i po 18 zł za m2 - więc ile kosztuje dom?

Za robociznę można płacić ale to co łatwe, proste i przyjemne można zrobić samemu za darmo - ile kosztuje dom??


Poprawka co do tynków, maszyna będzie tylko na parterze i poddaszu. W piwnicy będziemy robić ręcznie...

anetina
18-11-2009, 09:55
Za robociznę można płacić ale to co łatwe, proste i przyjemne można zrobić samemu za darmo - ile kosztuje dom??

nal;eży jednak pamiętać, że nie każdy ejst w stanie sam zrobić, bo :
- nie umie
- nie ma czasu
- inny powód

anetina
18-11-2009, 13:17
Za robociznę można płacić ale to co łatwe, proste i przyjemne można zrobić samemu za darmo - ile kosztuje dom??

nal;eży jednak pamiętać, że nie każdy ejst w stanie sam zrobić, bo :
- nie umie
- nie ma czasu
- inny powód

otóz to.....a wyjątki tylko potwiedzają regułę :wink:
ja SSO miałem za około 160tys - w tym robocizna cos koło 43tys. Jak wszystko robiliscie sami to mniej wiecej pasuje :)



ja np. znacznie mnie wydałam
nie podliczałam teraz kosztów
ale stwierdzę nawet, że te 160 tys. zł to ja wydałam do tej pory na wszystko, łącznie z robocizną

Ciril
20-11-2009, 12:04
Za robociznę można płacić ale to co łatwe, proste i przyjemne można zrobić samemu za darmo - ile kosztuje dom??

nal;eży jednak pamiętać, że nie każdy ejst w stanie sam zrobić, bo :
- nie umie
- nie ma czasu
- inny powód

otóz to.....a wyjątki tylko potwiedzają regułę :wink:
ja SSO miałem za około 160tys - w tym robocizna cos koło 43tys. Jak wszystko robiliscie sami to mniej wiecej pasuje :)



ja np. znacznie mnie wydałam
nie podliczałam teraz kosztów
ale stwierdzę nawet, że te 160 tys. zł to ja wydałam do tej pory na wszystko, łącznie z robocizną

My z mężem oboje pracujemy. Po pracy na 8 godzin jedziemy do drugiej - na budowę - do oporu. Uczyliśmy się wszystkiego sami po o budowaniu zielonego pojęcia nie mieliśmy (łącznie z tym, że szukałam w necie proporcji na zaprawę murarską :roll: Każdymusi oceniać swe możliwość - zarówno finansowe, czasowe jak i fizyczne. My doszliśmy do wniosku, że damy radę i jak na razie... jakoś idzie... czasem pod górkę, ale częściej z górki. Ważne, że do przodu...

zabina
30-11-2009, 10:44
A propo tematu wydaje mi sie ze dom kosztuje tyle na ile nas poniesie wyobraznia i ile mamy budzetu. Mozna postawic dom 100 m a mozna 300m mozna wiele zrobic samemu, a moze wszystko ekipa. Mozna z najtanszych materialow, a mozna tez z najwyzszej polki.

Na innym forum rozmawialam o domie , bryla prostopadloscianu, uzytkowej 111m +garaz, 180m calkowitej, dach dwuspadowy 90 m, dwa kominy. Uslyszalam odpowiedz 1000 zl/ m ale tez taka ze 430 zl/m. Jak widac, ile kosztuje dom to bardzo RELATYWNE POJECIE

tablo
17-12-2009, 09:58
Jak sobie pomyślę, że kupując działkę w 2005 czy 2006 byliśmy przekonani, że za 200-250 tys uda nam się wybudować duży dom i jeszcze w nim zamieszkać :o to pękam ze śmiechu (przez łzy).
...
dokladnie tak!!!

można się licytować
wszystko zależy od regionu Polski
od tego, co chce się w domu
od tego, co kto sam by robił
od wielu czynników
lepiej tego ujac nie mozna!!!

jacekp71
27-12-2009, 17:42
dom pod klucz w średnim standardzie to pow. użytkowa x 3000 pln,
bez działki rzecz jasna,

sti
03-01-2010, 00:31
dom pod klucz w średnim standardzie to pow. użytkowa x 3000 pln,
bez działki rzecz jasna,

świeżo po zakończeniu budowy mogę to tylko potwierdzić - mam standard wyższy niż średni, ale tez koszty na poziomie 4 tys./m2. Nic nie robiłem sam, poza kupowaniem materiałów na wykończeniówkę. Kosztów ekip też pilnowałem.

SandraP
06-01-2010, 12:33
Mam pytanie: czy za 300 tys. wybudujemy dom 190m, całkiem prosty, bez piwnicy, dach dwuspadowy, prosty. Na dole są 2 kuchnie, 2 łazienki. Chodzi mi o stan w którym mozna w domu zamieszkać tzn. wykończyć dół i już mieszkać a górę i wszystko na zewnątrz robić już pózniej. Będziemy budować sami tzn. większa część rodziny to budowlańcy,stolarze itp. Projekt i działkę już mamy.

franzkru
06-01-2010, 12:56
Mam pytanie: czy za 300 tys. wybudujemy dom 190m, całkiem prosty, bez piwnicy, dach dwuspadowy, prosty. Na dole są 2 kuchnie, 2 łazienki. Chodzi mi o stan w którym mozna w domu zamieszkać tzn. wykończyć dół i już mieszkać a górę i wszystko na zewnątrz robić już pózniej. Będziemy budować sami tzn. większa część rodziny to budowlańcy,stolarze itp. Projekt i działkę już mamy.

To 190m2 jest po podłogach czy powierzchni użytkowej ?
Z czego dach ?
Jakie ogrzewanie ?

Jeżeli będzie tam duzo pracy własnej to myślę że dacie radę :)

Arenque
06-01-2010, 13:54
300k nie powinno być problemem ale należy uważać z oszczędnościami... my chcieliśmy przyoszczędzić i poprosiliśmy o pomoc kuzyna.. glazura kładła się miesiąc dłużej niż powinna a przy tym najeździłam się w ta i z powrotem! wymieniając kleje fugi cośtam..!

06-01-2010, 14:44
Mam pytanie: czy za 300 tys. wybudujemy dom 190m, całkiem prosty ...
jesli wykończenie bez zbytnich fajerwerków
a ... i nie masz zbyt rozwydrzoneej latorośli ...

wanda33
06-01-2010, 18:51
Mam pytanie: czy za 300 tys. wybudujemy dom 190m, całkiem prosty, bez piwnicy, dach dwuspadowy, prosty. Na dole są 2 kuchnie, 2 łazienki. Chodzi mi o stan w którym mozna w domu zamieszkać tzn. wykończyć dół i już mieszkać a górę i wszystko na zewnątrz robić już pózniej. Będziemy budować sami tzn. większa część rodziny to budowlańcy,stolarze itp. Projekt i działkę już mamy.

Myślę, że spokojnie Wam się uda, ale ważne jest to, by materiały zakupić już teraz, kiedy są najtańsze. My budujemy dom 208 m powierzchni użytkowej, bez piwnic, z garażem dwustanowiskowym, dach dwuspadowy, wszystko dość proste i ekonomiczne i mamy założony budżet 400 tys (ale już z wykończeniem góry i postawieniem ogrodzenia) Jest to jak najbardziej realne, bo koleżanka właśnie zakończyła budowę podobnego domu i wydałą niecałe 4 stówki (a materiały kupowała w wyższych cenach niż dzis obowiązujące)

Tak więc......do boju!!! :D

SandraP
06-01-2010, 19:10
Mam nadzieję że się uda bo jak sprzedamy mieszkanie a nie zdołamy się wprowadzić do domu to pójdziemy pod most :lol:

Łukasz789
07-01-2010, 12:59
Rodzice budowali dom ( a raczej budują) 220m2 (powierzchnia całkowita) ,z podpiwniczeniem częściowym dachem dwuspadowym z jedna jaskółką a wszystko ma wyjść ich ok. 300k na gotowo do wprowadzenia się ,bez mebli i ogrodzenia. (Nawiasem mówiąc tez nie wierzę ,ze im się to uda) .Dacie radę na pewno zamknąć się w tej kwocie.

Niaka
12-01-2010, 22:22
Powiem tak: trzeba zobaczyc kosztorys domu zrobiony przez projektanta i dorzucić 100 tysi 8) Wtedy będzie ok, i nikt się nie rozczaruje, a jak zostanie parę groszy to będzie na wakacje :D . Znajomi pobudowali dom parterówkę z poddaszem użytkowym 113m pow. uzytkowej- dach prosty dwuspadowy+nad wejściem jaskółka, w bocznej elewacji podwójny balkon. Wydali 350tyś a nie ma kostki, ogrodzenia, zrobionych balkonów, balustrady, taras niewylany i bez płytek, elewacja zrobiona ale nie pomalowana . W domu skromniutko-wszystko co najtańsze. Zdziwiłam się bardzo ogladając ten dom, że pochłonął tyle kasy bo pokoje są maciupkie, w zasadzie wszystko maleńkie oprócz salonu. Myślę ,że 400 tyś to inimum nadom, niestety :roll:

anetina
13-01-2010, 10:41
dom pod klucz w średnim standardzie to pow. użytkowa x 3000 pln,
bez działki rzecz jasna,

myślę i myślę, ale patrząc w ten sposób musiałabym wydać około 500 tys. zł na swój dom bez działki
teraz nawet nie wydałam 200 tys. już z działką licząc i dodatkowymi kosztqamai typu przyłącze
za 300 tys. dom urządziłąbym chyba w złocie :)

Łukasz789
13-01-2010, 17:50
Mógłby ktoś napisać na temat tych kalkulacji bo mnie się zapomniały a chce sie psychicznie przygotować

stan surowy ( chyba pow.*600zl)
stan surowy zamknięty ( chyba pow. *1200zł) - nie wiem czy nie myle z deweloperskim .

KamaG
13-01-2010, 19:44
u mnie SSO wyszedł pow. uż *500

yaro672
13-01-2010, 20:05
dom pod klucz w średnim standardzie to pow. użytkowa x 3000 pln,
bez działki rzecz jasna,

myślę i myślę, ale patrząc w ten sposób musiałabym wydać około 500 tys. zł na swój dom bez działki
teraz nawet nie wydałam 200 tys. już z działką licząc i dodatkowymi kosztqamai typu przyłącze
za 300 tys. dom urządziłąbym chyba w złocie :)

To jaki Ty dom budujesz? Z czego, i z jaką ekipą? Za 300 tys dom w złocie??!!!Chyba popadnę w depresję :cry:

anetina
14-01-2010, 07:15
Yaro - te 300 tys. zł chodziło mi na wykończenie :)
teraz mając prawie wszystko wykończone - chodzi o ściany, gdzieniegdzie już podłogi, są schody, antresola, jedna łazienka - nie mam na to wydane 200 tys. zł

więc gdybym chciała 500 tys. zł na cały dom do zamieszkania - bez działki, to nawet nie wiedziałabym, jak to wykońćzyć, by wydać tyle kasy

aneta-we
14-01-2010, 07:39
Myślę, że na dom średniej wielkości (taki około 150 m pow. uzytkowej) trzeba wydac między 300 a 400 tys. tak żeby móc się wprowadzić i mieszkac.

W naszych rachunkach to ja sie juz dwano pogubiłam, mąż tego pilnuje i mógłby powiedziec ile nam wyszło :-?

mjakob
15-01-2010, 06:03
dom pod klucz w średnim standardzie to pow. użytkowa x 3000 pln,
bez działki rzecz jasna,

myślę i myślę, ale patrząc w ten sposób musiałabym wydać około 500 tys. zł na swój dom bez działki
teraz nawet nie wydałam 200 tys. już z działką licząc i dodatkowymi kosztqamai typu przyłącze
za 300 tys. dom urządziłąbym chyba w złocie :)

I chwała Ci za to - znaczy jesteś zaradna i dobrze gospodarowałaś finansami w czasie budowy.
Ale czy dasz gwarancję innym, że w tej kwocie wybudują?
Te 3000 * pow. uż. daje pewien obraz sytuacji, taki, aby się nie "przejechać".

anetina
18-01-2010, 11:49
nie wiem, czy jestem zaradna
ale po pierwsze - u nas pewnie sa tańsze firmy
po drugie - bardzo dużo zrobił mój tata - wykończeniówka nas nic nie kosztowała, a tu są olbrzymie koszty robocizny :(

pierwek
19-01-2010, 08:00
po drugie - bardzo dużo zrobił mój tata - wykończeniówka nas nic nie kosztowała,

i tak później powstają legendy, że dom 200m2 można postawić za 200k pln, do zamieszkania, z antykami <sic!> (tak! tak! pisał tu kiedyś człowiek który zajmuje się zawodowo renowacją mebli :D ) i metrową plazmą na ścianie

anetina
19-01-2010, 08:02
toż to nie legendy :D

anetina
19-01-2010, 08:06
Pierwek pamietaj, że koszt budowy zależy od wielu czynników

jedni mają działkę po rodzicach czy dziadkach - inni nie mają
jedni mają znajomosci u producentów budowlanych i wykońćzeniowych - inni nie mają
jedni mają fach w ręku i złote ręce - inni nie mają
jedni mają szczęście do fachowców - inni mają pecha do faHowców

ja mam to szczęście, że ekipy, które miałam, były i są super
polecę ich każdemu
miałam i mam to szczęście, że mój tato ma fach, dzięki czemu na kosztach robocizny zaoszczędziliśmy, ale jednak w zamian płacimy to zdrowiem i brakiem czasu na wszystko :(
coś za coś :(

ale nie potrafię - i zresztą mnie nie stać - żeby dom oglądać tylko w trakcie budowy
od początku brałam aktywny udział w jego budowie i wykańczaniu, a to też wielka oszczędność i kasy :)

więc wydanie 200 tys. zł na budowę nie są legendą

pierwek
19-01-2010, 08:08
tylko małe niedopowiedzenia.... :lol: a potem ktoś dziwi się, że wydał już 200k pln i ma dopiero SSZ a do wydania co najmniej drugie tyle (tak było w moim przypadku) :P

edit: przy SSO mało mogłem sam zrobić. Natomiast wykończeniówkę robie sam z moim ojcem, a mam co wykańczać bo 270m2 po podłogach to trochę jest...

anetina
19-01-2010, 08:15
ja mam po podłodze jedynie jakieś 250 m licząc antresolę i strychy :)

ale jak coś nigdzie nie piszę, że płacę za robociznę
tylko, jak coś, jest możliwa kwota 200 tys. zł? jest możliwa :)
trzeba mieć tylko fach w ręku, znajomosci, czas i rodzinę :)

yaro672
19-01-2010, 11:57
Wiekszość budujących niestety nie posiada takiego farta jakiego Ty masz. A już na 100% na pewno nie ja :evil:

Niaka
19-01-2010, 21:49
:roll:

anetina
20-01-2010, 06:12
do mnie to Kochaniutka?


mnie materiały do SSO kosztowały jakoś 30 tys. zł
wieźba 3 tys. zł
blachodachówka chyba jakoś 10 tys. zł

więc jak materiały mogłyby mnie kosztować 200 tys. zł ??? :o :o :o :o :o

magsos
20-01-2010, 07:33
U mnie wyglądało to tak:
Projekt domku parterowego CZTERY KĄTY II (części mieszkalnej trochę ponad 103 m2+garaż ok 25 m 2 i pom.gosp. 8,10m2).

SSZ (suporex, wiązary, dachówka cementowa 3 gotowe kominy, drzwi zewnętrzne, brama panelowa, okna jednostronnie barwione)
+ hyraulika (wszystko do odpalenia pieca)
+elektryka (bez kinkietów, lamp, i żyrandoli)
+tynki maszynowe tylko w częście mieszkalnej (bez cekolu i farby)
+ wylane podłogi (bez płytek i paneli)
+podwieszane sufity z ociepleniem (proste bez bajerów)
+parapety zewnętrzne i wewnętrzne
+kominek z rozprowadzeniem ciepła na pokoje i łazienkę
+zewnętrzne ocieplenie (bez tynku)
to przekroczone 210.000
w tym:
Hydraulika ok 23.000 (robocizna i materiały, podłogówki ok 33 m2)
elektryka 3.600 sam materiał.
Robocizna sso 25.000,
Robocizna za wykonanie więźby, położenie dachówki i obróbki blacharskiej)15.000

Do wprowadzenia wszystko zrobione w części mieszkalnej (bez szaleństw, ale tak jak nam odpowiadało) :lol:
, wykończona kotłownia. Nie wykończony garaż na ścianach brak tynków itp. wyniosło nas ok 280.000 zł. Dom budowany od października 2008r. do sierpnia 2009r.
Jeżeli chodzi o koszty, to zaplanowaliśmy trochę więcej niż wydaliśmy.
Ale to zależy kto co chce i jakie ma wymagania, z czego potrafi zrezygnować a bez czego nie potrafi żyć. :wink:

Karollinka
20-01-2010, 17:15
ja się zgadzam z Anetiną bo sami tak budujemy, mamy fachowców tylko do murowania i dachu, reszte sami, niewiem ile nas wyniesie cała inwestycja ale SSZ zamknie się w 120 tys w tym papierologia początkowa ok. 10 tys i przyłącza 10 tys. Blacha Plannja, okna Oknoplast, pozostałe materiały także ze średniej półki.
Gdybyśmy zdecydowali się na prostrzy domek to w tych pieniądzach mielibyśmy już elektrykę i hydraulikę.

anetina
21-01-2010, 08:23
ale widzisz Karolinka, tanie budowanie jest beeeeeeeeee :D

Karollinka
21-01-2010, 08:38
niech tam bedzie beeeeeeee:) najważniejsze że się da, nie musimy nikogo do tego przekonywać, nie muszą nam wierzyć że za 270 tys da sie wprowadzić.

anetina
21-01-2010, 08:44
:)

netbet
21-01-2010, 17:23
... czytam i czytam...
my SSO osiągniemy na poziomie 450 zł/ m2
dom niewielki - 150 m2

więc nie tak strasznie...nie tak jak straszą "kredytobiorcy" 8)

anetina
22-01-2010, 06:10
... czytam i czytam...
my SSO osiągniemy na poziomie 450 zł/ m2
dom niewielki - 150 m2

więc nie tak strasznie...nie tak jak straszą "kredytobiorcy" 8)


u mnie jakoś podobnie wyszło :)
czyli gdzie ta statystyka wysoka?

rosa
23-01-2010, 19:56
Powiem tak: trzeba zobaczyc kosztorys domu zrobiony przez projektanta i dorzucić 100 tysi 8) Wtedy będzie ok, i nikt się nie rozczaruje, a jak zostanie parę groszy to będzie na wakacje :D . Myślę ,że 400 tyś to inimum nadom, niestety :roll:

Zgadzam się z Tobą w 100%. Mieszkam juz od dwóch lat w nowym domu a nie mam jeszcze: elewacji, tarasów, balustrad, mebli, ogrodzenia, itp. Tymbardziej,że budowałem głównie w tym wariackim czasie. Ale teraz wiem,że WARTO było i jest pięknie! Nie ma nic piękniejszego w życiu jak spełnić swoje marzenia. Tego życzę wszystkim co dopiero zaczynają i są pełni obaw. Głowa do góry i do przodu. Dacie radę.

mjakob
23-01-2010, 21:16
u mnie około 630/m2 -->dom 135m2 pow. uz. ale do tego piwnica+duży garaż
Ale praktycznie zero pracy własnej (logistyka+drobne prace)

tylko dopisz że to same materiały. proszę ..... :-)

HansKlopss
02-02-2010, 19:26
Kupiłem 2 lata temu ściany+dach+okna+12arów
[piwnica około 110m2+parter 110m2+garaż 12m2+poddasze (~120/90m2)] za 400
Teraz podliczyłem ile wydałem przez te 2 lata i wyszło mi że na same faktury wydałem 173tys, wiele kasy poszło bez faktury.
Z większych wydatków to:
piec+grzejniki+podłogówka+robocizna 25tys
rekuperator+robocizna 16tys
kominek+robozcizna 16tys
odkurzacz 7tys
wełna na dach 5.5tys
wyposażenie jednej łazienki (bez kafelków) 5tys
tynkowanie wewnątrz (gips) 11tys
drzwi wew 6tys
bloczki+murarze na poddaszu 7 tys
styropian 5tys

Niaka
02-02-2010, 20:09
Czyli jednak dom nie kosztuje 100 tyś? :D :D BBBBBuuuu 8) Czekam aż pojawi się ktoś kto dom postawił za 1 zeta 8) Pewnie są tacy.

ooliwka
03-02-2010, 18:19
... czytam i czytam...
my SSO osiągniemy na poziomie 450 zł/ m2
dom niewielki - 150 m2

więc nie tak strasznie...nie tak jak straszą "kredytobiorcy" 8)


u mnie jakoś podobnie wyszło :)
czyli gdzie ta statystyka wysoka?


jestem w szoku jesli chodzi o cenę wybudowania Twojego domu :D

ale wiem ze nawet bardzo sie starajac wydam więcej mając duzo mniej

najważniejsze by sprawdzić ceny w okolicy
ja mam w rodzinie dwa bardzo podobne domki do naszego budowane w rożnym czasie ale tez w rożnych standardach
I przed bumem bardzo mały domek ale dwurodzinny prosta bryła ok 120m2
w środku praktyczne wszystko od listewek, kuchnie, ogrodzenie it
wydane ok 260tys
II dom budowany w trakcie bumu 110m2 plus garaż, jeden balkon
wydane 250tys
w środku tylko wykończony dol w średnim standardzie, zero ogrodu i ogrodzenia dom jedynie ocieplony
trzeba dodać ze rzed rozpoczęciem budowy ziemia zjadla 30tys jakies nie planowane roboty których nikt sie nie spodziewał

my mamy 110m2
bez garażu
najprostsza bryła
działka ogrodzona
papierologia załatwiona
mamy zamiar wydać 220tys licząc się z tym ze nie wiadomo czy dom będzie ocieplony a w środku powiedzmy ze dol będzie nadawał się do zamieszkania
lub jak kto woli wegetacji :wink:

a i tak naprawdę bardzo się zastanawiam czy chociaż na tyle starczy
możne dołączę do Twojego grona super tanio budujących

pytanie off topowe napewno pisałaś ale przyznam sie ze tylko przeglądałam dziennik
powiedz ile kosztowały schody i co to za drewno bardzo ładny kolor

anetina
04-02-2010, 07:25
schody są dębowe
nie wiem, ile kosztowały
bo płąciłam za wszystko - schody z barierkami oczywiście, parapety sztuk 5, listwy na korytarz - niecale 5 tys. zł
ale to był mój dąb :) kupiony chyba jakoś za 1-1,3 tys. zł :)

mjakob
04-02-2010, 07:46
u mnie około 630/m2 -->dom 135m2 pow. uz. ale do tego piwnica+duży garaż
Ale praktycznie zero pracy własnej (logistyka+drobne prace)

tylko dopisz że to same materiały. proszę ..... :-)

materiały+robocizna

wybacz, ale zerknąłem do Twego dzienniki i podane wydatki jakoś nie odzwierciedlają tego 630....

anetina
04-02-2010, 08:18
u mnie około 630/m2 -->dom 135m2 pow. uz. ale do tego piwnica+duży garaż
Ale praktycznie zero pracy własnej (logistyka+drobne prace)

tylko dopisz że to same materiały. proszę ..... :-)

materiały+robocizna

wybacz, ale zerknąłem do Twego dzienniki i podane wydatki jakoś nie odzwierciedlają tego 630....


bo to chyba jest 165 tys. za SSZ
metrów jest 135 użytkowych
więc 1 m2 kosztowałby 1,2 tys. zł ???

tak???


muszę zakończyć u siebie spisanie wydatków i obliczyć, jak u mnie poszło

jamaju
04-02-2010, 09:26
U mnie SSZ wyszedł 960 zł/m2 w przeliczeniu na pow. użytkową i 624 zł/m2 w przeliczeniu na powierzchnię całkowitą (użytkowa + garaż + piwnica)

ooliwka
04-02-2010, 20:54
schody są dębowe
nie wiem, ile kosztowały
bo płąciłam za wszystko - schody z barierkami oczywiście, parapety sztuk 5, listwy na korytarz - niecale 5 tys. zł
ale to był mój dąb :) kupiony chyba jakoś za 1-1,3 tys. zł :)

naprawdę ładne :D
i cena jak za wszystko szok :o


my ciągle sie zastanawiamy czy zaczynać budowę czy starczy :cry:
a wiekszosc i tak ma byc z kredytu

ooliwka
07-02-2010, 10:20
Ooliwka nie zastanawiaj się tylko buduj :)

chodzi o to ze wiekszą część będziemy finansować z kredytu (200tys) na taki nas stać :wink:

mamy działke, całą papierologie i ogrodzdenie i 16tys na koncie....


gdybyśmy mieli własną kase to nie było by problemu
ale ze to pieniadze banku dom musi za tą kase byc w stanie developerskim i koniec czytaj jak nie to z nami koniec :wink:

i teraz pytanie czy 216tys starczy na taki stan?

wczoraj mielismy rozmowe z wujkiem który od 20 lat prowadzi poważną dużą budowlaną firme i powiedział że obecnie ceny tak spadły że nie powinno być problemu oczywiście zaznaczył że bez żadnych szaleństw- blachodachówka itp.

dodam ze dom 110m prosta bryła bez garażu jedynie wiata
dach dwuspadzisty


jedyne zabespieczenie to to że w trakcie budowy będziemy mogli pozyczyc ok 15tys bez procentowo


co robić? :oops:

Łukasz789
07-02-2010, 10:30
Sprawa jak dla mnie ( lajka w tych sprawach ) dość trudna , ponieważ jak dla mnie kasy może zabraknąć na pełne wykończenie domu ale do stanu deweloperskiego to chyba nie problem ten dom doprowadzić. Trzeba bardzo pilnować się z kosztami i tyle. Ja bym zaryzykował na Waszym miejscu. Wychodzi Wam ok. 2k za metr domu więc jest to do osiągnięcia.

tedasss
07-02-2010, 12:26
Ooliwka nie zastanawiaj się tylko buduj :)

chodzi o to ze wiekszą część będziemy finansować z kredytu (200tys) na taki nas stać :wink:

mamy działke, całą papierologie i ogrodzdenie i 16tys na koncie....


gdybyśmy mieli własną kase to nie było by problemu
ale ze to pieniadze banku dom musi za tą kase byc w stanie developerskim i koniec czytaj jak nie to z nami koniec :wink:

i teraz pytanie czy 216tys starczy na taki stan?

wczoraj mielismy rozmowe z wujkiem który od 20 lat prowadzi poważną dużą budowlaną firme i powiedział że obecnie ceny tak spadły że nie powinno być problemu oczywiście zaznaczył że bez żadnych szaleństw- blachodachówka itp.

dodam ze dom 110m prosta bryła bez garażu jedynie wiata
dach dwuspadzisty


jedyne zabespieczenie to to że w trakcie budowy będziemy mogli pozyczyc ok 15tys bez procentowo


co robić? :oops:

Budować.
Systemem gospodarczym musi starczyć jeżeli nie będzie szaleństw. Ja od miesiąca kalkuluję i wiem, że za 270 tys. wybuduje dom o pow. 135 m2 + garaż. Będę miał dachówkę ceramiczną, kocioł gazowy kondensacyjny, podłogówki, podłogi szwedzkie (średnie) i płytki (średnie).
Firma na tip top chciała mi to zrobić za 340 tys a ja bym na budowie był gościem. polatam sam i wiem, że 70 tys. zaoszczędzę.

Powodzenia i nie ma co czytać o tym jak trudno było sie zmieścić z budową w kwocie 500 tys.

:)

ooliwka
07-02-2010, 14:22
no właśnie ja ciągle żyje cenami z bumu.....

raczej się decydujemy bo chyba 215 tys powinno starczyć :oops:
jak już pisałam w razie niemca możemy pożyczyć bezprocentowo 15 tys

no i jednak nie ma w tym papierologii i ogrodzenia, ogród jest po części zagospodarowany. Więc to lekką ręką jakieś 20tys

anikavonboger
07-02-2010, 19:50
Od pierwszego wydatku poczynionego na budowę domu zapisujemy wydaną kasę (każdą złotówkę) - więc jak skończymy, to będę wiedziała bardzo dokładnie ile kosztuje budowa. Moim zdaniem ogromne znaczenie dla kosztów budowy ma jednak bardzo wiele czynników - położenie nieruchomości, materiały użyte na budowę, rozwiązania, które zastosujecie. My mamy np. trójwarstwowe ściany, budowane z pustaka ceramicznego. Ja jestem również zwolenniczką projektów indywidualnych - uważam bowiem, że poprawianie i przerabienie zawsze kosztuje najwięcej.
Myślę, ze ciężko jest policzyć koszty budowy przed jej zakończeniem, warto zrobić kosztorys, bo daje delikatne pojęcie o tym co czeka w przyszłości - my poprosiliśmy o rzetelny kosztorys (zapłaciłam za niego 100 zł) i jak na razie sporo się zgadza - coś wyjdzie drożej, coś taniej - ale ogólna kwota za poszczególne etapy pasują.

ooliwka
07-02-2010, 20:44
Od pierwszego wydatku poczynionego na budowę domu zapisujemy wydaną kasę (każdą złotówkę) - więc jak skończymy, to będę wiedziała bardzo dokładnie ile kosztuje budowa. Moim zdaniem ogromne znaczenie dla kosztów budowy ma jednak bardzo wiele czynników - położenie nieruchomości, materiały użyte na budowę, rozwiązania, które zastosujecie. My mamy np. trójwarstwowe ściany, budowane z pustaka ceramicznego. Ja jestem również zwolenniczką projektów indywidualnych - uważam bowiem, że poprawianie i przerabienie zawsze kosztuje najwięcej.
Myślę, ze ciężko jest policzyć koszty budowy przed jej zakończeniem, warto zrobić kosztorys, bo daje delikatne pojęcie o tym co czeka w przyszłości - my poprosiliśmy o rzetelny kosztorys (zapłaciłam za niego 100 zł) i jak na razie sporo się zgadza - coś wyjdzie drożej, coś taniej - ale ogólna kwota za poszczególne etapy pasują.

no wlasnie dokładny kosztorys :D
napewno o taki się postaramy


znalazlam jeszcze jeden plus działka jest bardzo blisko naszego miesjca zamieszkania więc można wszystko dokładnie kontrolować
można wyjść na 5min i wszystko sprawdzić



co do projektu to też sobie nie wyobrazam gotowca
nasz indywidualny był bardzo tani kosztował cos ok 3,5tys
ale prawda jest taka że zmieniać chce się cały czas, choc jak projektowaliśmy wydawało mi się że każdy szczegół jest przemyślany a tu zonk :lol:

ziuta62
14-02-2010, 19:18
Nie warto jednak zwracać uwagi na takie wyceny jak w zamieszczonych tu przykładach

http://projekty.dom.pl/ac_mieszko.htm

http://projekty.dom.pl/wm_meus.htm

Wydaje mi się, że ktoś sie tu lekko rozpędził.

Łukasz789
14-02-2010, 19:50
Te są w miarę spoko ale ta mnie powala jak mi ktoś za tyle wystawi ten dom pod klucz to wywalam kasę już dziś:
http://projekty.dom.pl/lk-293.htm

ziuta62
14-02-2010, 20:36
No ja przepraszam. Porównaj teraz to do Meusa, którego wybraliśmy. To sie nazywa fachowa pomoc. Można tylko pogratulować dobrego samopoczucia.

Micmisio
15-02-2010, 19:50
Te są w miarę spoko ale ta mnie powala jak mi ktoś za tyle wystawi ten dom pod klucz to wywalam kasę już dziś:
http://projekty.dom.pl/lk-293.htm

Tam jest Basen?? Ja też chcę!

R2305
17-02-2010, 18:55
Te są w miarę spoko ale ta mnie powala jak mi ktoś za tyle wystawi ten dom pod klucz to wywalam kasę już dziś:
http://projekty.dom.pl/lk-293.htm

Tam jest Basen?? Ja też chcę!

Ta wycena to jakas pomylka co oni pala w tej pracowni? Sam Basen to koszt wykonczenia calego domu, a do tego ten ogromny salon 26m2 MASAKRA chyba ze jestem nie w temacie to prosze mnie poprawic.

Łukasz789
17-02-2010, 20:57
Ogromny salon? Przecież 26m kw to wcale nie taki duży salon , widziałem większe i to nie w takich domach.Dla mnie salon 27 m kw to standard w domach! Ale jak zobaczyłem ten dom na zdjęciach to się popłakałem ze śmiechu wygląda jak dla mnie koszmarnie. Wole zwykły , prosty do niż tą pokrakę , fakt ten dom bardzo mi się podobał ale na papierze , w rzeczywistości jest dużo brzydszy.

aneta-we
21-02-2010, 21:02
SSZ 210 tys.

Dom około 150 m, pod całością piwnica, w bryle domu garaż jednostanowiskowy.
Dach prosty, dwuspadowy.

Miasteczko na wschodzie :wink:

rosa
06-03-2010, 21:41
Od pierwszego wydatku poczynionego na budowę domu zapisujemy wydaną kasę (każdą złotówkę) - więc jak skończymy, to będę wiedziała bardzo dokładnie ile kosztuje budowa. Moim zdaniem ogromne znaczenie dla kosztów budowy ma jednak bardzo wiele czynników - położenie nieruchomości, materiały użyte na budowę, rozwiązania, które zastosujecie. My mamy np. trójwarstwowe ściany, budowane z pustaka ceramicznego. Ja jestem również zwolenniczką projektów indywidualnych - uważam bowiem, że poprawianie i przerabienie zawsze kosztuje najwięcej.
Myślę, ze ciężko jest policzyć koszty budowy przed jej zakończeniem, warto zrobić kosztorys, bo daje delikatne pojęcie o tym co czeka w przyszłości - my poprosiliśmy o rzetelny kosztorys (zapłaciłam za niego 100 zł) i jak na razie sporo się zgadza - coś wyjdzie drożej, coś taniej - ale ogólna kwota za poszczególne etapy pasują.

Zgadzam się z Tobą. Ja też zapisuję. Kosztorys (350tys.zł) już dawno przekroczyłem; szczególnie przyczynił się do tego ten wariacki wzrost cen materiałów sprzed dwóch lat. Mieszkamy już od dwóch lat a jeszcze wiele jest do wykończenia, nie mówiąc już o meblach.
Pzdr.

pierwek
10-03-2010, 08:07
Ogromny salon? Przecież 26m kw to wcale nie taki duży salon , widziałem większe i to nie w takich domach.Dla mnie salon 27 m kw to standard w domach!

30m2 to minimum na salon. 35-40m2 jest już fajny. Mówię o salonie w którym stoi kominek. W salonie 25m2 ciężko upchać kominek kanapę stolik i jakiś tv. Zwykle sprawa rozbija się o ustawienie tego wszystkiego...

Claudii
25-03-2010, 20:30
nasz podpiwniczony Granat 160m2 użytkowej szarpnie nas 350tys pod klucz- średnioluksusowy a jak dobrze pokombinuję z wykończeniówką to i może se jakies autko zafundujemy :lol:

JJ.
26-03-2010, 00:41
ktoś napisał że jego duzy dom kosztował 30k za materiały w stanie surowym.
Ja za średni dom, za beton wlany na ławy fundamentowe zapłaciłem 7k. Warto wspomnieć o goedecie, wykopie, izolacji, bloczkach, zaprawie, transporcie itp.
Jesli robocizna za darmo. Nawt jesli ktoś robi zaprawe łopatą w dzirze w ziemi, piasek wybiera zza płotu to potrzbuje cement, żwir itd.
Po porostu nie wierzę...

lukasz860910
26-03-2010, 19:03
dom wyniesie tyle ile masz pieniędzy...to znaczy że im więcej pieniędzy tym dom droższy, materiały lepsze, ekipy, technologie, nowośći itp... i tak to nie gwarantuje że ekipa czegoś nie popsuje, żle nie zrobi, materiału nie uszkodzą... Nie zapominajmy o tym że i tak nas przeżyje dom więc nie ma co przesadzać on ma mi służyć...wykończę dom i za parę lat już remonty powoli się zaczną a po kilkunastu latach na pewno... a więc w dom ciągle wkłada się pieniądze... na pewno wybuduje ciepły dom dobrze ocieplony i z dobrymi izolacjami bo to w przyszłości się zapłaci ale na pewno zachowam zdrowy rozsądek...i nie będe przesadzał...a wielu ludzi przesadza a i tak zawsze mają coś nie tak bo zawsze ktoś coś zj.... nie ma idealnych domów... można taki sam projekt postawić taniej a drugi bardzo drogim kosztem...

PliP
28-03-2010, 10:35
Ja mam szczegółową księgowość od początku zakupu działki, poszczególne faktury za prąd, mapki, równanie terenu, śrubki, gwoździki, ogrodzenie, młotek, piasek, paliwo do piły motorowej, szpadel, itd. każda bzdurka spisana.
Dom ma wymiary 14,75m x 10,25 m. z poddaszem, które dopiero w przyszłości będzie w całości zagospodarowane (120m2 dół + 120m2 góra). Do tej pory za SSZ wyszło mi 735zł/m2 - liczone od chwili wejścia na przetarg, na którym kupiłem działkę. Sama budowa to coś około 600zł/m2
Ściana jednowarstwowa 44cm. Okna 6 komorowe z pakietem 3 szybowym i roletami Integro (zapłacone ale jeszcze nie wstawione)
Mam do zrobienia jeszcze tynki wewnętrzne i zewnętrzne, instalację elektryczną i CO, posadzki, a potem wykończeniówka.

tablo
07-04-2010, 13:27
aneta-we
Lider FORUM (min. 2800), masz tyle tytulow?? i miss i najlepszy specjalista i czarodziejka.... jestem pod wrazeniem! (a moze to pomylka jakas?! ;-)

a przy okazji, stan surowy to pikus ;-) wydatki zaczynaja sie przy wykonczeniach...i czesto na meble nie starcza

ooooo, u mnie tez tyle tytulow i co z tym zrobic?

aneta-we
07-04-2010, 13:33
tablo, ja Tobie tez gratuluje tytułów :)

aneta-we
07-04-2010, 13:34
a przy okazji, stan surowy to pikus ;-) wydatki zaczynaja sie przy wykonczeniach...i czesto na meble nie starcza
dokładnie, przeprowadzilismy się pół roku temu. Niedawno wstawiliśmy drzwi wewnetrzne. Nadal nie ma stołu, docelowych kanap, oswietlenia. Nie mówiąc o pierdołach typu: karnisze, zasłony, rolety.
Ale przyjdzie i na to czas, przyjdzie czas... :) :)

tablo
08-04-2010, 11:34
Nadal nie ma stołu, docelowych kanap, oswietlenia. Nie mówiąc o pierdołach typu: karnisze, zasłony... :) :)to dokladnie jak u mnie :-) doprawdy, nie wiem skad wezniemy na to kase, zaczynam zalowac, ze zbudowalismy za solidnie (czyt. za drogo)

sti
10-04-2010, 10:58
aneta-we

a przy okazji, stan surowy to pikus ;-) wydatki zaczynaja sie przy wykonczeniach...i czesto na meble nie starcza



Tak, wykończeniówka to ok. 2x stan surowy.

markoto
07-05-2010, 12:39
Dom 230m2 po podlodze, uzytkowej jakies 170, z poddaszem uzytkowym. Sciana porotherm, stropy teriva. Cena SSZ 1000zl/m2, wykonczeniowka ciagle trwa :D ale juz powolutku konczymy i na teraz stan pod klucz to jakies 2200-2500zl/m2 liczac m2 po podlodze

madziutek78
14-05-2010, 20:09
Proszę o pomoc !!!
Jestem na etapie szukania ekipy
Moja inwestycja polega na nadbudowie domu -kostki o ściankę kolankową, dach dwuspadowy oraz dobudowa klatki schodowej, aby mieć osobne mieszkanie z osobnym wejsciem. Powierzchnia nadbudowy z klatką trzypiętrową - 124 m2 + garaż 14,57 m2. powierzchnia dachu - ok. 230 m2
Dostałam ofertę wykonania stanu właściwie deweloperskiego z materiałami, która obejmuje: cały stan zerowy z wszelkimi izolacjami, ściany konstrukcyjne, schody żelbetowe, ściany poddasza , działowe, pokrycie dachówką ceramiczną Roben, okna dachowe Fakro, ocieplenie poddasza płyty k/g, tynki wewn. prace elektryczne i hydrauloczne, rynny, okna PCV białe, posadzki betonowe i elewacja całego trypiętrowego domu, prace wykończeniowe: malowanie, szpachlowanie, płytki ceramiczne, montaż podłóg i drzwi. Wykonawca nie ponosi tylko kosztów materiału: drzwi wejściowe i wewnętrzne, okładziny podłogowe i ścienne, osprzęt elektryczny i hydrauliczny, balustrady schodowe i balkonowe, wyposażenie kotłowni.
Cena 209 000 netto, wtym robocizna 80.000 zł czyli ok. 1610 zł/m2
Co o tym sądzicie?????

IZA30
20-07-2010, 10:50
[.

emilus18
21-08-2010, 21:56
U nas,

Powierzchnia użytkowa - 200,77 m2 (parter+poddasze), budynek z Silki, okna drewniane mahoniowe, rekuperator, dachówka ceramiczna, podłogówka, ocieplenie styro grafit 15cm Knauf

SSO 150.636,90
SSZ 220.190,90
Deweloperski 298.829,90 (nie wliczona jest jeszcze elewacja ok. 30 tys i szambo+odkurzacz centralny ok 10 tys)

na wykończenie potrzebuję ok. 200 tys - mam nadzieję, że wystarczy. A potem już tylko płacić raty do emerytury...

Anjazzielonego
25-10-2010, 11:00
Emilus,

na same okna i bramę wydaliście prawie 70 tysięcy???

emilus18
26-10-2010, 22:53
Emilus,

na same okna i bramę wydaliście prawie 70 tysięcy???

Aż tak nie zaszalałam. Do SSZ wliczyłam okna, drzwi, bramę, dachówkę i zdaje się że coś jeszcze - ale musiałabym poszukać w papierzyskach.

Anjazzielonego
01-11-2010, 13:17
no, to dobrze, bo się przeraziłam, co to za wycena stolarki.
Ja SSO liczę z całym dachem, a SSZ to okna i brama.
dzięki za info.

compi
01-11-2010, 20:49
SSZ 220 m2 całkowitej, użytkowa 162 m2, parter bez uż. poddasza. Mamy już kanalizę, GWC, ekooczyszczalnię i instalację elektryczną. Stolarka Hormanna(okropnie drogie drzwi) i Brugmanna (okna 3-szybowe). Brak jeszcze podłogówki, kotła, reku, DGP, tynków, posadzki i ocieplenia z elewacją. Wydaliśmy 200 tysięcy. Najwięcej czasu i pieniędzy pochłonął dach, ale nie żałuję wyborów. Budowa trwa 7 miesięcy systemem mocno gospodarczym. 4 osoby w tym ja z synem. W naszym przypadku wykończeniówka to inaczej niż u innych już nie kłopot. Potrzebna jedynie kasa na materiały i wolny czas. Wg moich obliczeń 300 tysięcy(od początku do końca) i 12 miesięcy, aby spokojnie zamieszkać. Oczywiście bez jakuzzi, plazmy 50" calowej i agd Miele, hehe.

Karolina81
07-11-2010, 19:42
Witam Czy ktoś z Was budował lub jest w trakcie budowy Jaskółki z Muratora? Będę wdzięczna za podanie rzeczywistych kosztów budowy tego domu

photos
08-11-2010, 12:01
No to i ja napiszę o sobie i moim domku.
Dom o pow po podłogach 170 m2 plus podpiwniczenie około 40 m2 (na połowie domu) czyli około 210 m2 uzytkowego. Piwnica to ogromny koszt, w porównaniu do reszty. Dach kopertowy. Pokrycie blachodachówka. 6 szt okien dachowych.
Na chwilę obecną w środku są już wszystkie instalacje: elektryka, wod-kan, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, podłogówka na całości domu, wylewki, tynki no już oczywiście okna i reszta CO. Ogrzewanie za pomocą Pompy ciepła, odwierty pionowe, a i jeszcze Centralny odkurzacz Beam. Na chwile obecna została typowa wykończeniówka czyli: pomalować ściany, zakupić mebelki, położyć panele (nie jestem wymagający co do podłóg a panel jak mi się nie spodoba to zrywam i dziękuje...za 2tys nie szkoda).wykończyć łazienkę i kuchnię te dwa ostatnie czyli łazienka i kuchnia trochę kasy "zeżrą"
No i teraz najciekawsze koszt....koszt jest całości, czyli wchodzę na pusta działkę i zaczynam od projektu, przyłączeń itp, itd. A i jeszcze taczki łopaty i temuż podobne. Koszt całkowity to 200 tys.
Liczę jeszcze około 70 tys. Dla zainteresowanych na Priv cała tabelka kosztów.
No muszę tu dodać że sporo w tym pracy mojej i moich 2 braci, ale tylko po godzinach bo sami pracujemy w innych branżach aczkolwiek ja w bardzo podobnej. Ale jako że pochodzimy z rodziny o budowlanych tradycjach wszystko mieliśmy opanowane. A ta nasza praca to w wielkim skrócie postawienie całego domu, łącznie z więźbą. Zaprzyjaźnionego murarza pytałem o koszt postawienia takiego domu razem z więźba, powiedział mi że wykonałby za 40 tys. Pokrycie dachowe, instalacje, tynki, wylewki robili już fachowcy.
Czas pracy??? Początek wrzesień 2009 do grudnia 2009 i od kwietnia 2010 września 2010. Reszta na następny rok. No i oczywiście wszystkie nasze prace były wykonywane po pracy etatowej i w soboty.

kasia1981
23-11-2010, 09:17
photos ja poproszę tabelkę na priv. 200 tyś nie wiem śmiać się czy płakać.

photos
23-11-2010, 09:47
ok ale nie wiem czy coś z niej wyczytasz bo tam są na razie porozrzucane materiały i ceny jakie płaciłem. Np cement występuje w kilku pozycjach a nie napisane na co to poszło. Tak samo stal. Po prostu całość. Nie dojdziesz co jak i do czego, tzn nie będzie to pomocne np dla ludzi budujących dom, ze np zobaczą ze na fundamenty poszło tyle i tyle na parter tyle a dach tyle. ja potrzebowałem tylko wiedzieć ile mnie kosztuje całość. Jeśli to Cię interesuje to prześle...podaj maila.
Jesteś w trakcie budowy czy już po, a może zaczynasz, bo nie wiem dlaczego piszesz ze nie wiesz czy śmiać się czy płakać....nie wierzysz w te koszta??

JurekM
01-01-2011, 15:33
...
Dom o pow po podłogach 170 m2 plus podpiwniczenie około 40 m2 (na połowie domu) czyli około 210 m2 uzytkowego. Piwnica to ogromny koszt, w porównaniu do reszty. Dach kopertowy. Pokrycie blachodachówka. 6 szt okien dachowych.
Na chwilę obecną w środku są już wszystkie instalacje: elektryka, wod-kan, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, podłogówka na całości domu, wylewki, tynki no już oczywiście okna i reszta CO. Ogrzewanie za pomocą Pompy ciepła, odwierty pionowe, a i jeszcze Centralny odkurzacz Beam. Na chwile obecna została typowa wykończeniówka czyli: pomalować ściany, zakupić mebelki, położyć panele (nie jestem wymagający co do podłóg a panel jak mi się nie spodoba to zrywam i dziękuje...za 2tys nie szkoda).wykończyć łazienkę i kuchnię te dwa ostatnie czyli łazienka i kuchnia trochę kasy "zeżrą"
No i teraz najciekawsze koszt....koszt jest całości, czyli wchodzę na pusta działkę i zaczynam od projektu, przyłączeń itp, itd. A i jeszcze taczki łopaty i temuż podobne. Koszt całkowity to 200 tys.
Liczę jeszcze około 70 tys. Dla zainteresowanych na Priv cała tabelka kosztów.
No muszę tu dodać że sporo w tym pracy mojej i moich 2 braci, ale tylko po godzinach bo sami pracujemy w innych branżach aczkolwiek ja w bardzo podobnej. Ale jako że pochodzimy z rodziny o budowlanych tradycjach wszystko mieliśmy opanowane. A ta nasza praca to w wielkim skrócie postawienie całego domu, łącznie z więźbą. Zaprzyjaźnionego murarza pytałem o koszt postawienia takiego domu razem z więźba, powiedział mi że wykonałby za 40 tys. Pokrycie dachowe, instalacje, tynki, wylewki robili już fachowcy.
Czas pracy??? Początek wrzesień 2009 do grudnia 2009 i od kwietnia 2010 września 2010. Reszta na następny rok. No i oczywiście wszystkie nasze prace były wykonywane po pracy etatowej i w soboty.

photos
Z całym szacunkiem, ale nie wierzę w te koszty (200tys). Piszesz o praktycznie domu na finiszu (pogrubione), wyposażenie raczej nie tanie PC, rekuperacja, "droga piwnica" itd.
Buduję podobny wielkościowo dom wraz z PC, rekuperacją i całą resztą (bez piwnicy) i uważam że koszty o których piszesz są całkowicie nierealne i oderwane od rzeczywistości, a jeśli wpierw piszesz że "dla zainteresowanych na Priv cała tabela kosztów" to nie pisz później, że nic z niej się nie wyczyta.
Jeśli jednak takowa istnieje to również proszę o taką, żebym się przekonał gdzie zrobiłem błąd, że wyszło mi znacznie drożej, nawet jeśli w takiej tabeli byłyby tylko materiały :)
Pozdrawiam

kasia1981
01-01-2011, 19:54
zgadzam się i nie zgadzam z JurekM odnośnie tych 200 tys. nie wiem ile kosztuje PC i WM bo nie mam. nawet doliczając koszt robocizny za SSO to wyszłoby 240 tys. photos masz ocieplony dom?bo to koszt ok 20 tys chyba że znowu zrobisz sam

JurekM
02-01-2011, 15:04
zgadzam się i nie zgadzam z JurekM odnośnie tych 200 tys. nie wiem ile kosztuje PC i WM bo nie mam. nawet doliczając koszt robocizny za SSO to wyszłoby 240 tys. photos masz ocieplony dom?bo to koszt ok 20 tys chyba że znowu zrobisz sam

To co porównywałem to przy PC biorąc pod uwagę, że odpada jeden komin wraz z klinkierem i innymi szczegółami można przyjąć, że PC jest droższa od innego źródła ciepła o max 30 tys pln.
Z ciekawości, czy otrzymałaś wreszcie tą tabelkę kosztów ???

kasia1981
03-01-2011, 10:09
JurekM nie otrzymałam bo nie prosiłam.
rok temu jeszcze wierzyłam w te cuda pt do za 200 tys do zamieszkania. jest to możliwe gdy jeden tata ma hurtownię budowlaną a drugi firmę budowlaną. jestem na końcówce budowy tzn nie mam tylko ogrodzenia więc wiem ile to kosztuje. materiały średnia półka bo nie mam zamiaru oszczędzać na ważnych elementach zeby mi zostalo kasy na wypasione meble i kafle. ja nie zmieściłam się nawet w 300 tys.
mam znajomych którzy wybudowali dom za 170 tys i maja piec gazowy i solary ale:
budowali sami
dach kryty blachą trapezową
góra do wykończenia
solary z ekspozycji
parter wykończony w stylu wszystko z innej parafii
ale najważniejsze że są u siebie.
z drugiej strony nie jestem zawistna i co mi się nie udało może uda się innym

markoto
03-01-2011, 10:31
Ja tez nie bardzo wierze w 200tys za 200m2, taka cena to wychodzi za stan surowy zamkniety, fakt ze biorac ekipy ale nasza tez wziela 40tys za wybudowanie domu

photos
03-01-2011, 10:55
heh nie wiem co mam napisać...dajcie maila na priv i prześlę tabelkę....W tych "nieczytelnych danych" z tabelki chodzi o to że ja nie notowałem ile kosztował mnie jakiś etap. Czyli np tytuł piwnica i wymienione materiały i koszta. Po prostu zapisywałem po kolei materiały i ich koszt...Jak ktoś jest w trakcie budowy to będzie wiedział co jest a czego nie ma...Bo przed pomija się niestety dużo rzeczy, zapominając bądź uważając je za mało istotne a tego jest sporo i kwota nam się uzbiera. Nie, dom mam jeszcze nie ocieplony. Ale mój dom to kopertówka i do ocieplenia mam około 130-140 m2 całość to koszt maksymalnie 10 tys. No i tu racja że zrobię to sam. Tak jak tam wcześniej pisałem jeszcze 70-no może 80 tys wejdzie. Czyli nie 200 a 280 tys.
To jest możliwe ale jest tam multum mojej pracy i nie tylko. Mogłem sobie na to pozwolić bo trochę o budowie wiem, mój brat przez kilka lat budował domy...
Różnica między moim a Waszymi może wynikać tylko i wyłącznie z robocizny, ja wiele rzeczy zrobiłem sam. Materiały tez zbierałem około 3 lat. Więc nie kupowałem bo mi już potrzebne a upatrywałem cenowych "okazji"...

Nie chcę być źle zrozumiany...ja nie sieję prowokacji, zdaję sobie sprawę że jeszcze wiele rzeczy przede mną np. wspomniane ogrodzenie,czy ocieplenie. Pewnie zaoszczędzę trochę na wyposażeniu. Ale to dlatego że wolałem zrobić Takie CO i rekuperator. Doposażyć dom zawsze można a nowe instalacje to już dromony koszt.

lukep3
25-01-2011, 17:38
pow po podlodze to nie powierzchnia użytkowa tylko całkowita jesli juz: wiec jesli jest 170 przy kopercie to bedzie ok 140 pare pow użytkowej (w zaleznosci od wyoskosci kolanka - ale liczac srednio tak dla zachowania proporcji);
co do kosztow wszystko jest mozliwe - najwiecej pochlania wykonczeniiowka i instalacje (jezeli chodzi o naddatek) - u mnie material na 130 m2 uzytkowej wyszedl ok 350 tys (ceny rabatowe). okres budowy -2009-2010

photos
27-01-2011, 14:38
No to mam wiecej po podłodze bo przeliczałem od 1,9 m wysokości na skosach, bo od tego liczy się użytkową to wychodzi 170 m2 plus 42 m2 piwnica

ann i pawel
14-02-2011, 22:12
sama dużo szukalam informacji o kosztach, dlatego podziele sie swoimi:)
dom-200m po podlogach, 2 spadowy dach bez lukarn-piszę o podłogach bo mam stan surowy prawie zamknięty, a sądzę, że można mowić o rożnicy cenowej na metr użytkowej i nieużtkowej powieżchni dopiero przy wykonczeniówce,... co stanu deweloperskiego użytkowa nie ma znaczenia... do ssz brakuje dzwi i bram...u mnie to do 10.000....wydałam...łacznie z formalnościami, ale beż działki-140.000..robily firmy....teraz postaramy się część prac wykonywać sami

Qbass
11-03-2011, 09:40
photos - jesli mozna to tez poprosze tabelke, bo zaczynam budowe domu w podobny sposob jak Ty :)

photos
11-03-2011, 12:33
pewnie że można...daj tylko maila np na priv

JJ.
20-03-2011, 21:11
Też się przyłączę do niedowiarków.
Buduje dom - podobny do domu photosa. 200 tys to stan surowy zamknięty. Odejmij robociznę (a co tam 40 tys oraz drogi dach - 30 tańszy i mamy 130 tys. PC kosztuje ok. 50 tys (powiedzmy, że photos to gigant negocjacji - kupił za 30 tys. Instalacja 30 tys - photos ma ją za 20. itp.
Ocieplenie - kolejne 15 tys. (moje było oczywiscie droższe).
Sorry ale nie wierzę....

wasiek
21-03-2011, 14:43
I ja tak mój przedmówca, niestety nie wierzę....mamy dom 200 metrowy. Dom postawiła mi Firma i SSO wyniósł mnie około 110 tysięcy a nawet troche mniej. Cała wykończeniówka to praca mojego męża. Fakt materiały z wyższej półki ( V&B, płytki włoskie ) i dużo drewna ( o, przepraszam - stolarka robiona przez stolarza ) efekt jest taki, że dom łącznie z kostką przed domem kosztował mnie 420 tysięcy.....i niestety nie mam jeszcze mebli w kuchni ale mam 400 metrów kostki przed domem, co wydawało mi się ważniejszą inwestycją niż meble do kuchni....
Sama też zakładałam, że wybuduję dom za 200 tysięcy......niestety, nie dało się.....
Pozdrawiam i gratuluję Photos

photos
25-03-2011, 13:33
heh moi drodzy....nie czytacie uważnie 200 tys to ja mam w chwili obecnej a przede mną jeszcze około 70-80 tys.
Pompę wraz z instalacja Viessmann kupiłem za 54 tys. No Excel mnie chyba nie oszukuje...a może wredny typ gdzieś nie podliczył z jednej stówki :)
Może opisze jeszcze raz. Dom ma około 170 m2 pow po podłogach. Pisze około bo nie wiem dokładnie. Projekt jest mojego autorstwa i było kilka zmian dlatego nie wiem na razie jaka jest powierzchnia. Do tego 40 m2 podłóg w piwnicy.W tym wszystkim są tez klatki więc nie jest to 200 użytkowego, może tym wprowadziłem was w błąd. Ściany z suporeksu 24 cm, na dachu leży blachodachówka plus 6 okien dachowych. Okna w ścianach PCV 3 szybowe. Poddasze prawie całe już ocieplone, W domu wykonana instalacja elektryczna. Zrobione tynki cementowo wapienne. Zrobiona tez podłogówka na na całości, oprócz piwnicy oczywiście. No i wylewki jasna sprawa. Do tego instalacja centralnego odkurzacza i sam odkurzacz też. Jak wspominałem wyżej pompa ciepła i rekuperator. Będąc szczerym dodam że rekuperator nie jest jeszcze zamontowany z racji zimy i od razu na wiosnę Panowie przyjeżdżają i montują. ja wówczas dopłacam im jeszcze 7 tys zł. Około 3 ty kosztowała mnie wełna na poddasze. W tej chwili wydałem już 212 bo zakupiłem już agd do kuchni plus 7 reku i 3 wełna na poddasze to daje nam kwotę 222 tys. Pisałem już że jeszcze elewacja z zewnątrz ale nie przewiduje droższej jak 10 tys. Znam się trochę na tym, na co dzień sprzedaję materiały budowlane. Ale nie kojarzcie tego zaraz z tym że miałem materiały tańsze. Bo ze swojej firmy kupiłem tylko pokrycie na dach. Resztę znalazłem sam taniej a niżeli po upustach miałbym we własnej firmie. Tak więc zostało Wykonać elewację i ocieplenie za 10 tys. Meble do kuchni wraz z kafelkami to koszt około 5 tys. Łazienka cała to koszt około 6-7 tys. Panele na podłogi to koszt około 3 tys. Sypialnia moja i dziecka około 6 tys. No i jeszcze oczyszczalni ścieków około 6 tys. To są grubsze koszta. Trzeba doliczyć resztę na wyposażenie np lampy, włączniki , gniazdka, kanapa jakieś mebelki, stół krzesła itp. Na to liczę kolejne 30 tyś.
To nie jest tak że ja to sobie tak liczę. Ja mam pełny zestaw co mam mieć i dodaje sumy do siebie i wychodzi tak a nie inaczej. Oczywiście trzeba brać jakiś tam margines bezpieczeństwa. I na prawdę jestem przekonany że w 300 tys się wyrobie. Oczywiście mowa o samym domu. Bo nie mam jeszcze ogrodzenia itp.

wasiek
25-03-2011, 19:55
Photos , czytam czytam i uwierz jak uda Ci się zmieścić w tym co zakładasz to jeszcze raz Ci pogratuluję....:-)
Ja też mam rekuperator i odkurzacz centralny to znaczy instalcję bo samej jednostki jeszcze nie ...i oczyszczalnię ścieków - fakt za 8 tysięcy...... ale nie mam jeszcze ogrodzenia na które się czaję i tarasu na który właśnie zamówiłam dzisiaj drewno na legary ( tylko 1 tysiąc złotych, nie wspominając o całej reszcie potrzebnej na zrobienie 56 m2 tarasu -drewno bankirai już mam od 2 lat ) przy okazji dowiedziałam się, że od kwietnia drewno budowlane idzie w górę....
Całość dalej będzie robił mój mąż więc koszt robocizny odpada ale cała reszta to rzeczywistość uderzająca po kieszeni......:-)
aaa i gratuluję kuchni za 5 tysięcy razem z kafelkami.... mnie sam koszt kamienia ( no cóż taką miałam fanaberię, żeby zamiast płytek położyć sobie trawertyn żywicowany ) kosztował po znajomości prawie 1500 zeta a kuchnię mam zamiar mieć dębową i to tez nie będzie mały koszt pomimo, że większość będzie robił mój mąż...
I żeby była jasność .........Ja Ciebie nie oceniam tylko podziwiam za takie podejście do budowy....
Na początku, jak już wcześniej pisałam też chciałam wybudować dom za 200 tysięcy pln...no cóż rzeczywistość jest brutalna i szybko ściągnęła mnie na ziemię....
Powodzenia i pozdrawiam
Nina

photos
25-03-2011, 21:02
Widzisz bo ja podszedlem do tematu budowy z zupelnie odwrotnej strony co Ty. Moim Priorytetem byly instalacje bezobslugowe jak np CO z pompą ale też zapewniające ekonomie w uzytkowaniu i komfort. Reku tez musial byc dla wlasnego komfortu wlasnie, podobnie centralny odkurzacz. Okna dachowe musialy byc klapowki bo nie bede się pół zycia schylal podchodzac do nich. Wiem ze niektorzy maja wysoko osadzone i nie uderzaja, ale to bardziej wynikalo z podniesienia scianki kolankowej niz z wyboru i moim zdaniem nie jeat to dobre rozwiazanie. Okna elewacyjne musialy miec 3 szyby i U okna 0,7. Niestety takie rzeczy sa bardzo drogie i nie wymienia się ich co 10 lat. A mebelki i kafelki w kuchni pewnie juz dawno wywalę. Ja też nie oceniam Ciebie ale ja mam fanaberie w zupełnie inne tematy...co innego mnie kręci...debowe meble mnie nie interesuja a to z tego wzgledu ze nie chcę patrzeć na nie 15 lat. Wczesniej nie wyrzuce bo kosztowaly przeciez kupe kasy. Ty mi gratulujesz mebli za 5 kola a ja Tobie ogrzewania za 15. Tak to juz jest, rozni ludzie mają rozne priorytety

Renatamama3
01-05-2011, 12:16
U mnie domek z Archonu Morelki 140 mkw i 28 metrów garaż .Cegła porotherm winerberg ,ściany działowe również ,dachówka rupppeceramika Rubin 13 V Tekkowy glazura .Okna Oknoplus termo złoty dąb ,drzwi stalowe pokryte plastykiem ,brama z automatem elektrycznym .Mamy tynki cementowo-wapienne ,mamy elektrykę ,mamy wode ,kanalizację oraz c.o mamy 50 m podłogówki .Mamy ocieplone podasze 30 cm wełną super matą Isowera ,płyty czekają w garażu brakuje tych zielonych do łazienek .Mamy wylewki .Mamy płytki do dolnej łazienki ,2 umywalki kibelek ze stelażem i wanne koło ,mamy płytki do garażu i kotłowni ,oraz panele na całe poddasze ,mamy również wkład do kominka .Koszt tego wszystkiego 212 tys .

Renatamama3
01-05-2011, 12:18
czoną kanalizaację i prąd i wodę do domu z wszystkimi opłatami .Mamy również rozprowadzone rury do rekuperatora w pomieszczeniach został strych i reku .Mamy też instalację odkurzacza centralnego.

photos
01-05-2011, 13:43
cos ci podzielilo wypowiedz...i urwalo chyba w dodatku...
A kwota wydana na dom naprawde na dobrym poziomie. Czyli mozna. A mnie nikt tu nie wierzy

bart-ek
01-05-2011, 14:19
moj dom postawiony za kredyt 200 tyś + troche oszczednosci i na to nawet nie stać nas bylo do konca, duzo pracy samodzielnej, łącznie z kopaniem fundamentow i murowaniem scian, instalacje i wykonczeniowka w wikeszosci zlecana, ale np. panele kladzione samodzielnie i malowanie tez samodzielnie:)
duzo rzeczy nadal nie dokonczonych, no ale jak ktos moze sobie pozwolic na wiekszy kredyt albo ma wieksze oszczednosci to jego szczescie i buduje za wiecej, a jak ma mniej to stara sie zmiescic w budzecie i tyle, jak dla mnie teraz jest ok, a reszte robimy z miesiaca na miesiac po kawalku

domek niewielki, 90m2, parter i poddasze, na parterze salon i jadalnia z kuchnia i kotlownia, na poddaszu 3 sypialnie i lazienka, na nasze potrzeby w sam raz
materialy sredniej klasy, pustak max, dachówka ceramiczna, okna plastikowe, z zewnatrz kolor, ocieplenie na zewnatrz 10cm, podlogi wszytkie po 5 cm, poddasze welna mineralna, to akurat doskonała inwestycja bo w zimie cieplutko calys czas, instalacja co plastikowa, podlogi czesciowo drewniane, czesciowo niedrogie panele (w sypialniach)
dużym plusem całości jest to, że po roku mieszkania mozna powiedziec, ze koszty utrzymania domku nie sa tragiczne

Renatamama3
01-05-2011, 18:31
cos ci podzielilo wypowiedz...i urwalo chyba w dodatku...
A kwota wydana na dom naprawde na dobrym poziomie. Czyli mozna. A mnie nikt tu nie wierzy

Coś zjadło i podzieliło chodziło o to ,że jesteśmy podłączeni do sieci z odbiorami .Powiem tak mogą nie wierzyć ja buduję bez kredytu ,który muszę wziąść bo kaska się skończła i wiem ile wydałam bo mam zapiski każdej śrubki ,dużo negocjowałam wyceny na samą dachówkę tą sama różniły się między skłdami o 3 tys .Różnica na deskach szalunowych w pobliskim składzie a tam gdzie zamawiałam była 50 zł m3 .Wełne na ocieplenie i płyty gipsowe też wynegocjowałam taniej bo był okres zimowy ,grudzień zastój na budowach a ja mam ocieplone super grubo super wełną .Pod wylewkami mam na dole 15 cm styro a na górze 5 cm .Nasz wkład pracy to ocieplenie poddasza ,sami zakładaliśmy styropian pod wylewki bo mąż nie wierzy ,że wylewkarze robią to dobrze .Sami robiliśmy podłogówkę i drenaż w koło domu wszystko inne firmy .

pawel2210
13-06-2011, 19:20
witam jestem tu nowy w tym roku zaczynam budowe domu projekt na bazie ''ac dodi'' troche przerobiony... mam juz gotowy projekt pozwolenia i dzialke, kupilem juz bloczki betonowe, stal, material na sciany nosne i dzialowe oraz strop. chce przeznaczyc na budowe jeszcze 200tys na gotowo do wprowadzenia musze wynajac murazy do wymurowania scian i kominow reszte prac planuje zrobic samemu. myslicie ze zmieszcze sie w tej kfocie??????

photos
14-06-2011, 13:01
To ciężko powiedzieć. Każdy ma inne wymagania i wykańcza w innych standardach. Ja budowałem dom sam. Ale instalację elektryczną, tynki, wylewki i pokrycie dachowe robiły mi inne ekipy. Mam tez pompę ciepła i rekuperator, to tez robili fachowcy. Dom ma około 200 może 210 m2 użytkowego łącznie z około 40 m2 piwnicy.
W tej chwili licznik wskazuje na 215 tyś. Mam kosztorys na resztę wyposażenia i wykończenia. Ta kwota to 60 tyś zł. Czyli mnie Dom wyniesie około 270-280 tyś. W tym koszt Instalacji centralnego ogrzewania i wentylacji to 73 tys. Jeśli zdecydowałbym się np na jakiś tani system z ekogroszkiem i zamiast podłogówki grzejniki, zamiast wentylacji mechanicznej z odzyskiem na grawitacyjną to pewnie wydałbym do 20 tys zł. Czyli dom kosztowałby około 220-230 tyś. U Ciebie dojdzie jeszcze koszt budowy około 30 tyś. Ale że masz mniejszy metraż to kto wie. Jednak będzie Cię to kosztować wiele pracy.

Ja już drugi rok po pracy mam drugi etat :) budowa i wykańczanie.

pawel2210
14-06-2011, 16:05
dziekuje za odpowiedz. te 200tys to kwota ktora chce jeszcze wydac nie dotyczy to materialow ktore wypisalem wyrzej. mam pytanie czy masz dom z urzytkowym poddaszem i czy kwota ktora podajesz jest kwota ostateczna i domek bedzie gotowy do wprowadzenia?zastanawiam sie czy wykanczac na gotowo poddasze bo na razie nie bedzie mi mocno ptrzebne... z gory wielkie dzieki

photos
15-06-2011, 09:49
tak to jest kwota do wprowadzenia się. Dom mam z poddaszem. ale nie będę go wyposażał. Oczywiście instalacje, ocieplenie, wykończenie jest. Ale wyposażenie na razie uważam za zbędne. Chodzi o to że Na parterze mam 3 pokoje, łazienkę, kuchnie i duży salon. A na razie z żoną mamy tylko jedno 3 letnie dziecko tak więc na dole będzie można się "ganiać" a co dopiero z poddaszem. Będzie to daremne wyrzucenie pieniędzy, bo z poddasza zacznę korzystać najwcześniej za 10 lat. Do tego czasu może się nawet gust lekko zmienić i możliwe że robiłbym "remont" :) także poddasze zostawiam.

pawel2210
16-06-2011, 17:00
tez nie bede wykanczal calkowicie poddasza zostawie je na rok po budowie ale chcial bym zeby bylo juz w regipsacc bo za duzo balaganu bedzie... za 4 tyg zaczynam jak odnajde sie na dobre w tym forum to moze zaloze dziennik budowy.. pozdrawiam

mar_juz
25-07-2011, 11:46
Szukam domu w Białymstoku lub okolicach. Dostałem ofertę od jednej z firm na dom 148m2 za 2990 zł/ m2. Działka ma tylko 600m2. Dom ma być w stanie deweloperskim, działka ogrodzona i zagospodarowana, podłączone wszystkie media: prąd, woda, gaz, kanalizacja. No i nie wiem czy to się opłaca, bo lokalizacja w Zabłudowie (15km od centrum). Co o tym myślicie? Nie co dzień bierze się kredyt na ponad 440tys złotych i zanim się zdecyduję Chciałbym usłyszeć co myślą inni. Napiszcie. Z góry dziękuję za każdą opinię.

photos
26-07-2011, 11:36
Możesz lekko podeprzeć się moim przykładem. Ja za taki stan deweloperski w swoim domu zapłaciłem 220 tyś. Ale jak pisałem wcześniej jest tam ogrom mojej pracy który pewnie wart jest około 65 tyś. Ale jest tez ogrzewanie z pompą ciepła i rekuperacja, których deweloper na pewno Tobie nie oferuje. Gdyby zastąpić to tradycyjnym systemem to trzeba by odjąć około 50 tyś. Sumując 220-50+65 = 235 tyś. No i ja miałem materiały po bardzo, bardzo niskich cenach. Myślę że należałoby doliczyć do całości około 10%. Czyli mój dom, budując "standardowo" kosztowałby około 258,5 tyś. A użytkowego mam około 200 m2 czyli cena m2 około 1,3 tys zł. Mnożąc to przez m2 domu oferowanego dla Ciebie wychodzi około 193 tyś. Trzeba dodać do tego koszty działki. Pewnie około 150 /m2 czyli w granicach 100 tys. Robi się suma 293 tyś. Za zagospodarowanie działki czyli podjazdy z kostki, trawniki, ogrodzenie trzeba policzyć około 50 tys. Zależy od standardu oczywiście ale około tego trzeba liczyć. Mamy sumę już 343 tys. Myślę że trzeba doliczyć około 20 tys na nieprzewidziane wydatki :) a takie zdarzają się dosyć często. Razem 363 tys. Taka byłaby wartość fizyczna nieruchomości. Czyli jakbyś budował sam, zatrudniając ekipy i sam wszystkiego pilnujesz, mógłbyś właśnie zmieścić się w tej kwocie. Mógłbyś ale niekoniecznie. Każdy dom jest inny tak jak każdy inwestor :) Wystarczy że będziesz lekko odchodził od założeń i suma będzie się zwiększała, a to jest bardzo częste zjawisko. Dlatego nie bierz tego co napisałem mocno do serca. To jest potwierdzenie że da się za tyle wybudować ale nie każdy będzie to potrafił.

A dodając do sumy jaka wyliczyłem zarobek dewelopera (około 20 %), wyjdzie Ci kwota jaką Tobie proponują :)

ludwik_13
31-07-2011, 19:09
Jesteśmy na etapie stanu 0. Poszła pierwsza faktura : 31 000 PLN.
DOm 130m 2 pow. użytkowej, parter +poddasze+garaż 1 stanowiskowy. Wg kosztorysu 370 000. Już wiemy, że będzie więcej. BO: podłogówka na całym parterze, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (kominów grawitacyjnej nie będzie, ale i tak drożej), okna marzą się drewniane, ale czekamy na wyceny i nie wiem, na jakie nam starczy kasy, podłączenie pod solary (montaż i zasobnik w późniejszym terminie, rury do odkurzacza (jednostka centralna jw.) ..... APetyt rośnie.
Budujemy z kredytu (250 000) i ze sprzedaży mieszkanka planowanej w tym roku (a ceny spadają, oj spadają).
SSO + dach (dachówka cementowa) buduje jeden wykonawca, zgodzony z materiałem. Na razie z kosztorysem rozmijamy się o 2000 PLN, ale w cenie jest też (nieuwzględnione w kosztorysie) zadaszenie tarasu, doprowadzenie wody, doprowadzenie powietrza do kominka i prace ziemne związane z ukształtowaniem terenu. Chciałabym się zmieścić z całością w 3000 zł/m2. DO tego przyłącza, ogrodzenie (bez bajerów), brama , oczyszczalnia ścieków. ZA rok powiem, ile kosztowało to faktycznie. Dziś oglądałam wyposażenie łazienek i płytki i to, co mi się podoba jest sporo droższe od cen kosztorysowych. Na szczęście przy instalacjach popracujemy trochę sami z przyjacielem, kartongipsy też umiemy ułożyć i ocieplenie (choć nie lubimy tego robić), a w malowaniu to jestem prawie mistrzem, więc tylko koszt farby i wałków.

dekar
31-10-2011, 15:24
Jestem na finiszu budowy, więc mam dość dobre rozeznanie w całkowitych kosztach budowy domu jakie poniosłem.

Log kosztowy prowadzę od momentu udzielenia kredytu, więc nie są w nim ujęte koszty przedbudowlane (pozwolenia, projekt itp.), ale ujmowałem już takie jak prowizja za kredyt czy koszt inspekcji bankowej na budowie. Czyli rzeczy może nie związane bezpośrednio z budową, ale na które też szła kasa "budowlana". Uważam, że podawanie tylko samych kosztów prac budowlanych jest błędne, bo jest cała gama kosztów okołobudowlanych które łącznie dają całkiem niezłą sumkę, zazwyczaj nie ujmowaną w budżecie.

Charakterystyka budynku: Dom według projektu indywidualnego z poddaszem użytkowym. Powierzchnia całkowita po podłogach 245m2. Powierzchni użytkowej 205m2. Bez strychu, garażu (dwustanowiskowy) i pom. gosp. (te pomieszczenia wykończone pod malowanie) czyli powierzchnia stricte mieszkalna = 136m2.

Technologia: Budynek z Ytonga+Silka (ściany wewn.), dach deskowany, dachówka ceramiczna, dwa okna połaciowe. Na połowie budynku strop Teriva, na pozostałej drewniany. Schody betonowe obudowane drewnem, taras betonowy. Na podłogach wszędzie płytki ceramiczne.

Wyposażenie: Pompa ciepła + podłogówka, rekuperator, alarm, kominek.

Generalnie starałem się brać materiały bez szaleństw ze średniej półki, pofolgowałem sobie jedynie w przypadku okien (Jezierski), podłóg (Woodentic) i ocieplenia zewn. (Swisspor do domów pasywnych).

Koszt łączny jakim zamknąłem budowę to ok. 470 tyś zł. W tym koszcie kompletne wyposażenie łazienki, kuchni, powieszone lampy itp. no po prostu budynek gotowy do wprowadzenia tylko wnieść meble, powiesić firanki...

Zostało jeszcze kosztów do poniesienia na ok. 5 tyś (odbiory, instalacja anteny SAT, internetu, przeprowadzka itp.).
Jedynym dużym wydatkiem którego jeszcze nie poniosłem to ogrodzenie od frontu budynku, mam wstępną wycenę po której szacuję koszt tego zadania na ok. 15 tyś zł.
No i oczywiście samo zagospodarowanie działki, nawiezienie ziemi, obsadzenie, architektura ogrodowa itp., ale to na razie pieśń przyszłości, chociaż pewnie moja małżonka ma na ten temat inne zdanie ;)

Wszystkie prace zlecone, nie mam rodziny w branży budowlanej, więc robocizna i materiały po cenach rynkowych.
W przeliczeniu na metr powierzchni użytkowej wychodzi ok. 2300zł/m2, w przeliczeniu na metr powierzchni mieszkalnej ok. 3500zł/m2.

zirko
29-11-2011, 19:26
Od jakiegoś czasu marzy mi się przeprowadzka z szuflandii czyli wieżowca z wielkiej płyty do własnego domku. Mam działkę 830m2 i upatrzony projekt http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia3/index.php. Niestety talentów budowlanych brak, więc sam niewiele zrobię, no za pomocnika jedynie.
Podpowiedzcie proszę na ile Waszym zdaniem podane przez firmę projektową szacunki kosztowe są realne. Czy da się tu coś urwać? Chodzi mi o koszty samego budynku, bez ogrodzenia i zagospodarowania terenu. Planowana budowa w kujawsko-pomorskim, niedaleko Bydgoszczy. Na teraz chciałbym zrobic dokładnie jak w projekcie, bez zmian, chyba, że coś po głębszej analizie wyjdzie lub sugestiach. Nie mam presji czasu, więc mogę szukać róznych ekip do poszczególnych etapów budowy.

miedzikos
14-01-2012, 18:17
Podpowiedzcie czy uda się wybudować dom z poniższego projektu za powiedzmy 220 000 na własnej działce.
http://www.mgprojekt.com.pl/kropka

aa***a
31-01-2012, 18:29
W

kupiecjudex
31-01-2012, 19:04
Czyli wychodzi 1.200.000,00 zł o k...... wa, też buduje podobny dom na wielkość.
Mam nadzieję że tyle nie wydam... na pewno tyle nie wydam bo nawet nie mam.

ludwik_13
22-03-2012, 21:02
JAk byśmy nie liczyli zawsze wyjdzie więcej niż zakładaliśmy.
W kosztorysie źle obliczono pow. tynków (błąd ok. 50%) a cena jednostkowa tynków wzięta z sufitu.
Trzymaliśmy się kosztorysu do SSO, potem już było tylko gorzej. Ile razem - jeszcze nie wiemy, ale zdecydowanie za dużo. Bajerów ani wodotrysków nie bedzie.

kallkulator77
13-09-2012, 15:52
od 100 tys , mały domek do nie ma górnej granicy

lukep3
15-09-2012, 19:33
u mnie wyszło dla budynku pow uż 130 m2 (całk 145 m2) - WM+GWC, rolety, taras 50 m2, kocioł gaz + kominek, dachówka ceramiczna, 2 lukarny, 3 balkony, dużo zabudów, kompletna kuchnia, + uzbrojenie działki gaz, prąd, woda, kanaliza - przyłącza 55m każde , otoczenie zrobione: w tym kompletny system nawadniania, roślinki, trawa, utwardzenia granit 300 m2 z wjazdem (działka 1000 m2) - całość około 500 - 510 tys (bez działki) - dużo prac samemu

sitoo
01-09-2015, 11:10
Czas rozpoczęcia budowy 07/2014 r. , planowany czas ukończenia 07/2016 r.
Dom 180 m2 p. użytkowej , 225 m2 p. całkowita.
Dach dwuspadowy, dachówka cementowa Brass, 6 okien dachowych Velux (w tym 2 łazienkowe- są droższe od pokojowych) - okna 10 tys.
Garaż dwu-stanowiskowy powierzchnia 45 m2 , brak piwnic
ściany pustak Porotherm 25, ocieplenie szary styropian 15.
Taras (podcień) 16 m2 pokryty deskami z kompozytu
+ taras nad garażem 45 m2 uszczelniony folią w płynie - drogo ale skutecznie koszt ok. 4 tys
Rynny kryte.

Dom w stylu nowoczesnej stodoły. Do wszystkich prac zatrudniamy ekipy.

Stan surowy otwarty z robocizną - 190 tys.

Oczyszczalnia ścieków + 2 studnie rozsączające - 8 tys

Okna DRUTEX (plastik, 3 szyby, ciepły montaż, ciepłe parapety, ciepłe ramki) - 35 tys.
Brama garażowa : 7 tys.

Instalacje:

woda, ogrzewanie podłogowe w całym domu, piec gazowy i instalacja gazowa - 30 tys.

prąd (bez szczególnych wypasów) - 13 tys

Na dzień dzisiejszy kończymy
tynki gipsowe: 24 zł za m razem 21 tys
i wylewki + uszczelnienie folią w płynie 10 tys

drzwi zewnętrzne wejściowe - 4 tys

drzwi zewnętrzne garażowe - 1,5 tys

W środku minimalizm.
Podłogi parter:
Salon deska trójwarstwowa 6 tys
Reszta płytki : 8 tys

Podłogi piętro:
Panele : 4,5 tys.

Drzwi wewnętrzne (ukryta ościeżnica, wykonywane na zamówienie) - 20 tys

Wykończenie ścian (wszędzie farba + 20 m2 ściana z płytek klinkierowych - cegła postarzana) - 8 tys

Schody (dywanowe samonośne dębowe-mamy już wycenę) - 25 tys.

Wykończenie tarasu (podcienia) - deski kompozytowe - 5 tys.

Kuchnia + sprzęty - 25 tys.

wykończenie 2 łazienek - ok. 15 tys.

wykończenie pralni regały, wanna + pralka - 5 tys

Wykończenie kominka (rogowy, szyba bez szprosa z wkładem szamotowym, wykończony czarnym wapieniem) - 12 tys

Nie wliczyłam tutaj instalacji, ale woda i gaz to koszt ok. (woda ciągnięta ok 100 m. od działki) - 20 tys

Meble jeszcze nie wiem ile będą kosztowały, więc nie wliczam.

alfa003
11-09-2015, 14:14
Dom parterowy 125m2 pow. użytkowej, ściany pustak ceramiczny 24 cm plus styro, dach blacha, na szybko:
SSO 100000
Szambo 5000
Okna 15000
Garaz 7000
Instalacje wew. 30000
Prąd 13000
tynki gips. 20000
wylewki 10000
drzwi wejściowe 4000
podłogi 15000
drzwi wew. 15000
malowanie 5000
taras 5000
kuchnia 25000
łazienki 15000
kominek 9000
dach 30000
elewacja 15000
kostka 10000
ogrodzenie 10000

Razem: 358000

Proszę o ewentualną korektę budujących :)

BaralekGJ
28-10-2015, 07:56
Witam.

Dom 280 metrów powierzchni całkowitej, piwnica po całości.
Piwnica z bloczków betonowych. Sciany pustak Solbet.
Stropy żelbetonowe, również ten nad poddaszem.
dach w kształcie litery L , blachodachówka.
Okna plastikowe 3-szybowe.
3 okna dachowe, 1 lukarna.
tynki cementowo wapienne, robione ręcznie w całym domu łącznie z piwnicą.
Piec Defro bez podajnika, podłogówka wszędzie oprócz sypialni i piwnicy, poza tym grzejniki standardowe.
Ocieplenie zewnętrzne styropian 20 cm grubosci. zaciagniete klejem, brakuje koloru
Wykonczone: parter łącznie z kuchnią (meble!), łazienką , wiatrołapem, salonem i pokojem. Kotłownia, skład opalu w płytkach itp.
Pomalowane ściany w całym domu.

Łącznie wydalismy juz 360-370 tys bez działki. Sami robilismy: roboty ziemne, w tym kopanie ław, drenacja, wykopy pod przyłącza., całe ocieplenie zewnętrzne, cała elektryka, układalismy styropian pod wylewki, instalacja do rekuperacji, instalacja odkurzacza centralnego, ukladanie paneli, malowanie scian, układanie płytek w pom. gospodarczych.
Nie mam spisu poszczególnych prac, ale zaznacze ze:
- robocizna dla murarzy: 24 tys za całość.
- cała instalacja wod-kan i CO z materiałami 36 tys
- tynki 14 tys z materiałami
- wylewki 12 tys z materiałami

Bank, w momencie udzielania kredytu wyliczyl nam koszt budowy na min 560 tys. Mysle ze wlasnie tyle by bylo trzeba zeby nie robic samemu nic i wykonczyc calosc, a nie tylko parter.

My z góry wiedzielismy ze nie wystarczy kasy na wszystko. Reszte robimy sukcesywnie.
Gdybysmy mieli podejmowac jeszcze raz decyzje o budowaniu wybralibysmy podobny metraz, koniecznie piwnica, na pewno duzo robilibysmy sami. Za to wyrzucilabym okna dachowe i zastanowila sie nad balkonami.

MaestroCK
26-11-2015, 20:52
Witam. Jesteśmy w trakcie budowy(zrobione fundamenty + wylewka). Dom po modyfikacjach-pow.użytowa 220m2. Koszt wykonania nie zejdzie poniżej 400.000. Nie liczę tu oczywiście mebli itp....No i oczywiście kosztów działki. Budowa pod Kielcami.

marcuso86
27-06-2016, 08:15
Witam
Bardzo z żoną spodobał nam sie Gwiezdny szlak M116 lecz mamy wątpliwości co do kosztów:
Zakladam tak:
SSZ 190000 zł (płyta bądz ławy, porotherm 25, pełne deskowanie, dachówka betonowa bądz ceramiczna, strop drewniany, okna 3 szyby)
elektryka 15000 zł
CO+wod-kan+PC PW 50000 zł (panasonic aquarea 9KW) Nie wiem czy starczy.
Wylewki 10000 zł
tynki 20000 zł
reku 10000 zł - instalacje wykonam samemu
ocieplenie stropu - zabudowa GK 20000 zł - wykonam samemu (strop drewniany)
ocieplenie zew bez elewacji - 10000 zł - wykonam samemu

SUMA 325 tyś zł - czy do takiego stanu mi starczy ta kwota? Pozostaną do zrobienia łazienki podłogi drzwi wew itd. Szczerze nie wiem czy nie wybrać domu z poddaszam bo niby tańszy w budowie - choc z drugiej strony wiem ze w parterowce wiecej wykonam samemu. Zastanawia mnie drogość tego projektu ponieważ duzy i nieprosty dach. Prosze o sugestie.

cactus
28-06-2016, 09:25
Zapomniałeś o oknach - z montażem do 20tys.
Plus przyłącza od 15 do 50tys w zależności od odległości i ilości.

marcuso86
30-06-2016, 12:53
SSZ - czyż on nie liczy sie z oknami?
Licze tak:
SSO 160 kzł
SSZ 190 kzł
Fakt o przyłączach zapomniałem ale działka bezpośrednio przy drodze. Wiec kanalizacja w drodze, woda - linia idzie przez działkę - wiec myśle ze nie bedzie drgo.
Proszę o wiecej opini

cactus
30-06-2016, 13:08
Ja też mam wszystko max 8m od budynku (już bliżej się nie da) a przyłacza wyszły ponad 12tyś i masa czasu na załatwianie.
do 200tys za SSZ takiego domku to raczej typowe koszty w woj. sląskim.

dawiddur
30-06-2016, 13:35
Dużo za przyłącza.
Wodociąg po drugiej stronie drogi gminnej, koszt przyłączenia i wykonania studzienki tradycyjnej betonowej z dryn to w moim przypadku ok. 4000zł.
prąd ok. 800zł dla PGE na wykonanie przyłącza i 1200zł dla elektryka za skrzynkę prowizorkę - w każdym bądź razie niemal dokładnie 2000zł na gotowo za prąd.
Innych wygód nie mam więc się nie wypowiadam.

Dodam, że linia napowietrzna przechodzi przez moją działkę.

marcuso86
04-07-2016, 09:15
cactus nie wiem co ty budujesz ale widze ze tez jesteś ze śląska - powiedz mi czy zmieszcze sie do stanu developerskiego z tym domkiem z PC i WM do 330 tys czy raczej musiał bym dołożyć (tak jak pisałem dachówka, pełne deskowanie, porotherm 25, PC-PW, WM) Bez zagospodarowania działki oczywiscie - to zrobie później.

Busters
06-07-2016, 19:48
Jak dla mnie spokojnie sie zmiescisz. Ja buduje troche wiekszy dom (obecnie jestem przy dachu) i ssz wyjdzie lekko ponizej 200tys
w tej cenie przylacza (w tym studnia glebinowa!) projekt indywidualny (ktory tez jest drozszy od gotowego) i 320m2 dachu krytego dachowka.

cactus
06-07-2016, 21:01
Wszystko zależy jak drogo wyjdzie cie dach bo to najbardziej trefna sprawa jeśłi chodzi o prognozy. Potem drogie jest jeszcze tylko ogrzewanie i może elewacja i ocieplenie. Okna to juz sredni koszt - srednio 15tyś jeśli nie masz "domu ze szkła". Mnie koszt od SSO do deweloperskiego wedlug kosztorysów wyjdzie 100tyś ale czas pokaże.

lotpaj
19-07-2016, 19:07
Zapomniałeś o oknach - z montażem do 20tys.
Plus przyłącza od 15 do 50tys w zależności od odległości i ilości.

+ projekt przyłączy
+ jeszcze o wielu innych sprawach "zapomniał".

Dach, to jest "mały pikuś".

ewelina32
12-09-2016, 07:04
My będziemy się budować w przyszłym roku i szacujemy, że wydamy na to minimum 450 tysięcy...

WojBud1
08-01-2018, 11:30
Budżet 300 tys na dom 120 m2, zobaczymy czy damy rade, od wiosny start budowy

ArekPL
29-10-2018, 15:45
Wszystko zależy jak drogo wyjdzie cie dach bo to najbardziej trefna sprawa jeśłi chodzi o prognozy. Potem drogie jest jeszcze tylko ogrzewanie i może elewacja i ocieplenie. Okna to juz sredni koszt - srednio 15tyś jeśli nie masz "domu ze szkła". Mnie koszt od SSO do deweloperskiego wedlug kosztorysów wyjdzie 100tyś ale czas pokaże.

Hahaha... nieeee no... powodzenia. Ja właśnie zamieszkałem. Dom prosty, żadnych łuków, okręgów, balkonów. Prostokątna bryła, dach dwuspadowy. i powiem szczerze, kosztorysy to są zaniżane strasznie. Nawet jak sam liczysz to dodaj 30% i módl się by nie zabrakło. Jak chcesz mieć wybudowany sensownie (nie mówię o złotych klamkach etc) to trzeba zapłacić, nie wspomnę o cenach i jakości usług, nóż się w kieszeni otwiera...

życzę powodzenia;)

dancos
30-10-2018, 16:13
Budżet 300 tys na dom 120 m2, zobaczymy czy damy rade, od wiosny start budowy

Budowałem w tym roku 120 m2 . Prosta bryła , bez balkonów dach dwuspadowy . Za 300 tyś udało mi się osiągnąć stan deweloperski.

Ceny na materiały miałem niskie. Dużo pracowałem sam. Trochę o domu :

tradycyjne ławy
porotherm
dachówka płaska 180 m2
wełna 25cm
styropian grafit 15
tynki zacierane kwarcem
wszędzie podwieszane sufity
Poza wszystkimi instalacjami udało się w tej kwocie zrobić alarm, instalacje rekuperacji bez centrali, odkurzacz .

Pozostało jeszcze :

umeblować kuchnie plus agd 30 tyś
kotłownia 20 tyś
dwie łazienki standard średni 40 tyś
dzwi wewnętrzne 10 tyś
sypialnia 10 tyś
pokoje dzieci 15 tyś
salon 15 tyś
holl , garderoba 10 tyś jakaś szafa itp
rekuperacja 10 tyś
oświetlenie 5 tyś
kostka 28 tyś
ogrodzenie 20 tyś
ogród 30 tyś
inne 20 tyś

Na wszystko mam już wyceny więc na obecną chwile dom 120 m 2 z ogrodzeniem kostką i ogarniętym w miarę ogrodem to wydatek 600 tyś
Przed budową kalkulowałem i mieliśmy około 500 tyś więc rozjechaliśmy budżet o 20 % Norma a wręcz z zaciśniętym pasem


Oczywiście jest to kosztorys jak i poniesione koszty bez działki ale uzbrojenie w gaz , wodę , ścieki , prąd zawarte w tej cenie 300 tyś

majka112
31-10-2018, 21:08
Rekuperacja 10 tys to chyba bez robocizny?

ag2a
01-11-2018, 19:46
Przeczytaj jeszcze raz co on napisał...

majka112
01-11-2018, 20:48
Przeczytałam...

dancos
03-11-2018, 21:46
Przeczytałam...

Napisałem , że w tych 300 tyś udało mi się zrobić instalacje rekuperacji - projekt 200 zł , materiały 4300 zł . Kilka wersów niżej napisałem , że pozostał jeszcze wydatek 10 tyś - w skład której wchodzić będzie centrala , pomiary przepływów itp. Tak jak pisałem mam wyceny i taki koszt poniosę . Odnosząc się do rekuperacji to koszt będzie oscylował w granicach 14000 tyś nie licząc mojego rozprowadzenia przewodów , zapewne coś około 2000 tyś.

majka112
04-11-2018, 19:54
Ok, dzięki.Tak to rozumiałam .