PDA

Zobacz pełną wersję : ile trzeba drzewa na deski?



02-12-2003, 08:41
Kochani pomóżcie !!

Nie mam doczynienia z tym na codzień, a mianowicie:

Mam zamiar kupić drzewo z lasu od leśniczego w postaci bali , żeby go później przerobić na deski do podłóg.

Mam dylemat: jak przelicza się drzewo / okrągłe/ w metrach szesciennych na kwadratowe ?

Ile muszę kupić bali o średnicy 30 cm , żeby pokryć powierzchnię 70 m 2 ???

I na odwrót: np. 5m3 - to ile z tego wyjdzie m2 , jesli deski mają miec grubość 1 cala ?

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

tom soyer
02-12-2003, 10:50
Kochani pomóżcie !!
Nie mam doczynienia z tym na codzień, a mianowicie:
Mam zamiar kupić drzewo z lasu od leśniczego w postaci bali , żeby go później przerobić na deski do podłóg.
Mam dylemat: jak przelicza się drzewo / okrągłe/ w metrach szesciennych na kwadratowe ?
Ile muszę kupić bali o średnicy 30 cm , żeby pokryć powierzchnię 70 m 2 ???
I na odwrót: np. 5m3 - to ile z tego wyjdzie m2 , jesli deski mają miec grubość 1 cala ?
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Jesli bedziesz kupowal drewno to zmierz przede wszystkim srednice. Deska najczesciej ma okolo 12..14cm szerokosci (chyba ze chcesz inna - im wyzsza tym wiecej bedziesz mial odpadow i wiecej trzeba kupic drewna). Grubosc desek to okolo 3cm. Na 70m˛ potrzebujesz wiec 2,1 mł desek. Przy zalozeniu ze uda ci sie wybrac odpowiednia srednice do szerokosci desek to odpadu bedzie okolo 30..40%. Zatem musisz kupic okolo 3,5..4mł drewna.
Jakie drewno wybrales i za ile :)? Mnie tez czeka zakup i chcialbym kupic jeszcze w tym miesiacu.

02-12-2003, 11:46
Ja wybrałem drzewo - sosna.

Dużego wyboru drwna u mnie raczej nie ma. Ceny wahają się od 200złm3 do 600zł m3