PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepla woda z bojlera elektrycznego



czopuch
12-05-2009, 14:46
Rodzina 3 os w porywach do 5. 2 lazienki (wanna i prysznic), kuchnia. Brak gazu. W kotlowni kociol na wszystko. Zastanawiam sie czy wybor elektrycznego ogrzewacza wody np. firmy Biawar typu Viking jest dobrym rozwiazaniem na okres kiedy sie w piecu nie pali, a nawet jak sie pali.
Wstawienie kotla olejowego jak i solarow wydaje mi sie ekonomicznie nieoplacalne.
Jaka pojemnosc takiego urzadzenia powinna byc, aby cieplej wody nie zabraklo, a rachunki za prad nie mrozily krew w zylach?
Dziekuje za pomoc i licze na Wasze doswiadczenie.

zbigmor
12-05-2009, 14:53
Rodzina 3 os w porywach do 5. 2 lazienki (wanna i prysznic), kuchnia. Brak gazu. W kotlowni kociol na wszystko. Zastanawiam sie czy wybor elektrycznego ogrzewacza wody np. firmy Biawar typu Viking jest dobrym rozwiazaniem na okres kiedy sie w piecu nie pali, a nawet jak sie pali.
Wstawienie kotla olejowego jak i solarow wydaje mi sie ekonomicznie nieoplacalne.
Jaka pojemnosc takiego urzadzenia powinna byc, aby cieplej wody nie zabraklo, a rachunki za prad nie mrozily krew w zylach?
Dziekuje na pomoc i licze na Wasze doswiadczenie.


Rachunki uzależnione są od ilości zużytej ciepłej wody. Wielkość boilera nie jest jednoznaczna. Jednemu wystarczy 100l, dla innego 200l to będzie mało.

Mały
12-05-2009, 16:30
Rodzina 3 os w porywach do 5. 2 lazienki (wanna i prysznic), kuchnia. Brak gazu. W kotlowni kociol na wszystko. Zastanawiam sie czy wybor elektrycznego ogrzewacza wody np. firmy Biawar typu Viking jest dobrym rozwiazaniem na okres kiedy sie w piecu nie pali, a nawet jak sie pali.
Wstawienie kotla olejowego jak i solarow wydaje mi sie ekonomicznie nieoplacalne.
Jaka pojemnosc takiego urzadzenia powinna byc, aby cieplej wody nie zabraklo, a rachunki za prad nie mrozily krew w zylach?
Dziekuje na pomoc i licze na Wasze doswiadczenie.
Sam mam Vikinga 120l. Miesięcznie nie wychodzi drogo, choć jak dzieciaki się rozszaleją to wody braknie. No , ale tu mamy naturalną naukę oszczędzania wody ;) .

gawel
12-05-2009, 21:00
Niech cie ręka i noga Boska broni przed biawarami, zelemchami i inymi chłamami. Nie wiem jaka jest filozofia w wykonaniu zbiornika z grzałką, termostatem i ociepleniem, ale jak wykazuja moje doswiadczenia jednak jest.

Wiec tak mam złe doświadczenia w uzytkowanu biawara i dalej sie nie rozpisuje.

Obecnie 6 rok mam atlantic HM 100 (poziomy) czas zagrzania wody 3,57 h kosztował ok 500 zł 100l 1500w jest ok, bez zmywania na 3-4 osoby wystarczy. Polecam robią również model 150 litrów 2,2 kw ale ciezko go dostac w sprzedaży. W praktyce woda do kapieli pod prysznicem jest juz po ok 1,5h. Zaletajest to ze woda od początku do konca jest ciepła, w biawarze zawsze po połowie była wypsiała nie do mycia sie bo za zimna :cry: .

Gdybym cos mógł polecic to : http://www.aristonheating.pl/products/podgrzewacze_detail.php?id_prod=14 zbiornik z inoxu czyliw sumie wieczny, mocna 2 kw grzałka i czas zagrzania wody 2h to juz bardzo dobry wynik. Zerknij jest na tej stronce równiez model z panelem czasowym to gdybys korzystał z taryfy nocnej.

I zeby cena nie wypłaszała to jest taki gosc na allegro z niedrogim aristonem http://www.allegro.pl/item622597227_nowy_bojler_elektryczny_pojemnosc100 _l_2000w.html#gallery

i 2
http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=11490241

Darek Rz
12-05-2009, 21:47
Obecnie 6 rok mam atlantic HM 100 (poziomy) czas zagrzania wody 3,57 h kosztował ok 500 zł 100l 1500w jest ok, bez zmywania na 3-4 osoby wystarczy. Polecam robią również model 150 litrów 2,2 kw ale ciezko go dostac w sprzedaży. W praktyce woda do kapieli pod prysznicem jest juz po ok 1,5h. Zaletajest to ze woda od początku do konca jest ciepła, w biawarze zawsze po połowie była wypsiała nie do mycia sie bo za zimna :cry: .



Witam

No to zajebiscie szybko ..............

U mnie 100 litrow wody do temperatury tak wysokiej że nie da się myć samą gorącą tylko trzeba mieszać z zimną nagrzewa się w 12-15 minut .Piec pobiera w tym czasie 4 KW .A ze pracuje tylko w II taryfie łatwo policzyc jakie są koszty nagrzewania wody (II taryfa u mnie to 24gr za KW ze wszystkimi oplatami z VAT)

gawel
12-05-2009, 21:57
co to za piec ???? :o

Darek Rz
13-05-2009, 09:37
co to za piec ???? :o

Witam

Piec Elterm 4/8/12kW bojler Neptun oczywiscie z wężownicą .

pozdrawiam

bst
13-05-2009, 15:35
AEG robi ogrzewacze pojemnosciowe o mocy (zaleznej od podlaczenia) 2/4/6KW, seria DEM. Czas nagrzewania 100l wody - 1h.
I taki kupuje.

czopuch
14-05-2009, 11:50
Hmmm... a moglbys pokazac mi palcem w internecie gdzie wyczytales, ze 100l podgrzeje w 1h? Że 30l to sie zgodze, ale w 100l jakos nie moge uwierzyc. Chetnie zapoznam sie z opisem tego urzadzenia.
Dziekuje.

zbigmor
14-05-2009, 12:06
Hmmm... a moglbys pokazac mi palcem w internecie gdzie wyczytales, ze 100l podgrzeje w 1h? Z 30l sie zgodze, ale w 100 jakos nie moge uwierzyc. Chetnie zapoznam sie s opisem tego urzadzenia.
Dziekuje.


Bo wszystko zależy od mocy grzałki, pojemności boilera i przede wszystkim gradientu temperatury. Inaczej trwa ogrzewanie z 18 do 30 stopni, a inaczej z 5 do 50 stopni C.
Należy dodać jeszcze fantazję użytkownika. :D
W podgrzewaniu prądem elektrycznym zbyt dużych różnic nie będzie przy tej samej mocy grzałki i pojemności zbiornika.

neokowal2
14-05-2009, 12:29
Miałem kiedyś bojler elektryczny do c.w.u i trochę doświadczenia w jego użytkowaniu. Jeżeli głównym źródłem odbioru ma być kabina prysznicowa to bojler 80 - 100 litrów na 3 - 4 osoby wystarczy. Co do mocy grzałki to 1,5 kW w zupełności wystarczy i nie obciąża nadmiernie sieci energetycznej. Grzałka jednofazowa o mocy 3,7 kW obciąża sieć prądem 16A i wolałbym takiej nie mieć jeżeli nie mamy instalacji założonej specjalnie do tych celów. Bardzo ważnym parametrem na który zwracałbym uwagę jest "dobowe zużycie energii na podtrzymanie temperatury". Biawar Viking ten parametr ma chyba niezły i nie kupowałbym bojlera od producenta, który tego parametru nie podaje.

zentek.m
09-12-2013, 14:10
Miałem kiedyś bojler elektryczny do c.w.u i trochę doświadczenia w jego użytkowaniu. Jeżeli głównym źródłem odbioru ma być kabina prysznicowa to bojler 80 - 100 litrów na 3 - 4 osoby wystarczy. Co do mocy grzałki to 1,5 kW w zupełności wystarczy i nie obciąża nadmiernie sieci energetycznej. Grzałka jednofazowa o mocy 3,7 kW obciąża sieć prądem 16A i wolałbym takiej nie mieć jeżeli nie mamy instalacji założonej specjalnie do tych celów. Bardzo ważnym parametrem na który zwracałbym uwagę jest "dobowe zużycie energii na podtrzymanie temperatury". Biawar Viking ten parametr ma chyba niezły i nie kupowałbym bojlera od producenta, który tego parametru nie podaje.

Witam wszystkich, kolega powyżej napisał że używał bojlera 80 - 100 l na 4 osoby. Ja potrzebuje bojler na 3 osoby i zastanawiam się czy 100 nie jest za duży, ale lepiej żeby zostało więcej wody ciepłej niż żeby brakło. Co sądzicie o firmie ATLANTIC ponieważ chcę kupić taki bojler jak OPRO+V w Krakowie (:spam:) ponieważ jest to jeden z tańszych dlatego przed zakupem wole poznać kilka opinii na temat urządzenia żeby się nie wpakować w jakieś dziadostwo. Może ktoś miał styczność z tą firmą ??

iwona23
30-01-2015, 08:49
Planuje zakupić do mieszkania bojler elektryczny model Vellis 80V widziałam takie w [:spam:] Co myślcie o tym wyborze ?Jakie macie doświadczenie z tym modelem ?