PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc specjalisty od ocieple?-przeliczenie



Fili_P
02-12-2003, 15:48
Pytanie swoje kieruję do kogoś kto potrafi przeliczyc "czy warto" ocieplic budynek w moim konkretnym przypadku 5cm lub 10cm warstwa steropianu.

Dane:
ściana wew:tynk mineralny_/_24cm kratówki(nie sitówki)_/_6cm wełny_/_2cm keramzyt Kleyer zdaje sie_/_tynk mineralny:zew

Okna: Sokółka zdaje się (ale z okresu końca lat 90tych:'97-'99; podwójna szyba-niezespolona (takie dwa skrzydla sciagniete razem) z jakims tam system mikrowentylacji (nie parują tak) i firmowa jakąś gumową uszczelką dookoła

Powierzchnia ogrzewana ponad 300mkwadr (nie doliczam jednego poddasza i garazu poniewaz nie ma tam grzejnikow-dach "zaizolowany dosc konkretna warstwa welny-ale mowie zasadniczo sa ogrzeweane dwa poziomy,poddasze bedace swego rodzaju 3poziomem nie)
Podpiwniczenie(tzn ok 70km kw to garaz pozostale-dogrzewane minimalnie grzejnikami poomieszczenbia gospodarcze)

Kociol z zasobnikiem 120l Vaillant+pogodowka-instalacja wodna-grzejniki konwektorowe purmo czy jakos tak nie wszedzie zawory termostatyczne... [dziennie okolo 3m szczesc gazu idzie na wode uzytkowa-nalezy to chyba odliczyc]
Zeszly sezon grzewczy(tj 7m-cy od pazdiernika do konca maja) 3350m szesc gazu na ogrzewanie i cwuzytk(uwaga jak wyzej)

Wazna informacja: dom jest skrajny w zabudowie szeregowej-sciana polnocna jest wiec najwieksza sciana szczytowa(nie ma w niej zadnych okien itp)- w dodatku jest kiepsko oslonieta od wiatru pole blisko z kilkoma tylko drzewkami.(na szczescie wiatry na pomorzu sa glownie zachodnie:-)

Na parterze czasami "chodzil kominek otwarty"-bez zadnych rozprowadzen itp



1) Czy ktos jest w stanie policzyc o ile zmieni sie U scian (bryly domu jako calosci?) jezeli poloze 5 lub 10 cm steropianu?

2) Gdzie wypadnie punkt rosy- bo chyba tak to sie nazywa i jakie moga byc tego konsekwencje?

3) Z racji szalenstw zwiazanych z koncem roku- moze ktos takze potrafilby mi doradzic|: jesli mialby m wybierac czy ocieplic dwie sciany gdzie mam okna drzwi itd lub sciane polnocna szczytowa bez otworow-TYLKO jjedna z tych dwu mozliwoasci to zrobienie czego byloby bardziej sensowne i efektyuwne?

4) Przy obecnej cenie gazu (1,06zl) i kosztach wykonania ocieplenia-zdaje sie cos ok 50zl za m kw z materialami- jaki bylby zwrot z inwestycji-w sensie np o ile spalalbym gazu mniej i za ile lat by mi sie to ocieplenie zwrocilo?

Z GORY WSZYSTKIM DZIEKUJE (CZASAMI CIEZKO PRZEKONAC KOGOS ZE COS WARTO ZROBIC A COS NIE - PROSZE POMOZCIE WYBRAC SLUSZNIE)

Fili_P
03-12-2003, 18:45
->

aandrzejek
03-12-2003, 20:00
W sumie to możesz sobie sam wyliczyc. Polecam program OZC, do pobrania tutaj (http://www.sankom.net/firms.htm)
Program umożliwia "modelowanie energetyczne" budynku. Co prawda jest troche roboty z wprowadzeniem danych dla wszystkich przegród, ale to zajęcie akurat na dłuuugie jesienne wieczory.
Powodzenia

Fili_P
03-12-2003, 21:06
ktory OZC???
(btw dzieki)

aandrzejek
03-12-2003, 21:14
Ja mam wersję Oventrop 3.0, ale chyba wszystkie działają tak samo (tzn każdą wersją można obliczyć współczynniki przenikania ciepła, zapotrzebowanie energetyczne budynku), różnią się tylko dołączonymi katalogami firmowymi np. grzejników

Fili_P
08-12-2003, 22:21
>

08-12-2003, 22:53
polecam program OZC, czy też oventrop - to to samo.

Trochę trzeba popracować nad własną konfiguracją domu, ale można fajnie policzyć. Sam korzystałem, chociaż więcej liczę w exelu, którym poruszam się bardzo sprawnie.
W OZC masz mnóstwo danych co do materiałów, łatwo sprawdzisz lambdę i R.
Jak pójdziesz w obliczeniach nieco dalej np. GWC+reku, to jednak trzeba cuś więcej ...
Na początek w zupełności wystarczy.

Cz.

Fili_P
11-01-2004, 15:55
zadnych gwc ani rekuperatorow
any ideas?