PDA

Zobacz pełną wersję : a skąd to tak ? znowu o kosztach będzie



katiaXX
12-05-2009, 23:03
Jesteśmy na etapie wyboru projektu, tu się powtórzę ; dom ma być niedrogi - czyli dach dwuspadowy, bez piwnicy, bez poddasza, najlepiej około 100 m .
np.
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/ar_1/222/opis - + garaż tu szacowaliśmy koszt około 2 tys/m

No i trafiłam na coś takiego

http://www.mtmstyl.pl/projekt-lara_3/informacje/

proszę zerknijcie fachowym okiem, również na zakładkę szczegółowe rysunki

Niestety nikt nie budował jeszcze tego domu (architekt zakłada koszt 489 tys. przy założeniu energo) i zastanawiam się jaki byłby koszt (bez rekuperatora, odkurzacza, kominka i górnej łazienki, czyli budowany raczej skromnie),
i zastawiam się jeszcze co zwiększa koszt j budowy domu 1 w stosunku do 2 na pewno :
strop (ale na części), garaż, okna, schody i co jeszcze (fundamenty?)

(mam nadzieję, że nie znienawidzicie mnie za kolejny post typu...)

tommko
13-05-2009, 08:30
Projekt Lara 3

Pow. użytkowa bez garażu:. 144.40 m2
Pow. garażu: 18.40 m2


projekt AR-1
pow. użytkowa: 103.6 m˛ definicja
pow. zabudowy: 132.0 m˛

myślę, że już tu widać dlaczego Lara jest droższa :)

Kosztorys AR-1 jest na stronie z II kwartału 2007 - także również odbiega od rzeczywistego

katiaXX
13-05-2009, 10:22
no tak, koszt całościowo będzie większy bo dom jest zwyczajnie większy ale chodzi mi o przelicznik na m 2. Przy wersji 1 liczyłam 2 tys. bo to naprawdę prosty dom o ile więcej musiałabym założyć przy wersji 2, (2,5 tys. 3 ?)

Chociaż chyba zacznę się godzić z faktem, że jest dla mnie za drogi :(

raffran
13-05-2009, 10:45
Skoro dom ok.100m2 i architekt szacuje na prawie 500K to wychodzi ok. 5k/m2. Rozumie wiec,ze te 2-2.5k to cena nie pod klucz.
Nas SSO kosztowal 1K/m2. dla domu 250m2
Calkowity koszt z wyposazeniem i meblami zamknal sie w 4k/m2.
Dodam,ze raczej nie oszczedzalismy,ani na materialach,ani na wyposazeniu.
Caly dom z ceramiki lacznie ze stropem i dachowka(porotherm i creaton)
cala stolarka okienna drewniana,drzwi wewnetrzne drewniane( na zamowienie),podlogi tez nie najtansze,ogrzewanie PC.
Tak wiec uwazam , ze to 500k za taki domek to troche za duzo, zwlaszcza dla kogos kto sie liczy z kasa.

katiaXX
13-05-2009, 11:20
Raffran, projekt LARA ma w sumie 144 m a projektant zakłada prawie 500 tys. przy założeniu , że to dom energooszczędny czyli pewnie materiały są lepszej jakości, grubsze izolacje, wylewki (?) etc. - my rozpatrujemy możliwość wybudowanie tego domu w wersji tradycyjnej.

Koszt szacowany dla domku AR-1 -2 tys. to koszt wybudowania domu z przeciętnymi płytkami, przeciętnymi panelami, bez AGD, mebli.

Znajomy który ma jakieś doświadczenie sugeruje, że projekt LARA stan surowy zamknięty bez instalacji można wybudować za około 100 tys. ale gdy czytam posty na forum wydaje mi się to nierealne.

raffran
13-05-2009, 13:36
Nie znam obecnie cen materialow,my to przerabialismy 2 lata tem wiec dokladnie nie bede umial okreslic.Sadze jednak,ze nawet i te 2tys, moga byc malo realne. Pozostaje jeszcze sprawa przylaczy,ktore tez kosztuja,aleza to koszt moze obnizyc w jakims tam stopniu wklad wlasnej pracy.
A tak ode mnie naplisze cos,co moze sie wileu nie spodobac. Od razu jednak zastrzegam ,ze nie bede na ten temat prowadzic dysputy,wiec bez urazy.
Nie warto budowac domu dla samego jego posiadania,z jak najtanszych materialow,byle bylo tanio.
Nas poprostu jeszcze nie stac na takie budowanie.