PDA

Zobacz pełną wersję : procedury przeniesienia części własności



kalawawa
14-05-2009, 14:24
Chciałabym się dowiedzieć, jakie są od samego początku procedury przeniesienia części własności. A mianowicie moja mama i jej rodzona siostra posiadają we własnosci działkę, na której stoi dom. Cała działka wraz z domem jest podzielona na nie dwie części: 1/2 własność mamy i 1/2 własność jej siostry (nie mają więcej rodzeństwa). Ja chciałabym na tej działce postawić dom więc mama postanowiła, że przepisze na własność część swojej połowy dzialki na mnie, a od ciotki prawdopodobnie będe musiała odkupić cześć posiadanej przez nią działki. W związku z czym proszę o pomoc w procedurach, które trzeba dokonać, aby część działki mamy została na mnie przepisana.

pjr
14-05-2009, 21:26
Chciałabym się dowiedzieć, jakie są od samego początku procedury przeniesienia części własności. A mianowicie moja mama i jej rodzona siostra posiadają we własnosci działkę, na której stoi dom. Cała działka wraz z domem jest podzielona na nie dwie części: 1/2 własność mamy i 1/2 własność jej siostry (nie mają więcej rodzeństwa). Ja chciałabym na tej działce postawić dom więc mama postanowiła, że przepisze na własność część swojej połowy dzialki na mnie, a od ciotki prawdopodobnie będe musiała odkupić cześć posiadanej przez nią działki. W związku z czym proszę o pomoc w procedurach, które trzeba dokonać, aby część działki mamy została na mnie przepisana.
Proszę sprecyzuj: czy nieruchomość jest podzielona geodezyjnie na dwie równie części i jedna część jest własnością mamy, a druga ciotki? Czy też jest to jedna nieruchomość, a mama i ciotka są współwłaścicielkami w udziałach po 1/2?

kalawawa
15-05-2009, 10:57
Jest to jedna nieruchomość, która jest w 1/2 własnością mamy i w 1/2 własnością ciotki.

pjr
24-05-2009, 23:13
Są dwie możliwości:
1. Jeżeli jest zgoda to na wniosek dwóch współwłaścicielek geodeta wydzieli działkę z całości nieruchomości (po wydzieleniu matka i ciotka będą współwłascicielkami nowo powstałej działki), którą w części dostaniesz od matki, a w części od ciotki kupisz. I to jest chyba najrozsądniejsze.
2. Od matki dostajesz, a od ciotki kupujesz udziały w tej nieruchomości i stajesz się współwłaściciem. Niestety kiedy zechcesz się budować to musisz otrzymać zgodę od matki i od ciotki na tą budowę. Związane jest to z tym, że każdy współwłaściciel nieruchomości ma procentowe udziały w każdym centymetrze na całej nieruchomości.