PDA

Zobacz pełną wersję : jak dobrać optymalne parametry kocioł+ grzejniki =gaz



szuwar
03-12-2003, 09:28
Witam szanownych grupowiczów !!

Mam tego typu problem posiadam kocioł JUNKERS Novatherm ke 23 który ma ogrzac powierzcnie 40 m kw moc kotła była nastawiona na ok 11 kw (tyle podobno nastawił serwisant tylko nie wiem jak skoro nie miał nawet manometru do sprawdzenia ciśnienia gazu na palniku) jako ze rachunki za gaz były dość duze a komin odprawadzajacy spaliny prawie parzył postanowiłem zdjac mu trochę mocy. sposobem domowym typu mniej wiecej:)
wg wzoru ,który mówi ze w sieci z gazem ziemnym GZ50 16,1 l/min zuzycia gazu odpowiada mocy minimalnej tj ok 8Kw tak tez ustawiłem sprawdzajac w ciągu 10 min wyszło ok 170 l a wiec zgadzałoby sie z tabelą podana w instrukcji.
Do tego zeby naświetlić problem dodam ,że posiadam dwa pomieszczenia uzytkowe jedno 14,5 m drugie 17 m i oczywiscie łazienka oraz przedpokój razem 40 m gdzie sa nastepujace grzejniki pokój 17m - 80X60X11 moc ok 720 W aneks kuchenny 14.5m otwarty na pokój 1000X60X11 ok 1000 W i włazience drabinka o mocu ok 380 W łazienka ma 6m kw.

Moje pytania sa nastepujące:
1 czy ustawiajac samemu moc kotła wg wzorów moge zjechac ponizej minimalnej mocy która wg instrukcji wynosi tu ok 8 KW i jakie mogłobyto miec skutki dla mnie i dla kotła ?? ( niepełne spalanie , wydzielanie CO czy cos w tym stylu?? )

2 czy do takiej kubatury mieszkania ta moc jest optymalna ?? i jak ja dobrac jezeli nie ?? ( przewód odprowadzajacy spaliny parzył przed zakreceniem śróby od mocy CO zatem dogrzewałem sobie komin :):) a co jak mu tez było zimno)??

3 Developer dobrał takie grzejniki wg planów i powiedział ze ma to gdzies ze mi zimno ja zamierzam zmienic grzejnik w pokoju na 1400 W w kuchni zostanie ten co jest co o tym sądzicie???

4 Czy ktoś jest w stanie obliczyć zalezności (dotyczące tego mieszkania 40 m0 pomiedzy: mocą kotła (do temp 80 stopni pozycja 6 na pokretle nagrzewa ok 17 min- zuzywajac ok 250 l gazu) ,a nastawna temperatura kotła oraz wielkościa grzejników które oddaja ciepło pomieszceniu DLA ZUZYCIA GAZU !!???? jak to zrobić najoptymalniej ??(czy zwiekszyc moc -szybciej bedzie brałot temperature czy nie czy grzejniki wieksze mniejze itd... ?? trochę to zagmatwałem :):) ale myśle ze fachowcy wiedza o co mi chodzi !!

Jężeli odpowiedzie choć czesciowo na moje pytania z góry dziekuje

pozdrawiam szuwar

tom soyer
03-12-2003, 11:02
szuwar
naczesciej robi sie to po kolei: sprawdza sie zapotrzebowanie cieplne budynku (jesli projekt robil develop to sprawdz ile jest w jego planach - moze zalozyl ci mniejsze kaloryferki niz powinien a to oznacza ze cie okradl), pozniej dobiera sie odpowiednie grzejniki, a pozniej kociol.
co do nastaw kotla to wynikna one z tych porownan: jesli masz za male grzejniki mozesz podniesc temp wody na kotle, jesli za duze po prostu ja obnizysz. Lepiej nie walcz z nastwami palnika (dot mocy) bo mozesz sporo napsuc. Goracy komin swaidczy tylko o kiepskim wymienniku (generalnie: kiepskiej wymianie ciepla). Moze to wynikac z wielu wzgledow, np. z przewymiarowanego kotla lub za wolno pracujacej pompki obiegowej.