PDA

Zobacz pełną wersję : regulator pogodowy - czy i kiedy sie to opłaci?



03-12-2003, 10:01
Chodzi o regulator do pieca akumulacyjnego z rozładowaniem dynamicznym

Regulatory kosztują od ok 500 zł *stiebel-eltron* do nawet 1100 zł (AEG).
Jakiego rzędu oszczędności może dać taki regulator?

Mam piec AEG 709 7kW, który na razie będzie chodził na 2/3 mozcy tj 4660W (jedna grzałka nie będzie podłączona). Na razie będzie ogrzewał 3 połączone pomieszczenia o pow ok. 27m2 w bardzo źle zaizolowanym budynku (przedwojenny ze zniszczoną elewacją, ale okna nowe z szybami k 1,1).

Później mam zamiar wykorzystać piec do ogrzewania całego, nowego, dobrze izolowanego domu (zrobić roprowadzenie ciepłego powietrza).

tom soyer
03-12-2003, 11:49
powiedz cos wiecej o tym dynamicznym rozladowaniu :)

przy kiepsko ocieplonym budynku i bedziesz potrzebowal okolo 150W/m˛. Po solidnym ociepleniu zapotrzebowanie moze spasc do 80W/m˛.
Przy twojej pow 40m˛ (zakladajac ze pomieszczenia nie sa super wysokie) potrzebujesz okolo 6kW teraz, po ociepleniu okolo 3kW.

Wg mnie regulator pogodowy mozesz sobie odpuscic.
Po pierwsze interesuje cie przede wszystkim temp w pomieszczeniu wiec piec powinien byc sterowany termostatem pomieszczeniowym. Po drugie piec jest akumulacyjny wiec interesuje cie tylko jego praca przy II taryfie.
Ogrzewaniem elektrycznym steruje sie bardzo latwo wiec jesli chcesz sobie rozbudowac sterowanie to kup jeszcze jeden termostat w obudowie szczelnej (np IP44, cena <150PLN) i umiesc go na zewnatrz. Pamietaj ze powinien miec on zakres temp ujemnych wtedy bedziesz mogl nim np zalaczac grzanie w przypadkach awaryjnych kiedy temp na zew spadnie np <-15°. Ale nie jest to konieczne. Szczegolnie jesli w planach masz solidne ocieplenie budynku.

04-12-2003, 12:53
jak rozumiem regulator pogodowy ma za zadanie ładować piec tylko tyle ile jest potrzeba, tak aby po ociepleniu na dworze nie było w pokoju za ciepło, bo przecie nie tylko przez dmuchawę piec oddaje ciepło, ale też część przez obudowę. docieplać będę dom, który mam zamiar wybudować. Mam zamiar zejść do poziomu 20-30 w/m2