PDA

Zobacz pełną wersję : Ile wa?y suporeks i czy wytrzyma strop?



arzesz
03-12-2003, 12:45
Szanowni Forumowicze

Postanowiłem na zimę schować do domku (stan surowy otwarty) pustaki na ścianki działowe na poddasze. Będę je stawiał z suporeksu gr. 8cm (8x24x58). Ułożyłem je na poddaszu na paletach po 80 sztuk na palecie. Zastanawiam się ile to może ważyć i czy aby nie zaszkodzi stropowi?

pozdrawiam

mieczotronix
03-12-2003, 13:05
Suporeks nie jest ciężki, jedna cegła waży parę kilo. Więc paleta waży tyle co porządny grubas (ze 200 kg). Strop powinien to w miarę dobrze znieść. Oczywiscie najlepiej byłoby rozłożyć obciążenie na jak największą powierzchnię (np. ustawiając palety na długich deskach), albo układając bloczki w niższych stosach (po pół palety wysokości). Możesz też starać się ustawiać palety w miejscach stropu, w których poniżej biegnie podciąg, ścianka działaowa albo nośna, tzn. w miejscach mocniejszych.
Rozumiem, że masz strop betonowy (Teriva czy cuś).

arzesz
03-12-2003, 13:10
tak mam strop żelbetowy - monolityczny, ale z tym grubasem to chyba przesadziłeś. Jak nosiłem te pustaki (przyp. 8x24x58cm) to nie były takie lekkie. Przy moim założeniu jeden może ważyć co najmniej 5kg.
80 x 5 = 400kg
Czy to nie za dużo na 1m^2?

OKuba
03-12-2003, 13:46
Jesli nie miales specjalnych wymagan przy projektowaniu to obciazenie uzytkowe twojego stropu wynosi 150 kg/m2 = 1,5kN/m2 mnozac to ewentualnie przez wspolczynnik bezpieczenstwa ktory projektant konstrukcji musial przyjac czyli x1,4 to daje nam 210 kg/m2 i to jest max obciazenie na stropie> Musisz sobie obliczyc ile tego tam naustawiales i ile to wazy i bedziesz mial odpowiedz na swoje pytanie.
Pozdrawiam

ArtMedia
03-12-2003, 14:07
Witam.

Chyba nie ma się co obawiać. Ja też miałem podobne przemyślenia, jednak kiedy bez mojej wiedzy wykonawcy postawili na 6m2 stropu terriva w sumie około 6t bloczków a na stropie nie pojawiła się nawet ryska stwierdziłem, że jednak musi być spory margines bezpieczeństwa. Mój strop miał według producenta wytrzymałość ponad swój ciężar około 400kg./m2 W dodatku w tym miejscu obawiałem się słabszego punktu, bo belki stropowe łączyły się na podciągu. Wszystko jednak wytrzymało bez najmniejszego uszczerbku.

Sebastian

mc
03-12-2003, 18:54
Bloczki suporeksu mają różną wagę zależną od odmiany. I tak np odm. 400 m3 waży od 400 do 500KG , odm 700 to już m3 700-800 Kg.Na palecie ładowanej u producenta jest zwykle powyżej 1 m3, a waga wynosi przeważnie ok 1 tony.

RobertOC
04-12-2003, 09:48
Do powyższego postu. Pod uwagę należy wziąć wilgotność bloczków. Gęstość bloczków określa się ich wagą na m3 ale w stanie suchym. Jeśli bloczki są zawilgocone lub świeżo wyprodukowane ich waga będzie większa.

04-12-2003, 10:52
Nad czym tu się zastanawiać? Przecież ten strop ma przenieść obciążenie ścianek działowych wybudowanych z tych bloczków. Do tego doliczyć trzeba masę zaprawy, stali na nadproża, wylewki itp. Dla betonu obciążenia statyczne nie są tak groźne jak dynamiczne więc gdy bloczki będą sobie spokojnie leżeć nic nie powinno się dziać. Inaczej się ma sprawa w przypadku podskakiwania w/w. Upewnij się jaką naturę mają bloczki i czy nie planują imprez z tańcami :)