PDA

Zobacz pełną wersję : ZIMNE KALORYFERY



zuzka
03-12-2003, 14:50
Zastanawiam się, czy to aby na pewno w porządku, że moje kaloryfery przez większość czasu są zimne.
Fachowcy twierdzą, że dobre kaloryfery oddają ciepło "dla domu" a nie trzymają "dla siebie" :o
Dodam, że kaloryfery są odpowietrzone, pracą pieca steruje czujnik temperatury, ustawiony z dala od źródeł ciepła i w największym pokoju.
Temperatura ustawiona na 19-20 stopni, a o ile nie grzejemy w kominku jest ZIMNO :(
Pytanie drugie - jak przeliczyć litry na m3 (propanu)?
Cena w umowie (z GAZPOLem) 1,4 za litr, a licznik pokazuje 90m3.
To ile ja zapłacę?

Tomasz M.
03-12-2003, 16:58
Poczucie zimna to rzecz dość subiektywna. Ale może być coś złego z termostatem (może by sprawdzić jakimś wiarygodnym termometrem czy dobrze mierzy?). Możliwe, że temperatura przy podłodze jest znacząco niższa niż na poziomie czujnika i stąd wrażenie chłodu (np. moi znajomi skarżą się, że zimne powietrze gromadzi im się w salonie - mają tam obliżoną podłogę w stosunku do reszty parteru). O ile dobrze pamiętam ze szkoły, 1 metr sześcienny to 1000 litrów, czyli decymetrów sześciennych. Ale aż nie chce się wierzyć, bo 90 m sześć. to wychodzi straszna kupa kasy :( . Może Gaspol liczy według innego układu miar :wink: .Trzymaj się ciepło :lol:

krispl
03-12-2003, 17:43
Nie jest to komfortowa sytuacja przy takim ogrzewaniu.

Cały twój ból to przede wszystkim mała pojemność wodna instalacji grzewczej i przede wszystkim duża moc minimalna twojego pieca. Prawdopodobnie po to by uzyskać małą moc grzewczą w układzie, piec CO przechodzi w tzw tryb regulacji dwupołożeniowej włącz-wyłącz i nie pracuje już ciągle.Praca ciągła pieca pozwala utrzymać stałą temperaturę kaloryferów i w efekcie bardzo stabilną temperaturę wpomieszczeniu.

Ideałem byłoby mieć piec który moduluje moc palnika od 2-20 KW.
Ale takich pieców gazowych nie ma. Można skonstruować taki piec ale jako elektryczny sterowany regulatorem podobnym do typowych ściemniaczy oświetlenia.

Twój efektgrzania jest taki że mała ilośc wody w obiegu szybko się nagrzewa ale i szybko równiez stygnie po wyłaczeniu pieca. Inaczej kaloryfer szybko jest gorący i szybko stygnie po wyłączeniu się pieca.

Dla porównania kaloryfery w blokach mieszkalnych zawsze są ciepłe ponieważ zawory termostatyczne stosowane w takim układzie w mieszkaniu regulują dopływ wody w sposób ciągły a sieć CO w tak dużym budynku jest tak wydajna że dostarcza zawsze duzą ilość gorącej wody
o stałej i stabilnej temperaturze.

krispl
03-12-2003, 17:45
PS

1 m szesć. to 1000 litrów. Inaczej sześcian 10x10x10 = 1000

krispl
03-12-2003, 17:47
PS jeszcze raz.

Może tam jest przecinek i jest to 9 m szesć.

en
03-12-2003, 18:11
czy masz mozliwość sterowania temperaturą w kaloryferach. ja mam taki piec i nastawiam temperaturę stosunkowo niską np. 60 stopni - piec pracuje dłuzej żeby nagrzać pomieszczenie i tym samym kaloryfery są dłużej ciepłe. podobno taki system jest również bardziej ekonomiczny - a jak nam całkiem zimno to podwyższam termostat do 21 st. i temperaturę wody i bardzo szybko robi się gorąco.

godul1
04-12-2003, 13:44
ludziska przecież Zuzce chodziło nie o to ile litrów miesci się w metrze sześć tylko jaka objętość zajmuje litr gazu płynnego po odparowaniu.
Krispl, Ja mam kocioł junkersa z modulowaną mocą :wink:

godul1
04-12-2003, 14:01
Może to pomoże w przeliczeniu litra na kubiki :wink:
Wartości przeliczeniowe dla propanu:

1 l płynu = 0,254 m3 gazu

Tak więc Zuzka zużyłaś 354 litry Propanu w fazie płynnej.
Pozdr.

godul1
04-12-2003, 14:06
Pegaziątko,
Nie każdy piec musi mieć pogodówkę. Równie dobrze temp zasilania może być sterowana ręcznie.