PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie i ogrzewanie wiatrołapu



himlaje
18-05-2009, 21:43
W projekcie mam ocieplenie 5 cm styropianu na ścianie wewnętrznej budynku pomiedzy wiatrołapem a resztą budynku (hallem). Czy jest to koneiczne by to ocieplenie tam było? Bardziej pasuje mi go tam nie robić ale jeżeli to ocieplenie jest uzasadnione i sensowne to oczywiście je zrobie. Woli ścisłosci dodam, że w wiatrołapie chce zrobić ogrzewanie -podłogówke (1-2 pętle) choć też nie jestem pewien czy jest to sensowne.
Czy może jakiś bardziej doświadczony budowniczy wyjaśnić mi sprawe ocieplenia i ogrzewania wiatrołapu?

18-05-2009, 23:01
... Czy jest to koneiczne by to ocieplenie tam było? ...
wg mnie - niekonieczne /wręcz zbędne/

... Woli ścisłosci dodam, że w wiatrołapie chce zrobić ogrzewanie -podłogówke (1-2 pętle) choć też nie jestem pewien czy jest to sensowne ...
gwoli ścisłości - jeśli mamy być ścisli ...
ogrzewanie można zrobic, czemuż by nie ?

himlaje
18-05-2009, 23:25
To po co projektant przewidział to ocieplenie? Tak akurat mu się narysowało czy jest na to jakieś wytłumaczenie? Jeśli piszesz brzoza, że ocieplenie na tej ścianie jest zbędne to go nie będe robił

18-05-2009, 23:38
To po co projektant przewidział to ocieplenie? ...
mysle, ze sie pomylił /nie przemyślał, zapomniał wykreślić itp./
wg, mnie nie ma sensu izolować /ocieplac/ domu od środka

himlaje
18-05-2009, 23:44
A może po to chciał je izolować bo założył, że wiatrołap nie będzie ogrzewany i będzie w nim niższa temperatura, więc byautomatycznie wychładzał reszte domu - może dlatego ta izolacja.
Piszesz, że ogrzewanie wiatrołapy to dobry pomysł, a jak robią inni inwestorzy, też stosują jakąś forme ogrzewania wiatrołapu?

18-05-2009, 23:57
ja /po przemyśleniach/ nie zrobiłem wogóle wiatrołapu ...
wchodzi sie bezpośrednio do ogrzanego domu
mieszkam juz ponad 3 lata i mimo ze mam mozliwość zamontowania dodatkowych drzwi - nie zrobie tego
tak jest wygodniej a ja dzięki temu nie jestem niewolnikiem od zamykania i otwierania /kolejnych/ nikomu niepotrzebnych drzwi
gdybym za kazdym razem kiedy chce wyjść kot czy pies na dwór /lub wrócić/
miał otwierac tyle drzwi - musiałbym chyba zatrudnić odźwiernego ... :-?

p.s.
spalam stosunkowo mało opału i nie widze poważniejszego powodu dla którego miałbym marznąc zimą w nogi kiedy przebieram obuwie ...

niktspecjalny
19-05-2009, 06:57
Nie ocieplaj sama podłogówka wystarczy no chyba ,że planujesz w wiatrołapie dłuższe posiedzenia :lol: :wink: i coś tam jeszcze robić innego.

przykład uśredniony:
wiatrołap nieogrzewany tem+9 można ocieplić
wiatrołap ogrzewany tem+16 ocieplanie wątpliwe


Doskonale uśredniony przykład.Co do wchodzenia bezpośrednio do domciu bez wiatrołapu troszkę nie najlepsze rozwiązanie... rzeczywiście znika problem z ocieplaniem itp ale za to nie masz śniegu w hallu. :D :wink: :wink:

Tak jak u mnie projektant przewidział ocieplenie a ja zrobiłem podłogówkę bez ocieplenia i go troszku olałem :wink: :D :wink: :wink:

kamionkal
19-05-2009, 09:26
moim zdaniem: zrób podłogówkę i nie docieplaj styropianem od środka.

u mnie tak jest i jest bardzo ok. Podłogówka w sezonie grzewczym jest tylko lekko podkręcona i dzięki temu po pierwsze jest tam przyjemna temperatura a po drugie błoto na podłodze szybko wysycha i łatwiej wiatrołap oczyścić.

j-j
19-05-2009, 12:04
Jeśli wiatrołap jest ocieplony z zewnątrz tak jak cały dom np. standardowo 12 cm izolacji to po co tam cokolwiek robić.
Pomieszczenia sąsiadujące z wiatrołapem z instalacją grzewczą o odpowiedniej mocy plus moc dla wiatrołapu dla utrzymania w nim wymaganej temp. (np. 16oC) dogrzeją przez niedocieploną ścianę wewnętrzną wiatrołap i to w zupełności wystarczy.
Ale danie też tam podłogówki nie będzie błędem ale wtedy jak wyżej nie ma co go docieplać od wewnątrz od pomieszczeń sąsiednich.
W ogóle docieplanie go to tak jakby w wiatrolapie mialo piz.gać a raczej chyba nikt by nie chciał podczas rozbierania się marznąć.

pzdr

zetka
19-05-2009, 12:19
U nas też podłogówka w wiatrołapie. Rewelacyjna sprawa :D Większość swojego życia mieszkałam w bloku, a z odwiedzin u ciotek (które mieszkały w domach) baaaardzo dobrze pamiętam te zimne wiatrołapy :lol: Aż odrzucało jak trzeba było postawić bosą nogę na podłodze ;) :D

Małgonia
19-05-2009, 18:15
a mój wiatrołap jest ocieplony i ogrzewany ,ale jeszcze nie doczekał się wewnętrznych drzwi i tak sie przyzwyczailismy, że nie wiem czy będą.....