PDA

Zobacz pełną wersję : Spękana gliniasta ziemia pod trawnikiem



magangs
19-05-2009, 08:12
Mój trawnik rośnie na gliniastej ziemi. W czasie upałów ziemia ta jest sucha, skamieniała i popękana i ogólnie niefajna. Da się temu zaradzić? Podlewanie nie pomaga bez względu na porę dnia. Każda ilość wody szybciej wyparowała niż wsiąkła w ziemię.

Elfir
19-05-2009, 09:06
próchnica (np. kompost, obornik, substrat torfowy) i piasek - do wymieszania z istniejąca glina. Inaczej się nie da.

magangs
19-05-2009, 10:49
Czyli likwidacja i zakładanie trawnika od zera? A nie da się tego uniknąć?

yurec
19-05-2009, 12:55
Czyli likwidacja i zakładanie trawnika od zera?
Niekoniecznie, najlepiej użyć aerator rurkowy, tylko nie wiem kto w twojej okolicy ma.
Ale można tak:
wertykulacja - jak najgłębsza, trochę ziemi ogrodniczej lub substratu (lepiej) rozsypać w miarę równo, worek 80l na 6-8m2 na to piach gruboziarnisty, ostry.
1m3 na 200m2, następnie wał kolczasty (kolce ~5cm) kilkakrotnie, przewłóczyć, dać papu i czekać. Wał kolczasty warto mieć w zanadrzu i jeszcze kilka razy w sezonie przejechać, tylko niezbyt ciężkim tak by się tylko kolce wbijały.

Damro
19-05-2009, 22:09
a ja nie bawiłabym się tak,zależy ile masz posianej tej trawy ale nawiozłabym trochę ziemii,przykryłabym tak ok.5-10 cm i posiała na nowo i tyle 8)

yurec
20-05-2009, 05:24
Swietnie!! Tylko pewnie trzeba by podnieść chodniczki, taras itp. często nawet te 0,5cm. piachu trudno zmieścić.
I to jest przestroga dla wszystkich zakładających ogród, a przede wszystkim trawnik, lepiej doprowadzić glebę najpierw do kultury.