PDA

Zobacz pełną wersję : Wylewka pod kominek



03-12-2003, 18:26
Czy 15 cm betonu B12 + stalowa kratownica o prętach fi 0,3 wystarczą jako podłoże pd kominek

05-12-2003, 20:04
Kominek ma masę około 200-300kg . Moje pianino o masie 450 kg stoi na stropie bez żadnych wzmocnień.

andrzejj_
05-12-2003, 20:34
wystarczy tylko pamietaj ze nie moze byc styropianu w tym miejscu!!

05-12-2003, 21:05
A dlaczego :o nie ma być styropianu?

andrzejj_
06-12-2003, 05:07
kominek jest dosc cięzki ,prawda?

06-12-2003, 14:56
dzięki za wszystkie wypowiedzi uspokajające, nie wiem czemu miałam wrażenie ze kominek wymaga grubszej i mocniejszej wylewki.
andrzejj trudno mi tak na oko określić ile waży kominek ale pewnie jest dość ciężki
pozdrawiam

ARETE
06-12-2003, 20:44
Kominek stoi zawsze w pobliżu komina. Najczęściej tuż przy nim. A komin najczęściej jest murowany, więc trochę waży i wymaga solidnego posadowienia. Dlaczego więc nie zrobić pod kominek takiego samego fundamentu/postumentu, jak pod komin?
To oczywiście rada dla tych, którzy jeszcze mają całą akcję przed sobą.

Zbig

Jayer
06-12-2003, 22:06
Witam!

Ze jestem swiezo po konsultacjach z kominkarzem, to wiem, ze wylewka 15 cm bedzie wystarczajaca. Ma byc bez styropianu, bo styropian pod wplywem temperatury sie przeciez kurczy.
Ponadto nalezy pamietac, zeby wylewka ta wychodzila poza ramy kominka o jakies 10-20 cm. Nie wiem dlaczego.

Pozdrawiam

xaveryd
07-12-2003, 10:02
Witam!

Ze jestem swiezo po konsultacjach z kominkarzem, to wiem, ze wylewka 15 cm bedzie wystarczajaca. Ma byc bez styropianu, bo styropian pod wplywem temperatury sie przeciez kurczy.
Ponadto nalezy pamietac, zeby wylewka ta wychodzila poza ramy kominka o jakies 10-20 cm. Nie wiem dlaczego.

Pozdrawiam


Dlatego, ze styropian sie kurczy pod wplywem temperatury, a kominek grzeje w swoim otoczniu, a nie tylko pod soba. A swoja droga, to wydaje mi sie to drobna przesada. Mysle, ze z tym steropianem to chodzi tak na prawde o to, zeby nie bylo ugięć pod wpływem ciężaru kominka, co przy scisliwym styropianie jest możliwe. Doprowadzić to może do rozszczelnienia układu rur odprowadzajacych spaliny. Ale tak na zdrowy rozum, to jeśli nie dajemy styropianu pod kominek, to po co zbroić wylewkę pod nim? to chyba nie ma sensu...
Ja osobiście dam styropian i dobrze zazbroje, więc nie bedzie możliwosci żadnego ugięcia pod kominkiem. Można też sypnąć keramzyt jako warstwę ocieplenia pod kominek (lepsze to niż nic).

am00
07-12-2003, 17:43
Wydaje mi się, że pod kominkiem nie jest wcale tak ciepło, żeby miało to wpływ na styropian.

ARi.
07-12-2003, 18:46
Witam :wink:
Ja słyszałem że sie niedaje styropianu pod kominek ale to jeszcze przedemną narazie mam doprowadzoną rurę z zewnąyrz przy wylewaniu podłogi już otym pomyślałem ale mam teraz dylemat bo miałem jednego fachowca co chce mi jedną rurą zasilać 4 pomieszczenia na piętrze i sie zastanawiam czy on dobrze robi wiem że jeden plus to bedzie że zmiejszą sie koszta za rure ale czy to warto czy nielepiej zrobić rozgałęzienia takiego jak by pajączka niewiem jak to sie fachowo nazywa że każdą rurą osobna do innego pokojulub lub odrazu od kominka np 4 rury i do góry pociągniete . Kominek planuje na parterze a pomieszcenia ogrzewać na pietrze wiem że bedzie napewno potrzebna dmuchawa i filtr tylko czy ta jedna rura wystarczy do tylu pomieszczeń czy na końcu rury niebedzie tak że bedzie pomieszczenie najmniej dogrzane .
PORADCIE COŚ JAK WY MACIE I CZY BYŚCIE COŚ ZMIENILI usiebie.

POZDRAWIAM ARi :wink:

MWS
07-12-2003, 20:35
Mój zaprzyjaźniony architekt (prowadzi mi wszystkie tematy, na których sam się nie wyznaję) radzi żeby dla bezpieczeństwa wszystkie ciężkie rzeczy stawiać bezpośrednio na stropie (a nie na szlichcie). Poniewaz mam do niego zaufanie, zrobiłem tak zarówno z dodatkowymi ściankami z Ytonga w kuchni, stelażem pod wiszący kibelek i zrobię tak z kominkiem (wytniemy szlichtę, wydłubiemy styropian i postawimy wkład nogami na stropie).

Ari - co do rozprowadzenia - mój wkład w wykańczanym właśnie domu grzeje od 10 dni.
Komin na szczęście wyszedł mi w środku domu, ogrzewam pokój dzieny, w którym stoi wkład, a przewodami (płaskie stalowe 15 x 5 zalane w szlichcie) zacząłem ogrzewać 3 sypialnie na piętrze. Na razie nie ma tam kratek z żalizjami, którymi będę sterował rozdział ciepła, ale już czuję, że w najodlegleszym (od pionu z kominkiem) wyjściu - około 5,5m jest ledwo ciepło (teoria mówi, że bez turbiny powinno to być max. 4,5 m i chyba to prawda).

MarekS