PDA

Zobacz pełną wersję : wydajnosc pomy a studnia



Inka Opole
20-05-2009, 09:49
Witam
mam maly problem, moze cos podpowiecie
mam wywiercona studnie w rurze 110mm na glebokosc 7,5 lustro wody jest na 2,3 m
i teraz zamierzam kupic pompe samossaca zewnetrzna i podlaczyc ja do nawadniania trawnika zraszaczami turbinowymi, trzy sekcjie po dwa trzy zraszacze na sekcji
u kolegi testowalem pompe 3600litrow na godzine 5 bar i troche cienko bylo tzn w porownaniu do podlaczenia do wodociagow o okolo 20% gorszy zasieg itd
wymyslilem ze moze zainstaluje u siebie pompe 100l/minute czyli 6000litrow na godzine 5,5 bar ale po pierwsze nie wiem czy to cos pomoze (drozsza o 150 zl wiec jezeli nie pomoze to po co przeplacac) a z drugiej strony boje sie o studnie czy taka pompa 6000litrow nie wysuszy mi jej?
byla podlaczana taka 4000litrow i chodzila 5 godzin lustro spadlo o okolo 40 cm
prosze pomzcie bo juz sie zgubilem
pozdr
rafal

Kuna
20-05-2009, 13:02
Pompa o wydajności 6000 litrów na godzinę nie powinna w przypadku twojej studni zerwać lustra wody . Twój problem leży chyba gdzie indziej . Tobie chodzi prawdopodobnie o to aby jak najwięcej zraszaczy podłączyć do pompy . Aby tak się stało pompa oprócz odpowiedniej wydajności musi dawać także wysokie ciśnienie wody . Skoro uważasz , że ciśnienie wody 5,5 bara to za mało , to w takim razie musisz szukać pompy o takiej charakterystyce (wykres ciśnienia i wysokości/długości pompowania) aby dawała ciśnienie maksymalne np. 7 bar lub więcej . Pamietaj także , że ciśnienie spada (tak w dużym uproszczeniu) o 1 bar na 10 m rury w pionie i w poziomie . Co przekłada się na to , że na zraszaczu masz w rzeczywistości ciśnienie mniejsze . Uważam , że testowanie pomy u kolegi nie jest celowe , ponieważ kolega ma prwdopodobnie inne warunki dla całej instalacji .

Kuna
20-05-2009, 13:06
http://forum.muratordom.pl/projekt-nwadniania,t159786.htm

jack_2000
20-05-2009, 16:22
Pompa o wydajności 6000 litrów na godzinę nie powinna w przypadku twojej studni zerwać lustra wody . Twój problem leży chyba gdzie indziej . Tobie chodzi prawdopodobnie o to aby jak najwięcej zraszaczy podłączyć do pompy . Aby tak się stało pompa oprócz odpowiedniej wydajności musi dawać także wysokie ciśnienie wody . Skoro uważasz , że ciśnienie wody 5,5 bara to za mało , to w takim razie musisz szukać pompy o takiej charakterystyce (wykres ciśnienia i wysokości/długości pompowania) aby dawała ciśnienie maksymalne np. 7 bar lub więcej . Pamietaj także , że ciśnienie spada (tak w dużym uproszczeniu) o 1 bar na 10 m rury w pionie i w poziomie . Co przekłada się na to , że na zraszaczu masz w rzeczywistości ciśnienie mniejsze . Uważam , że testowanie pomy u kolegi nie jest celowe , ponieważ kolega ma prwdopodobnie inne warunki dla całej instalacji .

ciśnienie spada o 1 bar przy 10m w pionie i o 0,1 bara przy 10m w poziomie - to tak w dużym uproszczeniu :wink:

Kuna
20-05-2009, 18:38
ciśnienie spada o 1 bar przy 10m w pionie i o 0,1 bara przy 10m w poziomie - to tak w dużym uproszczeniu :wink:
Ups :oops: