PDA

Zobacz pełną wersję : wydajnosc pomy a studnia



Inka Opole
20-05-2009, 13:33
moze tu wiecej osob czyta

Witam
mam maly problem, moze cos podpowiecie
mam wywiercona studnie w rurze 110mm na glebokosc 7,5 lustro wody jest na 2,3 m
i teraz zamierzam kupic pompe samossaca zewnetrzna i podlaczyc ja do nawadniania trawnika zraszaczami turbinowymi, trzy sekcjie po dwa trzy zraszacze na sekcji
u kolegi testowalem pompe 3600litrow na godzine 5 bar i troche cienko bylo tzn w porownaniu do podlaczenia do wodociagow o okolo 20% gorszy zasieg itd
wymyslilem ze moze zainstaluje u siebie pompe 100l/minute czyli 6000litrow na godzine 5,5 bar ale po pierwsze nie wiem czy to cos pomoze (drozsza o 150 zl wiec jezeli nie pomoze to po co przeplacac) a z drugiej strony boje sie o studnie czy taka pompa 6000litrow nie wysuszy mi jej?
byla podlaczana taka 4000litrow i chodzila 5 godzin lustro spadlo o okolo 40 cm
prosze pomzcie bo juz sie zgubilem
pozdr
rafal

zbigmor
20-05-2009, 13:40
moze tu wiecej osob czyta

Witam
mam maly problem, moze cos podpowiecie
mam wywiercona studnie w rurze 110mm na glebokosc 7,5 lustro wody jest na 2,3 m
i teraz zamierzam kupic pompe samossaca zewnetrzna i podlaczyc ja do nawadniania trawnika zraszaczami turbinowymi, trzy sekcjie po dwa trzy zraszacze na sekcji
u kolegi testowalem pompe 3600litrow na godzine 5 bar i troche cienko bylo tzn w porownaniu do podlaczenia do wodociagow o okolo 20% gorszy zasieg itd
wymyslilem ze moze zainstaluje u siebie pompe 100l/minute czyli 6000litrow na godzine 5,5 bar ale po pierwsze nie wiem czy to cos pomoze (drozsza o 150 zl wiec jezeli nie pomoze to po co przeplacac) a z drugiej strony boje sie o studnie czy taka pompa 6000litrow nie wysuszy mi jej?
byla podlaczana taka 4000litrow i chodzila 5 godzin lustro spadlo o okolo 40 cm
prosze pomzcie bo juz sie zgubilem
pozdr
rafal


Chyba nie zrozumiałem. My mamy zgadywać jaką wydajność ma Twoja studnia?
Określenie "trochę cienko było" jak dla mnie nie jest w pełni jasne, ale jeśli powodem jest sama pompa to zmiana na wydajniejszą pomoże. Jeśli powodem jest instalacja to może nie pomóc.
Niestety nadal na forum nie odsłonił się żaden jasnowidz.

jack_2000
20-05-2009, 17:15
cześć Inek - a ja chętnie zgadnę :D

Też mam studnię wierconą 110 - studnia 8m głębokości, lustro wody 3,5m i mialem ten sam problem co ty. Per saldo wyjdzie taniej gdy kupisz droższą i wydajniejszą pompę - zyskasz min. na 1 sekcji. To tyle w kwestii finansów.

Jak spadło przy pompowaniu przez 2 h tylko 40cm to nieźle. Ale jak bedzie to wyglądało w lecie, po lecie? Ja podszedłem do tematu inaczej. Stwierdziłem, że potrzebuję pompę o jak najmniejszej wydajności tak żeby zbudować nawodnienie na 4-5 sekcjach max. 6. I udało się bez problemu na pompie 60l/min czyli 3600 na h przy ciśnieniu pompy max. 5bar. 4 sekcje + linia kroplująca + 2 puszki pobodu wody. Na jednej linii bez problemu 3 duże zraszacze o zasięgu od 8 do 10m. Myślałem o pompie o większej wydajności, ale bałem się że teraz zbuduję działający system a później będzie brakować wody i totalna klapa - bez szans na zmiany chyba że rycie trawnika.

Oczywiście mając sterownik nawet przy powolnym napełnianiu studni możesz uruchomić jedną sekcję wieczorem, drugą w nocy, trzecią nad ranek - przerwy mogą być długie pomiędzy uruchamieniami. Ja jednak nie zaryzykowałem. Po za tym te parametry której podajesz 3600 l na godzinę są przy założeniu że pompujesz z poziomu 0, na odległość 0 i przy ciśnieniu zero czyli aby uzyskać na wyjściu z 2,5 bara (zalecane ciśnienie dla zraszaczy wynurzalnych) podnieść wodę na 2 do 3 m rozprowadzić na kilkadziesiąt metrów to tak naprawdę uzsykasz wydajność ok. 2000 litrów na godzinę. Jeśli duże zraszacze mają pobór wody 500-600l na godzinę to da się na sekcji umieścić ze 3 szt.

Wybór należy do ciebie. Teraz może i bym się skusił na taką pompę 100 litrów na minutę - przede wszystkim mniej sekcji to mniej roboty. Ale pytanie czy nie byłoby problemów - wydaje mi się że nie - ale pewności nie mam.

A mój system działa bezproblemowo i to w praktyce a nie tylko w teorii :lol:


moze tu wiecej osob czyta

Witam
mam maly problem, moze cos podpowiecie
mam wywiercona studnie w rurze 110mm na glebokosc 7,5 lustro wody jest na 2,3 m
i teraz zamierzam kupic pompe samossaca zewnetrzna i podlaczyc ja do nawadniania trawnika zraszaczami turbinowymi, trzy sekcjie po dwa trzy zraszacze na sekcji
u kolegi testowalem pompe 3600litrow na godzine 5 bar i troche cienko bylo tzn w porownaniu do podlaczenia do wodociagow o okolo 20% gorszy zasieg itd
wymyslilem ze moze zainstaluje u siebie pompe 100l/minute czyli 6000litrow na godzine 5,5 bar ale po pierwsze nie wiem czy to cos pomoze (drozsza o 150 zl wiec jezeli nie pomoze to po co przeplacac) a z drugiej strony boje sie o studnie czy taka pompa 6000litrow nie wysuszy mi jej?
byla podlaczana taka 4000litrow i chodzila 5 godzin lustro spadlo o okolo 40 cm
prosze pomzcie bo juz sie zgubilem
pozdr
rafal

Inka Opole
20-05-2009, 18:59
dzieki Jack za opinie
no wlasnie w tym problem ze ja mam juz zrobione nawodnienie tylko ze bylo przygotowane pod wode z sieci ale analizujac koszty wody miesieczne wyszlo ze taniej bedzie zrobic studnie przynajmniej w ciagu dwoch lat powinno sie zwrocic

a wracajac do sedna to duzy zraszacz gardeny moze wziasc i 1,5m3/h a mam takich dwie na sekcja plus trzeci maly statyczny ale to tez do poprawy bo statycznych nie powinno sie laczyc z turbinowymi w jednej sekcji
dlatego boje sie ze pompa 3600 ktora da faktycznie z 2000litrow po prostu bedzie za mala..tzn odpala ale np zasieg bedzie mniejszy itp
i dlatego zaczalem zastanwiac sie nad wieksza pompa np z omnigena model mh1300 ona ma 6000litrow na godzine bo wczesniej bralem pod uwage JY1000 tez z omnigeny z 3600litrow na godzine
zaryzykowalbym ale no wlasnie co wtedy jak studnia nie wydoli:) beda jaja..

pozdr
rafal

sacha
21-05-2009, 01:00
wymyslilem ze moze zainstaluje u siebie pompe 100l/minute czyli 6000litrow na godzine 5,5 bar ale po pierwsze nie wiem czy to cos pomoze (drozsza o 150 zl wiec jezeli nie pomoze to po co przeplacac) a z drugiej strony boje sie o studnie czy taka pompa 6000litrow nie wysuszy mi jej?
byla podlaczana taka 4000litrow i chodzila 5 godzin lustro spadlo o okolo 40 cm
prosze pomzcie bo juz sie zgubilem
pozdr
rafal

Jeśli lustro wody spadło tylko o 40 cm. to oznacza że śmiało można zwiększyć wydajność pompy.

Carpenter78
21-05-2009, 05:39
Podciagajac temat nie byloby prosciej duzy zbiornik na wode plus hydrofor,mysle ze przynajmniej problem z cisnieniem by sie rozwiazal.Tylko troche miejsca trzeba.