PDA

Zobacz pełną wersję : GWC rurowe vs wysoki poziom wód gruntowych.



akapap
20-05-2009, 15:35
Witam,

miałem przyjemność rozmawiać z firmami zajmującymi się instalacją wentylacji mechanicznej i ku mojemu zdziwieniu pojawiły się na horyzoncie sprzeczne opinie dotyczące GWC rurowego.

Mam wysoki poziom wód gruntowych na działce - 0,5 metra; żeby zachować strefę przemarzania musiałbym rury od GWC ułożyć w wodzie gruntowej. Oznaczałoby to, że przez cały okres rury i jej uszczelki byłyby cały czas pod naporem wody.

I tutaj pojawia się rozbieżność.

Jedna firm gwarantuje, że nie przedostanie się do rur woda, a skropliny można odprowadzić do studni chłonnej itp.

Kolejna zaś, że taka studnia przy takim poziomie bez odpowiedniego balastu może wyskoczyć na powierzchnię ziemi. Dodatkowo, napierająca woda na rury może je delikatnie unieść, powodując przy tym efekt syfonu.

Na zdrowy rozsądek wydaje mi się, że lokalizacji GWC rurowego w wodzie nie ma sensu. Nie wydaje mi się, żeby uszczelki były tak szczelne.

A i jeszcze jedno. Czy to prawda czy rurowy wymiennik nie ma sensu przy 700m3? Zostało mi powiedziane, że przy takiej kubaturze powietrze nie zdąży się ogrzać/schłodzić - za szybko będzie się przemieszczało w rurze.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów rozgryzał ten temat?

Do tego wydaje mi się, że koszt ułożenia rur do wentylacji mechanicznej jest wysoki. Czy ktoś z Was podjął się samodzielnego ułożenia rur pod wentylację?

Pozdrawiam.

bob_budownik
06-10-2014, 22:24
też chciałbym wiedzieć ale widze że odpowiedzi zero, mineło juz trochę czasu jeśli możesz to napisz jak się z tym uporałeś bo też mam wode wysoko, no moze nie az tak bo jest na 1,2m-1,5m

Tomasz Brzęczkowski
07-10-2014, 06:27
też chciałbym wiedzieć ale widze że odpowiedzi zero, mineło juz trochę czasu jeśli możesz to napisz jak się z tym uporałeś bo też mam wode wysoko, no moze nie az tak bo jest na 1,2m-1,5m Dziś tańsza i zdecydowanie, w przeciwieństwie do gwc, skuteczna jest klimatyzacja, może dlatego ci co się orientują, nie robią już gwc.