PDA

Zobacz pełną wersję : Dopłaty z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska



RobertOC
04-12-2003, 08:44
W kilku wątkach spotkałem się z informacją o dopłatach z NFOŚ lub WFOŚ na przedsięwzięcia proekologiczne. Czy ktoś uzyskał takie dopłaty lub zna szczegóły dotyczące dopłat na ekologiczne źródło ciepła tj. pompa ciepła czy też kocioł kondensacyjny? Gdzie szukać takich informacji? Na stronach WWW funduszy nie ma słowa o tego typu dopłachach. Telefonicznie też nie uzyskałem żadnej informacji.

04-12-2003, 10:43
Niestety wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej prowadzą własną politykę tzn. zelaży w jakim województwie mieszkasz. Tak więc musisz się tam pofatygować i dowiesz się wszystkiego na miejscu. Pewnie też można skorzystać z interneta. U mnie niestety pudło (Opole). Dają tylko preferencyjne kredyty i umarzają do 15% jeżeli jest tzw. efekt ekologicznych. Obsługuje to BOŚ i tam też można zapytać. Jeżeli znajdziesz kilku sąsiadów napalonych na pompę ciapła, to mozesz dostać dotację z ekofunduszu (to te pinieniądze które nam darowali na poczatku lat 90-tych z klubu paryskiego czy londyńskiego). Ale dają tylko na większe inwestycje.
Jest też ustawa o termomodernizacji, ponoć coś można tam załatwić, ale co to tu wiedzy nie mam.

Wowka
04-12-2003, 12:00
Z BOŚ można uzyskać preferencyjny kredyt na przedsięwzięcia proekologiczne. Niestety, jest w tym pewien "knif". Dostaje się wykaz firm z którymi BOŚ ma podpisane umowy w sprawie realizacji kredytu i tylko tam można zakupić materiał lub zamówić wykonanie usługi. W związku z tym można „zapomnieć” o uzyskaniu dobrej ceny. Dlaczego ? Firmy te partycypują w kosztach udzielenia kredytu.
Kiedyś (wiosna 2002) zamierzałem skorzystać z tego „dobrodziejstwa” przy zakupie kotła gazowego i grzejników c.o. Przy kredycie z BOS firma zaproponowała mi ceny katalogowe minus 3-5 %. Jeśli płatność gotówkowa to rabat 20%.
Przy rozpoznaniu tematu zwróć uwagę i na ten aspekt.
Pozdrawiam

gaga2
04-12-2003, 13:17
Wowka, to o czym piszesz to samodzielna działalność BOŚ. Ale są jeszcze kredyty preferencyjne współfinansowane przez wojewódzkie fundusze (każdy ma swoje programy) i ogólnopolskie programy finansowane częasciowo przez NFOŚiGW. Trzeba zajrzec na stronę BOŚ, tam są szczegółowe informacje, niestety nie pamiętam jaki jest adres.
Co do zasady jest ogólnopolski program na kredyty dotyczące odnawialnych żródeł energii, w tym na pompy ciepła, rekuperatory i kolektory słoneczne. Oprocentowanie - 1/2 stopy redyskonta weksli, finansowanie nawet do 90& wartości inwestycji, kredyt podajże na 7 lat, ale tego nie jestem pewna. Nietstety to dotyczy kredytów, o dopłatach nic nie wiem, nie ma takiego ogólnego programu, a dość szczegółowo szukałam informacji na ten temat. Przynajmniej w woj. śląskim. Są też osobne programy dotyczące przydomowych oczyszczalni ścieków, ale to są inne linie kredytowe.
Pozdrawiam,
gaga2

RobertOC
04-12-2003, 14:22
Dzięki za informacje, ale kredyt nie wchodzi w grę. Jeden juz mam. Poszukuję informacji na temat samych dopłat, czy takie wogóle są. Owszem mozna uzyskać dopłaty ale na działalność gospodarczą i duże inwestycje z tym związane.